'sWerelds draaiboek Kinderhoekje Vorst Cobra Fa. M. R. N. OOSTERVEEN BLACKCAP J. A. SCHOTERMAN Zn. y erkoopiegeo KONINGIN MARIA ZEER ERNSTIG ZJEK Ernstig verkeers ongeluk te Hilversum angestraat 42 Tel. 77 MATVIJGEN en kistjes FLEURVIJGEN De pen is machtiger WAT MENIGEEN NIET WEET Radio-programma's Het groene oog van Baa-al OLD SCOTCH WHISKY p. fl. 3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 14S Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 AMERSFOORT 10 November. Eben Haëzer. Tapijt- en meubel veiling. 2 uur n.m. 11 November, 't Boompje. Veiling hee renhuis Kleine Spui 6 en woonhuis G. v Stellinwerfetraat 20 8 uur n.m. 11 November Kleine Spui 6. Verkoo- ping inboedel. 10 uur v.m. BAARN 10 November Gen. Karei v. d Hey- iienlaan 9a. Veiling inboedel 11 Novemher Hoiel ..De la Prome nade." Verknoping woonhuis School straat 55 8 uur n.m 11 November Hotel „De la Prome nade" Verkoopins villa Molenweg 7 8 uur n.m. SOEST 16 Novemher. Hotel „Eemland". Ver kooping villa „De F.sch" RfgentP^selaan 17 en woning Zwaluwenweg 16. Des v.m 11 uur. HUIS TER HEIDE 16 November. Verkooping inboedel buitenplaats „Ter Wage" a-d. Amersf Straatweg. 10 uur v.m. BOEKAREST 8 Hov fHavasDe gezondheidstoestand van Koningin moeder Maria van Roemenië is ach teruitgaande. Eenige bintenlandsche specialisten zün ontboden en Konin gin Maria van Zuid Slavië bevindt zich aan het ziekbed van haar moeder. In het medisch bulletin, dat heden werd gepubliceerd, werd gesproken over aandoening van de lever. Koningin-moeder Maria is 62 laar oud. Drietal personen liep ernstiee verwondingen op. Twee paarder -«-don gedood HILVERSUM. 8 November. - Op den Ütrechtschen straatweg is hedenavond een zeer ernstig verkeersongeluk geschied, dat naast groote materieele schade aan een drietal personen ernstige verwondingen heeft bezorgd en bovendien twee paarden het leven heeft gekost. Een met een paard bespanneu wa gen. waarachter een tweede paard vastgebonden was. is door een ach- teroprijdi nde auto aange eden. De botsine had met zulk een vaart WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de Kolfietafel Zwitsersche eieren Bereiding4 eieren. 2 lepels dikke room. 50 g,. boter. 60 gr. kaas, wat pe per en zout. Smelt de boter in een ondiepen vuur vaste schotel. Leg daarin de in plakjes gesneden kaas, zoo. dat juist de bodem van den schotel bedekt wordt. Breek <le pieren en laat ze voorzichtig, zonder de dooiers te beschadigen in den schotel vallen, strooi er wat peper en zout over en overgiet alles met den room. Slrooi over den room noti wat ge-aspte kaas en zet daarna den schotel ongeveer 10 minuien in een warme oven Voor de middagtafel Duitsche biefsluk Gebakken tomaten. Aardappelen Appelmoesschoteltje. Bereiding vleeschgerecht (4 pers.): 100 gram gemalen of gehakte biefstuk, wat geschrapte ui. peper en zout, 100 kir. boter, wat melk en water. Meng het vleesch met wat zout en pe per en geschrapte ui. Vorm er 4 bief stukjes van. Maak de boter heet in de koekepan en bak de biefstukjes aan bei- de zijden mooi bruin. Voeg een beetje melk bij de heete boter, zoodra ze goed bruin geworden is en maak de jus ver der af met water. plaats, dat het achterste paard, over den wagen, op het voorste paard werd gewornen. tengevolge waarvan dit onmiddellijk dood was. De voerman K., wonende te Bussum. werd evenals de naast hem zittende S. uit Laren van den bok geslingerd. De auto sloeg om. waardoor de bestuurder. M. S. uit Hilversum, snijwonden opliep. Nadat de drie slachtoffers naar de R K ziekenverpleging alhier waren ver voerd. bleek, dat K. o.a. ook inwendige kneuzingen had onceloope-n, waardoor /.ijn O-.neming in het ziekenhuis nood zakelijk was. De bpide anderen kondon na behandeld te zijn. naar huis worden vervoerd. De aangereden wagen, die naar wij vernamen geen achterlicht voerde en waaraan vermoedelijk ook he' ongeluk te wijten is, werd geheel versplinterd