DE SPEELAUTOMATEN COGNAC VIEUX xxx BONDSGEBOUW HEDEN GEOPEND Eert minuut rust. Inbreker aan het werk J. A. SCHOTERMAN Zn. Door Prof. K. Dijk, voorzitter der Jeugd- vereeniging op Ger. grondslag DE VORMING DER JEUGD Request in behandeling voor het kantongerecht omtrent teruggave van een automaat welke hier bij een winkelier in beslag werd genomen Vermoedelijke dader gearresteerd GROOTE KEUZE SCHILDERSTUKKEN G. G. Veenendaa! Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE Vergeel niet Boek en kunsthandel G. G. Veenendaal HEB JE WERK? EBEN HAEZER 50 JAAR f3.75 per flesch Utrechtschesfrraat 17 1 el. 145 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 In alles treft men de uitdrukking van den J.V.-arbeid aan De geestelijke vrijheid N tegenwoordigheid van vele be- langstellenden heeft hedenmor gen de opening plaats gehad van het nieuwe bondsbureau der Jonge- lings Vereeniging op Gereformeer den Grondslag aan de Koninginne- laan. Deze plechtigheid werd ver richt door den voorzitter van den bond, prof. K. D ij k. Onder de talrijke aanwezigen bemerk- tén wij o.a. den oud-minister Bij leveld, het Kamerlid A. Zijlstra, mr. J. C. Graaf van Randwijck, ds. S. J. Popma. ds. P Ch. van der Vliet, dr. M. Kroeskamp, oud-lid van den jeugdraad te Solo, uit Hilversum, rector van Dijk namens den Centr. Jeugdraad, alsmede tal van ver tegenwoordigers van Ger. corporaties. In de aula had de plechtigheid plaats en werd begonnen met het zingen van Psalm 138 vers 1, alsmede voorle zing van een gedeelte uit het boek der Psalmen. Na het gebed sprak prof. 'K. Dijk de openingsrede uit. Prof. Dijk zeide, dat het doel der ver eeniging is de jeugd bekwaam te maken voor de gróote geestelijke taak, die haar in het leven wacht. Het ge heel e gebouw, dat wij nu gaan betrekken, is in over eenstemming met het Calvinisme, dat ook geen copie is, doch van eigen keur. In alles zal men de uitdrukking van onzen arbeid aantreffen. In 1921 werd het oude gebouw aan de Steven van der Hagenlaan geopend, door de ontwikkeling van onzen bond is dit te klein geworden en moeten wij een nieuw gebouw betrekken. Zich tot den burgemeester wendende, zeide prof. Dijk, dat het hem een vreugde was, dat het gebouw der J.V.O.G.G. in het jubi leumjaar van mr. Graaf van Randwijok was tot stand gekomen. Spreker gaf den burgemeester de verzekering, dat allen zich steeds aan het gezag zouden onder werpen en het verheugde prof. Dijk dit te kunnen zeggen, omdat van de over heid volledige vrijheid verkregen wordt om het geestelijke werk te verrichten, zulks in tegenstelling met andere lan den, waar de vorming der jeugd op an dere wijze geschiedt. Deze dag heeft voor ons ook nog een andere beteekenis, aldus spr. Het is de herdenkingsdag van dr. Kuvper's begrafenis. De groote geestelijke vrijheid, welke wij hier heb ben, is door onzen grooten broeder Kuy- per voorbereid en wij moeten God dank brengen, dat wij zoo'n persoon in ons land gehad hebben. Hierna verklaarde prof. Dijk het ge bouw voor geopend. De burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randw ij c k, dankte prof. Dijk voor de persoonlijke woorden, welke deze tot hem had gericht en complimenteerde de J.V.O.G.G. met het tot stand komen van dit gebouw. Met genoegen ziet het ge meentebestuur dergelijke instellingen in Amersfoort komen, ondanks spr. niet van prof. Dijk's richting \<Ss. verheug de hij zich toch over die geestelijke vrij heid, welke wij in ons vaderland ken. nen. Rector Van D ij k, sprekende na mens den Centralen Jeugdraad, merk te op, dat de vereeniging niet alleen reoht heeft op belangstelling. doch bovenal op waardeering en groote er kentelijkheid. Iedere geloovige zal uw