Ir. E. C. W. VAN DIJK ten grave gedragen LAATSTE BERICHTEN Een hoogstaand mensch ging heen Duizenden belangstellenden wonen de plechtigheid op het kerkhof te Westerveld bij Vrachtauto met vee door Dieseltrein gegrepen Nieuwe Voorzitter aanvaardt zijn ambt Inspecteur Vrijwillige Burgerwachten Borgstellingsfonds voor de Geldersche Vallei Rondweg beoosten Utrecht Prov. Wegenplan Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 LANGS een haag van leden van het lagere spoorwegpersoneel, beambten van alle takken van dienst, waarbij ook van het voor malige N.C.S.-personeel, werd hedenmiddag het stoffelijk over schot van Ir. E. C. W. van Dijk. in leven directeur van de Neder landsche Spoorwegen, gedragen naar het groote gazon van het kerkhof op Westerveld, waar dui zenden belangstellenden, collega's en vrienden zich hadden opge steld. Om twaalf uur preciee. begon het klokje van het ontvanggebouw te lui den. waarna men mei ontbloot hoofd een minuut stilte betrachtte Toen on geveer een kwartier later de baar met het stoffelijk overschot op het gazon werd geplaatst te midden van een schat van bloemen vormden zeven stations chefs een eerewacht t. w die van Am sterdam C.S., Amsterdam Oostenhur- gergracht. Utrecht CS. Arnhem. Maas tricht. Zwolle en Rotterdam-Feijenoord Als eerste spreker trad naar voren mr. G v. d. M e u I e n, secretaris-gene raaal van waterstaat, en president-com missaris der Ned. Spoorwegen. Het zal moeilijk vatten, zoo zelde hij onder woorden te brengen hoe groot de verslagenheid in spoorwegkringen was, toen het bericht van het overlijden van den heer Van Dijk on9 bereikte. In do- zo verslagenheid deelt zijne excellentie de Minister van Waterstaat die tot zijn leedwezen deze plechtigheid niet bij kan wonen Twee -lagen voor zijil ont slapen was Van Dijk aanwezig in de gewone vergadering van den Raad van Commissarissen en hij nam daarbij aan liet werk deel op een wijze, dat wel nie mand kon vermoeden, dat zijn einde zoo spoedig zou komen. Spreker schet- sto den levensloop van ir. Van Dijk. Hoe hij als jong ingenieur hit de spoor wegen kwam en al spoedig een po->t van vertrouwen bekleedde, doordat hij aan het hoofd kwam van den Dienst van Weg en Werken Dat vertrouwen heeft hij zich waardig getoond, zooals hlijkt uit een lijst van werken, die on* der zijn leiding tot stand kwamen, in moeilijke jaren benoemd tot opvolger van ir. Kaff in de directie der N.S. heeft hij ook toen het vertrouwen, dat in hem werd gesteld, niet beschaamd, zooalt. trouwens niet anders verwacht kon worden van een man van zijn re putatie. De hevige crisis oefende ook op het spoorwegwezen een nadeeligen invloed uit. Do directie zag zich ge plaatst voor de noodzaak van reorgani satie van het bedrijf en bezuiniging, welke maatregelen hij met onvermoei de kracht heeft doorgezet. Betreuren wij het, dat het Van Dijk niet gegeven is geworden een eventueele opleving van het bedrijf mede te maken. Bij de N. S. zal zijn nagedachtenis in hooge eere cn dankbare herinnering blijven. Mr. II. van Manen, directeur van de N. S.. gewaagde van het ontzagge lijk groot verlies, dat de Nederlandsche Spoorwegen lijden door het plotseling heengaan van ir. Van Dijk. Spreker herinnerde er aan, dat hij tezamen met den ontslapene in moeilij ke iaren de directie der N S heeft ge voerd. Wij werkten in een gemeen schappelijke kamer en er bestond tus echen ons een vrijwel onafgebroken persoonlijk contact. Ik heb hem in dien tijd leeren kennen en waardeeren om zijn groote