Ook de auto is zwaar beschadigd. Het paard, dut achter de wagen had aeloopen, bleek zulke ernstige verwon dingen te hebben hekomen. dat het ter plaatse mnp«t word°n afgemaakt. a BDICATIE-AVOND was een der vreemdste avonden, die het na-oorlog- sche Londen meemaakte. De lucht was dik van de geruchten, het een nog fan tastischer dan het andere. Er zou een ko ningspartij gevormd worden, mevrouw Simpson was in het paleis, koningin Mary wou haa, zoon niet meer spreken en meer dergelijke onzin Een man liep door de straten met een bord: „Hier is wereldge scltiedems in den maak" een naïeve ver klaring die door de politie mef een goed hartig glimlachje getolereerd werd Als men de sensaties eens bekijkt, die zich se dertdien rondom den hertog van Windsor hebben afgespeeld zijn strijd met de An- glicaansche kerk ziin bezoek aan Duitsch land en nu weer het afzeggen van zijn met zooveel ophef aangekondigde tournée door de Vereenigde Staten, dan ziet het er toch wel naar uit dat vader Tiid heel wat post scripta aan dat hoofdstuk geschiedenis heeft moeten toevoegen. De Hertog heeft zijn bezoek uitgesteld op grond van „ernstige misvattingen en onjuiste verklaringen". Als men de Amerikaansche bladen van de laatste weken eens doorbladert, dan krijgt men een idee wat die misvattingen zijn en waartoe het wapen der pers gebruikt en misbruikt kan worden. De aanvallen op den Hertog zijn meestal verdpkt. Zij zijn gericht tegen den millionair Bedeaux, den vriend van den Hertog. Deze Bedeaux, die zijn naam en geld maakte als de efficiencv-man van de moderne industrie, heeft het hertogelijk 'paar gedurende de laatste maanden ge zelschap gehouden. Het was op zijn kasteel, het Chateau de Candé, dat de hertog trouwde. De Amerikaansche pers noemt dezen men, die de hertog had uitgekozen als gids en promotor van zijn tournée. den aartsvijand van de werkende klasse, om dat door zijn vindingen en door zijn versneld tempo der industrie de werk man een slaaf is geworden der machi ne, in plaats van zijn leider. De pressie en de aanval der arbeidsbeweging op Bddeaux nam zulk een omvang aan. dat hij zich genoopt zag den Hertog Donder dag een telegram te sturen: „Sire, een va'lsche aanval op mijn persoon heeft me ervan overtuigd, dat uw voorgeno men sludie van Amerikaansche arbeids- condities en woningproblemen niet on der mijn leiding zal kunnen plaats vin den. Ik stel U daarom eerbiedig voor me van al nujn verplichtingen voor uw tournée le ontslaan". Na ontvangst van dat telegram heeft de Hertog zijn be sluit genomen. Voorbeelden van de onheusche hou ding der Amerikaansche bladen zijn legio. De New York Telegram schrijft: „De Hertog lijkt ons een goed bedoe lend. maar gemakkelijk te leiden per soon. Maar wanneer de heer Bedeaux van plan is den hertog een leider van het gewone hard werkende volk te rnaken, dan zal hij de Hertogin eerst even terzijde moeten nemen en eens ernstig met haar praten. Hij zal haar moeten uitleggen, dat de vrouw van een ai heidensheid zich moeilijk kan 'permit- teeren de best gekleede vrouw ter wereld te zijn. Mocht de hertogin nog boudeeren over haar verbanning uit de hooge Engelsche gezelschapskringen, dan zal de hertog de zwaar vergulde De Unie van Zuid-Afrika is groot 1.081.937 vierk. km. De Europeesche be volking naar den census van 1936: 2.003.412- De niet-Europeesche bevolking naar de schatting voor 1932: 6.391.500. Het haar van den mensch 'heeft een gemiddelden levensduur van vier tot vijf jaar. uitnoodigingen willen aannemen, die hij in ons land zal ontvangen. Als hij dat niet wil, zal haar nieuwe herfst- garderobe verknoeid zijn in de achter buurtluchtjes op hun tochten, zooals haar uitzet In de Alpenlucht verkwist was". Het blad gaat in dezen toon, en nog hatelijker voort, en opsluit mei to zeggen, dat het de vrijheidlievende Amerikanen ervoor behoeden wil een fascistische internationale toe te jui chen. De Chicago