n A.M.H.C. wint opnieuw „Fatsoen hoogste gebod tijdens rijden in mist" De voorzitter K.N.M.V. uit zich ,,N' O KLEINE ZEGE VOOR E.D.O. DONAR - AMERSF. BOYS 2-3 Hoe te rijden Het Vondelcongres te Amsterdam Wat Amersf. clubs FRAAIE ZEGE OP B.H.V. II A. M. H. C. IV wint met 3 - 0 A.P.W.C. en Amsvorde verloren Sopla won van Victoria K.N.A.U. en U.P.A.B. KUNSTSKIBAAN GEOPEND H.V.C. MET 1-0 GEKLOPT Geen rust in H.V.C.'s voorhoede BENAUWDE ZEGE Donar mist schutters 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 Onder een dusdanig moeilijke weersomstandigheid verdwij nen vaak rechten, waar men normaliter aanspraak op zou kunnen maken mr. Med- (Van onzen a redacteur) 1/ ELE malen is mij", aldus yy J. G. A. van Geldorp I dcns. voorzitter van de Kon. Ned. Mo tor Club. ..gevraagd een meaning te uiten over bepaalde verkeerstoestan- den en zeer weinige malen ben ik het antwoord schuldig moeten blijven. Maar wat betreft het mistvraagstuk en de oplossing daarvan voor den ge bruiker van den weg en ik bedoel hiermede den motorist en den auto mobilist daar kan ik weinig van zeggen. Maar in het algemeen gespro ken. kan men rijdende onder derge lijke weersomstandigheden vertrou wen. althans hopen op het fatsoen van den medeweggebruiker, hoewel. Mist heeft de laatste dagen bezit ge nomen van vrijwel het geheele land. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is het helder maar wie zal voorspellen dat over weinige uren zware nevelen het verkeer niet zullen belemmeren om het voord lamleggen niet te gebruiken. Met het woord lamleggen is de voor zitter van de K.N.M.V. het niet geheel en al eens. „Ik geloof stellig dat onder eiken vorm van mist gereden kan worden. Maar als voorwaarde geldt daartoe dat eiken wegberijder zich stipt houdt aan de regelen van het verkeer en dat zijn fatsoensargumenten een hartig woordje meespreken. Wat het rijden in de mist thans nog zoo gevaarlijk maakt is het feit dat er vele menschen zijn die zich helaas aan geen van beide voorwaar den honden. Te dikwijls met het gevolg dat onschuldigen er het slachtoffer van worden. Rijden in mist eischt van den mensch gevoel voor tucht en orde. Wat betreft de technische middelen, waarmede men het misteuvel heeft wil len bestrijden... ik geloof niet dat men daar afdoende in geslaagd is. Deels door gele lampen, deels door gele filters heeft men het effect van de mist willen teniet doen, maar ik meen dat de winst niet opweegt tegen het verlies dat men met geel licht ongetwijfeld geboekt heeft. Het mag waar zijn dat voor het oog de witte massa minder scherp wordt, daar staat tegenover dat veel licht weggeno men wordt. Beter is het daarom naar mijn meening met diffuus licht te rijden. Door als het ware de mist te onder scheppen, er onderdoor te kijken. Vele malen ziet men nog het ver keer op den weg rijden met groot licht en evenvele malen schijnt de rijder niet te beseffen dat zijn uit zicht beperkt wordt door het terug kaatsen van het scherpe licht tegen de witte nevelmuur. Niet alleen wordt het uitzicht minder, maar de vermoeidheid voor het oog wordt grooter waaruit dikwijls minder op lettendheid kan voortkomen. Rijtechniek "AAR mijn overtuiging kan men het beste rijden óf op den rech- tenvegkant en daarbij boomen, berm of wat dies meer zij als richtsnoer neemt, óf aan de rechterzijde van het midden. De laatste methode is aan te bevelen wanneer het midden goed aan gegeven is door een witte streep gelijk men dit veelal ziet of zooals bij een betonweg het geval is. door de „naad" van de twee weghelften. Ik voor mij geef de voorkeur aan de laatste rijmethode. Immers, het langzame of parkeerende verkeer kan ge acht worden zich te bevinden op het uiterst rechtsche ge deelte van den weg. Het resul taat is dus dat men rijden de uiterst rechtsch