technische bekwaamheden en zijn veelzijdige spoorwegervaring. Het was geheel volgens mijn wensch. dal indertijd ir. Van Dijk de ledige plaats In de directie innam, een wensch die berustte op rnijn wetenschap van zit" bekwaamheid, zijn liefde en toewijding voor het bedrijf, en van onze volkomen overeenstemming waar het betrof vraagstukken van principieelen aard Maar ook dPn mensch Van Dijk heb Ik leeren kennen in die jaren en het is mij duidelijk geworden, dat men op hem bouwen kon ajs op een rots. pen tman waarmede het'een voorrecht was te mogen samenwerken. Ik bewaar aan hem de herinnering van een voortref felijk ambtenaar, toegewijd vriend en een best mensch. Ir W. Hu pk es- nam namens de ambtenaren van de Nedéi'lahdsche Spoorwegen afscheid van den overleden directeur. „Enkelen onzer hebben hem goed ge kend. anderen oppervlakkig, maar allen bewaren aan hem de herinnering aan een goed. hoogstaand man. Eenvoudig heid, eerlijkheid en goedheid voerden hij hem den boventoon. Een bespreking met ir. Van Dijk was een bespreking met een goed vriend, die meer zag dan wij. Zijn eerlijkheid en rechtschapen heid brachten mede. dat hij rekening hield met de belangen van het perso neel en zoo wist hij een eJeer om zich te scheppen. waardoor het dagelijkseh werken met hem tot een genoegen werd- Wij kunnen zijn nagedachtenis het bes te eeren, door ons hij ons werk zijn karaktereigenschappon voor oogen te houden. De heer P. Moltmaker zeide, dat onder het geheele personeel der N.S. verslagenheid heerscht. Daarvoor zijn een aantal redenen. Niet alleen iö een groot mensch van ons weggegaan, maar wij verliezen oen leider van ons bedrijf waarmede wij gedurende een reeks van jaren een nauw contact heb ben gehad, waarbij ons bleek hoe deze groote mensch dacht over het personeel. Hij zag in elk spoorwegman zijn mede werker. In den hoogsten ambtenaar, zoowel als in een eenvoudigen poetser zag hij in de een-te plaats den mensch. Dat uil niet zeggen, dat wij het steeds met zijn beslissingen eens zijn geweest. Maar als wij met hem de degens kruis ten dan wisten wij dat hii nooit zou wonden en dat hij ondanks alles met zijn helder verstand begreep, hetgeen hij anderen leefde. Hij zag de groote, maar ook de kleine dingen. Zoo bleef bijvoorbeeld het oude personeel van de N.C S zijn warme liefde behouden. Namens den Personeel raad, die de vijf vakverenigingen omvat, bracht -preker ir. Van Dijk zijn diep gevoelden dank voor wat hij in den loop dor ja ren voor het personeel beteekend heeft. De heer C. J- van Kempen voerde et woord namens de directie en den raad van commissarissen van de Deli- Spoorweg Maatschappij- Toen in 1932 de heer Van Dijk lid van het college van commissarissen werd, stond de Maatschappij voor buitenge' woon groote moeilijkheden. Zijn helder inzicht cn rotsvaste overtuiging in de mogelijkheden van on^ bedrijf, zijn voor onzen directeur van groote beteekenis geweest. De Deli-Spoor herdenkt zijn werk met groote dankbaarheid. De 'heer C. R. Th. baron Krayen- hoff dankte als voorzitter van de A.N V-V. den heer Van Dijk voor alles wat hij ten bate van deze vereeniging gedaan heeft en betuigde ook in op dracht van den raad van beheer van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs zijn erkentelijkheid voor de groote be langstelling, die Ir- Van Dijk ook voor dit instituut steeds aan den dag heeft Kologd Maar, zoo zeide epr.. wanneer ik nu als vriend wat ga zeggen, dan ontbreken mij de woorden om uitdruk king te geven aan gevoelens van