KERK EN VREDE EN OXFORD GROEP Bally en 'andere be kende Wereldmerken JOH. BOTTINGA lm onze De verhouding tot oorlog Handelsregister Wat hebben zij elkaar te zeggen? Huldiging Charlotte Kohier 15 GROOTER DAN OOIT TE VOREN Alléén bij Tijdelijk: Utrechtsche straat 14 Leerlingen van H.B.S. en Gymnasium naar Brussel <Graod' 1 heatre City Theater Wijziging van het uitbreidingsplan 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 Dr. j. Nieweg en mr. G. A. J. ter Linden spraken in „Concordia" De Afdeeling Amersfoort van „Kerk en Vrede" heeft gisteravond in Concordia een openbare vergade ring gehouden, waarin door dr. J. Nieweg en Mr. G. A. J. ter Linden gesproken is over hetgeen de Oxford Groep en Kerk en .Vrede elkaar te zeggen hebben. Rede van dr. Nieweg De heer Nieweg begon zijn toe spraak met een bladzijde aan te halen uit het boek van Martin Beradt, waarin deze vertelt, hoe hij in den oorlog een Duitsch pastoor hoorde preken op den Kerstmorgen aan het front over „Vrede op aarde", en hoe deze begon met te zeggen, dat met deze Kerstboodschap niet werd bedoeld de vrede thsschen de volkeren, maar de vrede van binnen. „Deze woorden van den prediker," zoo zegt de schrijver, „maakten mij misse lijk, en ik schaamde mij." Ook wij, leden van Kerk en Vrede, voelen, dat het Kerstevangelie niet van het oorlogvoeren mag worden geschei den en wat wij van Christus hebben er varen, verbiedt ons het meedoen aan eiken oorlog. Maar daarmee is het niet uit. Het ligt ook op onzen weg verlangend uit te zien naar en mee te werken tot veranderin gen, maatschappelijk en staatkundig, waardoor het oorlogsgevaar vermindert. Spreker noemt hier een politiolegcr (na ontwapening), een denkbeeld als de vereenigde staten van Europa, en een andere maatschappij-vorm. Doch tevens moeten wij inzien, dat het gevaar van het uitbreken van een oorlog voor een groot deel bestaat in den onvolkomen toestand van den mensch. Hel is daarom niet voldoende te zeggen: de oorlog is zondig, ik zal er niet aan meedoen, ook niet om te strijden tegen bepaalde maatschappelij ke of staatkundige toestanden. Spreker wil daarom vanavond eens nadrukkelijk deze vraag stellen: wordt ons eigen leven gedragen en voortge stuwd door den geest van Christus? Christus vraagt ons liefde te bewij zen, te vergeven, een ander te willen die nen. de minste te willen zijn; als wij verkeerd gedaan hebben dit goed te ma ken en bereid te zijn voor zijn zaak het kruis op ons te nemen. Wij zien, dat, waar vanuit 'die be ginselen wordt gehandeld, een groote kracht uitgaat; enkele voorbeelden uit den laatsten tijd worden hiervan gege ven met betrekking tot de verhouding van Denemarken en Noorwegen, van Engelschen en Boeren in Zuid-Afrika. Men kan zich indenken, hoe de wereld er anders uit zou zien, als hooggeplaat- sten naar dit evangelie zouden hande len. Maar vanavond is voor ons de vraag, of ons eigen leven door den gee6t van Chris tus wordt geleid. Openbaren wij die geest in ons huwelijk, in ons gezin, ten opzichte van allen met wie wij in aan raking komen? Wat. is er in ons leven spoedig een geprikkeldheid, wantrou wen, afgunst, wrok, zelfzucht, gesloten heid, liefdeloosheid! En het zijn deze eigenschappen, die een oorlog mogelijk