vereeniging waardeeren, omdat zij werkt voor de belangen van de jeugd. Spr. eindigde met den wensch, dat de bond het zegenrijke werk mocht voort zetten tot heil van Kerk, Staat en Maatschappij. D s. Popma wenschte de J- eveneens geluk met het nieuwe ge bouw en hij sprak zijn groote waar deering er over uit, dat in ons land zoo vrij gewerkt mag worden in het belang der jeugd. Spreker was er van overtuigd de tolk te zijn van alle ge reformeerde kerken in Nederland, ir dien hij allen dank bracht voor den arbeid, welke was tot stand gebracht. De lieer J- C. F r a n c k e n, vertegen woordiger van den Bond van Geref. Jeugdorganisaties, memoreerde de har telijke samenwerking tusschen de J.V.O.G.G. en den B.VLG.J.O. Het Kamerlid, de heer Zij ls tra, wees in zijn toespraak op de groote vrijheden, die door dr- Abr. Kuyper zijn voorbereid en waardoor het nu moge lijk was arbeid te verrichten voor de vorming der jeugd. D s- van der V 1 i e t releveerde in een geestige speech de aangename ver houding. welke er steeds tusschen zijn collega's en het bestuur had bestaan. Ds Kroeskamp uit Hilversum memoreerde de samenwerking tus schen de Indische Jeugdorganisatie en de J.V.O.G.G. Nadat nog enkele personen het woord hadden gevoerd en hun gelukw enschen hadden aangeboden, deelde prof. Dijk mede, dat van den minister-president dr. H- Colijn, en minister de Wilde te legrafische berichten van verhindering waren binnengekomen, zulks in ver hand met de vergadering der Tweede Kamer. Tot slot werden nog enkele ge schenken overhandigd, waarna het ge bouw door de aanwezigen in oogen- schouw werd genomen» Plattegrond Het nieuwe gebouw is gelegen aan de Koninginnelaan, op een afstand van cir ca 300 M. van het station. Daar de Koninginnelaan het Stations plein verbindt met het hoogst gelegen deel van het Bergkwartier, loopen de weg en het terrein vrij sterk op, over de lengte van het gebouw circa 1.75 M. Hoewel dit eenige moeilijkheden mede brengt is het toch, vooral voor den tuin aanleg, een gunstige situatie. Het gebouw draagt, in overeenstem ming met den wensch van het bondsbe- stuur, een geheel eigen karakter. Hét wezen der onderdeelen is in de achitec- tuur klaar tot uiting gebracht, en geeft het gebouw een representatief aanzien. De toegang tot het gebouw heeft, van af de Koninginnelaan plaats over een breed tegelpad van roode plavuizen waarin treden zijn aangebracht. Door een tochtportaal en vestibule komt men in een ruime ontvanghal, waar een breedc gebogen bank noodigt tot plaats nemen. Tegenover deze bank is de deur, welke toegang geeft tot het kantoor, waar de administratie gevoerd wordt van den bond, het Jongelings blad, bondsuitgave, e.d. Dit kantoor ligt evenals het aangren zend magazijn en de expeditie-afdee- ling aan de achterzijde van het gebouw. De magazijnen hebben een afzonder lijken toegang aan de Koningin Sophia- laan. Recshts in de hal is de toegang tot het privékantoor, het centrale punt van het geheel. Vanuit het privékantoor is een uit zicht op het kantoor en de expeditie-af- deeling, ook bevindt zich daar een rui me archiefkluis. Naa-st het privékantoor is de bibliotheek, slechts met een gor dijn daarvan te scheiden. Door een ver bindingsgang is vanuit het privékan toor de administrateurswoning te be reiken,r welke geheel aan do Zuidzijde ligt. De entrée van de woning ligt naast de magazijnen-toegang aan de Koningin Sophialaan. Onder het magazijn op den beganen grond en de expeditieruimte bevinden zich de keldermagazijnen en de centrale verwarmingskclder, terwijl een boeken- liftje aanwezig is voor het transport tus schen het boven -en ondergrondsmaga zijn. Boven de werkkamer van den admi nistrateur en