dank baarheid. Dit alles laat zich niet in woorden onder brengen. De bloemen hier aanwezig, toonen beter aan dan woorden het kunnen, do groote waar deering die allen, welke hem gekend hebben, voor Ir. Van Dijk koesteren. Door onbreekbare vriendschapsban den aan hem verbonden, blijf ik aan hem de herinnering bewaren van een groot, nobel, braaf vriend. De heer D s- J. F. Beer ens, Ned- Herv. predikant te Utrecht, trad als laatste spreker naar voren. De stem van den mensch, zoo zeide hij, heeft geklonken en wij hebben hem gehoord, op velerlei wijze, welk een voortreffe lijk man hier vandaag ten grave wordt gedragen. Al die woorden hebben de weduwe en de kinderen heel veel goed gedaan, maar toch gevoelen wij, dat nu de mensch gesproken heeft het stil moet zijn, opdat wij nu ook eens kunnen luisteren naar de stem van God. Spr las hierna enkele gedeelten voor uit de Heilige Schrift en besloot met gebed. Hierna werd do haar grafwaarts ge dragen onder het spelen van Psalm 103. Het orgelspel kon door middel van luidsprekers overal op de begraafplaats beluisterd worden- Daarna vond de ter aardebestelling plaats. Het zou ondoenlijk zijn om ook maar een eenig9zins voliedlge opsomming te seven van do vele duizenden belang stellenden, die zich hedenmorgen op Westerveld verzamelden. Wij zagen daar de vertegenwoordigers van de Dcutsohe Relchsbahn. van de Wagons- Li Is, en de directies van zeer vele Ne derlandsche zustermaatschappijen. Zoo morkton wij op van de Ned. Buurt spoorweg Mij. den president-commi9sa- Dc eerewacht van Spoorwegpersoneel stoffelijk overschot van Ir. E. C. W. van op Westerveld. hij de aankomst van het Dijk, den overleden directeur der N.S. ris, mr. A. J. Labouchere, don direc teur den heer H. Ameshot. en den chef van exploitatie, den heer Paap; Jhr. ir. J. Röell, directeur van de Westland- sche Stoomtram Mij.; ir. H. Sebbelee, directeur van de Geldersche Tramweg Mij.; ir. W. J. Burgersdijk en ir. A. G. A. van Eelde, resp. directeur en commissaris van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Mij.; ir. Frowein, directeur van de Staatsmijnen, ir. Fock, namens alle particuliere mijnen in Limburg, ir. M. H. Damme, directeur- generaal der P.T.T., die tevens met ir. W Cool, eh prof. L. A. van Roven, het Kon. Inst, van Ingenieurs vertegen woordigde. Nog zagen wij den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk en den heer H. Bekkers, directeur van Beynes to Haarlem; ir. Damme, direc teur van Werkspoor, de directie der Associatiecassa; de directie van Wm. H. Muller en Co. N.V. te Rotterdam, directie en commissarissen der Stoom vaart Mij. Zeeland, Jhr. W. Boreel, voorzitter van de Ned. Ver. van Reis- bureaux; de directie van de Holland- sche Stoomboot Mij.; mr. Molenaar, alg. secr. van het Ned. Verbond van Werkgevers; ir. J. C. Rijk, ir. W. Terp stra en den heer A. A. Frijlink. na mens den Raad van Beheer der Jaar beurs, den heer R. Heg, directeur van de A.T.O., den heer J. Krens, inspec teur N.V. Van Gend en Loos, den heer C. Oud, directeur van het Staatsvis schershavenhedrijf IJmuiden, dr. W. Lulofs, president-directeur van Pegem, kapitein Jurissen. namens den chef van den Generalen Staf, ir. .T. L. Huy- singa, secr. van de Vereeniging van Delftsche ingenieurs. 