maken. Hierdoor ontstond na 1918 het verdrag van Versailles en hierdoor werd dit. verdrag intact gelaten, en dat slaat niet alleen op de leden der re geeringen, doch op de volkeren zelf, die de regeeringen in staat stelden zoo te handelen. Nu is het voor ons dikwijls moeilijk dit in ons eigen leven als zonde te zien. Velen meenen, dat ze hun plichten goed nakomen; anderen doen bewust wat van do evangelische idealen af; men is nu eenmaal maar een mensch! Het kan ook zijn, dat men een mo ment beleeft, waarin men zich geplaatst voelt tegenover een God van heilige Liefde, waardoor men gevoelt, dat het hoogste van ons wordt gevraagd, dat men oneindig te kort komt en dat er voor ons alleen uitkomst is als God het wonder van Zijn Liefde doet gevoelen en een nieuwe geest schenkt. In zoo'n oogenblik ervaart men de waarheid van het woord van Christus: als gij niet wordt wedergeboren, kunt gij het Ko ninkrijk Gods niet ingaan. Anderen ontvangen die liefde mis schien „als in de slaap", zooals in een der psalmen staat, doch velen hebben een andere ervaring en zij weten, dat zij zich eiken dag opnieuw aan God moeten overgeven. Terecht heeft de Christelijke kerk hier steeds gedacht, aan God, gelijk Hij zich in Christus heeft geopenbaard, en daarom is het. nood'g, dat wij ons eiken dag openstellen voor dien Christus-geest. Wij allen, ook zij, die in Christus wel die hoogste liefde zien verwerkelijkt, doch die haar kracht in zichzelf weinig gevoelen, moeten luisteren naar den raad van Prof. Spoerri, die onlangs schreef: „eiken dag moeten wij Christus belangrijker achten dan onszelf en ons leven naar die maatstaf trachten in te richten". God geeft ons de overwinning, als wij tot Christus hebben gezegd: Gij hebt mij overwonnen, Gij alleen zijt. «Ie weg, de waarheid en het leven. Met die over gave hebben wij veel ontvangen, ook iets van die heerlijkheid, die wij liefde noemen en die Christus bedoelde, toen hij sprak in den laatsten nacht van zijn leven: „Hebt elkander lief, gelijk ik U heb liefgehad". Mr. ter Linden spreekt De tweede spreker, Mr. G. A. J. ter Linden, had als onderwerp: „Wat heeft „Kerk en Vrede" aan de Oxford Groep te zeggen." Hij stelt voorop, dat wat hij zeggen gaat alleen voor zijn verantwoor ding is en niet voor die van de Groep. liet onderwerp van spreker luidt dus niet: wat heeft „Kerk en Vrede" aan de Kerk of aan alle christenen te zeg gen. Ware dit het geval, dan zou hij nog geheel andere zijden naar voren brengen. Nu hij zich echter richten moet lot medewerkers in de Oxford Groep, wil hij de vraag beantwoorden aan de hand van eenige begrippen, die voor de Groep typeerend zijn: overgave, stille tijd, leiding, en de eischen van onvoor waardelijke eerlijkheid, reinheid, on zelfzuchtigheid en liefde. In het hart van de Oxford Groep staat de overgave van ons heele leven aan Christus. Ons heele leven, dat is onze plannen, onze toekomst, ons huis, onze zorgen, onze zonden, ons geld, ons gemis, alles. „Heer, hier is het". Maar buiten deze persoonlijke dingen legt God Zijn hand ook bij ons gemeen schappelijk bezit, bij ons vaderland, onze onafhankelijkheid, onze cultuur, onze. koloniën, en Hij zegt: „Mijn." „De aarde is: des Heeren" zegt de bijbel. En hoezeer wij