EENHEID BIJ BESTRIJDING VAN DE MISDAAD TEVREDENHEID OVER P.T.T.-BEDRIJF Zijn rol te goed gespeeld Acht maanden WEG MET DEN MIST! GROOT CONGRES IN AMERIKA De waarde van vinger afdrukken MINISTER SELDTE IN DEN HAAG Lunch op de Duitsche legatie vol avontuur UIT DE STAATSCOURANT MOEILIJKHEDEN OP RADIOGEBIED De televisie LUCHTLIJNEN IN EIGEN LAND Stearman Hammond naar Londen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 Commissaris Broekhoff ver telt van zijn ervaringen in de Vereenigde Staten AMSTERDAM. 8 November. De heer K H. Broekhoff. commissaris van politie en leider van de Neder- landsche Centrale inzake falsifica ties heeft te Montreal een interna tionaal politiecongres bijgewoond waarvan hij hedenmiddae ia terug gekeerd. Commissaris Broek hofl, wiens terugreis door de mist aan merkelijk vertraacd was was zoo welwillend ons een onderhoud toe te staan, waarin hij het een en an der over zijn Amerikaansche erva ringen vertel ie Dit congres, zoo vertelde hij. beoogt in de allereerste p'aats het bereiken van een nauwere int. rnationale samen werking een samenwerking waarbij alle beschaafde landen ter wereld be trokken zijn om op ieze wijze te korn-ui tot een uitlevering van gegevens be treffend? intemnmnalp misdadigers en tot uitwisseling vin'ervaring. Een nauwe sa menwerking en dit is de leidende gedachte van het congres zal 1e opsporing. aan houding en uit.e- vering van inter nationale misda digers die her haaldelijk hun t»*r rein van werk zaamheid ver plaatsen. aanmer kelijk vergemak kelijk pn Vooral Amerika lijdt nog 6te?ds onder een golf van misdadie-K. H. Broekhoff heid. die de pu blieke opinie ernstig bezig houdt Zoo als dit op congressen gebruikelijk is. zijn ook op deze international bijeen komst eenige refpraten gehouden Commissaris Broekhoff behandelde dr* bestrijding van de valsrhe munterij en de werkzaamheid van den Volkenbond in dit verband. Bijzonder belangwekkend voor de Europeesche afgevaardigden wa9 het referaat van den leider van de Canadeesche bereden politie maj -ge neral Sir James Mac Brien Deze Royal Canadian Mounted Police, een keurcorps, dat in verhalen over avonturen in de wildernissen van Canada een groote rol pleegt te spe len. bestaat uit 8000 man. waarvan echter nog slechts tien procent be reden is. De rest maakt gebruik van meerdere paardenkrachten: auto's en motorrijwielen. Centralisatie Commissaris Broefhoff heeft tijdens 'de bootreis ruimschoots gelegenheid gehad het vraagstuk van de centrali satie van de politie te bespreken mei den heer Beihaven hoofd van de poli tie te Oslo Deze vertelde dat de politie in Noorwegen sedert hpgin 108? if' haar geheel rijkspolitie i« geworden Bi' ernstigp ordeverstoring kunnen contin genten poliriemanncn uit geheel Noor wegen worden camengpfrokken Te Oslo bevindt zich het centrale bureau voor dactvlnscopie en het politielab" ra tori um De anderp sfpden van Noor wegen beschikken niet meer over een eigen verzameling dactvloscopische si2 nalementen daar allps te Oslo is ge centraliseerd Eenzelfde organisatie heeft ook Denemarken waar Kopen hagen als centrale voor het heele staatsgebied fungeert ïn Zweden is men nog niet zoo ver dorh dp vonrbe reidingen voor een dpreelijke oreanisa tie zijn reeds gptroffpn Vinger af drukkencentralv Over het algemeen aldus de leider van de Amsterdamsche Cen trale inzake falcificaten werd er op het congres de nadruk op ge legd dat het van zeer groot hplang zou zijn. wanneer ieder land zijn centraal bureau voor vingerafdruk ken zou hebben Dan allepn is een behoorlijke uitwisseling van gege vens mogelijk. De congressisten hebben in verband hiermede een bezoek gebracht aan het eenige jaren geleden gestichte Federa Investigation Department De politie is een zaak van de afzon derlijke staten van Noord Amerika doch men heeft begrepen dat een zoo uitgebreide golf van misdaad als over Amerika is heengeslagen uitsluitend te bestrijden is. indien het