0 Het spreekt vanzelf, dat zeer vele ambtenaren en hoofdambtenaren der Ned. Spoorwegen d^ze teraardebestel ling bijwoonden. Behalve den presi dent-commissaris, mr. G. v. d. Meulen, zagen wij den secretaris van den Raad van Commissarissen prof. mr. W. A. Bonger de commissarissen mr. J. B. Kan en J. Gelderman. Ook was aanwezig de directie van het Ned. Spoorwegmuseum. Het voertuig totaal vernield; een aantal koeien gedood met een grooten veewagen met 7 koeien, uit Schiedam. De 2 chauffeurs, die in de cabino zaten, wisten zich te redden door tijdig uit den wagen te springen. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. Do grooto wagen werd 50 M. verder als een ruïne neergesmakt, 1 koe werd op slag gedood, vier anderen werden zoo ernstig gewond, dat zij terstond moesten worden afgemaakt, terwijl de overige, hoewel gewond, ge spaard zijn gebleven. Op weg naar Schiedam kwam de auto te circa kwart over 12 bij don ge noemden overweg. Deze is bewaakt en omdat op dit tijdstip de dieseltrein van den Haag naar Utrecht in aantocht was, liet do overwegwachter de hoo rnen op de gebruikelijke wijze neer. Dit gebeurde blijkbaar niet gelijkma tig, want de boom aan den westelijken kant van den overweg was reeds neer, toen de andere boom zich nog in ver ticalen stand bevond. Juist op dit mo ment kwam do auto aangereden. De bestuurder ontdekte te Iaat, dat den westelijken boom was neergelaten en ook kon hij niet meer achteruit, omdat inmiddels ook dc Oostelijke boom ge sloten was. De inzittenden van de auto, de chauffeurs P. van Waalwijk en A. van Rijn, zagen tot hun grooten schrik van uit de richting den Haag den die seltrein reeds naderen. Zij bedachten zich geen oogenblik, Rprongen uit den wagen en redden zich op deze wijze. Wel was de overwegwachter den aan stormenden trein tegemoet geloopen en had getracht op deze wijze den machi nist te waarschuwen, doch het was voor dezen laatste onmogelijk om den trein nog tijdig te doen stoppon. Met een vreeselijken slag botste de trein op den veewagen, die werd opge nomen om ongeveer 50 M. verder, toon de trein tot stilstand was gekomen, naast en op de spoorbaan, als een ruïne te blijven liggen. De koeien wa ren in deze oogenblik ken uit den wagen geslingerd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag hoe het mogelijk is geweest dat de hoornen niet gelijktijdig naar beneden gingen en hoe het mogelijk is geweest dat de chauffeur niet heeft gezien, dat de hoornen werden neerge laten. Geen persoonlijke onge lukken Hedenmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op de spoorlijn den Haag- Utrecht de Dieseltrein, die om tien mi nuten over twaalf uit den Haag was ver trokken, eon met vee geladen vracht auto aangereden, die zich op een (bewaakten) overweg ter hoogte van Voorburg bevond. De vrachtauto werd totaal vernield terwijl bet raeeren deel der zich daarin bevindende koeien gedood werd. De Dieseltrein werd aan de voorzijde ernstie bescha digd doch kon, na ruirn een kwartier ver traging al6 gevolg van de ravage op de lijn. tot Gouda doorrijden, waar hij door een anderen trein vervan-gen werd, waarin de passagiers voor Utrecht over. stapten. De bestuurders van de vrachtauto zijn er nog tijdig vanaf gesprongen, zoodat persoonlijke ongelukken bij deze bot sing niet te betreuren zijn. Van andere zijde meldt men ons: De dieseltrein, welke kwart Over 12 van den Haag naar Utrecht vertrekt is op den overweg bij den Westvllet- weg hedenmiddag in botsing gekomen TWEEDE KAMER Mr. van Schaik gewaagt van de groote staatkundige waarde eener goed functionnee- rende volksvertegen- woordiging 'e-GRAVENHAGE 12 Nov. De twee de-voorzitter der Tweflde Kamer, de heer C. Smeenk, heeft bij den aanvang der vergadering den nieujv-henoemden