Het eerste lustrum van „Hosanna" mmlm De Nachtegaal van Amisfort Receptie in „De Valk" V erkoopiogeo Dr. Platon Kr ets jet Naar het Pinetum „Schovenhorst" AUTOBOTSING IN de Kamperbinnenpoort Hic ver assiduum, atque alienis mensibus aestas JOOST VAN DEN VONDEL Qeen verblindende verlichting! I Wielrijders attentie - Onze groote rivieren BURGERLIJKE STAND 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS Wordt Donderdag door de Ned. Tooneelgroep voor Cultuka opgevoerd Voor de Cultureele Groep va.. Katho liek Amersfoort zal a.s. Donderdag in het Grand Théatre de Ned. Tooneel groep optreden met een étuk uit het hedendaagsche RuslandDr. Platon Kretsjet, chirurg. Rika Hopper, Marie van Westerho ven en Cruys Voorbergh behooren tot de spelers. Een „Sovjet-Ruséisch" stuk. Beteekent dat: een bolsjewistisch tendenz-stuk? Geen sprake van! Het beteekent al leen: een stuk van een modernen Rus- sischen schrijver. Het lijkt niet overbodig zulks, in dezen tijd vol politieke overgevoelighe den en daaruit voortkomende preven tieve tooneel-censuur, even nadrukke lijk vast te stellen. Bij velen toch heerscht ten onrechte de meening, dat in Sovjet-Rusland nog steeds uitslui tend politieke tendenz-stukken ten too neele worden gebracht. Men heeft ech ter in het tegenwoordige Rusland at- lang begrepfen, dat een kunst die leeft bij de gratie van de tendenz, niet slechts als kunst, doch ook als propa- ganda-middel waardeloos is. De „situaties", welke Ivorneitsjoek in zijn tooneelspel schetst, zijn interna tionaal genoeg, om zijn stuk recht te geven op een plaats naast de vele stuk ken van de „internationale markt", die ook in Nederland belangstelling vinden. Overal treffen we vooruitstrevende mannen aan als de chirurg Kretsjet. die strijden voor hun overtuigingen en idealen en die daarbij noch zichzelf ontzien, noch degenen die ze liefheb ben overal vinden we tegenover hen mannen als Arkadi, die even fel strij den voor hun eigen belangen, geen ander naast zich dulden en in hun kortzichtigheid tenslotte elk gevoel voor proportie verliezen en overal vinden we flinke, doortastende „re geerders", als Bjercst, die schijn van werkelijkheid weten te onderscheiden en, als ze de intrigues en de corruptie doorzien, zonder aarzelen weten in te grijpen en de baatzuchtige „Strebers" onschadelijk te maken. Toch is dit stuk in anderen zin wel degelijk Russisch. De locale sfeer het stuk speelt in een Russische pro vincieplaats is voldoende scherp getroffen, om „Platon Kretsjet" de charmes te verleenen, die we in zoovele voor-oorlogsche Russische stukken waardeeren. Echte speelscènes worden voortdurend afgewisseld door vroolijke en gevoelige scènes. Het zwaartepunt ligt op het ensemble en niet op de do- mineerende rollen. Het stuk is ge bouwd volgens de principes, die stee ls in Rusland hebben gegolden en waarbij men zich steeds wel bevond. Excursie van den Jeugdbond voor Natuurstudie De afd. Amersfoort van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie hield een excursie naar het Pinetum „Schoven horst". Het doel dezer excursie was een nader overzicht te krijgen van de ver schillende coniferen-soorten. Hiertoe droeg de uiteenzetting, die Dr. Oude mans, eigenaar van het Pinetum, gaf, zeer bij. Hij merkte o.a. op, dat het dool van dit Pinetum was en is, proe ven te nemen met coniferen-soorten, om daaruit af te leiden, welke soorten in ons klimaat onder dezelfde omstandig heden beter hout leveren dan de alge meen aangeplante grove den. Mr. Schober begon hiermede reeds in 1848. De proeven werden na zijn dood voortgezet met het gevolg, dat men thans eenige soorten heeft vastgesteld, welke aan de gestelde eischen voldoen. Hieronder neemt de Douglas spar de voornaamste plaats in. Spreker liet van deze sparren verschil lende proefvelden zien, waarbij hel ver schil met den groven den, met zijn knoestige, kromme stammen, en 'de Douglasspar met het rechte, uitstekende- hout, sterk opviel. Bovendien merkte Dr. Oudemans op. dat de opbrengst van Douglas sparren in denzelfden tijd 4 maal zoo groot is als die van den groven den. Hierna leidde dr. Oudemans de deel nemers in het door de opvolgers van Mr. Schober gesticht Pinetum rond. Er werden zeer veel soorten Conife ren gezien, die zoo geplant zijn. dat zij zoo gunstig mogelijk uitkomen. Dit kwarn zeer ten goede aan het doel der excursie, welke, dank zij de medewer king van Dr. Oudemans. in alle opzich ten geslaagd mag hectcn. Duitsche auto verleende geen voorrang In