Meer werkverschaffing noodzakelijk 'sW erelds .draaiboek „EXTRA" 3.25 Benoemingen en religie A.M.H.C. I BLIJFT WINNEN U.H.V.I KLOPT Excelsior met 11-3 Slapte in de textiel industrie PEDAALRIDDERS (Sommetjes van 1937) „Wit-Rood" terrein geopend Met 12 goals ingewijd NED. JEUGDPLOEG WINT TE BRUSSEL 'S OUDE GENEVER Utrechtschestraat 17 per kruik Tel. 145 HOOGE SCORES blijven troef Fraaie doelpunten van J. Douma Amersfoort 2 verliest wederom Je BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 RAAD VAN SOEST iVan verbetering van den Kamp weg te Soesterberg wordt vooralsnog niet afgezien SOEST. Vrijdagmiddag kwam de Baad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen onder praesidium van Mr. W. A. J. Visser, Burgemeester. De heer Van Klooster (R.K.) was afwezig. Bij de ingekomen stukken ontspon zich een discussie over de mededeeling van B. en W. inzake de benoeming van een adjunct-commies ter secretarie boven het minimum aan dien rang ver bonden wedde, waarbij verschillende standpunten tegen elkander opbotsten. De heer Hilhorst (R.K.) constateerde dat er 2 katholieke ambtenaren door be noeming elders weg zijn en dat in de plaats van hen 2 niet-katholieke ambte naren zijn benoemd. Spr. schatte de kwaliteiten van deze ambtenaren zeer boog, doch meende dat met de katho lieke bevolking toch wel eens rekening diende gehouden te worden bij de be noeming van ambtenaren in openbare functies. De heer Nooder (S.D.) bestreed den heer Hilhorst en zeide dat B. en W. bij benoemingen van ambtenaren alleen op capaciteiten hadden te letten en anders niet. De Voorzitter achtte het een vast staand feit dat er op bekwaamheid zou worden gelet, doch wilde ook gaarne re kening houden met de bevolkings-groe- pen. Spr. keek hij het doorloopen der candidaten wel degelijk naar hun reli gieuze overtuiging. Verder kon spr. geen nadere toezeggingen doen in deze zaken. De heer Nooder (S.D.) was door dit antwoord van den voorzitter teleurge steld. Spr. had er een zwaar hoofd in wanneer in de toekomst eventueele reli gieuze motieven den doorslag zullen geven bij benoemingen van ambtenaren. Goedgekeurd werd een vervroegde af lossing van een geldleening, oorspronke lijk groot f 175.341,80, een voorstel tot dekking van kosten wegens wegenaan leg op 't Hart, een voorstel tot opheffing van de door den oud-gemeente-ontvan- gcr J. L. Alders ten behoeve der ge meente gestelde zekerheid, waarna de bedrijfs- en gemeenterekening even eens z. h. s. werd goedgekeurd. Het voorstel tot 't onbewoonbaar ver klaren van een woning aan de School straat vond alleen den tegenstand van den heer van Breukelen (K.D.P.). De Voorzitter constateerde dat de K.D.P.-afgevaardigde verkeerde belangen bepleitte. Het voorstel werd z. h. s. aan genomen. De heer Helmus (S.D.) veroordeelde principieel het voorstel van B. en W. tot het in werkverschaffing doen uitvoeren van particuliere gronden van Jhr. Bosch van Drakenstein, doch op moreele gron den was hij er vóór. Het „orgaan" moe9t volgens spr. er voor waken dat geen lager loon uitbe taald zou worden dan de thans ge raamde. De heer Van Breukelen (K.D.P.) ging niet accoord met particuliere werkver schaffing. De Voorzitter constateerde dat er veel te weinig werkverschaffing In Soest aan wezig is, weshalve hij dit voorstel warm verdedigde. Spr. zeide dat er niet te waken was over het al of niet verdienen van de ge raamde loonen. Spreker verklaarde als een muur achter de arbeiders te zullen staan om hun stoffelijke belangen