Frankrijk wint met 3-2 van Nederland ORANJE MET EIGEN WAPENS BESTREDEN De Franschen speelden uiterst beweeglijk De meening van anderen Smit was de stormram NEDERLANDB speelt gelijk WE HEBBEN VERLOREN Onze voorhoede was zwak. Het plaatsen van de middenlinie slecht. De Engelsche league Europeesch record 100 m. rugslag Csik naar Nederland 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 Maar er valt ook winst De heer Herberts acht het te boeken (Van onzen sportredacteur) WAS men in verband met de eenigszins verwrongen samenstelling van het Neder- landsch elftal en de in ver gelijking met vorige jaren teruggeloopen vorm van ver schillende teamleden niet ge heel gerust omtrent het resul taat tegen Frankrijk, de wedstrijd gisteren in het Olympisch Stadion, heeft uit gewezen, dat onze nationale ploeg nog slechts een schaduw is van het glorieteam van twee en meer jaren geleden. Tot deze slotsom zijn wij niet eeko- men omdat onze landgenooten gisteren een 23 nederlaag hebben geleden, wel ke cijfers evengoed andersom hadden kunnen uitvallen, maar omdat het ver toonde spel niet meer dan matig ge roemd kon worden. Dat neemt niet weg, dat er zich af en toe brillante momenten hebben voorgedaan. Deze momenten waren, van onze zijde althans, sporadisch. En dan kwamen zij alleen nog voor bij het verdedigende werk dat onze ploeg deed. Vooral Cal- denhove legde weer meermalen getui genis af van zijn prachtige spelopvat ting en zelfbeheersching, die hem mees tentijds als overwinnaar uit den strijd deden treden. Zooals gezegd, ons spel was matig. In afwijking van zoovele andere keeren ontbrak het deze maal in de Holland- sche gelederen ten eenenmale aan een systeem. Opereerde Smit als linksbinnen vroe ger tusschen middenlinie en voorhoede vormde hij als het ware dus de scha kel, thans had de T.C. Van Heel in zijn plaats opgesteld met de bedoeling, dat deze Feyenoord-speler hem op afdoende wijze zou vervangen. Vreesden wij reeds, dat do aanvoerder van het Ne- derlandsch elftal physiek niet meer in staat zou zijn deze uiterst vermoeiende rol naar behooren te vervullen, in wer kelijkheid is het niet veel anders uit gekomen. Wel heeft Van Heel tal van malen opbouwend uitstekend werk ver richt, maar zelden was hij in de lijn van de voorhoede te bekennen, indien er al eens gevaar mocht dreigen voor de veste van Di Lorto. Daarenboven maak te hij de fout, te veel op zijn middenli nie terug te spelen, waardoor een tempo verlies ontstond, dat uiteindelijk de oor zaak is geweest, dat onze aanvallen die werkelijk veel grooter in getal wa ren dan die der Franschen zoo on gevaarlijk waren. Er zat geen gang in het geheel. Het stoppen en meenemen van den bal eisch- ten te veel tijd, dan dat er uit het af geven nog veel gevaar kon ontstaan. Het verrassende karakter, dat vooral door de open aanvallen wordt verkre gen, ontbrak ten eenenmale. Dat er zoo weinig open gespeeld werd, althans met eenig resultaat, vindt zijn oorzaak eerstens in het feit., dat Smit geen spelverdecler bleek. Dat hij als „stormram" geen onverdienstelijk werk zou doen was van te voren bekend. Met zijn tweede doelpunt bewees hij zijn nuttigheid te dien opzichte. Maar oor deelkundig en verrassend verdoelen hebben wij toch niet van hem gezien. De meening van den heer Herberts, dat het experiment Van HeelSmit niet on geslaagd was, deelcn wij dan ook in het geheel niet. In