Moeilijkheden met voorrangswegen de De bestrijding van de melaatschheid 'sWerelds draaiboek „Eindevoorrang" vaak niet te onderkennen Een denkbeeld van arts van Heutsz Een gevaar, dat hoofdzakelijk voort- yloeit uit de afwachtende houding van verschillende gemeente besturen Kruisingen in bebouwde kommen De financiën der Veehouderij- Centrale 1 AL5 DOOR DE KN AC. Recherchelij sten en effectendief stallen Een Iepr a-bestri jdingsschip Thans vijf Lockheeds voor de K.N.I.L.M. Grootste kruissnelheid 400 K.M. per uur De wereld wil bedrogen zijn Nog meer rijwieldiefstallen Vermiste visscher terecht 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 !Men weet dikwijls niet goed hoe het gesteld is met de reeds gangbare verkeers- signalen J N een uitvoerig artikel ïn „Do Auto" wordt door de K.N.A.C. het .vraagstuk der voorrangswegen be handeld. Terecht moet hier naar de meening Van de K.N.A.C. van een vraagstuk worden gesproken, omdat de huidige toestand naast belangrijke voordee- Jen, eveneens eenige bezwaren biedt tengevolge van de halfheid, waar mede het stelsel tot uitvoering is ge komen.. Het grootste voordeel van 'den voor rangsweg moet worden gezien in de mo gelijkheid om op den hoofdweg een on gestoord doorloopend verkeer te hand haven. Volkomen ten onrecht wordt cloor en kelen aangevoerd, dat de propaganda .voor voorrangswegen zou voortvloeien Uit den wil van automobilisten om te kunnen „jakkeren". Men bedenke, dat Wanneer op een hoofdweg met een rede- ïijke snelheid kan worden doorgereden en niet ieder oogenblik do auto's door het stoppen van voorgangers bij elkaar Worden gedreven, er geei\, behoefte meer Zal bestaan aan de werkelijk groote snel heden; deze worden ip hoofdzaak toege past als psychologische reactie op de (voortdurend op gewone wegen optreden de oponthoudjes en bovendien als mid- jdeï om het irriteerende in file rijden te tontgaan. De verkeersveiligheid heeft van het stelsel der voorrangswegen niets Idan winst te boeken. Meer dan 40 (van het aantal verkeersongevallen in Nederland geschiedde op kruiBpun- ,ten, hoofdzakelijk door misverstan den omtrent het voorrangsrecht en (vooral ook door het veelal onver- Wachtsche van de verschijning van een anderen verkeersdeelnemer uit je en zijweg. Bij 'den voorrangsweg wordt „de man Uit de zijstraat" duidelijk aan zijn plicht tot het geven van voorrang herinnerd door een bord van special en vorm (de Omgekeerde driehoek). Misverstanden zijn dus uilgesloten, wanneer het publiek er eenmaal aan gewend zal zijn bij het naderen van een anderen weg op te let ten of het omgekeerde driehoeksbord al dan niet aanwezig is. Het einde van den voorrangsweg I Heel wat minder duidelijk is hef hord, dat het einde van een voor rangsweg aanduidt. Dit bestaat uit het gewone gevarenteeken met er onder de woorden „einde voorrang". Hetzelfde bord wordt ook in het buitenland voor de aanduiding .van tal van nadere ge vaarsmogelijk heden gebruikt. Vooral bij avond is het teeken „einde voorrang" uiterst moeilijk te onderkennen, temeer daar 'de borden momenteel op de meest Onverwachte plaatsen kunnen zijn Opgesteld. Hier schuilt een gevaar, •hetwelk in hoofdzaak voortvloeit uit de afwachtende houding van ver schillende gemeentebesturen, wel licht ingegeven door den wil tot voor zichtigheid, doch 4at in zijn conse quenties echter juist verkeersgevaren schept. Het Rijk kan n.l. de Rijkswegen als yoorrangsweg aanwijzen, doch moet voor wat betreft de binnen be bouwde kom men van ge meenten gele gen wegen, de betrokken ge meentebestu ren hooren. Van een en kele grootere gemeente is de K.N.A.C. be kend, dat zij reeds stappen heeft genomen om tot een vlotte ver keersafwikke ling op de hoofdwegen