Ir. E. C. W. VAN DIJK OVERLEDEN VONDEL - HERDENKING JOOST VAN DEN VONDEL 17NOVEMBER-s$4| fe15Ö7 1937#* Wjoüaiw uan fcqdnm UITBREIDING Directeur der VOORDRACHT VAN NEL OOSTHOUT T.B.C.-V ereeniging KEEREND GETIJ... Dameshoeden ELEPHANT BOY BEVOLKING IN OCTOBER FEEST IN ST. JOSEPH Extra-concert U.S.O. HUISVROUWEN BIJEEN REGENTENCOLLEGE BURGERWEESHUIS VAN PHYSISCH LABORATORIUM Ned. Spoorwegen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 Fragmenten uit Vondel's Zonde-Trilogie Albert van doorn schrijft ons, naar aanleiding van de fragmen ten uit Vonders Zonde-trilogie, die Nel Oosthout morgenavond in het Gildehuis zal voordragen: De fragmen ten uit Lucifer. Adam en Noah vormen tezamen weer een nieuw geheel, dat op beknopte wijze de geheele geschiedenis der menschheid van voor Adams tijd tot aan de zondvloed weergeeft, zooals deze in het licht van gedeeltelijk bijbel- sche lezing en gedeeltelijk Vondels' in zicht daarop beschreven is. Dit werk behoort tevens tot het rijpste en schoon ste, dat Vondel op dramatisch gebied heeft geschreven. Lucifer, die zich liet hoogste gezag voelde na God, ziet plotseling een nieu we macht ontstaan, waaraan hij dienst baar zal moeten zijn Zijn staatszucht gaat boven het begrip van gehoorzaam heid aan de goddelijke macht Hij komt in opstand, roept zijn trawanten op en zal me! zijn leger God en zijn macht bestrijden. Michael vormt echter een leger van trouw geblevenen en trekt op tegen Lu cifer, verslaat hem. Lucifer valt neer van zijn wagen in de afgronden, waar hij met zijn trawanten raad houdt en uit wraak besluit het menschdom op aarde ten val te benrgen en van de god delijke macht en contact af te sluiten. De strijd die hier in het 5e bedrijf ge schilderd wordt door de schildknaap Uriël, doet ons denken aan een strijd tusschen de machten van het goed cn het kwaad. We zien het leger van Lucifer optrek ken in den vorm van een halve maan. Het leger van Michael, dat voor God strijdt trekt op in den vorm van een drie hoek, symbool der Drieëenheid ïn ieder geval zien we rle legers als witte en zwarte machten tegen elkaar, als de staatzucht tegen de rede. Hierop duiden ook de zinsneden; die Vondel doet zeg gen: „Dat leert de Staatszucht God naar den kroon fc steken" en „Zoo moet het. gaan die God en zijnen stoel bestormt" In het 4e bedrijf van Adam in Bal lingschap. zien we dan de menschheid in haar eerste hestaansperiode na de schepping, wel op de aarde bestaand en levend, maar met epn tendens omhoog te stijgen naar de goddelijke bron, van waar zij gekomen is. Die aarde-ont.rukt- heid hooren we reeds in de eerste zin nen. Belial, een van Lucifers trawanten, komt als slang vermomd het paradijs binnen en spreekt Eva aan op een mo ment, dat zij alleen is, verleidt haar van de. boom van kennisse van goed en kwaad te eten door haar den appel aan te bieden en spoort haar aan ook Adam zoo te verleiden. De opzet gelukt volko men. Adam en Eva worden uit het pa radijs verdreven en de gang van de he mel naar de aarde door de geheele menschheid te gaan, om een grooler aardebewustzijn te krijgen, neemt zijn aanvang. Symbolisch wordt in de oudheid reeds de slang dikwijls gebruikt voor het ver standelijke, het slimme. Dus door het eigen verstand te gebruiken, zullen Adam en Eva doordringen in de godde lijke wijsheid, die hun langs inspira tieven weg al mogelijk was: langs den weg van het gevoel, het hart al primair aanwezig was. Hiermee bereikt het menschdom een grootere zelfstandig heid in het individu, maar ook sluit het den anderen weg naar God te komen of met God in contact te blijven af. We zien na de uittocht uit het para dijs, (dat kan hier opgevat worden, als Doel is de lijdende menschheid zooveel mogelijk te helpen Dr. H. W. Schreuder deelt ons naai aanleiding van het bericht inzake de exploitatie der ligliallen, welke korten tijd geleden werd stopgezet, mede, dat in het gebouw der T. B. C. vereeniging aan den Ulrechtscheweg nog steeds het districts'consultatiebureau gevestigd is, waar dr. van Wieringen, een t.b.c.