voorzitter Mr. R. J. H. van Schaik toe gesproken hem allereerst geluk wen- schend mei zijn benoeming. Do kamer zag u zoo zeide de heer Smeenk onder meer reeds vroeger oen viertal jaren op deze plaats. Zij leerde u ook als voorzitter ten zeerste waardeeren. Zij eerde uw bekwaamheid en toewijding. Uit de wijze, waarop de voordracht lot stand kwam, blijkt reeds, dat de le den dezer kamer gaarne opnieuw aan IJ de leiding toevertrouwen, dat zij er niet aan twijfelen, of gi| zult de goede Iradltikn van dit college hooghouden Mot nog rijker ervaring zijt gil thans toegerust, 1111 vier moeilijke bestuurs jaren achter U liggen. Uw taak zal weer verre van gemakke lijk zijn. Maar gij kunt staat maken op dc medewerking der kamer. Het Neder landsche parlement stelt, bij allo diver siteit, die er in zijn midden is, hoogen prijs op bet behoud van goede vormen. Het wil gaarne alle krachten inspannen nm hel gemeen ovorleg met de regee ring zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Moge God u de kracht schenken, die gij voor de vervulling van uw taak be hoeft. Zij uw arboid hier tot een zegen voor ons volk. Po heer Van Schaik heeft daarop ge antwoord onder meer zeggende: Opnieuw op deze plaats staande heh ik het gevoel, alsof Ik mijne Rewone werkzaamheden hervat, na deze in 19o3 tijdelijk te hebben onderbroken. In de welwillende woorden, die rij, geachte heer Smeenk, daareven als voor- waarvoor ik u gaarne dank, hebt gij gezinspeeld op mijne in de laatste jaren opgedane bestuurservaring. Daaraan zou ik willen toevoegen, dat dio erva ring mede heeft geleid tot een versterkt besef van de groote staatkundige waar de eener goed functionneerende volks- vertegenwoordiging. Als deze er in slaagt hare controleerende, stuwende on mede- opbouwende taak te vervullen op eone wijze, die algemeen eerbied afdwingt, dan zal zij een grooten en rechtmatigen invloed op inhoud en tempo van hét regeeringsbeleid kunnen uitoefenen. Wanneer dan ook in sommige andore landen parlementen zijn ten onderge gaan, of hun oorspronkelijke karakter hebben ingeboet, ben ik geneigd de oor zaak daarvan mede te zoeken in hun eigen tekortkomingen. Zoodra het parle ment, als volksorgaan dat zich geleide lijk tevens heeft ontwikkeld tot oen con stitutief element in het staatsbestuur, verscheurd geraakt in zich zelf, het too- neel wordt van mateloozen, onvrucht- baren of ruwen partijenstrijd, instede \an achting minachtig opwekt, is het geen gezond organisme meer in het staatsbestel en legt het den bijl aan eigen wortel. Ik weet het wel, mijn ambtsvoorgan ger Mr. Aalberse, die op een door ons allen zoo zoer gewaardeerde wijze i et voorzitterschap gedurende eenige jaren heeft hekleed. heeft het niet gemakke lijk gemaakt, een waardig opvolger van hem te zijn. Intusschen hoop ik, ge steund door mijne oude beproefde me dewerkers, er in te slagen te voldoen aan hetgeen men van mij mag verwach ten, Hooger hand moge mij daarbij leiden Laten wij thans onzen gemeenschap- pelijken arbeid ten bate van land en volk voortzetten. De beide redevoeringen, staande door hen aangehoord, werden door de leden met applaus beantwoord. Besloten wordt, tot de Kerstdagen de vergaderingen 's Dinsdags en 's Donder dags des avonds voort te zetten. Voorts om hoofdstuk 7b (dep. van fi nanciën) der rijkshegrooting voor 193$ te behandelen in dagvergaderingen na de nlgemeene beschouwingen. Het voornemen is, hoofdstuk V (bin- nentandsche zaken) te behandelen in zitter ad interim tot mij richttet. en