de bibliotheek tevens over- gebouwd boven den hoofdingang is de bestuurskamer gelegen. Drie stel dub bele deuren geven van daaruit toegang tot het ruime dakterras. Aan de andere zijde van de bovenhal voert een kort trapje naar de moderame of commissiekamer. Architectuur Het geheel is opgetrokken van gele verblendsteen, Hilversumsch formaat boven een laag gehouden plint van don kerbruine verblendsteen. De dalcvlakken zijn gedekt met bruine genuanceerde pannen met mat glazuur, de halfronde goten zijn van bladkoper, rustend in roodkoperen beugels welke gesteund worden door wit geverfde goot- klossen. Het koperwerk krijgt na verloop van tijd de aangename brons-groene koper- oyde kleur. In aansluiting daarmede zijn de ramen en deuren, welke alle van staal zijn, in groene tint geverfd. Ook geeft deze kleurcnkeus wat contact tus schen het gebouw met de omringende beplanting, evenals de gele rollagen van de toegangspaden en de vijverrand welke door het gazon slingert, en in den tuinaanleg met planten, bloemen en hoo rnen is opgenomen. Inrichting De wanden in de vestibule, hal, kan toren, bibliotheek, e.d. zijn bewerkt met „Decora" kunstglazuur in verschillen de groene en grijsgroene tinten met in- gepolijst goud. De plafonds in deze ver trekken zijn wit gepleisterd, in enkele afdeelingen van eieenaardigen gebogen vorm en met banden bewerkt. De vloeren zijn bedekt met kurklino- leum geplakt op ondervloer estrich. Het privékantoor en de bibliotheek hebben door een grooten gebogen glas- Te 12 uur precies hedenmiddag stonden alle treinen in Nederland een oogenblik stil als bewijs van eerbied voor de na gedachtenis van den overleden direc teur der Nederlandsche Spoorwegen, den heer ir. E. C. W. van Dijk. Onze photograaf nam deze photo ter hoogte van de Amsterdamsche brug wand een royaal uitzicht op de fraaie omgeving. Een paar nissen geven plaats aan kaartenkasten. De vaste boekenstellingen zijn van zware okumé multiplexplaten gedragen door aluminiumkleurige stalen buizen. Bijzonder valt hier ook op het in glas- in-lood uitgevoerde bondsinsigne met de bekende geuzen, geplaatst in een cirkel vormig raam. De magazijnen zijn voorzien van so lide ingebouwde stellingen, welke de zware lasten torsen als bondsuitgaven. Jongelingsbladen, leidraden, archief, lasten, waaronder de zolder in het oude bureau aan de Steven v. d. Hagenlaan bijna bezweek. Ook hier kan men duide lijk zien dat de bouw van het nieuwe bondscentrum geen luxe is. Bestuurskamer Dé Bestuurskamer heeft, een hooge lambriseering van eikentriplex, afge dekt door een matvernikkélde schilderij lijst en aan de langszijden tevens voor zien van een nikkelen hoofdlijst waarin de verlichting is aangebracht. De re flectie daarvan tegen het witte elliptisch gebogen plafond geeft een aangenaam indirect licht. De wand tegenover den zaalingang bevat een gebrandschilderd glas-in-lood raam waarop enkele sym bolen betreffende het Geref. Jeugdleven zijn weergegeven. Een opengeslagen bijbel omgeven door stralenkrans, wat wijst op de H. Schrift als grondslag van den bond, bezet de be langrijkste plaats in het raam, zooals ook de Schrift in het bondsleven.