GROOTE PUZZLEWEDSTRIJD A Nationaal Fonds voor bizondere nooden De laatste sprekers BLAUWE ZEERIDDERS" TE AMSTERDAM 'sWerelds draaiboek Hat. Fonds voor Bijz. Nooden Allemaal naar Geen plaats voor optimisme HOOFDPRIJS N* to to Men zende bovenstaande puzzle met een kleine gave spoedig in! „Stormduivels" Vice-admiraal Quant spreekt „Cultureele attaché's" De Fichte-Bund Deensch - Lithausche verzoenings commissie De heer Oud aan 't woord Hardnekkig vuur Qenie van den waanzin WERNER 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Deze fraaie en comfortabele Ford V-S club-coupé Verder: Eng. huisk. mah. ciré, waarde f. 400.-, Vroom Dreesmann; Dameskleedlng naar keuze f. 275.-, Gebr. Lampe, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht; Daraoskleedlng naar keuze f.275.-, Haagsch Modehuis, Den Haag; Goederen t.w.v. f. 250.- naar keuze, N.V. Mag. De Bijenkorf Philips' Radiotoest. „Arabesque", type No. 802 A, waarde f. 249.- en 1324 andere fraaie prqzen. Knip onderstaande stukjes uit. voeg ze samen en plak ze op een briefkaart. Men vindt dan in een symmetrlschen rand een kernachtige spreuk door H.K.H. Prinses Juliana, Eerc-Voorzltster van het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden. uitgesproken bij de installatie van het Bestuur van het N.C.C. 1. Inzenden vóór 20 December 1937, laatsto buslichting, aan het Nationaal Fonds voor BUz. Nooden. Den Haag. 2. Boven de gewone porto minstens 25 ct. aan postzegels bijplakken welk meer-bedrag door de Posterijen aan het N.F.v.B.N. vergoed, tenvolle aan Uw noodlijdende landgenooten ten goede komt. 3. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen en zooveel oplossingen Inzenden als hij wil. mits iedere briefkaart voorzien is van minstens 25 ct. extra porto. Indien meerdere goede oplossingen binnen komen, beslist het lot. N««m on adros alzondor In bloklottari vormoldon. In feestelijken stoet met muziek en fakkels naar de bioscoop AMSTERDAM, 12 Nov. Ter Rele- genheid van de première van de „Stormduivels" (Captain Courageous) had de Metro Goldwyn Mayer door be middeling van het „Helden der Zee fonds" gisteren een aantal menschen- redders. de z.g. Blauwe Zeeridders uit genoodigd naar de hoofdstad te komen om daar de eerste vertooning van go- noemde film bij te wonen. Ze waren ook allen gekomen. Kloos ter uit Burgsluis, zoowel als de stoere de Boer van Urk, Oostenburg en Bol uit den Helder en Moov uit Arnemui den, Meurs uit den Helder en Boon uil Hoek van Holland, Moerkerk uit Oud dorp en Van der Koov van Texel. Lou werens uit don Briel en Soers uit Am sterdam. Janus Kuipers uit den Heldor niet, te vergeten, de 82-iarige. die mis schien het grootste--aantal menschenlc vens heeft gered van allen, die zich aan de kust hebben onderscheiden en Bijl ook uit den Helder. Het bezoek van deze wakkere hoe ders der veiligheid onzer Neder- landsche kusten aan de hoofdstad is geworden tot een treffende hulde dezer dappere mannen, niet in het minst door de eenvoudige en harte lijke woorden, die vice-admiraal L. J. Quant, waterschout van Amster dam, tot hen sprak. Om drie uur 's middags waren de mannen aan het Centraalstation aan gekomen. In de eerste klasse wachtka mer sprak de stationschef, de heer Jongstra, hun hartelijke woorden toe. Vice-admiraal L. JQuant Vervolgens begaven zij zich naar hotel Schiller, vanwaar zij gisteravond wer den afgehaald en naar Cinema Royal geleid door een groot aantal leerlingen van de zeevaartschool en zeeverken ners. Op het Museumnlein werd de ei genlijke stoet gevormd. Vo .gaan door het muziek corps van de Postharmonie, in groote bezetting, SO man, met den tamboer-majoor, trommelaars en pijpers, piet het vaandel voorop en in een haag van fakkels begaf de 6toet zich door de stad naar de bioscoop, waar vice-admiraal L. J. Quant voor de vertooning van de film het woord tot hen richtte. Spr. zeide hun in eenvoudige, rustige taal hulde te willen brengen voor het werk, dat zij verricht hebben en voor datgene, wat zij hier vertegenwoordi gen. Zonder aanzien van nationaliteit, zonder te letten op geloof of andere elementen, die zoo vaak scheiding bren gen tusschen de menschen, aldus spr. hebben