Anti-rev. steunen het kabinet W at moet er met üen Volkenbond? Huishoudelijke vakken op de lagere school Minister Seldte over zijn reis TWEEDE KAMER DE COMMUNISTEN WILLEN OFFERS BRENGEN MOLEN BEHOUDEN INTERIM DIVIDEND VAN UNILEVER „Slechts één wensch" ZWENDELAAR TE ROTTERDAM AANGEHOUDEN JIT DE STAATSCOURANT Algemeene beschouwingen in de afdeelingen der Tweede Kamer VOOR- EN TEGEN STANDERS Middelen tot verbetering ONDEUGDELIJKE SLUITING VAN MONSTERFLESSCHEN Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 De heer Van Houten schaart zich bij de oppositie 's-GRAVENHAGE 11 November. - In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer werden «Ie beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1938 (hoofdstukken I en II) voori gezet De heer Schouten (A.Rvervolgt zijn beschouwingen en wil over de ka binetsformatie niet veel zeggen, o.m omdat gissen doet missen Alleen kan spreker zeggen dat ze aangenaam en interessant zijn geweest (gelach). De uitslag der verkiezingen stond de vorming van dit kabinet niet in den weg Het succes van de Ant. Rev. partii zou niet een succes ge weest zijn van dp partij doch van Dr Coltjn Maar geen van beiden hebben iets gedaan «jn« het verband tus schen beidp los ser te doen schil uen dan het crHniiTFH sieeds is geweest SCHOUTEN en eebleven oi de verschuivingen 'n blijvend «ar«kt°r hebben gphad. moet worden afgewacht Spreker verheugt zich met den heer De Geer over de zich wijzigende opvat tingen bij vele vrijzinnigen in zake het verband tusschen Christendom en staat Het gaat voor spreker ook niet om de personen der heeren Oud en Van Lidth de Jeude voor hun capaciteiten en werk kracht heeft spreker den grootsten eer bied Maar het gaat om beginselen en nipt om personen. Spreker heeft trou wens de financieele politiek van den heer Oud onder moeilijke omstandighp den 6teeds krachtig gesteund De mep- ning van den Vrijheidsbond wat betreft de houding van Dr Colijn iegen? den hper van Lidth de Jpude. noemt spre ker ook onjuist Spreker betoogt dat dit kabinet vol komen een particulier kabinet is De Anti Rev. zullpn het zooveel mogelijk steunen. Moge het zijn program tot uit- voering kunnen brengen, dat over het algemeen trouwens de in6tpmming van sprekprs fractie heeft De heer De Visser (Comm.) schetst den afkeer van duizenden van reactip en fascisme, welke oorzaak is gewpest van het onverwachte succes van Dr Colijn bij den verkiezingsstrijd, ondanks massale volksmisleiding b v met por tretten van een man. waaronder stond dat zonder hem ons land geen toekomst meer zou hebben Ware echter de democratie beter be grepen. we had den hier nu geen gehakketak over een rechtsch of Christelijk kabi net op breede ba sis, doch een debat over so ciaal-economi sche problemen. Spreker komt op tegen de vooral van R. Kath zij de gepropageer de meening als ramingen van den Minister van Finan ciën zijn in het algemeen niet decbts voorzichtig, doch aan den lagen kant Inzonderheid ie dit het geval met de dividend- en tantième-belasting Ook is er in deze begrooting meer gesaneerd dan de millioenen-nota wel aangeeft, n.l. door de verbeterde positie van het werkloosheidssubsidipfond6 de groote- re amortiseerinc van schaatsschuld en de inkorting der afschrijvingstermijnen bij de post en telegraaf Voorzichtigheid blijft niettemin gebo- len, met name wegens de defensie- eischen. Een nood-offer dienaangaande in plaats van belasting-verhooging ware te verkiezen Voorla hpdenke men ech ter. dat er ook belangen van anderen aard zijn. als sociale zorg en maatrege len op sociaal economisch gebied, in liet belang \an onze volkskracht. Alleen bij een gezonde sociaal-economische po litiek is een gezonde financieele politiek mogpliik De heer Van Houten (Chr Dein.) acht de kabinetsformatie niet overeen komstig den uitslag der verkiezingen. Zelfs in katholieke kringen had men ook zulk een kabinet niet verwacht Deze regeering acht kanonnen meer noodic dai. brood De tijd geest wil