avondvergadering, aanvangende Dins dag a.s. Rijksbegrooting 1938 Voortgezet-worden de-algemeene-be over de rijksbegrooting schouwingen voor 1938. De heer Oud (v.d.) wijst op het be lang, dat de parlementaire meerder heid in overeenstemming is met het kabinet. Maar de formateur mag niet 2eggen, dat wat vóór de samen stelling van een kabinet ls voorge vallen, valt buiten het controlerecht van de Kamer. Spr. staaft dit oor deel met eenige voorbeelden uit de parlementaire geschiedenis. Het standpunt van dr. Colijn In deze is constitutioneel fout. Niet alleen de formateur, doch alle leden van het kabinet zijn voor zijn samenstel ling verantwoordelijk. De samen stelling van een kabinet behoort altijd te worden bezien in het licht van den uitslag der verkiezingen. Spr. betoogt dat ook „De Standaard" zoo oordeelde onder dr. Kuyper. Nu is niet altijd een verkiezingsuitslag duide lijk. De kiezers kunnen niet altijd een duidelijke uitspraak geven. Welke aan wijzingen geven nu de laatste verkie zingen? Spr. ziet drie punten: Ons volk wilde geen fundamenteele wijziging van ons staatsbestel en wees communisme en fascisme af, de kiezers wilden geen ra dicale wijziging van de regeeringspoli tiek en wezen het plan van den arbeid af, waarbij de soc.-democraten np het- zelfde niveau bleven. De kiezers hebben zich niet uitgesproken tegen de regee- rlngspolitiek van 1933—1937. De voorspelling van den heer Albarda over achteruitgang der Vrijz. Dem. Partij Is niet uitgekomen. Hierbij wijst spr. op den ernst der uitlating van den heer Albarda, dat, als de arbeiders de groote liberale bladen lazen, het blóed langs de straten zou stroomen. De vooruitgang der antirevolutionnairen is toe te schrij ven aan het vertrouwen in den heer Colijn als leider eener concentratie op breedere basis dan de rechterzijde alleen. Spr. herinnert aan de algemeene de batten bij de behandeling der rijksbe grooting voor 1937 en betoogt óp grond daarvan, dat dr. Colijn als persoon een breeder standpunt inneemt, dan als partijleider en dat de heer Colijn tegen over andere woordvoerders herhaalde lijk pleitte voor een zoo breed mógelijke samenwerking. 's-GRAVENHAGE. 12 Nov. Naar wij vernemen heeft de gep. goneraal- majoor G. .T. D. Bauduln, oud-inspec teur der Koninklijke marechaussee en nolitietroepen, aan Hare Majesteit de Koningin ontslag aangevraagd uit de functie van inspecteur der vrijwillige burgerwachten, met ingang van 1 Fo bruari 1938. PROCES-VERBAAL WEGENS MAJESTEITSSCHENNIS '-GRAVENHAGE, 12 Nov. In een gebouw aan de Prinsestraat werd gis teravond een openbare vergadering ge houden van een aantal politieke partij tjes, die samenwerken onder den naam Het democratisch blok". Onder hen bevond zich iemand die tijdens de vergadering beleedigondc woorden richtte aan het adres van de Kroon. De in de zaal aanwezige rechercheurs hielden den man aan en brachten hein over naar het bureau Prinsestraat, waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt wegens majesteitsschennis. Ged. Staten achten geen reden aanwezig om gcldelijken steun te verlecnen Ged. Staten schrijven aan de Prov. Staten: Het bestuur van het Borgstellings fonds voor de Geldersche Vallei richtte zich onder dagteekening van 24 Mei 1937 tot Uwe Vergadering met het ver zoek om voor ten minste vijf jaren eene jaarlijksche bijdrage uit de provinciale kas te verleenen ten bedrage van één cent per inwoner van de Utrechtsche gemeenten, gelegen in het gebied, waar over het instituut zijne werkzaamheid uitstrekt. Dit