DEZE BEYER'S PATRONEN LEUKE QARNITUREN VROOM DREcSMANM - AMERSFOORT OPENING VAN HET WINTERSEIZOEN CQ/METICH De tweelingen Engeland stuurt aan op een verhoogd melkgebruik WENKEN INSTITUT COSMETIQUE zijn in onze stoffenafdeling verkrijgbaar Nu het kouder is, een wollen damesshawl uit onze nouveauté afdeling Is geheugen voor oefening vatbaar? ZELF VRUCHTEN CONFIJTEN V. 33390. a. Georgette-plissée jabotje b. Revcrkraagje van waschzijde met aan geknipt vestje. V. 33391. a. Garnituurtje van Madeira- stof met stiksel afwerking; b. Aparte ja bot van soepele zijde. V. 4390. Garnituur van Madeira stof met geschulpte rand en plissée strikjes; b. linnen garnituur met franje. V. 4389. a. Apart sportief kraagje van overhemdzijde geschikt voor fapon met V-hals: b. hetzelfde-model van piqué of linnen. V. 33393. Vest van crêpe satin, zijden piqué of linnen batist, geschikt voor japon en mantelpak. V 33392 a V 33390 V 33393 VOOR DE VROUW wanneer zij in het bezit is van een goedverzorgde huid. Een werkelijk vakkundige behan deling kan hier zeer veel toe bijdragen. Laat daarom Uw teint verfraaien door: GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DIPL. BERLIJN P. BUYSLAAN 12 - TEL. 1607 MET rassche schreden naderen de korte dagen met hun attributen van "mist, sneeuw en ijs. We moeten er dan „tegen kunnen" en ons niet laten terugschrikken door natte straten of snerpende windvlagen: we kleeden er ons op, maar ookwe zorgen voor inwendige tegenweer door ons stevig te voeden. Een dampende, stevige soep. een goed verzadigende stamppot, misschien ook wel een altijd in den 6maak val lend pannekoekenmaal of een flinke schotel bruine boonen met spek het zijn alle voorbeelden van degelijke Oud-Hollandsche winterkost, die we elk jaar weer opnieuw de noodige eer aandoen. Tooh kunnen we in die van ouds be kende gerechten wel hier en daar een kleine verandering ten goede aanbren gen, een verbetering, die misschien meer overeenkomt met onze tegen woordige opvattingen van zuinigheid of Van smakelijkheid. 't Is b v. niet meer noodig, dat we üren en uren besteden aan het koken van vleesch, dat aan den hutspot zijn geur moet meedeelen: veel liever ge bruiken we. om den gewenschten bouil- lonsmaak aan het gerecht te geven, een paar Maggi's Bouillonblokjes, mei bet gevolg, dal de zeer bekorte kooktijd niet alleen aan brandstofbesparing belpt, maar ook onze groente en aard appelen beschermen zal tegen een an ders te vreezen vitamine-verlies Ook is het niet langer noodzakelijk orn het pittige van een bruine boonen- of een capucijnermaaltijd per sé te be reiken door uitgebakken spek. waarvan bet spekvet tegenwoordig door menie een „te zwaar" wordt gevonden- even pittig maar minder vet maken we het gerecht door er een smakelijke bruine saus bij klaar te maken met als grond stof weer een paar Maggi's Bouillonbiok jes als we tenminste niet nóg eenvou diger te werk willen gaan door een Maj- gi's Justablet fe gebruiken! Wie de beidp hier gegeven wenken In practijk wil brengen, behoeft zich slechts nauwkeurig te houden aan de volgende recepten. Hutspot (waarin geen vleesch is meegekookt) 1^ K.G aardappelen. 1 KG. winterwortelen, Vi KG. uien, 100 gram (1 ons) vet of boter, ongeveer 1 afgestreken eetlepel zout, 3 Maggi's Bouillonblokjes, ongeveer L. water. Leg onder in de pan de aardappelen én daarop de gesnipperde wortelen en uien; giet er het kokende water met de daarin opgeloste Maggi's Bouillonblok jes op, strooi er het zout over en laat op een zacht vuur alles samen doorko ken, tot de aardappelen en de groente gaar zijn (een goed half uur). Onder zoek af en toe, of er nog voldoende vocht op den bodem is, zoodat aan branden wordt voorkomen; vul dus, als bet noodig blijkt, hot water wat bij echter steeds met zoo