NIEUWE TENTOONSTELLING IN HET GILDEHUIS MEN OFFERE VOOR DE WERKLOOZEN 12 MINUTEN DUISTERNIS Auto in botsing met tram EEN BEROEP OP EEN IEDER TEEKENINGEN EN STUDIES Éénjarig bestaan van Bernhard SCHOOLBIOSCOOP Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg Mist veroorzaakt aanrijding 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS Zouden hiervoor ook invoerrechten betaald moeten worden? Deli our de aanvoerder van het Fransche elftal toont den douane-beambte den voet bal dien het Fransche team van het Nederlandschc ten geschenke ontving. Gebrek aan kleeding, dekking en sc'ioeisel doet zich gevoelen Eèn huis- en straatcollecte wordt op 13 Novem ber gehouden Enkele weken geleden heeft Z. Exc. de Minister van Sociale Za ken een spaarregeling voor het verkrijgen van z.g. B steun (klee ding, schoeisel en dekking) inge voerd ten bate van ondersteunde en in de werkverschaffing ge plaatste werkloozen. Als een werklooze bij het or gaan der steunverlecning '25 cis. per week spaart, legt de Overheid voor gezinnen niet 2, 3 en 4 kin deren hier 25 ets. per week bij, voor gezinnen met 5 of meer kin deren 40 ets per week. Wanneer de werklooze over een zeker te goed beschikt, kan hem hiervan op zijn aanvraag een bedrag toe gekend worden voor het aankoo- pen van benoodigde kleeding, dekking of schoeisel. Deze spaarregeling zal eerst na eenigen tijd practisch resultaat voor de betrokkenen kunnen af werpen, daar zij de goederen eerst zullen kunnen bekomen, als het bedrag, dat zij hebben gespaard, te zamen met den bijslag van de Overheid, gelijk is aan de waar de dier goederen. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen der halve door deze regeling nog niet meer kunnen bekomen dan de normale" B-steun mogelijk maakt. Er dreigt naar het. oordeel van Z. Exc. den Minister van Sociale Zaken, nu de werkloosheid zoo bng duurt, in onderscheidene ge winnen meer en meer achterstand 'er zake van kleeding, dekking en rhoeise] te ontstaan. In véle ge- 'innen bestaat dit tekort reeds in ernstige mate. Vanzelfsprekend zal dit zich in de wintermaanden het sterkst doen gevoelen. De Regeering meent voor de overbrugging van dit tijdvak een beroep op het Nederlandschc volk te moeten doen. Zij heeft daartoe vrijheid ge vonden op grond van de volgende overwegingen: Dit speciale beroep op het Ne- derlandsche volk om een gave te offeren ten behoeve van de werk looze landgenooten, geschiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en tewerkgestelde werkloözen, om door wekëlijkecha afzondering van een bedragje van hun van zelfsprekend soberen steun te trachten zelf nog zooveel moge lijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding enz. te voorzien, zal voor het nieEwerklooze deel van het Ned. volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende landgenoo ten bij hun pogen te steuilen en het mogelijk te maken, dat reeds in de eerste wintermaanden be noodigde goederen worden aange schaft Het doel, waarvoor thans een of fer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is ge spaard gebleven, en in het alge meen voor een gave uit medege voel voor den nood van den me- dehurgpr. Het Gemeentebestuur doet hiör- mede dan ook een krachtig beroep op de offeringsgezindheid van de burgerij dezer gemeente. De inzameling van gelden zal geschieden door een bedrag te de- poneeren in een toegezonden cou vert, hetwelk wordt teruggehaald, en door het houden van een huis- en straatcollecte op 13 November a.s. Dames en Hêeren, welke mede willen werken aan de geldinza meling