VAM ZUIDEN Hebt gij geen geluk? amersfoortsch dagblad ADVERTEERTINDIT BLAD EEN BLINDE noodigde mij uit en ik kwam ORIGINEELS KÜBLERKIEEDING ISTENOl NeJLjeuwdï- r Maison Hartel MAN van DEVENTER" MISDEELDE? NEEN! Rosemarie von Jankó Ons grondgebied onaantastbaar Mevrouw AMANDA SOMNAMBULE D. C. VAN KEMPEN, afdeeling advertentie-bureau telefoon nos. 513 en 66 plaatsing van adver- tentiën in alle bladen zonder prijsverhooging ZOO JUIST ONTVANGEN NIEUWE ZENDING VOOR DAMES EN MEISJES VARKENSMARKT 9 De nieuwste catalogus wordt U gaarne toegezonden 4.- p. m. IEDERE DAME „FOOT COPY" Foot cop/ JAC. KROES Nieuwstraat 47 DEVENTER 1000 dozijn lakens en 1000 dozijn sloopen iHoet er geholpen worden? ACCOORD! 141400 MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN WEENSCHE NOTITIES OP DEN WOLFERSBERG, in het Weensche land, is eene zeer opmerkelijke koloni satiepoging aan den gang ZOO ik ditmaal eene herinnering ga beschrijven, die mü terugvoert naar een tijdstip dat reeds eenige maan den in het verleden ligt is het omdat dez herinnering voor mij zoo mooi en zoo bij zonder is. Het was nog Septemberhoon welfde de blauwe lucht boven het Ween sche land Het weer was zóó mooi dat het meer verwant leek aan de lulimaand dan aan den naderenden herfst Ik heslont een reeds ceruimen tiid geleden mij be reikt hebbende uitnoodiging no te komen en begon met eene mooie wondeling in de omstreken van Woenen te maken Bedoelde uitnoodiging was afkomstig van een blinde. Hierom was het geruimen tijd moeilijk voor mii geweest om er gehoor aan tp geven. Want de menschefijke natuur is laf; zij deinst terug voor het contact met dat wat verdrietig is en dat de door V. eigen levensenergie, die men toch zoo noodig heeft in dezen tijd, zou kunnen verminderen. Vooral daar waar wij niet anders kunnen bieder» dan on vruchtbaar medelijden en schrijnend erbarmen, leven wij maar al te graag met oogkleppen en zien ónze medemen- srhen liever niet. Dit ie misschien be schamend maar het Is toch mensche- lijk en begrijpelijk Zoo eing het mij nu ook met dezen blinde dien ik was te gengekomen bij een informatiebureau voor inwendige kolonisatie. Ik was hier heen gegaan, om voor mijn journalis tiek werk inlichtingen in te winnen over het kolonisatiewezen en in den loop van het gesprpk met den ambte naar kwam het onderwerp „blinden-ko- lonisatie" ter tafel Mijn vriend IK wa6 verbaasd: Hoe kunnen blin den nu koloniseeren, hoe kunnen zij den strijd met de aarde opne men. die. voor mannen in het volle be zit van hun krachten toch al zoo in spannend is? Toen wees de ambtenaar, die reeds vele jaren lang het kolonisa tie-werk diende op een blinde. Hij was de man. die op hef denkbeeld was ge komen om een blinden-kolonie te vor men. Hij was ook de eerste, die het plan in daden had omgezet Weldra 6tond hij voor mij: lang. de krachtige ledematen van den landman en ook die behoedzame, eenigszins tastende bewegingen, die toevalligerwijs blinden en boeren veelal gemeen hebben. Hij stak zijn pezige hand uit in de rich ting van mijn stem en zijn door een donkeren bril beschermde oogen leken in de mijne te boren. „Zeer velen hebben mij reeds naar den zin en de rechtvaardiging van deze blinden-kolonie gevraagd. Zoo ve len zijn van meening- waartoe kan dat nu goed zijn? Als u er iets over wilt weten, komt u toch eens bij mij buiten kijken. Maar u moet werke lijk komen" voegde hij er aan toe alsof hij mijn eedachten las. En zoo was ik dan werkelijk geko men. De groote stad lag ver achter mij. Het eindpunt van de tram lag honder