coördinatie punt in een centraal bureau is geves tied, dat behoorlijk is toegerust en dat bevoegdheid ovpr het gpheele gebied der Vereenigde Staten hepft Dit bureau de C.T D. staat onder leiding van den beer Hoover en beschikt over een personeel van 1500 man waarvan 1000 werkzaam zijn aan het centraal bureau te Washington Twee honderd een er dertig beambten zijn uitsluitend belasi met de behandeline van de vingeraf drukken Zij classificepren en stellen zoo mogelijk de identiteit va6t. Het bu reau is gevestigd in een fraai, nieuw gebouw, dat een afdeeling van het de partement van justitie vormt Op den dag van ons bezoek aldus vertelde de heer Broekhoff beschik te dit centiale bureau over een collec tie van niet minder dan 17.742.078 dactyloscopiöche signalementen, een aantal, dat per dag met 5000 toeneemt Teneinde het mogelijk te maken, dat binnen de vijf minuten kan worden vastgesteld of van een bepaald persoon de vingerafdrukken aanwezig zijn in de collectie heeft men een ingenieuse methode toegepast Van een dacty'oscopisch signalement wordt een kaart gemaakt en machi naal van ponsgaten voorzien, overeen komende met de dactyloscopische for mule van hpt signalement Komt nu een nieuw dactyloscopisch signalement bij het bureau binnen, dan wordt de dactyloscopische formule aan de hand van de lijnties van den vingerafdruk vastgesteld en van dit signalement eveneens een ponskaart vervaardigd Deze laatste kaart wordt met de pons kaarten behoorende tot dezelfde groep, waartoe het dactyloscopische signale ment behoort in een daartoe vervaar- ligde machine gestoken, welke met een motor in werking wordt gesteld DP machine werpt daarna een aantal kaarten uit. welke voor vergelijking in aanmerking k unen Is op deze wijze Ie identiteit vastgesteld, dan wordt on middellijk ppn bericht doorgegeven naar een zaal. waar een groot aantal telex- machines staat opgesteld. De CID on derhoudt op deze wij contact met vrlj- we| allo staten van Noord Amerika Zoo is het mogelijk, binnen vijf mi nuten na het binnenkomen van een gevondrn vingerafdruk de betrokken nolilieautoriteiten van de Vereenigde Staten in kennis te stellen van den tuisten naam en identiteit van den aan gehouden of gezochten persoon wiens vingerafrlrukken gevonden zijn en bo vendien in het archief aanwezig waren Naar di| bureau worden nl ook op gezonden de vingerafdrukken welk»' loor misdadigers op de plaats des rni*- drijfs over het geheele gebied der VS zlin arhfergplatcn Met behulp van een aparte verzameling van afzonderlijke vingerafdrukken gelukt het herhaalde lijk dp identiteit van den dader vast te ^lellen Versehillen 1e politiebureau* in 1e groote steden van Amerika hebben afzonderlijke verzamelingen vingeraf Irnkken dorh in de verschillende lan 1en van de Vereenigde Staten maakt men uitsluitend gebruik van het cen tral? burpau te Washington. De CID beschikt verder over zeet groote verzamelingen van gewone sig nalementen van misdadigers, alsmede van kaartsvsfpmen van hun valsche namen en bijnamen waaronder zij in dp rjfiisdadigerswereld hpkend staan Het totaal aantal voor misdrijf gezoch te personen bedraagt 21.000 op een be volking van 150.000 000 Third degree Over de zgn. ..Third degree" methode had Commissaris Broekhoff een uitvoe rig gesprek Men juicht in Amerika 1pz.e mpthode niet toe. doch men is van meening. dat bij toepassing van een zoo uitgebreide wettelijke bescherming Is de misdadigers in de beschaafde naties van Europa vindt, de beteuge ling van de zoo veel gevaarlijker vorm van misdaad, zooals men die in de VS aantreft uitermate bezwaarlijk zou zijn zonder ..Third Degree". Wanneer hier zooals tot voor kort in Nederland de bepaling had be taan. dat men aan den verdachte, al vorens hem een verhoor af te nemen, moest zeggen dat hij nipt tot antwoor den verplicht was dan zou men in de Vereenigde Staten nergens veilig op «traat kunnen loopen! 