worden verzocht zich op te geven aan hét Bureau voor So ciale Aangelegenheden, Achter Davidèhof 2. Interessant werk en boven dien gemakkelijk koopbaar Goede kunstnijverheid HET Kunstenaarsgilde laat er in zijn nieuwe woonstee geen gras over groeien. Pas heeft het de eerste tentoonstelling van werk der leden gesloten, of het heeft een nieuwe expositie geopend, ditmaal een verkoops-tentoónstelling, speci aal van schetsen en studies. Al draagt de nieuwe expositie door dezen bijzonderen opzet een ander ka rakter dan de vorige, zij is er niet min der interessant om. en wat er te zien wordt gegeven staat in 't algemeen op boog plan. Dit mag nog wel eens extra gememoreerd, wijl alles wat hier opge hangen of op tafels gelegd werd, tegen lage bedragen geprijsd is. De kunste naar heeft begrepen, dat het niet al leen aan onwil of wanbegrip van den bezoeker is te wijten, wanneer er op de meeste tentoonstellingen zoo weinig verkocht wordt. Natuurlijk spelen deze hun rol over de stroeve verhouding burger-kunst is men, vooral in ons land, nog lang niet uitgepraat maar de crisis heeft wel degelijk ook een groote mate van onmacht veroorzaakt. En het getuigt van juist econo misch inzicht bij den kunstenaar, ook ten opzichte van zichzelf, dat hij gehoor geeft aan den roep om in zijn prijzenpolitiek zoo soepel mogelijk te werk te gaan. Teekeningen, schetsen, studies zoo is, meen ik, de samenstelling van het hier tentoongestelde juist omschreven. Een expositie van louter teekeningen, hoe volmaakt ook. en hoeveel genot ze den ©peciaal-vertrouwden liefhebber ook schenken, is bij het groote publiek niet zoo gezocht als een expositie van schil derijen Het lijkt, ook hierom, juist ge zien, het. niet bij enkel teekeningen te laten, maar studies er aan toe te voe gen, in olieverf of aquarel, die dikwijls het stempel van d'en maker levendiger nog bewaren dan de voltooide werken zelf, en bovendien kleur brengen in het anders wat monotone gamma van zwart-en-wit. Onder schetsen tenslotte verstaat men niet alleen krabbels, een onmiddellijk uit de hand gevloeide tee- kening. die met een enkelen indruk of een simpel effect volstaat, maar ook een vlugge'opzet, die den schilder dient als steun en uitgangspunt bij zijn later zooveel ruimer uitgezette werk. Kees van Urk herinner ik mij nog maar zelden in dit milieu te hebben ge zien. Hij is een opmerkelijk lithograaf, bedeeld met een bijzondere verbeelding. Weliswaar wijkt zijn werk schijnbaar weinig af van de optische verschijning, maar wie het typisch gecomponeerde Lam ziet, het huis bij Canne, zoo goed al-s het mij wat te tropisch-aandoende Blaricum, als ook de expressief getee- kende oude vrouw, hij zal moeten er kennen hoe krachtig de fantasie van Urk is. en hoe groot zijn talent, om die fantasie en is dat niet wezenlijk de functie van iederen kunstenaar? tot „gewone" realiteit om te zetten. Een aangename verrassing zijn mij de in zendingen van Dick van Luyn en D. v. d. Z w e e p. De dunne, ranke, bijna 6peelsche opzet van Van Luyn's teekeningen van Parijs, waarvan de in de lengte geziene brug mij atmosferisch de sohoonste lijkt, doen in den besten zin van 't woord „Fransch" aan. Van der Zweep's „terugkeer naar de natuur", een wending die hij nog niet in zijn volledige schilderijen heeft vol trokken, levert zulke prettige en gezon de resultaten Maart is er tot dusver een der allerschoonste van dat men mag hopen deze kentering over de hee- le lihie voortgezet te zien. Van Machiel Brandenburg trof mij vooral een geteékend naakt, waarvan inzonderheid