kinnen de ge meente te ge raken door deze tot voor rangswegen te bestemmen. Volgens be sluit van B. en W. van 28 April 1937 zijn alle belangrijke wegen, aansluitende op de aldaar samenkomende Rijkswegen, evenals deze. als voorrangsweg aange wezen. De thans bestaande borden „einde voorrang" op de Rijkswegen rond Arnhem zullen dus kunnen ver dwijnen,, waarmede althans daar een ge lukkige vermindering van deze door hun onopvallendheid zoo gevaarlijke borden geconstateerd zal kunnen worden. Te betreuren is echter, dat ook in dit geval de uilvoering zoo lang op zich laat wachten. Volgens het gemeentebestuur zal het hier vermoedelijk December worden, voordat do voorrangsregeling in werking zal treden. Vermeende bezwaren Er is een tweetal schijnbare moeilijk heden, welke wellicht bij gemeentebe sturen eenige terughouding veroorzaken om tot de aanwijzing van voorrangswe gen over te gaan. In de eerste plaats weet men dikwijls niet goed hoe het op voorrangswegen eigenlijk gesteld is met de aanduidingen van verkeersagenten, verkeerslichten en stopborden. Hieromtrent bestaat ook bij vele weggebruikers nog een wanbegrip, hoofdzakelijk doordat het aantal voor rangswegen nog zoo dun gezaaid is, waardoor de noodigc ervaring ontbreekt. Aangezien de bedoelde verkeerssignalen beschouwd moeten worden als door de politic in het bolang van de vrijheid en de veiligheid gegeven bevelen, dient aan deze teekens ingevolge de Motor- en Rij wiel wet onvoorwaardelijk gehoorzaamd te worden, dus ook wanneer men' zich op 'n voorrangsweg bevindt. Er is dus geenerlei bezwaar tegen, dat een door lichtsignalen be waakte weg als voorrangsweg wordt aangowej zen ook op Rijksvoorrangs- wegon treft, men enkele lichtsig nalen aan. Als tweede be- zwaar wordt ge voeld, dat men binnen de be bouwde kom spoediger kruD singen van voor- rangswegen zal verkrijgen, aan welK 'feit een moeilijk heid is verbondon. Het Motor- en Rijwiel reglement bepaalt n.l., dat bij kruising of vereeniging van twee voorrangswegen onderling beide wegen over den kor ten afstand van het kruispunt ophouden voorrangsweg te zijn, hetwelk dus op vier punten bij een normaal kruispunt door de borden „einde voorrang" dient te worden aangegeven. Deze bepaling wordt door de K.N.A.C. zeer betreurd, aangezien het een noode- looze vermeerdering beteekent van het aantal „einde's" van een voorrangsweg, die door haar als even zoovele gevaars- punten worden beschouwd. Vooral in steden zal de thans bestaan de moeilijke kruisingsregeling groote be zwaren kunnen opleveren. Naar de mee ning van do K.N.A.C. is er echter een eenvoudige -oplossing mogelijk om ook zonder een gewenschte reglementswijzi ging aan de bezwaren tegemoet te ko- mem Wanneer men een der wegen (weg A) zonder meer voorrangsweg maakt en de kruisende weg (weg B) slechts als voorrangsweg aanwijst tot een punt bijv. 25 m. vóór het kruispunt en vervolgens weer aan de andere^ zijde vanaf een punt op 25 m. voorbij het kruispunt, dan vindt in feite geen krui sing van twee voorrangswegen plaats, zoodat alsdan de weg A ongestoord kan blijven doorloopem Meer ongevallen op voorrangswegen Sinds de instelling van de voorrangs wegen zijn helaas enkele ongevallen voorgekomen, die in verband kunnen worden gebracht met het nieuwe systeem. Vooral naar aanleiding van de daarvan verschenen persberichten heeft, bij enkelen de meening post gevat, dat „cïus" de voorrangswegen een nieuw ge vaar betcekencn. Behalve dat uiteraard geen gegevens beschikbaar zijn hoeveel ongelukken door het stelsel der voor- rangswegen juist zijn voorkomen naar de K.N.A.C. gelooft zijn dit er vele zijn al de genoemde ongevallen voor zoover kon worden nagegaan het gevolg van