weinig, dat er na bet stampen niets van behoeft te wor den afgegoten Stamp de gare groenten en aardap pelen door elkaar met het vet of de boter; voeg er, als de stamppot te droog mocht worden, nog wat water bij Geef bij dezen stamppot afzonderlijk de een of andere 60ort gebakken, ge braden of gestoofd vleesch; ook echter wel een schaaltje gekookte witte boo nen of wat purée van groene erwten, die dan op de borden bij of door den hutspot worden gedaan. Bruine saus (bij bruine boonen of capucijners) L. kokend water met 2 Mag gi's Bouillonblokjes, 1 ui. 40 gram (4 afgestreken eetlepels) bloera, 60 gram (3 afgestreken eetlepels) boter, desverkiezenrle 1 volle eetlepel dikke tomaten- purée, misschien wat peper. Snipper de ui zoo fijn mogelijk en laat ze in de boter zachtjes gaar smo ren en lichtbruin worden. Strooi er de bloem door en laat die even mee bak ken. tot het mengsel gelijkmatig bruin Zeer vaak ziet men kleeden, loopers. enz. op de verkeerde wijze kloppen. Nimmer worde op de voor- doch steeds tegen de rugzijde geklopt, waardoor het meeste stof verwijderd wordt. De voorzijde wordt alleen afgebor steld. Verfvlekken, die de vensters vaak te zien geven nd het schilderen van het houtwerk, kan men gemakkelijk ver wijderen met terpentijn en fijne puim steen. is. (vooral niet te donker). Roer er dan de tomatenpurée en de peper door en verdun onder voortdurend roeren het mengsel langzamerhand met den bouillon. Laat de saus In de gesloten pan nog zachtjes een kwartier door koken Bruine saus (van een Maggi's Justablet) 1 Maggi's Justablet. 60 gram (3 afgestreken eetlepels) boter, 1 ui, 3 d.L. (3 kleine theekopjes) water. Laat de zeer fijn gesnipperde ui in de boter zachtjes gaar en bruin wor den. Wrijf intusschen het Justablet fijn, meng ze aan met het lauwe water en giet het mengsel bij de gebruinde ui. Laat in de gesloten pan de saus nog zachtjes 5 minuten doorkoken. NIEUWE WEEFSELS In Amerika koestert men groote ver wachtingen van ©en nieuw weefsel, be staande uit spinkunstzijde en linnen. Terwijl het linen garen het zeer gewilde, grove onregelmatige van de linnen stof fen brengt, zorgt de menging met het soepele, gesponnen kunstzijden garen er voor, dat de slof niet te veel kan kreu kelen. De nieuwe stoffen worden be werkt in verschillende kwaliteiten, o.a. voor kleeding. DE JAREN GAAN VOORBIJ Zijt gij nog geen twintig en dus nog in het volle bezit van uw bloeiende frischheid. leef dan eenvoudig en geeft ii niet over aan allerlei buitensporighe den waarvan gij in uw jeugdigen over moed (Ie gevaren niet beseft. Denk niet: .Mijn lichaam is sterker dan dat van een ander: i Iz kan het wel ver dragen." Het leven gaat zoo snel en voordat ge het weet zijn de jonge Ja ren voorbij en ziet ge al is het dan niet de naderende ouderdom reeds de eerste verschiinselen, die er op wij zen, dat de periode van uw jeugd aan het verdwijnen is. Hebt ge matig en met overleg geleefd, dan zult ge er In slagen veel langer een goed uiterlijk en een goed figuur te behouden dan in het andere geval, wanneer ge u in geen enkel opzicht binnen bepaalde perken hebt gehouden. Matigheid en soberheid verlengen niet alleen het leven, ze ge ven er ook een veel grootere bekoring aan Deze opvatting leert men eerst op rijperen leeftijd in toepassing brengen, als men zich weet te beheerschen en er zich van bewust wordt, welke aan trekkingskracht het leven biedt. Indien men op zijn tijd zijn verlangens in be dwang weet te houden. De jeugdige vrouw van twintig kan dit nog niet. En dat is ook zeer begrij pelijk. Ik raad haar daarom aan: laat uw leven het kenmerk dragen van eenvoud. Kies een niet te gecompli ceerd kapsel en maak vooreerst wei nig gebruik van poeder en lippenstift. De vrouw van dertig heeft een zeer bevoorrechten