SCHERPE CRITIEK OP HET KABINET 56 GETUIGEN a CHARGE HET LEVEN IN TWEEDE KAMER Ir. Albarda en Ds. Kersten aan het woord DE BEWAPENING BOVEN DIGOEL Gouvernementsarts vertelt Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES GEKNOEI MET STEMPELS LUXE-AUTO BOTST OP VRACHTAUTO Een doode en twee ernstig gewonden „SYMBOOL ONZER STAATKUNDIGE EENHEID" ONTPLOFFING TE AMSTERDAM 84-JARIGE MAN STEEKT MET MES Burenruzie te Zwolle 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937 De Soc. Dem. fractie aanvaardt niet alles, wat haar wordt voorgelegd Aan de orde zijn de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1938. De heer Albarda 'S.D.) herinnert aan den uitslag der verkiezingen, waar uit blijkt dat ons volk met overgroote meerderheid zich heeft uitgesproken voor de vrijheid der democratie. De verkiezingen hebben geen grond slag opgeleverd voor de vorming van dit kabinet. De anti-rev. partij is van 1922 af steeds achteruitgegaan Na 1933 heeft de heer Colijn vele stemmen ge kregen niet als anti-revolutionair maar als de sterke man. Ook in 1937 kreeg hij menige stem uit de kleurlooze mid denstof Dit zou niet zijn geschied als deze had verklaard, dat hii een rechts kabinet zou vormen Wel had de heer Colijn in de Eerste Kamer verklaard, dat de samenwerking In het vorige kabinet zoo goed was, als in welk ander kabinet ook. Spr. noemt onjuis' de opmerking van den heer Colijn dat het geen gewoonie is. de geschiedenis eener kahinetsfor mafje te publiceeren en wijst op ante cedenten in anderen zin. De hier ten deze geldende opvattingen worden ne-- gens in het buitenland gehuldigd. Waarom mag er niet gesproken wor den van een coalitie-kabinet? Er is toch samenwerking van de desbetreffende politieke partijen? Er is toch een kabi net op positief christeliiken grondslag? Is er tusschen de drie rechtsche par tijen voldoende overeenst, riming voor een vruchtbaar staatkundig heleid? Ten aanzien van verschillende wen schen, die hun lief zijn, moeten ■k- rechtsche partijen nu berusten. Hel raakt hier ook het meest essentieele punt der democratie, de geestelijke vrij. heid; dienaangaande zijn er niet te overbruggen tegenstellingen tusschen de katholieken en de andere rechtsche par tijen. De oractijk heeft dan ook vroeger reeds droevige ervaringen over de hier- bedoelde samenwerking opgeleverd. Er zijn nu weer nieuwe spanningen in ons volk gewekt. De antithese zal her leven. De saamhoorigheid van ons volk wordt aangetast, ~ok als een deel ervan zich beter acht dan de rest. Ook in den socialen vooruitgang zal de anti these schadelijk werken. Een zeer ontmoedigend staatsstuk, dan de memorie van antwoord inzake hoofdstuk I is. is er in Nederland zelden verschenen. Wat tot nu toe vernomen is van de voornemens der regeering verwekt geen geestdrift We staan voor beperking v n den arbeid der gehuwde vrouw, wellicht voor wijziging der hu welijkswetgeving Dienaangaande is er reden voor bezorgdheid. De moeilijkhe den b.v. te v- rgrooten om een ongeluk kig geworden huwelijk te ontbinden komt geenszins ten goede aan sociale verhoudingen. In zake handhaving d'jr openbare eerbaarheid moeten we de plannen der reeeering afwachten. Ook aangaande haar voornemens t.a.v. de Zondagswetgevin.. is er reden voor on gerustheid. Ir. Albarda Voor de bewapening moet bij deze re geering alles wijken. Zeker is verbete ring der bewapening noodig, niet alleen in Nederland trouwens. Spr. ontkent niet de noodzakelijkheid van vermeer dering der militaire uitgaven en is prin cipieel bereid, daartoe mede te werken. Maar spr. aanvaardt niet alles, wat ons. wordt voorgelegd Met haar militaire plannen overschrijdt de regeering het financieel mogelijke. Op een enkele wijze wordt overigens aangegeven, hoe men op den duur op de tekorten