den metei's verwijderd Een voetpad steeg steil omhoog tegen den heuvel, die verdeel.1 was in tal van perceelen voor de kolonisten De kolonie op den Wolfersbei'g bij Weenen. een van de vele waar levensmoede menschen, wel ke de groote stad. die hun slechts werk loosheid en proletariseering bood. vast beraden den rug toekeerden, thans po gen om met groenten- en ooftcultuur, alsmede met klein-veeteelt een beschei den plaatsje in de zon te verdienen. Hier op den Wolfersberg was waarlijk zon genoeg. Och. wat meende zij het goed, die vriendelijke Septemberzon! Zij deed het werk van vlijtige men- schenhanden rijpen: de rij na rij ge plante koolsoorten, de zwaar beladen vruchtboomen, de geurende kelken en rozen, die 's ochtends in de étalages der Weensche bloemenwinkels te zien zijn, toonden het onmiskenbaar aan. In een behaaglijke stemming wandelde ik den Venusweg van den Wolfersberg af en genoot echt van de zon en van het mooie land. Toen ik echter den Zonweg insloeg alle wegen op den Wolfers berg dragen sterren- en planetennamen viel het plotseling als lood op mij: ik ging naar een blinde! De heer des huizes EEN misdeelde, die nooit de schoonheid der wereld had aan schouwd, en \vien9 zware lot ik, niet-blinde. slechts met onvruchtbaar medelijden en met schrijnend erbarmen kon tegemoettreden. Iedere stap. die mij nader bij hem bracht, deed mij meer weifelen. Met neergeslagen blik ging ik toch verder. Toen hoorde ik plotseling een wonderlijk geluid; het klonk als gesjirp van krekels en toch ock weer anders. Wat kon het zijn? Nieuwsgierig keer ik door het met klimplanten begroeide hek toen viel mijn blik op het huisnummer Waar lijk. hier woonde mijn blinde kolonist!'Ik drukte op de klink en het tuinhek ging open. Ik trad binnen en kende meteen de oplossing van het raadsel Een dichte rij leiboomen om zoomde het pad naar de woning. De boomen zaten vol vruchten en elk van deze vruchten was in een geel-wit per kamenten zakje gehuld, die bij iederen windstoot ruischend en fluisterend langs elkander wreven. Door perkamen ten zakjes beschermde fruitcultuur op het terrein van een blinden kolonist? Het was het eerste wonder, dat ik hier ontmoette, maar slechts een van de vele. De heer des huizes kwam mij reeds te gemoet. Hier lek hij mij nog veel vrijer, nog veel meer los van de wereld dan be neden in de stad. Hij wist direct mijn naam weer en prees mij wijl ik woord had ge houden. ..Nu moet u zelf maar zien" zeide hij vrooliik. „wat ik hier in tien laar tot stand heb gebracht ik blindgeborene met een holf-blinde vrouw" Wü gingen door den tuin De heer des huizes voorop Hun- diz boog hij iederen afhangenden tak onzij maakte mij attent op oneffenheden van den grond, op de buizen der bevloeiing en vrees mu de „bezienswaardigheden" van de nederzetting. „Dat moet u nu eens goed be kijken deze groote menigte bloedroode bes sen" zcide hij met trots, en voegde er direct aan toe: „Hier, deze boom met winterpe- ren, die moet ik zelfs stutten, zoo zwaar draagt hij. leder van deze peren heb ik zeil omhuld met papier, opdat er geen in secten bij kunnen komen. Deze peren zijn mijn trots, zij worden eerst rijp in Maart Oostenrijksche winterperen. weet u wat dat betcekent? Er zijn er in Oostenrijk maar zeer weinig." Dieren WIJ kwamen langs bedden beplant met groenten, langs rijen bessen en frambozenstruiken, kortom de blindr boer verbouwde nagenoeg al les, wat een warmoezenier maar kan verbouwen. De nederzetting beslaat een oppervlakte van 500 vierkanten meter en iedere hoek ervan is