tegendeel, het staat bij ons vast, dat men naar een andere midvoor zal dienen uit te zien, zoodat Smit weer als linksche verbindingsspeler kan worden HALLE (Go-Ahead) NEDERLAND WEBER (A.G.O.V.V.) CALDENHOVE (D.W.S.) WELS (Unitas) PELLIKAAN (L.O.N.G.A.) VENTE (Feyenoord) ANDERIESEN (Ajax) SMIT (Haarlem) PAAUWE (Feyenoord) VAN HEEL (Feyenoord) BERGMAN (Blauw-Wit) LANGILLER (C.A. Paris) VEINANTE (R.C. Paris) DELFOUR (Roubaix) Scheidsrechter Q WILTSHIRE (Engelend) HEISSERER COURTOIS (Strasbourg) (Sochaux) BOURBOTTE (Fives) CAZENAVE NICOLAS (Rouen) FOSSET (Metz) MATTLER (Sochaux) (Sochaux) FRANKRIJK Dl LORTO (Sochaux) opgesteld. De tweede reden dat er van het open spel, zoo dat al eens gespeeld werd, weinig terecht kwam, was het voortreffelijke optreden van de Fran- sche kanthalves Bourbotte en Delfour, die onze buitenspelers met hun zwaar dekken wel eens tot wanhoop zullen hebben gebracht. Maar hun taktiek was ongetwijfeld de juiste en de meest af doende. Onze voorhoede was daardoor als het ware lamgeslagen, hetgeen mede een gevolg was van het feit, dat Vente een volslagen off-day had. Hij heeft vrij wel geen enkelen bal goed geplaatst en waar hij buitendien nog in teruggetrok ken positie, dus achter de voorhoede, zijn arbeidsterrein zocht, kan men na gaan, dat kans op succes vrij gering was. Dat wij tenslotte nog twee doelpunten gefabriceerd hebben komt, door een prachtige lengte-pass van Van Heel, die Smit met een prachtigen omhaal in het doel benutte en door de stormram-capa citeiten van den Haarlem-speler, die even voor het einde uit een scrimmage het leder oppikte en in het net joeg. Eerlijkheidshalve dienen wij hier aan toe te voegen, dat de voorhoede weinig heeft kunnen steunen op de halflinie, die verdedigend veelal uitstekend werk deed, maar in haar opbouwende taak ernstig te kort schoot. Het plaatsen na melijk van het drietal PellikaanAnde- riessenPaauwe was erbarmelijk slecht en waar ook de backs Weber en Calden- hove, die overigens afbrekend ook nu weer aan de verwachtingen hebben vol daan, in het plaatsen naar de voorhoede de minderen waren van hun Fransche collega's aan de overzijde, kan men wel nagaan, dat het Nederlandsch elftal als geheel allerminst een imponeerenden indruk gemaakt heeft. Tot overmaat van ramp maakte Halle nog een blunder door het zich bij een schot van Langgiller veel te moeilijk te maken, zoodat het leder reeds onder hem door was, voordat hij besefte dat zijn bravoursprong was afgestraft. Hebben wij dus voor het gepresteerde van Hollandsche zijde niet zoo heel veel bewondering, dat neemt niet weg, dal wij de prestatie van Frankrijk niet mis kennen. Wij zijn met eigen wapenen be streden, zooals dat heet. Wij plegen een open verrassend spel te spelen, waardooi de tegenstander overrompeld wordt, wel nu, dat spel heeft het Fransche elftal gespeeld. De spelers handelden stuk voor stuk veel sneller en... waren veel beweeglijker. Want niettegenstaande het feit, dat ook de voorhoede van de gasten heel dikwijls met drie man ten aanval toog, wist men toch keer op keer ge vaarlijke situaties te scheppen voor het Nederlandsche doel, hetgeen voortvloei de uit het verrassende zwenken van midvoor Nicolas naar beide zijden, waardoor hij herhaaldelijk -gaten in de Nederlandsche verdediging hoorde, waaruit hijzelf en zijn vleugelspelers ieder eenmaal wisten te scoren. De voorhoede van onze gasten had