BELASTINGEN GESTELD OP f 321.000 V erkoopiogeo Twee wielrijders door auto aangereden Hoofdagent van Begrooting 1938 EINDCIJFER STEUN aan werkloozen vrijwel gelijk Dameshoeden TYlaiAnn van fcqximn GABRIE MEHEN- SCHOOL Door trein gegrepen politie geschorst 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Voor extra hulp aan werk loozen is 3700. meer uitgetrokken III Bijzonder gewoon lager onderwijs wijst een minder nadeelig saldo van 8.453.34 aan. Dit voordeel is te danken aan een mindere uitgaaf van 13000 wegens bo ventallige onderwijzers en 6000 minder rente, waartegenover 0000 meer ver goeding van kosten van instandhouding o.a. tengevolge van den overgang naai de toepassing der nieuwe wetsbepalin gen en f 2000 meerdere bijdrage aan den kapitaaldicnst. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs vertoont een lager nadeelig saldo van 4020.71 in hoofdzaak wegens het ver vallen van den post ad 1850 voor bo ventallige onderwijzers, 770 minder rente en 1000 minder aflossing. Op Handelsschool en Handelsavond school is onderscheidenlijk 6.492.54 en 1.175,76 minder nadeelig saldo ge raamd, hetgeen in'hoofdzaak het gevolg is van de wijziging der Middelbaar On derwijswet bij de wet van 22 April 1937. waardoor de handels-dag- en handels avondscholen onder deze wet vallen en de buitengemeenten verplicht zijn een bijdrage in de kosten te verleenen. Deze bijdragen is verschuldigd over een ka lenderjaar en bedraagt voor iederen op 15 September van het- voorafgaande jaar tot de school toegelaten leerling de helft van het verschil tusschen het jaarlijk- sche schoolgeld voor dien leerling op dien daturn verschuldigd en een dooi den Minister van Onderwijs telkens voor vijf jaar vast te stellen bedrag. Dienten gevolge zijn de geraamde subsidie-bedra gen van andere gemeenten onderschei denlijk hooger geraamd met 6500 en .f 1150. Het meerdere, nadeelig saldo ad 9.135.63 voor ondersteuning aan behoeftigen laat zich verklaren uit de met 7900 verhoog de subsidie aan de Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en 2100 meer jaarwedden. Voorts is 400 uitgetrokken wegens subsidie aan het Groene Kruis en Wit- Gele Kruis voor kraamhulp aan min- en onvermogenden. Hoewel het geven van nieuwe subsidies thans in het algemeen op ernstige financieele bezwaren moet stuiten, meenen B. en W., dat in dit ge val medewerking van gemeentelijke zij de nuttig is, omdat bij onvermogen toch in' noodzakelijke gevallen gemeentelijke hulpverleening moet plaats hebben. Bo vendien achten zij het mogelijk, tot deze subsidieering over te gaan, omdat het hun niet noodig voorkomt de subsidie aan het Ziekenfonds voor tandheelkun dige hulp te handhaven. Deze subsidie toch is erop gebaseerd geweest, dat het adviseerend schooltandtoezicht in het begin een groote toeloop naar de poli kliniek van het Ziekenfonds tengevolge zou hebben van ge\allen, waaraan veel tijd en zorg zou moeten worden besteed; daarna zouden alleen beginnende geval len in behandeling komen. Theoretisch zou dus in het begin het adviseerend schooltandtoezicht de poli kliniek abnormaal belaslen, later zou het deze juist ontlasten. De praktijk heeft deze theorie echter niet voldoende be vestigd. Het verband tusschen de kliniek en de gemeentelijke werkzaamheid komt B. en W. daarom voor thans niet van dien aard te zijn, dat de indertijd toegekende subsidie moet gehandhaafd blijven. Ondersteuning In de paragraaf „Ondersteuning aan Werkloozen" zijn eenige