's-GRAVENHAGE, 8 November. De Duitsche minister van arbeid, de heei Seldte is om 13.04 uur uit Amsterdam hier aangekomen met de in een vorig bericht reeds vermelde Duitsche en Ne- derlandsche hooge ambtenaren. Op het perron van het station Hol- landsche Spoor waren ter begroeting van den minister aanwezig zijn Neder- landsche ambtgenoot prof. mr. C. P. M. Romme, vergezeld van zijn kabinets chef, de heer R. G. Wolf en de Duitsche gezant graaf Julius von Zech-Burkers-* roda. Na de begroeting begaf het geheele gezelschap zich in auto's naar de Duit sche legatie om deel te nemen aan een lunch, aangeboden door den gezant. Behalve de reeds genoemde personen zaten hier nog aan: mr. dr. A. L. Schol- tens, secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken. ir. S. Sme ding, directeur van den Wieringermeer- polder te Alkmaar en de heer Meyer dp Vries, referendaris van het departement van Sociale Zaken. Veldwachter bekeurde een pseudo-collega aan wien hij zich ergerde 's-GRAVENHAGE. 8 November. De stilte der natuur op het eiland Vlieland werd op zekeren dag luidruchtig ver broken doordat de A J.C er een open luchtmeeting hield Ter opluistering dezer bijeenkomst moest een tooneel spel dienen waarin G van der L de belangrijke rol van veldwachter ver vulde. Hij speelde deze rol op een wij ze, die meeningsverschil zou kunnen oproepen over de vraag of daarmede wel voldoende, deferentie getoond werd tegenover het ambt van ordebewaarder De aanwezige rijksveldwachter ergerde zich dan ook aan het geval, maar kon zich moeilijk doen gelden omdat de burgemeester nu eenmaal vergunning had gegeven voor de opvoering van het spel. Ware het hierbij gebleven den tooneplspéler zou geen haar gekrenkt zijn. De pseudo veldwachter had zich echter zoodanig in zijn rol ingeleefd, dat hij. na afloop der voorstelling naar huis gaande, zich nog steeds veldwach ter waande en onder meer vergat, zijn sabel af te leggen. Nu had de politie vat op hem Er kwam een „heusche" veldwachter en verbaliseerde onzen vriend wegens over treding der Wapenwet. De kantonrechter oordeelde echter een en ander niet strafbaar, gezien de ver gunning die den geverbaliseerde door den burgemeester gpgeven was. voor veldwachter te spelen De ambtenaar van het OM bet hier mede niet eens zijnde ging van dit von nis in cassatie en zoo kwam de zaak heden voor den Hoogen Raad. De advocaat-generaal Mr Wijnveldt, zal op 22 November conclusie nemen Als stow-away naar het vaderland terug AMSTERDAM, 8 November. Gister middag is het s.s. „Rhea" van de K.N. S.M. de haven binnengeloopen met een passagier, beter gezegd een stow- away, aan boord, die na maandenlange omzwervingen weer in het vaderland is teruggekeerd. Deze 21-jarige Nederlander uit het hooge noorden, een Fries, kon niet di rect al6 vrij man voet aan wal zetten. Ten eerste omdat hij de reis op straf bare wijze, als stow-away, had mede gemaakt Terug in eigen land volgde dus eerst uitlevering aan de politie. Bij zijn verhoor door de politie bleek, dat de jongeman voor een kleine over treding nog twee dagen hechtenis subs, twee gulden boete schuldig is. die hij aleer naar huis te kunnen terugkeeren eerst zal moeten boeten. Reeds werd hij voor deze zaak voorgeleid Intusschen zijn zijn omzwervingen in den vreemde niet van avontuur ont bloot. De jongeman, een uit het leger der werkloozen, wilde nu ongeveer acht maanden geleden zijn geluk eens in hel buitenland gaan beproeven en vertrok daartoe naar Frankrijk, waar hij eeni- gen tijd werkzaam is geweest. Vandaar ging hij naar Spanje en nam werk aan in een munitiefabriek Al gauw werd dit werk verwisseld voor den dienst aan het front hij schaarde zich aan de zij de der regeeringstroepen. Hier streed hij mede tot het regiment waarbij hij was ingedeeld de wijk moest nemen voor de troepen van Franco Op de vlucht belandde hij weer in Frank rijk. waar hij dienst nam in het Vreem delingenlegioen. Hij nam dienst met de hoop op een ontviuchtingsmogelijkheid voor