iet.» anders dan vro me woorden, be hoeft sociale oorzieningen Egoïsme en na tionalisme wor den niet bestrp den door op eigen voordee. gerichte econo mie. Er is toene mende verwildering en losmaking van de kerk. maar die onderdrukt men niet loor de. politiek dezer regeering. Alleen opheffing van het economisch en maat schappelijk leven, volgens de leer van Christus, kan hier verbetering brengen Spreker zou wel eens willen weten, welke concessies de kabinetsformateur aan de Katholieken heeft gedaan bij de vorming van dit kabinet. De vergadering wordt om half zes verdaagd tot Vrijdag één uur. DE VISSER zou in wezen fascisme en communisme eigenlijk één pot nat zijn. Er is nu zes maanden reeds geregeerd, zonder het parlement er in te kennen, op volkomen dictatoriale wijze. Dat de steunbedragen en loonen bij de prijsstijgingen niet ver hoogd werden, komt neer op een steun en loonsverlaging. Ook de communisten zijn bereid, offers te brengen, maar de vrijheid van het volk moet die offers waard zijn. Hier is dit niet het geval We behoeven een volksleger, opvoeding der militairen tegen het fascisme, de mocratiseering van het leger hier en in Ned.-Indië. alsook gemeenschappe lijke anti-fascistische politiek der vol keren met medewerking van Sovjet- Rusland. Voor de werkverruiming heeft de re geering slechts een nietszeggend zinne tje over. De heer Te u lings (R.K.) merkt op, dat we allen een gezond financieel be leid bedoelden. Daaronder verstaan we echter niet hetzelfde, wat spreker ver leden jaar ook reeds uiteengezet heeft Er werd te veel ge schermd met een papieren even wicht. Gelukkig erkent de regee ring dat er ook in de begrooting voor 1938 zwak ke plekken zijn Een gezond fi nancieel beleid is niet door al lerlei kunstgre pen te verwezenlijken doch door zich te baseeren op de financieele werkelijk heid. Men mag ook niet zonder meer het algemeen welzijn identificeeren met een sluitend budget. Men vraagt zich voorts af, hoe het zou zijn, nu de weermacht moet worden verbeterd en de depreciatie van den gulden geen algemeenen ommekeer had veroorzaakt. Het financieel beleid bo vendien omvat niet alleen de weer macht. maar ook behoud der werkgele genheid e.d. Spreker betoogt dat er reden is voor een minder sombere conclusie, dan waartoe de millioenennota komt. met name wat betreft de raming van de in komsten- en vermogensbelastingen. De TEULINGS VAN HOUTEN De Sluyspoldermolen tus schen Maassluis en Maasland De fraaie Sluyspoldermolen (in den volksmond Wippersmolen) aan den Zuidvliet tusschen Maassluis en Maas land is definitief behouden. De molen dateert uit 1726 en heeft vorig jaar aan de winterstormen geen weerstand kun nen bieden. Hij zag zich van een zijner wieken beroofd, terwijl de kap. door den tand des tijds bewerkt, eveneens verlo ren dreigde te gaan. Enkele personen deden aanstonds moeite den molen te behouden en met medewerking van autoriteiten uit Maas sluis en Maasland en gesteund door en kele kunstliefhebbers werd een comité van aanbeveling en een werkcomité n het leven geroepen. Laatstgenoemd college heeft maanden onversaagd ge arbeid, om de benoodigde gelden voor restauratie bijeen te krijgen Tenslotte zag men het werk bekroond en smaakte het comité het genoegen den molenbou wers D. Ottevanger en Zn. te Moerca- pelle de grondige restauratie van den molen op te dragen. Een zeer verdien stelijk werk was hiermede volbracht. Deze fraaie molen, die aan den nieu wen rijksweg RotterdamHoek van Holland komt te ligeen, zal binnenkort wederom lustig zijn wieken laten draaien. Minister van Onderwijs stelt een commissie van onderzoek in 'S-GRAVENHAGE, 11 Nov. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, heeft ingesteld een commissie, aan wélkè wordt opge dragen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager ondènvijs kun nen worden ingericht, in het bijzon der ook in verhand met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoèging van huishoudelijke vak ken aan hét onderwijs in die leer jaren een speciaal karakter te geven. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs, tot lid en ondervoorzitter: prof. dr. R. H. Woltjer voorzitter van den Onder wijsraad, tot leden: J Cals, waarnemend hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie; P. Goorts, bis schoppelijk hoofdinspecteur van het lager onderwijs in het bisdom 's-Herto- genbosch; dr. Ph. J. Idenburg, referen daris bij het Centraal Bureau voor do Statistiek; mr. H. W. J. M. de Jong, lid van den Onderwijsraad; mejuffrouw M. M. A. Michels, inspectrice van het Nij verheidsonderwijs: P. van Nes Czn.. hoofdinspecteur van het lager ondènvijs in de tweede hoofdinspectie; mevrouw mr. J. H. G. Schutte, geboren Struick, lid van den Onderwijsraad; mejuffrouw G. G. Smit, inspectrice van het Nijver heidsonderwijs; K. de Vries, lid van den Onderwijsraad; L. Welling, hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de derde hoofdinspectie; tot secretaresse: mejuffrouw mr. J. de Voogd, te 's-Gra- venhage. 's-GRAVENHAGE. 11 November. In de heden gehouden vergadering van den raad van bestuur van Unilever N.V. ie besloten op de gewone aandeelen der vennootschap een interim-dividend uit te keeren van f 30per aandpel van 1000.—. betaalbaar op l December a.6. Tevens werd besloten, dat de half- laarlijksche dividenden op de preferen te aandeelen der vennootschap. in plaats van op l Juni en l December, gelijk tot dusverre het geval is geweest, in de toekomst op l Juli en 2 Januari van ieder jaar zullen worden voldaan Met het oog daarop zal het per t De cember a.s. betaalbaar te stellen half jaarüjksche preferente dividend, betrek king hebbend op het tijdvak 1 Juni"0 November 1937, ditmaal over het tijd vak 1 Juni—31 December en derhalve over een periode van'7 maanden, wor den berekend. Dienovereenkomstig zal op l December a.s. op dividendbewijs nr. 20 en van een 1% preferent aandee' een bedrag van 40.83 en op dividend bewijs no. 4 van een o% preferent aan deel een bedrag \an 2917 betaalbaar worden gesteld. NEDERLANDSCHE OORLOGSBODEMS OP REIS 's-GRAVENHAGE, 11 November H. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F.' Klaassen, is 10 November te Gibraltar aangekomen en dienzelfden dag weder vertrokken. H.Ms. Kruiser „Gelderland", onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is 10 November van Ponta Delgada naar Curacao ver trokken. Groote bewondering voor de Zuiderzeewerken 's-GRAVENHAGE. 11 November. Een uur \oor zijn vertrek naar Berlijn heeft de Duitsche Rijksminister van ar beid, de heer Seldte, een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau in zijn hotel ontvangen en en kele mededeelingen gedaan over zijn bezoek aan ons land. De Minister sprak bij den aanvang van dit onderhoud eenige woorden van hartelijken dank voor de hem van re- geeringswege betoonde gastvrijheid. Bijzonder erkentelijk was hij voor de deskundige samenstelling van het reis programma, door minister Romme ont worpen, voor het gezelschap van hoofd ambtenaren van het Departement van Sociale Zaken en voor de deskundige leiding op verschillende door hem be zochte plaatsen. Minister Seldte zeide sterk onder den indruk te zijn van hetgeen hij heeft gezien. Zijn bewonde ring gaat vooral uit naar de Zuider zeewerken „Met bijzondere belangstelling',, verklaarde hij o.a.. „heb ik kennis genomen van de in uw land ge nomen maatregelen ten behoeve van de landarbeiders. Ook in mijn land bestaat dit vraagstuk en ik heb vastgesteld, dat de beginselen, welke in uw land aan de oplossing daarvan ten grondslag liggen, de zelfde zijn als de onze". Elk land, merkte de minister op, heeft dezelfde sociale-politieke proble men. Elk land moet naar de geëigende oplossing dier problemen zoeken. „In patentoplossingen geloof ik niet", aldus minister Seldte. De werkloosheid besprekende, zcide hij, dat zijn bezoek hem geleerd heeft, dat Nederland den wil heeft haar op te lessen en hij was getroffen door