belangrijke wij zigingen gekomen, zonder dat nochtans in het eindcijfer belangrijk verschil tot uiting komt. Voor werkverschaffing is evenals vorig jaar 100.000 uitgetrokken, terwijl de uitgetrokken post voor jeugdi ge werkloozen met 5000 is verlaagd en op 10.000 is gebracht met het oog op de mogelijkheid, dat door de opleving in het economisch leven voor de jeug dige werkloozen de kans op plaatsing grooter is geworden. Door deze verlaging is echter ook de rijksbijdrage f 3.120 lager geraamd, zoo dat het voordeel voor de gemeentebe- grooting f 1880 bedraagt. Vervolgens kon de raming voor crisissteun met 95000 verlaagd worden; pangezien de uitkee- ring uit het werkloosheidssubsidiefonds, voor zoover thans berekend kan worden, dan verlaagd wordt met f 93.310, is het voordeel voor de begrooting f 1690. Bo vendien is de tegemoetkoming in de kos. ten van contróle 2000 hooger geraamd. Voor deze posten tezamen dus een voor deel van f 5570 Daartegenover meenen B. en W. den post steunverleening aan buitenwoon plaats-werkenden met 500 te moeten verhoogen, waartegenover de ontvangst- post met 250 kan worden verhoogd; nadeel dus 250 terwijl voor steunver leening aan werkloozen, die elders werk hebben gevonden, geraamd wordt f 500. Voor jaarwedden en pensioenkosten moet meer geraamd worden f 4.212.11. Vervolgens i= voor extra hulp aan werkloozen f 3700 meer uitgetrokken, waartegenover een gelijke verhooging der bijdrage is geraamd en is voor cul- tureele zorg van werkloozen 5000 meer geraamd, waartegenover in ontvangst .f 3887.50 meer is opeenomen, derhalve een nadeel van f 1.112.50 De posten kos ten der crisis regeling voor ziekenfonds contributie van werkloozen en bureau- •n andere koeten zijn resp. met f 500 verhoogd en f ISO verlaagd, derhalve Ba deel 320. Tegenover het voordeelig verschil van 5.570 staat dus een nadeelig verschil van f 66 39161 Door al deze wijzigingen is het nadeelig saldo van deze para graaf f 6 394.615.570 is 824.61 hooger geworden. Het lagere nadeelige saldo hij „Handel en Nijverheid" is in hoofdzaak 't ge\olg van een verlaging der subsidie aan werkloozenkassen met 2000. Belastingen Belastingen. Het eindcijfer is bijkans gelijk aan de raming in de oorspronke lijke begrooting 1937. Toch is in dit hoofdstuk op een matige stijging der op brengsten gerekend, aangezien de ra- mingscijfers in de begrooting 1937 in den loop van het jaar verlaagd zijn. Ten aanzien van de heffing van op centen op de hoofdsom der Gemeente fondsbelasting wijzen B. en W. er op, dat het noodzakelijk is. opnieuw een raadsbesluit te nemen tot vaststelling dier opcenten op het maximum 75. In de toelichting zeggen B. en W.: De wijziging met ingang van 1 Mei 1935 bij de wet van 4 Maart 1935 hou dende voorzieningen terzake van ge meentelijke kosten van werkeloosheids- zorg, op het stuk van de belastingen ge bracht, maakte het noodzakelijk de op centen op de gemeentefondsbelasting in gaande 1935/1936 te stellen op 75, zijnde het maximum, dat voortaan door de ge meente zal mogen worden geheven, met inachtneming van de bepaling, dat de overige heffingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd. De gemeenteraad is van oordeel, dat de gemeentefinanciën een zelfde heffing voor 1938/1939 noodzakelijk maken. De zuivere opbrengst der heffing voor 1935/1936 heeft bedragen 309.509,76, ter wijl over 1936/1937 door den Inspecteur der Directe Belastingen wordt geraamd 306.000— (raming d.d. 25 Augustus 1937). De