jullie je leven gewaagd in groo te gevaren om het leven van anderen te redden. Jelui dragen vele onderscheidingen, de meeste huitenlandsche, dit bewijst, hoe hoog jullie den naam van Neder land tegenover het buitenland hebt we ten te houden. Daarvoor zijn we jullie dankbaar. Jelui werk heeft tot resultaat, dat de zeeman zich veilig voelt aan onze kust, van Noord tot Zuid. Spreker verheugt zich, dat hij deze woorden van dank baarheid juist nu, den 113den verjaar dag van de oprichting der Noord- en dag van de oprichting der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij mag uitspreken. Laat het werk al- HET ASYLRECHT IN NEDERLAND Verscheidene Tweede Kamer-leden gaven in het V.V. over „Buitenlandsche Zaken" als hun oordeel te kennen, dat aan het asylrecht hier te lande nog veel •ntbreekt. Vreemdelingen, die zonder papieren worden aangetroffen, worden opgesloten en behandeld als misdadi gers. Juridische bijstand wordt hun ont houden. Met klem werd er op aange drongen, dat de minister met zijn ambt genoot van justitie in overleg zal treden, ten einde op dit gebied de zoozeer nood zakelijke xerbeteripg te .verkrijgen. dus spr. dat deze mannen voorgestaan hebben door een ieder gesteund wor den. Laat er ook zorg voor gedragen wor den, dat beschikt kan worden over het beste materiaal en tevens, dat zij, die hun leven in dienst gesteld hebben van dat van anderen, het ook op hun ouden dag zoo goed mogelijk hebben. Spr. eindigde zijn toespraak met een drie werf hoera uit te brengen op de danne- re mannen, waarmee de volkomen uit verkochte zaal van harte i ïrlo. Na de voorstelling begaven de Blau we Zeeridders zich weer naar hotel Schiller, waar zij. alvorens in kooi te kruipen, nog een oorlam in het kleine 'chtcrzaaltje innamen. Tweele Kamerleden stellen vragen over de buiten landsche politieke pro paganda in ons land Verscheidene lieden stelden in het V.V. over de begrooting van Buitenlandsche Zaken de vraag, welke houding de re- geering denkt aan te nemen tegenover het voornemen van Duitschland, aan zijn gezantschappen zg. cultuieele atta ché's te verbinden, die meer bijzonder als vertegenwoordigers van de N.S.D.A. P. moeten worden beschouwd. De hier bedoelde leden achtten deze vraag te meer klemmend, wijl, naar zij meenden, de Duitsche regeering zich op het standpunt stelt, dal de Dultschers in het buitenland van de Duitsche natio- naal-socialistische beweging afhankelijk zijn en het nationaal-socialisme in het land, dat hun gastvrijhed biedt, moeten propageeren. Gaarne zou men vernemen, of de re geering met betrekking tot de taak dor genoemde diplomatieke ambtenaren nadere gegevens bezit, en zoo ja, of zij dan van die gegevens aan de Kamer mededeeling wil doen. In dit verband werd gevraagd, of niet in het algemeen meer toezicht noodig is op Duitsche en ook op Russische po litieke propaganda hier te lande. Naar de meening der hier aan het woord zijn de leden moeten wij, vooropstellende, dat wij ons niet hebben te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere landen, zoowel communistische als fascistische stroomingen, die in zoo danige landen werken, zooveel mogelijk beletten haar werking ook over ons land uit te breiden. Verspreiding van poli tieke brochures De aandacht werd gevestigd op de groote oplagen waarin door den zg. Fichte-Bund te Hamburg ten minste een 16-tal brochures in de Nederlandsche taal gratie in ons land worden ver spreid. Afgezien nog van het beleedigen- de van vele dezer brochures voor een bepaald volksdeel vormt deze uitgave, waaraan de hoogste autoriteiten van het Duitsche rijk als auteurs medewerken, een rechtstreeksche inmenging in Ne derlandsche politieke verhoudingen. Gevraagd werd, of de regeering hier over haar ongenoegen heeft kenbaar gemaakt. Ook zou men gaarne verne men, waarom de invoer en de versprei ding van deze lectuur hier te lande niet worden belet. De eerste commissie van dezen aard in het Vredespaleis bijeen 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Heden kwam in het Vredespaleis onder het voorzitterschap van den minister van staat, Jhr. Mr.