uitgebuit. Over een paar houten treden komen wij bij de konijnenhokken: vier knaagdierenge zinnen wonen hier achter tralies. De kolonist vertel, mij over de verschillen de soorten en hunne bestemming. „Hier de kortharigen. rlio .vorden gemest voor de pan. Een gebraden konijn is heel smakelijk en mijn vrouw verstaat Je kunst om het toe te bereiden buitenge woon goed. Ginds de champaene-gele en grijs-blauwe, die leveren de goedbe taalde angorawol". En alle dieren ken nen hem. De konijnen nuffelen langs de tralies en knabbelen zachtjes aan zijn tastende vingers. „Steek uw hand toch niet door de tralies." waarschuwt hij, „want zij kennen u niet en dan bij ten zij zich vast". Vervolgens komen wij bij het kippenhok; hier zie ik een sneeuwwit volkje van ongeveer 100 leg horns. Het gevogelte zet zich op de schouders en het hoofd van den blinden man, pikt hem de graankorrels brutaal weg uit den zak en kakelt verstoord, als wij de deur weer achter on* dicht doen. Terwijl wij onzen rondgang beëindigen, komt een jonge man den tuin in loopen, noemt zijn naam en wordt door mijn begeleider hartelijk begroet „Wat i9 er mis?", vraagt hij den jonkman. En deze. alsof het vanzelf sprak dat een ziende een blinde om raad en hu^p komt vragen, gaat vertellen- met zij») kippen was dit en dat niet in orde. OF hij misschien de menging van het voer zou moeten veranderen, of wat anders de oorzaak van hun geringe productie zou kunnen zijn? Opmerkzaam luistert de blinde; dan geeft hij zijn advies en aan de manier, waarop de jongeman naar de woorden van den oude luistert, blijkt duidelijk, dat dit geen op zicli- zelfstaand geval is. maar dat velen op den Wolfersberg gewend zijn om hij mijn blinden vriend om raad en hulp te komen. In de woning Ook het huisje moet ik van binnen zien: de slaap- en woonkamer, zoowel als de ruime keuken, waar alles van helderheid blinkt en gezelligheid te kennen geeft. Dan leidt de blinde mij naar het venster: „In het voorjaar", zegt hij, „als om de hoek voor het huis de sering bloeit, belemmert zij het uitzicht een beetje, maar nu kunt u van hier duidelijk de helling daarginds zien, rvaar ^ens de blindenkolonie gevestigd zal zijn: veertig eengezinswoningen met ieder 1800 vierkanten meter grond. Waren wij maar slechts zoo ver! Maar nog steeds is er geldgebrek, nog steeds is hef niet mogelijk om voldoende cre- diet te krijgen. Doch het komt in orde, het komt zeker in orde! ïntusschen doe ik mijn best om de blinden zeif te scho len en zie toe. dat ze een deugdelijke ko lonisatie-cursus volgen. Ziet u mijn be drijf maar eens aan: er is geen spijker, dien ik niet zelf er in geslagen heb: geen boom. die niet eigenhandig ge plant is. geen kuiken, dat niet ondei mijn oogen is »iitgebroed. Wat i k kon kunnen de anderen natuurlijk ook." Hij zegt het rustig, maar vol overtui ging Fn plotseling valt het drukkende onbehaaglijke gevoel van mii af. dat mii bijna weerhield om de uitnoodiging van den blinde gehoor te verleenen En nu heb ik een krachtig en gelukkig gevoel dat ook een hlindenleven zoo mooi. zoo rijk kan zijn in eigen ki'acht en door de bereidheid om anderen te helpen F.n niet daarom hen ik nog beschaamd, dat ik op een blinde voor heb. Jpzp séhóone wereld in al haar pracht te kupnen aanschouwen, maar hierom, dat ik nooit don krachtigcn. hiizonderen wil van dezen eerliiken en Hinken levens kunstenaar zal kunnen benaderen BINNENLAND Antwoord van de regeering op nadere vragen van den heer Van Vessem 's-GRAVENHAGE, 9 November. Op de vragen van den heer van Vessen» betreffende