Tekort van ruim zeven millioen ingeloopen Het Hbld. verneemt, dat uit het jaar verslag der Veehouderijcentrale, het welk niet wordt gepubliceerd, blijkt, dot in het jaar 1936 het bestaande nadoelise saldo ad 7.8 millioen is verminderd tot een half millioen, omdat men de crisisheffing op rundvleesch liet voort bestaan. De personeel- en administratiekosten van de Centrale hebben bedragen 296.086, die van het aankoop-apparaat 401.06$, tezamen rond zeven ton, waar bij komt 150.000 voor steun aan gedu peerde handelaren. Daar komen nog bij hoewel zij bui ten de boekhouding der Veehouderijcen trale omgaan 950.000 voor het oor merken van de biggen en bet schetsen van de kalveren, bonevens de kosten van de contróle op de naleving. het niet verleenen van de verplichte voorrang en vermoedelijk dus te wijten aan onoplettendheid. In het eerste geval is niet altijd een direct verband met het voorrangswegenstelsel aanwezig. Wel wijst het er op, dat naast het waarschuwingsbord ook een gele of oranj'e streep op het wegdek, zooale» men ook in Frankrijk met succes toe past, aan te bevelen ware. Heb twee de geval toont aan hoe gevaarlijk het kan zijn een nieuwe regeling „te" geleidelijk in te voeren, waar door groote groepen van weggebrui kers eerst na langen tijd kennis maken met het nieuwe begrip en do daarbij hehoorende teekens. Daarnaast dient er niet minder krach tig op te worden aangedrongen, dat alle belangrijke doorgangswegen, zoowel pro vinciale als stedelijke, spoedig voorrangs weg zullen worden; zulks dus zoowel ten behoeve van een capaciteitsvergrooting dezer wegen, als ten behoeve van de ver keersveiligheid. Bï'ÏIMI [vj-TOESIAMD VOORGESTELD Commercieele middelen kunnen in onzen archipel in dienst ge steld worden van een huma nitair doel Rechtbank te Amsterdam maakt uit, dat een commissionair deze lijsten behoort te raadplegen AMSTERDAM, 5 November. De rechtbank heeft in haar vonnis van heden de vraag of een commission- nair verplicht is de recherchelijsten te raadplegen, bevestigend be-# antwoord. Deze recherchalij6ten im- mers zoo overwoog de recht bank, worden aan de bankiers en commissionnairs rondgestuurd om het verhandelen van gestolen effec ten te bemoeilijken en uit dien hoof de dienen de betrokkenen deze lijs ten regelmatig te raadplegen, daar men zich anders aan schuldhcling schuldig maakt. In het onderhavige geval had een Amsterdamsche Comniissionnair effec ten gekocht van een zeer goed bekend staande Bank te Parijs. Later toon de Amsterdammer de stukken al weer had doorverkocht bleek, dat de effec ten gestolen waren van een dame, tij dens een treinreis tusschcn Bazel en Bern. Do gestolen effecten stonden ver meld op de recherchelijsten, doch de commissionnair had hiervan geen nota genomen. De justitie was van meening, dat de Amsterdamsche commissionnair zich aan schuldheling had schuldig ge maakt. Daar het hier een principieele quaes- tie betrof, had de officier f 10.boete gevorderd. De rechtbank achtte de schuldheling bewezen en veroordeelde den commis sionnair tot een geldboete van een gul den, daarbij ook in aanmerking nemen de, dat de secretaris van de vereeniging voor den effectenhandel, mr. W. Cnoop Koopmans, in zijn rapport had mede gedeeld, dat het vrijwel nergens in den effectenhandel usance is, de rechercha- lijsten te raadplegen, aangezien dit in de practijk practisch onmogelijk is en te veel tijd vergt. De verdediger, Mr. Th. Muller Massis, had aangevoerd, dat van schuldheling geen sprake kon zijn, daar hier niet van grove schuld gesproken kan wor den. De Parijsche Bankinstelling stond uitstekend bekend en verd. deed reeds langen tijd zaken met haar. Hij kon dus absoluut geen vermoeden hebben, dat