* De provinciale wapens geven aan de verte genwoordiging van de afdeelingen in den bond, daaromheen is door enkele afbeeldingen als een fakkel, den rijks appel en een bijenkorf de voorbereiding voor het drieërlei levensterrein: Kerk, Staat en Maatschappij aangegeven. Vermeldenswaard is nog de met zorg gekozen plaats van het bondsvaandel op het bordes van de hoofdtrap in vitrine geplaatst, belicht door doelmatig ge plaatste ramen en zichtbaar vanaf de boven- en benedenhal. De verlichtingsornamenten in de ver schillende vertrekken zijn eenvoudig ge houden. Het geheele bondsgebouw met de wo ning is van een centrale verwarmings installatie voorzien. De bouw welke half Maart is begon nen, stond onder leiding van den archi tect A. v. d. Kraan te Rotterdam én is uitgevoerd door den aannemer T. Gaastra te Zeist. De wijze waarop de heer Gaastra het werk heeft uitgevoerd behoeft geen na dere omschrijving, maar is voor eiken vakman duidelijk. Ook wist hij zich me dewerking van énkele solide, onderaan nemers te verzekeren. Het gewapend betonwerk werd uitge voerd door de N.V. Amersfoortsche be- tonmaatschappij, het schilderwerk, wat een belangrijk onderdeel is, door J. Bies- rna te Zeist, bet stucadoorswerk door J. v. Eeuwijk te Asperen; het lood-, zink en koperwerk door de fa. H. Truijens en Zn. te Spanbroek; de „Decora" wandbe- kleeding is aangebracht door de fa. Brouwer te Den Haag. De aanleg van de electrische installa tie werd opgedragen aan het Electro- technisch bureau P. J. Florijn te Utrecht; de centrale verwarmings-instal- latie door „Installatiewerk" te Amers foort onder leiding van het Ingenieurs bureau O. H. H. Theucrkauff te Rotter dam. De stoffeering. bestaande uit het leg gen van kurklinoleum en tapijt, de bankbekleeding en de gordijnen, werd verzorgd door G. W. Schouten te Rot terdam. De tuinaanleg door het Tuin- en landschap architectenbureau „Kapona" te Velp. Na de openbare zitting van het Kantongerecht is gisteren een request in behandeling gekomen, dat door den heer J. Weinberger uit Utrecht aan den kantonrechter was gezonden, inzake de bekende speel automaten, welke door hem in win kels en cafés geplaatst worden. Van deze automaten zijn er wel een 150.000 in ons land ondergebracht, het geen niet te verwonderen is. wanneer men weet, dat zij in Duitschland ver boden zijn en sindsdien tegen zeer la gen prijs te verkrijgen waren. De Minister dringt er momenteel op aan, deze automaten ook in ons land te verbieden. In Amersfoort is er reeds een zestal in beslag genomen. Met plaatsen van de automaten is op zichzelf geen overtreding van de loterijwet. Daar is vermoedelijk wel sprake van, wanneer de gewonnen penningen in winkel of café kunnen of moeten omgezet worden. Zoo gebéurde het nog kort geleden, dat iemand met 3 penningen, elk k 5 Cent, gekocht, er dank zij een automaat te Soesterberg 73 voor terugkreeg, welk geld 3.65 in het café moest vèrteerd worden met de onvermijdelijk nadee- lige gevolgen van dien! Leidt zoo'n proces-verbaal wegens Overtreding van de Loterijwet tot een veroordeeling, dan wordt ook het speel tuig in béslag genomen. Dit was cle re den, dat de heer W., die een automaat geplaatst had in éen sigarenwinkel, al hier, waar hij door de politie in beslag werd genomen, een request gestuurd had aan den kantonrechter om terugga ven van dien. Hij verklaarde, dat h ij niet de per soon was, die tegen de Wet gehandeld had en dat ook nooit zou doen. Uitdruk kelijk was in het contract vermeld, dat voor de gewonnen penningen niets in de zaak gekocht, evenmin tegen geld ingewisseld -mocht worden. Een penning kostte vijf cent. waarvan de eene helft voor den leverancier en de andere helft voor den winkelier of herbergier was. Het O.M. begreep dat niet goed. Men kon dus niets voor zijn gewonnen pen ningen krijgen. Maar waarom werd er dan 5 cent voor uitgegeven? Mr. Frima, verdediger in deze, zeide, dat het hier louter en alleen om het ge noegen van het spel ging, gelijk bij bil jarten. Het O.M. vond het een rare opvatting, dat. men het alleen zou doen orn pennin gen te winnen, waarmee men niets kan uitrichten. Mr. Frima wees er vervol gens op, dat het omzetten in winkel waar onmogelijk kan uitgaan van den