r i M - ir LAATSTE BERICHTEN DE ZUIDERZEEFONDS- BEGROOTING Het gebeurde Ms Levenstempo vertraagd Voldoening over aan het Blauwe Zand Onderscheiding Dr. Colijn aan het woord Beëediging van officieren te Soesterberg voortvarendheid Ned. Ver. voor micro biologie VOOR MOEDER EN KIND VERPLAATSING VAN DEN ZETEL KONING LEOPOLD NAAR LONDEN TARDIEU CONTRA DE LA ROCQUE ERKENNING VAN HET IMPERIUM Overdreven berichten inzake Tetoean te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 BINNENLAND Voorloopig verslag verschenen Aan het Voorloopig Verslag over de Zuiderzeefondsbegrooting voor 1938 wordt het volgende ontleend: Het stemde allerwegen tot voldoening dat de droogmaking van den Noord- Oostelijken polder met voortvarendheid wordt voortgezet, getuige het feit. dat hiervoor thans ruim 3 millioen meer wordt aangevraagd dan voor 1937. In tusschen drongen eenige leden er op aan, dat met dit werk nog mee spoed zal worden gemaakt, aangezien er naar hun meening. aan grond gebrek is Sommige leden vroegen, of de Minis ter heeft kennis genomen van de b»- zwaren. die in binnenscheepvaartkrin gen zijn gerezen tegen het voornemei in zake den vaarweg Zwarte Water - IJsselmeer, waarvan allerlei moeilijk heden worden gevreesd, welke kunnen worden vermeden door van het Zwol sche Diep uit de verbinding met het IJsselmeer rechtstreeks door te trek ken Gaarne zou men 's Ministers oor deel omtrent een oplossing in laatstge noemden zin vernemen. Gevraagd werd. of de ..Centrale Bag gerbedrijf" nog op eenigerlei wijze bij de uitvoering van de Zuiderzeewerken betrokken is en of de Minister de noo dige waarborgen heeft, dat materieel, dat in vroegere berekeningen geheel of voor het grootste deel is afgeschreven, niet opnieuw in rekening wordt ge bracht, waardoor de uitvoering der wer ken financieel zou worden verzwaard Andere leden vroegen, of het waar is dat een twintigtal aannemers trachten mede door middel van hpt ..Centrale Baggerbedrijf", zich het monopolie te verzekeren van de inpolderingswerken en of het waar is, dat de Minister ten einde aan de nadeelige gevolgen da»p van te ontkomen, overweegt of overwo gen heeft, de uitvoering dezer werken aan buitenlanders op te dragen of in eigen beheer te nemen. Het een zoowel als het ander zouden deze leden tGn zeerste betreuren. Eenige leden hadden tot hun bevreem ding kennis genomen van dagbladbe- richten, als zouden de Overijssclsche randgemeenten zich voorbereiden op toevoeging van den geheelen Noord- Oo6telijken polder aan de provincie Overijssel. Gevraagd werd, of de bovenbedoelde berichten juist zijn. Wierirtgermeer en proef - polder nabij Andijk Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, op welke wijze de Minis ter zich voorstelt uitvoaring te geven aan het plan om 1000 H A. in staatsexploi tatie te houden. Vele leden betuigden hun instemming met het voorstel om f 500.000 beschik baar te stellen voor de electrificatie en de watervoorziening buiten de dorpen. De bewoonbaarheid van dezen nieuwen polder zal daardoor toenemen. Eenige leden zouden gaarne een over zicht ontvangen van de bedragen, welke tot dusver aan deze droogmaking, met inbegrip van alle bijkomende kosten, zijn ten laste gelegd. Verscheidene leden drongen er op aan. dat het openhaar lichaam „De Wie- ringermeer" spoedig zal worden inge steld. Zuiderzeesteunwet Verscheidene leden waren getroffen door de mededeeling. dat. als gevolg van den voortgang van de liquidatie van den Zuiderzeesteun sommige uit gaven wel is waar eenige vermindering zouden hebben kunnen ondergaan, doch dat dit om andere redenen niet het ge val kon zijn. Deze leden 6telden er prijs op, als hun meening te kennen te ge ven, dat van liquidatie