de stukken gestolen waren. Boven dien was zoo voerde hij ter zitting aan geen sprake van winstbejag. De rechtbank beval in haar vonnis de teruggave van de gestolen stukken aan de eigenaresse. AMSTERDAM, 5 Nov. Nog steeds is een der meest gevreesde ziekten in on zen Indischen archipel die der leproos heid, die ondanks het vele, dat het gou vernement voor de leprabestrijding doet zoowel op Java als in de buitengewesten meer slachtoffers maakt dan door eeni ge statistiek kan worden benaderd. Met de hospitaliscering in do lepro zerieën wordt slechts weinig bereikt, want niet alleen bestaat er geen dwang tot hospitaliseering in Nederlandsch- Indië, maar bovendien worden de lij ders, die hier gcisolecrd worden, uit het vertrouwde milieu gerukt en soms voor hun geheele verdere leven verban nen uit de omgeving, die hun lief is. Vele lijders verkiezen daarom liever een ellendig leven of zelfs het te gronde gaan in de bosschen in eigen omgeving, dan opneming in een leprozerie. Bijna overal in de buitengewesten en in vele declcn van Java, eischt de adat, dat de lepralijders uit de dorpsgemeenschap worden verstooten, doch dezelfde adat legt de dorpsgemeenschap do verplich- ling op, den uitgestootcnen van het noo- dige voedsel tc.voorzien. Zoo blijven de ze ongelukkigen in de omgeving van hun dorp in een der bosschen, die meestal door de bevolking „kramat'' heilig worden verklaard, opdat de po litie of marechaussee de lcpraliiders niet in de rimboe opspoort en naar de verre leprozerie zenclt. Een medicus, clie j'arenïange erva* ring heeft opgedaan, ook op het ge- hied van leprabestrijding, in ver schillende, door de meest uiteonloo- pende stammen bewoonde gedeelten van den archipel, heeft reeds jaren geleden een plan ontworpen om de leprabestrijding ook in de afgelegen gebieden krachtig te kunnen aan* pakken* Doch de economische crisis en de in eenstorting van het bedrijfsleven in Indië waren oorzaak, dat hij zijn plan niet lanceerde, totdat de opleving, dio zich vooral in Indie zoo krachtig mani testeerde, hem aanleiding heeft gegeven een begin te maken met do uitvoering van zijn plan, dat thans tot in onderd.ee- len i9 uitgewerkt. De initiatiefnemer is 'de sedert 1934 te 's-Gravenhoge gevestigde medicus J. B. van Heutsz ,cen zoon van den grooten gouverneur-generaal. Reeds voor do oorlogsjaren was hij eerst als particulier arts en vervolgens als ge neesheer op een rubberonderneming in Ned. Indië werkzaam. Na tot 1918 in Ne derland gemobiliseerd te zijn geweest, keerde hij naar Indië terug en werd gouvernementsarts, op Midden-Java, in de Padangsche Boveneilanden, en weer op Java, in Kediri. Daarna werkte de heer van Heutz weer geruimen tijd in een planters-hospitaal in Deli. Mits er een goede organisatie lof stand kan komen, acht hij, met steun van de verschillende zen- dingsposten een doelmatige leprabe strijding mogelijk, wanneer als kern van deze organisatie men de be schikking heeft over een schip, spe ciaal voor dit doel ingericht en be mand door menschen, die land en volk door en door kennen en be halve groote deskundigheid ook den wil hebben, alle moeilijkheden te overwinnen. Juist echter omdat dr. [Van Heutz een goede organisatie van doorslagge vende beteekenis acht, heeft hij gezocht naar een zakelijken financieelen grond slag, die exploitatie van het leprabe- stnjdingsschip mogelijk maakt, zonder' dat men afhankelijk wordt van giffen, opbrengsten van collecten of andere philantropische bronnen, van welker regelmatig vloeien men nooit zeker kan zijn. Een handelspolitieke opzet Dr. Van Heutsz heeft gebruik gemaakt van zijn kennis van do buitengewesten, waar de warendistributie voor groote gebieden vaak in handen is