het lichaam plastisch zoo uitstekend is gemodel leerd, dat ik mij de sympathie er voor van H. Chabot levendig kan begrijpen. Zulk spontaan werk als de Wever van Henk Albers is een zeldzaam heid bij dezen artiest, wiens talent zoo zeer naar het precieuse en preciese neigt. Deze donkere maar mooie teekc- ning wint aan curiositeit, doordat Al bers hier denzelfden wever nog heeft „betrapt", die eertijds in den Nuenen- schen tijd door Van Gogh werd getee- kend en geschilderd. W. J. van Dam komt heel gelukkig voor den dag met zijn geestig gezien geitje en de hecht- gebouwde poort te Brugge. Fraai \an compositie in de doorgevoerde vertica len is het landschap uit de Kriim van J o Bezaan, die ook weer eenige van zijn treffende etsen exposeert, De at mosferische. teekeningen van Albert Fiks, nog al ongelijk van kwaliteit, culmineeren in het fraaie ruime Vecht- gezioht. Een héél ander karakter, strakker en blanker, dragen de teekeningen van Paul Determeyer, wiens geaqua relleerde Toskaansche landschappen, althans no. 20. bizonder zijn van kolo riet. Edith P ij p e r s bekoort mij 't Tueest in het geestig en stevig geobser- teerder landlooperstype (linoleumsnede) Bl i a B a k e in de kieine krabbels Fijne kwaliteiten beziteen ook de schetsmatige prentjes van Louis Schrikkel evenals ziin knappe Fluitspeler; in ver fijning wint Jan Wittenberg (kin derkopje, veulen!) het misschien nog van hem. Zoo is er meer, dat ik graag noemen wil, werk van W i 1 d e n h a i n, Cohen, J. C. N ij 1 a n d en L. C a r d i- n a a 1 s, maar ik moet met een enkele vermelding volstaan. De ingezonden schilderijen van mevr. Bayens, hoe wel ze in het kader van den expositie- opzet niet thuis hooren, noem ik van wege hun ietwat bizarre fantasie. Kunstnijverheid De benedenzaal, gewijd aan kunstnij verheid, bijeengebracht in een smaak vol arrangement, bevat naast nieuwe en bekoorlijke weefresultaten van Dien Materman en H e n ri 11 e A. Drost ook de vaak kostelijke vlecht werkproducten van de laatste Kitty v. d. Myll Deckers heeft eveneens weefwerk ingezonden dat als steeds de meesterhand ver raadt, en niet voor 't minst zijn charmes ontleent aan het vakkundig experimenteeren met het materiaal. N e 1 v. d. C h ij s is aanwezig met een collectie subtiel zilversmeedwerk, Cal- lenbach en een leerling zorgden voor mooie, gevoelige boekbanden, terwijl het aardewerk waardige representanten heeft in L a n o o y, Hobbel, W i 1- d e n h a i n en van Ham. Bij dit be kende gezelschap heeft zich ook Stuurman gevoegd, die vaak ge slaagd experimenteert, en voorts in de geestige gebakken dierpla6tieken zijn ongewoon talent toom in het modellee- ren en boetseeren. Zoo komt, alles met alles, het Gilde weer zeer behoorlijk vo den dag. Bovendien kreeg voor mij dit bezoek nog een prettig staartje door de kennis making met. de School voor individueel kunstnijverheidsonderwijs, dir. W. G. J. Callenbach, waar niet alleen jonge vakmenschen nader worden bekwaamd, maar waar de arbeid van het boekbin den pn wat daarbij verder te pas komt in dienst gesteld wordt van een so ciaal doel, nl lichamelijk zwakken en maatschappelijk onvolwaardigen tot een nuttige bezigheid te brengen, en hen dusdoende tot bruikbare loden der maatschappij op te voeden. Eenzelfde sociale bedoeling zit achter den cursus voor weven en vlechten onder de enthousiaste en bekwame leiding van mej. H. A. Drost. Beide cursussen zijn gevestigd in de zalen naast het Gil- dehuis, dat daarmee een organische uitbreiding heeft ondergaan. Ik ben overtuigd, dat deze