Intelligentie - bepaling voor zwakzinnigen R.K. Werklieden bijeen Nieuwe Kamer voorzitter B. J. GROENEVELT OVER: VERDIENSTEN VAN dr. M. v. d. Hoeven RAISONNEMENT ENFANTIN TUCHTELOOSHEID DER JEUGD Hockey, Honkbal en Cricket FILMTOURNEE VAN N.V.V. Brutale inbraak te Apeldoorn De vroegere gezant te Brussel R.K. Tweede Kamer fractie 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 [Voordracht voor de verecniging voor paedagogiek in Monopole De Vereeniging voor paedagogiek hield gisteravond in Monopole een bijeenkomst, waar de heer B. J. Groenevelt, het hoofd der O.L. school voor buitengewoon onderwijs, sprak over „Intelligentie-bepaling voor zwakzinnigen". In de inleiding tot het onderzoek schetste spr. hoe belangwekkend hei is een peiling te doen od het intellect van doorgaans abnormale kindoren en welk een schat van gegevens zij 1 vergaard in de dossiers door de commissie van on derzoek verzameld. Hierbij releveerde spr. de groote verdiensten van dr. M van der Hoeve, die elk onderzoek heeft meegemaakt, die er door ziin scherp zinnigen kijk op de kleinste details vaak diepte aan heeft gegeven, contouren aft'i wat soms vaag leek en die hij menige moeilijke diagnose vaak het verlossen- do woord heeft gesproken. Met veel waardeering kan worden teruggezien op de medewerking van hoofd en perso neel der scholen van wie steeds alle hulp werd verkregen bii het onderzoek Vervolgens werden eenice definities gegeven van wat we hebben te verstaan 'onder normaal Onételet kwam tot een regelmatiger verdeeline van alle perso nen. die hïi onderzocht en bevond, da» de normalen het vaakst vertegenwoor rfigd waren. Een vierde bleef er heneden een vierde stond er hoven. Voor de ge wonen geldt hei/elfde. Voor de helft moet de leerstof goed - n. voor een vierde fe gemakkelijk en voor een vierde te moeilijk. Het is een biologische wet waar aan ook het intellect beantwoordt. De achferliiken nu, wórden geacru- teerd uit dat .vierde gedeelte, dat onder het normale blijft. Het be grip zwakzinnigheid moet worden ongevat als een ten deele sociaal be grip. We noem.en iemand zwakzin nig wanneer bij niet of slechts on der bizondcr gunstige omstandighe den in staat is zich zelfstandig in de maatschappij te handhaven. Idio ten, imbecielen en debielen behooren tot de zwakzinnigen. De idioten ko men in aanmerking voor internee- ring in gestichten. De imbecielen worden in de be- zinkingsklassen geplaatst en wor den opgevoed met het oog op de handhaving in het gezin. Eenvoudi ge handenarbeid is hen ten koste van veel inspanning te leeren, waar door zij later in een werkplaats hun leven bezig kunnen doorbren gen. De debielen kunnen nog leeren lezen, schrijven en rekenen en met geld om gaan. Zij kunnen nog een schriftelijke opdracht uitvoeren en hun gedachten op papier weergeven, zij het dan gebrekkig. De debiele staat verderaf van een idioot dan van een middelmatig intel lectueel mensch en de lichte vorm van debiliteit komt overeen met achterlijk heid. De klove tusschen achterlijk en normaal is dus lang niet zoo breed als velen zich die plegen voor te stellen. Na een uitvoerige beschouwing over ile eischen waaraan intelligentietests in het algemeen moeten voldoen en de moeilijkheden welke zich tijdens een onderzoek kunnen voordoen, volgde de behandeling van de eigenlijke tests Bi- net, bewerkt door dr. Herderschée. De schijnbaar eenvoudige vragen, welke aan de proefnemingen worden voorge legd, werden elk naar hun waarden be oordeeld en ingedeeld naar de verschil lende psychische gebieden, waarop zij 'n beroep doen. Op grond van de ervaring constateerde spreker, dat met behulp van de methode Binet een schifting is te maken voor onze schooljeugd, maar bet intellect en in de gradaties die voor <le plaatsing op de school voor B. L. O. van belang zijn en in een tijd, die-de nracfische peiling