hoofd voor hoofd aan land en volk en cultuur gehecht zijn evenzeer als wij gehecht zijn aan huis en geld en carrière de Heer vraagt alles, en ook dit gemeenschappelijk be zit moet aan Hem worden uitgeleverd. De krijgshaftige Ieren lieten zich in dertijd na hun overgang tot het chris tendom wel door onderdompeling doo- pen, maar zij hielden hun rechterarm die het zwaard hanteerde, buiten het doopwater. Hoeveel christenen doen nu nog hetzelfde? De Oxford Groeper begint den dag met bijbellezen, gebed, stil worden voor God. En als hij straks in de loopgraaf leeft, zal hij ook daar willen lezen van Jezus Christus, bidden voor den vijand, die hij straks moet neerschieten, luiste ren naar God. Is er iemand onder ons, die gelooft, dat dit anders dan in theo rie mogelijk is? Wij willen in de Oxford Groep on der Gods leiding leven. Hoe vaak hebben wij in Utrecht met Engel schen en Duitschers, Denen en Fran- schen, blanken en bruinen, her haald de woorden: Iedere man, iedere vrouw, ieder kind door God geleid. Maar de oorlog plaatst mij aan het eene front, en mijn mede werker in de Groep van andere na tionaliteiten aan het andere, en dan moeten wij elkaar vernietigen. Onder Gods leiding? Het leger van Christus met de bajonet tegen over elkaar? Een huis, dat tegen zichzelf verdeeld, is, zal niet bestaan. Tenslotte de in de Groep telkens naar voren gebrachte vraag van onvoorwaar delijke eerlijkheid, reinheid, onzelfzuch tigheid en liefde. Het is voor ieder dui delijk, dat in den oorlog deze cischen met voeten worden getreden. In één van de bladen, die de Groep in Utrecht uitgaf, stond het verhaal van een door de crisis geruïneerd fabrikant, die een brandbom uitvond, maar na zijn aanraking met de Groep naar God ging luisteren en de formule ver scheurde. Wij moeten consequent zijn. Als deze man zijn brandbom niet mocht exploiteeren, mogen wij geen brandbom gebruiken. .Nieuw Nederland loopt van stapel". Met deze leus zijn wij de Utrechtsche campagne ingegaan. Dergelijke moor den zijn taal van het geloof en willen niet letterlijk worden verstaan. Maar wij kunnen het begrijpen, als Ds. Bus- kes te Amsterdam naar aanleiding van de aanhangige defensieplanen uitroept, dat niet Nieuw- maar Oud-Nederland van stapel liep, cn ziet, het is een oor logsschip. Spreker vraagt zijn gehoor de vraag van deelname aan oorlog en oorlogs toerusting in hun stillen tijd te willen brengen, met het oog gericht op Jezus Christus, en onze overgave meer te laten staan in het teeken van: „Neem mijn handen, dat zij 't merk „Dragen van Uw liefdewerk". Gezongen werden Ps. S6 6 en gez. 50 4, terwijl voorgelezen werd Lc. 9 51—59, Joh. 3 1—5 en Joh. 12 44—50 Het Comité van Huldiging ter gele genheid van het optreden van Charlotte Kohier hier ter stede op 22 dezer, dringt er bij de ingezetenen met klem op aan, den avond, waarop de groote kunstena- resse in Amersfoort voor het voetlicht zal treden, bij te wonen. Om dezen avond luister bij te zetten, zal het zeer op prijs worden gesteld, in dien men in avondtoilet zal verschijnen. Het Comité van Huldiging: Mr. J. C. Graaf van Randwijck, Burgemeester, eere-voorzitter. Mevr. Barkey Wolf-Berkelbach van der Sprenkel. Jhr. A. W. den Beer Poortugael Mej. J. M. C. de