om hoog te brengen. Spr. betoogde met klem dat het belang van de belangheb bende altijd op de 2e plaats had ge staan bij dit voorstel. Tenslotte werd het voorstel z. h. s. goedgekeurd met den heer v. Breukelen tegen. Bij de crediet-aanvrage van f210 voor het aanschaffen van 175 betonnen paal tjes ten behoeve van het kadaster vroeg de heer v. Breukelen (K.D.P.) of deze paaltjes niet in eigen beheer konden worden gemaakt, iets waar de voorzitter zich tegen verzette, daar dan weer de Middenstand werd uitgeschakeld. De commissie „Heide- en Zandgron den" stierf een roemloozen dood. toen het voorstel van opheffing dezer com missie z. h. s. werd goedgekeurd. Het voorstel om voorloopig af te zien van plannen tot verbetering van den Kampweg te Soesterberg („Defensie" verleende hierbij geen finantieele me dewerking) vond weinig genade bij den heer Nooder (S.D.) die daarin gesteund werd door de heeren Strohand (V.B.) en v. d. Ven (Algem. Bel.). Na eenige dis cussie werd besloten geen besluiten te nemen en andere wegen te zoeken om dezen weg alsnog te kunnen verbeteren. Nadat eenige stukken grond werden verhuurd of geruild werd de vergade ring geschorst en werd overgegaan tot geheime zitting. Deze geheime vergadering duurde an derhalf uur waarna B. en W. voorstel den een crediet van ƒ885 te verleenen teneinde een ambtenaar op de afd. re gistratuur ter secretarie te kunnen aan stellen hetwelk zonder discussie z. h. s. werd goedgekeurd. Eveneens werd z. h. s. goedgekeurd een voorstel van B. en W. om de post „schrijfloonen" met 110 te verhoogen en de post „luchtbescher ming" met 100. Öp de Veenendaalsche fabriek y.h. Wed. D. S. van Schuppen worden 50 arbeiders ontslagen VEENENDAAL. In dezen tijd van het jaar is er in de textielindustrie steeds een terugslag van den verkoop, welke elk jaar opnieuw voorkomt. Dit jaar schijnt het evenwel erger te zijn dan voorafgaande jaren, althans de db rectie der N.V. Veenendaalsche Sajet' en Vijfschachtfabriek vb. Wed. D. S. van Schuppen, in Veenendaal bekend als één der beste fabrieken, heeft aan de arbeiders doen weten dat zij er spoedig toe zal moeten besluiten een 50-tal arbeiders te ontslaan. Een commissie bestaande uit fabrieks arbeiders heeft Donderdag j.l. met de directie der bovengenoemde fabriek ge confereerd, waarbij alle6 in het werk werd gesteld om dit ontslag ta voor' komen, doch het ontslag zal wel on« vermljdelijk zlju SPORT EN SPEL 771R is een moderne variant gekomen op de oude, saaie rekensommetjes van de Lagere School: „Een boeren vrouw gaat met 175 eieren naar de markt. Onderweg breekt zij er 17. de rest ver koopt zij d 31/* cent per stuk. Hoeveel geld brengt zij thuis?" Er is nu een beetje meer leven, meer realiteit in gekomen. Tegenwoordig luidt het: „Als 36 bombardementsvliegtuigen idem zoo veel brandbommen per minuut kun nen gooien, hoeveel bommen gooien tien toestellen in 15 minuten?" Zoo staat het tenminste in een Duitsch rekenboekje, dat pas is verschenen. Dit is niet, omdat dc schrijver van het boekje zoo vreeselijk oorlogszuch tig is ingesteld, maar het is doodge woon een consequentie van het Duit- sche staatsprogramma. Hitier schrijft immers reeds in „Mein Kampf": „Om wederom een gewapende natie te kun nen vormen, moeten wij alles wat ons ten dienste staat, van de eerste opvoe ding van het kind af, zóó inrichten, dat tenslotte het gebed: „Almachtige God, zegen onze wapenen en onzen strijd" in het hoofd van iederen jongen gegrifd staat." Letterlijk is dit gebod