het standpunt der regeering ten aanzien van de onaantastbaarheid van bet Nederlandsche grondgebied heeft de minister van buitenlandsche zaken o.a. het volgende geantwoord Aangezien Nederland niet tot het verdiag van Locarno is toegetreden en evenmin is aan te nemen, dat het zal willen toetreden tot een eventueel nieuw pact ter vervanging van dat verdrag, terwijl België getoond bad niet langer door garantie\ erplichtingen ten behoe ve van derden gebonden te willen z'jU. leek het niet onwaarschijnlijk, da» .10 betrokken groote mogendheden zien mocht het komen tot nadere onderhal» delingen over eenig nieu\y pact ter ver vanging van het verdrag van Locarno tegenover elkaar zouden wenschen te beveiligen daar, waar hun gebied aan dat van Nederland en België grenst. In den loop van algemeene en zeer in- formeele gesprekken met vertegenwoor digers van andere staten is toen ge- ruimen tijd voor de Belgisch-Britsch- Fransche regeering van 24 April 1937 het in de eerste vraag bedoelde denkbeeld (het „plan Snouck") geop perd, en wel als een .mogelijk nuttig element van discussie tusschen derden, doch niet als een Nederlandsch voor stel. Gelijk 's ministers ambtsvoorgan ger in dit voorjaar in de eerste kamer deed uitkomen, zou een regeling ius- schen de betrokken groote mogendhe den, waarin dat denkbeeld ten aanzien van Nederland werd vastgesteld, ons tot op zekere hoogte welkom kunnen zijn, al blijven wij er buiten en al vra gen wij er niet om. De verwezenlijking van het bewuste denkbeeld zou dus slechts kunnen ge schieden in den vorm van een overeen komst, waarbij uitsluitend de betrokken groote mogendheden partij zouden zijn. Voor medewerking van Nederland bij de totstandkoming dier overeenkomst was in dien gedachtengang geen plaats Gevolgen, als in de tweede vraag voor zien (nl. gevaar voor- de onaantastbaar heid van ons grondgebied) duchtte de regeering niet en ducht zij ook thans niet. Overigens is het denkbeeld prac- tisch niet aan de orde. nadat inmid dels de positie van België op andere wijze is geregeld De regeering kan niet inzien, dat het bedoelde denkbeeld iets uit te staan heeft met de verklaring van den heer Baldwin van 30 Juli 1934. Dat die ver klaring een ontkenning zou beteene- nen \an de onschendbaarheid van het Nederlandsch grondgebied, is een op vatting, die de regeering niet kan on derschrijven. Ten deze wordt herinnerd aan de mededeeling. die 's ministers ambtsvoorganger op 24 November 1934 in de tweede kamer ter zake deed. Aangezien uit niets gebleken is, dat in het buitenland de opvatting zou zijn gewekt, dat Nederland zijn grondge bied beschikbaar stelde voor opmarsen of afweergebied van buitenlandsche troepen, noch aannemelijk is gemaakt, dat een zoodanige opvatting zou kun nen zijn verwekt, zou de regeering in dit verband een verklaring, als de heer van Vessem bedoelt, onbegrijpelijk en derhalve schadelijk voor onze belangen achten. De opvattingen der regeering omtrent de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied kunnen ge acht worden in het buitenland voldoen de bekend te zijn.- Waarom wacht U op Uw geluk, als op een wonder? Laat Mevrouw AMANDA U helpen. Zij kan U onschatbare diensten bewijzen en U inlichten betreffende Uw gunstige tijden, huwelijk, geluk, vriendschap, liefde, rijkdom, zaken, reizen en alles wat er in het menschelijk leven voorkomt. Zij lost U alle geheimen en duistere zaken op. Geheimhou ding verzekerd. Donderdag en Vrijdag te consulteeren van 10 uur v.m.