Haan. F. P. D'Huy. Dr. R. Miedema. L. S. Snoek. J. Valkhoff. EXAMENS Bij de gedurende den laatsten tijd door het Centraal Bureau Instituut Pont afgenomen examens, slaagden: te Den Haag voor Practijk-diploma. Boekhouden: Mej. A. Ridderhof; te Zwolle voor Snelheids-diploma Ma- chineschrijven: de heer P. G. Lierop; te Den Haag voor Snelheids-diploma Machineschrijven: Mej. A. Stam. Allen leerlingen van de Erkende „Pont-school", alhier. BURGERLIJKE STAND 13 November Geboren: Teunisje. dochter van Reijer Veldman en Jannetje van de Kraats. Jacoba Nieeje, dochter van Geurt van den Berg en Jacoba van de Geest, ONZE VOORRAAD GRATIS bijstelling en coniróle op de MAY-Voet- spiegel door gediplomeerd Voetspecialist. De bekende gemaksleesten zijn als voor heen uitsluitend hier ver krijgbaar. Ter bijwoning van den Hoog dag der Vlaamsche Letteren Hedenmorgen kwart vo«jr twaalf is een tachtigtal leerlingen van de R H B S. en het Gymnasium onder geleide van docenten, met autobus sen vertrokken naar Brussel ter bijwoning van den Hoogdag der Vlaamsche Letteren, waarvan het programma over drie dagen ver deeld is en tot en met Maandag a.s. duurt. Tegen 6 uur hoopt men vanavond op de Groote Markt te Brussel te zijn, waar de ontmoeting plaats heeft met Belgi sche leerlingen. Daarna wordt, een feest maal gehouden in „Bon Marché", ge volgd door redevoeringen van do Vlaam sc'ne Letterkundigen Herman Teirllncw en Maurice Roelants. Het programma voor morgen ver meldt een bezoek aan het stadhuis en de hoofdkerk, waarna de academische zitting in het Paleis van Schoone Kun sten bijgewoond wordt. Na een geza- menlijken maaltijd in de Kajotterscen- trale, gaat men Laken bezichtigen, ter wijl men '6 avonds een bezoek brengt aan den Vlaamschen Schouwburg, waar een voordracht zal gehouden worden door den letterkundige Raymond Her- reman en ook gesproken wordt door dr. J. Grauls. Maandag staan een bezoek aan de 1111111111 <9 1111111 11II111111111111 IJ 111111111111111111111111111111lllll Do:.::la. Montgomery cn Constance Bennett in de Gaumont—British liim „Op- gejaagd" Bonjaminp Gigli treedt in het Grand Théatre op als de zanger van Hare Hoogheid. De film heeft al sinds jaren beslag gelegd- op zijn prachtigcn stem BEN J AMINO GIGLI en omwikkelt doze meestal met een in- irigue, die, hoewel niet onaardig, er toch eenigszins bijgesleept wordt, om dat zijn speeltalenfen zich uit aitisliek oogpunt niet lecnen voor de film. Me:> zou zijn rol ondankbaar kunnen noe men, ware het niet, dat zijn stem alles- overheerschend en het spel der liefde, dat rond zijn gave voortgang vindt, bij zaak is geworden. Ook al wordt daarvan het middelpunt gevormd door een prinsesje, dat zich niet stoort aan de stijve hofetiquette en evenmin aan de plannen om haar te verloven met prins Constant in. Het lot is haar gunstig, zij kriigt gelegenheid om den grooten zanger iets op de piano voor te spelen, waarmede zij zijn be wondering wekt. In den schouwburg oogsten zij beiden een groot succes en na afloop van het concert voert de zanger zijn accom- pagnatrice mee naar een souper in een Italiaansch wijnlokaal. Intusschen is prins Constantin nog niet uitgescha keld. Hij weet van het muzikale slip pertje van de prinses af, maar toont