Volkseenheid - conferentie Geslaagde St. Hubertusjacht „DEMOCRATIE" het onderwerp Kostprijsberekening Grondbedrijf Een groot aantal deelnemers Bijeenkomst N.B.A.S. FEESTVIERENDE WIELRENNERS 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 Prof. Mr. C. W. de Vries, Dr. ,T. Goedewaagen cn Mr. J. C. Baak houden referaten In de Int. School voor Wijsbegeerte [Vrijdag werd alhier in de Intern. School Voor Wijsbegeerte een aanvang gemaakt met de vierde Volkseenheidsconferentie uitgaande van de Vrije Christ. Stud. Bew., de Ned. Christ. Stud. Ver., de ,Unie van R.K.S.V., de Soc. Dem. Stud, clubs, het Dietsche Stud. Verb., de vcr- eeniging Vrijheid en Cultuur en eenige. andere organisaties. Voor ditmaal was als onderwerp gekozen „de Democra tie." Na de opening der conferentie door den voorzitter, den heer J. A. Bergstra, die de geschiedenis van Volkseenheid in het kort naging, sprak Prof. Mr. C- W. de Vries uit Rotterdam over „Grondslagen der democratie". Spr. begon met aan te geven, dat het voor alles noodig is, dat men spreken de over democratie, onderscheid maakt tusschen de formeele staatkundige de mocratie als regeeringsvorm (method of government) en de materieele, door een idee geladen, maatschappelijke de mocratie als instelling van den geest [(concept of society). Reeds Aristoteles en in navolging van hem Thomas v. Aquino hebben 3 typen staatsvormen onderscheiden: monar chie, aristocratie en democratie, welke imen daar al deze woorden erfclh'k be last zijn, hat bst kail benoemen met: eenhoofdige, meerhoofdigc en veelhoof dige. Van deze drie vormen existeeren ontaardingen welke men dan noemt: tirannie, oligarchie en radicale demo cratie. Nederland is volgens spreker geen monarchie en geen democra- 1 tie, maar heeft een gemengden re- f geeringsvorm n.l. die van beperkte monarchie evenwel met aristocra- J tische en democratische elementen. Hij laakt zeer scherp het gebruik F van het woord democratie in ver- f bindingen als democratisch socia- lisme, democratisch liberalisme 1 enz., waarin het woord democra- l tisch ziet op de geestesgesteldheid I gericht tegen autocratie. Beter is het te spreken van socialis tische democratie, daar men hiermee wel aangeeft dat een bepaalde realisa tie der democratie, zooveel mogelijk beantwoordende aan het socialisme, bedoeld wordt. De term Eenheid door democratie !kèn misleidend werken, is echter vrij juist, hoewel eigenlijk bedoeld wordt: verscheidenheid in en door democratie even als met. Volkseenheid bedoeld jvordt rijpe volksverscheidenhcid. Mits men streng vasthoudt aan de for meel staatkundige onderscheidingen kan men ook de juiste keuze maken tot wat Aristoteles reeds zag als het 'doel van den staat: het algemeen be lang. Inleiding Dr. Goedewaagen Zaterdagochtend sprak Dr. T. Goede- fwaagen over: Humanistische en Volk- sche democratie! Spr. begon met uit een te zetten, dat het probleem der de mocratie alleen te benaderen is door de onderscheiding van staatsvorm en mythe. De staatsvorm is de leege vorm, die eerst in de gerichtheid van_ een mythe zin en inhoud krijgt. Zij is be paald door haar structuur en door de haar bezielende ideolgie. De functie van de mythe in de cultuur is een nood wendige en wel een religieuse. De hu manistische mythe is de religieuse ideo logie der mensch-idee, van de Mensch- met-een-hoofdletter. Zij heeft zich ver werkelijkt in individualisme, libera lisme en communisme. De volksche mythe in en buiten Europa echter is er een die als maatstaven heeft: de volksgenoot, het volksvreemde en de volkshelden. In de Lage Landen bij de Zee openbaart zij zich als Dietsche Idee. Zij moet als elke ideologie eschatolo gisch begrepen worden. De staatsinrichting organiseert zich in staatshoofd, staatsorganisatie en staatsburgerij, de staatsgeschiedenis is de zich dialectisch voortscheppende staatsinrichting, welk