leeftijd. Haar jeugd gaat genaard met de bekoring van een ze kere levenservaring. In overeenstem ming daarmee dient zij haar kapsel en haar uiterliik te verzorgen. Zij moet er natuurliik niet al te bestudeerd uit zien. noch ccn zekere gekunsteldheid aan den dag laten treden. Bij het kap sel late zij voorhoofd en slapen vrij terwijl zij vanzelfsprekend precies weet. hoe met poeder en wangenrood omge gaan moet worden. Op veertigjarigen leeft moet vóór allesfa. ik moet het ivrg zeg gen op de lijn gelet worden Uw bleeding moet gericht ziin op élégance die onder bepaalde omstandigheden een tikje excentriek mag ziin. De poe- dernuance. het wangen- en lippenrood mogen wat geaccentneerder zijn en het kapsel mag natuurlijk overeenkomstig ook een wat sprekender vorm aanne men. U begrijpt echter wel. dat dit al- gemeene lijnen ziin. die gewijzigd kun nen en ook dikwijls moeten worden In verband met smaak, het voorkomen en den aard van de vrouw in quaestie. En de oude dame? Oh. die wedijvert tegenwoordig met de longeren; zij ziet er verzorgd, soms bijna koket uit en het staat haar uitstekend. DIANA evi vtouw wot. dt icwondetd. DE vraag of het geheugen voor oefe ning vatbaar is, heeft zoo schrijft dr. H. G. Hamaker in „Onze kinderen en hun Toekomst", velen beziggehouden; vele experimen ten zijn daaromtrent genomen, maar de uitslag is moeilijk te interpreteeren. Een algemeen erknde zekerheid be staat nog niet. Toch is er wel reden om te meenen, dat versterking van het geheugen door oefening tot op zekere hoogte mogelijk is, maar zeker is in ieder geval, dat het nuttig effect van onze inprentingswerkzaamheid grooter wordt, naarmate wij omtrent de betrok ken onderwerpen grooter en beter ge ordende kennis reeds van te voren be zaten. Bij verschillende schrijvers vond ik de opmerking, dat vooral dan een nuttige invloed van opzettelijke geheu genoefeningen waarneembaar schijnt te zijn, wanneer degene, die zich oefent het doel begrijpt, aan de mogelijkheid gelooft en met instemming zelf het beoogde doel wil trachten te bereiken. Er is zeker in deze eeuw te veel ge heugenoefening uit ons onderwijs ver dwenen, onder invloed van het overi gens juiste inzicht, dat vroeger het van buiten leeren een te groote rol speelde. Volgens verschillende waarnemers wordt ongeveer op 25-jarigen leeftijd het individueele optimum van geheu gen bereikt, om daarna vele jaren in stand te blijven. Op welke hoogte dat optimum zal liggen, hangt naar mijn overtuiging voor een belangrijk deel af van de hoeveelheid en de doelmatig heid van oefening, die is toegepast. Er kan echter aan den anderen kant niet aan worden getwijfeld, dat alle met nog zooveel wilskracht doorgezette oefening niet in staat is iemand met een oorspronkelijk zwak aan een wer kelijk sterk geheugen te helpen. Alle bereikbare resultaat blijft relatief groo- tendeels afhankelijk van aangeboren aanleg. In De Groene schrijft Erica het vol gende min of meer ondeugende ver haaltje: De tweelingen waren meisjes, tenger en hoogblond. Ze droegen eendere vlin- derstrikken in het haar en eendere jurkjes. Ze waren van die broosuitzien- de popjes, die altijd met een „O-o-och!" werden begroet door goedmoedige, zelfs wildvreemde mevrouwen Samen hadden ze eenmaal in de dub bele babybox gestaan en eikaars vlas blonde haartjes uitgerukt, die ze daar na tegen het licht hielden, om te kijken of het er wel genoeg waren. Samen had den ze eikaars veiligheidsspelden los- gewriemeld en er elkaar mee geprikt. Toen ze uit de box en rondloopende kindertjes waren, hadden ze samen de brieven van hun ouders, uit den verlo vingstijd, die met een net roze lintje waren dichtgebonden, uit moeders kast weten te veroveren en daarmee brieven- besfellertje in de buurt gespeeld. Toen gingen