Daily Tribune maakt en kele zeer scherpe, persoonlijke opmer kingen over het bezoek van den Hertog aan Duitschland en zegt. dat do hertoy die zijn streven een „socialen bevredi- gingsdrang" noemt, nog geen tijd heeft gehad uit te leggen, wat dat eigenlijk beleekent, maar dat hij hoopt di< men- schen in Amerika op zijn hand te krij gen, die, beu van het gegalm van vele andere phrasen, eindelijk blij zijn weer eens een nieuw geluid te hooren. De Parljsche correspondent van het blad kabelt dan, dat Edward door zijn werk het hoofd zal worden van een fascistische internationale, in tegen stelling met de Komintern, in schijn ontbloot van alle nationale belangen, maar in werkelijkheid gecontroleerd door Duitschland. De correspondent gaat dan voort te zeggen, dat dit econo misch fascisme Duitsch nazidom is on der een licht mom. met een tikje Ita- liaansch fascisme en christelijke demo cratie van Oostenrijk en Portugal. De ernstige New York Times die dikwijls als een der beste kranten dei- wereld beschouwd wordt gooit het over een anderen boeg: „Ongetwijfeld beschouwde Hit Ier, evenals zijn depar tement van Buitenlandsche Zaken, Edward's abdicatie als een ernstigen klap voor de Duitschp belangen. Uit goede bron verluidt, dat Hitier gezegd heeft, dat, als hij een uur met Edward had gesproken voor diens abdicatie, hij haar had kunnen voorkomen. Het be sluit van den hertog, om ie industn- eele instellingen en sociale instellingen van Duitschland zelf te bezichtigen, voor die van de andere landen ter we reld, bewijst duidelijk, dat de abdicatie Duitschland beroofde van een fermen vriend en zeif6 van een toegewijd be wonderaar." Dit laatste verklaart misschien de houding van de Amerikaansche pers. Amerika is gepiqueerd, dat de hertog Duitschland heeft bezocht vóór de Ver eenigde Staten. De karakturisten on derschrijven dat nog eens door de her tog te teekenen nu eens al6 een S.A.- loider achter Hitier, dan weer als een handelsreiziger, die niet een product, maar zijn naam leurt. De Amerikaansche pers is een ge vaarlijke vijand. Deze geschiedenis be wijst het alweer. Het was de kranten- storm in Amerika, die de Engelsche crisis heeft uitgelokt, die het Lindbergh onmogelijk heeft gemaakt er in rust te leven, die de politie heeft belet het gangsterdom in de kiem te smoren en die ook nu weer een ex-koning belet ambassadeur plénipotentionaire te spe len voor een beweging, die nog niet bestaat. De pen is machtiger dan het zwaard. WOENSDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. NCRV 8.U0 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 Gram.muziek 9.30 Gelukwen- schen 9.45 Gram.muziek 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram.muziek 11.15 En semble v. d. Horst 12.00 Berichten 12.16 Gram.muziek 12.30 Vervolg concert 1.30 Gram.muz.ek 1.55 Orgelspel 3.00 Christelijke Lectuur 3.30 Hendriks- Trio 4.45 Berichten, Gelukwenschen 5.00 Voor de kinderen 5.45 Gram.muziek 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur On derwijsfonds voor de Scheepvaart 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- ringsreglement NCRV 7.00 Berichten 7.15 „Indrukken van mijn reis naar Ne- derlandsch-lndië", causerie 7.45 Reporta ge 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- Beridhter. 8.15 Gram.muziek 9.00 „De close-up". causerie 9.30 All Round Sextet (om 10.00 Berichten ANP) 10.45 Gymnas tiekles 11.0012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. VARA 8.00 Gram.muziek 9.30 „Onze keuken", cau serie VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.20 Causerie over rassentheorie en erfelijkheid (gr.pl) en gram.muziek 11.00 „Voedingsleer en warenkennis voor de huisvrouw", caus.