proces zich vol trekt langs monarchie, aristocratie en democratie. Democratie is die staats inrichting waarin monarchie en aristo cratie in absoluten zin zijn opgeheven, in Hegelschen zin, d.w.z. zijn bewaard. Spr. verdedigt de verbinding van volksch nationalisme en democra tie d.w.z. een nieuwe democratie vanuit den volksgeest: Eén volk, één staat, dat is de Dietsche Idee. Het is een solidarisme van organische gelijkheid der burgers van den staat: van individu naar volksgenoot, van partij naar volksorgaan, van proleta riaat naar volksarbeidsgemeenschap. Het monarchistisch beginsel in de volk sche democratie is het leidersbeginsel. Het aristocratisch beginsel is de „Ge- folgschaft" en het democratisch prin ciep de corporatieve vertegenwoordi ging. Vooral op dit referaat volgde een geanimeerd debat. Zaterdagmiddag sprak mr. J. C. Baak uit A'dam over de democratie van or- thodox-protestantsch standpunt. Mr. J. C. Baak over democratie van Calvi nistisch standpunt Dr. Kuyper zoo zeide deze spreker ©.rn. heeft er in zijn z.g- Stone-lezin- gen den nadruk op gelegd, dat het Cal vinisme is een volledige wereld- en le- vensbeschoinviTw, d.w.z- die haar princi- pieele werking op alle gebieden des le vens doet gelden. Het hoofdbeginsel is wel dat van de souvereiniteit Gods, dat elk originair menschelijk gezag uitsluit en uit dien hoofde reeds democratisch is- In het Calvinisme is een uitvloeisel van dit beginsel de leer der praedes- tinatie; ook deze leer heeft een onmis kenbare „democratische" werking. Nu heeft men vaak aan de leer der praedestinatie een groote practisohe be- teekenis toegekend voor de ontwikkeling van de politieke democratie. Echter betreft de praedestinatie de verlossings orde, terwijl de staatsleer voornamelijk de onderhoudingsorde betreft, en Calvijn tusschen beide een zeer duidelijke onder- schieding maakt vgl- Institutie III 1915 en IV 2021). Men zij dus zeer voorzichtig op dit punt. Ook heeft men veelal de Calvinistisch democratische kerkorde van groot be lang geacht voor de practische verwe zenlijking der politieke democratie. Wil den wij hiertegenover een bepaald standpunt innemen, dan zou een uitvoe rig historisch onderzoek vereischt zijn, dat echter buiten het kader van deze voordracht zou vallen, temeer waar hier de verhouding van Kerk en Staat niet besproken wordt- Wat is democratie? Tallooze defini ties; wij nemen het begrip democratie hier voorloopig globaal als rechten van het volk ten aanzien der regeering be nevens de vrijheidsrechten van het volk zelf. De Calvinistische democratie behan- d lt men het beste in verband met de volgende punten: 1. Grondslag van het Overheidsgezag cn positie der onderdanen. 2- Rechten en plichten van de Over heid. 3. Rechten en plichten van de on derdanen- Van deze laatsten zijn speciaal van belang: A. Het Calvinisme en het recht van den opstand. B. De verhouding van het Calvinis me tot de z-g. vrijheidsrechten. Elk dezer punten werd in bijzonder heden door spreker nader uitgewerkt Wat het laatste punt betreft luidde spr.'s conclusie, dat het Calvinisme de absolute individueele vrijheidsrechten zou aanvaarden. De bekende strijd, of deze vrijheidsrechten op religieuze dan wel op humanistische beginselen zou den zijn gebaseerd, kan nimmer aldus worden beslecht in dezen zin, dat het Calvinisme ons de absoluut-natuurrech- telijke vrijheidsrechten zou hebben ge bracht.. Nu heerscht over het rechtska- rakter van deze vrijheidsrechten nog altijd de grootste strijd. Jellinek moge gelijk hebben met zijn bewering, dat de vrijheidsrechten in Amerika een reli gieuse basis hebben; het Calvinisme kan slechts met voorbehouden van allerlei aard met deze rechten in verbinding worden gebracht. Immer6 altijd bewaart het Calvinisme een zekere correlatie tusschen Gezag en 'vrijheid, onder de volstrekte