zich pas verbolgen, wanneer hij meent dat de prinses en een Amcrikaansche, die 's avonds laat uit de kamer van den zanger komt, dezelfde zijn. Aanvanke lijk ziet het er naar uit, dat hij de juiste toedracht te laat hoort, maar de film zorgt er voor, dat de politie de verdwenen prinses opspoort en in de ar men van haar toekomstige verloofde terugvoert. Het prinselijk paar zien wij tenslotte welgemoed naar de bioscoop wandelen, waar Gigli's stem triomfen viert De regisseur Heinz Martin is niet ka rig geweest met bijzondere gebeurtenis sen. Met vaardige hand is hij omge sprongen met vorstelijke kinderen, fes tiviteiten, concerten, treinen, speelgoed, en wat dies meer zij. Zoo heeft hij voor een onderhoudende film gezorgd met vlot spel van Geraldino Katt als het wereldsche prinsesje Heleno. Over Benjamino Gigli hoeven we maar weinig te zeggen. Voortdurend hoort, men in deze film den prachtige» klank van zijn zeldzame stem, de be koring van het Italiaansche bel-canto in meesleepende melodiën. Bewonde- ruars van dezen stem en wie is dat eigenlijk nietzullen zich niet twee maal bedenken hem te gaan hooren. Een Engelsche krijgsgevangene ont snapt uit een Duitsch gevangenkamp, het is zijn vierde poging en ook zij mis lukt haast, daar de soldaat, dien liii omgekocht heeft, aanstalten maakt, op het laatste oogenblik hem uit den weg ie ruimen. Er ontstaat een worsteling en in die worsteling wordt McGrath, de krijgsgevangene, een moordenaar. Hij bereikt het station, hij bereikt Berlijn. Bij den uitgang wacht Herr Goetz, de rechercheur met een ]>olitie-agent en da meisjes, die in de buurt van stations den man afwachten. Een van die meis jes is Anna, uitverkorene van Herr Goetz zelf. Zij ontfermt zich over McGrath. Hij bevalt haar, ook als zij ontdekt, wien zii voor heeft, aarzelt zij niet hem te helpen. Het wordt een strijd tegen den politieman en mede minnaar tegelijk. Herr Goetz verliest, niet omdat de vervolgden hem te slim af zijn, maar overwonnen door de lief de, die McGrath ervan weerhoudt, in l^et gezicht van de Nederlandsche grens, zijn vrijheid in te gaan. Hij laat ze ont snappen en pleegt zelfmoord. Het element, waardoor de film „Op gejaagd", spannend en rijk aan adem- looze oogenblikken, waarin men tegen beter weten in toch altijd nog even vreest, dat de helden ten gronde zullen gaan, wel het meest tot den toeschou wer spreekt, is liet spel der hoofdperso nen: Oskar Homolka in de rol van Hen Goetz, Constance Bennett als Anna en Douglas Montgomery als luitenant McGrath. Het spel van beide laatsten bekoort door eenvoud. Oskar Homolka geeft al zijn kracht aan de vertolking van den marqué achter welk gefronst uiterlijk een zwakke wil schuil gaat, een man, wiens doortastendheid steeds door bijgedachten wordt verlamd. Het is een voortreffelijke creatie. In het bijprogramma draait de film „T met him in Paris" met Melvyn Dou glas en Robert Young. Naast het prach tige spel van de sterren is het wel de zeer knappe regie, waaraan de eere- j.alm voor het groote succes van „I met him in Paris" toekomt. Hartelijk, opgeruimd en genietend zal er om deze waarlijk komische comedie gelachen worden. De prachtige winter sport-achtergrond maakt deze film reeds tot een uitzonderlijk