Kamervoorzitter neemt afscheid C our anten-reclame JOK SPAAK FAALT DÉ ÉÉMLANDEü VIERDUIZEND HAITIANEN GEDOOD? Onderzoekingen op Nieuw Guinea Licht op Voor Bleyle Kleeding Dinsdag 9 November 1937 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 36 e Jaargang No. 113 Weerverwachting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bestraffing geëischt van de schuldigen Bruno Mussolini's lot Groote brand op O.-Lombok Prof. Aalberse zet uiteen waarom hij, zij het na zwaren innerlijken strijd, het lidmaatschap van den Raad van State aanvaard heeft Het gevoel zei: neen, verstand raadde anders Dank voor aller mede werking „Alles is in duigen gevallen" 4 uur 47 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadighcids-advertentien voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt. Matige, tijdelijk krachtige Noordwestelijke tot Noordooste lijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk nog eenige regen, kouder. De hartelijke betrekkingen met Santo Domingo blijven in middels gehandhaafd Twee vliegtuigen gaan een nieuw ontdekt berg meer verkennen PORT AU PRINCE, (Haiti). 9 November. (Reuter). Naar schatting zijn 4.000 personen, allen Haïtianen, gedood tijdens de slachting aan de grens tus- schen Santo Domingo en Haiti. Er is een gemengde commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van het gebeurde en die de verantwoorde lijkheden zal vaststellen. Er zijn geen troepenbewegingen. Havas verneemt nog, dat de slachting onder de Hailiaansche arbeiders door Dorninicaansche onderdanen zich heeft voorgedaan in de sleden Dajabon en Monte Christi, op gebied van Santo Do mingo en nabij de Hailiaansche grens. Het officieele onderzoek, dat thans gaan de is. heeft nog niet het iuiste aantal slachtoffers, noch de oorzaken der inci denten kunnen vaststellen. De president der republiek Haiti en de onder-staatssecretaris hebben een bezoek gebracht aan de grensstreken en hulp verleend aan ruim 4000 Haitianen. De Dominicaanscha regeering heeft op 15 Oc tober een communiqué uitgegeven, waar in gemeldw ordt, dat een officieel onder zoek geopend is door president Trujillo. Op 28 October heeft de Haitiaansche president. Vincent, een verklaring uit gegeven, waarin verzekerd wordt, dat de hartelijke betrekkingen tusschen de beide landen zouden worden gehand haafd, maar waarin eerbiediging werd geeiseht van de territoriale onaantast baarheid van Haiti, benevens een for- meele verloochening van deze inciden ten en verzekering, dat alles in het werk gesteld zal worden om de schuldigen, burgers zoowel als militairen, te straf fen. AMBOINA, 9 November. (Aneta). Voor de verkenning van het Bergmeer, dat ontdekt is door den marine-vlieger, den heer Wissel, die gedétacheerd is bij de Nederlandsche Nicuw-Guinea Petro leum Maatschappij, en welk meer ge dacht is als expeditie-basis voor het Aardrijkskundig Genootschap, arriveer den twee T-vlicgtuigen, die heden naar Dobo vertrokken. Het meer is gelegen 100 km ten Noord-Westen van Oeta, in de onderafdeeling Mimika. De verken ning zal geschieden van de Etna-baai uit, waar het gouvernementsvaartuig „Arend" is gestationneerd. Verschillende bestuursambtenaren zullen den tocht meemaken. AMPENAN,. 