LAATSTE BERICHTEN SAMENWERKING IN HET DISTRIBUTIEBEDRIJF in eiken FORD V-S Truck Diës-rede aan de Prins Bernhard neemt rijlessen mcJM Dun Een dievenbende aan 't werk te Soest Handelshoogeschool te Rotterdam Grootwinkelbedrijf en detaillisten Voor verlaging der leerlingenschaal Musici veroorzaken een relletje Aanhouding onder Baarn SPAAK NOG NIET GESLAAGD Pelgrims uit Lourdes gearresteerd AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 De rector-magnificus Prof. Dr. N. J. Polak, geeft een analyse van de taak van den distribuant ROTTERDAM, 8 November. Ter ge legenheid van de vierentwintigste her denking van de stichting der Npderland- sohe Handelshoogeschool heeft heden middag de rector-magnificus prof. dr. N. J. Polak een rede gehouden, waarvoor hij als onderwerp gekozen had: Distri butievraagstukken. De hoogleeraar kwam in deze rede tot een analyse van de maatschappelijke taak der distribuanten Mj de telkens ver anderde economische en sociale toestan den, om daarop dan een schema van sa menwerking in het distributiebedrijf op te houden. Bij die analyse werd uitgegaan van twee axioma's: 1. De fabrikant wenscht steeds een zoo groot mogelijke verkoop van zijn product en is steeds bereid, bij vermeerderde vraag zijn productie te vergroot en» 2. De consument is ondeskundig, zoowel ten aanzien van kwaliteit en samenstelling ais van geldenden marktprijs. Derhalve is deskundige selectie ten behoeve van den ver bruiker vereischtc, een maatschappe lijke taak die op den weg van de fabriek naar den verbruiker moet worden verricht- Voor deze selectie is vakkennis noodig, die slechts door specialisatie op hoog peil kan wor den gebracht. Spr. gaf een uitvoerige schets, hoe in Öen loop van bijkans een eeuw de om standigheden en de structuur van pro ductie, distributie en consumptie voort durend zijn veranderd, waardoor de maatschappelijke taak van den handel telkens een andere werd. Vooral de se lectie werd telkens in andere handen gelegd. Een derde stadium is een zeer interes sant stadium voor deze analyse. Het is het stadium, waarin het verbruik naar hoeveelheid snel en sterk toeneemt, maar de variatie van het assortiment veel minder ontwikkeling vertoont- Het is alsof de normalisatiegedachte in de industrie van eindproducten voor den verbruiker veld wint. De concentratie- beweging in de industrie, die het aantal fabrikanten verkleint en het-assortiment van iedere fabriek volledig maakt, heeft hierop vermoedelijk wel invloed uitge oefend. In voortbrenging en verbruik beide komen norm, standaard en regel maat- De nieuwe generatie heeft onder den invloed van cultuurst-roomingen en volksbeschaving een smaakgevoel ontwikkeld, dat de verbruikers wars maakt van de uniforme massawaar. In alle kooperskringen verlangt men een sterk gevarieerd assortiment, een ruime keuze. De revolutie in de bouw-, schilder- en beeldhouwkunst heeft terdege zijn invloed doen gel den op den smaak van de jonge ge neratie- En zelfs de stijl, waaraan vele ouderen trouw blijven, wordt I van moderne doortrokken. Nieuwe levensgewoonten scheppen tal rijke nieuwe behoeften en de industrie roept wetenschap en kunst te hulp om daaraan te voldoen. Rusteloos brengen de fabrikanten steeds nieuwe goederen en nieuwe soorten, modellen en combi naties uit. Zoo wordt in dit vierde stadium, waarin wij thans leven, op ieder ge bied het assortiment veel en veel uitgebreider. Zulk een sterk gevari eerd assortiment doet de maatschap pelijke taak van den tusschenhandel weer veel belangrijker worden. Want naar ieder speciaal onderdeel uit een gevarieerd assortiment is de vraag veel geringer en veel minder gelijkmatig dan naar een uniform massaproduct. Geheel in tegenstelling tot het voor gaande stadium, waarin het uniforme product decentralisatie van de verkoops functies toeliet, bedingt thans het uiter mate sterk gevarieerde assortiment cen tralisatie. Deze centralisatie verklaart de versterking in de laatste jaren van ihet groot-winkelbedrijf tegenover de kleinere detaillisten, hoe groot er de klantenkring, de omzet en de sorteering. des te grooter de kans. dat iedere client datgene vindt, wat hem dient en dat het gekochte wordt afgezet- Wat het grootwinkelbedrijf vermag kunnen de gezamenlijke kleinere win keliers ook, indien zii