heerschappij van den al- machtigen God. De heer Piek, Praeses 'der R.K. Unie, en de heer Ds. F. M. Kooyman, alge meen secretaris der N.C.S.V. alsmede Ds. A. M. Brouwer oud-praeses en mede stichter der volkseenheid, woonden een gedeelte der conferentie bij. Katholicisme en demo cratie Zaterdagavond werd de Volkseenlieids- conferentie voortgezet met een referaat v^n Dr. Wijffels uit Heerlen over Katho licisme en democratie. Spr. begon met erop te wijzen dat men om de verhou ding van het katholicisme en democratie goed te begrijpen, men onderscheid moet maken in de democratie in socialen zin en democratie in politieken zin: regee- ren voor het volk en regeeren door het volk. Als het gaat om de sociale zijde dus over een weldadige actie ten bate van heel het volk met een bijzondere voorliefde voor armen en verdrukten, clan is de katholieke kerk democratisch voor wat betreft het boven-natuurlijk heil en oengevolge daarvan met volstrek te consequentie ook voor wat betreft het tijdelijk welzijn, indachtig het woord van het Hoofd der Kerk: „Ik heb me delijden met de schare". Daarom ook vindt het natuurlijk inzicht dat de staat en is voor heel het volk, zijn bekrachti ging in de Openbaring. 1-Iet staatsdoel echter omvat juist per sé de politieke democratie, waarbij het gaat om een bepaalde techniek van re geeren in tegenstelling met andere vor men van bestuur. Het is daarom begrij pelijk dat de openbaring ons hieromtrent niets kan leeren, immers een dergelijk concreet uitgewerkt systeem vindt men daarin niet. Natuurlijke gegevens leeren ons dat én de orde der tijdelijke dingen alleen 't totaal van algemeen menschelijke goe deren als orde. vrede, rechtsbedeeling, deugdelijke wetten, openbare zedelijk heid, verkeerswegen etc. die elk menscli als zoodanig noodig heeft, in staat is bij redelijke menschen gezag af te dwingen. Een gezond oordeelend volk zal dan ook alleen die gezagsdragers als zoodanig ei-kennen die de gemeenschap leidt naar de bereiking van deze staatsrijkdommen De heerschappij echter over een volk berust op overmacht van meening bij het volk. Het staatsgezag heeft zijn oor sprong in de erkenning door het volk In dezen zin is ieder staatsgezag demo cratisch. De erkenning van de gelijkwaardigheid van den evenmensch is een van de on verbiddelijke consequenties van sociale en christelijke democratie. De politieke democratie echter d.w.z. de erkenning van de gelijkheid der burgers voor de wet. 6lu<it een gedeeltelijke miskenning van den evenmensch als doel in zichzelf niet uit. Zij veronderstelt voorts de staatkundige mondigheid van het volk. Voorzoover dus de massa karakterloos is, kan zij in een democratie het alge meen welzijn benadeelen. In dit verband ging spreker uitvoerig in op de positie van Brabant in het Nederlandsche volk. Tenslotte wees spr. erop dat de sociale uitbloei van het katholieke credo in onze lage landen, parallel liep met de medezeggenschap van het volk in het landsbestuur. Inzonderheid in den laatsten tijd, nu het katholicisme weer veel van zijn mo ralisme verliest, worden de sociale pro blemen weer met grootere onbevangen heid gezien. Maatschappelijke demo cratie Nadat 's Zondagsochtends aan een ieder tijd gelaten was te doen hetgeen hij wenschte te doen, sprak 's middags mevr. H. Verwei j-Jonker uit Eindhoven over Maatschappelijke democratie. Wanneer men aldus de spreekster democratie definieert als een systeem, waarin vrijheid, gelijkheid en broeder schap huisden, dan wil maatschappelij ke democratie zeggen het invoeren van een maatschappelijk stelsel dat aan de ze criteria beantwoordt. Dat is een oud ideaal, dat in don loop der historie ech ter door verschillende personen, groepen en bewegingen verschillend is geïnter preteerd en geconcretiseerd. Allen heb ben gemeen, dat zij de maatschappe lijke ongelijkheid willen doen verdwij nen