zuivere opbrengst over 1937/ 1938 wordt geraamd op f 316.000.In verband met de vermeerdering der be volking kan de opbrengst voor 1938/'39 gpstel worden op 321.000,Voor de begrooting 1938 wordt dit bedrag in elk geval noodig geoordeeld. Voor onvoorziene uitgaven is thans opgenomen een bedrag van f 21.368.58 tegenover 19S65.96 in 1937. Hoewel ook thans het uitgetrokken bedrag niet hoog is, toch mogen we ons verheugen, dat het iets hooger kan worden geraamd, terwijl bet waarschijnlijk in den loop van 1938 nog kan worden aangevuld met de voordeden van per 1 April 1938 te converteeren leeningen. Toch mag hieruit niet worden afge leid, dat de gelegenheid bestaat, te vol doen aan verzoeken om verlaging van belastingen, evenmin als het mogelijk is over te gaan tot verhooging van sub sidies of salarieering. Integendeel zal alles moeten worden ingespannen, om de moeilijkheden, welke voor de ge- meente-financiën nog te wachten zijn te overbruggen. Mocht de opbrengst der middelen zoodanig worden, dat de moei lijkheden werkelijk overbrugd zullen zijn, dan zal het noodig zijn zeer nauw gezet te overwegen, welke en in hoe verre belastingen kunnen worden ver laagd, dan wel welke noodwendige uit gaven, die thans door den drang der tij den zijn achterwege gebleven, zullen moeten worden gevoteerd. B. en W. stellen dan ook voor op alle verzoekschriften afwijzend te beschikken met uitzondering dan van het verzoek betreffende de medewerking voor kraamhulp ten behoeve van werkloozen en on- en minvermogenden. Hetzelfde advies geldt ook ten aanzien van bet borgstellingsfonds Geldersehe Vallei waartoe B. en W. geen medewerking wcnschen te verleenen nu ook van de zijde der Middenstandsbeweging de noodzakelijkheid niet is aangetoond. DAMESl Aangemoedigd door de dagelijks meer en meer teiugkeerende vroegere clien tèle, geelt ons de vrijheid, U er op at tent te maken, dat, wanneer U nog niet geslaagd bent met den aankoop of het vormaken van Uw hoed, eens kennis te maken met onze zaak. WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. JEUGDVOORSTELLINGEN Met het oog op de herfstvacantie heeft de directie van het Grand Théatre apar te voorstellingen in de middaguren voor de jeugd samengesteld. Dat deze in den smaak vallen, bleek gistermiddag dui delijk. Een groote schare van kinderen had zich vrijgemaakt van andere vacan- lie-genoegens en bevolkte in de beste stemming het Grand Théatre. De jeugd heeft geen spijt gehad van dit bezoek, ruim twee uur lang heeft zij zich kun nen amuseëren met een programma, dat afwisseling bood en bovenal insloeg. Men had er rekening mee gehouden, dat het begrip jeugd nogal rekbaar is met betrekking tot den leeftijd. Een ieder kreeg z'n gading! Een drietal komische filmpjes, waarbij Betty Boop ook op het witte doek ver scheen. opende de rij der gebeurtenissen. Vervolgens trad Max Santiel of wil men Oom Max op het podium, die spoe dig gezelschap kreeg van Mickey Mouse. Max en Mouse hadden elkaar iieel wat te vertellen en de zaal vond het prach tig. dat niet alleen meegeluisterd, maar ook meegepraat mocht worden. Zelfs werd er gezongen, met een kleine be looning voor de uitverkorene. De rust, voor zoover men daarvan mag spreken bij een dergelijk spontaan publiek, keer de eenigszins weer bij de avonturen van Oyo, die echter spoedig ook een te span nend karakter kregen! Morgenmiddag wordt hetzelfde pro gramma vertoond in het City Theater. NUTSSPAARBANK Overzicht van October