-spe- cialist, zitting houdt, ledereen, die zich hier aanmeldt, wordt geheel koste loos onderzocht. Dr. van Wieringen wordt daar geassisteerd door zuster Van (Vliet, In December 193G waren 709 patiënten ingeschreven, deze patiënten waren niet allen t.b.c, Door den geneesheer wordt gezegd, wat voor verdere behan deling het beste is. Zoo adviseert hij naar een ziekenhuis, sanatorium, va- cantiekolonie, enz. te gaan. Verleden jaar werden 6 patiënten in een zieken huis opgenomen, IS in een sanatorium. 4 in een vacantiekolonie, terwijl 20 pa tiënten thuis een rustkuur ondergingen. .Voor verpleging in een ziekenhuis, sa natorium, enz. wordt een subsidie van 12.500 beschikbaar gesteld. Deze subsi die is lang niet groot genoeg om alle kosten te dragen. Gedeeltelijk wordt dus geld der subsidies aangewend, doch ook krijgt men hulp van de vereenigin- gen. Een gedeelte doch dit is zeer gering moet door den patiënt zelf worden betaald om hem een soort ver antwoordelijkheidsgevoel te geven. In vele gevallen is deze bijdrage nog min der dan 20 cent per dag en het gebeurt ook maar al te vaak, dat niets wordt betaald. Geenszins is het doel der Ver eeniging iedereen te laten betalen. Kan een patiënt iets betalen, dan verlangt de vereeniging ook. dat hii zulks doet; kan hij niet betalen, dan wordt hii eveneens goed geholpen. Dit geschiedt in over leg met Maatschappelijk Hulpbetoon, liet doel der vereeniging is dus de lij dende menschheid te helnen. waar dit mogelijk is. Zulks moet door ons allen ten zeerste worden geapprecieerd. De opheffing der lighallen moet ge- Zocht worden in het feit, dat tegenwoor dig overal in den lande schitterende sa natoria zijn verrezen* het verliezen van den paradijsstaat een verlies van een zeker contact met Goddelijke macht), dat de menschheid steeds dieper zinkt, zoodat een zond vloed noodig is om de zonden af te was- schen, die ontstaan door het leven in afscheiding van de goddelijke macht. Moord en doodslag vinden plaats op aarde, bedrog en verloochening van hemelsch geluk en vergroving van de zinnen. In dit stuk, in de Noah n.l. duikt dan voor het eerst sterk liet genade-principe op. In de slotrey wordt gezegd: „Verlos ser, lang belooft, verschijn als een vei- sterker, den geesten streng gedoemd in schaduw van de kerker.... etc. Hier wordt de komst voorspeld van den Ver losser, die door zijn offer de schulden van de menschheid op zich neemt, schoonwascht en ze in staat stelt, door iciouw en inkeer weer tot het oorspron kelijke Godscontact te komen. Dit is dan het einde van het geweld! ge werk, dat Vondel in deze Trilogie heeft gegeven. Een wonderlijk grootsch werk, gigantesk van opzei, van inhoud en van strekking. Laten we trachten bij de voordracht ervan, die Nel Oosthout ons zal geven, niet stil Ie blijven staan bij een zin of een woord, dat ons vreemd is, maar voortdurend het totaal van dit geweldi ge werk in het oog te houden. En voor al ons te laten meevoeren op hot won- dersrhoone rhythme van Vondels vers maat. op de prachtige melodische gol vingen, die ons de heelden nader bren gen van dit geweldige drama, dat ons dc buitenzijde toont van de innerlijke ontwikkeling der menschheid. Van wel ke zijde we het vraagstuk ook bezien, steeds zullen we voor de diepere oor zaken staan, die achter deze uiterlijke feiten schuilen en die Vondel op zoo majestueuss wijze heeft behandeld. 