denkt in te loopen. Een socialistisch kabinet b.v. in Frankrijk moest eens met zulke perspectieven kojnen. Nu zal een sluitend budget eerst met St. Juttemis zijn te verwachten. Moet een volk voor een lange reeks van jaren afzien van het lenigen van zijn nood? De werkloozen zijn de eer sten geweest, die de politiek der regee ring aan den lijve hebben ondervonden. Opnieuw is verbetering van den werk lozensteun ir de memorie van ant woord afgewezen. In tal van gezinnei Uthree! letterlijk alles. Spr. wijst voorts op de kwade gevol gen van de houding der regeering ten aanzien van de ambtenaarssalarissen. Boven de memorie van antwoord had ook wat betreft het onderwijs, moeten staan als motto: Gij die dit leest, laat varen alle hoop, Verbetering is alleen te verkrijgen door tempering der defensievoorstellen en vermeerdering der rijksinkomsten. Er is hardnekkige tegenstand ook in dit kabinet over wijziging der positie van zilver en nikkel in ons muntstelsel. Spr vraagt een onderzoek naar de werking van het fondsen«tp|sel en van het om slagstelsel in de sociale verzekering. De heer Kersten (Staatk. Geref.) zeg!, dat de verklaringen van dr. Co lijn in de heide Kamers over de wen- schelijkheid van een kabinet op breede basis duizenden hebben genoopt, hun stpm op dr. Colijn uit Ie brengen. Spr schetst de thans gewekte teleur stelling Tiet wa re christendom is thans hoven- die i failliet ver klaard, door de coalitiepolitiek. De antirevolu- fionnaire partij heeft zich feite lijk los gemaakt van Gods Woord. Spr. critiseert het optreden van r.kath. zijde tegenover protestanten in overwegend roomsche streken, alsook bel honden van verkapte processies. Spr. dringt aan op betere handhaving der Zondagsheiliging, o.m. door beper king van den treinenloop Spr betuigt instemming met dat gedeelte van hpt regeeringsprogram. dat gericht is op versterking van onze weermacht. Spr. dringt aan op grootere vrijheid voor het bedrijfsleven. De regeering wachte zich er voor, de crisiswetgeving im te zetten in een vaste ordening voor hef hedrijfsleven. De overheid trede te rug in ótede van weer nieuwe slappen op den verkeerden weg te zeilen. De vergadering wordt om vijf uur verdaagd tot morgenmiddag een uur. DS. KERSTEN Beleediging van den directeur van het slachthuis te Rotterdam BOTTERDAM. 9 November. Van daag hadden zich voor de rechtbank alhier te verantwoorden de 67-jarige gepensionneerde hulp-keurmeester W. de TI., wonende te Weststellingwerf en de 52-jarige J. L. B„ directeur eener Naamlooze Vennootschap Ie Rotterdam. Zij worden er van beschuldigd, in 1935 en 1936 een tweetal requesten naar den Minister van Justitie en afschriften daarvan aan verschillende slagers en veehandelaren in den lande gestuurd te hebben. In deze requesten hebben zij zich zeer beleedigend uitgelaten over den directeur van het openbare slachthuis te Rotterdam. Dr H. J. J. H Zij beschuldigden den heer H. ervan, dat hij als directeur van het slachthuis te Rotterdam en al6 keurmeester te Sliedrecht regelmatig groote hoeveel heden afgekeurd vleesch aan opkoopers heeft verkocht De officier van justitie, Mr. Wilbren- ninck. heeft niet minder dan 56 getui gen gedagvaard. De verdachten hebben vier getuigen décharge opgeroepen. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat de heeren destijds gewaarschuwd zijn door Baron van Voorst tot Voorst, die toen werkzaam was bij het departement van justitie, geen onjuistheden in hun requesten te zetten. De bron van de praatjes schijnt te zijn geweest een zekere Sch gewezen keurmeester en thans slager te Rotterdam. Als getuige gehoord geeft hij toe. dat de dingen, die hij vertelde, achteraf niet waar of sterk overdreven bleken te zijn Het ging o a. over het feit. dat een varken, dat hij als keurmeester wegens tuberculose had afgekeurd, op bevel van Dr. H toch in de consumptie werd gebracht Dit varken zou afkom stig geweest zijn van een familielid van Dr. H. Verschillende getuigen verklaarden vervolgens, dat zij de dingen, die in de requesten staan, als louter fantasie beschouwen. Een ander feit in de re questen genoemd betreft den tijd. dat dr. H. in Sliedrecht keurmeester was. Ook toen zou bij veel afgekeurd vleesch naar Sliedrecht hebben doen vervoeren en het daar verkocht hebben. Het blijkt echter, dat Dr. H.. dit vleesch gehru'.< te bij proevpn met haantjes Hij was toen namelijk bezig met zijn procf- sch rï ft Getuige Alberda. dienstgeleider bij de belastingen te Sliedrecht. verklaarde dat hij Dr. H had leeren kennen als een nauwgezet en onpartijdig keur meester. De praatjes betitelde hij als rod del a rij. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd als eerste getuige gehoord de heer A C. Langerak. sla ger te Dubbeldam, die een verhaal doet van een tuberculeuse koe. die Dr. H goedgekeurd zou hebben, waardoor hij zich bevoordeelde. Getuige beweert, dat het vleesch. wanneer men er in drukte, pap werd. zoo rot was het. Dr. H herinnert zich dit geval, doch ont kent dat de koe ziek was Dat de ver dachten dit geval in hun request flink ovprdreven hebben, laat zich hegrijpen. Verder wordt nog een aantal getuigen gehoord, die allen de onjuistheden van de feiten, vastgelegd in het request, be- testigen. Een en ander over de inter neeringskampen op Nieuw Guinea AMSTERDAM, 9 November. In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft Dr. L. J. H. Schoon- heyt uit Scheveningen hedenavond voor de Kon. Ver. ..Koloniaal Instituut' een lezing met lichtbeelden gehouden over de interneeringskampen in Boven Digoel in het Zuid Oosten van Nieuw Guinea. Dr. Schoon hey t, die twee jaar als gouvernementsarts en als eenig genees- hoer in de concentratiekampen werk zaam was. kwam uiteraard geregeld en van nabij met de bannelingen, die al len inlanders zijn. in aanraking. Voor af zei de 6preker dat de toestanden wel ke hij zou bespreken, alleen nog maar in de verste uithoeken van onzen In- dischen archipel voorkomen, en dus niet als gewone „Indische toestanden" mogen worden beschouwd. Naar boven Digoel is het een reis van ongeveer 460 K.M. van de kust waar van spreker een boeiende be schrijving gaf, gevolgd door een uit eenzetting van de ligging en de inrich ting van de interneeringskampen, waar do bannelingen zijn ondergebracht en aan verschillende objecten werkzaam zijn. zooals aan een vliegveld, dat door hen wordt aangelegd Het leven op de post van den gouvernementsarts te Ta- nah-Merah is zeer eentonig, doch het klimaat is er vrij goed en de gezond heidstoestand stemt tot tevredenheid. Dank zij een uitgebreide malariabe strijdingsdienst heeft men deze gevrees de ziekte onder de knie gekregen, zelfs zonder het toepassen van een ki- nine-prophvlaxe voor de bannelingen. Deze omstandigheden en de onmoge lijkheid om te ontvluchten, hebben bij spreker de overtuiging post doen vat ten. dat de^interneeringskampen geheel aan hun dnel beantwoorden. Bovendien is de schaarsche Papoenbevolking om de post heen betrekkelijk achterlijk en niet vatbaar voor de nationalistische of communistische invloeden, die de ge- interneerden onder haar zouden pogen <c propageeren. Wel zijn er enkele ont vluchlingspngingen ondernomen, doch de meeste waaghalzen hebben deze met den dood moeten bekoopen Met de Paoea-bevolking heeft spre ker het zeer goed kunnen vinden, en dit heeft hem in staat gesteld aan dacht te schenken aan de religie der boschbewoners, ook in verband met de missie en do zending. Ernstig waar schuwde hij echter voor de zoogenaam de dubbele zending. In de interneeringskampen wonen nog steeds de ..naturalisten" en „on- yerzoenlijken". die nu al sedert negen jaar niet meer werken, en bovendien nog zeer onvoegzaam tegen de verte genwoordigers van het gezag optreden, terwijl zij wel voedsel en andere levens behoeften zonder vergoeding van hei gouvernement in ontvangst nemen. De behandeling der geïnterneerden, waar onder, behalve de zoo juist genoemde „onverzoenlijken". voor het overige zoo wel nationalisten als communisten zijn te vinden, is in de kampen uitstekend. Er is een fraai ziekenhuis voor hen gebouwd, de malariabestrijding is zeer goed georganiseerd, er is een voetbal veld en zelfs een betonnen tennisbaan, terwijl bun vroeger ten overvloede een goede bioscoop ter beschikking stond. Maar hun houding, ook tegenover de Papoea's, was doorgaons verre van fraai; de Papoea's beschouwden zij dan Nedertandsch Binnen een kwartier kunt Product Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Yolgens recept van Apotheker Dumont ook meer als dieren dan als menschen. Vervolgens wijdde spreker nog eeni ge woorden aan de „onverzoenlijken", die dertig K.M stroomopwaarts van hef. groote kamp, te Tanah Tinggi. wo nen. In hun „heilstaat" i9 de verdeeld heid wel zeer groot, hetgeen uit de voortdurende vechtpartijen b'lijkt; maar niettemin is de belhamel dezer onver zoenlijken. Sardjono. door Nederland- sche stemgerechtigden tot lid van de Tweede Kamer verkozen. Dat dit, zoo zeide spreker, deels zeer ongewenschte en onverkwikkelijke en deels zeer ko mische tooneelen 6chiep, ligt voor de hand. Tot slot besprak Dr. Schoonheyt het resultaat van de repatrieerlng van de bannelingen, dat verre van fraai is. waarbij hij een woord van hulde bracht aan den pionier van Boven Digoel. oud kapitein Becking, die op het oogenblik nog. als leider van de goud-exploratie, in de diepe rimboe van Zuid Guinea rondzwerft Onregelmatigheden bij de havenarbeiders reserve te Rotterdam ROTTERDAM, 9 Nov. Do rivierpolitic was ter oore gekomen, dat er bij de controle van havenarbeidersreserve ge knoeid werd met stempels en een uitge breid onderzoek daarnaar heeft geleid lot aanhouding van drie personen die een volledige bekentenis hebben afge legd. Het zijn twee havenarbeiders, de 39 jarige A. van N., de 41 jarige A. T. S. en de 36 jarige baas A. de V. Het gerucht ging n.l dat er losse ar beiders waren die stempels kregen m hun hoekjes zonder dat zij werk hadden verricht zoodat zij onrechtmatig loon trokken. De eerste phase van het on derzoek leidde tot aanhouding van den 39 jarigen havenarbeider A. van N. in wiens boekje voorkwamen twee stem pels, een voor een ochtend en een voor een middagtaak. De man kon echter onmogelijk dien arbeid hebben verricht, omdat kwam vast te staan, dat op den betreffenden dag zijn schoonmoeder was begraven, bij welke begrafenis hij aanwezig was geweest. De politie informeerde belang stellend hoe de stempels in het hoekje kwamen, maar hierop kon hij geen ai- doend antwoord geven. Hij zeide daar van niets Ie weten. Hij had echter later bij het uitbetalen van het loon wel go- merkt dat er eigenlijk te veel stond aangeteekend, maar hij had zijn. mond gehouden. De politie vond dit onaanne melijk, aangezien er een controle is. D^ hazen hebben loonlijsten en de totalen daarvan mtfeten kloppen met de totalen waarvoor stempels in de boekjes wor den gegeven, daaruit trok men de con clusie, dat er ook een baas in de zaak betrokken moest zijn. Dientengevolge werd aangehouden de 36-jarige baas A. de V. die op zijn beurt ook niet vprklaren kon hoe er stempels voor niet verrichten arbeid in de hoek jes konden voorkomen terwijl ook de bedragen op de loonlijsten geen ver schillen opleverden Het onderzoek had inmiddels ook ge leid tot aanhouding van een derden man, den 41 jarigen havenarbeider A. T. S. Toen