opgevolgd en in vervulling gegaan. Met elk lesuur ademt de Duitsche schooljeugd dezen geest van Wehrwille in. Het. is de hoeksteen geworden van het heele Duitsche schoolsysteem. Een Duitsch onderwijzer schrijft bij voorbeeld in zijn vakorgaan, dat de lig ging van een bergrug voor de verdedi ging van het vaderland, van grooter be- teekenis is, dan zijn geologische sa menstelling. Behalve rekenkunde, geo grafie en geschiedenis, die leert, dat de grenzen van het Duitsche rijk niet samenvallen met die van het Germaan- sche ras, staan ook natuurkunde en chemie in dienst van de militaire pro paganda. In het voorwoord van een al gemeen gebruikt schoolboekje „Verde^ digings-phvsica" staat, dat het doel van natuurkunde-onderwijs niet is het droge leeren van feiten en verschijnse len, maar de kunst om die feiten en Competitierit over 50 K.M. voor A. en B.-klasse. Tijdrace voor de C-klasse De A en B klasse hebben dezen rit onder vrijwel dezelfde omstandigheden gereden. De opkomst was in beide klas sen niet groot. De deelnemers hebben getracht de peletons door demarrages uit elkaar te trekken, wat dan ook spoedig is gelukt. Na 25 K.M. heeft de A klasser van Udtert 100 Meter voorsprong genomen. Fitskie met Pol achtervolgen hem in snel tempo en loopen hem weer in. Bij de B klasse zien wij Joh. van Ouwer- kerk alleen passeeren, na 25 K.M. Eenige minuten hierna volgt Panhuis, terwijl Schenk, die bandenpech had, alle zeilen bijzet om een der uitloopers in te halen. Bij de A klasse wordt een lange eindsprint gehouden. Van Uitert wint hierbij met gering verschil van Fitskie. Vlak achter deze beide ren ners eindigt Pol op de 3e plaats, terwijl Tholenaars, die verscheidene kilome ters alleen heeft gepeddeld, zich met de ie plaats tevreden moet stellen. J. van Ouwerkerk blijkt bij aankomst nog verder op zijn B klasgenooten te zijn uitgeloopen. Alleen heeft hij zich flink geweerd. Schenk liep Panhuis in de laatste 25 K.M. weer in, doch schudde hem later weer af, waardoor hij als tweede alleen over den eind streep ging. De C klassene reden een 10 K.M. tijd race. Voor deze jonge renners zijn de tijden heel goed te noemen. Voor tijd rijden was het dan ook ideaal weer. H. van Lcyenhorst werd in 16 min., 45 sec. eerste en won deze race. De uitslag luidt: Klasse A (50 K.M.): 1 C. v. Uitert, 2 A. Fitskie, 3 J. A. Pol, 4 A. Tholenaars. Klasse B (50 K.M.): 1 Joh. v. Ouwer kerk, 2 H. Schenk, 3 P. Panhuis, 4 E. v. Ouwerkerk. Klasse C (10 K.M. tijdrace): 1 H. v. Leyenhorst, 16 min. 45 6ec.; 2 G. Moen 17 min. 7% sec.; 3 A. v. d. Wakker 17 min. 37 sec.; 4 G. Mees 17 min. 53 sec.; 5 W. v. d. Kletersteeg 18 min. 16 sec., 6 R. Schuiten 20 min. 54 6ec. DRAISI+IA-ian-VALKENBURQ 'S-: e A .iLE\ verschijnselen toe te passen in de prac- tische krijgskunde-tactiek. In het eerste hoofdstuk, dat handelt over het bereke nen van afstanden, worden instrumen ten getoond, om de afstandswetten toe te passen bij de berekening van het instellen van luchtafweergeschut. Het hoofdstuk „geluid en zijn metingen" wordt, heelemaal behandeld als zijnde van groot belang voor het vlug bere kenen van afstanden bij luchtaanval len. Aan de natuurkundige processen, die plaats vinden bij het afschieten van een geweer, worden zeven pagina's gewijd. Zelfs het talenonderricht staat in dienst van deze propaganda. Bij voor keur worden Fransche en Engel6che stukken proza, waarin de heldendaden van Duitsche piloten in den wereld oorlog beschreven worden, gelezen. Ro mans van Duitsche spionnen, die