'T ZEIL GEHESCHEN Propaganda-avond van den Chr. Besturenbond in de Markthal In de Markthal is gisteravond door den Chr. Besturenbond een propagan da vergadering gehouden. Ongeveer 600 personen waren aanwe zig, toen de vergadering na gebed en Psalmgezang doord en voorzitter, den heer Joh. de Gans geopend Werd. De heer W. Strijbis, hoofdbestuurslid der P. C. P., kreeg hierna het woord over het onderwerp: Keerend getij Hij teekende de vermindering der werkloosheid en de opleving in de in dustrie, al was deze voor een deel ook het gevolg van aanmaak van oorlogs materiaal. Dit alles leidt tot een kee rend getij, waarbij men niet uit het oog moet verliezen dat het vooral gaat om de verhouding van individu en gemeen schap. De H. S. spreekt ons van beide. En het individu en de beteekenis van het individu voor de gemeenschap. Bij het keerend getij hebben wij in de eerste plaats de gemeenschap te zoe ken, ook in onze vakbeweging, aldus spreker. Met verschillende voorbeelden illustreerde hij. dat er weer perspectie ven zijn. Na de pauze sprak de heer C. Nauta, hoofdbestuurslid van den Chr. Fabriekt en Transport Arbeidersbond over: „Het zeil gehesehen." Spr. begon ook met de werkloosheid van dezen tijd, en bracht deze in ver band met de lange werktijden in fabriek en bedrijf. Indien alle arbeidsgroepen naar de arbeidswet van 1919 arbeidden, zou dit aan vele duizenden werkloozen arbeid verschaft n. De overheid moet er daarom op toezien, dat niet te gemak kelijk wordt overgegaan tot het ver strekken van overwerk-vergunningen. De heer Nauta weidde uit over de ver hooging van den levensstandaard. Mocht deze stijging doorgaan, dan zal onvermijdelijk loonsverhooging in de verschillende bedrijfstakken moeten vol gen. Hierbij is echter groote voorzich tigheid geboden. Het Chr. Nat. Vakver bond heeft een verantwoordelijke taak, Daarom is het noodig dat het contact tuschen het hoofdbestuur en haar le den wordt verstevigd. Spreker schetste allerlei punten uit het sociaal programma van het C.N.V., en wekte op. nu de November-actie weer is ingezet, met groote kracht te arbeiden. We zijn een zeevarend volk. Daarom verstaan wij het, dat bij keerend getij het zeil moet worden gehesehen. Als de wind gunstig is, moeten wij die om standigheid waarnemen Spreker be sloot, met te wijzen op de taak, welke wij als Christenen hebben in den op bouw van het maatschappelijk leven in Chr. richting. Ds. J. de Groot sprak het slotwoord. Hij wekte de vergadering op om ook op maatschappelijk terrein te kiezen voor den Koning der kerk, Christus. De film „Nederland aan den arbeid" gaf een mooi beeld van wat Nederland in vier moeilijke jaren heeft gepres teerd. De heer v. d. Wey zorgde voor declamatie, terwijl het Chr. Tamboer en Pijpercorps „Juliana" voor muzika le afwisseling zorg droeg. De vergadering werd om elf uur op d? gebruikelijke wijze gesloten. VERBOUW VAN GEMEENTE WONINGEN Het aanbrengen van suitedeuren en ander werk in 18 gemeentewoningen is voor 1698 opgedragen aan W. Roer- sen en Zn., te Hoevelaken. HERDERSHOND Rij de dierenbescherming in de .Java straat 24 is terug te bekomen een her dershond, grijs-geel, lange staart, staan de ooren. manlijk geslacht. NED. HERV. KERK Candidaat A. Wisgerhof, beroepen predikant der Ned. Hervormde Gemeen te te Schclluinen, alhier woonachtig, hoopt 2 Januari a.s. intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. Spelt, Hervormd predikant te Rijs- sen( ,tt zofuj hoi vrvJyvk vcKjclkyn Dar tn den bovungaot I Ine heerlvck