van den Zuider zeesteun geen sprake zal kunnen of mogen zijn, zoolang de schade die ..be langhebbenden" ten gevolge van de af sluiting van de Zuiderzee hebben ge leden niet volledig is vergoed. Gevraagd werd. hoe de Minister staat tegenover de wenschen van het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers en do R.K. Zeevisschersvereeniging ..Sint Pe trus". Wederom merkten verscheidene leden op, dat zij de werking van de Zuider zeesteunwet te beperkt achtten Deze leden zouden den Minister wil len verzoeken een speciale commissie te benoemen, die tot taak zou hebben haar oordeel uit te 6preken over de wenschelijkheid van wijziging van de Zuiderzeesteunwet en de daarmede sa menhangende Koninklijke Besluiten Hoeveel waardeering zij ook koes terden voor het werk van de generale commissie toch meenden deze leden dat deze commissie voor dit onderzoek niet op de juiste manier is samenge steld. In de door deze leden bedoelde commissie zouden immers ook zitting moeten hebben personen, die van den rijksdienst, de generale commissie en 's ministers departement volkomen on afhankelijk ziin NACHTWAKER BETRAPT BEKENDEN INBREKER OP HEETERDAAD 's-GRAVENHAGE, 16 November. - Dank zij de oplettendheid en het door tastend optreden van een nachtwaker is de Haagsche politie er in den afge- loopen nacht in geslaagd een bekenden inbreker achter slot en grendel te zet ten. Deze werd op heeterdaad hetrapt. toen hij een poging deed in te breken nu de Commissiebank Holland-Indië N.V. aan de Parkstraat, Ir. Mussert zal zich moeten verant woorden 's-GRAVENHAGE, 16 November. - Zooals men zich herinnert, had bij het gebeurde op 14 Mei j.l. tijdens het be zoek van ir. A. A. Mussert aan eenige leden van de N.S.B., wonende aan het Blauwe Zand te Amsterdamsen worste ling met diverse tegenstanders plaats. Een hunner, zekere P. M., die den heer Mussert zou hebben bedreigd, had zij nerzijds een klacht ingediend tegen ir. Mussert, die hij de pogingen om zich Ie verdedigen, den man met een zweepje zou hebben geslagen. De Amsterdamsche rechtbank heeft evenwel bij beschikking van 7 October j.l. ir. Mussert buiten vervolging gesteld. In hooger beroep vernietigde op 22 Or fober j.l. het Amsterdamsche hof die buiten-vervolging-stelling en het ver wees ir. Mussert naar de terechtzitting. Hiervan ging mr. Van Vessem na mens ir. Mussert in cassatie bij den Hoogen Raad, welk college thans, overeenkomstig de conclusie van den proc.-generaal het cassatiebe roep heeft verworpen. De ITooge Raad overwoog o.a dat, in dien mocht komen vast te staan, dat ir. Mussert het eerst heeft geslagen, uit vrees, dat hij zou worden aangerand door M., die volgens hem een dreigende houding aannam, deze vrees niet tot rechtvaardiging kan strekken van het alvast zelf tot den aanval overgaan en het daarbij begaan van een strafbaar feit, immers een dreigende houding kan bij een bedreiging blijven, en dat der halve vooralsnog niet is gebleken, dat ir. Mussert niet strafbaar is. Het Ned. Centr. Bureau voor Volksdansen te Oosterbeek den grand prix -d'hon- neur" Op de wereldtentoonstelling te Parijs heeft het paviljoen van den internatio nalen volksdans bijzondere belangstel ling getrokken. Bijna alle landen van Europa hebben daar in fraaie en leer rijke inzendingen een overzicht gegeven van hetgeen de volksdans beteekent voor de volkscultuur. Ook Nederland was daar veelzijdig vertegenwoordigd door de goede zorgen van het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen, gevestigd op „de Mei hof" te Oosterbeek. De clou van de Ne- derlandsche inzending was ongetwijfeld de maquette van de Gorsselsche boeren- rlansers, welke architect Aug. Jansen en mej. Jo van Vorden hebben vervaardigd, terwijl de I-Iaagsche N.C.B.V.