9 November. (Aneta). Door een grooten brand zijn in de dessa Djantok, in Oost-Lombok, 60 woningen verwoest, benevens eenige Loemboengs met padi (loemboengs zijn opslagschu ren, waar de bevolking coöperatief padi brengt). De schade is zeer groot. Hij aanvaardt een even eervollen als nuttigen werkkring, welke echter niet de psychische spanningen kent van het Kamerpresidium Bruno Mussolini De Spaansche ambassade te Lnnclen heeft vandaa? verklaard, dat zij Reen enkel bericht heeft ontvangen over het lot van Bruno Mussolini De Italiaan- sche ambassade heeft eveneens ver klaard, dat zij niet op de hoogte is van de verplaatsingen van den jeugdigen vliegerofficier. In een interview met een Londensch journalist heeft de Italiaansche minis tei voor pers en propaganda verklaard: Bruno leeft en is gezond. De geruchten volgens welke hij gedood of gewond of gevangen genomen zou zijn berusten op niets. Wij kunnpn niet mededcelen, waar hij zich bevindt, want hij vervult op het ooenhlik militaire plichten. Gedurende den tijd, zoo zeide de scheidende voorzitter o.m. dat ik de eer heb gehad voorzitter van deze Ka nier te zijn, is dit voor mij eigenlijk het eerste moeilijke oogenblik. Toen mij voor enkele weken van re- geeringswego de vraag werd gesteld, of ik eventueel een benoeming tot lid van den Raad van State zou willen aanvaar den, was mijn eerste reactie: neen. In de enkele dagen van beraad, die mij gegeven waren, ben ik, zij het na grooten innerlijken strijd, tot de tegen overgestëlde conclusie gekomen. Mijn gevoel zei mij: Blijf, waar gij zijt. En het zal u niet onbegrijpelijk voor komen. Sinds 1903, toen ik na Dr. Schaepman's dood, op het door hem te kennen gegeven verlangen in het kies district Almelo tot zijn opvolger werd gekozen, heb ik mof een onderbreking van negen jaren tot op heden in deze Kamer zitting gehad en gedurende ze ven Aan die negen jaren was ik, zij bel aan de andere zijde der ministerstafel liier toch ook vaak. wellicht meer dan één mijner ambt gen ooi en, aanwezig. 7on li el-» ik het nront^tp deel van mijn nienhaar leven doorgebracht in deze sfeer. Wat dit voor mij beteekende. zult gij beselfen, die weet. hoe ik .met hart en ziel verknocht ben aan de constitutioneele monarchie met het parlementaire stelsel, als den voor een vrij volk, lot e?n bepaalde boog te van ontwikkeling gekomen meest geeigenden regeeiingsvorm. Wat dit voor mij inhield, zal u duide lijk zijn, wanneer gij u herinnert, dat ik hier, om slechts de namen te noemen van enkele dooden, mannen heb mogen ontmoeten als Dr. Kua por, Ds. Talma en Mr. Heemskerk, jhr. de Sayornin Loli man en dr. De Visser, mr. Kolkman mr Loc ff en mgr. Nolens, mr. Troelstra en Schaper, prof. Druckcr, mr. Treuben Prof. mr. P. J. Af. Aalberse dr. Bos. mr. Goeman Borgesius en prof. van der Vlugt. Al dié namen herinneren ons aan dagen van strijd, ongetwijfeld, maar, hij alle principieel meeningsverschil. toch ook aan groote onderlinge persoonlijke waardeering. Den laatst en tijd bezette ik, mede door uw vertrouwen, dezen hoo- gen zetel. Bij het volvoeren van de taak, die ik daar had te vervullen, hebt gjj mij gesteund door Uav me- dëwerking en waardeering, zóó zeer, dat ik thans met Aoldoening mag constateeren, dat ik in de gcheele periode van mijn voorzitterschap nimmer ook maar één lid tot de or de heb behoeven te roepen. Wanneer al een enkele keer de een of ander dreigde zich iets te ver te wagen, Avas een even wenkbrauwfronsen al voldoende, Kern voor uitglijden te behoeden'. Ook de betrekkingen, die ik als leider uwer werkzaamheden met de regeering mocht onderhouden, laten niet dan goede herinneringen achter. Wanneer gij dit alles bedenkt en u realiseert wat bet in mijn leven is ge weest, dan zult gij begrijpen, dat geheel mijn gevoel mij ertoe drong te blijven Avaar ik Avas, boe eervol ook