onmogelijk maakt. nl. een half tot een heel uur. Wij zien on ze bevindingen, tijdens het onderzoek verkregen, herhaaldelijk bevestigd, wan neer we de gelegenheid krijgen de proefpersoontjes op school later erondic te ohserveeren, aldus spr. Wij zien dui delijk opschuiving van den leeftijd en toch het behoud van den achterstand, omdat men de eenvoudige vragen dan wel kent, maar de moeilijke, die er bij komen, weer mist. Na het beantwoorden van enkele vra gen, die den spreker gesteld werden, werd de bijeenkomst gesloten. Causerie van kapelaan Nie- berding over dr. Ariens met fifmvertooning De R.K. WerkUèdénveréeniging der stadsparochies vergaderde gisteravond in het eigen gebouw, L. Vrouwestraat, onder leiding van den voorzitter, den heer J. van der Linden. De avond ving aan met een gebed voor .het zoo noodlottig overleden medelid .Van Oven. De eerw. adviseur, kapelaan Niëber- öing, mocht weder nieuwe leden instal- leeren. Ge rui men tjjd werd besteed aan het jaarverslag van den Bond in het Aarts bisdom en .de agendapunten der in De cember komende vergadering van den Centralen Raad,"in Arnhem te houden. Daarop komt °a. het punt van een gemeenschappelijk Ziekenverplegings- fonds voor. Een der leden verzocht groote voorzichtigheid in deze. Eerst moet volkomenheldere uiteenzetting der plannen en tarieven worden ge vraagd. De rondvraag bracht gewichtige pun- "ten naar voren. Schande werd uitge sproken over de handelwijze van Maat schappelijk Hulpbetoon, dat op een deel der begrafenispolis beslag legde. Dit trof vooral Katholieken, daar en sterf geval bij hen meer kosten meebrengt dan die der kist- en der teraardebestel ling. Gewaagd werd, waarom er dit jaar geen honk was geopend voor de werk- loozen. Een derde vraag was, waarop de po ging van vijf jaar geleden was afge stuit om te komen tot een eigen zieken fonds. De voorzitter antwoordde het volgen de: De handelwijze van Maatschappelijk Hulpbetoon noemde hij een schandaal. Het meerendeel der leden van den Ge meenteraad zullen wel evenzoo denken Maatschappelijk Hulpbetoon is echter een autonoom lichaam, en wat het deed, schijnt niet" in. strijd met de Armenwet. .Spr. zegt, ook namens het geheele be stuur. dat men van die polissen geheel moet afblijven. De poging, jaren geleden, om te ko men tot een eigen ziekenfonds, liep mis. Slechts een enkele dokter gaf zijn toe stemming. Als eenmaal de wet op de giekenfondsen zal gekomen zijn. word! de zaak anders. Daarom het protest der doktoren tegen dit wetsontwerp. Een honk voor de werkloozen kon dit jaar nie.t geopend worden. De Commissie van O. en O is ontbonden, 't Moet nu alles van den Minister komen die meent dat in Amersfoort veel te veel voor O. en O voor werkloozen werd uitgegeven Wel zal de R'K.W.V een enkele namid dag geven, maar uitsluitend voor haar leden. Hierna gaf- de eerw adviseur een eau serie over dr. Ariens, den grooten vriend der arbeiders. Spr. deed dit in samengaan met de dr. Ariensfilm. een lange rooks lantanrnnlalen uit dit riike leven. Sléchts vluchtig kunnen we hier jets uit dezelevensschets weergeven. Schaapman en Ariens. de heide erroo ten en eersten tot onheffing van de Ka tholieke arbeiders. Ze botsten nog wél eens, want beider wegen naar hetzelfde doel liepen niet steeds parallel. Na.zijn theologische studies te Rome werd Ariens geplaatst als kapelaan te En schedé, een betrekkelijk kleine plaats toentertijd, met straten van éénkamer woningen en een fabrieksbevolking, ge degenereerd door den drankduivel, ook bij de vrouw. Ariens, de fijnbesnaarde, de zoon uit een beschaafd, zeer welge steld gezin, heeft dat Enschedé weten om te keeren. Eerst den drank bestreden, voor ver der kon gebouwd worden, 't Was voor hem een middel om te kunnen komen tot geheele verheffing van den arbei dersstand. Eerst de drankbestrijding bij de vrouw en de toekomstige vrouw. Ook voor de mannen kwam de Matig- heidevereeniging. Eerst de drank weg. Dan eerst levensblijheid, dan eerst orga nisatie. Toen Leo XIII zijn encycliek gaf Re rum Novarum, konden Ariëns en zijn helpers zeggen: Zoo is hier reeds lang gewerkt. Eigen gebouw, eigen maand blad. 