-groep „De Zevensprong" ook een maquette bad in gezonden van een zevensprong zooals die vroeger op de Volendammer kermis werd gedanst. Verder was er te Parijs een groote collectie foto's en documentatie-mate- riaal ter expositie afgestaan. Dezer dagen werd het eere-diploma ontvangen met de mededeeling dat het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen te Oosterbeek de „grand prix d'honneur" heeft mogen verwerven. De Wintervergadering te Amsterdam gehouden AMSTERDAM, 16 Nov. De Neder- landsche Vereenlginu voor Microbiologe heeft een dezer dagen Ie Amsterdam haar wintervergadering gehouden in hel laboratorium voor de gezondheidsleer. Amsterdam. Voorzitter was prof. dr C. Flu. In het officieele gedeelte werd. nadat eenige huishoudelijke zaken behandeld waren, meegedeeld, dat de secretaris be richt had onlvangen van dr. Th. M. Ri vers. president van het 3e internationale rontrres voor microbiologie (ie houden Ie New York eind Augustus, begin Sep- lemher. 10361. dat „de Nederlandsche Vereeniging voor Microbiologie gemach tigd is op ie treden als nationale groep in de international- vereeniging en dat nrof. dr. A. J Kluvver de vereeniging ertpgpuwoordigen zal in de permanpnin nternationale commissie. Besloten werd .Ie voorjaarsvergadering te houden te Den Hang on Zaterdag 2 April 1033 In het wetenschappelijk gedeelte wen en aantal voordrachten gehouden. BIJDRAGE VAN H.M. DE KONINGIN VOOR HET ZENDINGSWERK In verband met de Zendingsweck h»eft H M de Koningin aan de bestu ren der Samenwerkende Zendings-Cor- poraiies een bijdrage van loOO. doen toekomen. TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGE- Vergadering van 16 November, geopend 1.15 uur. Voor zitter mr. J. R. H. van Schaick- Voortgezet worden de algemeene be sc: iwingen over de rijksbegroting voor 1938. De minister van algemeene zaken, ie heer II. Colijn, zal nu de sprekers beantwoorden. Verschillende familieleden van dr- Co lijn zijn in een der loges gezeten- Ook zijn in loges aanwezig, o.a de. voorzit fer der Eerste Kamer, mr- \V, L. baron de Vos van Steen wijk, het oud-Kamer lid en oud-gouvorneur-generaal van Ncd.-Indië de hoer mr. D. Fock, alsmede andere oud-Kamerleden. Minister Colijn vangt aan met eet woord van dank aan die sprekers^die het kabinet niet welwillendheid zijntc- sremoctgetreden en aan hen die zich hebben aangekondigd als ïlr Ms. „Loval opposition". Opmerkingen van spreker- tegen elkaar zal spr. laten rusten: de ministers zijn dienaren niet van partijen doch van de Kroon en dus van het ge heele volk. Sommige onderdeelen van wat gezegd is, kunnen bij andere hoofdstukken wor den behandeld. Zoo de Zondagswet en het vraagstuk der echtscheidingen Na tuurlijk zal de regecring aan alge meene vraagstukken toch haar aan dacht hebben te schenken. De heer Albarda vroeg, wat de voorkeur verdient: fondsvorming of om slagstelsel. Dit kan beter behandeld worden bij sociale zaken. Doch bij af schaffing van fondsvorming wordt men geheel afhankelijk van den stand der schatkist. Den heer Deckers merkt spr- op. dat de regeering zich reeds bereid verklaar de wijziging der begrafeniswet met de Kamer te behandelen. Zoo kunnen ver schillende punten hij de hoofdstukken worden besproken. Naar aanleiding van de wonderlijke stelling, dat het kabinet bij de grond wetsherziening had moeten aftreden zegt spr.. dat dan geen enkele regeeriny zoodanige herziening aanhangig zou maken als ze niet tevoren van 2/3 dei temmen was verzekerd. Telken jare zegt de heer Kersten dat de regeering de ware kerk moet steunen. Hij verzuimt echter te zeggen, hoe de overheid moet uitmaken wat de iuiste kerk is. Meer zal spr. moeten