van het midden van den weg het minste risico loopt te stuiten op een voorganger. En voorzoover men toch inrijdt op het verkeer voor u. dan is dat althans op verkeer dat zich met een bepaalde snel heid beweegt. Ik weet niet of u ervaring op dat punt heeft... maar u kunt zich wel voorstellen dat inrijden op bewegen de objecten toch immer te prefereeren is boven de botsing met „dood" verkeer. Ik weet zeer wel dat aan het door mij gekozen systeem bezwaren kleven. Ik kan mij tenminste voorstellen en de practijk bewijst zulks dat er tegen liggers ziin. die als ideaal voor oogen hebben bet rijden in mist wat risico be treft. tot een minimum te beperken door precies on hef midden van den weg te gaan rijden. Vooral automobilisten zul len zich hieraan schuldig maken, om deze term te gebruiken, omdat dan de witte streep of de reeds genoemde weg naad. zich uiterst makkelijk leent tot middenlijn van hun wagen. Terwijl zij vaak dan niet beseffen hoe- veel gevaren zij opleveren voor de tegen liggers die weliswaar uiterst links van het voor hen beschikbare rechter weg gedeelte rijden, maar in elk geval toch op het hen toekomende wegdek. Is men bang voor de consequenties van dit soort automobilisten, dan dient het aanbeve ling uiterst rechts te gaan rijden, maar... dan ontmoet men de bezwaren en voor mij ziin deze numeriek en essen tieel grooter van het langzame, soms stilstaande verkeer achterop te komen. En nu zal het u ongetwiifeld duide lijk zijn waarom voor mij het woordje Fatsoen zulk een groote rol speelt. Want als iedereen er eens voor zorg de dat de door de wet voorgeschreven verlichtingsmiddelen in orde waren, zooals achter-, parkeer- en stoplich ten. dan zou de nette weggebruiker niet in angst behoeven te zitten. Als het fatsoen eens meer tot den mensch sprak en men eens minder terugdeins de voor de materieele onkosten om iets in orde te maken wat per saldo door de wet is voorgeschreven... er zouden heel wat minder ongelukken gemaakt worden. Ongelukken die op rekening van den mist worden ge schreven maar die zoo heel dikwijls te wijten zijn aan een gemis van fatsoen. Als elke fietser eens gebruik maakte van het fietspad dat hem of haar zoo dikwijls beschikbaar is gesteld in plaats van te rijden op den weg die voor hem vaak niet verboden is, maar waarvan toch kennelijk dikwijls de bedoeling is dat door fietsen er geen gebruik van wordt gemaakt... Het schijnt dat het suggestief bedoelde bord „Wielrijders daar" vaak de uitwerking heeft dat zoo'n fietspad gemeden wordt." „Wat denkt U van de voorrangswe gen wanneer het heel erg mist? Zou dan het kruisende verkeer van minder be deelde wegen niet zeer veel risico loo- pen?" „Ook dat is een quaestie van fatsoenl Veelal gebeurt het dat op dergelijke kruispunten van overheidswege lampen zijn aangebracht die naar mijn be scheiden meening niet anders dan kwaad kunnen slichten. Immers kan men bij mist alleen dón eikaars knippersignalen zien vooral geldt dit na tien uur des avonds wan neer deze signalen bij uitsluiting van andere gelden wanneer het kruis punt onverlicht is. Is daarentegen dit punt wel voorzien van een in feite misleidende lamp, dan liikt het mij logisch, daarbij fatsoenlijk het voorrangsrecht iets te laten vallen. Vaart minderen (voorzoover men fat soenshalve van vaart bij mist mag spre ken...) en desnoods signaal geven. Heel kort weliswaar, maar dat kan een zeer afdoende, preventieve werking hebben. Wettelijk mag men na een bepaalden tijd in den avond geen geluidsignaal meer geven, maar evenzeer is men wet telijk gedekt als men zulks toch doet, door te wijzen op een (misschien vaak vermeend...) gevaar! Inderdaad, fatsoen geldt voor mijn gevoel als hoogste gebod bij het rijden in mist. Hetgeen ook insluit dat men zich niet op den weg be geeft