Ingelegd in 7.8S0 posten 820.042,75. Terugbetaald in 6.S81 posten f 757.594.17 Er is meer ingelegd dan terugbetaald 71.448.58. Gespaard in busjes 3.640.30. Aantal nieuwe boekjes 220. Aantal afbe taalde boekjes 119. Het aantal inleggers bedroeg op 30 October 20.1S8 met een tegoed van 6.992.774.48. (In het aantal nieuwe boekjes zijn be grepen 20 z.g. baby-boekjes, waarop de Nutsspaarbank een eerste inleg van 1 plaatste). SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester is verhinderd mor genochtend spreekuur te houden. AFSCHEID VAN DIRECTRICE VAN „KINABU" De directrice van het koloniehuis der Ned. Vereeniging van kinderen naar huiten „Kinabu", gaat de haar zoo dier bare inrichting verlaten. Het bestuur der vereeniging had gemeend, deze gelcgnheid niet on gemerkt voorbij te mogen laten gaan en heeft hieraan een plechtig en feestelijk karakter gegeven in het koloniehuis aan den Utrechtscheweg. Nadat door verschillende doktoren en aanwezigen de verdiensten van mej. Benthum waren geroemd en eenige blijvende herinne ringen waren aangeboden, werd een be gin gemaakt met het feestelijk gedeelte, hetwelk onder leiding stond van den goochelaar en jeugdamusator prof. Böss uit Utrecht. In Ned.-lndië 2ullen Weldadigheidspostzegels worden uitgegeven ten bate van het Algemeen Steunfonds voor Inheemsche Behoeftigen (A.S.l.B.) Instituut voor religieuze en kerkelijke kunst Verbindingsschakel tusschen Universiteit en samen leving In een artikel in de Protestantsche Technische, Economische en Huishou delijke Gids van October betoogt dr. Miedema het nut en de noodzaak van de oprichting van een Instituut voor Re ligieuze en Kerkelijke Kunst. Hij denkt zich dit Instituut als een semi-universi- taire inrichting, als een verbindings schakel tusschen Universiteit en samen leving. De arbeid van het Instituut zou kun nen bestaan uit: le. Het samenbrengen van de docen ten aan de Universiteit, die zich op eenigerlei wijze met de uitingen der re ligieuze en kerkelijke kunst bezighou den. 2e. Het bevorderen van colleges, cur sussen en voordrachten over religieu ze en kerkelijke kunst (architectuur, beeldende kunst, muziek) voor theolo gische en kunsthistorische studenten 3e. De stichting van een bibliotheek en discotheke. 4e. De inrichting van een tentoon stellingszaal. geschikt voor kleine, tij delijke exposities en tevens voor de uit- voeriner van kamermuziek. 5e. Het houden van exposities op het eebied van religieuze en kerkelijke kunst buiten de plaats waar het Insti tuut gevestigd is, door mobiele collec tes. 6e. Het bevorderen van voordrachten en uitvoeringen op dit gebied, buiten de Universiteit. 7e. Het geven van advies inzake re ligieuze en kerkelijk kunsk De bedoeling van het Instituut zal in verwerken van de uitingen naar den eigen tijd, in verband met het streven naar een zuiverder vormgeving van godsdienstïgen geloofsinhoud. Dr. Miedema denkt zich Utrecht als plaats voor vestiging van dit Instituut. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Maandagmiddag wordt in den foyer van Amicitia voor de afdeeling Amers- \oort van de Ned Vereeniging van Huisvrouwen een verhandeling gehou den over het Mensendieck-svsteem met demonstratie door mevr. II. Hoffman Kaïnm. AMERSFOORTSCH KUNSTENAARS- GILDE De afdeeling „Beeldende Kunst" en „Kunstnijverheid" openen morgenmid dag wederom, nieuwe tentoonstellingen in het Gildehuis waarvoor wij naar be treffende advertentie verwijzen Aan de wanden en op tafels vindt men in de bovenzaal thans een flink aantal fraaie schetsen en stalen van grafische kunst. De maximum prijs is voor deze ten toonstelling 0 50 gesteld. Wij raden on ze lezers aan, om eens een kijkje te gaan nemen. Ook de tentoonstelling van „Kunstnij verheid" is de moeite waard, speciaal op het gebied van kleine gebruiksvoorwer pen voor iedere beurs. Grand ThéStre. Van Vrijdag 29 Oct. t-m. Dinsdag 2 Nov. vertooning \an de films „Land der Liefde" en „Trouping the Colour." Zondas doorloopend 2-, 5 en S30 uur n.m. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling ov?rige datzen 8 10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2 30 uur n rn matinee City Théater Van Vrijdag 29 Oct. t.m. Maandag 1 November ver tooning van de film „De Huurling." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur (DoorlnopendV Aanvang laat ste voorsfpllinp 8 30 uur Zatprdae 6 15 en 8.30 uur Overice dagen 8 10 uur. Zafprdag en Woensdag matinép 2 30 nor Woensdagmiddag 2.30 uur. Jeugd voorstelling. Optreden van Mickey Mouse en \ertooning van de avon turen vain Oyo. Gildehuis A.K.G. t'o. Zuidsingel 16 Yerkoopstentoonstelling van schet sen, grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 328 November, dag. 10—5 uur n.m. 2 November. Theosofische Loge. Liturgische Wijdingsavond t.g.v. Al lerzielen. S.20 uur n.m. 3 November. Gildehuis A.K.G. Opening tentoonstelling schetsen en grafiek. 3 uur n.m. 3 November. Grand Théatre. Film- vertooning van Zwitserland. Spre ker de heer J. Panman. 8.15 uur n.m. 4 November. Grand Théatre. Het Schouwspel. Ned. Tooneelgrocp voert op „Sprong in het duister." 8.15 uur n.m. 4 November. Amicitia. Feestavond 50-jarig bestaan Jongeling6ver. op geref. grondslag. 7.30 uur. 4 November. Remonstr. Kerk. Wij dingsavond- Dr. Miedema. Onder werp: Allerzielen. M.m.v. J. Camer- ling Helmolt, cello. 8 uur. 5 November. Sierkunst. Ds. Pan- nebakker spreekt over Twijfel. S uur n.m. 7 November. De Valk. The Melody Makers. 8 uur. 8 November. Amicitia. Vereen, v. Huisvrouwen. Mensendieck systeém door mevr. H. HoffmarinKanum- 2.30 uur. 8 November. Markthal. Propa ganda-vergadering Chr. Besturen bond. 8 uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvel t-kwartet. Herdenking van het 30-jarig bestaan in de Nieuwe Kerk Gisteravond werd het 30-jarig bestaan van de Gabrie Mehcn6chool in de Nieu we Kerk te dezer stede herdacht met een gemeente-avond. Deze bijeenkomst werd geopend met gemeentezang, waar na de voorzitter, de lieer H. van Galen Last, den avond met Schriftlezing en ge bed opende. Spreker wees op de nood zakelijkheid om de kinderen niet te ver hinderen tot Jezus te komen en riep den steun in van allen door de eenige Hervormde School in Amersfoort- Ds. J. Pannebakker sprak over den oorsprong der school en vertelde van een uiterste wilsbeschikking van mevr. Me hen, die een kapitaal van ƒ10.000 le gateerde, later vermeerderd door haar echtgenoot Gabrie met ƒ20.000, om ken nis aan de kinderen der eenvoudigen te geven en wel vooral in het Bijbellezen, Na gemeentegezang sprak ds- K. J. van den Berg over Kerk en School in onderling verband, hetgeen vroeger be ter tot zijn recht kwam dan nu. Even wel blijft dit ten zeerste gewenscht- Vervolgens werd door de klassen 6 en 7 onder leiding van den heer A. Lens „Lof zij den Heer" gezongen. Ds. M. G. Gerritsen voerde daarna het woord over Het schoolkind en onzen tijd, terwijl het hoofd van de school, de heer L. Keemink, het