het voordeel dat men den bal ineens kon spelen en dan wel zoo zuiver, dat hel tempo verraderlijk snel was. Daarbij inoet men in aanmerking nemen, dat zoowel half- als backlinie, opbouwend zeer goed speelden, waardoor er veel minder tevergeefsch werk werd verricht, als in ons team het geval was. De combinatie stond op een veel hoo- ger peil. Men begreep elkaar onderling veel beter. Het Fransche elftal was een geheel en dat hebben wij de laatste ja ren slechts zelden kunnen zeggen Het is een team waarmee men op de wereld kampioenschappen geducht rekening zal dienen te houden. En dat is het juist wat wij van het Nederlandsch elftal niet kunnen zeggen Het is een elftal zonder eenige toekomst Men heeft deze keer geschroomd nieu we, jonge krachten op te stellen, daar door heeft men een achterstand geboekt Wij wachten inmiddels met belang stelling hoe de Technische Commissie haar koers zal bepalen. Of zal zij haar ongewijzigd handhaven? Caldenhove houdt een Franscliman van den bal, terwijl Leo Halle angstig toekijkt. Dumortier scoort tweemaal. Mijnders en Van Male blinken uit Te Rouen ©peelde het Nederlamd- 6che B elftal tegen een combinatie uit Normandië, bestaande uit zeven 6pelers van F. C. Rouen en vier uit Le Havre. Het resultaat was, dat onze land- genootan een 2—2 gelijk 6pel behaal den. De ruststand was 1—1. Van de Nederlandsche spelers hebben vooral Mijnders en van Male een uitste kenden wedstrijd gespeeld- Het eerste doelpunt van de Franschen was onmo gelijk te houden, terwijl het tweede op tevallige wijze in het doel terecht kwam. Mijnders was de ©ter van het veld. Zijn snelle rushes wekten ieders bewon dering op en zijn voor-doel-plaat6en was voortdurend volkomen af. Geen wonder dan ook, dat de Franschen na de rust alles in het werk stelden, om hem zoo veel mogelijk te dekken. Dat hij er des alniettemin in geslaagd is, ook in dc tweede helft prachtig spel te leveren, pleit wel ten zeerst voor hem. In de achterhoede heeft Punt een zeer goede partij gespeeld. De middenlinie was in haar aanvallende laak zeer goed, maar kwam niet snel genoeg terug om de achterspelei's bij de verdediging te kunnen steunen. Overigens was in de middenlinie Bon- sema wel een der hesten. De voorhoede gaf een Dumortier te zien, wien men zonder twijfel dankbaar moet zijn voor zijn twee doelpunten, doch die, jammer genoeg, in snelheid te kort schoot, het geen Wellicht aan zijn blessure geweten zal kunnen worden. Heetjans speelde na de rust ontegenzeggelijk een betere partij dan daarvoor, terwijl Drouen en van Wal6um, hoewel niet erg op den voorgrond tredend, goed werk hebben geleverd- Zooals te begrijpen valt. was de stem ming bij onze landgenooten door het behaalde resultaat, uitstekend. LONDEN, 31 October. (A.N.P.). De uitslagen van de in de Engelsche lea- guo gespeelde wedstrijden luiden: Eerste afdeeling: ArsenalMiddelsbrough BlackpoolStoke City Bolton Wanderers—Chelsea Brent fortPortsmouth Derby ContyWest Bromwich Albion EvertonPreston North End Hddersfield Town—Charlton Athletic Leicester CityLeeds United Manchester CityBirmingham SunderlandLiverpool Wolverhampton Wanderers Grimsby Town 1—2 0—1 5—5 2—0 5—3 3—5 1—1 2—4 2—0 2-3 1—1 ZWITSERLAND—ITALIÉ GENÉVE, 31 October (A.N.P.) Ruim 20.000 toeschouwers woonden den lan- denwedstrijd tusschen Zwitserland en Italië bij, welke ontmoeting tevens gold voor het tournooi om den Europa-beker