het pers pectief mocht zijn, dat mij geopend werd, en hoezeer ik ook, blijkens een voor enkele jaren door mij in deze Ka mer gehouden rede, overtuigd, mocht zijn van da groote waarde en het blij vende nut van het hooge staatslichaam, waarin mij op zoo heusche wijze de plaats werd aangeboden, voorheen be zet door mijn ouden Lèidschcn studie vriend Struycken, die na zijn vroegen dood1 waardig opge\olgd >veud door Mr. Romme. Mijn gevoel bleef zéggen: Neen. Mijn verstand echter raadde mij an ders. De taak van een kamervoorzitter is zwaar, zelfs als hij zooveel waar- deerine en tegemoetkomende mede werking ondervindt, als gij mij zoo Volgens sommige berichten zou hij zich in handen der Spaansche regeerings- troepen bevinden PARIJS, 9 November (Havas). De Matin publiceert een telegram uit Lon den van den volgenden inhoud: Ondanks de officieele tegenspraken van Rome blijven telegrammen uit Bar celona en Valencia melden, dat de oud ste zoon van Mussolini, Bruno, neerge schoten is boven bet gebied der Spaan sche regeering en dat hij op het oogen blik gevangene is der regeeringstroepen 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. De hedenmiddag 1 uur onder voorzitterschan van Prof. Mr. P. J. M. Aalberse gehouden Tweede Kamervergadering, was de laatste die onder zijn presidium plaats had. Direct na de opening sprak Prof. Aalberse de volgende rede uit: WILDE TULPEN Wanneer we den naam Wilde Tul pen voor het eerst hoor en, stellen we ons onwillekeurig groote wildgroeiende planten voor, die we nici graag in ons goed verzorgde tuintjjc zouden zien. We hebben hier echter te doen met de Tulpen species of< Botanische Tulpen, die oorspronkelijk* in het wild voorkomen, en die op de groote bol- Icnkwcckerijen voortgekwieekt worden om ze voor den tuin geschikt tc ma ken. Speciaal de Flora to Heemstede heelt ons de Wilde Tulpen in al haar schoonheid getoond, en sindsdien be ginnen ze langzamerhand! in onze tui nen door tc dringen. Waarin ligt nu het verschil met dc gef^vcektc Tul pen? In de eerste plaats behoeven zij niet, als zij afgestorven zijn, uit den grond gehaald te worden; zii kannen jaren lang op de zeilde plaats blij ven staan. Daarbij valt Jiaar bloeitijd in de meeste gevallen vóór dien der gekweekte soorten, zoodat dc gchcclc bloeimaand van onze tulpen ongeveer met een maand verlengd wordt. Wat vorm betreft, zijn zij eleganter, terwijl de kleuren, en speciaal de roode tin ten zeer opvallend zijn. Aan den bodem stellen zij wel meer eischen dan dc gekweekte tulpen, dc grond dient wat zwaarder te zün dan gewone bollcngrond en liefst kleiach tig. daarbij goed vochldoorlatendter wijl een beschut plekje noodzakelijk is, omdat zij in hoofdzaak afkomstig zijn uit een gematigd warm klimaat, dc steppen van Zuid- en Midden-Aziè. Dc vroegste aller tulpen is dc Tulipa Kaufmanniana. die slechts 20 cM. hoog wordt en die door den vorm der bloe men ook wel „Waterlelietulp" ge noemd wordt. De geopende bloemen be reiken een doorsnede van 1020 cM., en de kleur is crème met een rose- roodc streep over den buitenkant der bloemblaadjes. In iedere goede bollenprijscourant zullen we tegenwoordig een rubriek Wilde Tulpen aantreffen, waarin we zeker geschikt materiaal voor ons tuintje vinden. Hoewel zij duurder in aanschaffing zijn, behoeven we er slechts weinig van te gebruiken om succes te hebben, een grocpfe van drie stuks in den rotstuin werkt reeds zeer decoratief. k. ruimschoots hebt geschonken. Het vier a vijf uur achtereen ingespan nen luisteren, het altijd op