't kwam in Enschedé het eerst, evenals de eerste R.K. Werkliedenvere niging. Toen kwam de tragedie. Bij een uit sluiting zag Ariëns het recht aan de zijde van den werkman. Voor 40 uitge- stootenen richtte hij een kleine textiel fabriek te Haaksbergen op en trok zelf het land in om te verkoopen. Dit moest mis loopen en liep mis. en de rijke Ariëns werd straatarm. Zelfs zijn groot ste kleinood, de miskelk hem door zijn ouders geschonken bij zijn priesterwij ding werd ten gelde gemaakt. Spr. schetste verder dit leven van op offering voor de menigte. Hier, in het Moederhuis van de Congregatie der Zus ters van St. Joseph aan de Wuytiers- l<aan, sleet hij zijn laatste levensjaar. Hü ligt te Maarssen begraven, zijn laat6te pastorie. Prof. Piaget uit Genève zal over dit onderwerp een cursus geven Op 20 en 21 November zal de beken de kinderpsycholoog Professor Piaget van het Institut Rousseau te Genève in de School voor Wijsbegeerte een cursus geven over het onderwerp Rai- sonnement enfantin. Prof. Piaget heeft samen met een staf van medewerkers over dit onderwerp jaren lang onderzoe kingen gedaan en zet deze onderzoe kingen nog steeds voort. In zijn hoeken Le Langage et la pensee chez l'enfant, I.e jugément et le raisonnement chez l'enfant en La représentation du moncle chez l'enfant heeft hij reeds uitvoerige mededeelineen gedaan over de resulta ten van zijn onderzoek. Ieder, die dezo boeken kent, zal benieuwd zijn te ver nemen, welke nieuwe resultaten en in zichten intusschen gewonnen zijn. De cursus loopt van Zaterdag '4 uur tot. Zondagmiddag: 5 uur. In dien tijd worden 3 lezingen gehouden en er blijft ruim gelegenheid over tot het stellen van vragen. Causerie van den heer W. Bokkers tijdens ouderavond Men schrijft ons: Gisteravond had in het Schoolgebouw van het Centraal 7e en 8e Leerjaar aan de Lange Beekstraat een Ouderavond plaats, waar als spreker optrad de heer W. Bokkers, hoofd der O.L.S. no. 1 al hier, met het onderwerp Staan wij ook schuldig aan de tuchteloosheid van de Jeugd? Spreker begon met te zeggen, dat de tuchteloosheid tegenwoordig in het brandpunt van de publieke belangstel ling staat. Geen dagblad kan men opne men of men leest over de vernielzucht onzer jeugd. Voor groote bedragen wordt vernield; niet alleen in de groote steden maar ook in plaatsen zooals Amersfoort moet opgekomen worden tegen deze vernielzucht. Volgt men aandachtig de berichten, dan blijkt, dat „men" als oorzaken op somt: le. De meening, dat Ouders en Op voeders gedwongen worden de kinderen te zacht te behandelen. 2e. Het slap optreden der politie. 3e. De te groote klassen. 4e. De houding van het publiek. 5e. De houding van de Ouders. 6e. Het gebrek aan ingrijpen door de Overheid. Maar het noemen van die oorzaken is niet voldoende, er dienen ook middelen ter verbetering aangegeven te worden. We dienen daartoe eerst na te gaan, wat tuchteloosheid ie-. Het woord geeft het al vrij duidelijk aan, tuchteloosheid zonder tucht. En wat is nu tucht? Tucht is de leiding tot het schoone, tot het ware, tot het goede, dus leiding berg opwaarts. En wat ziet men nu in het dagelijk- sche leven? Men stelt bij een examen of sollicitatie geen onderzoek in naar het mensch-zijn, maar alleen naar de intellectueele ontwikkeling. Deze is pri mair en de geestelijke ontwikkeling secundair. En nu is het eigenaardige, dat men van de school verlangt, dat zij de tuch teloosheid helpt bestrijden, ja sommi gen gaan zoover, alleen van haar insti tuut heil te verwachten, maar aan den anderen kant worden de intellectueele eischen steeds