Zwitserland heeft in dezen wedstrijd buitengewoon goed gespeeld. Het resii; taat, 22. verdient des te meer aan dacht, indien men bedenkt, dat de berg bewoners een belangrijk deel van de ontmoeting met tien man hebben moe ten spelen. experiment niet ongeslaagd Een rustige stemming heerschte er na afloop in de Hollandsche keledka mer. Velen gevoelden zelf wel, dat do ontmoeting, welke zij zoo even hadden gespeeld, niet een van de allerbesten uit hun voetbalcarrière was geweest. De heer II. W. II. Herberts, voorzit ter van de keuzecommissie van den K.N.V.B., deelde ons als zijn meening mede, dat het Fransche elftal hem zeer was meegevallen. Dat Frankrijk arm voetbal speelt, is toch niet waar, zoo luidde zijn oordeel. Technisch was het spel van onzer tegenstanders heel goed verzorgd. Het eerste doel punt bijvoorbeeld werd gescoord na een staaltje van volmaakte techniek. Bij het resultaat van den wedstrijd kan ik mij heel goed neerleggen. Ilct Ne derlandsch elftal heeft geen slechten wedstrijd gespeeld. Het was jammer van die goal van Leo Halle. Vente was niet goed gedisponeerd. Het expo riment, zooals men dat dan wil noe men, SmitVan Heel, is voor mij geen teleurstelling geweest. En van den debutant Bergman mag worden gezegd, dat hij meer heeft gepresteerd, dan wij van hem hadden verwacht. Hij heeft hard gewerkt, is niet ge lukkig geweest, hij had een zeer ster ken haifspeler tegenover zich. Ik zie in Bergman wel een speler, die in de toekomst de aangewezen linksbuiten van het Nederlandsch elftal wordt. De linkervleugel was beter dan die van rechts. Smit heeft met plezier gespeeld. Caldenhove was beslist de beste en Andcricsen was in de middenlinie mis schien niet in supervorm, zijn spel was toch zeer good. Het verband tuschen Weber en Pellikaan was nmtig. De Fransche achterhoede ruimde goed op en maakte een gepast gebruik van haar lichaamskracht. De spil viel zeer mee en Langiller in de voorhoedo was zeer gevaarlijk. Onze tegenstan ders speelden met geestdrift, maar be- heerscht en vooral hun aangeven van den bal viel zeer moe. De heer E. G- Mundt, lid der keuze commissie, vond het een goeden snel len wedstrijd. Nederland heeft onge lukkig gespeeld. Op die plaats heeft Smit ook goed gespeeld en zijn doel punten waren subliem. We hadden op het oogenblik geen andere spelers voor de voorhoede, ziedaar mijn meening over het experiment. En we hebben pech ook gehad, schoten tegen paal en lat. Pauwe vond ik den besten man van bet veld. En ook Caldenhove speelde uitstekend. De „oudjes" heb- bon het housch niet slecht gedaan. Zoolang er nog geen anderö spelers zijn, die de „oudjes" kunnen vervan gen, zoolang zullen deze ouderen ook in het elftal worden opgesteld. Want onze opdracht is, op het oogenblik het sterkste elftal op te stellen. De aanvoerder van het Fransche elf tal, dc linkshalfspeler Delfour, toonde zich zeer tevreden over het resultaat van den strijd en zcide voldaan te zijn over de verrichtingen van zijn ploeg. De Fransche aanvoerder had waar- deerende woorden voor de houding van het Nederlandsche publiek, waarvoor het, naar hij zeide, toch een teleurstel ling geweest moet zijn, het eigen elftal voor de tweede maal op eigen terrein een nederlaag tegen Frankrijk te heb ben zien lijden. Waarmede de Fran sche ploeg revanche heeft genomen voor de in Parijs geleden 61 neder laag. Volgens Delfour was er weinig