ze samen naar het kleuterschool tje. Het kleuterschooltje was allerliefst. Er waren blonde kindertjes en donkere kindertjes. De guitigste jurkjes en pak jes, die moeders met fantasie in elkaar tooveren konden, vond je daar. De kleu ters zaten aan kleine tafeltjes en speel den met honfe blokjes, kleurige knip- platen en kralen. De magere bleeke juf frouw, die het schooltje leidde, verze kerde de moeders herhaaldelijk en met ernst, dat het haar bedoeling vooral was om de individualiteit van de kinde ken te ontwikkelen. De tweelingen hidden individualiteit, al deelden ze die, in die prille jaren, nog samen. Ze verknipten eerst haar eigen plaati >9 en dan die van andere kinderen. Hun liefste speelgoed was de cvpersche schoolpoes. die ze inderdaad dierbaar beminden. Met die poes speel den ze ook op den morgen toen de Def tige Oude Mevrouw het kleuterschoo tje kwam bezoeken De bleeke magere juffrouw was er wat nerveus van; de Deftige Oude Mevrouw zou wellicht de school een schenking geven, als do in richting haar beviel. En de school kon een schenking buitengewoon goed ge bruiken. De kleuters keken op toen het bezoek het klasje binnenkwam. Er waren veel welgemanierde kindertjes, die dadelijk het n- bandje gaven. Er was een zoet, klein Klaartje, met gladde zwarte haartjes, dat ook dadelijk een versje zong, een erg braaf, lief versje. Uit de verte, en gebogen over de poes, keken de tweelingen, door hun oog haartjes, vol walging toe. En toen kwam de Deftige Oudo Me vrouw haèr richting uit. Vol welwil lendheid boog ze zich over die twee aardige, tengere poppetjes met de blau we ruitjes-jurken en de blauwe vlinder- strikken. „En wilUn jullie mij nu ook eens een handje geven?" zong toen vriendelijk haar stem. De magere juf frouw keek hoopvol. Eén oogenblik overlegden de tweelin gen, onbeleefdelijk fluisterend In el- kaars oor. Toen zei de ondernemendste van de twee (die, ofschoon de stillere, toch wel als auctor intellectualis mocht gelden), met een heesch kinderstem metje; „Nee, maar we willen je wél een klap op je test gevenl" De Deftige Oude Mevrouw vlood, spra keloos. De magere bleeke juffrouw schreide geluidlooze tranen De school kreeg de schenking niet. Martine Wittop Koning schrijft ons: DE advies-commissie inzake voeding, ingesteld door het Engelscho Mi nisterie voor gezondheidszorg, geeft in haar eerste rapport als bijlage een korte samenvatting van de waarde die melk als voedingsmiddel bezit. Koemelk, zegt het rapport, bevat de energie-leverende voedingsstoffen eiwit, vet en koolhydraten; ze bezit al de tot dusverre bekende belangrijke vitaminen en verder verschillende minerale stoffen (bouten), waaronder b.v. de kalk en de phosphor met name genoemd moeten worden. Daarenboven komen er nog tal van andere stoffen in voor weliswaar in minieme hoeveelheden en met nog niet door de wetenschap verklaarde in vloeden, maar met een voor do voeding toch zeker niet io onderschatten betee ken is. Zelfs al zou het mogelijk zijn de scheikundige samenstelling van melk absoluut vast te stellen, dan nog zou men zich slechts een onvolkomen beeld kunnen vormen van haar waarde voor de voeding. Immors, verschillende eigenschappen op physisch-chemisch en op biologisch gebied zouden daarbij on genoemd blijven: de physisch-chemische toestand b.v. van eiwitten, vetten en koolhydraten die samenwerken tot een gemakkelijke vertering en een doelmati ge opname in de weefsels; de verhou ding der vocdcndo besfanddeelpn onder ling, die aan het lichaam ten goede komt; het karakter van de eiwitsoorten en de minerale stoffen benevens het ge halte aan vitaminen, die den normalen groei bevorderen en die het lichaam hel pen aan een voldoende male van weer standsvermogen tegen ziekte. Na deze aMemecne erkenning