gebied Komt overeen met het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gel dersche Vallei. Naar aanleiding van dit verzoek om prae-advies in onze handen gesteld, doen wij U het volgende opmerken. Tot het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei behooren de Utrecht sche gemeenten Amerongen, Amers foort, Doorn, Driebergen-Rijsenburg, Hoogland, Langbroek, Leersum, Leus den. Maarn, Renswoude, Rhenen, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Wouden berg. Deze gemeenten hebben te zamen circa 120.000 inwoners. Het gevraagde subsidie zou derhalve 1200,— 's jaars bedragen. Intusschen zou bij inwilli ging van het verzoek een zelfde subsi die, voor zoover gevraagd, voor het ove rige deel der provincie niet gêwcigerd kunnen worden. Het bedrag van het subsidie zou alsdan kunnen stijgen tot 4600.— 's jaars. De Provincie werd tot nu toe op geen enkele wijze betrokken bii regelingen, ten doel hebbende aan bepaalde bevol kingsgroepen, welke onder de crisis ge bukt gaan of om andere redenen in moeilijkheden verkeeren, flnancieelen steun te verleenen in den vorm van bij dragen, voorschotten of dergelijke maat regelen. Naar onze meening ligt de deel neming aan zoodanige regelingen ook niet op den weg van de Provincie. Er is geen enkele reden om ten aanzien van het onderhavige verzoek eene uit zondering te maken. Mltêdten geven wij U ln overweging dit verzoek af te wijzen. Ged. Staten schrijven aan do Prov, Staten: De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswatorstant in de directie Utrecht heeft ons medegedeeld, dat voor den aanleg van het gedeelte Rondweg be oosten Utrecht van den Rijksweg nr. 22 (Utrecht—Laren) door het Rijk met in gang van 1 Januari 1938 moet worden beschikt over do perceelen, kadastraal hekend, gemeente Tolsteeg, sectie B, nrs. 276 en 1316, zoomede over het per ceel, kadastraal bekend, gemeente Hou- t°ii, sectio D, nr. 285. Hot perceel gemeente Tolsteeg, sectie B. nr. 1316, maakt deel uit van den provincialen weg UtrechtSchalkwijk; de beide andoro genoemde perceelen maken deel uit van den provincialen wog UtrechtWijle bij Duurstede; zij behooron alle in eigendom aan de Pro vincie en worden vermeld op de bij Ko ninklijk besluit van 12 Juli 1937 vast gestelde lijst van perceelen, welke voor len aanleg van den Rondweg zullen moeten worden onteigend en hebben een gezamenlijke oppervlakte van 0. 27.72 ha. Een godoolte van het perceel gemeen te Tolsteeg, sectie B, nr. 1316, zal ten behoeve van den aanleg van don Rond- veg beoosten Utrecht tevens aan het openhaar verkeer moeten worden ont trokken bij een door Uwe Vergadering te nemen besluit. Hot nieuw te maken wegvak zal wor den voorzien van een 6 tot 6.50 M. breede rijbaan van cement-beton of klinkers van dik formaat, een 2 m breed rijwiel pad niet eene verharding van ccinent- boton of hotontegels cn een 2 tot 1.50 m breed mot grind te verharden voetpad, welke paden door 1 m breede grasber men van do rijbaan zullen worden ge scheiden. De overbrugging, waarmede de rond weg over het nieuw te maken wegvak cn over de spoorwegen UtrechtArn hem en Utrecht's-IIertogenbosch zal worden heengevoerd, zal eene zoodanigo 'ïoogleligglng verkrijgen, dat ter plaat se van het wegvak eene vrije doorrij- h oog te van 4.20 M. aanwezig zal zijn. Het ligt, naar de Hoofdingenieur-Di recteur van den Rijkswaterstaat in do directie Utrocht heeft medegedeeld, in de bedoeling do onttrekking aan het openbaar verkeer van bedoeld gedeelte van het Iloutensche pad