cursussen zullen blijken in een wezenlijke behoef te te voorzien. C. A. SCHILP. DISTRICTSBUREAU VOOR ARBEIDSRECHT Eenige grepen uit het jaarverslag Het bestuur van het districtsbureau voor Arbeidsrechts bestond uit vertegen woordigers van den Amersfoortschen- (2 leden), Baarnschen- (1 lid), Barneveld- schen- (1 lid), Puttenschen- (1 lid) en Soester Bestuurdersbond (1 lid). Voor zitter is de heer J. W. Polder en secre taris de heer H. G. Huslage. Door den ambtenaar, den heer J. Me- bius, werden 329 zaken behandeld en 352 adviezen gegeven. Het aantal be zoeken bedroeg 927. Wisseling van correspondenten had niet plaats. Er werden diverse kanton gerechts procedure's gevoerd, enkele scheidsgerechten aangevraagd voor ziektewetgeschillen en ongevals- en In- validiteitswetgevallen doorgezonden aan Mr. Waslander te Utrecht. Uitbetaald werd aangewonnen en ge- DE VIER JAARGETIJDEN IN ZWITSERLAND Belangwekkende fiim, inge leid door den heer J. Panman In het Grand Théatre had gisteravond dé vertooning plaats van een cultuur film „De vier jaargetijden in Zwitser land." De heer J. Panman, voorzitter van de Ned. Reisvereeniging, leidde de film in en wees er nadrukkelijk op, dat hier een cultuur- en geen reisfilm ver toond werd. Daardoor zou men een in druk krijgen van het afwisselende ka rakter, dat landschap en bevolking in hooge mate vertoonen. Dat de beelden soms niet vrij van idealisme waren moest men aanvaarden, gelijk men dat doen moet wanneer men kennis maakt met een Amerikaansche film over een Holland, dat alleen bestaat in tulpen, klompen en molens. De woorden van den inleider waren een getrouwe copv van de film. Het beeld was voortdurend scherp en ka rakteristiek ten opzichte van bewoners en natuur, terwijl het muzikale accom pagnement al bijzonder geslaagd mocht heeten. Door de sneeuw naar de lente vormde het eerste gegeven, dat den strijd om het bestaan in beeld bracht. Tegen het einde van den winter worden de wegen veilig gemaakt tegen dreigende lawines en rukken groote sneeuwploegen uit om de metershoogë sneeuwlagen op te rui men. Wanneer de bergpassen weer vrij zijn, kan men de lente ingaan. Inmid dels had Tessino zich in bloesem ge tooid, waarbij meren, nevels en bergen een prachtig décor vormden en de be volking zich aanpaste. In het kanton Graubünden leeft een geheel ander volkstype, dat afstamt 'van de Rhatoromanen, die hun oor spronkelijke taal hebben weten te be waren. De nationale kleederdracht op feestdagen is bij hen voornaam en schilderachtig en draagt de sporen van oud-Venetiaansehen invloed, uit dpn tijd, dal dit volk met de machtige Do- genstad in verbinding stond. De huizen Op feestelijke wijze gister avond in Eben Haëzer herdacht TER herdenking van het één jarig bestaan van het Christe lijk Tamboers- en Pijperscorps Bernhard, hetwelk een onderafdee- ling is van Juliana, werd gister avond in het gebouw Eben Haèzer in de Muurhuizen een groote feest avond gehouden. De groote zaal was geheel bezet en de stemming, die er heerschte, was buitengewoon en thousiast. Er werd immers gezon gen en de zang met trom en fluit, geeft toch steeds een blij geluid. De heer W. de Gans, voorzitter van het Christelijk Tamboers- en Pijper corps, opende den avond met een har telijk welkomstwoord en wel in het bi zonder tot de afgevaardigden van do vele vereenigingen. Na gewezen te heb ben op het éénjarig bestaan van Bern hard en de achter ons liggende periode werd de feestavond met psalmgezang en gebed geopend. Bloemstukken wer den nog aangeboden aan den directeur der