onderwerp „De school in de school" nog belichtte. Verder werd de gemeente-avond met zang en een slotwoord van d6. A- Döns- zelmann over „School en huisgezin" be sloten. GEEN GOEDE REMMEN Een automobilist uit Kaarden heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn wagen bij het parkeeren in de Lange- straat beschadigd was door een trans portfiets. De politie heeft tegen den bestuurder van de fiets proces-verbaal opgemaakt wegens slechte remmen. CITY-THEATER Woensdag- en Donderdagavond heeft in City Theater de vertooning plaats van de film „Angst" naar den roman van Stefan Zweig. Men leze de adver tentie in dit blad. OPDRACHT Aan het Bouwbureau en Aannemers bedrijf Hertzinger Schimmel is opge dragen het restaureeren van de villa te Soesterberg, onlangs gekocht door mevr. Wed. dr. W. A. van Zijst te Soes terberg. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: J. Pollak, 77 j., weduw naar van E. Bamberger; A. M. J S. Kok, 82 j-, weduwe van F. J. F. van Eyck. FRUIT EN GROENTENVEILING 1 November Valappelen 25 et Druiven 8—12 ct.; Tomaten 4190 ct.; Goudreinét 7—10 ct.; Bellefleur 48 ct.; Sterappel 8—12 ct.; AMERSFOORT 11 November, 't Boompje. Veiling hee renhuis Kleine Spui 6 en woonhuis G. v. Stellinwerfstraat 20. 8 uur n.m. 11 November. Kleine Spui 6. Yerkoo- ping inboedel. 10 uur v.m. BAARN 10 November. Gen. Karei v. d. Hey- denlaan 9a. Veiling inboedel. 11 November. Hotel „De la Prome nade." Verkooping woonhuis School straat 55. 8 uur n.m. 11 November. Hotel „De la Prome nade." Verkooping villa Molenweg 7. 8 uur n.m. 25 November. Hotel ,De la Prome nade." Verkooping woonhuis School straat 55. S uur n.m. SOEST 4 November. De Gouden Ploeg. Ver kooping landbouwerswoning Eikenlaan 11. 11 uur v.m. BINNEN LAN I Een hunner brak beide beenen SASSENHEIM, 2 Nov. Vanochtend omstreeks negen uur zijn twee wiel rijders in de hoofdstraat alhier door een personenauto aangereden. Tenge volge van de gladheid van den weg slipte de auto nabij de R.K. Kerk en greep de wielrijders C. V., uit Leiden en Z. uit Sassenheim. C. V. brak beide beenen, terwijl Z. licht gewond werd. Nadat de eerste medische hulp was verleend, werd V. naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Z. kon naar zijn woning wor den vervoerd. De beide rijwielen wer den totaal vernield. Onder Wouw het lijk van een ruim 50-jarigen man op onbe- waakten overweg ge vonden BERGEN OP ZOOM, 2 Nov. Van morgen werd op de spoorlijn Bergen op ZoomWouw, ter hoogte van den onbewaakten overweg Wouw. wacht post 7, door een lijnwerker het lijk ge vonden van den ruim 50-jarigen E. wonende te Heerlensche Heide onder Wouw. De man is vermoedelijk gisteravond door den goederentrein, welke te om streeks tien uur ter plaatse passeert, aangereden en gedood. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Wouw overgebracht. KORTING INDISCHE PENSIOENEN Thans is beslist, dat zij 1 Januari vervalt Kort geleden kon de N.R.C. de ver wachting uitspreken, dat van verlen ging van de korting op de Indische pensioenen na 1 Januari 1938 zou wor den afgezien, hoewel de minister van koloniën de daarvoor gestelde vragen van de Indische regeering nog niet had beantwoord. Thans kan de N.R.C. mel den, dat de beslissing daarover in den verwachten zin is genomen en aan de Indische regeering is medegedeeld. Het staat thans dus vast, dat de kor ting op 1 Januari komt te vervallen; de officieele mededeeling daarvan zal wel het eerst in de Tweede Kamer ge schieden. Weinig waardeering voor de werkwijze van Wocrdcnsch politiechef AAN DEN GROND GELOOPEN VLISSINGEN, 2 Nov. Het Duitsche s.s. Apollo van de Neptun-linie, komen de uit Antwerpen en bestemd voor Ylissingen ,waar het bij de S.H.V. zou bunkeren, is hedenochtend voor den ingang van de Vlissingsche haven aan den grond geloopen. Men verwacht dat het schip bij wassend water zonder as sistentie \an sleepbooten weer vlot zal kunnen komen. DE „OEHOE" NAAR INDIË VERTROKKEN AMSTERDAM. 