oogen gen en vertrok naar Marokko. Vandaar werd hij op transport gesteld naar de Sahara, en hier deed zich na eenigen tijd de kans tot ontvluchten voor. In Tunis zwierf de man langs de haven, speurend naar een schip dat hem het dichtst bij huis zou kunnen brengen En ziet, daar lokte de naam Rhea" op den bo?g van een Nederlandse!) schip dat huis-toe voer. I-I ij bezon zich niet lang AU stow away wist hij aan boord te komen en hij had het geluk buiten de haven eerst in volle zo? te worden ont dekt. 7oo stoomde hij naar het vaderland en binnen enkele dagen zal hij naar den buiselijken haard kunnen terugkeeren AFGESLOTEN VOOR ALLE VERKEER De A.N.W.B. meldt, dat in verband met daaraan te verrichten werkzaam heden de volgende wegen in de week van 11 tot j8 November 1937, gesloten zijn voor alle verkeer: 1. QuatrebrasBergum. 2. MariénhergOmmen. 3. Marien bergSipkelo. 4. Brug in weg VroomshoopWierden 5. OldenzaalLosser 6. Nij verdalWierden. 7. BorgerBuincn 8. EnschedeBuurse. 9. Prov. weg in de gemeente Hoen koop. 10. Roosendaal. Oud Gastel. 11. RoodeschoolDrieschouwen. 12. SerooskerkewegSerooskerke. 13. De Hoofdweg van het Moriaanscho hoofd te Kerkwerve. 14. De weg Sassen hei mNoord wij ker- hout passage over hulpbrug voor motor-rijtuigen en rij- en voertuigen al leen in de richting Sassenheim Max gewicht 10000 kg. Max. lengte 6 M. Max breedte 2 50 M. Passage mogelijk in richting Noordwijkerhout. alleen voor motorrijwielen op 2 wielen, rijwielen en handwagens. Onderscheidingen Bij K B van 13 October is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau H Clumpkens. directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank te Swal men Bij K B van 13 October is toegekend ie aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eere-medaille in goud aan J. F C Meijer te Utrecht beheerder van het filiaal Utrecht der N.V. Trading Company Late Perry en Co. gevestigd Ip Amsterdam. Bij K B van 3 November is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eere-medaille. in zilver, aan H J H Vennink. boschhaas en jachtop ziener bij den heer A. J Blijdenstein fp Enschede Bij KB van 13 October is toegekend de aan dp Orde van Oranje Nassau ver bonden eere-mpdaille in zilver aan N P Knape, hoofd van de afdeeling etse- rij der diepdrukafdeeling bij de N.V. Joh Enschede en Zonen grafische in richting tp Haarlem Bii K B van 3 November is aan den heep Jhr Mr F Bcelaerts van Blok land minister van Slaat, vice-president van den Raad van State, te 's-Graven- hage. vergunning verleend tot het aan nemen van de onderscheidingsteekenen van het Grootkruis der Orde van don ntiifschpn Adelaar hem door den Duit ^chen Rilkskanselier verleend. Bij K B van 3 November is verleend 1e eerp medaille verhonden aan de Or de van Oranje-Nassau in goud aan G W H Kleinhout. organist van de ge reformeerde kerk te Arnhem v Burgemeester tetj K B van 5 November is aan E I. H. Wolfs op zijn verzoek, met in gang van 1 December 1937. eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Mheer. Beleggingsraad Bij K B van 30 October is met ingang van 1 Januari 1938 benoemd tot lid van •len Centralen Beleeeingsraad Mr W M van Lan6chot. lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal te Vught is met ingang van 1 Januari 1938 be noemd tot plaatsvervangend lid van den Centralen Beleggingsraad Prof. Dr. G M. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Rechterlijke macht Bij K B. van 5 November is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Zwolle: Mr. G. C. D Baron van Hardenbroek. agent der Nederlandsche Handelmaatschappij NV. te Zwolle: is herbenoemd tot kantonrcehter- plaatsvervanger in het kanton Tilburg met ingang van 10 December 1937: Mr. H J. AW Scheidelaar. Landbouw Bij K B van 27 October is met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag verleend aan Ir C P G. J. Smit te 's-Gravenhage als hoofdcommies hij het Departement van Economische Zaken (directie