door het privaatbezit van de voort- brengingsmiddelen te beperken of op te heffen. Tot de kenmerken van een maat schappelijke democratie, zooals de soci aal-democratie diet ziet, behooren recht vaardigheid en planmatigheid. Het huidige maatschappelijke stelsel veroor zaakt onrechtvaardige verhoudingen, die met behoud van het stelsel niet op te heffen zijn. Het leidt bovendien tot'on redelijke en onrationeele toestanden. Spreekster noemde als voorbeeld de leerlingenschaal van 50 leerlingen eener- zijds tegenover het groote aantal werk- loozo onderwijzers anderzijds. Er zijn in het algemeen twee groote misverstanden ten aanzien van het so cialisme. Het beteekent geen nivellee ring van de persoonlijkheid maar volle dige ontplooiing in volle vrijheid en op de basis van gelijke kansen voor elk in dividu. Het beteekent ook niet onge bondenheid, maar regeling en organi satie van de voorziening in de voor naamste levensbehoeften, terwille van geestelijke vrijheid en volkomen onaf hankelijk van economischen druk; een en ander in verband met goed volks onderwijs. De weg tot regeling van de levensbehoefte-voorziening is ten on zent aangegeven in het helaas onop gemerkt voorbijgegane socialisatierap- port van 1923 en in het Plan van den Arbeid. Tenslotte betoogde de spreekster dat de maatschappelijke democratie te reali- seeren is zonder gewelddadige politieke omwentelingen. De ontwikkelingsgang der maatschappij en de gerichte wil van het meerendeel der mensohen, wer ken in de richting van een maatschap pij, waarin vrijheid, gelijkheid en broe derschap zullen kunnen bestaan. Na de lezring van mevr. H. Verwey Jonker sprak de heer Tj. A. Bergstra, de voorzitter der conferentie, een slot woord, waarin hij een resumé gaf van wat z.i. deze conferentie aan resultaat opgeleverd had. B. en W. bieden den raad de veran dering betreffende het Gem* Grondbe drijf ter vaststelling van dc kostprijs berekening per 1 Januari 1937 aan- De verkregen uitkomsten van de bereke ning geven bij vergelijking met het vo rig jaar aanleiding tot de opmerking dat nogal een stijging heeft plaats gehad. De oorzaak is direct te verkla ren hieruit, dat voor kosten van nog aan te leggen wegen, in verband met de stijging der materiaalprijzen in plaats van 4 per m2 is gerekend met 5.— per m3 Met verlaging van rente is nog geen rekening gehouden omdat dit eerst over 1938 tot uiting kan komen. Teneinde zooveel mogelijk rekening te houden met gewijzigde omstandighe den in de kostprijsberekening verwerkt de wijziging van het uitbreidingsplan volgens ontwerp 1935 en 1937 voor Berg- Noord, Berg-Zuid en Berg-Kop. Gevolg hiervan is n-1- dat in het com plex Berg-vi 11 a-terreinen minder wegen moeten worden aangelegd en een ver schuiving plaats had van voor plant soen bestemde gronden, waarvan in laatstgenoemd complex 9005 m* minder en in complex Lieve Vrouwe Stichting 9005 m2 meer. Daar beide terreinen tot één complex behooren, kon door overboeking van de balanswaarde der onderdeelen de ver anderingen tot stand worden gebracht. In het complex Berg-villa-terreinen is de grond, die voor plantsoenen bestemd was, bouwterrein geworden en in het Complex Lieve Vrouwe Stichting werd bouwterrein bestemd voor plantsoen, zoodat de totale grootte ongewijzigd bleef. In complex terrein Oskam steeg de kostprijs van 1.10 op 2.52 per m2. Daar dit echter een restant bouwterrein betreft van 1129 m2, waarop een credit- balanswaarde aanwezig is, zoodat de overblijvende grond alleen zal moeten dekken de kosten van aanleg van een gedeelte weg, is deze uitkomst van weinig belang. PRINS BERNHARD IN ONZE STAD Hedenochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan on ze stad teneinde eenigen tijd paard te rijden in de militaire rijschool aan den Heiligenbergerweg. Na een oponthoud van ruim één uur is Z.K.H. weer per auto naar