2 November. Van morgen om 6.58 uur is het K.L.M.- vliegtuig „Oehoe" gezagvoerder Te Rol ler van Schiphol naar Indië vertrokken Negen passagiers hebben voor deze reis geboekt t.w. drie passagiers Amster damCalcutta, een voor Rangoon, een voor Bangkok, een voor Bagdad en een voor Singapore, voorts een passagier voor AtheneAlexandrié, en een Cal cut ta—Bangkok. Het vliegtuig heeft 101 kg. vracht, 373 kg. briefpost en 21 kg. pakket post aan boord. Campagnezoet 56 ct.; Lemoenappel 5—6 ct.; Notarisappel 6—7 ct.; Présento Engeland 6—8 ct.; Beurré Glairgeau 14 21 ct.; Winterjan 67 ct.; Pondsperen 67 ct.; Emile d'Heyst 1417 ct.; Gra ham 810 ct.; Gresse Wildeman 78 ct, Nouveau Poiteau S10 ct.; Groninger Kroon 68 ct.; Snijboonen 2232 ct.; Sp, hoonen 3233 ct.; Pronkers 89 ct Postelein 7—11 ct.: Spinazie 910 ct. Spruiten 910 ct.: Uien 5187 ct.; Wor telen 2425 ct.; Bloemkool 78 ct.; Gele kool 6972 ct.; Chin, kool 409S ct. Groene kool 29—61 ct.; Knolselderv 20 29 ct.; Prei 3017 ct.; Andijvie 8—13 ct. Sla 614 ct.: Peterselie 611 ct.; Seldery 810 ct.; Wortelen 3—5 ct. Veel slordigheden ontdekt WOERDEN, 1 Nov. Vreemde ge ruchten houden de gemoederen in het stadje Woerden in beroering, geruchten, welke hun oorsprong vindon in het feit, dat de hoofdagent van politie dezer da gen plotseling werd geschorst. Wat is er dan met den hoofdagent v. d. W. gebeurd? Naar men ons mede deelde, zit de zaak aldus- Het Woerdensche politiecorps, bestaat uit vijf agenten en een hoofdagent, dio direct onder de bevelen van den burge meester staat. Als hoofdagent was v. d. W. met de leiding van het politiecorps belast, doch men had weinig waardee ring voor de wijze waarop hij zijn taak opvatte. Bij zijn ondergeschikten was hij allerminst populair. Hij dwong niet het respect af. dat men aan zijn rang ver schuldigd was. Het was vrijwel onmo gelijk met hem samen te werken, hij wist alles beter, doch het door hem ge leide onderzoek liep gewoonlijk op niets uit Ook de bevolking kon het met den hoofdagent niet vinden. Doch dit was niet alles. Op 16 October 6teldcn twee rijksrechercheurs op last van den pro cureur-generaal bij het gerechtshof to Amsterdam een onderzoek in naar do wijze, waarop v. d. W. de administratie der politie voerde. Uit dit onderzoek bleek, dat er verschillende zaken waren, welke allerminst doo den beugel kon den. hoewel er niet direct sprake was van strafbare handelingen. De gecon stateerde „slordigheden" haddon in hoofdzaak betrekking op de naleving der voorschriften in zako dc Vuurwa- jpen wet en het afgeven van ventvergun- ningen. Ingevolge de Vuurwapenwet is do Ipolitie verplicht bij verhuizing naar een 'andere gemeente van dengene, aan wien een vergunning tot het, in bezit hebben van een vuurwapen is verstrekt, daar van onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester van die gemeente. Dit, nu schijnt de hoofdagent vrijwel nooit te hebben gedaan, waardoor de geheel©, administratie der Vuurwapenwet hope loos in de war