- van Karnebeek. die als zoodanig Dr. Benesj, na diens verkie zing tot staats-president, heeft opge volgd, de Deensch-Litausche permanen te verzoeningscommissie bijeen, tenein de zich bezig te houden met een ge schil, dat langs diplomatieken weg niet tot oplossing kon worden gebracht. De andere leden der commissie zijn de heeren A. Oldenburg, gezant van Dene marken te Parijs, burggraaf de Fonte- nay, ambassadeur van Frankrijk, O. Ozolins, voorzitter van de cassatie-af- deeling van het hooggerechtshof van Letland en professor M. Roenieris, hoogleeraar en rector van de universi teit van Kaunas. Als agenten treden op voor Denemar ken de heer Hot, oud-gezant van Dene marken te Praag en Warschau en prot. Sauser—Hall, hoogleeraar te Genève. voor Litauen prof. Mandelstam, lid van het instituut voor Internationaal recht. De conseil administratif van het Per manente Hof van Arbitrage heeft zijn lokalen en organisatie ter beschikking der commissie gesteld. De Deensch-Li tausche verzoeningscommissie is de eerste commissie van dezen aard, welke in functie is getreden. DE NIEUWE BELGISCHE GEZANT Verscheidene Tweede Kamei-leden stel den in het V.V. over „Buitenlandsche Zaken" de vraag, of het waar is, dat ter gelegenheid van de voorbereiding van de aanwijzing van een nieuwen Belgi schen gezant in Den Haag de Neder landsche regeering te Brussel heeft te kennen gegeven, dat zij op de benoe ming op dezen post van een vooraan staanden Vlaamschen politicus geen prijs stelde. Indien deze vraag bevestigend zou moeten worden beantwoord, zouden en kele leden de houding der regeering grievend achten voor hen, die zich met het Vlaamsche volksdeel van België .cultureel .verhouden .voelen. HET leven heeft misschien aan af wisseling gewonnen sinds de oude lijden, toen krant en radio, bios coop en voetbal nog moesten worden uitgevonden, toen steekspelen, drakon dooden en reuzen bevechten zoowat de eenige takken van eport waren. Toch schijnen wij een ding ie missen, de goede feeën Wie zou niet willen, dat hij eens een wensch mocht doen cn dat plotseling het gevraagde voor zijn ver baasde oogen als uit het niet te voor- De heer Deckers begroet het kabinet met instem ming 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. De Tweede Kamer heeft de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting 193S vanmiddag voortgezet. Vertegen woordigers van alle fracties hebben nu in eerste instantie het woord gevoerd en Dinsdag a.s. zal dr. Colijn aan het woord komen om de sprekers te be antwoorden. De heer Oud (V.D.) laakte het, dat de formateur de „historie intime" der kabinetsformatie niet openbaar wil ma ken. Een dergelijke publicatie is noo dig voor het vaststellen der verant woordelijkheden. Deze spreker wees het verwijt af, dat hij in zijn Leeuwarden- sche rede een torpedo op de breede sa menwerking zou hebben afgeschoten. Veeleer was zijn rede te Leeuwarden een forsch pleidooi voor een breede sa- men werk ine. Dat deze is afgestuit, weet de spreker aan actie van Katholieke en Christelijk-Historische zijde en aan het gebrek aan steun door de Anti-Revolu- tionnairen aan den formateur, De mil- schijn zou komen? Wie koestert niet zoo'n verborgen verlangen, de een naar een auto, de ander misschien naar een tandem of een ameublement, een bont- |as of een horloge, een radiotoestel of een nieuw eetservies, een mooie ring of een zilveren theeservies, een stofzuiger of een kleed. Hoe vreemd het ook schijnt, er is een fee, die al deze won- schen en nog vele andere kan vervul len en die ook nog op een andere wij ze geluk om zich heen verspreidt on- TWEEDE KAMER der hen, wier verlangens uitgaan naar nog waardevoller dingen: een bestaan een levensmogelijkheid, een toekomst voor henzelf en hun gezinnen Deze fee heet het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden Over hetgeen zij doet zullen in de komende weken de voor zitters der groote radio-omroepvereeni- gingen racer vertellen. Slechté zij ge zegd, dat zij nog jong is en dat zij de hulp van een ieder behoeft om haar moeilijke taak te blijven vervullen Daar om wil zij trachten met goede gaven de harten te winnen van allen, die haar hulp niet behoeven, maar haar zouden kunnen steunen. Deze gaven, waarvan