Soestdijk vertrokken. THE MELODY MAKERS In de concertzaal „De Valk" gaf het Dansinstituut Ab. Bovenkamp gister avond een soirée dansante, waaraan de fameuze band: The Melody-Makers" me dewerkte. De band heeft een uitstekende repu tatie en slaagde er in deze volkomen te handhaven. Én Henny en Ab Boven kamp demonstreerden met groot succes de nieuwste swingnummers. Jammer dat de opkomst van het, publiek be trekkelijk gering was. Men zegt zoo vaak, dat er in Amersfoort niets te doen is, en als er iets goeds is, blijft men weg. De meute van de K.N.J.V., vlak na het begin van de St. Hubertusjacht, op de Leusderheide Een schilderachtig schouwspel Ter officieele opening van haar sei zoen hield de Koninklijke Nederland sche Jachtvereeniging Zaterdag haar jaarlijksche Sint Hubertusjacht in de omgeving van Amersfoort. De meet vond om 2 uur plaats op de Leusderheide nabij de schietbanen en reeds dadelijk bleek, dat zoowel van de zijde der leden, als van die van het pu bliek groote animo voor deze jacht be stond. Vele deelnemers waren van hein de en ver gekomen, tengevolge waar van een zeer sterk veld van over de zestig amazones en ruiters zich achter de meute schaarde. Voor de vele wach tenden bood dit veld met zijn vele kleur- schakeeringen van roode jachtrokken, costuums en uniformen in vele tinten en groote verscheidcndheid in robes der paarden weer zooals altijd een schil derachtig schouwspel. Nadat onder groote belangstelling vele paarden, welke van elders waren ge arriveerd, uit de auto's geladen waren, verzamelden de deelnemers zich nabij het springterrein, waar het muziekkorps van het le half-regiment huzaren on der leiding van Wachtmeester-sta ft rom petter Kleijnen den tijd kortte door het spelen van vroolijke marschmuziek. Toen ten slotte allen waren gearri veerd zette het veld zich te ruim 2 uur in beweging in de richting van de Vlas akkers. Onder de deelnemers merkten wij o.m. op den Luitenant-Kolonel Ca- merling Hclmolt, Directeur van de Rij school, den Majoor Hollertt, comman dant der school voor reserve-officieren der cavalerie en den oud-commandant dezer school, luitenant-kolonel b. d. Blussé van Oud Alblas. Het voor deze jacht uitgezochte par cours bracht de deelnemers door ver schillende van de mooiste terreingedeel ten in opze omgeving, zoo werd de eer ste run 'gehouden over dc Vlasakkers, waarna langs de Leusderheide werd te ruggekeerd in de richting van dc Pyra- mide. Het laatste gedeelte voerde over het fraaie landgoed de Treek naar „Nim- merdor", alwaar de Kill plaats vond cn de honden hun hclooning na een jacht van welhaast 2*A uur welverdiend ont vingen. Ongetwijfeld heeft deze middag voor de deelnemendcn een sportief genot van den eersten rang opgeleverd: naast de opwindende, snelle runs, waanbij alle aandacht aan het paard en dc omge ving moest worden gewijd, was er ruim schoots gelegenheid te. genieten van de afwisseling van fraaie vergezichten en prachtige bosschen in herfsttooi. Ge lukkig werkte ook het weer mede ten einde het geheel te doen slagen. Ook onderweg gaf vrij veel publiek blijk van belangstelling cn volgde bet jachtgezelschap voorzoover dit mogelijk was per auto of fiets. Nadat op het landgoed „Nimmcrdor" de ontvangst der deelnemers had plaats gehad volgde tot slot van dezen dag een geanimeerd jach^diner in hotel „de Witte". Mist-Mystificatie Gouverner c'est prévoir ZOU U graag een Eden wezen? Een Del boe wel willen zijn? Voelt U iets voor Norman Davis? En wat dacht U van Colijn? O, regeeren is zoo moeilijk En vooral in dezen tijd, ,Vol geschillen, vol protesten, Vol van onverdraagzaamheid..^ Diplomaten komen samen, Conferenties zonder tal, En de wereld vraagt in spanning Of men het voorkomen zal Wat dat „het" is, weet U zélf wel, 't Is het dreigende gevaar.....