vereeniging, den heer Joh. de Vries, alsmede mejuffrouw Termaten, die zoo'n groot aandeel heeft gehad in de vervaardiging van het vaandel. Nadat enkele leden Christelijke liede ren hadden gespeeld, werden allerlei va- derlandsche liederen gezongen en de aanwezigen in de zaal lieten zich hier bij niet onbetuigd. Toen de tamboers van Bernhard zich hadden laten hooren, leek het wel of het applaus geen einde zou nemen en hieruit bleek hoe het ge- bodene door de aanwezigen werd ge apprecieerd. Voor de pauze had de aan bieding van het vaandel plaats door den penningmeester, den heer G. de Roo. Mevrouw de Roo en meiuffrouw Termaten hebben dit schitterend vaan del vervaardigd, ook de directeur, de heer Joh. de Vries, heeft zijn deel daar aan gehad. Met een toepasselijk woord werd het vaandel den voorzitter over handigd. Verder bood de avond Volkszang, ter wijl voor het einde nog de overgang van leden naar de afdeeling Juliana plaats had. ind bedrag f 2051.91 In totaal maakten 681 personen gebruik van het bureau, hiervan waren 481 modern-, 200 on- of anders georganiseerd. Het financieel verslag sloot met een bedrag van f 3181.08, het nadeelig sal do is 294.29. in Graubünden zijn typisch, z.g. één heidshuizen, waarin men des winters menschen, vee en oogst onderbrengt. Hoe romantisch alles aandoet, toch wordt het dagelijksch brood er in het zweet des aanschijns verdiend. De ber gen geven niets voor niets. Dat toon den beelden uit het kanton Wallis, waar de menschen sinds eeuwen moeten strijden om de bergen bewoonbaar te maken door met geduld en vernuft het onmisbare water langs de steile hellin gen te leiden. Soms stort een gedeelte van den berg omlaag, is alles verwoest en moet men boven strijden om een druppel water, terwijl gelijktijdig bene den in de dalen een watervloed de vruchten van menschenvlijt vernielt. Een prachtige, maar harde, soms mee- doogcnlooze natuur. Aan deze belang wekkende film vooraf, werden tot de pauze kleinere films gedraaid. Het geheel was een grootere belang stelling waard. 11 en 12 November in Amicitia Het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen stelt zich voor de eerste serie filmlessen in dit seizoen voor de leerlingen der lagere scholen te geven op Donderdag 11 en Vrijdag 12 November e.k., waar voor de toestemming van B. en W. ver kregen is. De toelichting bij deze filmlessen zal, met goedkeuring van B. en W., gegeven worden door den heer B. A. H. van Ru ij- ven, onderwijzer aan de school voor Buitengewoon Onderwijs. Vertoond worden de volgende films: 1. „Drenthe", vervaardigd voor de voormalige Gem. Schoolbioscoop te Rotterdam, thans in beheer en exploita tie bij dé Ned. Vereeniging voor Cultu reele Films te Voorburg; 2. Een redding in de Alpen (St. Ber nardshonden), film der Nèd. Ver. tot bescherming van dieren; 3. Een ontspanningsfilm. Een machine-defect bij de Pegus te Utrecht was de oorzaak van de storing De heele provincie zonder stroom GELIJK de gebruikelijke nacht kaars heeft het electrische licht ons gisteravond begeven. Om kwart voor elf werd de kleur zachtgeel, langzamerhand rood en na enkele seconden zaten we in het pikkedonker, een duisternis, welke nog vergroot werd door den zwaren mist, welke elk licht van buiten af dempte. De straatlan taarns doofden en heel Amers foort en de provincie zat in het duister. Ook de radiocentrale zag zich het zwijgen opgelegd. De oorzaak van de storing was ge legen in de centrale van de PEGUS te Utrecht. Door een nog niet na der vastgestiude oorzaak is namelijk een defect ontstaan in de