van den landbouw) en is hij benoemd tot Rijkslandbouw consulent aldaar. Geneeskundige Dienst Landmacht Bij K B van 4 November is met in gang van 1 November 1937: 1 verlengd voor Jen tijd van ten minste vijf jaren de termijn van benoe ming als reserve-officier van gezond heid. van den reserve-officier van ge zondheid der tweede klasse Dr. E Behr, van den geneeskundigen dienst der Landmacht: 2 benoemd en aangesteld bij het re serve-personeel der Landmacht, bii den geneeskundigen dienst der Landmacht, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse Dr Behr voornoemd. Rijks Mét a al commissie Bii beschikking van den Minister van Economische Zaken is te rekenen van 1 November 1937 opgeheven de bij be schikking v«n den Minister van Han del. Nijverheid en Scheepvaart d d 31 December 1935 ingestelde Riiksmetaal- commissie. zulks onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de in hun functie be wezen diensten. Commissie van Advies De Minister van Economische Zaken heeft Jhr. Mr. C. H. V. de Villeneuve te 's-Gravenhage op zijn verzoek ontslag verleend als rechtsgeleerd lid. tevens plaatsvervangend voorzitter van de com missie van advies, bedoeld in artikel 3. onder sub 8. van het Crisis-organisa tie-besluit 1933. Opleiding co-assistenten Bij beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen i6 een opdracht verstrekt tot het oplei den van co assistenten gedurende bet studiejaar 1937—1938: aan Dr. C L. de Jongh. eerste ge neesheer aan het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal. te 's-Gravenhage: Dr. H. van Wely, eerste geneesheer aan het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal. te 's-Gravenhage; Dr. J. L A. Pcutz hoofd van de af deeling voor inwendige ziekten aan het ziekenhuis van den H Joanne« de Deo. te 's-Gravenhage en Dr. J. Hekman, geneesheer-directeur van het gemeente ziekenhuis aan den Bergweg, te Rotter dam. allen in de inwendige geneeskun de; Dr H. A C. Schaaf, arts, hoofd van de kinderafdeeling voor inwendige en besmettelijke ziekten aan het Francis- cus gasthuis te Rotterdam en Dr. A F A. S. van Westricncn. geneeskundige bij het kinderziekenhuis aan den Gor- delweg. te Rotterdam, beiden in de kin dprgeneeskunde en Dr. J G. Remijnse. chirurg in het gemeente ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, in de heelkunde. MIJNWERKER GEDOOD HEERLEN, 8 November. Vanmor gen is de 35-jarige houwer A. Petric uit Heerlen, hij het verrichten van werk zaamheden in de ondergrondsche wer ken van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerlerheide. door een omvallende be timmering zoodanig getroffen, dat de dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. KINDJE VERDRONKEN ZWOLLE, 8 November. Vanmiddag is de vijfjarige Okkie van Komen, aan den Frieschen wal, te Zwolle, te water eeraakt.. Toen het ventje, na een kwaJ tier dreggen, werd opgehaald waren de levensgeesten geweken. Een Nederlandsche wereld omroep wordt noodzake lijk geacht Blijkens het Voorloop Verslag over de begrooting der Posterijen, Tele grafie en Telefonie voor 1938 spra ken vele leden er hun waardeering over uit, dat het P.T.T.-bedrijf ook in de huidige omstandigheden zich zoo uitermate gunstig ontwikkelt. Dat de bedrijfsleiding zoo soepel en actief haar politiek van tariefsver laging doorzet, is ongetwijfeld zeer toe te juichen. Verscheidene dezer leden hadden er ernstig bezwaar tegen, dat ieder jaar opnieuw de winst te laag wordt ge raamd, zooals uit de opbrengstcijfers van de laatste jaren blijkt. Voor het jaar 1936, waarover het verslag van het hoofdbestuur der P.T.T. onlangs is ver schenen, werd b.v. 5millioen winst geraamd, terwijl uit de uitkomst bleek, dat deze winst in werkelijkheid IOV2 millioen bedroeg. Gevraagd werd of het in de bedoeling van den minister ligt tot verdere verla ging van do tarieven over te gaan, en, zoo ja, tot welke. Door vele leden werd geklaagd over de slechte verzorging van