onder dergelijke ongunstige omstandigheden als men zich daar uit hoofde van een niet geheel vol doende rijervaring, niet op mag wa gen. Een rijbewijs op zak is voor de routine niet altijd sterker gezegd heel vaak niet een overtuigend argument. Heusch, respect voor den medemensch, zelftucht, gevoel voor orde... fatsoen, zij zijn onontbeerlijk voor het veilig rijden in den mist, alsmede routine en natuur lijk is het noodig dat men zijn spullen in orde heeft.. Wat het op het oogenblik nog zoo ge vaarlijk maakt, is niet de mist. De ge volgtrekking aan wien de schuld dan wel ligt, kunt u met eenigen goeden wil zelf wel maken." Het aantal deelnemers be draagt ongeveer zes honderd AMSTERDAM, 6 Nov. De deelne- ming aan het Vondelcongres, dat op 18 November a.s. in de aula van de ge meente-universiteit door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. prof. dr J. R. Slotemaker de Brui ne zal worden geopend, is zóó groot, dat het comité in verband met de be schikbare plaatsruimte heeft moeten besluiten de deelneming te sluiten. Het totaa1 aantal deelnemers bedraagt ongevper zeshonderd uit alle deelen van het land. maar ook uit Duitschland en België, zijn inschrijvingen binnengeko men O.a. heeft zich voor deelneming aan dit congres opgegeven de gezant van rle Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet off 1 6 Nov. 8 Nov. Londen 9.05 9.05 Berljjn 0.72.98 0.72.7914 Parijs 6.18 6.14 Brosse) 30.81 30.80 ZUrich 42.05 41.95 Kopenhagen 40.40 40.40 Stockholm 46.65 46.65 Oslo 45.46 45.50 New York 1.81 1.81 Praag 6.38 6.38 Medeged. door do R'damsche Bankvereen. Alleen deze vluchtheuvels Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zullen mogen door motor- 'qroen r'Jujlgbestuurders links of rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige Inrocn weggebruikers moeten er I' steeds rechts langs.) LIMKS OF RECHTS PA55EEREM I H.V.C.—E.D.O. DonarAmersf. Boys VictoriaSopla MadjoeQuick B.P.C.Amsvorde FokkeA.P.W.C. (>-1 2—3 3—4 3-1 7—3 3-1 HOCKt V Opmarsch van A.M.H.C. II (dames) naar het kam pioenschap |j RIE wedstrijden waren er gis- teren voor A.M.H.C.-teams vastgesteld en de gewoonte der laat ste weken getrouw, zijn het ©ven zooveel overwinningen voor de rood- witten geworden. Den grootsten tegenstand ondervond nog A.M.H.C. I in Baarn. Het tweede dames-elf tal zette zijn opmarsch naar het kampioenschap met onverminderde energie voort en ditmaal werd Kam pong II in Utrecht het kind van de rekening. In Baarn werd een goede wedstrijd gespeeld, zoowel door de rood-witten als door de gastheeren en dat A.M.H.C. ten slotte met zoo'n groot verschil als over winnaar uit den strijd gekomen is, dankt zij in de eerste plaats aan een betere tactiek en in de. tweede plaats aan een beter verzorgd spel. Indivi dueel lieten de kanaries minstens ©ven goed hockey zien als onze stadgenootan, trouwens het is voldoende bekend, dat de lyceïsten technisch goed onderlegd zijn. Maar de techniek alleen kon het niet doen, want niet alleen toonde A.M. H.C. I zich op het gladde veld uitstekend thuis, maar bovendien stelde zij er 'een evenwichtig spelpeil tegenover. En eerst toen begon het. voordeel van de rood- witten, die als geheel een beier verband demonstreerden en niet in het wilde weg sloegen. Dit laatste was somwijlen bij B.H.V. II wel het geval, althans in de voorhoede. Zoo kon het gebeuren, dat van Daal c.s. steeds weer opnieuw tijdig konden ingrijpen, waarbij zij goed door de hard zwoegende middenlinie gehol pen werden. Toch is ons het spel van de lyceïstenreserves zeer meegevallen. Een ploeg met zeer goede Jonge krach ten, die na varloop van eenigen tijd wel blijk zullen geven van het goede hockey- hout gesneden te zijn. Daarnaast in het elftal nog eenige oude beproefde krach ten als de gebrs. Slingenberg, Egeler