op 1 Februari 1938 tot stand te brengen. Het verkeer over den weg zal echter ook na genoemden datum niet worden belemmerd, alvorens een omlegging voor het verkeer zal zijn opengesteld. Naar hei gevoelen van ons College is bij de omlegging van den provincialen weg voldoende met de verkcersbelangen rekening gehouden. Voor den aanleg van den Rondweg zal voorts over den provincialenweg Utrecht —Wijk bij Duurstede een viaduct wor den gebouwd met eene doornjhoogte van 4.20 m; in verhand hiermede zul len geono doelen van dien weg aan het openbaar verkeer behooven to worden onttrokken. De totale door het Rijk geboden koop prijs van rlo over te dragen weggedeel te, i bedraagt 27.72, met welk bedrag c.i. genoegen kan worden genomen. Do voorgestelde koop en verkoop zal onder dc gebruikelijke voorwaarden geschie den. Voorstel van Ged. Staten om 300.000 op den kapitaal- dienst beschikbaar te stellen Ged. Slaton schrijven aan do Prov. Staten. Overeenkomstig de financlcelo richt lijnen vermeld in onze voordracht van 18 Jtlni 1Ü35, stellen wij U voor, zooals U bij kennisneming van de provinciale bcgrooting voor 1938 zal blijken voor dat jaar wederom een bedrag van 300.000.- op den kapitaaldienst beschikbaar te stellen ter bestrijding van de buitenge wone kosten van uitvoering van hot pro vinciaal wegenplan. Wij zouden bovengenoemd bedrag voor de volgende doeleinden wonschen te besteden: Weg nr. 4, Woerd—Mont foor t, voor verbreeding van een weggedeelte; Weg nr. 6, BenschopIJsselstein, voor aan koop van grond en voor aanleg van een weggedeelte; Weg nr. 9, UtrechtWijk bij Duurstede, voor aankoop van grond en voor verhrecding van een wegge deelte; Weg nr. 10, Amersfoort-Cothen, voor aankoop van grond en voor verbe- toring van een weggedeelte; Weg nr. 15, Blauwkapel—Soestdljk, voor aankoop van grond; Weg nr. 19, Uithoorn—Vree land, voor aanvang van den bouw van een brug over de Vecht en voor grond aankoop. Tot toelichting van het bovenstaande kunnen wij nog het volgende mededee- len. Van den weg WoerdenMontfoort zal worden verbreed het gedeelte, dat den nieuwe Rijksweg nr. 12, 's-Gravenhage— Utrecht, met woerden verbindt. Ten aanzien van den weg Benschop IJsselstein zal grond worden aange kocht in de gemeente IJsselstein en zal eene aansluiting van den Rijksweg nr. 26, UtrechtVianen, aan den Hoogen- dijk worden gemaakt. Van den weg Utrecht—Wijk bij Duur stede zal het gedeelte tusschen Cothen en Wijk bij Duurstede moeten worden verbreed. Van den weg Amersfoort—Cothen zal het gedeelte tusschen de zuidelijke grens van Doorn en Cothen worden verbeterd. De Voorweg, welke een onderdeel vormt van den weg Ingensche Veer Veenendaal, zal volgens een geheel nieuw tracé moeten worden aangelegd. Wij stellen U voor te besluiten tot den aanleg van dat wegvak overeenkomstig het nieuwe tracé. Voorts zullen rijwiel paden tusschen Eist en Veenendaal moeten worden gemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat de gel den, welke voor den aanleg en de ver betering van bovengenoemde wegvak- ken beschikbaar zijn gesteld, niet kun nen worden besteed, omdat de Provincie de noodige gronden niet tijdig kan ver krijgen. Wij stellen U voor ln dat geval good te vindon, dat grond wordt aan gekocht ten behoove van den aanleg van een rijwielpad langs weg nr. 5, de MeernOudewater, nabij Oudewater en tot aanleg van een rijwielpad langs weg nr. 8, Utrecht—Culemborg, als voortzet ting van het reeds uitgeyperde werk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3