zeggen over het program van het kabinet en ziin vorm. Hoe men over ziin oorsprong oordeele het is er nu eenmaal en heeft zijn pro gram bekend gemaakt. Dit program omvat in hoofdzaak de punten, de grondslagen van het finan cieel beleid der regeering. haar sociaal- economisch beleid en de militaire plan nen. Bij de behandeling van het financieel beleid gaat de Regeering in het alge meen ervan uit, dat de toestand eerlijk onder de oogen moet worden gezien, niets verdoezelende en nergens op spe- cyleerend. De heer Schouten ziet den toestand donkerder dan de minister van financiën, met den heer Teulings is het tegendeel het geval. Wat maakt echter diens inzicht voor verschil? Het tast immers de grondslagen niet aan. De toestand is zoo, dat de grootste toewijding en krachtsinspanning noodig zullen zijn van Regeering en Staten- Generaal, om te komen tot een gezond evenwicht. De hooge schuldenlast is niet een ge volg van de crisisjaren alleen. De goe ie jaren 19241930 en de slechte jaren 19311930 hebben goeddeels, zij het niet geheel, tegen elkaar opgewogen. Moe het zij, alle krachten moeten wor den ingespannen om schuld vermeerde- ring zooveel mogelijk tegen te gaan. tenzij men verwachten mocht dat. zoo [ils in sommige andere landen, er maar ^en streep door zal worden gehaald Dit standpunt is niet dat van de Re geering die ons land wil doen blijven een fatsoenlijke natie. Wie kan zeggen, hoe de toestand in Nederland in 1940 b.v. zal zijn? En wat 1938 en 1939 betreft, het zijn de eerste jaren, waarin we met de nieu we militaire uitgaven te doen zullen hebben, aangenomen dat de Staten- Generaal er mede accoord gaan. De regeering is geenszins gekomen met militaire plannen zonder voor de dekking te zorgen. Ze is niet van plan de militaire uitgaven met tekorten te financieren. Naar wij vernemen, namen de bestu ren van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging het Groene Kruis en de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis, het initiatief tot het houden van een algemeenen moieder- en kinddag, bij ge legenheid van de aanstaande blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin. Met ligt in de bedoeling in breeden kring de aandacht te vragen voor het werk voor moeder en kind. zooals dit loor de kruisvereenigingen wordt ver- icht, terwijl plaatselijk in samenwer king tusschen rle afdeeling van Groene Witte en Wit-Gele Kruis een speldies- erkoop ten hate van dit werk zal wor- ien georganiseerd. TWEE INBRAKEN TE HILVERSUM AMSTERDAM, 16 November. Hei gerechtshof veroordeelde vandaag twee Hilversummers, G. van S. en E. D., resp lot twee en een half jaar en anderhalt jaar gevangenisstraf wegens twee inbra ken in hun woonplaas gepleegd. De rechtbank had hen tot dezelfde straffen eroordeeld. De procureur-generaal had wee en een half jaar en een jaar en Irie maanden gevorderd. Het tweetal heeft ingebroken in den winkel van een antiquair in de Spui- stecg en in een woning in de Chrvsan- tenstraat. In beide gevallen maakten zij ieraden. antiquiteiten en andere kost baarheden buit. Zoowel voor de rechtbank als voor het hof ontkenden zij. f iwmp.iwii. j j ara»?