-rie 11.30 Voor de werk- loozcn 12.001.45 VARA-Orkest, en gr. muziek 2.00 Kniples 2.30 Voor de vrouw 2.05 Voor de kinderen 5.30 Gram.muziek 6.00 The Lucky Birds, en solist RVU 6.30 Astronomische lezing VARA 7.00 Zang VPRO 7.30 „Hoe vindt de mensch God?", causerie VARA 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Be richten ANP, VARA-Varia 8.15 VAJïA- Orkest 8.45 Radiotooneel 9.30 VARA- Orkest 10.00 Berichten ANP 10.05 De Ramblers 10.40 Orgelspel 11.00 „Sexua- liteit en humaniteit", causerie 11.2012.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.3511.50 Gram.muziek 12.05 BBC- Schots-orkest m.m.v. soliste 1.05 Stedelij ke Harmonie van Rugby m.m.v. solist 1.502.20 Het Mac Arthur kwintet 3.50 Gram.platen 4.05 Causerie „Children from the point of view of a Publicity'Man" 4.20 Vesper 5.10 Gram.muziek 6.20 Big Bill Campbell en zijn Band 5.50 Gram.muziek 6.20 Berichten 6.40 Landbouwcauserie 7.00 Londensch Symphonie-orkcst, koor en solisten 7.36 Orgelspel 8.05 Uit Ame- merika: Guy Lombardo en zijn Band 8.35 BBO-Symphonie-orkest (om 9.45 Berichten) 11.05 Declamatie 11.25 Mevr. Jack Hyl- ton en haar Band 11.5012.20 Jazzmu- zoek (Gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.00 en 10.50 Gram.muziek 12.20 Orkest van de Garde Républicaine en zang 3.05 Zang 4.35 Pianovoordracht 5.20 Giardino-orkest S.50 Radiotooneel 9.30 Variété-programma 10.25 Orkestconcert 10.50 Gram.mu ziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hage- stedt's orkest 7.50 Otto Fricke's orkest 11.20 Orkest- en koorconcert 12.35 Omroepkleinorkest en solisten 1.35 Con cert 3.50 Bonns Kamerorkest 6.30 Om- roeporikcet, -schrammelensemble cn solis ten 8.50 Cembalovoordracht 9.5011.20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Zang 1.00 Omroep orkest 1.50 Zang 2.002.20 Gram.mu ziek 5.20 Salonorkest en gram.muziek 6.50 Gram.platen 8.20 Omroeporkest 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest 10.5511.20 Gram.platen. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Klein- ïifdt IH-Uic/ 57. Deze stond juist vol bewondering naar den edelsteen te kijken. Toen hij hoorde wat er aan de hand was belde hij den politiedienst op. Deze zond aanstonds een paar van de sterkste mannen, die gewa pend met een revolver een onderzoek in stelden. 58. Een der bootslieden zag kans om te ontkomen, maar de man met het Chinee- zengezicht werd ingerekend. De politie deed hiermee een goede vangst, want de man had nog veel meer op zijn kerfstok en werd allang door de politie gezocht. orkest 1.302.20 Gram.platen 5.20 Pianovoordracht 6.35- Kleinorkest 7.35 en 8.20 Gram.muziek 8.50 Radiotooneel 10.05 en 10.3011.20 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.40 Zang en Declamatie 8.20 Berichten. Dag bladoverzicht 8.35 Orgelconcert 8.45 Radiotooneel 9.05 Vervolg orgelconcert 9.20 Bcricbtcn 9.50 Trioconcert 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Omroepklein orkest. 99 Sole Importers: 7EU1LLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE „Ga een oogenblikje op de trap zitten met Limbu, om weer tot je zelf te komen, Di, ik moet hier nog een kleine inspectie houden, 't Ts maar even werk. Zoodra zij hem verlaten haiwas zijn eerste handeling het lijk van den Man- met-den-Sluier te onderzoeken. Hij maakte diens verkreukten mantpl los °n beschouwde het vreeselijk verschroeide gezicht, 't Was wel degelijk Mohammed Shah. Thans kon Gray zich de talrijke rei zen verklaren voor „geheime enquêtes van den officier van den Geheimen Dienst, waarover sir John hem gespro ken had. Gray bemachtigde een dikke agenda in rood leer gehonden, die hij in zijn zak stak, om ze op zijn gemak door te zie 1. Aan den binnenrand van de tafel trok ken drie electrisehe stroomwisselaars zijn aandacht, hii had ze wel willen pro- beeren, maar hij liet het na uit voor zichtigheid en hij had er wel rede.) voor. Vervolgens ging hij in het laborato rium van den Man-met-den-Sluier. waar van de ingang door een Bvzantijnsch weefsel, achter den grooten ebbenhouten zetel gehangen, verborgen was. Hij had geen tijd voor een degelijk onderzoek. Overigens zou hij onmogelijk hebben