succes. De chapelle ardente op de begraafplaats te Westerveld, waar het stoffelijk over schot van ir. Van Dijk. Directeur der N ed. Spoorwegen opgebaard was temidden van een schat van bloemen en kransen tentoonstelling van Rederijkerskamers, documenten en Vlaamsche boeken en bezichtiging van teekeningen van Rem bramdt en Jeroen Bosch op het pro gramma en wordt in het Paleis voor Schoone Kunsten 's middags de opvoe ring van „Lucifer" van Vondel bijge woond. Maandagavond laat hoopt men weer in Amersfoort terug te zijn. Het doel van deze buitenlandsehe ex cursie is drieledig en is gericht op de herdenkingen van Vondel, Multatuli (50 jaar geleden) en den Leeuw van Vlaanderen (100 jaar geleden). Vermelden wij nog dat in totaal door' ruim 600 leerlingen van H.R.S.'cn en Gymnasia in ons land dit driedaagseh .bezoek aan Brussel gebracht wordt. Zonder twijfel zal deze Hoogdag der Vlaamsche Letteren in het teeken dej belangstelling staan en niet nalaten de jeugd van de groote beteckenis van de allergrootste letterkundigen te overtui gen. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei al hier zijn de volgende mededeelingen gedaan betreffende wijziging van in schrijving en opheffingen. Nieuwe inschrijvingen „De Wig," Kol. waren, Soesterweg 309, Venn.: P. M. en J. Lihbinga. H. Pluim's Limonade en Bierhandel, Ede, Maandereind 21. Eig.: H. Pluim. Business-Sigarenfabriek fn. A. Ouwe hand, Rhenen, Achterbcrgschestraatweg 25. Venn.: J. B. Ouwehand, J. L. van Dort. Pluim- en Veevoeder Mij., Pluvema N.V., Koestraat 2. Dir.: J. Hoogkamp. Wijzigingen Zaadhandel Veltman, Soest, Beuken laan 31A. Uittr. eig.: W. S. Veltman. Intr. eig.: J. Veltman—Hooglandt. S. V. C. Snelwegers-Verkoopcent rale, Doorn, Sparrelaan 38. Verplaatst naar: Rotterdam, v. Citterstraat 32. Veda-Sierkunst, Veenendaal. Kanaal- weg 28. Uittr. eig.: J. P. v. d. Bosch. In tr. venn.: G. v. d. Bosch. J. H. v. Tuyl. P. J. Visee, bakkerij, Driebergen-R., Traay 75. Nu: fa. P. J. Visee en Zn., Venn.: P. J. Visee Sr., P. J. Visee Jr. N.V. Stoomwasscherij „de Kolk", Blee- kerstraat 37. Intr. dir.: H. F. v. d.Stadt Corn. v. Eden, rijwielhandel, Veenen daal, Hoofdstraat 62. Uittr. oig.: C. van Eden. Nieuwe eig.: R van Eden. Exp. v. d. Voet, Ede, Kleefscheweg 2. Nu: Exp. Schoenaker. C. v. d. Zanden, confectie enz.. Puften Dorpstraat 48. Nu: fa. C. v. der Zanden en Zn.. Venn.: C. en A. v. d. Zanden. J. Gijsbertsen, banket en broodbakker Aldègondestraat 69. Nu: J. Gijsbertsen en Zn. Venn.: B. en J. Gijsbertsen. H. A. Vierdag, sigarenhandel, Utrerht- schestraat 7. Nu: Fa. Vierdag en Zn., Venn.: II. A. en H. J. Vierdag. FRUIT- EN GROENTENVEILING 12 November Valappelen 25 ct., Druiven 912 ct., Tomaten 5—7 ct., Bellefleur 4—8 ct., Goudrcinet 613 ct., Campagne zoet 4 —5 ct., Groninger Kroon 6—9 ct., Nota risappel 7—8 ct.. Sterappel 0—10 ct.. Pippeling 1011 ct., Giessen Wildeman 67 ct., Winterjan 67 ct.. Present v. Engeland 711 ct., Triomph de Jodsgre 12—17 ct., Bramlev Seedling 4—5 ct.. Groninger Kroon 56 ct., Jodenperen 1012 ct., Beurré Glarigeau 1516 ct., Snijboonen 22—31 ct., Spruiten 6—9 ct., Spinazie 6—9 ct.. Lof 11—12 ct., Uien 7380 ct., Prei 1536 ct.. Groene kool 1540 ct., Chin, kool 3033 ct., Boeren kool 822 ct.. Roode