steunen op selec tie, sorteering en voorraad van achter hen staande grossiers, die hen steeds op aanvraag van ruime kqpze en gewensch- te soorten kunnen voorzien De aloude distributieketen, uit het lang voorbije tweede stadium, zou hier goed kunnen dienen. Maar die keten ligt aan stuk ken, verschillende schakels zijn doorge- ProfDr. N. J. Polak roest en andere zijn zoodanig misvormd, dat ze er niet meer in passen» Hier moet samenwerking, contractuee- le regeling de uitkomst brengen. De her nieuwde maatschappelijke taak kan zeer goed worden verricht door een aan tal kleinere detaillisten in onderlinge samenwerking, gerugsteund door een of meer grossiers of een door hen te stichten coöperatieve centrale. Een dergelijke samenwerking heeft de aantrekkelijke zijde, dat zij de voor naamste maatschappelijke taak van den tusschenhandel de selectie en de voor lichting, beter doet vervullen. Laat de detaillist zich meer en meer door een enkelen fabrikant leiden, dan wordt de ze taak eigenlijk in bet geheel niet ver vuld. Volgt hij eenvoudig de vraag door te verknopen wat het meest verlangd wordt, dan is er van selectie in het ge heel geen sprake. Het is wonderlijk in hoe geringe mate men in het bedrijfsle ven zich hewu6t is van zijn taak, den on deskundigen particulier met selectie en voorlichting te dienen» Spr. weidde hierover even uit om te toonen, dat ook op menig ander ge bied veel aan de selectie hapert. Op het gebied van de distributie kan samenwerking van .een aantal detaillis ten onder aanvoering van een of meer grossiers vervulling van deze maat schappelijke taak verbeteren- Spr. gaf een aantal lijnen aan voor zulk een sa menwerking. Een synthese van vrijheid voor de bes ten ter voortdurende vernieuwing, sa menwerking ter betere voorlichting van de maatschappelijke taak en gebon denheid om deze sociale functie niet te verstoren, zou op deze wijze zijn gevon den» De ervaring heeft toch wel uitgewe zen, dat samenwerking tot behoud van het geforceerde of het verouderde, de samenleving achterop doet raken en dat heropbouw van wat door onverstandige jacht naar oogenblikkelijk persoonlijk voordeel zijn levenskracht (heeft verlo ren, slechts met vereende krachten mo gelijk is. 's-GRAVENHAGE. 8 Nov Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenochtend voor de eerste maal deelgenomen aan de rijlessen der rijschool in Amersfoort. Het ligt in de bedoeling van den Prins om deze lessen, welke gegeven worden in een klas van officieren, go- durende langeren tijd te volgen. 2500 onderwijzers demon- streeren in Den Haag Vijf en twintig honderd onderwijzers uit liet geheele land kwamen Zaterdag middag in de Residentie bijeen, waar zij in de groole zalen van den Dierentuin en van „De Vereeniging" demonstra tieve vergaderingen hielden voor ver laging van de leerlingenschaal. Deze bijeenkomsten waren belegd door liet Comité van Samenwerkende Onder- wijzersorganisatics. Tot de deelnemers behoorden leden van den Bond van Ne- derlandschc Onderwijzers, de Unie van Christelijke Onderwijzers, liet Neder- landsch Onderwijzers Genootschap en de Vereeniging van Hoofden van Scho len in Nederland. Het Katholieke Onder wijzers Verbond in Nederland, dat even eens in dit comité is vertegenwoordigd, nam niet aan deze demonstratie deel doch kwam Zondagmiddag voor het- lelfile doel in I trerllJ hiieell Aan het slot van de vergadering werd onder luide toejuichingen der aanwezi gen een motie aangenomen, waarin op regeering en volksvertegenwoordiging een dringend beroep wordt gedaan, nm alsnog met ingang van 1 Januari IMS vnnr het lager onderwijs een verlaging van de leerlingenschaal in te voeren, overeenkomstig de wcnschen, naar voren gebracht in het adres van de zes groote onderwijzersorganisaties bij het openbaar cn bijzonder onderwijs. Afd. Bonneterie Wollen Jasjes Wollen Pull-overs Wollen Japonnen Wollen Shawls Zijden Shawls Arm-Shawls Wollen Handschoenen Leder Handschoenen Avond Handschoenen Wollen Peignoirs Zijden Peignoirs Wollen Bed jasjes Volksoploop in de Haagsche Spuistraat 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Zooale ge woonlijk was het Zondagavond erg druk in de Spuistraat. In dichte, aaneenge sloten rijen zochten de wandelende en slenterende menschen zich een weg door deze smalle