olieleiding van de stoomturbine, welke de kracht bron der stroomvoorziening is. Het ge volg daarvan was dat de machine een geringer aantal toeren ging draaien cn zoodoende zichzelf uitschakelde. Het personeel heeft onmiddellijk de tweede turbine, welke steeds als reserve beschikbaar is, in werking gesteld. Het stroomnet was intusschen echter ook uitgeschakeld en omdat de centrale niet ineens od volle kracht belast kan wor den, kon het inschakelen slechts gelei delijk gebeuren. Zoodoende kwam het voor, dat het eene deel van de omgeving alweer volop licht had, terwijl men vlak daarnaast nog de zegeningen van een kaars of een onderhaast gerequireerde oude petroleumlamp genoot. Om drie minuten voor elf was het geheele net weer ingeschakeld, zoodat de stagnatie totaal slechts twaalf mi nuten heeft geduurd. Het verkeer ondervond uiteraard eenigen hinder van het plotselinge ver dwijnen der straatverlichting, hoewel de auto- en fietslantaarns natuurlijk de noodige verlichting gaven; alleen ver schillende verkeersobstakels moesten met de noodige voorzichtigheid worden gepasseerd, temeer, daar de mist het uitzicht aanzienlijk slechter maakte. VONDELHERDENKING NOG eens Vondel! Gelukkig, dat ieder, die zich bij herhaling tot Vondel wendt, zal toegeven, dat deze ontmoetingen een steeds grooter voldoening schenken. Woensdag 10 November komt Nel Oost hout fragmenten voordragen uit enkele van Vondcl's bekendste spelen. Vondel schreef als oud man de z.g. zonde-tri- logie, waarin hij ten tooneele voert het ontstaan van het kwaad: Lucifer, de schoonste engel, laat zich verleiden door zijn jaloerschheid een opstand to verwekken tegen God; de voortwoeke- ring van het kwaad: Adam en Eva zijn Gods bevel ongehoorzaam en wor den verbannen uit 't Paradijs; en de ondergang, die de zonde moet volgen: alle schepselen komen om hij de zond vloed behalve de enkelen, die met Noah gered worden in de ark. Uit deze drie stukken nu draagt Nel Oosthout voor om te beginnen het ver haal van den strijd in den heuvel. De schildknaap van Gods veldheer Michael vertelt aan Rafael, hoe Lucifer streed tot 't uiterste, maar de nederlaag leed en neerstortte met al zijn trawanten uit den hooge in de poel van den afgrond Uit Adam in Ballingschap neemt zij het vierde bedrijf, het prachtige stuk, waar Belial in de gedaante van de slang Eva verleidt, en Eva haar bruide gom, waarna de engelenwacht klaagt over de zonde en over de kennis van goed en kwaad, die de menschen nu dragen. Een eigenaardige bijkomstigheid: in Vondels tijd is Adam nooit opgevoerd; men hield in 't laatst van de 1,7e eeuw meer van kijkspelen, van spektakel stukken dan van de zware, klankrijke alexandrijnen van Yondèl. Tn latere eeuwen wordt juist dit spel „aller treur spelen treurspel" onder Vondels beste werk gerekend. Dan zullen enkele reven uit Noah, bet zangerige, lichtzinnige zwanenlied, dat de vrouwen zingen met den dood De twee inzittenden gewond naar de Lichtenberg overgebracht Tram voor tegenligger aangezien Omstreeks kwart voor twaalf gisteravond heeft op den Utrechtscheweg ter hoog te van den Spitsheuvel bij K.M. paal 87.6 een botsing plaats gehad tusschen een personenauto en de tram. De luxe auto, waarin twee Utrechte naren gezeten waren A. S. en H. L, reed aan de rechterzijde van den Utrechtscheweg in de richting Utrecht. Op een gegeven oogenblik is de wagen tusschen de boomen door naar rechts uitgeweken en op de trambaan door de tram die uit de richting Zeist na derde, gegrepen. De reden van de onverwachte ma noeuvre van den automobilist