een romantisch leven leiden in het buiten land. staan op de lijstjes van goede lectuur. Maar dit gebeurt niet alleen in Duitschland. In Rusland is het zelfs nog meer gecentraliseerd en doelbe wust. Er is in Moskou onlang9 een prijsvraag uitgeschreven voor een ge schiedenisboek voor de lagere school. De eerste prijs werd niet verleend, om dat het eenige boek, dat daarvoor in aanmerking kwam, niet de marxisti sche waarde gezien had, die de slag aan de Peipus van 1242 had. toen Alex ander Newski er de Orderidders en den opmarsch der barbaarsche Duitschers naar het Oosten stuitte. Het boek kreeg een tweeden prijs van 75000 roebel. De jury merkte in een toelichting op. dat de schrijver het zoo goed gezien had dat de eigenlijke wereldgeschiedenis pas begon in 1917 met de Russische re volutie en dat alles daarvoor, van Alexander den Groote tot de Fransche revolutie en later, slechts een voorbe reiding was van dien buitengewonen ommekeer. Dat is natuurlijk volkomen waar, maar zoo zal men later kunnen zeggen, dat de heele Fransche revolutie en alle, die er op volgden slechts een voorberei ding is van de revolutie, die nog komen moet. De kinderen zijn er nu de dupe van. Alle objectiviteit in hun opvoeding gaat verloren. Van den eersten dag op school af wordt alles overgoten met het sausje der staatspropaganda en het zal heel lang duren, voordat het kind. op gegroeid tot man, er in slagen zal zijn eigen meening te vormen, zelf te den ken. Op het oogenblik doet de staat het voor hem. Een prachtig speelveld, waar op niets aan te merken valt SOESTERKWARTIER EN SAMOS DEELEN Soesterkwartier verspeelde in den uit wedstrijd tegen Samos III haar eerste punt. Reeds direct was Samos in den aan val maar Jansen c.s. verdedigde goed. Soesterkwartier werkte zich geleidelijk los, maar haar aanval was niet zooals we dat gewend waren. Wel schoot Hoog land doch het verband ontbrak. Samos wist door Sqhümacher de leiding te nemen, direct daarop maakte Hoogland met een afstandsschot gelijk. Na de vak wisseling zakte het spel der speeltuin bewoners ineen. Het was hoofdzakelijk aan het goede verdedigen speciaal Van de dames v. d. Vegt en Hazenwinkel, te danken, dat zij geen achterstand op liep, Eveh voor de rust was de druk ie zwaar en doeljfcintte Samos. De rust had de bezoekers goed ge daan. Hun spel was pittiger en Jansen smaakte het genoegen de partijen met een goed schot op gelijken voet te bren gen. Thans waren het Gerritsen c.s. die den Samos korf onder schot namen. Het haastige spel van Gerritsen was oorzaak dat verschillende kansen verloren gin gen. Goen der partijen wist meer den korf te vinden, zoodat de stand 22 bleef, hetgeen de verhouding goed weer gaf. Soesterkwartier heeft thans uit 5 wedstrijden 9 punten. WINTERCOMPETITIE KRING UTRECHT In afwijking van het vorig Jaar zal dezen winter voor de Utrecbteclhe veree- nigingen en die uit de provincie door den Kring „Utrecht" van den K.N.Z.B» een wintercompetitie worden georgani seerd- Dank zij de nieuwe overdekte zwemscholen in Hilversum zoowel als in Amersfoort zal het mogelijk zijn een •halve competitie te spelen in twee af- deelingen. In afdeeling 1 zullen uitkomen: D.K. R. (Utrecht), Zwem lust (Utrecht), Otter 1 (H'sum), A.Z. en P C. 1 (Amersfoort), Triton 1 (Weesp), U.Z.C- 2 (Utrecht), Star 2 (Utrecht) en U.Z.C. 3 (Utredht). In afdeeling 2 hebben ingeschreven: Biltlhoven 1, Brandenburg 1 (De Bilt), Forel 1 (Woerden), Z.V.V. 1 (Zeist), de Vest 1 (Naarden). Fuut 1 (Maarssen), Wilskracht 