de woorden op het gedenkteeken van den Afsluitdijk: „Elk volk. dat werkt, bouwt aan de toekomst". Er is geen volk dat levensvatbaar is met de ellende van de werkloosheid in zijn midden zonder al zijn krachten ter bestrijding van dit euvel aan te wenden. Daarom was de Duitsche mi nister van arbeid dan ook verheugd uit eigen aanschouwing operemerkt te hebben, dat de werkverschaffing in ons land tot vermindering der werkloosheid wordt gebruikt. Ook het Amsjerdamsche boschplan had zijn bewondering gewekt, omdat het de tewerkgestelden vreugde en kracht heeft geschonken en omdat het dienstig is aan de gezondheid van het tegenwoordige en komende geslacht. „Ik heb slechts één wensch, aldus minister Seldtke: Moge alle groote wer ken, zooals bijvoorbeeld die der droog legging dor Zuiderzee en ter reguleering \an de Maas, succes hebben. En deze wensch kan des te oprechter klinken, omdat ik de goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland ken en mij in zal spannen, voorzoover dit in mijn vermogen is, deze verstand- houdine nog te bevorderen". De Minister besloot met de verzeke ring, dat hij zich volkomen kan aan sluiten bij de tot hem gesproken woor den door de burgemeesters van Am sterdam. den Haag, Nijmegen en den Bosch, waarvan de quintessence was: een goede samenwerking tusschen bei de landen. Houders van premie-loten gedupeerd ROTTERDAM. 11 November. De 33- jarige E. M. H„ zonder vaste woonplaats, was eenigèn tijd geleden werkzaam ge weest bij een effectenkantoor in Den Haag, waar hij echter in Februari van dit jaar was ontslagen. De man had bii de vennootschap een functie als verte genwoordiger en als zoodanig was bij op de hoogte van de omstandigheid, dat tal rijke cliënten in het bezit waren van pre mie-loten van het betreffende kantoor. Van deze w '"nschap profiteerde hij om in zijn onderhoud te voorzien. Hij be zocht namelijk diverse cliënten en stelde zich voor als vertegenwoordiger van het kantoor. Hij vertelde, dat de premieloten gecontroleerd en afgestempeld moesten worden, waarom hij de papieren opvor derde. Menigmaal kreeg hij de premielo ten dan in handen, maar. in plaats van deze terug te brengen, zooals hij beloofde, ging hij de waardepapieren verzilveren. Toen de gedupeerden hun loten opvroe gen aan het kantoor, kwam de zaak uit en werd de politie geroepen. Al spoedig yerd H. aangehouden. In Rotterdam heeft hij op deze wijze ongeveer honderd gulden buitgemaakt, maar in diverse andere plaatsen zou hij dezelfde practijken hebben uitgeoefend. De man is opgesloten. Voorts is gebleken, dat ook een bewo ner van de Robert Ówenstraat te Hi 11e- gersberg, die een dezer dagen van een hem onbekenden man Witte Kruis-loten heeft gekocht, met bedoelden H. te doen heeft gehad. Ook deze man is gedupeerd, want de betreffende Witte Kruis-loten bleken \alsch te zijn. Hij bekende, de val- sche loten te Hillegersberg te hebben ver kocht. Bij beschikking van den minister van sociale zaken is aan mr. J. L. C. vau Meerwijk, te Aerdenhout op zijn ver zoek met ingang van 1 Januari 1938 eer vol ontslag verleend als lid van den raad van toezicht, bedoeld in artikel 11 der wet op de rijksverzekeringsbank en de raden van arbeid, zulks onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is met ingang van ge noemden datum tot 1 Maart 1940 aan gewezen als lid van den raad van toe zicht voornoemd het plaatsvervangend lid Jhr. mr. P A. van Holthe tot Ech ten, te 's-Gravenhage. Onderscheiding^*. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de kolonel der infanterie van het Kon. Ned. Indisch leger G. D. E. J. Hotz, met bepaling, dat het \ersiersel der orde zal zijn met de zwaarden. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mejuffrouw M A. A. B. Smulders te Nijmegen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. N. Zwiers hoofd van de lagere landbouwschool te Twello, gemeente Voorst. Bij K.B. van 3 November is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille in zilver aan: \V. van den Brink, jachtopziener in dienst van de families Sweijs en Cremers te Barneveld. Bij K.B. is aan dr. J. H. Scholte, hoog leeraar aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam, te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen van de versierselen van het. kruis van ver dienste le klasse van de orde van den Duitschen Adelaar. Landbouwonderwijs Bij beschikking van den minister van economische zaken is voor het tijdvak van 12 October 1937 tot 1 October 193S benoemd tot leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool te Drachten ir. J. J Manschot aldaar. AFSCHEID VAN DEN HEER STEMERDING ROTTERDAM, 11 November. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester Mr. Droogleever Fortuyn, mededeehng ge daan van de ontslagaanvrage van den heer A. H. S. Stemerding als lid van den Raad, in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Oost en West Souburg. De burgemeester herinnerde er aan, dat de periode van zijn decluitmaking van den Raad van korten duur is geweest. De heer Stemerding heeft zeer actief deelgenomen aan het kashestuur en in dit verband memoreerde de burgemeester het wethouderschap van den heer Ste merding van Februari 1932 tot September 1935. Hij noemde het scheidenden raads lid een verdienstelijk medelid in vele commissies en spreker eindigde met het uiten van zijn beste wenschen voor de verdere loopbaan. Velen zullen met be langstelling zijn carrière als burgemees ter van Oost en West Souburg volgen. GEMEENTEZIEKENHUIS TE PURMEREND AANBESTEED PURMEREND, 11 November Don derdagmiddag is alhier aanbesteed de bouw van het nieuwe gemeentezieken huis, architecten J. Plas en C. Koning te Purmerend. De raming bedroeg f 199.500.Inge komen waren 65 biljetten. De hoogste inschrijfster was de firma Ahrendts te Dronri.jp voor 220.600. Het laagst kwam uit de bus de fir ma J. Sijp en Brand te Wormer met 174.260.Het werkfonds heeft voor den bouw een bedrag van 260.000 be schikbaar gesteld. ONTBONDEN ONDERWIJS COMMISSIE Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is de commissie ter bevordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, ont bonden, met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor den door hen in deze functie ver richten arbeid. Is de Bond nog een waar borg voor Nederland? Aan het voorloopig verslag over het derde hoofdstuk (buitenlandsche za ken) der Rijksbegrooting 1938 wordt het volgende ontleend: Algemeen gaf men uiting aan zijn leedwezen over de omstandigheid, dat deze begrooting moet orden behandeld onder de dreiging van donkere wolken, die zich boven den wereldvrede samen pakken. Het overgrootfl deel van het Neder- landsche volk aldus uitten zich zeer vele leden ziet met afschuw naar de gruwelen, die zich in verschillende landen hebben afgespeeld en nog voort gang hebben. Het betreurt diep, dat het positieve volkenrecht cn de volkenmo- raal nog zoo weinig in de praktijk zijn doorgedrongen, dat „incidenten", als thans in het Verre Oosten voorkomen, nog mogelijk zijn. Met droefheid slaat het ook de houding gade, van de re geeringen van staten, waar het Chris tendom wordt vervolgd, waar de vrucht van twee duizend jaar beschaving uit de ziel en het hart van de jeugd wordt geweerd cn waar de leiders het volk trachten terug tp voeren tot het hei dendom en zijn onmenschelijke conse quenties. Intusschen mag, naar men meende, het sombere beeld, dat de wereld thans vertoont, niet tot ontmoediging leiden. Integendeel behoort dat beeld een aan sporing te zijn tot het beproeven van al datgene, wat kan bijdragen tot ver betering van den deplorabelen toe- sland, waarin de statensamenlevinp verkeert. Eenige leden drongen er op aan, dat Nederland onmiddellijk den Volken bond zal verlaten. Tot 1919 aldus deze leden heeft ons land een zelf standige neutraliteitspolitiek gevoerd. In dat jaar is het tot den Volkenbond toegetreden en sedert dien heeft het meer en meer toenadering tot