moet ge zocht worden in het feit, dat hij de lichten van de tram aangezien heeft voor die van een tegemoetkomende auto. Aangezien deze tegenligger z.i. verkeerd reed. heeft bij getracht, door het stuur naar rechts om te gooien, hem links van zich te krijgen, blijkbaar niet op de hoogte zijnde van de situatie ter plaatse en door de dikke mist niét ziende, dat de tram achter de boomen rij naderde. De juiste toedracht van het gebeurde is nog niet bekend, daar de beids inzit tenden na de botsing gewond naar de Lichtenberg zijn overgebracht en hun toestand geen verhoor toeliet. De auto i6 door de tram geheel in elkaar ge drukt en vernield Het tramverkeer ondervond stagna tie, doordat de laatste tram uit Amers foort naar Zeist ter plaatse niet kon passeeren. De passagiers uit de tram van Zeist zijn in die van Amersfoort overgestapt, welke vervolgens terugge reden is. Ook de passagiers, die naar 7eist moesten, zijn later verdpr ver voerd. De toestand van de beide Utrechtenaren was hedenmorgen bevre digend en niet levensgevaarlijk. In aanmerking genomen de wijze, waarop de auto totaal vernield is, mag hier nog gesproken worden van een gunstigen afloop van het ongeluk. voor oogen en de rev der wachtengejcn de voordracht besluiten. Wie Nel Oost hout al eens hoorde, 't zij in Thomas Monro 't zij in verzen van Vondel, heide hier in Amersfoort ge zegd. zal in die herinnering een reden fp meer vinden haar opnieuw te willen hooren Wie haar nog niet hoorde, komp in goed vertrouwen op de kracht van Von dels verzen. W. AUTOMARKT Op 'de automarkt alhier werden gis- teravönd 227 wagens aangevoerd. Met paard bespannen wagen door trein gegrepen Landbouwer gedood Omstreeks halfti^n hedenmorgen heeft op den onbewaakten overweg aan de Stoutenburgerlaan onder de gemeente Stoutenburg een doodelijk ongeval plaats gehad. Ter plaatse naderde d-e 52-Jarige land bouwer Elbert Vreekamp met paard en wagen den onbewaakten overweg. Waar schijnlijk heeft de man tengevolge van den mist niet gezien, dat op dit oogen blik de trein welke om 9.15 uur uit Amersfoort naar Arnhem vertrokken was, in aantocht was. Paard en wagen werden gegrepen, waarbij de wagen met den landbouwer een vijftig meter mee gesleurd werd. De landbouwer is op slag gedood. De wagen werd versplin terd, terwijl het paard ongedeerd bleef. Dr. Klomp uit Hoevelaken verleende de eerste hulp. De trein ondervond 15 minuten vertraging. Het slachtoffer was gohuwd en va der van 4 kinderen. Luxe auto op den Hoogeweg tegen stilstaande vracht auto gebotst Inzittenden gewond Op den Hoogeweg is gisteravond tegen half tien ter hoogte van K.M.- paal 50 een zeswielige vrachtauto, bestuurd door eên expediteur uit Langbroek, aangereden door een personenauto uit Amersfoort. De luxe auto, die in de richting van de stad reed, heeft vermoedelijk tenge volge van den mist, niet bemerkt, dat in zijn rijbaan een vrachtauto, die wel verlicht was. geparkeerd stond. E botsing was het gevolg. De bestuur der van de luxe auto kreeg verwondin gen in het gelaat, terwijl twee inzitten de meisjes resp. een sleutelbeenfractuur en een hoofdwonde bekwamen. Alle drie z.ijn zij naar het St. Elisabeth's Zieken huis overgebracht. Na medische behan deling konden zij huiswaarts keeren. De luxe auto werd ernstig beschadigd en moest weggesleept worden. De zeswièlèr werd hoegenaamd niet beschadigd. BENOEMING Tot klérk bij de gemeënte-politie al hier i6 benoemd de heer E. Beeltje, thans volöntair bij de politie te Gro ningen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5