Wtnckt dc sonttcsclpft V.ift rwkdom en van schat! Hoe ruischt de koelte >n i cukcnhout Ln versch gesproten lof I Hoe stwlr dc boterbloem als qoutl Wat heeft de wiUiAtHt vto" Wat is een dier syn yryhclt wacrt! Wat rulst het acn zyn' wensvh. Terwijl de vrcek :yn pendelt spacrtl O slacf. o arrnv menschl Waef groeien etcken t' Amsterdam;' O kommerzieckc beurs., Dacr noit yenwyen binnen quaml Wat mist die placts al geutsï tl vogels vliegen. warm ycdoM. Gerust van tat k in taek. IX- hemel schaft ons draneft en kosf. Dc lieir.e! is ons daek. Wij zaden noch wy marien niet W>) rceren op den boer, Als 't koren in zyn afren schiet Bestelt at t lant ons vo£r. Wi} minnen zonder hact cn nyt. En dansscn om dc bruit Ons bruiloft bint zich aen geen tyt. 7.y duurt ons leven uit. Wtc nu een vogel worden wil, Die treeke pluimen acn, Vetmy de statll. cn si va et geschil. Tn klc2c een ruimer haen Hierboven een afbeelding van de gekleurde rijmprent van Vondel's „Wiltzungk" welke het Gemeentebestuur van Amsterdam op 17 November a.s. op de scholen zal doen uitreiken, ter herdenking van het feit. dat het op dien datum 350 laar geleden zal zijn. dat Vondel werd geboren DAMES! WIJ HEBBEN ONTVANGEN kleine aparte modellen bij Bont|assen Speciaal goed gesorteerd ir GELEGENHEIDSHOEDEN WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. VERTOONING IN GRAND THEATRE Een film, die door velen ver kozen zal worden boven de gewone films van dezen tijd In het Grand Thóatr.e zal Donderdag avond de wonderfilm uit het Indische oerwoud „Elephant Boy" worden ver toond. Het jungleboek van Rudvard Kipling „Toomai van de olifanten" is tot leven gekomen en het is boeiend en sprookjesachtig geworden. Zes maanden vertoefde Robert Flaherty in Mysore om naast prachtige natuuropnamen een beeld te geven van het Brilsch Indische jungleleven. Het is een wildernisfilm geworden met dc scherpe tegenstelling tuss-ch^n een klein jongetje en een reusachtige olifant, die toch den jongen als zijn meester erkent. Met-groote liefde voor de natuur zijn de cameramenschen te werk gegaan. De film is door de voortreffelijke natuurop namen al belangwekkend en boeiend genoeg. Een warme aanbeveling willen we niet achterwege laten. In den aardigen, onbevangen Indi- schen knaap Sabu heeft Flaherty een niet te overtreffen Toomai gevonden, die met zijn magnifieken reuzenolifant Kala Nag doet, wat hij wil. Wonder baarlijk mooi zijn uiterlijk en karakter van dezen koninklijken vertegenwoordi ger der Indische dierenwereld in Fla herty's sublieme fotografie opgevangen, zoo schrijft, het Vaderland, zooals ook de oerwoudnatuur tot beelden van on vergetelijke pracht aanleiding gegeven heeft. Een uitzonderlijke film. zegt de Telegraaf, die door velen verkozen zal worden boven de gewone films van dezen tijd. Onze stad telt thans 46.751 inwoners M. V. Totaal Aantal geboorten 31 24 55 Aantal overledenen 15 16 31 Meer geboren dan overleden 16 8 24 Gevestigd 216 211 127 Vertrokken 181 172 353 Meer gevestigd dan vertrokken 35 39 74 Totale vermeerdering 51 47 9S Bevolking op 1 Nov. 1937 22.846 23.905 46 751 De Nederlandsche dirigent J. P. Mescher-Parker zal voor de eerste maal in zijn vader land een concert leiden Het extra-concert van het U.S.O in Tivoli te Utrecht op Woensdag 17 No vember a.s. zal worden geleid door den Nederlandschen dirigent, J. P. Mescher- Parker, die zich in het buitenland naam heeft verworven, maar voor het eerst in zijn vaderland dirigeert. J. P. Mescher- Parker, die zijn muzikale opleiding te Milaan, Rome en Berlijn heeft ontvan gen, heeft eerst als cellist reizen ge maakt en vooral in Italië en Engeland groote