deze echter zijn stempelboek- je toonde bleek dat er een pagina uit mankeerde vermoedelijk omdat daarop ook valsche stempels hadden gestaan. Na eens flink aan den tand gevoeld 'e zijn bekende S. tenslotte. Hij deelde te vens mede, dal de stempels met goed vinden van den baas de V. in het boek je waren gezet en bovendien dat de ta ken door de V. zelf waren afgestempeld. De V. kon toen ook niet langer ontken nen en vertelde dat bij een en ander heelemaal uit philantropie had gedaan Ook de derde man kon op deze verkla ringen worden vastgehouden. MACHINISTENEXAMEN 's-GRAVEXHAGE, 9 Nov. Geslaagd voor diploma B de heer M. Moprmond te den Haag en voor het eerste gedeelte van diploma B de heer TI. Jongebloed te Rotterdam. >VA TETEN WIJ MORGEN? Voor d& Koffietafel Gebakken lever met brood Bereiding: Snijd van warme gekookte lever ronde of vierkante plakjes, snijd van oud wittebrood zonder korst een gelijk aantal sneetjes van 1 c.M. dikte, gelijkvormig aan de leverplakjes. Bak het brood goudbruin in de boter en houd het warm. Bak vervolgens door regen en rookspek in zeer dunne plak jes tot ze doorschijnend zijn. Wrijf de afsnijdsels van de lever fijn, vermeng ze met een tikje zout, peper, geraspte uit, gehakte peterselie en beschuit bruin. Maak dit mengsel vochtig met wat bouillon of tomatenpuree en ver warm het onder voortdurend roeren. Leg op elk sneetje brood een plakje lever en hierop een plakje spek. Schik de broodjes op een verwarm den schotel en leg er het leverkruin om heen. Voor de middagtafel Varkenscarbonade Groene kool Aardappelen Crème au caramel. Bereiding: 2 eidooiers, 150 gr. suiker, L. kookroom (eiwit, poedersuiker). Roer de eierdooiers met 20 gr. van de suiker zoolang tot een dikke wit-achtige massa verkregen is. Voeg er vervolgens onder voortdurend roeren de aan den kook gebrachlen room aan toe en ver warm de massa, totdat ze gebonden is Houd ze daarna warm. Brand van de rest van de suiker caramel. Voeg haar onder steeds roeren langzaam bij de roomvla en blijf nog een tijdje doorroe ren, tot het gevaar voor schiften voor bij is. Men kan deze vla garneeren met oi- wit, dat met wat poedersuiker is ge klopt. LAREN (Geld.), 9 November. Van morgen is op den weg naar Lochem, nabij het dorp Laren, een personenauto, door een defect aan de stuurinrichting, in volle vaart op een uit de tegenover gestelde richting komende vrachtauto van de GelderschOverijselsche tram weg-maatschappij gereden. In de personenauto zaten de 76- jarige landbouwer A. Zomer uit Nettelhorst en een huishoudster. Een 35-jarigen zoon van den land bouwer. de heer H. Zomer, bestuur de den wagen. De heer A. Zomer werd op 'slag gedood. De heer H. Zomer en de huishoudster werden zeer ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Deventer ge bracht. De personenauto is geheel vernield. De vrachtauto is ernstig beschadigd. De bestuurder werd niet gewond. STUURLIEDENEXAMEN 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Geslaagd voor len stuurman groote stoomvaart: de heeren P Meuldijk en C. Schol. Voor 2den stuurman groote stoom vaart de heer J. L. van Triest. Soc. Dem. burgemeester van Zaandam verdedigt het Oranjehuis ZAANDAM. 9 November. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor 193S heeft de heer Flentrop (V.D.) het feit in herinnering gebracht, dat bij de vorstelijke huwelijksfeesten in het begin van Januari van dit jaar het personeel van een der openbare lagere scholen zijn medewerking aan de kinderfeesten heeft onthouden, waar door de leerlingen dier school van deel neming aan die feesten waren uitge sloten. Die medewerking was gevraagd door de beide samenwerkende Oranjever- cenigingen in de gemeente. Spreker be treurde dit. en stelde aan B. en W. de vraag of hiertegen in de toekomst niet kan