hooger opgevoerd en naarmate de resultaten hiervan beter zijn, wordt haar lof geprezen. Zij, die zoo redeneeren, gaan uit. van het verkeerde standpunt, dat de school een verlengstuk is van het gezin. De intimiteit welke in het gezin heerscht, kan niet in de school zijn. van haar wordt slechts intellectueele vorming verlangd. De tuchteloosheid dient dus eerst be streden te worden in het gezin, want daar kan gedaan worden aan geeste lijke vorming. En daartoe moeten de Ouders beginnen met zich zelf te onder zoeken, zij dienen hun leven te stellen onder Gods leiding, d.i. leven onder de hoogste discipline. Ieder ouder dient bij' zich zelf na te gaan of hij zelf ook fouten heeft, want elk kincj spiegelt zich aan zijn Ouders. Hierin zit de groote moeilijkheid. Vele Ouders wgten van hun huis geen ge zellig home meer te maken, er is geen sfeer meer. Vader en Moeder zijn dik wijls uit, leven vaak voor hun genoegen en schenken, te weinig aandacht aan hun hinderen. Welk Ouder weet, wat zijn kind leest, wie zijn vriendjes zijn, wat zijn gesprek ken met anderen inhoudt? Welk Ouder bemoeit zich met zijn kinderen? Hierin schieten de Ouders te kort en eerst als hierin verbetering is gebracht, is de grondslag gelegd voor de bestrij ding van de tuchteloosheid. Nadat nog enkele vragen waren be antwoord. sloot de voorzitter met een woord van dank aan den spreker dezen Ouderavond, welke zeer goed bezocht was. Oprichtingsvergadering van een vereeniging had gisteravond in „De Valk" plaats In „De Valk" is gisteravond een groep jongeren bijeengekomen met het doel een vereeniging voor hockey-, honkbal en cricketbeoefening op te richten. De heer Bekker gaf na het openings woord van mej. Stuurman een korte uiteenzettng van dé plannen. In de win termaanden zal hockey beoefend worden, terwijl men zich 's zomers, wanneer er geen hockey gespeeld wordt, zal toe leggen op honkbal en cricket. De be- noodigdheden voor deze twee laatstge noemde takken van sport, welke in Amersfoort nog niet beoefend worden, zullen door de vereeniging aangeschaft worden. Wat de terrein kwestie betreft, voor- loopig zal men Zondagochtend's op een terrein van den A.B. v. L.O. aan den Leusderwcg hockey spelen. Binnenkort echter hoopt men, wanneer het terrein van de gemeente aan de Rubensstraat ter beschikking van den A.B. v. L.O. zal komen, daar te gaan oefenen. De kleed gelegenheid zou dan nog nader gere geld worden. De contributie bedraagt voor de leden tien cent per week met een inleggeld van 25 cent. Na deze uiteenzetting gaven 28 aan wezigen zich op voor het lidmaatschap. Een voorloopig bestuur werd samenge steld uit de heeren: Bekker en v. d. Vleugel, resp. voorzitter en secretaris, de dames Stuurman, Wolfswinkel en Van Wijk, resp. penningmeesteresse en commissarissen. Zondagmorgen heeft de eerste oefe ning op het A.B. v. L.O.-terrein plaats, terwijl men zoo spoedig mogelijk daarna wederom zal bijeenkomen, teneinde de plannen van de vereeniging nader te omlijnen. Ook zal dan beslist worden oven.den naam en de kleuren van de vereeniging, waarover de aanwezigen reeds hun meeningen kenbaar gemaakt hebben. Een propagandistisch woord van den heer H. J. van der Bom Het is begrijpelijk, dat voor de film-tournée van het N.V.V. ook Amersfoort in de rij zou worden op genomen en de zeer vele bezoekers, die gisteravond Amicitia vulden, zullen daarover zich niet beklagen, want de avond was er een met een zeer afwisselend en tevens mooi programma. Nut en genoegen waren de grondsla gen van de bijeenkomst en zelfs zonder de propagandarede zou deze avond van buitengewone cultureele betcekenis zijn geweest, omdat, er zoo veel te leeren viel. Natuurlijk werd het amusementsge- deelte niet vergeten. Het propagandistisch woord, dat nu eenmaal op zulk een avond niet kan en mag ontbreken, werd gesproken door den heer