en Middendorp. De wedstrijd Het begin was fortuinlijk voor 'A.M. H.C., want nadat op het doel van B.H.V. II een strafcorner was genomen, ont stond een vrije slag in het voordeel van de gasten. Witsenburg plaatste goed voor doel en Scholten, B.H.V.'s verdedi ger, kon den bal nog maar juist het veld weer inslaan, waar hij evenwel -een prooi werd van H. Frima, die 6coorde (10). Het eerste kwartier kenmerkte zich door uiterst snel spel. Het was B. H.V. II, die 6teeds weer opnieuw het tempo tot het uiterste opvoerde. A.M. H.C. nam dit tempo maar al te gaarne over. Bij een sfraf-comer op 't doel der roodwitten, werd de bal drie maal ach ter elkaar hard ingeschoten, maar even zooveel malen keerde H. Frederiks de schoten. Keer op keer snelden de vier vleugelspelers langs de lijnen en toen er ruim tien minuten gespeeld was, ont stond door fraai open spel A.M.H.C.'s tweede punt, Een lange voorzet van D. v. Hamel behoefde slechts even door H. Streefkerk aangeraakt te worden om den bal langs Scholten te doen verdwij nen (20). Ofschoon B.H.V. niet be paald zwakker was in het verdere ver loop van de tweede helft, speelde haar Gelijk Quick, hebben ook A.P.W.C. en Amsvorde weinig pleizier van hun uit stapje naar Amsterdam gehad. A.P.W.C. moest op een zeer slecht veld aantreden tegen Fokke. Groot krachtsverschil deed zich niet voor. Met rust leidde Fokke met 21; de eindstand werd 3—1 voor de Amsterdammers. Het tegen punt werd gescoord door van Em- pelen. Amsvorde kon het in Amsterdam niet bolwerken tegen B.P.C. Met 7—3 moes ten zij de meerderheid van de gasthee ren ondervinden. Sopla leverde een keurige prestatie door in Hilversum van Victoria te win nen. De geblokten traden voor het eerst eens volledig aan, maar al spoedig na het begin moesten Versluijs en Dragt vervangen worden. De aanvallen van Sopla waren voor de rust zeer gevaarlijk door open snel spel. De tweede helft gingen onze stadgenooten\met een 21 voorsprong in. Na de thee maakte Vic toria gelijk, maar Sopla herstelde zich tijdig en voerde de score op tot 42. De eindstand werd 4—3. In de tweede helft wogen beide partijen tegen elkaar op. Sopla verdiende de overwinning door haar spel voor de rust. voorhoede toch te onsystematisch om tot scoren te kunnen komen. Rust 20. De tweede helft was al even spannend als de eerste en beurtelings kwa/men beide doelen in gevaar. Na tien minu ten spelen vergrootte J. Douma den voorsprong tot 3—0. B.H.V. II werd toen zelfs iets sterker, doch do A.M.H.C.- achterhoede bleek goed op dreef en de vele aanvallen werden, voor zoover zij niet „out" gingen, geretourneerd. Be paald pech had A. van Rhijn, toen een hard schot rakelings langs het leege doel ging. Vijf minuten voor het einde deed hij het evenwel bet ar, door een terugkomenden bal in het doel te depo- neeren (31). B.H.V. trachtte nog door meerdere doelpunten een gelijk 6pcl te forceeren en bij een straf-corner ston den negen spelers van B.H.V. voor het A.M.H.C.-doei. Toen evenwel de corner mislukte, nam H. Streefkerk snel den bal mee en eer dc op zijn gemak in h-3t veld zittende Egeler tot bezinning was •gekomen, had hij den bal overgespeeld naar Kaan. die al vallende scoorde (41). Direct daarop was het einde. A.M.H.C. IV won op Birkhoven met 30 van Kameleon III. Bij de rust was de stand 20. A.M.H.C. II (dames) speeldo in da eerste helft niet zoo bijzonder goed en kon het niet verder brengen dan een 21 voorsprong. Na de hervatting ging het beter en ten slotte werd het 5—1 voor A.M.H.C. II. ATHLETIEK Spoedige oplossing van het conflict in zicht Men schrijft ons uit Utrecht; Op uitnoodiging van de Kon, Ned. Athletiek Unie is Zaterdag j.l. alhier on der leiding van den Unie voorzitter, den heer A. J. G. Strengholt,, een drukbe zochte bijeenkomst gehouden