zijn qul- vive moeten zijn, vooral het leiding geven van een debat over groote Avetsontwerpen, waarop vele amen dementen zijn ingediend, vereischen een physieke geschiktheid en nog meer een vermogen tot het zonder bezwaar ondergaan van sterke psy chische spanningen, Avelke alleen van hem kunnen worden verwacht, die, hoewel niet jong meer, toch nog in de kracht van zijn leven is. Hoelang zou ik voor mijzelf daarop nog mogen rekenen? Niemand, die het zeggen kan. Maar dit stond bij mij vast: het eerste symptoón, dat mij komt AvaarschuAven, zal zijn het sein voor mijn heengaan. Eenvoudig plichts gevoel schreef mij dit voor, en ik deel de opvatting der Engelsche speakers, die krachtens een traditie van meer dan an derhalve eeuw, slechts door één uitzon dering onderbroken, bij hun heengaan niet aftreden als speaker, maar bedan ken als lid van het Lagerhuis., en daar door ophouden speaker te zijn. Zoo A\'as ook mijn voornemen te handelen. Maar clan? Ik heb mijn leven lang hard gewérkt, en daarin mede mijn le vensvreugde gevonden. Zag ik er nu al legen op, uit het actieve staatkundige leven te treden, ook al wacht mij thans een nieuwe eervolle en nuttige werk kring, hoe zou ik dan den volkomen ainbteloozen staat ingaan, ik, die nooit rust heb gezocht, en mij een levenswaar dig bestaan in ruste aoor mijzelf niet denken kan? Voor welk een beslissing zou ik dan, wellicht oAer twee, drie jaar, komen tc* staan? Zou ik dan. bij de zen strijd tusschen het verlangen van te willen blijven werken en den plicht om he érite gaan in ruste, niet diep betreuren, dat ik thans op het aanbod van een even eervollen als nuttigen werkkring, welke ech ter niet de psychische spanningen kent. eigen aan het voeren van het presidium in een groote vergade ring, afwijzend zou hebben geant woord? Vergeeft mij, dat ik, tegen mijn ge woonte, thans zoo lang over mijzelf sprak Maar na de van .waardcering getui gende .wijze, Ayaarop gij mij nog zoo kort geleden andermaal voor de benoe ming tot uw yoorzitte.r aan II.M. de Ko ningin hebt voorgedragen* en nadat ik cpn amore deze benoeming héb aan vaard. voelde ik mij gedrongen, ja ver plicht, u in alle oprechtheid de motie ven "mee te deelen, waarop ik .tenslotte, na rijp beraad, en, niet zonder grooten inwendigen strijd,* tot hot besluit ben gekomen, dat ik op-de vraag, of ik be reid zou zijn een benoeming tol lid van den Raad van Slnje te aanvaarden, ge meend heb te moeten antwoordden met: Ja. Prof. Aalberse bracht hierna aan zijn medeleden der Kamer donk voor hun waardeerinsr, vriendschap en steun ..Mocht ik ooit. hei-zij vóór hetzij tijdens mijn presidium, iels hebben eczegd. wat iemand persoonlijk onaangenaam heeft getroffen ik vraag er vergeving voor Eerlijk kan ik verklaren: het lag nimmer in mijn bedoeling." Voorts bracht, hij dank aan de grif fiers personeel, der griffie, ambtenaren dor stenografische inrichting enz. Prof. Aalberse besloot met een woctrVl van dank ioecn* de verteeenAvoordieers van dp pers ove.r Avie ik mij zoo zeide hii althans sinds er gclnidver sterkers in deze zaal ziin aangebracht 'limmer fo beklagen heh cehnd. en zii vertrouw ;i* «ind^rlien ninnvior ovr»«- mi? ..Van u allen zoo hcsloot dp sehpiden de voorzitter zijn rede medeleden en medcAverkers, omlaag en omhoog, van u allen moge ik afscheid nemen met dezen ouden Nederlandschen Avensch, een wensch, waarin alle goeds beslo ten ligt: Zijt Gode bevolen". Rede van den heer Duymaev van Twist De heer Duymaer van Twist, oudste lid der Kamer, hield de volgen