1 (Baarn), Pinguïns 1 (Bus- sum), Otter 2 (Hilversum) en Zwemiust 2 (Utrecht). WINTERCOMPETITIE K.N.Z.B- Voor de komende wintercompetitie van den K.N.Z-B. hebben 14 zeventallen ingeschreven. Met het oog op het feit, dat het Sportfondsenbad in Amsterdam -niet iederen Zondag ter beschikking zal zijn, worclt deze competitie nu in twee afdcelingen gehouden. In de Noordelijke le klasse afdeeling zullen deelnemen: Dolfijn (A'dam), D.J-K. (A'dam). Y 1 en Y 2 (A'dam), U.Z.C. 1 (Utrecht), Star (Utrecht) en A-Z. 1870 (A'dam). In de Zuidelijke groep zullen aan de compe titie deelnemen: H.Z. P.C- (Den Haag), Zian 1 en 2 (Den Haag), H.P.C. 1 (Heem stede), D.W.R. (Haarlem), S-V-H. (Hilli gersberg) en R.Z.C. 1 (Rotterdam). Er zal in beide afdeelingen een halve competitie worden gespeeld. Voor zoo ver het de Noordelijke groep betreft zul len de wedstrijden in het Sportfondsen- bad te Amsterdam worden gehouden. Star 6peelt evenwel drie wedstrijden in de nieuwe Overdekte Zwemschool te Hil versum, terwijl U-Z-C. 1 drie wedstrijden In het Sportfondsenbad te Amersfoort zal spelen. De competitie vangt reeds 7 November aan. De beide Utreohtsche le klassers U.Z.C. en Star zullen den eersten Zon dag vrij zijn, Zaterdagmiddag heeft de in ge- bruikname plaats gehad van het nieuwe terrein van de voetbalver- eeniging van het R.O.G. „Wit-Rood". Aan deoi openingswedstrijd ging een officieele ontvangst door den directeur van het gesticht, den heer Vermeulen, vooraf. Aanwezig waren namens den U.P.V.B. de heeren Repelius, van Doorn en Col- der; namens den A.B.v.L.O. de heeren Oosterman en v. d. Vlugt. Verder merk ten wij op de geestelijken van het R.O.G. rector Kok en ds. v. Hengel, alsmede af gevaardigden van plaatselijke voetbal verenigingen. De heer Vermeulen achtte het een ge wichtige gebeurtenis, dat het R.O.G. een nieuw sportterrein kon openen. Hij bracht dank aan de heeren Repelius, Colder, Oosterman, ds. v. Hengel en be sturen van voetbalverenigingen. De heer Krol, aldus spreker heeft zijn ideaal bereikt: een eigen veld. Vooreen belang rijk deel is het zijn werk geweest, om daartoe te komen. Spreker herdacht wij len den heer P. v. d. Meulen als sport leider en bracht woorden van hulde aain zijn nagedachtenis. Binnen enkele jaren hoopt men een klein clubhuis te bezit ten. Vervolgens sprak de heer Krol. Hij roemde den prettigen omgang met an dere verecnigingen en getuigde van de goede ontvangst, die men bij hem ten deel viel. Hij dankte den heer Vermeulen voor diens volledige medewerking en uitte zijn vreugde over een nieuw sport terrein „voor en door onze jongens". De heer Repelius, namens het U.P.V. B.-bestuur, memoreerde, dat Wit-Rood reeds sinds jaren deelneemt aan schooi en competitiewedstrijden, tot genoegen van een ieder. Menige eerste klasse ver- eeniging uit den K.N.V.B. zou trotsch zijn op een dergelijk sportterrein. Spre ker was van meening, dat de jongens van het R.O.G. de nagedachtenis aan hun overleden sportleider in eere zul len houden. Hierna richtte de hoer Re pelius zich tot de aanv. van de R.O.G.