populariteit weten te verwer ven. Als. dirigent heeft hij ook veel in Duitschland gewerkt, tal van s.vmpho- nische concerten en opera-uitvoeringen geleid. Mescher-Parker, die verscheidene or kest-uitvoeringen in Nederland als gast dingen! zal leiden, heeft als program ma voor Utrecht gekozen „Les Prélu des" van Liszt, het vioolconcert van Brahms (solistJosé B a r n i o 1') en de Vijfde Symphonie van Tschaikowski Dag ving aan met een H. Mis in de kapel Reeds werd op het dubbele Profes- siefeest in pension St. Joseph gewe zen: Zuster M. Margaretha (A. W. C. v. Gellekom, afkomstig uit Utrecht) het gouden feest van 50 jaar na haar pro fessie in de Congregatie van den H. Joseph (Moederhuis Barehman Wuy- tierslaan) en het zilveren van zuster M. Xaveria (E. van Ruitenbeek te de zer stede). De feestdag ving hedenmorgen kwart voor zeven aan met de H. Mis in de kapel, waar het altaar prijkte in witle bloemen. Verlichting brachten de twee zcslichts electrische kronen, die even als de expositiekj'oon op het altaar, een feestgave vormen van de familie van zuster Margaretha, Het is werk uit het kunstatelier der Gebr. van Rosmalen ti- Utrecht. IJpt zangkoor der zusters zong de ge zangen der H. Mis, opgedragen dooi den Z-Eerw. heer Oostveen, pastoor der parochie St. Franciscus Xaverius, waar toe pension St. Joseph behoort. In een treffende prediking liet de eerw. heer pastoor het licht vallen op de goede keuze der juhilaressen in hun hemel- 6chen bruidegom, van Goddelijken stand, rijk in alles en van bovenaard- sche schoonheid. Na den H. Dienst zongen de zusters toepasselijke, liederen, waarmee beide jubilare.ssen naar de eveneens feeste lijk versierde refter, de eetzaal der zus tere, geleid werden. Na het ontbijt be gint voor de andere zusters weer de ge wone drukke dagtaak. Te halftwaalf kwamen de heeren Re genten begroeten. Hedenavond is er plechtig Lof met Te Deum in de Kapel. Daarna komt de feestviering der zusters in de refter. Gezien vorige avonden van klooster- feest in pension St. Joseph, zal het ook heden wel weer een gezeliige samen komst zijn. Zondag a.s. is het feest voor de fa milie van zuster Margaretha. Dit fa miliefeest vond reeds vorige maand plaats voor zuster Xaveria. CONVERSIELEENING LICHTENBERG RUSTHUIS Men deelt ons mede, dat ook de Conversieleening Lichtenberg Rusthuis een volledig 6ucces is geworden. Door houdere van oude obligation is er zoo danig gebruik gemaakt van hun recht van voorkeur, dat op de vrije inschrij ving een zeer belangrijke reductie moet worden toegepast. Hiermede zijn thans alle leeningen van de Lichtenberg ge converteerd OVERTREDINGEN Door de politie zijn processen-verbaal opgemaakt tegen een caféhouder en een schoenwinkelier resp. wegens overtre ding van de IJkwet en de wet op de opruimingen en uitverkoopen, In den foyer van Amicitia werd gis termiddag een bijeenkomst gehouden van de aidecling Amersfoort van de Ne derlandsche vereeniging van huisvrou wen. Deze bijeenkomst was bizunder goed bezocht. Mevrouw S c h u i t e m u- k e rK u i p e r s. de presidente, opende de vergadering niet een kort welkomst woord en in het bizondcr tot mevrouw 1-IoIfmannKaïnni, welke een causerie zou houden over het Mensendici'U-sys teem. Spreekster vestigde de aandacht van de leden op den handwerkhazar van „Tessclschade, welke eveneens in den foyer gehouden wordt en zcide.dat de opbrengst van dezen bazar ten goede zou komen aan de vrouwen, die in moeilijke omstandigheden verkéeren. Ook wekte spr. de aanwezigen op om kleinigheden voor de babymanden te sturen aan de bekende adressen. Mevrouw van der Hoeven dankte hierna de vereeniging van