hoofdstraat Op een gegeven moment achtten eenige musici uit Tyrol, die in een hotel aan deze straat logeer den, zich geroepen, het passeerende pu bliek op een nummertje vroolijke mu ziek te vergasten. Zij posteerden zich op het balkon van hun kamer en produ ceerden een pittige marsch, waardoor hoe kon het anders een compacte menigte zich voor het hotel opstelde Do surveilleerende agenten, die de samen gestroomde menigte moesten versprei den, ondervonden veel tegenstand, waar door zij gedwongen werden van de sabel gebruik ie maken. Toen ging de menig te uit elkaar* waarna spoedig een einde aan het relletje was gemaakt. Eien 20- jarige chauffeur, die verzet pleegde, werd meegenomen naar het bureau aai de Prinsestmat. Een der agenten kreeg nog een slag in het gezicht, waardoor de tanden hem in de bovenlip drongen doch overigens werd niemand gewond Zij bedreigden vrouw van den koster der Julianakerk met een revolver SOEST, 8 Nov. Zaterdagavond omstreeks elf uur ging do vrouw van den koster van de Julianakerk al hier, mej. K., even naar de verwar ming van 't gebouw kijken. Bij de ach terdeur gekomen, ontwaarde zij tot haar grooten schrik een drietal man nen, die haar met een revolver bedreigden. Zij vluchtte ijlings haar huis weer in, en waarschuwde haar man, die vroeger bij de politie is ge weest, en die thans nog jachtopzie ner is. Deze greep zijn revolver en posteerde zich voor de kerk. De mannen kwamen echter niet meer te voorschijn, en bleken via de ach tertuinen naar den straatweg te zijn gevlucht, waar een auto gereed stond om hen op te nemen. Het politie-onderzoek wees uit, dat de heeren getracht hadden, met dynamiet het deurslot van de kerk te doen sprin gen. Een van hen was door het verbre ken van een ruitje reeds binnengeko men. Daar de inbrekers in hun werk werden gestoord, wordt er niets vermist. Behalve hun gereedschap hebben de heeren een flink aantal vingerafdruk ken achtergelaten. Dienzelfden nacht omstreeks vier uur hield de politie onder Baarn een auto aan, waarin zich vier per sonen bevonden. Twee van hen na men onmiddellijk de vlucht, en slaagden er in te ontkomen, de twee anderen konden worden gearres teerd. Het bleek, dat zij twee schrijf machines bij zich hadden, die van diefstal afkomstig waren. Het staat nog niet vast, dat zij hij den inbraak te Soest betrokken zijn. Eenigen tijd vóór den inbraak zijn op verschillende plaatsen in deze gemeente groote spiegelruiten van verschillende perceelen ingegooid, o.a. bii een der re chercheurs. Het is niet onmogelijk, dat rrien dit heeft gedaan om de aandacht van de politie af te leiden. Twintig jaar geleden werd de eerste Ford Truck gebouwd. Omdat hij van sterker, maar llchtar materiaal werd gemaakt, paarde hij onverwoest baarheid aan betrouwbaarheid en zuinigheid. Hij kon tegen lagen prijs verkocht worden en daarom was het succes groot. Sedert 1917 heeft Ford meer trucks en bestel wagens gebouwd, dan welke andere fabrikant ter wereld ook; In totaal meer dan 31 mlllioen stuks. Naar aantal en naar Jaren gerekend geeft Ford in truckbouw-ervarlng den toon aan. Telkens werden de Ford Trucks verbeterd. Het model van 1917 had een motor van 22 pk en kostte nog meer dan de 85 rem-pk Ford V-8 Truck van nu. Een Ford V-8 Truck van thans haalt de dubbele snelheid van het eerste model. Chassis en veeren, assen en wielen worden nu veel steviger gebouwd; door krachtige remmen en stalen cabines met veiligheidsglas Is een maximum veiligheid bereikt En wat de zuinigheid betreft, de Ford V-8 Trucks van 1937 kosten per ton/km minder dan ooit. ER IS EEN FORD VOOR ELK TRANSPORT Voor snel vervoer van zware lasten dienen de Ford V-8 Trucks met 85 rem-pk motor, de 60 rem-pk motor is bestemd voor transportwerk, dat geen hooger motorvermogen vereischt. De Official Ford Dealer llchi U gaarne volledig In over hel meesI economische model voor uw bedrijf N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer: Automobielbedrijf „Wlllgo", Barchman Wuyt ierslaan 196, Amersfoort. Grand ThéAtxe. Van Vrijdag 5 t.m. Woensdag 10 November vertoo ning van de film: „De Groote Illu sie." Zondag 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m matinée. 