worden gewaakt De heer Bosman (R.S.A.P.) daarente gen meende voor het optreden van dit personeel, dat zoozeer getoond had rug- gegraat te hebben, een woord van hul de le moeten brengen. Hij verwijt den sociaal-democraten len opzichte vjin deze feesten in strijd met hun beginselen aan het fascisme steun te hebben verleend. Naar zijn meening kan met de bourgeoisie, de binnenlandsche noch de buitenlandsche een eenheidsfront worden gevormd. Hiertegen is de voorzitter van den ge meenteraad. burgemeester In 't Veld, krachtig in verzet gekomen. Wij leven, zeide spreker, in een zeer moeilijken en gevaarvollen tijd. Wie het nog niet weten mooht. leze de be schouwingen in de Engelsche en Fran- sche couranten over het anti-komintern verdrag. Men begrijpt, dat dit verdrag inhoudt, dat Duitschland. Italië en Ja pan in beginsel bereid zijn in te grij pen in de binnenlandsche verhoudin gen van andere volken. Spanje en Chi na zijn de eerste voorbeelden, gevre-sl wordt dat Tsjecho Slowakije een der de voorbeeld kan gaan vormen. In nog verderen tijd komt wellicht ook Neder land aan de beurt Onder zulke om standigheden krijgt het belang van een hechte staalkundige eenheid grootere beteekenis dan in rustige tijden. Daar om zou het rampzalig zijn, wanneer thans rond het koninghuis de staatkun dige verscheurdheid van ons volk werd gedemonstreerd. Te gemakkelijker valt het de SD.A.P het Oraniehuis als symbool van onze staatkundige eenheid te aanvaarden, daar aan dit vorstenhuis door de his torische traditie de begrippen van vrij heid en verdraagzaamheid ten nauwste verbonden zijn. Ik zie daarom niet in, waarom aan het personeel van de betrokken 6choo! hulde moet worden gebracht. Integen deel, ik meen juist, dat het daarmede de openbare 6chool .geen dienst heef! bewezen. Van dit personeel wordt niet verlangd ipfs tpgen het geweten of te gen de eigen overtuiging te doen. Er kan ook passieve medewerking wor den verleend en ik hoop dat het per soneel daartoe bereid zal worden be vonden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING „PRINS BERNHARD TE GLAD- BECK-BUER Naar „De post van Holland" meldt, is met medewerking van de groep Essen van den Nederland6chen Bond in Duitschland te Gladbeck-Buer een Ne- derlandsche vereeniging opgericht, waaraan de naam „Prins Bern hard" werd gegeven. De vereeniging telt voorloopig vijftien leden en is toegetre den tot den bond en de groep Essen. De politie stelt een onder zoek in naar de oor zaak AMSTERDAM, 9 Nov. De recherche van het bureau Warmoesstraat stelt een onderzoek in naar een ontploffing, welke zich Vrijdagmiddag aan de Oos- terdokskade heeft voorgedaan. Spoor wegarbeiders, die dien middag aan de Oosterdokskade werkzaam waren, hoor den een tamelijk harden knal en zagen ook eenige rook opstijgen aan den voet van het talud, dat daar van den weg is afgerasterd met een rij dwarsliggers. Een der dwarsliggers bleek gespleten te zijn en in de nabijheid werden een paar stukken ijzer gevonden. Een schippersvrouw, die in de nabijheid woont, had de ontploffing ook gehoord, doch zij had geen rook gezien. De po litie, die in het belang van het onder zoek het gebeurde geheim had gehou den, stuurde de gevonden stukken ijzer op naar de Artillerie-inrichting aan de Hembrug. Uit het onderzoek bleek ech ter, dat hier geen sprake is van een bom Het slaat ook nog geenszins vast, dat de biel door deze ontploffing is gespleten en het is niet onmogelijk, dat kwajongens vuurwerk afstaken. Van een aanslag is dan ook geen sprake. De politie zet echter haar onderzoek voort. ARBEIDSONGEVAL AMSTERDAM, 9 November. Vandaag is een slooper, die werkzaam was bij de afbraak van een pand aan de Elandsgracht 117, van vijf meter hoog te gevallen. Hij brak beide armen en is door den G. G. en G. D. naar het Wil- helmina gasthuis vervoerd. ChqjLnda Grand Thó&tre. Van Vrijdag 5 t.m. Woensdag 10 November vertoo ning van de film: „De Groote Illu sie." Zondag 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling ovsrige dagen 8.10 uur n.m. Woensd^r en Zaterdag 2.30 uur n.m matinée. 