eigenaar van de automaat, want dat be- teekent vóór hem eigen nadeél. Dan kan dezelfde penning opnieuw verkocht In verband met het overlijden van Ir. E. C. W. van Dijk OK op het station te dezer stede werd hedenmiddag om 12 uur één minuut stilte betracht in vérband met het overlijden van den directeur der Nederlandsche Spoor wegen, ir. E. C. W. van Dijk. Het machtige raderwerk van het bedrijf kwam precies 12 uur tót stil stand. Voor het eerst in de geschie denis der N.S. heerschte er abso lute rust op de stations en op de lijnen. Klokslag 12 uur wentelde er geen wiel meer en de gedachten van allen gingen uit naar den mart, die op dat moment naar Westerveld werd gedragen. De trein, die om 12.00 uur moést vertrekken, vertrok 12.01 uur, ter- wijl de meestérs van de locomotie ven de stoomkranert hadden afge sloten, in de werkplaatsen werd de arbeid gestaakt en de kantoren voor eenigen tijd gesloten. 12.01 uur hernam het leven weer zijn rechten.... worden, en trekt van die twee pennin gen de leverancier maar cent, en de winkelier of caféhouder 7y*> cent. Dat wil de leverancier natuurlijk niet. Het O. M. dacht er echter anders over en verzette zich tegen het uit han den geven van de automaat. De vader van den winkelier vêrteldé, dat, wanneer hij in de zaak hielp, geen penning tegen rookgcrij ingewisseld kon worden. Zijn vrouw had dat echter in onwetendheid wel gedaan en aan de politie verteld, dat men voor vier ge wonnen penningen voor 20 cent winkel waar kreeg. Mr. Frima drong tenslotte op terug gave van de automaat aan en in iéder geval rekening te houden met de on schuld van den leverancier W., wanneer een veroordeeling zou volgen wegens overtreding van de Loterijwet. De kantonrechter nam in deze geen beslissing. Vermelden wij nog. dat de heer W. gehoopt had, dat men hier in Amersfoort zou gehandeld hebben als in Woerden, waar de burgemeester aan kondigde tot verbaliseering te zullen overgaan, wannéér dé automaat niét binnen 8 dagen verwijderd was. De heer YV. heeft toen direct zijn eigendom laten terughalen. Bezoek gebracht aan het Loge- gebouw van de Vrijmetse laars aan de van Perseynstraat Gisteravond heeft men zich toe gang weten te verschaffen tot het Logé-gebouw van de Vrijmetselaars aan de Van Perseynstraat. In den korten tijd van afwezigheid der be woners is het den inbreker niet ge lukt zijn slag te slaan, alleen een bedrag aan huishoudgeld van 1.50 wordt vermist. Omstreeks tien minuten over half tien verliet de bewoner van het Logegebouw, dé heer F. Sijbel zijn woning om èen blokje om te wandelen. Ook ziin vrouw en dóchter waren afwezig. Toen deze even voor tienen terugkeerden, vonden zij het slot van de deur ontsloten. Daar uit concludeerden zij, dat de heer Sijbel éven weg was gegaan en dus deden zij de deur niet op slot. Nauwelijks waren zij binnen of een man kwam van de trap naar beneden rennen, in woord en ge baar te kennen gevende, dat hij eruit wilde. De beide vrouwen konden hem den doortocht niet verhinderen en wel dra was de ongewenschte gast in de buitenlucht. Hij vergat in zijn haast ech ter niet, om de deur aan de buitenzijde met. een sleutel op slot te draaien, om zoodoende een voorsprong te krijgen op mogelijke achtervolgers. De dochter des huizes begaf zich door een andere deur naar buiten en riep de hulp van voor bijgangers in. Twee jongens hébben toen de achtervolging ingezet, evenwel zondér direct resultaat. Intusschen verscheen zeer spoedig de politie ter plaatse, wélke een ónder- zoek instelde. De inbreker had blijkbaar geen tijd voor een grondig onderzoek gehad. Alleen een portemonnaié met eenig huishoudgeld ter waarde van f150 werd door hem ontvreemd. De recherche heeft