huisvrouwen voor de gelegenheid om hier te mogen exposeeren. Mevrouw H o f f m a n nK a m m nam hierna liet woord en sprak als lid van den Nederlandschen Mensendieckbond, welke ongeveer 40 jaar geleden werd opgericht door mevrouw Mensendieck. Onomstootelijk stond bij haar vast, dat de slechte phvsieke toestanden het ge volg waren van voortdurend verkeer de bewegingen en houdingen. Mevrouw Mensendieck wil een harmonisch lichaam met harmonische bewegingen en tracht dit te bereiken door liet op de juiste wijze uitbalanceeren van de spier spanningen, Van liet grootste belang zijn vooral de buikspieren en de bek kenstand. In het dagelijksch leven kan men deze Mensendierk-oefeningcn gere geld toepassen en zij kunnen zoowel door mannen, vrouwen als kinderen worden beoefend. De methode is bizon- der geschikt om afwijkingen tcvoorko- men en geheel te genezen en wel in het bizonder is zij voor lien, die niet aan sport kunnen of mogen doen, Ook vormt zij een goede ondergrond bij het skieën. Dit systeem onderscheidt zich van an dere systemen, omdat liet het waarom van de fouten leert en geen gebruik maakt van hulpmiddelen. Met phvsiek welbehagen zal in vele gevallen ertoe bijdragen psychische moeilijkheden te ovenvinnen. Na afloop van de causerie werden eenige vragen gesteld, die door mevrouw Hoffman Katnm werden beantwoord. De presidente der huisvrouwenverceniging dankte hierna de spreekster van den middag voor dp leerzame voordracht en bood zoowel mevrouw Hoffman-Kamm als haar leerlinge, die nog enkele de monstraties had gegeven, een souvenir aan. Hierna werd thee geserveerd en de handwerken van den bazar bezichtigd, waarna de presidente de vergadering sloot. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 8 November Valappelen 25 ct., Druiven 81—2 ct., Tomaten 48 ct.. Campagne zoet 68 t„ Zoete Relnet 8—9 ct., Sterappel 711 ct. Bellefleur 46 ct., Goudreinet 610 ct., Notarisappel 68 ct., Giessen Wil deman 6—8 ct.. Winter,jan 46 ct., Emi- le d'Hevst 1216 ct., Present v. Enge land S12 ct., Groninger Kroon 67 ct.. Oranje Pippin 15—16 ct., Zw. Wijnpe ren 13—14 ct., Graham Jubilé 8—10 ct., Snijho.onen 29—30 ct., Sp. boonen 23—25 ct Spruiten 69 ct., Spinazie S11 ct.. Lof 10li ct., Bieten 16—18 ct„ Worle- len 35 ct., Bloemkool 78 ct.. Gele kool 20—il ct., Groene kool 1713 ct., Chin, kool 11—17 ct., Boerenkool 27—30 et.. Andijvie 69 ct., Sla 6—11 ct.. Knol selderij 2030 ct.. Ramenas 11—16 ct., Prei 15—43 ct„ Selderij 5—8 ct.. Peterse lie 0—13 ct.. Uien 72—73 ct., Roodc kool 29—70 ct., Wortelen 15—26 ct. Door het overlijden van den heer R. van Dijk was in genoemd college oen vacature ontslaan. Ter vervulling daar van zond het College een voordracht in bij den Raad dezer Gemeente, bestaan de uit de heeren: 1 Mr. D J W. Muller Massis; 2. Chr. van Zweeden; 3. II. O. B. Blijdcstijn. BURGERLIJKE STAND 9 November GEBOREN: Gaston, van G. Hudigen J. Meijer; Dirk, z. van W. van Putten cn M van Essen; Willem Gijsberl, z- van 'C. W. Priehn cn II- Zeeman; Marja, d- van II. van Schagen en I Badings. OVERLEDEN: G. van Geest, 18 jaar, echtgenoot van A. C. dc Ruiter; II Kok, 61 jaar, echtgenoot van A. v- d- Heijden. BINNENLAND Rockefeller Foundation steunt radio-biologisch werk DE Rockefeller Foundation te New York heeft beslo ten, gedurende vijf jaar een belangrijke bijdrage te geven aan Prof. A. Kluyver te Delft cn Prof. L. S. Ornstein te Utrecht, teneinde hun radio biologisch werk, dat reeds ge durende drie jaar door deze stichting gesteund werd, voort te zetten. Bovendien zal door de Rockefeller Foundation nog een belangrijke gift wor den aangeboden om voor het radio-biologisch werk