11 November. Indische film. „Ele phant Boy." 8.15 uur. City 'Théater. Van Vrijdag 5 t.m. Donderdag 11 November vertooning van de film „Men gaf hem een ge weer" Zondag 1.45. 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat' ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur Musenm Fléhite, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 1—4 uur. uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) Sterhnis Beekenst.Iaan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes, R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- 6traat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhui7en 9. Glldehnis A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Verkoopstentoonstelling van schet sen, grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 328 November, dag. 105 uur n.m. 11 November. Amicitia. Amersf. Best. Bond. Vertooning film „Het witte Paard" 730 uur. 11 November. Monopole. Ver. voor Paedagogiek. Spreker de heer B. J. Groene velt. 8 uur. 11 en 12 November. Amicitia. Schoolbioscoop. 11 November, Amicitia. Propa- candaavond N.V.V. 8 uur n.m. 12 November. Concordia. Open- hare vergadering van ,Kerk en Vrs- de." Sprekers Dr J. Nieweg en mr. G. A. J ter Linden. 8.15 uur n.m. 13 November. De Valk. Dansavond 13 t.m. 28 November. De Poth. Amersf. Kunstkring. Tentoonstelling schilderijen van mej. T. G. M. van Hettinga Tromp en van schilderijen en ceramiek van H. Kamerlingh Onnes. Dag. 104 uur. Opening 13 Nov., 3 uur n.m. 16 November. Schoolvereeniging Pallas Atheoie". Voordracht „On derdrukte vernielzucht leidt tot ver nielzucht". 8 uur. 17 November. Amicitia. De Prince- vlag. Oranjefilm. 8 uur. 17 November. Grand Théêtre. Con- certvereeniging. The Curtiss String- quartet. 8 uur n.m. 18 November. Amicitia. Dynamo- Revue. 8 uur n.m. 18 November. Grand ThéStre. Cul- tuka, Ned. Tooneelgroep. Rijksstraat weg. S uur n.m. 19 November. Amicitia. 2e abonn.- voorstelling Centraal Tooneel voert op: Lorelei 1937. 8 uur n.m. 20 November. Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. Blok—Galjaard. 8.15 uur n.m. 21 November. Monopole. Joodsche Ver. Nut en Genoegen. Lezing van den heer J. Khan uit Eindhoven, over: De criminaliteit der Joden in Ned. 8 uur. 22 November. Amicitia. Jubileum avond Charlotte Kohier. 8 uur n.m. 2-4, 25 en 27 November. Amicitia. Jublleumuitvoeringen Gymnastiek vereniging Excelsior. 25 November. De Valk. Propagan- da-avond I.O.G.T. 8 uur. 26 November. Amicitia. 't Nut. Gooisch Symphonie Orkest. ZEIST 13 November. Figi. Abonnements voorstelling Centraal Tooneel: Prof. dr. Hiob Pretorius. 8 uur. ZWOLLE, 9 Nov. Op den Middel weg te Zwolle is vanmiddag oneenig- heid ontstaan tusschen de buren Brug- geman en Uit den Bogaert. De ruzie ontstond tusschen de beide vrouwen, toen zij de stoep aan het schrobben waren. De twist werd voort gezet door den man van mejuffrouw Uit den Bogaert eenerzijds en aan den anderen kant door den 84-jarigen vader van mejuffrouw Bruggeman. Toen de laatste Uit den Bogaert te lijf wilde, hield deze hem met een be zem van zich af. Hij sloeg hiermede den nuden man op het hoofd. Deze werd hierop zoo driftig, dat hij zijn mes greep en hiermede U een diepe steek in het hoofd achter het oor bracht. In ernstig gewonden toestand werd het slachtoffer naar het Sophia Zieken huis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De oude Bruggeman is in het hoofd bureau van politie ingesloten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6