in den afgéloopen nacht haar onderzoek krachtdadig voortgezet en in een locrement hier ter stede eén persoon gearresteerd, dien men vóór den vermoedelijken dader houdt. Hedenmorgen is hij geconfronteerd met de dochter des huizes, welke hem onmiddellijk aan zijn uiterlijk en zijn stem herkende. Van zijn kant verklaar de de man haar nooit gezien te hebben De politie verzoekt de twee jon gens, die gisteravond den inbreker achtervolgd hebben, zich zoo spoe dig mogelijk on het politiebureau te melden, teneinde de noodige inlich tingen te verstrekken en met dén vermoedelijken dader geconfronteerd té worden. WIELRIJDSTER BREEKT EEN ARM Gistermorgen is een wiel rijdster, die de Huijgenslaan afreed, tegén eéil lan taarnpaal gereden, doordat, naar zii verklaarde, een wielrijder links door de bocht uit het School laantje kwam. De wielrijder is. na de dame hulp verleend te hebben, doorgereden. De wielrijdster bleek een arm gebroken te hebben. SPORTFONDSENBAD Het Sportfondsenbad zal lijdelijk Woensdagsmiddags tusschen 2 30 én 3.30 uur n.m. gesloten zijn. KUNSTHANDEL LANGESTRAAT 33 - A'FOORl vraagt vrijblijvend demonstratie bi): District-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tel 1819. de eerstvolgende weken onze winkel, zoowel beneden als boven te bezoeken LANGESTRAAT 33 Tel. 232 Morgen collecte voor kleeding schoeisel en dekking voor werk- hozen 't Is zoo moeilijk aan te nemen. Dat er twijfel zou bestaan... Dat mén zich nog af zou vragen: Doe ik morgen ér iets aan? Want hét is een plicht voor ieder Iets voor ènderén te doèn. Bij te dragen vóór éen ruimer, Mindér-nijpend leef-rantsoen... Maar wanneer we zélf nog werken, Wordt er niet zoo aan gedacht, Dat een Ander dag en maanden Zónder werk heeft doorgébracht... En we voelen niet de zorgen En de lasten om ons heen... Daarom is die prikkel noodig: Helpt U? Zijn we morgen één? Helpt U mée aan de voorziening In een andermans bestaan? Kan de collectant tevreden Van Uw huisdeur mórgen gaan? Hebt U werk? Geen arbeidszórgen? Denkt dan aan Uw levensvrind, Dié als LI too gréég zou werken. Doch helaas gèen plaatsing vindt... 't Is een voorrecht iets te géven Y'oor eén nieuwen wintertijd, Wat verlichting te verschaffén In éen zwaren levensstrijd. Stadgenoot, U zélf hebt werk nog0 Sta dart vóór U geeft éérst efcil Bij déngcen. die niet kan werken, Werken kan en werkert wil...! PHILl.A, (Nadruk verboden) Een jubileumcommissie heeft zich gevormd 8 £>éeémbér 1937 zal hét 50 jaar gêledén zijrt, dat hét gebouw voor Christelijke Belangen „Eben Haë- zêr" in gébruik werd gegeven vóór allérléi doeleinden in de Christelij ke Vereenigirtgswercld. Bereids werd een Commissie gevormd die dit jubileum alsmede den 40-jari- gen arbeid van den Chr. Nat. Werk mansbond alhier, in allerlei vorm met Protestant Amersfoort hoopt te herden ken én te vieren. Dé Commissie, waarvan onze Burge meester. Mr. J. C. Graaf van Bandwijcki het Eerevóórtittérschap op zich nam, bestaat uit dé hêéren: Ds. M. G. Gerrit sen, voorzitter, J. D. H. v. d. Neut, se cretaris, C. Boéschoten. penningmeester, H. van Galenlasf, A. R. van Houdt, Dr. B Keulen, A. Kuis, H. A. Pothoven, H. J. Tennis, W Wagensveld, F. Wesse- ling, W. W. de Wilde, C. van Zweedcn, leden. De commissie hóópt spóedig haar plannén mede te deélen. VEILING De uitslag van de veiling van vaste góederen gisteravond ten overstaan van notaris G. P. A. L. te Leuken 'in „Het Boompje" gehouden, is als volgt: Perc. 1. Het heérenhuis aan het Kleine Spui No. 6 aan notaris G. Wol zak te Haarlem q q. voor f 4000,—. Perc. 2 Woonhuis aan de Stelling- werfstraat No. 20 aan J. E. van Nie voor f 1950.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5