/;*- FU4 'mi - 1 Boven: Met de hand op den vleugel van de C10 leggen een 30-tal nieuwe offieiercn den eed van trouw al. Hier nevens: Voor de becödiglng van de nieuw benoemde res. oil. vliegers en de res. off. waarnemers te Soesterberg had nog een andere korte plechtig heid plaats. Aan den majoor-vlieger C. P. Hccking Colcnbrandcr wsrd n-l. door den commandant der Lucntvaart- afdeeling Overste Van Heyst. het af schrift van ziin benoeming tot officier in dd' orde van Oranje Nassau met de zwaarden uitgereikt Hl lil V/ -IV/ Nankingrcgcering verhuist naar Szctsjocan Verbinding tusschen Poekau en Tientsin afgesneden SJANGHAI, 16 Nov. (Havas) De Nankingregeering heeft besloten den zetel van haar civiel bestuur te verplaatsen naar Szetsjoean. Van het front in Sjantoeng meldt Domei, dat de Japanneezen verder in de richting van Tsinan zijn opgerukt Een afdeeling, die enkele dagen gele den Tsiyang aan de Gele Rivier heeft bezet, veroverde vandaag Sjiaosjan, acht kilometer ten Noorden van Tsinan. Een andere afdeeling bereikte de groote ijzeren brug over de Gele Rivier en bezette do spoorlijn, waardoor de verbinding tusschen Tientsin en Poe kau is afgesneden. De Chineezen had den de brug gisteren op twee plaatsèn in de lucht laten vliegen. Voorts heb ben de Japanneezen Linyi en Sjangho <60 km. van Tsinan en ook Antsjcng aan den spoorweg TientsinPoekau) veroverd. De Japansche troepen, die bij Paimno aan land zijn gegaan en reeds Tsjang- sjoe hadden veroverd, hebben de ver binding tot stand gebracht met de troe pen. die van Tatsang uit in Noord-Wes telijke richting oprukken. Mist spint de Britsche eilanden in LONDEN, 16 November (Havas). Een dikke mist hangt rond de Brit sche eilanden. Vooral in het Kanaal is de mi6t uiterst zwaar. De boot van Duinkerken is met anderhalf uur vertraging in Dover aangekomen Alle diensten, die speciaal georga niseerd zijn voor mistig weer, func- tionneeren op de spoorlijnen der buitenwijken. Dc treinen hebben al le vertraging In Londen werken al le transportdiensten in vertraagd tempo. De trein, die gisteravond uit Perth naar Londen was vertrokken, is vanmorgen om vier uur twintig in hotsing gekomen met den Schot sehen sneltrein, nabij Crewe. F.r zouden hierbij vijf reizigers gewond zijn. OOSTENDE. 16 Nov. (Belga) Koning Leopold is hedenmorgen om 9.35 uur met de Prins Albert naar Engeland vertrokken. De Koning is vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken. Spaak, cn een talrijk gevolg. Toen het ,schip afvoer, juichte de toegestroomde menigte hartelijk onder het zw aaien van vlaggen. HEVIG NOODWEER IN SANTA FE BUENOS AIRES, 16 November. (Ha vas.) De storm- en hagelbuien heb ben de provincie Santa Fe geteisterd. Do verbindingen zijn verbroken; veel land is overstroomd. f wil» Zij maken elkaar voor leugenaars uit Voortzetting van het proces te Parijs PARIJS, 16 November (Havas). Tijdens luit voorlezen van de brieven van De la Rocque aan Tardieu barstte het publiek meematen in lachen uit. In zijn ondervraging verklaarde De la Racque, dat hij een werkelijke sym pathie cn vertrouwen had opgevat voor Tardieu, doch hij heeft zich vergist. De brieven, die hij geschreven heeft, waren een uiting van deze'sympathie cn van dit vertrouwen. Hij had toen het leger verlaten en een minister-president maakte toen nog in druk op hem. Hij steunde Tardieu, om dat deze iets voor hel land bctcckcnde V order v orklaarde hij, aai de „V uui kruisen" hij het vertrek van Tardieu naar Genève een hetoogmg hadden ge organiseerd. Tardieu antwoordde hier op, dat hij geen reden had om zich te gen dit optreden te verzetten. De verdediger van De la Rocque, Na vier Vallat, vroeg vervolgens aan Tar dieu waarom deze zijn mecning over De la Rocque had gewijzigd. Tardieu antwoordde: Ik had vertrouwen in den kolonel, ik dacht, dat hij iets nuttigs kon doen. Ik verliet de macht en heb hern niet terug gezien. Ik heb mijn meening omtrent hem gewijzigd, omdat ik op 7 Februari 1!J34 met verbazing vernam, dat De la Rocque de eenige was, die heeft geant woord op den oproep van den prefect, die de menschen op rle Place do la C.on- eorde heeft laten doodschieten De ia Rocque Is een verrader, hij heeft steeds voor eigen voordeel gewerkt. Hierna kreeg De la Rocque het woord. Ilij scheen zeer bewogen. Hij zeide: Te Lvon heb ik gezegd en ik herhaal liet hier: Tardieu heeft gelogen-. Tar lieu antwoordde hierop: De la Rocque is dc laatste, die mij een dergelijke be leediging kan toevoegen, want hij is genoeg hekend en sedert zijn studietijd te Saint Cyr is het spreekwoord ont staan: een leugenaar als De la Rocque De president van de rechtbank besloot vervolgens de zaak tot heden te verda gen, dan zal Y ba rne.ea ray worden ge boord en met Tardieu worden gecon fronteerd. FABRIEKSBEZETTING IN FRANKRIJK PARIJS. 