verschil in speelkracht tusschen de beide teams op te merken, maar de Franschen hadden meer succes. Hij roemde het spel van den rechtsbuiten Courtois en den middenvoor Nicolas. Terwijl hij in de Nederlandsche ploeg vooral de verrichtingen van Cal denhove cn Smit prees. De heer Barreau, die de verantwoor delijkheid voor de samenstelling van het Fransche elftal heeft, was van meening, dat zijn ploeg over het alge meen goed voldaan heeft, maar dat hij niettemin voor den volgenden wed strijd (5 December tegen Italië te Pa rijs) van het Fransche voetbalelftal, wellicht toch nog een enkele wijziging zal aanbrengen. Er is fel om de over winning gestreden, aldus de heer Bar reau, er is vaak goed spel vertoond. Een gelijk spel zou mij niets verbaasd hebben, maar de Franschen hebben het geluk meer aan hun zijde gehad. Over Smit, wiens spel hij prees, merkte de heer Barreau op, dat de Ne derlandsche aanvalslinie door de ver plaatsing van dezen speler naar de mid voorplaats, ongetwijfeld aan kracht heeft ingeboet. De heer Barreau had veel lof voor Caldenhove, de geheele middenlinie en Wels. Van de Fransche spelers noemde hij in het bijzonder Cazenave, Delfour. Nicolas en Veinante. De scheidsrechter, de heer Wiltshire, vond het een aaridge wedstrijd. Hij noemde de goede techniek van beirle ploegen, de wetenschappelijke opvat ting van het spel cn merkte op, dat' hij veel steun had gehad aan de twee Bel gische grensrechters. En dat derde doelpunt van Frank rijk is absoluut niet in buitenspelposi tie gemaakt, zoo besloot hij. PETE SARRON VERLIEST ZIJN WERELDTITEL VEDERGEWICHT NEW-YORK. 31 October. (A.NP.). Pete Sarron, de opvolgc* van Freddy Miller en wereldkampioen in het veder gewicht, verloor zijn titel in een gevecht in de Madison Square Garden tegen den Californischen bokser Henry Armstrong. De uitdager won door k.o. in de zesde ïonde, waarmede hij den titelverdedi ger voor het eerst in zijn twaalfjarige boksloopbaan een k.o. bezorgde. (Van een bijzonderen medewerker) /NDERDAADwe hebben verloren. Rond- uit en eerlijk de punten aan den tegen stander moeten laten, wat het Neder landsche elftal in lang niet gebeurd is. Rn we kunnen er nu lang of kort over praten, we kunnen ons vermeien in zalige herinneringen omtrent het wondcrclftal dal wij eens op dc been hebben gebracht, cn dat zelfs in Dublin won met sprekende cij fers sie sind vorbcl, die schónen Ta ge von Aranjuez, en wc moeten er in het vervolg rekening mee houden, dat we nog wel eens meer kunnen en zullen ver liezen. Het is nu eenmaal niet anders. Maar wij scharen ons zeker niet aan de zijde van hen, die wij gistermiddag direct na afloop van den wedstrijd al aan het woord hoorden, verklarende, dat het Oran je elftal er niets meer van kan, dat het beter thuis kan blijven, dat er zekere ver gelijkingen zijn te maken met hout waar mee men een kachel aanmaakt, enfin, men kent dat soort chauvinisten wel, die eigen lijk de grootste defaitisten zijn, en met groot leedvermaak constateeren. dat de te genpartij zoovele malen beter speelt dan wij. Neen, wij scharen ons positief niet aan de zijde van die lieden, doch constateeren liever, dat het Nederlandsche elf lal als ge heel lang niet onverdienstelijk heeft gevoet bald. Er waren zelfs dikwijls momenten waarop dc machine inderdaad voortreffe lijk liep, ondanks de remmende factoren welke in de voorhoede aanwezig waren: de niet