kool 2080 ct.. Gele kool 2241 ct., Bloemkool 67 ct. Wortelen 1224 ct., Ramanas 819 ct., Knolselderv 21—27 ct.. Worfplen 3—6 ct. Andijvie 6—12 ct., Sla 6—12 ct., Peter selie 6—10 ct., Selderij 5—10 ct. Aanbieding van een ontwerp plan door B. en W. aan den Raad B. en W. bieden den Raad het ont- werp-plan tot wijziging van het uitbrei dingsplan aan voor zooveel betreft het gedeelte der gemeente gelegen Uisschen Vermeerstraat Breitnerstraat Du- pontplein Anth. van Dijcketraat Rubensstraat Gasthuislaan Lirn- tcrsche beek grens der gemeente (t >n Noorden van den I.okhorsterweg) en Arnhemscheweg, alsmede een ontwerp der bijbehoorende bebouwingsvoor schriften. De wijziging van dit onderdeel van het uitbreidingsplan is noodzakelijk ge worden: lo. omdat bij de vaststelling van h»t plan in velerlei opzicht andere stedebouwkundige opvat tingern gehul digd werden; 2o. omdat de eigenaar van bet terrein „Snoekheuvel" en die van hel grootste deel der verdere ter reinen tot verkaveling wpnsrlien over te gaan. (In het plan 1919 was Snoek heuvel aangegeven als plantsoen en bosch. Een uitbreidingsplan legde in 1919 echter de bestemming van gronden niet vast; 3o. omdat het gewensrbt ge acht werd pen groene strook te behou den langs de Luntarscbe beek; 4o. om dat het gewenselit geacht werd dit deel van het uitbreidingsplan te bezien in verband met de vermoedelijke grens van de stedelijke bebouwing, zéér, dat in de toekomst ee<n gave beëindiging verkre gen wordt. De geprojecteerde wijk vormt de overgang van de stedelijke gesloten bebouwing naar de landelijke omgeving. Voorgesteld wordt, aan B. en W. de bevoegdheid te verleeincn, voor zooveel deze wijziging betreft, om de grens of richting van een straat of plein op eenig onderdeel nader vast te stellen en dienovereenkomstig den vorm der bouwblokken te wijzigen, hetzij wan neer bij definitieve uitmeting blijkt dat eenige afwijking noodzakelijk is, hetzij, wanneer ter uitvoering van een door of met medewerking \an den belangheb bende, ten behoeve van de bebouwing van zijm grond ontworpen bouwplan, zoodanige afwijking in het belang van een richtige of behoorlijke bebouwing blijkt te zijn. VOLKSUNIVERSITEIT Wat hebben de cursisten, die in groo te getale waren opgekonmen, verleden jaar genoten van den cursus van Hans Gruys. Ook dit jaar zal deze bekende con cert-zangeres een cursus geven met als onderwerp: „Nieuwere liederen." Ten gehoore zullen worden gebracht: Op den eersten avond „Het orkestlied" o.a. van Maurice Ravel en Henri Du pare; den 2cn avond „Liederen over kinde ren" o.a. van Mous.sorgsky, Pizzetti, Mompou en Ravel, terwijl de derde avond gewijd wordt aan „Het verschil in bewerking van het Volkslied" Spaan- sche, Joodsche en Jiddische uit. Auverg- ne, de Hebriden, enz. Op dezen zéér be langrijken cursus zijn nog enkele plaat sen open, men zie de advertentie in dit nummer. OP VRIJE VOETEN De persoon, die door de politie in een logement bier ter stede gearresteerd was, verdacht van inbraak in het lo- gegebouw aan de van Perseyhstraat, is gisteren na verhoor op vrije voeten ge steld. De man kon door middel van een tiental getuigen-verklaringen een aan nemelijk alibi aanvoeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5