- elftallen, welke steeds sportiviteit be- toonen, en hoopte, dat Wit-Rood spoedig in de eerste klasse zal kunnen uitko men. Tenslotte sprak de heer de Koning nog een kort woord namens C.J.V.V< De openingswedstrijd werd gespeold tusschen Quick en Amersf. Boys. Quick was volledig, terwijl de Amersf. Boys drie invallers telden. Met rust leidde Quick met 31. Na de pauze, waarin de spelers getracteerd werden, voerden de rood-zwarten de score op tot 72, waar na de Boys hun achterstand tot 75 re duceerden. Van de Quick-ploeg kregen wij een goeden indruk. Het terrein mag perfect genoemd worden. Het ligt er ge zellig afgesloten en heeft een grastapijt, waaraan menig eerste klasse-terrein niet kan tippen! Dan te weten, Üa/t alles met eigen krachten tot stand is gekomen. Inder daad, Wit-Rood beschikt nu over een voetbalveld, dat er mag wezen en aan alle eiechen volkomen beantwoordt. Wij zouden alleen willen aanraden de uit- loopen van het terrein iets te vergroo* ten. Verder onze hulde! LAWNTENNIS Een verdiende 81 overwinning op de Belgen behaald BRUSSEL, 31 Oct. Op de nieuwe overdekte Gravelbanen te Brussel is gisteren met den landenwedstrijd tus schen een Belgisch en een Neder- landsche jeugdploeg. De „Nederland- scilie Toekomst" liet een goeden indruk achter en verkreeg na dezen eersten dag een 41 voorsprong. De uitslagen luidden: Enkelspel: Wampach (B.) sl. Bouman (N.) 6—2, 62. Fabius (N.) sl. Wielemans (B.) 6—4, 63. Wilton (N.) sl. EnderJé (B.) 6—2. 6-6, 6—4. Boeschaert (N.) é»1. Kan (B.) 6—3, 6—3 Dubbelspel: Bouman en Wilton (N.) sl. Enderlé en Kahn 68, 6—3, 6—3. Deze eerste wedstrijd tusschen een Belgische en een Nederlandsche jeugd ploeg is vandaag te Brussel in een ver diende 81 overwinning voor onze jeugdige landgenooten geëindigd. Onder vrij groote belangstelling zijn vanmid dag twee enkelspelen en twee dubbel spelen verwerkt, welke alle vier door de Nederlandsche vertegenwoordigers werden gewonen. De Belgische jeugd heeft hier in den eersten wedstrijd een flink lesje gpkregen, waaruit echter zeker leering zal worden geput. Overi gens werden sommige Nederlandsche overwinningen slechts op het nippertje behaald. Na afloop reikte de heer Wolf aan den niet-spelende aanvoerder van de Nederlandsche ploeg, den heer Vree- denburch, den door den Nederland- schen kampioen Hughan beschikbaar gestelden beker benevens de medailles van den Nederlandschen Lawnh-nnis Bond uit. De uitslagen luidden: Enkelspel: W. Akkersdijk (N.) sl. van den Eynde (B.) 6—4. 9—7. L Akkersdijk (N.) sl. Demoulin (B.) 4-6. 6-4, 11—9. Dubbelspel: Fabius en Bosschaert (N.) sl. Wiele mans en Wampach (B.) 16, 8—6, 97. Gebr. Akkersdijk (N.) 6l. van den Einde en Staf (B.) 4—6, 6-4, 6—3. HOCKEY Zoowel de dames als de heeren boekten een overwinning EHEEL overeenkomstig de ^-^verwachtingen zijn de resul taten van de A. M. H. C.-teams in de gisteren gespeelde wedstrijden geworden. Het eerste heeren- en dameselftal lieten zich niet ver schalken, evenmin als het tweede dames- en het derde heerenelftal dit deden. Beide laatsten wonnen met groote cijfers en de 170 over winning van A. M. H. C. III was de recordscore van den dag. A. M. H. C. II verloor opnieuw, ditmaal van Hilversum V, terwijl A. M. H. C. IV van Hilversum VI een veeg uit de pan kreeg. Al met al geen onverdienstelijk resultaat van de rood-witten. De ontmoeting A. M. H. C. I—Hilver sum III kenmerkte zich in het begin door een hoog tempo. Het waren de roodwitten die dit tempo aangaven. Spoedig hadden zij dan ook succes toen na een snellen aanval, welke geleid werd door den rechtervleugel, een voorzet van Kaan volgde. Leek het er even op of deze dreigde te mislukken, Frima deed den bal van richting ver anderen, zoodat J. Douma hem in zijn bezit kreeg en met een hard schot den doelman van Hilversum III geen kans gaf (10). A. M. H. C. demonstreerde in deze periode zeer behoorlijk spel en hield dit trouwens de geheele