van han delaren, dikwijls Chineezen, die groote. omzetten hebben. Veel te weinig wordt van de zijde der Nederlandsche onder nemers gedaan om deze gebieden te be werken, zoodat maar al te vaak dc han del in dezo buitengewesten bijna uit sluitend niet-Nederlandsche producten koopt, zoowel uit onbekendheid met dat product, als omdat het niet te koop wordt aangeboden. Dr. Van Heutsz wil nu de ruimte op liet schip, dat nimmer door leprabestrij- ders betreden mag worden en slechts de middelen voor de bestrijding aan boord heeft, voor zoover deze niet voor het humanitaire doel noodig is, be schikbaar stellen als expositie-ruimte voor ondernemingen, die daar hun pro ducten wenschen tentoon te stellen. Reeds heeft een aantal ondernemin gen, die zoowel met het. humanitaire doel van een leprabest rijdingsschip sympathiseeren, als zakelijk voordeel van het ex poseeren hunner producten op een rondreizend tentoonstel! ings schip verwachten, toezeggingen gedaan die dc verwezenlijking van het plan mo gelijk maken, indien voldoende soort irelijke toezeggingen van andere zijden worden verkregen. Voor de M.A.L.F.A (Maleisehe Archi pel Leprosis Fundatie Associatie) heeft het maritiemkantoor W, H. Mellema te Amsterdam een schip ontworpen, dat speciaal voor het hierboven geschetste dubbele doel is ingericht. Op het bruggedek komt een dok terekamer en daarachter komen hut ten voor verpleegsters, hutten voor verpleegden, voornamelijk operatie patiënten of andere zieken, maar natuurlijk geen lepralijders, en daarachter een over de geheelo breedte van het schip loopende ope ratiekamer met sterilisatiekamer en een laboratorium. Op het andere dek komen de radio hut, de salon, verblijven voor officieren en bemanning, kombuis, enz. op het sloependek krijgt men do beschikking over 57 vierkante meter expositieruim te, op het bruggedek over 176 meter, en op het tusschendek over 183 vierkante meter, welke ruimte zoodanig is inge deeld, dat de bezoekers langs allo stands worden geleid. Het plan de campagne De opbrengst van het commercieele gedeelte mag uitsluitend bestemd wor den tot dekking van de kosten der lc- prabestrijdingskruistochten, welke hot schip maakt. Het ligt in dc bedoeling, volgens een vaste route regelmatig een groot aantal havens aan do Oostkust van Sumatra, op Java, Bali en Lombok, verschillende kleine Soenda-eilanden, Borneo en ook eenige havens aan de kust van Siam cn Malakka te bezoeken. Do beste steunpunten voor dit werk bicden natuurlijk de zendingspostcn cn daarom is het verheugend, dat er vol lerlige overeenstemming met de belang rijkste zendingsorganisaties is bereikt, die zich ten volle tot samenwerking be reid hebben verklaard. Het ligt in dc bedoeling, 'dat de medi sehe staf daar, waar men autowegen heeft, per auto het binnenland ingaat of de verder gelegen kustplaatsen af werkt, terwijl het schip opstoomt. naar een volgendo haven, waar medici cn verplegend personeel weer aan boord kunnen gaan. Nog twee „SuperelectraV werden nabesteld DE leiding van de KN.Ï.L.M. He- sloot orn, [buiten de drie reeds be stelde en tegen het einde van het j'aar ïn Indië te verwachten Lockheed Super Electra's nog twee toestellen van hetzelfde type te bestollen, gezien de mogelijkheid, dat do hinncnlandsche lij nen in de naaste toekomst zullen wor den uitgebreid, terwijl ook verschillende lijnen op het buitenland in voorberei ding zijn. Hiermede is dus het totaal aantal Lockheeds dat de K.N.I.L.M. ovei eenigen tijd zal exploiteeren gestegen tot vijf. De eerste toestellen hebben hoven het vliegveld van de fabriek te Burbanks in California proef gevlogen en bleken geheel te beantwoorden aan de ver wachtingen welke men van deze super snelle