van melk als een eersierangs-voedsel, behan delt het rapport do waarde die er spe ciaal aan moet worden gehecht voor de voeding van kinderen. Het feit. dat melk een niet genoeg te waardepren voedspl vormt, vooral gedu rende de jaren waarin nieuw weefsel in hel lichaam moet worden gebouwd is van de vroegsle tijden af erkend op grond van ervaring. Tn de latere jaren hebben wetenschappelijke proe ven aangeloonrl dat koemelk werkelijk voor het bevorderen van den groei en de gezondheid der kinderen ongeëven aard moet worden genoemd. Sommige van die proeven ^zooals die van C. Mann in Engeland en van o.a. Mc. Collum in de Vereenigde Staten) zijn zeer nauwgezet uitgevoerd in groote in richtingen. Andere onderzoekers (in En geland, Nieuw-Zeeland, Frankrijk en Ja pan) hebben hun materiaal gezocht on der de thuis wonende schoolkinderen De algemeene overtuiging, gegrond op deze onderzoekingen is, dat de melk een onmisbaar toevoegsel moet worden ge acht in het dieet van kinderen, wil men hen brengen tot den gewenschten groei en de instandhouding van hun gezond heid. Verschillende andere onderzoekin gen in groote inrichtingen en bij de kinderen thuis (o.a. in Engeland door Dr. H. Mellanhv en haar colle ga's) hebben aan het licht gebracht, dat melk allerbelangrijkst is voor de ontwikkeling van een normaal gebit, bestand tegen tandcarics. De hoeveelheid, die op liet oogenblik in Engeland per persoon ner rlag wordt gebruikt, wordt op ongeveer lVa d.L. ge schal (0.4 pint). De hierboven aangehaalde ervaringen bewijzen voldoende, dat een stijging van het melkgebruik een verbetering zou be- oekenen van den aleeheelen gezond heidstoestand met name voor de kindo ren, wier beenderstelsel er steviger door zou worden en wier groei en gezondheid er van zouden profiteeren, terwijl ver schillende ziekten zouden worden voor komen en een grooter weerstandsvermo gen van het gebit zou worden bereikt. Het zelf confijfen van vruchten is een zeer loonend werk, dat iedere huisvrouw zeker succes zal doen oogsten. In de eerste plaats maken wij de vruchten schoon en nemen liefst ver schillende soorten. Wc schillen sinaasappelen en manda rijnen. halen do velletjes er geheel af, nemen pruimen, die gehalveerd worden (uit het blik), laten ze geheel drogen, verder stukjes ananas, partjes appel, peer, banaan en wat men verder wil ne men. Een bakblik wordt met hoter- harnpapier belegd en daarna beginnen we de suikerstroop te koken. Twee pond beste witte suiker wordt ge kookt met V2 liter water, we roeren er in en schuimen de massa telkens af. Zoo noodig een paar lepels water bijvoegen en weer opkoken, daarna het wit van 2 eieren bijvoegen, dat met, een weinig wa ter geklopt is. Alles weer op kookpunt brengen, daar na alle. onzuiverheden, die zich aan het eiwit doelen, afscheppen, suiker inkoken totdat deze lichtbruin is. De pan in koud water plaatsen, totdat hij wat afgekoeld is en nu beginnen we met confijten. De vruchten worden stuk voor stuk aan een breinaald geprikt en om en om in de suikerstroop gedompeld, daarna even aan de lucht blootgesteld. De vruchten worden, als zij geheel hard zijn, in aardige papieren bakjes gelegd en in bonte mengeling van kleu ren op een glazen schaaltje geserveerd. Frissche bont gekleurde lappen leenen zich uitstekend voor het vervaardigen van allerhande kragen, jabots, ceintuurs en manchetten. Een japon kunnen we, door er verschil lende kragen en jabots op te dragen veel vuldig een ander aanzien geven. V. 33392. a. Batist kraagje met plissée stukjes en knoopsluiting. b. Vlinderstrikje met picotje omgehaakt. V. 33394. a-b-c. Piqué kraagjes en manchetten in verschillende sportieve vor men, uitsluitend geschikt voor pull-overs. V33394 d

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11