H. J. v. d. Born, voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond die in het kort de oorzaak aangaf van de uitbreiding van het N.V.V., omdat we leven in donkere dagen. Er is ople ving in sommige bedrijven en daarom roept het N.V.V. thans de arbeiders tot zich. Knapheid in den arbeid beteekent niets, zei spr., als men niet beseft, dat samenwerking noodig is om de volle plaats op te eischen aan den levens- rtisch, om invloed uit te oefenen op de boven ons gestelde machten voor een he ler en mensch waardig bestaan. Wat we bereikt hebben, is gekomen ten koste van veel leed, gebed en gevloek, daar voor is gevochten. Spr. baalde hierbij aan het bekende boek van Vliegen: De dageraad der volksbevrijding, waarin de moeilijkheden uit de eerste jaren van strijd worden geschetst. Spr. wekte de ongeorganiseerden en de jeugd op tot het mede ophouwen aan eigen leven en hij wees op de versnippering naar kleur en godsdienst. Merkwaardig noemde spr. de eenheid hij den arbeid en bij de landsverdediging, maar niet zoo gauw gaat het om de eigen lotsverbetering, of men splitst zich. Bij het einde van den oorlog, toen de vrede kwam, werd be weerd, dat dit de laatste oorlog geweest was, doch thans is overal de militaire toe- en uitrusting grooter en duurder dan ooit te voren. Vrede kan slechts ko men als de arbeidersklasse die begeert, zei spr. en hij herinnerde aan den toe stand van 1918 in ons eigen land, toen er revolutie dreigde. Hij bracht oris in den geest terug de proclamatie van de Koningin die beweerde: Reactie zij uit gesloten. Maar waarom dan, vroeg èpr-, een spaarsysteem voor werkloozen, terwijl tientallen millioénen zijn te vinden voor defensie, terwijl geen 5 pet. toeslag op de- uitkeeringen gegeven kan worden. Het onderwijs wordt slechter. De col lecte langs de 6traat is een schande, riep spr. uit. De sociale hervormingen, -zeidé spr., zullen komen, als gij zorgt, dat de pols la g van den tijd wordt uitgedrukt in duizenden nieuwe leden hij het N.V.V. Het proletariaat leeft, zooals het zelf verkiest, maar slechts door een ge meenschappelijk optreden kan wat be reikt worden. Na de pauze werd de film: In 't Witte Paard vertoond, welke evenals de film* van voor de pauze veel belangstelling had. Zooals we reeds meedeelden, was de zaal geheel bezet, boven zelfs overbezet De regeling was in goede handen hij den heer Polder, voorzitter van den Afnersf. Bestuurdersbond. UITSLAG HAAK- EN BREI- WEDSTRIJD VROOM EN DREESMANN Een mooi succes Blijkens een advertentie voorkomen de in ons blad van heden zijn de win naars van den haak en brei wedstrijd, welke de firma Vroom en Dreesmann voor haar klanten bad uitgeschreven, door de jury aangewezen. Een aardig idee was ook om het pu bliek uitspraak te laten doen, waarbij een merkwaardige overeenstemming heerschte met de beslissing der jury. De inzendsters heben hun taak ern stig opgevat, waardoor thans een aan trekkelijke expositie kon worden ge houden in de parterre-afdeeling. Bijzonder geslaagd is het groene com plet van angora-wol, terwijl aan de babykleeding veel zorg is besteed. De expositie mag zich in een groote ■belangstelling verheugen. MARKTBERICHT 12 November Appelen 3.— k 4.—. Peren 3.— k f 6.per H. L. Hoendereieren 5.30 a 5.90; eenden eieren 3— k ƒ3.50 per 100 stuks. Grasboter Ï.65 per K.G. Kippen 0.60 k 0.80. Hanen 0.75 k 0.90. Tamme konijnen 0.80 k 2.00. Hazen 1.80 a 2.20. Fazanten 0.90 a 1.10 per stuk. Tamme duiven 0.20 k 0.30 per paar. Magere varkens 20.k f 30.Zeg gen drachtige 80.k f 120.Biggen 16.— k 20.—. Zeugen guste 60.— a 85per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 60 II. L. appelen. 20 H. L. peren. 200.000 stuks hoendereieren. 800 stuks eendeneieren. 15 kg grasboter, 4 magere varkens, 2 zeugen drachtige. 140 biggen. 