moderne verkeersmachines koes terde. De nieuwe Lockheed is een van do snelste verkeersmachines ter wereld. Do grootste snelheid van het sier lijke, slanke vliegtuig bedraagt te gen de 400 K.M. per uur, terwijl de kruissnelheid omstreeks de 330 K.M. ligt. De actieradius van de Lock heed Super Electra bedraagt niet minder dan 3200 KM. Hoewel het toestel op het. eerste ge zicht sterk herinnert aan de Douglas, zijn er enkele principieele verschillen Voornamelijk valt het dubbele kielvlak met de dubbele richtingsroeren op. De afmetingen van da Lockheed zijn ook kleiner dan die der bekende Douglas- vliegtuigen. Ze bieden plaats aan een bestuurder, een mecanicien en marco nist buiten de 10'passagiers. Evenals de Douglas DC-2 en DC-3 heeft de Lockheed twee motoren cn een intrekbaar landingsgestel. De vleugel- klappen, welke dienen om do snelheid van het loestel bij een landing te ver tragen, zijn volgens een nieuw principe, het Fowler-patent, geconstrueerd. De Super Electra, zooals de K.N.I.L.M deze thans in bestelling heeft, is geheel opgebouwd en uitgevoerd als verkeers vliegtuig. Hetzelfde type wordt door Lockheed echter ook als bommenwer pers geleverd. J~\ F wereld wil bedrogen worden. Dit J is eene waarheid, zoo oud als de wereld zelve. Eene waarheid, die niet aan tijd of plaats is gebonden, cn wel ker geldigheid men dan ook dagelijks en alom ter wereld kan constatccren. Eskimo's en Patagoniërs, Negers en Chi neezen gedragen zich er naar. Ook in de barre hooglanden van Tibet, op het „Dak der Wereld", weet men. hoe gaarne de menschheid bedrogen wil zijn en welke bijzondere resultaten kunnen worden be reikt. indien men zich op de basis van deze aloude waarheid plaatst. Op hot „Dak der Wereld" dan, ïn het ontoegankelijke Lh'asa in het Potala Paleis, anders gezegd, het „Verblijf der Goden", troont een der meest merk waardige figuren, die 's werelds politie ke constellatie kent. Wij bedoelen den Dalai-Lama, den „Oceaan van Wijs- beid", het „Groot ju weel van Heiligheid" en hoe deze priestorvorst meer moge heeten. Hij is een „lovende Boeddha", d.w.z. de door hem bestuurde volks stammen zien in hem ccne incarnatla van een hemelsch wezen. De wereld wil bedrogen worden. Dat blijkt ook. als men nagaat, hoe de naas- te omgeving van den Dalai Lama denkt over Zijne Heiligheid en hoe er wordt geïntrigeerd cn gewroet om Zijn macht tot schijn en Zijn invloed tot nihil te reduceeren. Het sterkst komt dit tot uiting, als de priest er-vorst is gestorven cn ccn nieuwe incarnatie van een god delijk wezen moet worden gevonden. Uitgaande van den wensch om een marionet op den troon van Potala to brengen, tijgen de priesters en monik- ken aan het werk. Zij trekken door het geheele land en zien uit naar kinderen, die nog slechts een zeer jongen leeftijd hebben bereikt. De groote moeilijkheid is naturlijk om te bepalen, in welk kind het goddelijk wezen gestalte heeft ge-* nomen. Hiertoe dienen verschillende ingewikkelde systemen. Staatsorakels komen er aan to pas; waarzeggers, hel derzienden en somnambules verleenen hun medewerking Een Japansch pries-* ter, Kavvaguchi. die na vele ontberin-. gen en met gebruikmaking van talloo* ze listen er een aantal jaren geleden in slaagde om geruimen tijd in een kloos- ter te Lh'asa door te brengen, spreekt, hoewel zelf Boeddhist, in zeer veront- waardigdo termen zijn meening uit over het gebeuren bij de keuze van den Tibetaanschen Paus. Do schandelijk ste practijken aldus schrijft hij on geveer worden toegepast door man nen, die zich dienaren van de mensch heid en belijders van het Boeddhisme noemen. Geen middel is gemeen genoeg om te worden aangewend Het geheel is niet veel anders dan een groote