enkele hier zijn genoemd, maar die bij lange niet alle bier kunnen worden op gesomd, zijn beschikbaar gesteld als prijzen voor bovenstaande prijsvraag. Door deze puzzle op le lossen en in te zenden met een kleine gave, zal een ieder niet alleen zich den dank waar dig maken van de moderne goede fee en van hen. in wier belang zij licht brengt, maar bovendien ook voor zich zelf de kans openen op een van de ruim 1350 mooie prijzen. GEK of geniaal? Dc psycho-analiiicl zijn er nog niet precies achter kunnen komen, waar de grens ligt. Heel veel patiënten van verplegingsinstituten, werke lijke gekken, dus niet achterlijken of onvol- groeiden, bezitten dikwijls buitengewone ga ven in een bepaalde richting, zoodat het wel lijkt oi bij de bedeeling der talenten één ta lent te veel werd ontwikkclld en de andere daarbij ernstig tekort zijn gekomen. Dezer dagen overleed in een krankzin nigengesticht to Chicago een zekere Paul Lovewell, die in 1917 in don groo- ten oorlog door een shellschorf getroffen werd en sindsdien aan versuffing en vla gen van woede lijdt Voor den oorlog was hij een gewone bankbediende, die niets bijzonders deed cn ook nooit iets bijzonders doen zou. Bij den aanvang van den geluidsfilm ontstond er een groote vraag naar melodietjes en goede filmmuziek. Een Hollywoodsche firma schreef daarom een prijsvraag uit. Een inzender overtrof in originaliteit, tech niek en werktempo al de anderen. Do firma was blij zulk een vondst gedaan te hebben en wilde zich op den gebrui- kelijken manier met den componist in verbinding stellen. Groot was haar ver bazing, dat de componist de toen reeds oudere Paul Lovewell bleek te zijn, die zonder piano of eenig ander muziekin strument die composities geschreven had. Muziek is altijd een kunst geweest, waaraan gekken hun belangstelling wenschen te geven Ook al omdat het zeer kalmeerend kan wérken. Er be staan in verschillende verplegingsinsti tuten orkesten van internen, die heel verdienstelijk musiceeren. Alleen breekt ei nu en dan een pandemonium los, dat elke uitvoering in het openhaar tot een onmogelijkheid maakt. In Hongarije wordt con zeer beschaafd man verzorgd, die een uitgesproken gave voor muziek heeft en wiens voorliefde steeds uitgaat naar Mozart's muziek, die hij ook op buitengewone knappe wijze weet te spe len Mij heeft daarbij echter de onhebbe lijke gewoonte zijn viool na bet spel op de hoofden van de nog ontroerde toe hoorden sink te slaan. Ook Berlijn kent zijn geval van het genie van den waanzin De heele ge schiedenis is er trouwens vol van, Nietzsche Seh>'i,,,in" e>> e'e anderen. F.en Bcrlijnseh gnnlogiseh ingenieur van naam werd l>ii een mo'o- ung-luk erns tig aan liet hoofd gewond mei hel treu rige gevolg, dal er daarna niei hem niets meer aan te vangen was Mij werd naar een instituut gezonden, waar hij na eenigen ijd zich weer verdiepte in zijn werk. Hij maakt dp meest fantas tische plannen, waar in steeds een schijn der werkelijkheid behouden is. De ontwerpen zijn met durf en kennis van zaken gemaakt, maar er zijn nltijd eenige details, die buiten de gewone proporties vallen. Gek of gonienal? Een ingenieursfirma heeft zijn familie aan geboden hem zijn heelo leven te verzor gen, mits de firma het uitsluitend recht kreeg van alles wat hij op papier zet. Maanden, jarenlang heeft de firma zijn werk met de grootste zorg laten nakij ken en ook werkelijke enkele organisa tie-mogelijkheden voor het mijnwezen er in gevonden, maar op stuk van za ken kostte het hun toch te veel geld, waarop zij haar rechten verkocht heeft aan een uitgeversfirma, die de ideeën in boeken laat verwerken, die. vooral om dat ze alle lichtelijk techisch getint zijn, een groot publiek vinden. De Encyclopedia Brittannica telt on der haar vele medewerkers ook een pro fessor Chaucer, een man van over de zeventig, lid van een familie, die op wetenschappelijk gebied een zeer goe den naam heeft. Hij was dertig jaar geleden een zeer geziene figuur aan de Londensche Universiteit, waar hij zich vooral bezig hield met do Egyptische ar- chacologie. Plotseling heeft hij toen eens in een collegezaal een revolver ge trokken en drie studenten gewond. Reeds