het Physisch Laboratorium te Utrecht uit te breiden. Buitengewoon bekwaam inge nieur met prachtigcn staat van dienst Gistermiddag is geheel on verwacht te zijnen huize te Amsterdam overleden ir. E. C. W. van Dijk, directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Sinds 1929 lid der direcüe der Neder landsche Spoorwegen heeft ir. van Dijk naast de algemeene leiding bijzondere aandacht gehad voor de technische dien eten. Ir. van Dijk werd geboren 18 April 1877 te Probolinggo in Ned. Oost-Indiè Na middelbaar onderwijs Ie hebben ge noten, volgde de ontslapene het onder wijs aan de Polytechnische school te Delft, alwaar hij in het jaar 1899 het di ploma van civiel-ingenieur behaalde en aan welke instelling hij van 1899 tot 1900 als assistent was verbonden. In het jaar 1900 volgde zijn benoeming tot as pirant-adjunct-ingenieur bij de Staats spoorwegen, in welke functie hij in 1902 overging naar de Ned Centraal Spoor wegmij Vijf jaar later werd hij benoemd tot chef van dienst van Weg en Werken bij dezelfde instelling Na ruim tien ja ren dezen werkkring op eervolle wijze te hebben waargenomen, volgde in het jaar 1919 zijn aanstelling tot hoofdinge- Wijlen Ir. E. C. W. van Dijk nieur en adjunct-chef van dienst bij de Nederlandsche Spoorweg e n Dezen werkkring verwisselde ir. van Dijk in het volgend jaar voor het secretarisschap van den chef van den algemeenen dienst van de Nederlandsche Spoorwegen. Eenige jaren later, in 1924, werd de thans ontslapene benoemd tot :hef van den dienst der exploitatie. In 1929 volgde zijn aanstelling als opvolger van den heer Kal ff tot directeur van de Nederlandsche Spoorwegen. De heer Van Dijk toonde steeds groote belangstelling voor alles wat het vervoer wezen betrof. Dit blijkt onder meer hier uit. dat hij als commissaris waardevolle diensten bewees aan tal van maatschap pijen, die op dit terrein werkzaam zijn. Van 1924 tot 1929 bekleedde hij voorts liet presidium van de afdeeling voor ver keer en verkeerstechniek van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs. Voorts maakte de heer van Dijk deel uit van onderscheidene staatscommis sies, was hij lid van den 6poorwegraad en voorzitter van de beveiligingscom missie bij de Nederlandsche Spoorwe gen. Ook bewoog de heer van Dijk zich op publicistisch terrein. Hiervan getuigen artikelen in de Ingenieur en in huilen- landsche tijdschriften De onderwerpen, die de heer van Dijk hij voorkeur behan delde lagen in hoofdzaak op het gebied van den spoorwegbovenbouw. De lieer Van Dijk was onder het zeer uitgebreide personeel der Nederlandsche Spoorwegen zeer geacht en gezien we gens zijn beminnelijkheid en eenvoud, terwijl hij voor de belangen van het personeel steeds een warm hart toonde t> bezitten. Ir. van Dijk en de Jaarbeurs Ir. van Dijk was ook lid van den Raad van Beheer van de Ned. Jaarbeurs. Hij is in 1931 na eerst lid te zijn geweest van het eere-comité na den dood van ir. Maas Geesteranus als lid van het alge meen bestuur en tevens tot den Raad van Beheer toegetreden Hij deed zich ook in deze kringen kennen als een consciëntieus werker, die regelmatig de vergaderingen bewoonde, en die ook tij dens de jaarbeurs zooveel als zijn druk ken werkkring het toeliet, daadwerke lijk aan de jaarbeurswerkzaamheden deelnam. Ook in verband met het voor de jaar beurs zoo belangrijke vervoerswezen wa rén zijn adviezen een krarhtigen steun. Met ir: Van Dijk deed de eerste direc teur der Ned. Spoorwegen zijn intrede in den Raad van Beheer en men bewaart aan hem de herinneringen aan een zeer plichtsgetrouw en geziene figuur-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5