* O, regeeren is zoo moeilijk, Gouverner dat is: prévoir! Goed regeeren is vooruitzien, Wat U ongetwijfeld wist Dat is moeilijk, a 11 ij d moeilijk, Maar nóg moeilijker bijmist! (Nadruk verboden), PHILIA. Roel Noorman sprak voor de afdeeling Amersfoort De afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden (N.B.A.S.) hield Zaterdag in de toonzaal Sierkunst een propaganda-avond. De zaal was behoorlijk gevuld, toen Piet Biersma den avond met een kort woord opende, waarbij hij o.a. de hoop uitsprak, dat de aanwezige niet-leden aan het eind van den avond wat meer van N.B.A.S. zouden begrijpen. Na een algemeen en enthousiast ge zongen: „Wij zijn jong" werden door vier leden volksdansdemonstraties ge geven, van „de Rozelaar" en „der Spiel- mann". Dan zong een tweestemmig koortje een paar trekkersliedjes, waar na dc spreker van dezen avond, Roel' Noorman uit Alkmaar, aan het woord kwam. Roel Noorman begon met op te mer ken, dat het voor hem een ongekend genoegen was, juist voor de afd. Amers foort te mogen spreken, daar hij aan onze stad aangename vacantie-herinne- ringen bezat. Spreker zeide nu op 't moeilijke punt gekomen te zijn van te moeten uitleggen wat N.B.A.S. wil. Dit is heel lastig, want het leven laat zich niet uitleggen, en in de Jeugdbeweging, dus ook in den N.B.A.S. komt het leven zelf in al zijn vormen tot uiting. De N.B.A.S. wilde de jongeren actief deel laten nemen aan de drankbestrijding, dat was, met nog eenige bijkomstigheden het doel van den in 1917 opgerichte N.B.A.S. Maar langzamerhand is de N.B.A.S. veranderd, omdat ook de wereld er om heen veranderde.. En de N.B.A.S. wil nu als belangrijkste zien: opvoeding van jonge menschen tot zelfstandige, vrije, tot oordpelen bevoegde, persoonlijkheden die het komende leven aan kunnen. Daarom is ook de studie een zoo be langrijke plaats gaan innemen. Niet na tuurlijk de droge studie, van deelpun- ten en stellingen, zooals we die op de middelbare scholen kennen, maar geza menlijke discussie en besprekingen van één bepaald in de honds-studiebladen behandeld onderwerp, als vredesvraag stukken, drankbestrijding en de hestu- deerine van de politieke partijen in Ne derland. Hieruit mag men natuurlijk niet afleiden, dat de N.B.A.S.'ers saaie Huldiging van de kampioenen de Gans en Fitskie 11-jarig bestaan van De Pedaalridders Eenmaal per jaar d'enken de le den der Pedaalridders niet aan hun ranke racefietsen. Eenmaal per jaar vieren zij feest, herdenken zij het feit, dat hun vereeniging weer een jaar ouder is geworden. Het 11-jarig bestaan dezer, veree ning werd Zaterdagavond her dacht in de zaal van café d'Oranje- boom. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Van Hoeyen, die o.m. een terugblik wierp op de presta ties van het afgeloopen jaar, welke al leszins gunstig waren, werd een aan vang gemaakt met het afwerken van het programma, dat bestond uit voor drachten en muziek, resp. verzorgd door het tooneelensemble van een voetbal club en The Harlem Rovers onder lei ding van den liber Wiim Ripken. Dat het gebodene zeer gewaardeerd werd door de aanwezigen, bleek wel uit het veelvuldig applaus. Huldiging kampioenen Het hoogtepunt van het programma vormde wel dc huldiging van de club kampioenen korten en langen afstand, resp. de he eren De Gans en Fitskie. Het geheele seizoen, zoo zeide de heer Van Hoeyen, hebben jullie je voorbe reid" op deze wedstrijden- De Gans heeft doen blijken over goede sprintcapaoitei- ten te beschikken- Op verschiMende ba nen heeft hij diit trouwens laten zien. Spreker vertrouwde, dat hij hiervan in de toekomst nog vele malen blijk zal geven. Tweede en derde prijswinnaars op den korten afstand waren Van Uitert en Thol'lenaars. Zich richtend tot Fits kie, die kampioen werd op den langen afstand, zeide de voorzitter, dat hij nog langen tijd een steunpilaar rnag zijn van „De Pedaalridders", terwijl zijn prestatie een aansporing