is geraakt en controle practisch onmogelijk werd. In zake het uitgeven van ventvergun ningen schijnt van der W. even slordig te hebben gehandeld Iedere venter, die een vergunning ontving, moest daarvoor 35 cent betalen en het schijnt, dat de hoofdagent deze bedragen niet behoor lijk heeft afgerekend. Het zou hier echter gaan om een bedrag van hoog stens 10 gulden. Gelijk dat gebruikelijk is. werd de hoofdagent, zoodra met het onderzoek naar zijn gedragingen werd aangevangen, voorloopig geschorst. Hij moest zijn aanstelling en zijn wapenen inleveren, doch mocht zijn uniform, welke zijn eigendom was, behouden. Van het oogenblik van zijn schorsing af. had v. d. W. geen recht meer do uniform van de politie te dragen, dochj de man voelde daar wei" voor en1 bleef zich in uniform op s .»at vertoo-1 nen. met het gevolg, dat zijn onderge schikten vijf malen achtereen proces verbaal tegen hun tijdelijk van zijn functie ontheven chef moesten opma ken, omdat hij de politie-uniform droeg,, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Ten slotte was de hoofdagent zoo ver standig zelf een einde te maken aan! deze merkwaardige 6ituatie door zijn) uniform thuis te laten. Intusschen heeft de gemeenteraad het' besluit genomen het politiecorps te. reorganiseeren. Vermoedelijk zal v. d., W. tot gewoon agent worden gedegra-j deerd, terwijl een brigadier als chef van| het corps zal worden aangesteld. Het is, echter de vraag of men den geschorste, na hetgeen het onderzoek heeft uitge-, wezen, zal kunnen handhaven, zij het dan ook als gewoon agent. Tot dusverre heeft de justitie te Utrecht, waaronder Woerden ressorteert, geen aanleiding gevonden om in te grijpen en er zal dan ook moeten worden afgewacht, wat uit het verder onderzoek der rijksrecher cheurs zal blijken. (Tel.). BRAND IN EEN SIGAREN- FABRIEKJE 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. In den afgeloopen nacht te circa half vijf ont dekten omwonenden, dat brand was uitgebroken in een sigarenfabriekje, ge vestigd in een bovenhuis aan de Fisher- slraat. De brand Het zich in het nachte lijk donker aanvankelijk vrij ernstig aanzien, in verband waarmee twee mo torspuiten uitrukten. Het bleek, dat het vuur in het reeds genoemdp sigarenfa briekje was ontstaan en wel in de on middellijke nabijheid van een kachel, welke dezen nacht had gebrand, om dat de in de fabriek aanwezige sigaren moesten drogen. Dank zij het doortas tend optreden van de brandweer die met twee stralen water gaf, was men het vuur, dat aan de achterzijde van het perceel reeds naar buiten was ge slagen, vrij spoedig meester. Het siga renfabriekje kreeg belangrijke brand en waterschade. De aanwezige sigaren circa 1000 stuks en een hoeveelheid tabak ging verloren. De eigenaar, de heer Th. A. Akkerman, was niet ver zekerd. Het aangrenzende bovenhuis, een lokaliteit van de Neder!andsche ar beiderscentrale. waar het vuur via een onder den vloer gelegen gat reeds was doorgedrongen, kreeg veel waterschade, evenals éen waterstokenj, welke in het benedenhuis is gevestigd. EEN INTERNATIONAAL HOF VOOR STRAFZAKEN TE 'S-GRAVENHAGE? Naar uit Genève aan hét „Vaderland" wordt gemeld zal op de gisteren geopen de Volkénfcondsconferentie voor de In ternationale bestrijding van het terroris me, éen ontwerp-resolutie worden inge diend. welke o.m. een voorstel inhoudt tot het stichten van een Internationaal Hof voor strafzaken te 's-Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5