van be- stuurderen van het District Utrecht der K.N.AU. en van den U.P.A.B. De besprekingen hadden ten doel een spoedige oplossing te bevorderen van het bekende, van 1934 dateerende, ge schil tusschen de bovengenoemde orga nisaties. Bij alle aanwezigen bleek de bereidheid tot een minnelijke schikking aanwezig; Nadat over de hoofdpunten eener eventucele regeling verrassend snel overeenstemming werd verkregen is met algemeene stemmen een commis sie benoemd, die een concept overeen komst zal ontwerpen, welke, na verkre gen fiat uit eigen kringen, aan de K. N. A. U. ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Deze commissie bestaat uit de heeren E. II. Huiziga (K.N.A.U.), voorzitter; D. J. Wit (U.P.A.B.), secretaris; J. J. v. d. Linde, A. Koetsier, J. H. Verbeek en G. J. C. Velthuys, leden. Zij zal uiterlijk 1 December a.s. met haar werkzaamheden gereed zijn. Dit korte en eenvoudige vergadering- verslag is de grootste opluchting wel ke athletieklievend Utrecht ooit onder de oogen heeft gehad. Het beteekent toch niets minder dan dat de K.N.A.U. de U.P.A.B.. weer erkent, deze op een enkele maand na zestienjarige organisa tie, niet meer tot de verbodenen rekent, dat de Unie de royementen van het bestuur etc. heeft vernietigd, het be teekent dat de Unie, vertegenwoordigd door het District Utrecht, zich in onze provincie nu alleen op de hoogere en de U.P.A.B. zich op de lagere athletiek zal gaan werpen. WINTERSPORT Enthousiaste skiërs en kijkers 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Ten aan schouw e van eenige honderden berg- en winlersportliefhebbers we zagen om- dr. A. II. Colijn en van verschillende leden van het corps diplomatique, heeft de wethouder van onderwijs prof- ir. C. L. v. d. Bilt Zaterdag de eerste Neder- landsche Kunstskibaan in het Circus te Scheveningen geopend. Het programma ving aan met muziek door het muziekcorps van het derde half-regiment huzaren, waarna de direc teur van de N-V- Maatschappij tot Ex ploitatie van Kunstskibanen in Neder land, de heer G. W. baron Taets van Amerongen lot Woudenberg, het offi- cieele deel opende met een korte inlei ding over de nieuwe baan. Hierna 6prak prof. v. d- Bilt het ope ningswoord. waarbij hij erop wees, dat thans de residentie een waar winter sportcentrum is geworden. De wethou der sprak den wensch uit, dat de nieu we baan in de behoefte van vele Neder landers zal voorzien. Nauwelijks waren de woorden van prof. v. d- Bilt weerklonken, of de be kende Nederlandsche skiër Jan Boom suisde naar beneden, die daarmede do Oranjelinten, welke de baan versperd hielden, verbrak- Kort daarna volgde een groep leer lingen, die onder leiding van Max Ar nold „een openbare les" ten beste ga ven waarna het verdere programma werd afgewerkt. VOETBAL De respectievelijke verdedigingen beheerschten het spel volkomen DE wedstrijd H.V.C.—E.D.O. welke eindigde in een 1—0 overwinning voor de Haarlemmers, werd dermate overheerscht door het sterk verdedigend spel van beide defensie's, dat het reeds direct na den aftrap vast stond, dat bij een normaal verloop, de doelpunten zeer duur zouden worden. Inder daad is dit zoo verloopen. Eerst in de laatste phase van den strijd waarin H.V.C. zich heusch niet de mindere heeft getoond besliste E.D.O. den wedstrijd het een kopbal van haar middenvoor in haar voor deel. Het sterk verdedigend spel der ach terhoedes moet zeker als één der oorza ken aangemerkt worden, dat de wed strijd niet op een bijster hoog peil kon komen, temeer daar in de stormliniën het verrassende element ontbrak om succesvol hiertegen te kunnen operee- ren. Velen zijn dus onvoldaan en enke len misschien geheel onbevredigend huiswaarts getogen. Zeker, er zat niet veel in dezen wedstrijd, doch zoo erg als men het liet voorkomen was het