Frank rijk en Engeland gezocht, terwijl het tegenover Duitschland en Italië een stepds sterkerpn afkepr heeft getoond Kennelijk oefent hier h.i geheel ten onrechte de factor van tegenzin tegen een bepaalden regeeri nes vorm grooten invloed op het buitenlandsche beleid uit. De wonderlijke houding, door onze christelijke regeering ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje aangenomen, wijst in dezelfde richting. De regiering late deze poli tiek varen. Bij de verhoudingen, gelijk die mede als een gexolg van de houding van on ze regeering en haar gedelegeerden te Genève zijn gegroeid, kan Nederland in het lidmaatschap van den Volken bond geen waarborg, ja zelfs geen en kelen steun vinden voor zijn veilig heid. Daarom doe het van zijn lidmaat schap afstand. Onze taak op het ge bied der buitenlandsche staatkunde ligt in de handhaving van een zelfstan- digheidspolitiek, onder bevordering van een goede verstandhouding met de ons omringende landen: België, Duitschland en Engeland Een zoodanige politiek is de beste voor ons zelf en voor anderen. Eenige andere leden, ofschoon aller minst geneigd zich van den Volkenhond af te wenden, verklaarden in meer dhn een opzicht het door dien bond gevoer de beleid geenszins te kunnen bewon deren. Het hoofddoel van den Volken bond is geweest de verzekering van den wereldvrede, en juist op dit cardinale punt is hij in gebreke gebleven. Het zijn vooral de fascistische staten, door wier optreden de onrust in de wereld toeneemt. Ook de houding van onze regeering ten opzichte van den Volkenbond acht ten deze leden te zwak. Zij meenden, dat er voor ons te gereeder aanleiding bestaat om voor een krachtig optreden van den Volkenbond op te komen, wijl die bond toch vooral ook de verdediger van de kleine staten zal moeten zijn. Zeer vele leden namen het met over tuiging voor den Volkenbond op. Vol mondig toegevend, dat deze bij menie conflict in gebreke is gebleven, wezen zij er op, dat toch ook eigenlijk moei lijk verwacht kon worden, dat de Bond er aanstonds in zou slagen, zijn hooge ideaal, het verzekeren van den wereld vrede, te verwezenlijken. Uitvoerig werd xan gedachten ge- xvisseld over de middelen, welke wor den aanbevolen om can meer succes volle xverking van den Volkenbond te bereiken. Het eerste middel met de voorbe reiding van welks toepassing bereids „een aanvang is gemaakt te xveten het losmaken van" het pact uit het ver drag van Versailles, ontmoette geen enkel bezwaar. Integendeel werd dit middel algemeen een zeer xrerstandige maatregel geacht. Het tweede der bedoelde middelen bestaat in de opoffering van een deel van de verplichtingen, welke uit hel pact voortvloeien. Ook de strekking van dit middel is, de universaliteit van den Bond te bevorderen. Tegen dit remedie meenden verschei dene" leden ernstig te moeten xvaar- schuxven. Zij achtten het xeel erger dan de kwaal. Wilde het doel treffen, dan zou het moeten bestaan in een ver zwakking van het Volkenbondsstatuut die het ook voor de meest agressieve staten aanvaardbaar zou maken. Verscheidene andere leden erkenden de waarde xan de universaliteit, die ook zij beschouwden als een der on misbare elementen \*oor het xvelslagen van den arbeid van den Bond. Intus schen zouden zij daarvoor niet alles willen offeren. Naar hun meening is dar ook niet noodig. Het is niet uitge sloten, dat met eenige niet al te in grijpende wijzigingen van het pact op dit gebied reeds een gunstig resultaat wordt verkregen. Als derde middel tot versterking van de positie van den Bond werd ter sprake gebracht de vorming van een internationale politiemacht. Verscheidene leden achtten het tot stand brengen van zulk een orgtyin ter verzekering van de naleving van de door de organen van den Volkenhpnd genomen besluiten absoluut noodzake lijk. Vele andere leden achtten de bezwa ren, aan de oprichting en instandhou ding van een statenpolitiemacht ver bonden, zóó groot, dat de verwezenlij king van dit denkbeeld