4 zeugen guste. CONCERT JUBAL In het verslag van gisteren zijn twee woorden weggevallen, die den zin om keerden. In de tweede kolom 13e regel moet gelezen worden „Vooral de eerste drie nummers toonden ons, wat Jubal was geworden, toen nog niet een klank vol Utrechtech kwartet steun gaf en nog meer kleur bijbracht." BURGERLIJKE STAND 12 November Geboren: Melchior, z- van M. Zijtveld en S. van Bovenend; Jo6ef Burkard Wil ly. 2. van O. H. Richter en F. M. L. Kestler; Frederik, z. van F. Freede en I. van Eeden. Jannie Gerredine Derkje, d- van C. Kamerbeek en G. J.- Gogh. Overleden: T. Harkema, 65 j., echtge- noote van H. Smit. BINNENLAND Mr. J. R. H. van Schaik officieel benoemd '6-GRAVEN'HAGE, 12 November. Bij K.B. is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor de loopende zittingsperiode mr. J. R. H. van Schaik. Uit de houtvesterswoning van den heer Mulder een belang rijk bedrag aan geld cn sieraden gestolen Thans voor de derde maal APELDOORN, 12 Nov. Naar eerst thans bekend wordt, hebben dieven Dinsdagavond j.l. te Apeldoorn hun slag geslagen. Tijdens de afwezigheid der bewoners hebben zij zich toegang verschaft tot de woning van den heer J. C. E. C. N. Mulder, aan den Amersfoortschen weg, houtvester van H. M. de Koningin. De inbraak is vermoedelijk gepleegd door een of meer personen, die van de gedragingen van de bewoners op dien avond volkomen op de hoogte, waren. Dien avond toch was de familie Mulder voor een diner bit "kennissen" genoodigd. Om half zeven verliet zij de woning en toen zij om tién uur 's morgens terug keerde ontdekte de heer Mulder dat in zijn huis een groote ravage was aan gericht. De inbrekers zijn, nadat ook het dienstmeisje was vertrokken, via de serre binnengekomen. Alle kasten, bu reaux, buffetten en commodes zijn aan een onderzoek onderworpen. Deuren en sloten van kamern en kasten zijn ge forceerd, terwijl het ameublement met breekijzers en boren is bewerkt. Uit een ijzeren geldkistje is een bedrag van 700 tot 800 aan con tant geld, benevens waardepapieren, medegenomen. De dieven schijnen het in het bijzonder op waardevolle voorwerpen gemunt gehad te heb ben. Alle bijouterieën, gouden armbanden, kettingen, horloges, colliers en dergelijke, voor een waarde van enkele duizenden gul dens, werden medegenomen. De laden uit een der buffetten, waarin het tafelzilver geborgen was, stond hij thuiskomst van de familie, op den grond, Van het zilver wordt niets ver mist, Een collectie zilverwerk, opgebor gen in een der andere vertrekken, werd eveneens onaangeroerd gelaten. Dit is thans de derde maal dat in de woning van den heer Mulder is inge broken. De beide vorige keeren was de familie met vacantie uitstedig. De in brekers hebben toen geen succes gehad, daar alle waardevolle voorwerpen in een safe waren geborgen. Naar wij vernemen is het onderzoek naar deze brutale inbraak in handen van de marechaussee te Apeldoorn. TAAL EN DIPLOMATIEK Verscheidene Tweede Kamerleden vroegen, in het V.V. over „Buitenland- 9che Zaken", of thans in het diploma tieke verkeer met België steeds van de Nederlandsche taal gebruik wordt ge maakt. 's Ministers ambtsvoorganger deed een stellige toezegging in dezon geest. Bij voorbaat wilden de hier aan het woord zijnde leden er op wijzen, dat men aan het volledig honoreeren van die toezegging niet zal kunnen ontkomen door te verklaren, dat het Fransch nu eenmaal de diplomatieke taal i9. Immers, dit is sedert lang niet meer algemeen het geval. Groote lan den als Engeland en Duitschland bezi gen de Fran6che taal niet meer in het diplomatieke verkeer. U.S.O.-VOLKSCONCERT Maandag heeft in Tivoli te Utrecht het zesde volksconcert door het U.S.O. plaats onder leiding van W. van Ot- terloo en met. medewerking van Jo Juda, viool. Het programma luidt: Ouverture tot de opera „Oberon" Carl Maria von Weber. Concert voor viool en orkest in D. gr. t.,Opus 61. 