eerste helft vol. Ofschoon de roodwitten steeds weer opnieuw fanatiek aanvielen, ble ven doelpunten voorloopig nog uit. Dit was eenerzijds te wijten aan het goede verdedigen van de gasten, anderzijds werd de bal in de voorhoede van A. M. H. C. meestentijds te kort gespeeld, met de vele nadeelen daaraan verbonden. Zeer goed werk verrichtte de rood witte middenlinie, die behalve haar verdedigende taak, ook veel aandacht had voor den aanval en deze dan ook voortreffelijk verzorgde. Zoo kon het gebeuren, dat de voorhoede van de thuisclub steeds weer opnieuw in het bezit van den bal werd gesteld en ge legenheid krreg tot doelpunten ma- kcn< Bij één van de vele aanvallen op het doel van Hilversum gaf Frima goed over aan J. Douma, die met een fraai 6chot den voorsprong tot 20 vergrootte. Het bleek na de hervatting, dat Hil versum III het er geenszins bij liet zit ten. Direct na de bully werden eenige overrompelende aanvallen opgezet en het gevolg van één dezer was, dat de middenvoor uit een voorzet van den rechtsbuiten, den uitgeloopen Frede- riks kon passeeren (2—1). A. M. H. C. speelde niet zoo goed meer, terwijl de gasten daarentegen al het mogelijke deden om hun achterstand te elimi- neeren. Daarbij kwam nog dat een re genbuitje het terrein glad had ge maakt, zoodat het spelpeil wel eenigs- zins zakte. Langen tijd wogen beide partijen tegen elkander op en nu en dan was Hilversum III zelfs in de meerderheid. Eenige malen kwam het A. M. H. C.-doel in gevaar, maar ten slotte was er steeds een stick van v. Daal of v. Amstel of een schoen van Frederiks, welke, erger voorkwamen. Tegen het einde kregen de roodwitten weer hun vormx van voor de rust te pakken en nadat J. Douma op dezelfde fraaie wijze als de twee vorige, een derde doelpunt had gescoord, maakte D van Hamel er tenslotte nog 41 van. Ook de dames wonnen weer en dit- KORFBAL Het is Amersfoort II nog niet mogen gelukken, een puntje riiker te worden. Direct na het begin, was Olympia II in de meerderheid, wat in de eerste helft onveranderd bleef. In deze 45 minuten heeft Amersfoort wel met pech te kam pen gehad, maar de twee doelpunten voor Olympia II waren alleszins ver diend. Na de rust bracht Olvmpia er weinig meer van terecht. Amersfoort maakte hiervan dankbaar gebruik om het spel geheel in handen te nemen. Verdedi ging en middenvak vlotten uitstekend, maar de 2e aanval, welke o.i. voldoen de gelegenheid had den achterstand in te loopen, speelde te doorzichtig tegen de meer geroutineerde Olvmpia \erde- digers. Kort voor het einde verhoogde Olympia de score tot 03. welk doel punt zeker voorkomen had kunnen worden. Niettemin heeft Amersfoort II een goede wedstriid gespeeld. De 3—0 overwinning van Olympia was ietwat geflatteerd. maal was Gooi III in Bussum het slachtoffer. In het begin waren de gast vrouwen sterker en vele 6traf-corners op het doel van A. M. H. C. waren hier het gevolg van. Langzaam maar zeker wisten de roodwitten zich evenwel aan dezen druk te onttrekken. Mej. G. Gar reis opende de score en mej. Ridder hof verhoogde deze spoedig tot 20. Toen de doelverdedigster een schot van mej. Garrels onvoldoende wegwerkte, was imej. Halewijin er direct bij om den stand op 30 te brengen, zoodat de ru6t met dezen voorsprong inging. Na de hervatting vatte A. M. H. C. het te lauw op en vanzelfsprekend pro fiteerde Gooi III hier oogenblikkelijk van door een tegenpunt te scoren (31). Mej. Garrels zorgde er evenwel spoedig voor, dat het verschil toch drie doelpunten