het platte land. De vraag werd gesteld, welke de kos ten zijn bij vervoer per vliegpost, nu liet luchtrecht is afgeschaft, cn welke bedragen noodig zijn voor het driemaal per week verzenden van post naar Ned - Indië. Enkele leden uitten den wensch, dat tot verdere automatiseering van de te lefoon zal worden overgegaan, terwijl rnen tevens gaarne zou vernemen, we! ke opzei in hel algemeen aan de auto maliseering ten grondslag ligt. In aansluiting op het financieel /.oo gunstig beeld van het bedrijf werd van verschillende zijden aangedrongen op het in het oog houden van de personeels belangen. Radio Vele leden betuigden hun ingenomen heid met het beleid, dat ten aanzien van de radio-afdeeling van het P.T.T. bedrijf werd gevoerd. De rustige maar gestage ontwikkeling van dezen dienst verdient allen lof Verschillende leden zouden gaarne van den minister vernemen, hoe deze zich voorstelt de moeilijkheden op te lossen, welke zijn gerezen tusschen de Omroepvereenigingen en den Bond van Exploitanten van Radiocentrales. Deze moeilijkheden betreffen niet alleen de te betalen vergoeding maar ook het streven der centrales om den eigen plaatselijken uitzendtijd geleidelijk aan uit te breiden. De oorspronkelijke be doeling van het radiodistributiebedrijf komt daardoor in gevaar wijl de radio centrales niet meer distribuanten blij ven maar geleidelijk het zwaartepunt wordt verlegd naar de eigen program maverzorging. Dit moet zooveel mogelijk worden vermeden. De vraag werd gesteld of de radioraad in zijn huidigen vorm nog wel beant woordt aan de aanvankelijke bedoeling van uitsluitend adviseerend orgaan voor de regeering te zijn. Ligt in de ontwik keling van het overigens zeer te waar- deeren werk van den radioraad niet een aanwijzing, dat ook de omroepver eenigingen een nuttige plaats in dien raad zouden kunnen bezetten? Enkele leden zouden gaarne ingelicht worden over de klacht van uitgevers van niet dagelijks verschijnende bladen, aan wie het verboden is om de radio programma's op te nemen in hun blad. Zulks is slechts toegestaan aan dagbla den cn een vier-of vijftal andere perio diek verschijnende bladen. Wil de mi nister bevorderen, dat aan deze discri minatie, die hun ongerechtvaardigd voorkomt, een einde gemaakt wordt? Hiertegen werd opgemerkt, dat het auteursrecht der Omroepvereenigingen op haar programma's blijkens de ge voerde procedures wel vaststaat en dat het mitsdien aan den eigenaar van dat recht vrijstaat daarover arrangementen le treffen, zooals zulks in het z.g. „agree ment" met de Nederlandsche Dagblad pers is geschied. Wereldomroep Met voldoening hadden vele leden kennisgenomen van de instelling van de commissie tot bestudeering van het vraagstuk van den wereld omroep. Hierdoor immers zal bevor derd worden, dat ook de stem van Nederland in dal kader op waardi ge wijze wordt gehoord. Sommige leden stelden in dit verband de vraag of het niet op den weg van de re geering ligt. de omroepvereenigin gen hij de verzorging van deze voor hei algeiueene nationale belang zoo gewichtige uitzending eeniger mate tegemoet te komen. b.v. door het kosteloos ter beschikking stellen van zenders, of langs anderen weg. Gevraagd werd in welk stadium do televisie thans is. Zullen de technische en financieele moeilijkheden, die zich hierbij voordoen, kunnen worden over wonnen? Naar men meende te weten worden in do laboratoria van Philips al lerlei proeven voor de televisie geno men. Hoewel men allo waardeering voor dien arbeid had, was men van oordeel, dat deze zaak volledig in han den van de regeering moet zijn en via de regeering in handen moet worden gelegd van de Omroepvereenigingen. Gevraagd werd ten slotte of de minister zijn standpunt ten aanzien van deze aangelegenheid kenbaar wil maken. Nieuwe proeven van Aug. Veraart te Amsterdam AMSTERDAM, 8 November. De weerkundige. Aug. Veraart, heeft van daag zijn proeven tot mistverdrijving hij Schiphol en bij