dertig jaar zit hij nu in het krankzinnigengesticht Broadmoor van waar uit hij geregeld z vin wetenschap pelijke bijdragen levert aan tijdschrif ten en de encijclopedie. De man is ech ter een gevaarlijke gek. Zijn eigen stu deerkamer en de bibliotheek er naast, zijn voorzien van bijzondere veiligheids middelen. Men zegt van hem, dat de vloek der Pharao's hem getroffen heeft, omdat hij in zijn jeugd op een expeditie in Egypte verschillende belangrijke gra ven ontdekt heeft en ook geopend. Hij lijdt aan vervolgingswaanzin en tracht steeds zijn bewakers te vermoorden. Rond zijn bureau staan een dozijn em mers water, om de booze geesten van zich af tehouden, een bezweringsmiddel dat hij in een oud Arabisch handschrift ontdekt heeft. Er zijn dus ook nadeelen aan verbon den aan buitengewoon knap te zijn* Dan maar liever niet geniaal, maar goed bij zinnen Of is het Engelsche woord: „Beter één uur van roem dan duizend jaren vergetelheid" soms toch waar? VOOR WIJNEN EN GEDISTILLEERD D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 DE VROEGERE HAAGSCHE HOOFDCOMMISSARIS Uit het antwoord van den Minister van Justitie op de vragen gesteld in de afdeelingen blijkt dat de zaak tegen den vroegeren Haagschen hoofdcommi^sai s van politie nog in het stadium van gc rechtelijk vooronderzoek verkeert. De beslissing omtrent het al of niet verder vervolgen behoort volgens min. Gose- ling te worden afgewacht met volledig vertrouwen in strikte objectiviteit. lioenenno'ta heeft in het algemeen spre kers instemming. Voor optimisme is voorshands geen plaats. Mevrouw de Vries Bruins (S. D.) kwam op voor de belangen van de gehuwde vrouw en van de vrouw in het algemeen en verdedigde haar recht op zelfstandigen arbeid. De heer Dec kers (R.K.) steunde de stelling van dr. Colijn dat de formateur de bespre kingen, vóór het optreden van het ka binet gevoerd, niet behoeft te publi ceeren. De Katholieke u-neten het optreden van een rechtsch kabinet, dat met den verkiezingsuitslag niet strijdig is. met instemming en wenschen het kabinet den tijd te geven om zich in de hangende vraagstukken in te werken. Daar zij in de daadkracht van dit ka binet vertrouwen, achten zij een samen gaan met de sociaal-democraten nog geen „uiterste noodzaak". De harde noodzakelijkheid der defen sie-uitbreiding aanvaardende, stellen zij bet bo'innfl der volkskracht op één lijn met het defensiebelnng en vragen zij inzonderheid bestrijding der werk loosheid en zorg voor het groote gezin. DE HAAGSCHE ZEDENZAAK De minister van Justitie deelt in zijn Memorie, van Antwoord mede, dat de in de Haagsche zedenzaak tegen het op treden van politie en justitie aange voerde beschuldigingen niet alleen niet gegrond zijn bevonden, maar voor 't grootste deel op overtuigende wijze zijn weerlegd, Steenberg van Staatsmijn Mau- rits van Woensdag af in brand LUTTERADE. 12 November. De steenberg van de Staatsmijn Maurits 6taat sedert Woensdag in brand. Oppervlakkig beschouwd zag het geval er niet zoo ernstig uit, maar geleidelijk aan stijgen er reeds grootere rookmassa's uit den zwar ten herg op, waaruit blijkt, dat er in het inwendige een geweldige vuurhaard moet zitten. Met man en macht is men aan het werk gegaan om het vuur te blus6chen, maar de groote watermassa's, die men op den berg 6poot, leverden niet het geringste resultaat op Thans heeft men ploegen van onge veer dertig arbeiders te werk gesteld om den berg gedeeltelijk af te graven, om zoodoende tot den vuurhaard zelf te kunnen doordringen of deze althans zoo dicht te benaderen, dat de blus- sching met water het gevvenschte suc ces zal opleveren. Langs de helling is nu een diepe gleuf van ongeveer 25 Meter gegraven, waar uit overal rookmassa's opstijgen. Om des nachts te kunnen doorwerken, heeft men op de bedreigde plaats een specia le verlichting aangebracht. Zooals het zich thans laat aanzien, zal het zeker nog heel lang duren, eer men het vuur meester is, te meer daar de kolenafval uit z.g. vetkool bestaat. De oorzaak van den brand is vermoe delijk zelfontbranding van stukken hout die onder den hoogen druk zijn gaan gloeien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7