practisch zon der twijfel onmogelijk zou blijken. Niet ontvankelijk verklaring van het O. M. gevor derd Op 1 April van dit jaar heeft voor den Haagschen kantonrechter een vee houder terechtgestaan wegens overtre ding van de warenwet. Hij zou n.l. on deugdelijke melk geleverd hebben. Tij dens de behandeling van deze zaak kwam aan het licht, dat de fleschjes, waarin melkmonsters waren genomen, niet aan de eischen van het melkbi*- sluit voldeden. Het bleek n.l., dat dien de fleschjes kan openen zonder het ze gel van cie sluiting te verbreken. Op de zen grond vroeg de ambtenaar van het O.M. niet-ontvankeliikverklaring van zijn vordering en de kantonrechter wees conform dezen eisch vonnis. Inmiddels waren andere veehouders, die in hetzelfde geval verkeerden, reeds veroordeeld, doch voorzoover zij in hou* ger beroep waren gekomen, konden zij van deze uitspraak profiteeren. Zoo stond vanmorgen de veehouder M van der A. uit Stompxvijk terecht, die door den Delftsclien kantonrechter tot een boete van 100.xvas veroordeeld. Mr. D. J. I. van den Over, de verde diging voerend, vestigde op het kan- tonrechtersvonnis de aandacht en de monstreerde met een door hem meege bracht monsterfleschje. hoe men dit kan openen zonder de sluiting te verbreken. De officier van Justitie vroeg na deze demonstratie niet-ontvankelijk verkla ring van zijn xmrdering. De veehouder J. van den D uit de Lier was op andere gronden door den plaatsvervangend-kantonrechter te Delft vrijgesproken. Deze heeft o.m. overwo gen, dat het leveren, van ondeugdelijke melk niet aan verdachte's schuld te xvij- ten is geweest Het was n.l. dikwijls voor de boeren niet te zien, dat koeien ondeugdelijke melk leveren. Pas na bac teriologisch onderzoek kon dat x\ orden vastgesteld. Zoo ook in dit geval. De ambtenaar van het O.M. heeft van het vrijsprekend vonnis hooger beroep aangeteekend, xvaardoor deze zaak he den voor de rechtbank hier ter stede diende. Mr. van den Oever xvees ook in deze zaak op de ondeugdelijke sluiting van de fleschjes en meende voorts, dat de overxvegingen van den kantonrechtor juist zijn gexveest. De Officier van Justitie vroeg vernie tiging van het vonnis van den kanton rechter en vorderde evenals in het vo rige geval niet-ontvankelijkverklaring van zijn vordering. Uitspraak in beide zaken 25 Novem ber. JONGEN VERDRONKEN 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. Te circa één uur hedenmiddag waren eenige jongens bij de Dunne Bierkade met een roeibootje aan het spelen. Eén van hen wilde van den wal af in het bootje springen, waarin zich reeds een van zijn vriendjes bevond. De jongen, de ongeveer 16-jarige S. H. uit de Honselersdijkstraat, sprong echter mis en viel tusschen het bootje en den wal in het water. Wel probeerden txvee voorbijgangers, die gekleed in het water waren gespron gen, den jongen te grijpen, maar hun pogingen werden niet beloond, de jon gen verdween in de diepte en verdronk. UIT DAKGOOT GEVALLEN PAPENDRECHT, 11 November. Vanmiddag om vier uur is de 37-jarige timmerman J. V. te Papendrecht bij het schoonmaken van een dakgoot van een hoogte van vijf meter naar beneden ge stort, waarbij hij met zijn hoofd op de straat terecht kwam. In hopeloozen toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht VAN EEN BRUG GEVALLEN HEDEL, 11 November. Vanmiddag omstreeks drie uur is de 25-jarige tim merman J. v. d V. uit Rosmalen, die aan het brugdek van de Hedetsche brug over de Maas bezig was werkzaam heden te verrichten, door het wegschui- x-en van een juk, in de Maas gevallen. Na korten tijd dreggen is het lijk van v. d. V. uit het xvater opgehaald. DE BOTERHEFFING Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van oe crisis-zuivelbeschikking 1935 V, dit is het bedrag van de heffing en de steun- uit keering op boter, behoudens tus^ schentijdsche wijziging, voor de week van 11 tot 18 November is vastgesteld op 40 cent per K.G.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9