—10 uur n.m. WEVERSSINGEL 32 TEL. 166 AMERSFOORT. Om 12 uur vertrekt de eerste auto uit Amsterdam voor Uw spoedbestellingen. Tel. 28. Snouckaertlaan 2 TELEFOON 589 WINTERMANTELS BONTMANTELS APARTE ZENDING WEENSCHE JERSEY'S ONTVANGEN Inrichting voor Heilgymnastiek, Geneeskundige en Sportmassage Heete luchtbaden - Voetbehandeling Spec. Gymnastieklessen. Leeraar llch. oei. M. O. Dipl. Hellgym. en Massage. ZUIDSINGEL 29 TEL. 1653. (OOK VOOR ZWAARDERE FIGUREN) niets riskeeren d k.w. probeeren op gemakkelijke cond. onder geheimh. praat met huib holsteijn AANVANG 15 NOV. kan 3 èi 4 uur wandelen, indien zij maar schoeisel draagt. De onmisbare bodem voor iederen voet, ook \oor Heerén. Heden alle modellen ge- etaleerd. 6E0ERNV 70129 Let op onze avondschoentjes. Langestraat 78. Tel. 840 Als deze hond zou kunnen spreken, dan zou hij n u zeggen; „Als mijn kinderen menschen waren zou ik hun bed nu bedekken, met het „Man van Deventer'' bedlinnen." Door de groote slapte in de Twentsolie Teatiel Industrie, heeft de bekende met een der grootste fabrikanten van Twente een zeer voordeelig contract kunnen afsluiten voor levering van: speciaal voor hern vervaardigd van de beste kwa liteit zware graslinnen. Deze lakens en sloopen zijn keurig verpakt in doozen (geheel nieuw). Deze la kens hebben wij altijd verkocht voor 2.50 p. stuk maat 150 X 240 c.m. en zullen deze nu sleohts 14 dagen worden aangeboden voor den abnormalen lagen prijs van slechts f 1.95. Dus 25 korting. Bovendien krijgt U hierop van ons een schrifte lijke vvaschgarantie van 3 jaar, voor elke vas- scherij. Maar U verslijt ze nog in geen 0 jaar. Als reclame geven wij bij aankoop van minstens 6 dezer lakens 6 sloopen van dezelfde kwaliteit maat 62X72 c.m. van f 0.80 per stuk nu voor slechts 0.40 per stuk, dus voor de helft van den prijs. Deze lakens hebben wij in voorraad tot 200 oM. breed. Dit pakket van 6 lakens en 6 sloopen, ter waarde van f 19.80 nu voor 14.10, kunt U zon der eenige verplichting franco op zicht aanvragen het wordt niet onder rembours gezonden. Is het pakket en de kwaliteit niet naar Uw genoegen dan kunt U het ons ongefrankeerd terugzenden. Dames die nu gaan trouwen of hunne linnenkasten willen aanvullen, kunnen ook de „M. v. D." Huis- houdkoffer gevuld met monsters voor geheele en gedeeltelijke Uitzetten op zioht aanvragen. Kloosterlinnen-lakens steeds uit voorraad lever baar tot 280 c.M. breed. Zware kwaliteit Flanellen Anti Rheumatiek laken gemengd met zuivere wol 160 x 240 van 2.50 slechts 1.95 per stuk. Zoo is de echte oud- vaderlandsche geest. Zijn er Nederlanders, die even door den winter heen ge holpen moeten worden? Daar wordt voor gezorgd I Dat nemen wij gezamen lijk op onsl Gij, die schaaft, en gij, die smeedtl Gij, die arbeidt op kan toor, en gij, die gTaaft op het landl Gij, die lasten vervoert, en gij, die werkt langs de wegen I De Nederlandsche regeering doet een beroep op Uw solidariteit I Helpt hen, die buiten hun schuld werkloos zijn I De Overheid doet het harel Millioenen guldens wor den besteed, om bij Uw werk- looze landgenooten gebrek buiten de deur te houden. Maar er is nog meer noodig. Dekens voor de kinderen. Schoe nen voor moeder. Een nieuwe K.S.D.-FONDS GIRO jas voor vader. Van hun steun sparen zij ervoor, door de overheid daar bij geholpen. Zij kunnen zich aldus over eenigen tijd iets aanschaffen, maar de win ter staat voor de deur! Er moet daarom direct geholpen worden. Weldra wordt er gecollecteerd 1 Moeten wjj U nog vragen, een bijdrage te storten? U helpt immers!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 4