de rede: Als oudste lid der Kamer gaf de heer Duymaer van Twist uiting aan het oprechte leed. dat de Kamer vervult door het heengaan van haar voorzitter. De Kamer zoo zeide hij o*m. heeft U als haar voorzitter hoogelijk gewaar- deerd, zoowel om de groote welwillend heid waarmede gij de leden te allen tijde tegen kwaamt, als om de bekwame en strikt onpartijdige wijze, waarop gij de debatten leidde- Zij heeft genoten van de redevoerin gen, die gij bij het aanvaarden van het voorzitterschap hield, die met histori sche uitspraken gekruide redevoeringen, waaruit telkens opnieuw bleek de hooge opvatting, welke gij hadt van uav taak. Maar 't meest spijtige voor ons is, dat gij door het aanvaarden van uw nieuwe ambt de Kamer geheel gaat verlaten, ge heel en voor goed gaat verlaten. Wij zullen niet meer piofiteeren van uav aangenamen omgang. Wij zullen niet meer genieten van de rijke gaven van hoofd en hart, welke gij in uw verblijf van zoovele jaren in ons midden hebt weten te ontplooien. Ik had het voorrecht u op 2-i Februari 1903 bij uw intrede in de Kamer de hand te drukken- Thans, na ruim 34 jaren, rust op mij de taak u hier uit te luiden. Over eenige oogenblikken zult gij zelf van hier gaan. Maar achter zal blijven de goede herinnering aan een trouw en hartelijk medelid, aan een geéerbiedig- den a'Oorzitter. God schenke mild zijn zegen op uav niéuwen arbeid. Hij zij met u en uav gezin- Minister Colijn spreekt Namens de regeering sprak vervol gens dr. H. Colijn. Ook aan de regec- ringstafel mag zei spr. een kort woord niet achterwege blijven. In ons land heeft de regeering op de werk- zaamlieden der Kamer geen directen invloed, gelijk in andere parlementen wel bet geval is. LT hebt aldus spr. verder o.m. terecht opgemerkt, dat de voorzitter belast is met de leiding der Averkzanmbeden van de Kamer. Dp regeering stelt er prijs op. uitdrukking te geven aan haar erkcntelijjknn dank jégens den leider dezer werkzaamhe den, die steeds een oor heeft willen Iconen aan de wcnschen der regeèring. Spr. wenschI bet land geluk, wijl de gaven van hóófd en hart van den af iredenden voorzitter op een andere plaats aan ons volk ten goede zullen komen. De Kamerleden die dezp redevoerin gen staande aanhoorden, gaven door applaus hun instemming te kennen. Aanwezig waren alle leden der rc- geering, de familieleden van prof. Aal berse en 'tc oud-Kamerleden van der Molen °n Zadelhof! Oqk de voorzitter der Eerste Kamer baron de Vos van Steenwijk, woonde heden dp vergadering hii tijdens het afscheid van den voorzitter der Twee (1p. Kamer De vergadering werd daarna voor een half uur geschorst. BRUSSEL, 9 Nov. (Havas). Om half elf zijn moeilijkheden gerezen hij de vorming van het kabinet. Spaak, die zich naar het paleis be gaf, verklaarde: „Alles is in duigen gevallen"- Een VJaamsch katholiek minister heeft hij het verlaten van het mi nisterie van huitenlandsche zaken verklaard, dat Spaak zou afzien van zijn opdracht tot vorming eener re geering. Concentreer op het krachtigste recla -ne-middel Het huwelijksgeschenk van dc Kon. Landmacht aan het Prinselijk Paar, het vijfdeelig kamerscherm, wordt door onderofficieren van Socsterberg in de Kunstzaal Kleykamp te den Haag gemotl teerd en eenige dagen tentoongesteld. Het scherm is vervaardigd van eikenhout met coromandcl pancelen en gemaakt in de af deeling houtbewerking van het luchtvaartbedrijf tc Socsterberg. De voe ten zijn vervaardigd uit oude bronzen kanonnen door de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 1