kunnen vaststellen, waarvoor al die glinsterende electri6che toestellen van koper en van ivoor gebruikt moesten worden platen, stroomwisselaars, vreemdsoortige smeltkroezen en chemi sche producten Gray herinnerde zich, dat sir John Lindsay hem verteld had, dat Mohammed Shah zoowel dokter in de wetenschappen te Sambridge was, als gegradueerd aan de universiteit te Cal cutta. Achter in het kleine laboratorium diende klaarblijkelijk een kleine dyna mo om een radiozender in werking te brengen. Hij probeerde het tevergeefs De tijd verliep snel. Een zware, meta- 'en staaf opnemend, maakte hij zich er een gewetenszaak van, alles kort en klein te slaan. „Colinl Ze komen", riep de stem van Diana. Hij liep hard naar haar toe. Een luid geschreeuw in de verte, dat scheen te komen van achter den muur links van den ebbenhouten zetel, drong tot zijn ooren door. Weer hadden de vervolgers hem ontdekt Met een hevigen ruk trok hij het weef sel weg en zag er achter een opening van ongeveer een voet in 't vierkant: weer zoo'n koker om door to spion nee- ren en wonderbaarlijk goed ingericht wat de acoustiek betrof. ,,'t Zal nog wel even duren, vóór ze hier zijn." riep hij „Waar is Limbu?" „Present!" antwoordde de kleine Gurkha, die onder aan de trap stond. „En?" vroeg Gray kortaf. ..De trap, sahib". leidt naar een ronde tafel, waarop de levende wereld staat afgebeeld." rapporteerde Limbu op ver schrikten toon. „Ze gaat tot hoven in een toren, Colin", voegde Diana er aan toe. .Ik ben er geweest, 't Is eigenaardig. Je kunt het heele landschap mijlen ver in 't rond af gebeeld zien op een ronde tafel, zooals Limbu zegt. Je krijgt den indruk min of meer, of je door een telescoop kijkt." „Dan zou je zeggen, dat die spiegel van Priester Johannes eenvoudig de donkere Kamer van een pholografieïoe- stel is", zei Gray. (Waarin hij gelijk had). „Laten we toch in 's hemels naam weggaan!" riep Diana, met zenuwach tige vingers in haar krullen woelend. „Indien het oude manuscript, dat ik gelezen heb, waarheid bevat, loopt een onderaardsche rivier onder den toren van den Spiegel, Di. Die moeten we zien te vinden. Dat is onze eenige kan6. Rondom in de omgeving moeten er her gen zijn.. Oh ja. zeg 's, wat voor weer was 't, te oordeelen naar dat toestel van de donkere kamer?" „Onstuimig," antwoordde Diana Stre pen zon op de hergen. 't Was zoo heer lijk de buitenwereld weer te zien, Co lin-" „We zullen er spoedig genoeg zijn, in die heerlijke bergen," hernam opgewekt Gray „Kom, mijn lieve kind. Laten we gaan." Op het oogenblik, dat alle drie haas tig het vertrek verlieten, gleed lang zaam het weerkaatste beeld van een klein troepje ruiters in galop over de witte oppervlakte van de tafel in den to ren van den Spiegel. Chirine en Firoz vluchtten. Toen Khoon de dwerg zich hij de hujpkolonne gevoegd had, bestormde kolonel Haughton hem met vragen; op elke antwoordde hij terstond openhar tig. Het had er allen schijn van of zijn aanhod om de Britsche expeditie als gids te dienen teneinde den Man-met- den-Sluier gevangen te nemen oprecht Was. „En wat denkt u van dien Russischen agent Petrinoff, wiens propaganda de grens tegen, den sirkar opruit?" De knikkeroogen van Khoon schitter den. Venijnige haat rimpelde zijn geel gezicht. „Dat is een leugenbeest, die heer over mjjn rasgenooten zou willen worden en dien ik op een goeden dag wel eeii6 zal dooden." Hij spuwde. „Maar, hij jaagt hetzelfde doel na dat het uwe was," drong de kolonel aan, ..de invasie van Indië en de omverwer ping van den sirkar. Waarom haat u hem dan?" „Omdat hij me beschouwt zooals trou wens elke bergbewoner een Tartaar- Mongool beschouwt, als een van zijn baanvegers!" mopperde de dwerg. En toch stammen de groote volksstammen uit de bergen, van Ozakzai en van Bun- srush af van de krijgslieden van mijn Tartaarschen voorvader Timour Subak- tajine! Werkelijk waar, kolonel sahib," vervolgde hij. „Als