'Ludwig van Beethoven. Richard Wagner. Voorspel („Liebe&tod") en slotscène („Verklfirung") uit de opera „Trjstan und r Isolde". Siegfried-Idyll. Voorspol tot de derde acte van de opera „Lohengrin". Zijn geste inzake het „Wil helmus" op een van Vlaam- sche zijde georganiseerde bijeenkomst Zeer weinig Vlaamsch- gezind Het antwoord, door clen toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken a.i. gegeven op schriftelijke vragen van het lid der Kamer den heer Rost van Ton- ningen in zake het optreden van den destijds te Brussel resideerenden Neder- landschen gezant met betrekking tot het zingen van het Wilhelmus in een van Vlaamsche zijde georganiseerde bij eenkomst, had blijkens het V.V. der tweede kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken, verscheidene le den dier kamer niet kunnen bevredi gen. Heeft zoo vroegen zij de be doelde gezant hier uit eigen beweging gehandeld? Was het hem niet bekend, dat zelfs de Brusselsche Schepenen het programma hadden goedgekeurd en dat ook de Belgische minister van Binncn- landsche Zaken het kende en er zóó weinig bezwaar tegen had, dat geen be denking bleek te bestaan tegen de aan wezigheid van zijn secretaris? Als den gezant dat alles inderdaad hekend was, waarom trad hij dan op gelijk hij deed? En als het hem niet bekend was, waar om heeft hij dan niet te voren omtrent het gevoelen der Belgische autoriteiten inlichtingen ingewonnen? Ook zouden verscheidene leden gaar ne vernemen, of dezelfde gezant be trokken. is geweest in de voorbereiding van de benoeming van een nieuwen Belgischen gezant te 's-Gravenhage, en zoo ja, of hij dan heeft gehandeld in opdracht of met medeweten van de Re geering. Ten slotte werd gevraagd, of het juist is, dat de meergenoemde gezant in het algemeen zeer weinig Vlaamschgezind was. hetgeen mede daarin tot uiting zou zijn gekomen, dat op het gezant schap steeds gebruik gemaakt werd van de Fransche taal, ook in gevallen, waar in het zeer wel mogelijk ware geweest zich van de Nederlandsche taal te be dienen en waarin op zijn minst overwe gingen van diplomatiek-tactischen aard dit laaste zelfs zeer .wenschelijk zouden hebben doen zijn. Men zou er prijs op stellen dat in elk geval hij de benoeming van een nieu wen gezant rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat het Belgi sche volk voor het grootste deel uit Vlamingen bestaat en dat het voor Ne derland meer nog dan voor eenig ander land ongewenscht is, bij dat volk een vertegenwoordiger te hebben, die door zijn optreden doet blijken, die meerder heid niet welgezind te zijn. Mr. L. N. Deckers wordt voorzitter VGRAVENHAGE, 12 November. Naar wij uit goede bron vernemen, zal tot voorzitter der R.K. Kamer fractie in de Tweede Kamer, als op- Mr. Dr. L. N. Deckers volger van mr. R. J. H. van Schaik, worden benoemd mr. dr. L. N. Deckei's. HAAI AANGESPOELD Aan het strand bij Vrouwepolder (Walcheren) is een haai ter lengte van twee meter aangespoeld. Toen het dier werd gevonden was het dood, doch het verkeerde nog in verschen toestand. Op verzoek van den directeur van het rijks museum voor natuurlijke historie te Lei den zou het dier vandaag derwaarts worden verzonden. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, Het K.L.M. vlieg tuig „Torenvalk" vertrekt as. Zaterdag van Schiphol naar Batavia. De bemanning van het toestel zal be staan uit de heeren K. D. Parmentier, (gezagvoerder), H. Fuchs (tweede be stuurder), W. L. Radder (boordwerk tuigkundige), C. van Brugge (radiote legrafist) en J. H. Oosterhuis (ste ward) TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK 's-GRAVENHAGE, 12 November. Nederlandsche Zuivelcentrale, 14 Lm. 20 November. Consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd mef premie of ver minderd met kwaliteiisafdracht. Over- melk regeerihgs-minihiümprijs 6.30 -ct. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6