bleef, want met een mooi push-schot passeerde zij voor de tweede maal de doelverdedigster van Gooi III (41). In de laatste seconden verkleinde de thuisclub nog haar ach terstand, Einde 4—2 voor A. M. H. C. I. Zooals wij reeds verwacht hadden zou A. M. H. C. II (heeren) in de uit wedstrijden heel wat meer moeite heb ben dan dit in de drie thuiswedstrij den het geval was geweest. De gast- heeren speelden beslist sterker, terwijl het bij de roodwitten minder goed ge lukte. Het eindresultaat werd een 2—0 nederlaag. A. M. H. C. III is een goed elftal en gisteren toonde zij dit feit opnieuw door de hooge 6core (het wordt zoo langzamerhand gewoonte bij A. M. H. C. om boven de tien doelpunten uit te komen) tegen Kampong III. Het was veelal een spel van kat en muis. A. M. H. C. II verloor met 60. A. M. H. C. II (dames) tenslotte, won ditmaal „6lechts" met 70 van S. C. RL C. III en gaat nog steeds onbedreigd aan den kop. HANDBAL I^et de rust hadden de Utrechte naren reeds een 5—0 voor sprong U.H.V. heeft de algemeene verwach ting geen 09genblik in het ongelijk ge steld en zich door een stevige 113 overwinning op de Excelsior-heeren weer wat vaster op de bovenste plaats genesteld. Het spel van de Utrechtenaren vormt werkelijk: een klasse apart. Door het af gemeten plaatsen en het snel en goed positie-kiezen zou zelfs de sterkste ver dediging voor de moeilijkste problemen gesteld worden. Voegt men hierbij de buitengewone schotvaardigheid van het trio Mackaav DekkerWolfsdorf, dan behoeft de groote nederlaag der roodbroeken stel lig geen verwondering te baren en ver dient keeper Brits nog een extra pluim voor de talloozo schoten, die hij, op vaak meesterlijke wijze wist te keeren. De eerste helft bracht U.H.V. reeds een 50 voorsprong, terwijl de Excel- sior-voorhoede in die periode eenige malen bepaald pech had met haar schoten. De tweede helft begon zeer hoopvol. Reeds binnen 5 minuten had den Reinders en Berends uit fraai-op- gezette aanvallen den achterstand tot 52 gereduceerd. Dit was natuurlijk te veel voor de U.H.V.-ers, die dan ook weer hun beste beentje voor zetten. En met succes, want nog zes gaten wer den in de toch al doorzeefde Excelsior- veste geschoten, waar tegenover Rein ders nog éénmaal voor de roodbroeken wis.t te scoren. Deze tweede helft werd het spel be hoorlijk forsch, zoowel van Utrechtsche als van Amersfoortsche zijde. De maat regel van scheidsrechter W. Forger, om pl.m. tien minuten voor het einde één der Excelsior-backs uit het veld te zenden, komt ons echter vremd voor. Een herhaling van te forsch spel, met moedwil gepleegd, komt inderdaad voor een dergelijke straf in aanmer king, doch deze speler had tot op dat oogenblik nog niet éénmaal een waar schuwing ontvang Dat de stemming in het veld hierdoor eerder slechter dan beter werd, laat zich begrijpen. De verdere uitslagen zijn: Sport Vereent 2—Achilles 3—10 Atilla—U.H.V. 3 8—2 Dames Sport Vereent—Excelsior 31 (regl.) UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND De uitslagen van de gisteren gespeel de handbahvedstriiden in de competi tie van den Arbeiderssportbond luidde als volgt: le klasse Hperen: Vooruit IA.H.C. I 14 Amersfoort IWatervrienden I 7—0 Animo IHilversum I 133 A.H.C. II—Haarlem I 4—3 le klasse Dames: A.H.C.Haarlem AmersfoortWatervrienden Animo—Hilversum 2de klasse Heeren: Amersfoort II—Watervrienden II Zeist IVriendschap I Watervrienden III—A.H.C. III 3—0 0—2 2-0 3-3 2-6 1—3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6