Nieuwendam her haald. Om elf uur werd bij Schiphol aange vangen met het spuiten van water in de lucht en in den namiddag begon de drijvende brandspuit de „havenpolitie 1" bij den Nieuwendammerlijk achter de zwavelzuurfabriek, groote hoeveelhe den water in het Vliegenbosch te spui ten. Dit bosch is wegens zijn groote verdampingscapaciteit een dankbaar object voor deze proeven. Toen om half vijf het spuiten op bei de plaatsen werd stopgezet en de ba lans van het werk kon worden opge maakt, werd geconstateerd., dat het zicht op Schiphol iftOO tot 2000 meter bedroeg, terwijl dat in Rotterdam 50 tot 200 me ter was. In de Maasstad was dan ook geen enkel schip of vliegtuig binnen gekomen Op Schiphol had daarentegen het verkeer gewonen voortgang. Op Haamstede was het zicht slechts veer tig meter. I-Iet spuiten te Nieuwendam was voor al ondernomen om. profijt trekkend van dpn noordoosten wind, de mist boven de hoofdstad te verdrijven,''althans te verminderen. De verbindingen met Twente en Groningen gesloten 's-GRAVENHAGE, 8 November. Op den eersten November zijn de luchtlij nen naar Twente en Groningen geslo ten, zoodat gedurende de wintermaan den in het hinnenlandsche luchtverkeer nog de tweemaal-daagsche dienst op Haamstede en Vlissingen, Texel en Eindhoven wordt onderhouden. I-Iet vervoer door de lucht naar Gro ningen en Twente is dit jaar in niet onbelangrijke mate gestegen, voorna melijk dank zij de groote regelmaat, waarmede de diensten werden uitge voerd, en het snelle Douglas-materiaai dat op deze lijnen gebruikt werd. Van en naar Groningen steeg het passagiers vervoer in de vijf maanden, gedurende welke de luchtverbinding werd onder houden, van 1380 tot 1537. De drukste maand was Juli met een verkeer van 441 reizigers. De Twente-lijn heeft het in verhou ding nog beter gedaan dit jaar. Bijna 500 passagiers werden in dit seizoen meer vervoerd dan in 1936. De vervoer- cijfers waren resp. 1349 en 867 passa giers. Het doorgaande vervoer van Twente naar het buitenland, is ook aan merkelijk gestegen De meeste belang stelling was voor Londen, gevolgd door Parijs. Qok voor de rondvluchten, welke van het vliegveld Twente georganiseerd werden, was meer belangstelling. Niet minder dan 790 passagiers werden ge hoekt tegen nog geen 100 in het vorige jaar. Het vliegveldbezoek steeg in 1937 n.et ruim 10.000 belangstellenden tot 24.794. Uit een en ander moge blijken, dat het Nederlandsche volk elk jaar weer een groot ere belangstelling aan den dag leet voor de luchtlijnen, welke de K.L.M. in eigen land onderhoudt. Er bestaat in Engeland groote belangstelling voor AMSTERDAM, 8 Nov. Het Stearman Hammondvliegtuig met neuswielonder- stel der K.L.M. wordt morgen naar Lon den overgevlogen door den K.L.M.-vlie- ger C. Ch. Steensma, die sedert de afle vering van het toestel aan de K.L.M. er zeer veel mee heeft gevlogen. Woens dag a.s. zal hij op Croydon de P.H.- A.P.Y demonstrceren voor een groot aantal Britsche genoodigden, waaronder tal van vooraanstaande figuren uit de Britsche luchtvaartwereld, vertegen woordigers van het luchtvaartministe rie, van de Royal Air Force en waar schijnlijk zullen ook de Nieuw-Zeeland- sche vliegster Jpan Batten en Colonel Lindbergh aanwezig zijn. In verband met den eventueelen aan koop van Stearman Hammondvliegtui gen voor trainingsdoeleinden in Enge land cn de mogelijke ontwikkeling van den bouw van verkeersvliegtuigen met neuswielonderstel. bestaat er in Enge land groote belangstelling voor deze K.L.M.-machine, die de eerste en op h°t nogenhlik de ecniee Stearman Ham mond in Europa is. LUIERMAND-COMITE TE NEDER- HORST DEN BERG NEDERHORST DEN BERG. 8 Nov. Er be6taan in deze gemeente plannen een comité te vormen, voor de ver strekking van luiermanden aan behoef tige moeders, die omstreeks den tijd waarop de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin plaats heeft, moeder worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6