11 November. Indische film. „Ele phant Boy." City Théater. Van Vrijdag 5 t.m. Donderdag 11 November vertooning van de film „Men gaf hem een ge weer." Zondag 1.45, '4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat- ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Museum Fléhite, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 14 uur, uitgezonderd Zondags. '8 Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben *6 Zaterdags vrijen toegang). Sterhuis Beekenst.Iaan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Glldehuls A.K.G. t/o. Zuidsingel 16 Verkoopstentoonstelling van schet sen, grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 328 November, dag. 105 uur n.m. 8 November. Amicitia. Vereen, v. Huisvrouwen. Mensendieck systeem door mevr. II. Hoffmann—Kamm. 2.30 uur. 8 November. Markthal. Propa- ganda-vergadering Chr. Besturen bond. 8 Uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvelt-kwartet. 10 November. Gildehuis. Vondel- Comité. Voordracht Nel OosthouL 8 uur. 10 November. Amicitia. Olympia defilm. 10 November. St. Joriskerk. Con cert Jubal. Tenor-solist Konstantin Sadko. 8 uur n.m. 11 November. Monopole. Ver. voor Paedagogiek. Spreker de heer B. J. Groenevelt. 8 uur. 11 November. Amicitia. School bioscoop. 11 November. Amicitia, Propa- gandaavond N.V.V. 8 uur n.m. 12 November. Concordia. Open bare vergadering van ,Kerk en Vra- de." Sprekers Dr. J. Nieweg en mr. G. A. J. ter Linden. 8.15 uur n.m. 13 November. De Valk. Dansavond Bert Kamperman. 13 tm. 28 November. De Poth. Amersf. Kunstkring. Tentoonstelling schilderijen van mej. T. G. M. van Hettinga Tromp en van schilderijen en ceramiek van H. Kamerlingh Onnes. Dag. 104 uur. Opening 13 Nov., 3 uur n.m. 17 November. Amicitia. De Prince- vlag. Oranjefilm. 8 uur. 18 November. Amicitia," Dynamo- Revue. 8 uur n.m. 19 November. Amicitia. 2e abonn.- voorstelling. Centraal Tooneel voert op: Lorelei 1937. 8 uur n.m. 20 November. Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. BlokGaljaard. 8.15 uur n.m. 21 November. Monopole. Jood6che Ver. Nut en Genoegen. Lezing van den heer J. Khan uit Eindhoven, over: De criminaliteit der Joden in Ned. 8 uur. 22 November. Amicitia. Jubileum avond Charlotte Kohier. 8 uur n.m. UTRECHT 8 November. Tivoli. Vijfde U.S.O.- concert, 8.15 uur. ZEIST 13 November. Figi. Abonnements voorstelling Centraal Tooneel: Prof. dr. Hiob Pretorius. 8 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerard .Tan, zoon van T. Faassen en G. Florijn; Hendrika Maria dochter van J. J. Hamers en H. M. Kastermans; Petrus C.ornelis, zoon van P. T. Smink en G. E. Ru\grok; Jacques Désiré, zoon van J. D. Werv en A van 't Wel; Arend, zoon van J. Srni' en N. Florijn. Overleden: H. F. J. Greib, 54 jan echtg. van W. J. Heere. BUITENLAND „Er zijn nog zoo veel moeilijkheden" BRUSSEL, 8 November (Belga). Hedenmorgen om 10 uur heeft Spaak zich naar den koning bege ven, teneinde hem in kennis te stel len van de namen der persoonlijk heden, die hij in het volgende kabi net zou willen zien opgenomen. Toen Spaak op het departement van buitenlandsche zaken terug keerde, verklaarde hij, dat hij zijn besprekingen voortzette. Toen men hem nadere bijzonderheden vroeg, zeide hij: „Wat moet ik u zeggen? er zijn nog zoo veel moeilijkheden." PARIJS, 8 Nov. (Havas). De Matin publiceert een telegram uit Straats burg, luidende: Vier en twintig Katholieke pelgrims, die onder leiding va.n een priester uit Lourdes terugkeerden, zijn aan de grens van het Saargebied gearresteerd, be schuldigd van smokkelarij. Allen, ook de priester, werden achter slot en grendel gezet. De douane heeft eveneens den reiswagen, waarmede de pelgrims reisden, in beslag genomen. SPOR1 EN SPEL N. S. C.—AMERSF. VOORUIT 4—2 Na een spannenden wedstrijd verloor Amersf. Vooruit in Nijkerk tegen N.S C. met 42 Hoewel Amersf. Voouit steeds in den aanval was slaagde zij er niet in haar veldmeerderheid in doelpunten uit te drukken. Daarentegen scoorde de thuisclub uit enkele aanvallen twee maal, zoodat de rust intrad met een 2—0 voorsprong voor de gastheeren. In de tweede helft had Amersf. Voor uit met pech te kampen. N.S C. voegde can haar score nog twee doelpunten oo (i0). Toen kwam Amersfoort 1 c* uit opzetten en voordat het einde 'ckondigd werd had zij den ach- l -tand tot 4—2 gereduceerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3