frau- de, bedreven door orakel-priesters en waarvan bij herhaling een menschen- kind cn een volk dupe zijn. Inderdaad, telkenmale is een mensch' dupe. want wie nagaat, op welken leef-* tijd de Dalai Lama's in de vorige eeuw zijn gestorven; komt tot de merkwaar dige ontdekking, dat welhaast geen en kele priestervorst den „trngischen" leef tijd van twintig jaar heeft bereikt. Suc cessievelijk stierven zij in de jaren 1816, 1837, 1855 en 1S74. Dit sterven op jeugdigen leeftijd, voor zij volwassen waren, was allesbehalve eene toevallig heid en bracht met zich, dat het door een aantal hoogo priesters uitgeoefende regentschap een vrijwel permanent ka rakter droeg. Vele reizigers hebben dan ook als hunne stellige overtuiging uit gesproken, dat bedenkelijk ingrijpen niet vreerad is aan dit voortdurend jong sterven, dat dus waarlijk geen be wijs inhoudt voor de juistheid van do uitspraak: „Wien de goden liefhebben, nemen zij jong tot zich." Europeesche, zoowel als Aziatische bezoekers van Tibet, zijn het er dan ook vrijwel over eens, dat de door pries ters bedreven slinksche practijken om hun priester-vorst te kiezen, veeleer het in stand houden is van een incar natie van alle mogelijke ondeugden en boosheid, dan het zoeken naar een in carnatie van een godheid. En dan te bedenken, dat de voornaamste mon niksorde in Tibet, die der Gelug-Pa, zich siert met den eerenaam „Orde der Deugdzamen"! De wereld wil bedrogen worden, hier en elders, thans en vroeger, aan den zelfkant der samenleving, zoowel als op het „Dak der Wereld". ROTTERDAM, 4 November. Te Rotterdam heeft een rechercheur voor een rijwielstalling aangehouden twee Rotterdammers, cïen 24-jarigcn J. C. F. C. en den 42-jarigen C. J. de G., een goede bekende va ndc politie, die bei den in het bezit waren van een rijwiel. Het rijwiel van C. bleek gestolen te zijn te Delft, dat van de G. te. Rotterdam. Bij bet voortgezette onderzoek slaagde dc politie er nog in vier andere, rijwie len te achterhalen, die eveneens door dit tweetal zijn gestolen en verhandeld. DE JOH ANN A-STICHTING TE ARNHEM ARNHEM, 5 Nov. Het bestuur der alhier gevestigde Johanna-slichting inrichting voor kinderen met lichaams gebreken, deelt ons mede, voor den noodzakelijken „Nieuwbouw" een gift groot 1000.— van mevr. D. D. hier ter stede te hebben ontvangen. HARLINGEN, 5 Nov. Vanmorgen in de vroegte is de reddingboot „Abra ham Fock", van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, er in geslaagd den visscher J. de Beer uit Beetgum, die op 3 November des middags was uitgevaren om scharren te vissollen, op te sporen. De visscher was door den mist overvallen en ver dwaald. Toen men hem vond lag hij met zijn kleine vlet dwars van Sex- bierum, naar schatting ongeveer drie k.m. uit den wal. Hij was geheel ver kleumd. Ongeveer 48 uur had hij in de open vlet doorgebracht en hij was vrijwel aan hot einde van zijn krach ten. Gelukkig had men er aan boord van de „Abraham Fock" rekening mede gehouden dat de visscher wel zeer koud en hongerig zou zijn en men gaf hem een warm maal, hetgeen den man merkbaar opknapte. Na den visscher naar het veerhuis „Zwarte Haan", benoorden St. Jaoo- bieparochie, te hebben gebracht is de „Abraham Fack" naar haar stand plaats te Hollum teruggekeerd. Dit is de eersie maal dat deze reddingboot, welke in Hollum gestationneerd is, en onder commando staat van schip per Bot ie Ncij, hulp heeft verleend. Aan boord bevonden zich vijf man. De reddingboot ..Brandaris" van de Noord- en Zuid Ilollandsche Redding maatschappij, die eveneens ongeveer 2i uur naar de vermiste vlet. heeft ge zocht is naar haar standplaats Ter schelling teruggekeerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9