ook weer niet. Wij hebben respect voor het werk van Hedtman, v. d. Pol en Mosterd, maar hebben evenveel bewondering voor het spel van het achtertrio van E.D.O. Men kan nu wel mopperen dat Appel doorn slecht speelde, doch men moet niet vergeten, dat door een juiste op stelling der achterhoede H.V.C.'s mid denvoor in een trechter stond, waar hij letterlijk niets kon uitrichten. Emo heeft niet gefaald, hij vormde met Groothuis een goeden vleugel, doch door de omzet ting in deze linie van Reden was nu weer vervangen komt er geen ver band in. De zoo hoog noodige rust ont brak, men begreep elkanders spel niet, zoodat de combinatie niet lukte. Bij E.D.O. zat combinatie in de aanvalslinie alhoewel de productiviteit ook hier te wenschen overliet. Dat H.V.C haar te kort trachtte op te heffen door feller op den bal te zitten in figuurlijke betee- keni6 opgevat was prijzenswaardig. Dit was ook één der oorzaken, dat zij direct na den aftrap een duidelijk zicht bare veldmeerderheid kreeg, in tegen stelling met E.D.O., die het systeem volgde van eerst de kat uit den boom kijken. Toen zij deze eerste vijf minu ten, waarin alleen Groothuis een doel treffend schot loste, zonder kleerscheu ren was doorgekomen, begon zij haar spel te ontplooien, dat evenmin produc tief te noemen viel. De binnenspelers waren ongevaarlijk, zoodat de geheele voorhoede op drie man steunde, met als beste de linksbuiten en middenvoor. Van de Pol en Heitman hadden weinig moeite met het doorzichtige spel al gaven de voorwaartsen enkele malen te zien dat opletten geboden was. Doelman Mosterd, die niet veel moeilijks kreeg wat hij deed, was èf moest enkele malen in actie komen om het gevaar te keeren. H.V.C.'s middenlinie, waarin Brandsen vervangen was door Polder man, deed verdedigend zeer goed werk, doch het plaatsen was dikwijls zoo on zuiver, dat het nog een wonder mag heeten, dat H.V.C.'s aanvallen talrijker waren dan van E.D.O. Het ontbreken van Brandsen zal wel van invloed geweest zijn. doch wij be twijfelen of H.V.C. met hem gewonnen had, temeer daar de voorhoede niet in staat bleek te zijn de oer-solide verde digers en last not least doelman Ver hagen te passeeren. Met blanken stand werd gewisseld. De H.V.C.-defensie gepasseerd \Y7lJ kregen den indruk, dat H.V.C boven haar krachten gespeeld had en in de tweede helft af zou zakken, waarna E.D.O. het spel in 'handen zou kunnen nemen, Tot deze conclusie kwamen wij, om-" 1 dat H.V.C. meer werk had verzet dan de gasten. Zoover kwam het niet. Het spel raak* tc meer verdeeld, het tempo werd door E.D.O. wat opgevoerd, zoodat dit ge" deelte lang het slechtste niet was. Verl keerde eerst het H.V.C doel in gevaar* een schot van den linksbuiten caram boleerde de lat, -waarna de herstellende H.V.C. doelman zich omdraaiende het leder weer te pakken kreeg, kort daarop had Verhagen met een fel en onverwacht schot van Groothuis zóó veel moeite, dat hij amper een doelpunt kon voorkomen, ten koste van een hoekschop. Een en ander had tot ge volg, dat het spel nogal scherp werd. Tegen het einde ongeveer de laat ste 15 minuten werd H.V.C.'s 6pel een tikje minder agressief. En daarop had E.D.O. blijkbaar gerekend. Zij kon nu vrijer haar spel ontplooien, de lin kervleugel combineerde vlot en goed, hetgeen 10 minuten het einde bekroond werd met een doe.; nt van J. v. d. Schalie. Bij een voorzet \an den linkervleugel kwam doelman Mosterd uit zijn doel, de middenvoor was juist iets eerder bij het leder dan Mosterd, kopte dit over hem heen in het verlaten doel, al rnoest hij dit bekoopen met een vuistslag in het gelaat, waardoor hij voor eenige tellen down ging. De laatste minuten waren nog rijk aan spanning, waarvoor H.V.C. zorgde. Lijneveld liet zich vervangen door Wassink. Fel werd het doel van E.D.O. onder