spclverdeelende Smif, de falende Vente en de te langzame hoewel tactisch schitterende van Heel. Het laatste kwartier vcui dc match was bijvoorbeeld zoowel rijk aan spanning en emotie als aan uitste kend spel der onzen, en ook op andere oogenblikken werden de Franschen geheel op eigen helft terug gedrongen, alleen en uitsluitend door de kracht cn den wil van de onzen om het spel te verplaatsen. Doch zij, die onbillijke critiek oefenden, verga ten, dat het team bestreden is met hetzelf de wapen, dat het zelf zoo dikwijls en met succes heeft gehanteerd: het snelle open spel met cross passes, afgewisseld met nog sneller spel in de lengte. Daartegenover speelde ons elftal het spel meer in da breedte cn bovenal langzamer, welke laat ste factor naar onze wijze van zien ten slotte waarschijnlijk beslissend is geweest. We hebben verloren. Maar een slechten wedstrijd is er door de onzen beslist niet gespeeld. De tegenpartij was beter. Ziedaar alles. En dan hebben wc ons er zonder mur- murceren bij neer ie leggen. Een andere kwestie is, of er in de sa menstelling van ons vertegenwoordigend elftal niet eenige wijzigingen zullen moe ten worden aangebracht. Die vraag beantwoorden wij in bevesti genden zin, cn wij behoeven in dit ver band geen namen te noemen. Doch den linksbuiten Bergman zouden wij zeker niet vervangen willen zien. daar hij, naar hei ons wil voorkomen, de beste fighter in de geheele voorhoede was. Geef ons een goe den rechtsbinnen en een spelverdeelenden aanvalsleider, en we zijn al weer een heel eind op streek met een aanval, die een der producliefsten van het continent kan zijn. En ook in dit verband behoeven wij alweer geert namen te noemen, al mogen wij misschien wel verklappen, dat wij op de perstribune een bepaalden naam hoor den, die in Utrecht niet hccicmaal onbe kend is De conclusie van dit alles: er is geen enkele reden tot wanhoop. We hebben verloren, doch er is naar wij hopen cn vertrouwen! toch wei winst geboekt, namelijk wal betreft eenig zicht in de vraag hoe het beter kan. En naar onze meaning is het materiaal voor de beantwoording van die vraag in prac- tischen zin óók aanwezig! ZWEMMEN De Duitscher Slauch brengt het op 1 min 7.6 sec. BERLIJN. 31 Oct. Ter gelegenheid van het 50^jarig bestaan van de Char- lottenburgcr Zwemvereeniging 1887 zijn vandaag te Berlijn zwemwedstrijden gehouden, waaraan de beste Duitsche zwemsters en' zwemmers deelnamen. De fraaisto prestatie leverde de bekende rugzwemmer Heinz Schlauch, die erin slaagde het Europeesch record 100 m. rugslag op zijn naam te brengen door dezen afstand te zwemmen in den tijd van 1 min. 7.6 sec. Schlauch had van zijn tegenstanders geen last, niemand kon hem bijhouden, zoo dat hij het record eigenlijk tegen het horloge vestigde. Des te fraaier is deze prestatie, indien men be dijkt. dat er op een 50 m. baan ge zwommen werd. AMSTERDAM, 31 October. Naar wij vernemen zal dc Olympische kampioen op de 100 meter borst- crawl Franz Csik (Hongarije) eind November en begin December naar Nederland komen om hier te lande aan enkele wedstrijden deel te ne men. Behalve Csik zal ook dt bekende rug- zwemmer Lengvel. kampioen en record houder van Hongarije aan verschillen de wedstrijden deelnemen. Met de Hon- gaarnsche waterpoloploeg, die eveneens te Antwerpen uitkomt, worden nog be sprekingen gevoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9