voor de overige leden is. Op dezen afstand plaatsten de renners Van Hoeyen en Van Uitert zich als tweede en derde. De kampioenen werden gehuldigd met medailles, bloemen en het kampioens lint in de blauw-witte kleuren. Ook de andere winnaars kregen een medaille- De renner R. Roodbergen, die zich niet wist te plaatsen, doch buiten de stad pieten zijn, aldus spr., trouwens, een kijkje op onze kampen en congressen en afd -bijeenkomsten, vol uitbundige vroo- lijkheid en zotheid, de jeugd immers eigen, zouden iedereen van die dwaling genezen. Daarna behandelde spr. nog een laat ste punt, n.l. het bestaansrecht van den N.B.A.S. temidden van de andere jeugd bonden. De taak die door den bond elk jaar 'vervuld wordt is honderden jonge men schen van de straat te houden en in de gezonde sfeer van de jeugdbeweging te brengen. Na de pauze werd een bondsprogram- ma uitgevoerd bestaande uit: zang, mu ziek. klucht, en 't vertoonen van lan taarnplaatjes over „Ons kampleven". Om 10 uur sloot de voorzitter den avond. de beste prestaties leverde, ontving eveneens een medaille. Bovendien legde Fitskie beslag op den wisselbeker, geschonken door de U.W-C „De Volharding" bij hot 10-janig bestaan. Deze beker moet tweemaal achtereen of driemaal in totaal gewonnen worden om eigendom te zijn. Dit jaar won genoem de renner het kleinood. En tot 6lot het tradltioneele bal on der leiding van Bert Ivampernmn, met muzikale medewerking van The Harlem Rovers. Alles te zamen een geslaagde feest avond, welke schitterend verliep. Onder de aanwezigen merkten wij op den voorzitter van de Federatie Midden- Nederland, den heer J. van Daal. VAN DE POLITIE Een persoon werd dezer dagen aan gehouden, die nog wat met de justitie te vereffenen had. Hij is in verband hiermede naar Utrecht overgebracht. Zaterdagmiddag werd bij de politie bericht ontvangen^ dat in de Sumatra- straat een ernstige schoorsteenbrand woedde. Direct begaf men zich per mo tor derwaarts. Het bleek, dat geen brand, doch een ernstige ontploffing plaats had gehad en hierdoor de gehee- le schoorsteen uit elkaar was gespron gen en het dak eveneens schade had ge kregen. Tegen een autobusondernemer te de zer stede is proces-verbaal opgemaakt, daar een zijner wagens werd bestuurd door een minderjarigen chauffeur. Een straatmuzikant werd bekeurd, daar hij geen vergunning had zijn be roep uit te oefenen. Een bleeker werd geverbaliseerd in zake overtreding van de arbeidswet. Een bewoner van de van Bemmel- straat heeft aangifte gedaan, dat bij hem in den afgeloopen nacht een vier tal konijnen is gestolen. JONGEN AANGEHOUDEN Dezer dagen werd door de politie een jongeman aangehouden, die verdacht werd zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een aantal electrische rijwiellampen en dynamo's. Thans werd werderom een 18-jarige jongen gepakt en men vermoedt, dat dit tweetal schuldig is aan dezen diefstal. U.S.O.-CONCERT Woensdag heeft in Tivoli, te Utrecht het vijfde abonnementsconcert door het U.S.O. plaats onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Ludwig Werner, violoncel. Het programma luidt: 1. Ouverture tot het zangspel „Rnsa- munde". Franz Schubert. 2. Variaties en Fuga over een thema van Mozart. Max Reger. 3. Concert voor violoncel en orkest. Edouard Lalo. 4. „Daphnis et Chloé", 2e Suite. Maurice Ravel. ONDEROFFICIEREN GEDECOREERD In verband met het bericht omtrent dc uitreiking van een tweetal onder scheidingen aan de onderofficieren W. D. J. de Goede en Meijer maken wij er nog melding van, dat aan beide perso nen de zilveren medaille met de zwaar den verbonden aan de Oranje-Naesau Orde werd uitgereikt. Lt. Kol. Honig reikte de medaille uit aan den adj. W. D. J. de Goede, terwijl de sergeant-majoor Meyer de onder scheiding van overste de Vries in ont vangst nam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5