schot geno men. Doelman Verhagen bleef overwin" naar. Zoo sleepte E.D.O. twee kostbare punten weg. Wij zijn echter van mee* ning, dat een gelijk spel de verhouding was. Scheidsrechter Sterke, maakte geen „6terken" indruk. De elftallen waren als volgt: H.V.C.: Mosterd (d.); van de Pol en Heit/man (a.); Weiter, Polderman en v« d. Linde (m.); Kluver, Lijnsveld, Ap* peldoorn, Emo en Groothuis (v.). E.D.O.: Verhagen (d.); Zandstra en Sluys (a.); Broertjes, v. d. Putten en Oomen (<m.); Spek. Schijvenaars, J. v, d. Schalie, Timmerman en C v, d. Schalie (v.). VOETBAL Met de rust hadden de blauw- witten een nuttigen 20 voorsprong DE Boys hebben gewonnen, maar het was op het kantje af en als de wedstrijd nog langer had geduurd, wie weet, of Donar dan niet een gelijk spel uit het vuur ge sleept zou hebben, want de thuis club speelde in de tweede helft met meer enthousiasme dan voor de rust. De eerste helft, welke begon met den aftrap door Donar, was vrij saai, met weinig élan. De Boys experimenteerden met een nieuwen midvoor. Ruitenberg, diie blijkbaar geruimen lijd rust gehad heeft, want hij kon in de tweede helft het tempo niet meer bijhouden. Maar overigens voldeed hij wel en zijn kalm, meestal goed doordacht spel belooft voor de toekomst een succes te worden. Doelman Faber maakte een zeer be trouwbaren indruk en heeft veel goeds verricht. Bij Donar was dc linkervleu gel het best, maar de geheele voorhoe de mist schutterscapaciteiten. Dat bleek niet alleen uit het spel, maar het werd geaccentueerd, toen een der backs, Backhaus genaamd, een strafschop nam. Het spel ging aanvankelijk vrijwel gelijk op en neer, met een kleine veld meerderheid van Donar. Er was reeds een kwartier gespeeld, toen Faber een hard schot van Van Brake! Jr. corner stompte. De aanvallen van Donar wer den toen wat intensiever en uit nood zette Kraak den buitenspelval open, waarin de Donar-voorhoede telkens ge- vangen werd. Langzamerhand namen de Boys den aanval over. en toen de wedstrijd 25 minuten aan den gang was, benutte Ruitenberg een goeden voorzet van Berghuizen. Mooi dn den hoek plaatste hij den bal. absoluut bui ten het bereik van den doelman (01). Spoedig daarna ging een keihard schot van Rommers jui6t rakelings- over do lat. Kort voor het einde, toen Booy den bal goed aangaf, doelpuntte Van Koe ken op fraaie wijze (0—2), Met dien oogenschijnlijk veiligen voorsprong gingen de Boys welge moed de tweede helft in. En die voorsprong bleek zeer nuttig te zijn, want Donar spande zijn krachten terdege in en het spel der thuisclub was in deze periode goed te noe men. Alleen de finishing touch ont brak. Bij de Boy6 was het Rommers, die den schakel tusschen voorhoede en verdediging vormde en hij was de stuwkracht, die de voorhoede tot den aanval dwong. Toen er bijna een half uur gespeeld was. scoorde Maninus uit een snellen aanval van Donar het eer ste tegen punt (12). Dat was voor de thuisclub het sein voor beter en krach tiger offensief, maar de Boys reageer den daar zeer tactisch op. Het was W, Kraak, die vanaf den vleugel een ver schot inzond, dat de Donar-keeper kalm onder zijn handen door liet rollen (13). Er was toen een half uur gespeeld. Donar kwam daarna geweldig in den aanval en keer op keer moest de verdediging der Boys ingrijpen. In laatste instantie zorgde Faiber er voor, dat de tallooze aanvallen werden afgeslagen. Voor een over treding van Poort kende de scheids rechter een strafschop toe en acht minuten voor het einde scoorde Backhaus daaruit een doelpunt (2-3). Gelukkig spanden de Boys zich lot het uiterste in gedurende den res lee renden tijd en tot groote blijdschap on zer 6tadeenooten was het gauw afgelc-o pen. Benauwde overwinning, maar de puntjes tellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6