16 Nov. (Havas) Vanmor gen zijn de arbeiders van de Lavalette Bosch-fabrieken, waar electrische appa raten worden vervaardigd, in staking gegaan. Zij hebben de werkplaatsen bezet. De beweging is ontstaan in ver band met het ontslag van een arbeid ster, die betrapt werd. toen zij in den werktijd politieke pamfletten verspreid de. De kantoorbedienden hebben zich Vliet bij de staking aangesloten. De di rectie zal gedelegeerde^ der arbeiders ontvangen om de moeilijkheden tot een oplossing te brengen. SOESTERBERG, 16 Nov. Heden- morgen heeft hij do militaire lucht- vaartafdeoling te Soesterberg de heëedi- ging plaats gehad van een aantal nieuw benoemde officier-vliegers en officier- waarnemers, Alvorens echter tot deze plechtigheid werd overgegaan, werd aan den majoor- vlieger G. P. Decking Colenbrander het afschrift van het Koninklijk Besluit uit gereikt van zijn benoeming tot officier in rle orde van Oranje Nassau mot do zwaarden. Do luchtvnarttroepen hadden zich li iertoe op het tegelpint iau voor de eer ste afdeelingsschool in orde van parade opgesteld, onder commando van den majoor-waarnemer L. A. M. Koppert. De plechtigheid werd vóórts nog op geluisterd door de slnfmuziek van de Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van den kapelmeester Wnlther Roer, die hij deze geleeenheid voor de eerste maal officieel het nieuwe lucht vaart korpslied ten gehoore bracht. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig om van deze gelegenheid getuige te zijn. Na de gebruikelijke inspectie van de troepen door den commandant van rle luchtvaarfafdeoling, luitenant kolonel F A. van Heyst, die vergezeld was van zijn adjudant, luitenant vlieger J. van der Werff. werd ten overstaan van rlen commandant met de heëediaring een aanvang gemaakt. Terwijl de stnf- muziek het Wilhelmus ten gehoore bracht, werd door de officieren, met do hand aan den vleugel van het C. 10- vliegtuig. dat ter gelegenheid van deze plechtigheid stond ongesteld, dc eed van trouw aan het Vorstenhuis afge legd Hierna hield luitenant kolonel Van Heyst een korte toespraak, waarbij door hem gewezen werd on de groote hetee- konis van den afgelegden eed. Na nfloon van rle plechtigheid werd nog voor de autoriteiten en de nieuw benoemde officieren gedefileerd, waar na door twee van de beëedigde officie ren een prachtige krans gelegd werd aan den voet van bet monument voor 'lp gevallen vlieeers ROME. 16 November (Stefani). De nieuwe .Toego-Slavische gezant bij het Quirinaal. Bosco Christistj, heeft heden ziin geloofsbrieven aan geboden. Zij waren gericht aan den koning en keizer van Italië. TAXGER, 16 Nov. (Havas.) Volgens inlichtingen uit welingelichte bron zijn de berichten over een Arabische opstan dige beweging in Spaansch Marokko, in verband waarmede de Spaansche grens gesloten zou zijn, onjuist. Waar is, dat op 1 November een relletje is ontstaan tusschen aanhangers van twee Marok- kaansche nationalistische leiders te Te- toean op: den openbaren weg. Dit inci dent is niet van invloed geweest op de veiligheid in de Spaansche zóne, waar volstrekte rust heerscht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3