die Man-met-den Sluier maar eenmaal gedood is, dan zal ik dien Russischen hond 's leeren stof te likken. Ik heb u al het hevel overhan died om mijn troepen naar huis te zen den. Ik verzoek thans, dat de sirkar, nu ik haar bondgenoot ben, me een totale amnestie zal verleencn." „Indien we dank zij u, miss Lindsay weervinden en majoor Gray," zei de ko lonel, „zult u waarschijnlijk verhoord worden. Maar ik kan niet instaan voor 'mijn gouvernement. Zoolang ik geen he velen heb gekregen, moet u zich als mijn gevangen, b'eschouwen." Lï zult ze stellig weervinden, of ik zou geen Tartaar-Mongool, maar een vervl... bergbewoner zijn", antwoordde Khoon. Waarop hij zijn misvormd lichaam een buiging deed maken, zich op zijn hakken omdraaide en wegging, gevolgd door een gewapende geleide. De officier, belast met zijn persoon, was een grijzende Sikh en heette Rissal- dar Sher Singh4 HOOFDSTUK XLII De ondcrgrondsche rivier. Een korte glooiend afloopende gang, die uitkwam op een kleine arcade, open de zich voor de drie gevangenen. Een kring van wit licht uit de zaklan taarn door Gray in het laboratorium \an den Man-met-den-Sluier gevonden, danste zigzagswijze vanaf het lage pla fond tot op den muur. Gray, die voorop liep, slaakte plotse ling een kreet van afgrijzen, welke door Diana en Limbu becchood werd. Op een rij, recht6 langs den muur, op zeven ijzeren staven, waarvan een onder den luguheren last bezweken was, sta ken zeven verdroogde, menschelijke hoofden. Eerst meende Gray, dat het hoofden van bergbewoners waren, doch datgene dat op den grond gevallen was, had rossig haar. „Mijn hemel! Dat is die arme Bea ton!" riep hij uit en meteen schoot hem in gedachte, wat Galbraith verteld had: de Cobra bewaarde zorgvuldig de hoof den der gevangen gemaakte en ver moorde Britsche officieren. Dank zij den goeden staat, waarin ze verkeerden, waren drie van zijn achl voorgangers gemakkelijk te herkennen. Bij de afschuwelijke ontdekking van nog meerdere schedels greep hij Diana hij haar hand, en trok haar haastig mee. De glooiing hied aan De bodem was was nu niet langer met steencn gepla veid, maar bestond uit drassigen grond, welks nattigheid getuige van de nabij heid van water. En een paar minuten later plasten ze er midden in. Gelukkig was het water door een natuurlijke, warme bron aangenaam van tempera tuur; Diana zou ijskoud water, dat zoo van de bergen kwam, niet verdragen hebben: en het lage gewelf maakte het onmogelijk het jonge meisje te dragen. „We zijn in de waterleiding van do oude stad", riep Gray, wiens stem den vreemden klank had, die zij krijgt in tunnels of kelders, welke onder water staan. Na een uurtje geloopen te hebben, hieven ze staan, tot over de knieën in he* opborrelende water. Gray begon te vermoeden, dat ze verdwaald waren. Een wanhopige toestand in dien dool hof van gangen, zoo nauw, dat hij en Limbu zich herhaaldelijk schuin er door wringen moesten. Een rijtje steenen tegels, welke als plafond dienden, deden hun begrijpen, dat de buitenwereld vlak hoven hun hoofden was. Een smal straaltje dag licht, dat brutaal door een spleet tus- schen de tegels in de duisternis gluur de. maakte, dat ze knipperden met de oogen. Ze zouden één van die tegels wel hebben kunnen opheffen en daarna uit het gewelf kruipen, doch ze beslo- len liever geen bezwaar te loopen van overvallen te worden. Ze waren nog te dicht bij het paleis, al hadden ze ook uren geloopen, doch bij elke zijgang waren kostbare oogcn'hlikkcn verloren gegaan met beraadslagingen over de te nemen richting. Onzekerheid hierover droeg bij de al- gemeene spanning nog grooter te ma- ki u, totdat zij bijna ondragelijk werd. Gray gaf de lantaarn aan Limbu. „Loop jij nu maar 's voor." En daarop wendde hij zich tot Diana en toonde zich opgewekter, dan hij in werkelijkheid was. „We zijn onze vervolgers kwijt!" „Geloof je?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2