de Kamperbinnenpoort heeft gis teravond 7 uur een botsing plaats gehad tusschen een luxe auto uit Duitschland en een zcswielige trailer uit Barneveld. De Duitsche wagen verleende hij het oversteken van den Weverssingel naar den Zuidsingel, geen voorrang aan den trailer, welke de Kamp wilde oprijden. De materieele schade van beide auto's was beduidend. Zij is onderling gere geld, zoodat geen proces-verbaal is op gemaakt. Het verkeer in de Kamperbinnenpoort ondervond gedurende langen tijd stag- natiea ih c«r»VaRISK»" - SCHOON Uitrecht eertijds praalde op 's Bisschops staf en myter En stoel en hogen Dom, nog wil ik Amisfort, Van Groter waard benijd, verheffen op mijn cyter, Als rechte hand van 't Sticht, in zegen nooit verkort. Wie huren oorsprong zoekt, spring' zevenhonderd jaren Min vijftig laar terugge, en kuss' den cecstcn steen. Daar vele stenen tot een stad en muur vergdren, Op 't nacht egaals gezangk. hetwelk de bouwheer scheen. Natuur verkoos den grond in liefelijke streken. Dat Grieken Tempe love, en d'oude Hengstebron: Ik loof dit landpricel, op 't ruisen van de beken; Ik loof den Heilgen Berg, den Duitsen Helikon De pijnboom en cypres, en eiken, koel van lommer, Beschaduwen haar veld. De wakkre honigbij De geesten aast met dauw en nektar, vrij van kommer. Natuur vereert den dis met ooft en lekkernij. Zij schenkt u honig, mede. en sap van muscadcllcn. Hier loeit het welig vee u uit de beemden toe. Men jaagt er 't Wild. en hoort de bijl de boomen vellen De wagen voert het graan ter korenmerkt. nooit moe. Het lakcnschictspoel ruist door d' aangespanne keten. Zij kemt en spint en breit en weeft de schapevacht. Hier wordt den vreemde, van den gastvrije ingezeten, Gewclkomd. slecht cn recht, en zonder dwaze pracht. Hoe rustig heeft dees Stad vanouds verdreven Heren. Gcbergd in haren schoot.' Hoe ridderlijk hersteld In hunnen eersten staat! Zij dorst Borgonje keren Wel tweewerf op haar veste, en vreesde geen geweld. Zij levert mannen uit. de bloem der ruiterijen. En draagt nog moed op 't bloed van Oldenbarnevelt, Wiens glorie blinken zal, ten trots van die 't benijden. Zo lang voorzichtigheid en trouw op d' aarde geldt. Haar Godshuis troost de kranke cn wees en afgclccfdcn. Zij koesterde in haar school de letterhelden aan, Die naar den edlen palm in deze renbaan streefden, En leven door de Faam. nu 't lichaam is vergaan. De Held van Randebroek, de bouwheer van de Vorsten, En t' Raadhuis Amsterdam, verheerlijkt haren lol; Want zij hem baarde en zoogde aan haar getrouwe borsten Om bouw- en tekenkonst te heffen uit het stof. Gods hand beproeft de Bruid van d' Eem, als Gods verkoren Door 't water van den Rijn, als 't sneeuw te snel ontdooit; Hij treft door 't vier de kroon van haren schonen toren, Nu herelijk herbouwd, en in den top voltooid. De hemel wil haar lang voor vier en vloed beschutten. Zij sta, en help' den Staat der Goude vrijheid stutten. Uit: Vondels Werken, uitgave verzorgd door A. Verwey verschenen bij H. J. W. Becht. Naa~ een kopergravure van Jan Lievensz. 0 Hier heeft men een gestadige lente, en een zomer ook In ongewone maanden. Virg. Georg 11 149. 2) De Heilige Berg. waar een klooster van Benedictijnen stond en waar St. Ursula haar eerste rust zou hebben gehouden op haar tocht naar Rome. wordt door Vondel als de Nederlandsche zangberg gezien. Van vele zijden mocht het be stuur blijken van sympathie ontvangen De Christelijke Muziekvereeni- ging „Hosanna" heeft gisteravond ter gelegenheid van het feit. dat zij 13 November 1932 opgericht werd, in „De Valk" een receptie gehouden welke in veler belangstelling stond. In het programmaboekje werpt de voorzitter van de vereeniging, de heer J. Rijnders Sr., een terugblik op de afge- loopen 5 jaren, welke reden tot voldoe ning geefl. Bij de oprichting heeft nie mand durven denken, dat na zoo'n kor ten tijd reeds een behoorlijke plaats in de rij der dilettanten muziekvereeiugin- gen zou worden ingenomen. Dankbaar, aldus vervolgt de voorzitter, mag men zijn, in den tegen woord igen directeur iemand gevonden te hebben, die geheel en al voor zijn taak berekend is. Onder zijn bekwame leiding is een peil be reikt, dat de verwachtingen ten zeerste heeft overtroffen Hoewel dit tot tevre denheid stemt, blijft toch ernstige stu die in de toekomst geboden. Ook de eere-voorzitter. de lieer G. van Tellingen en de directeur van „Hosan- de heer A. J Bruynoogë, hebben met een toepasselijk artikel aandacht aan het eerste lustrum geschonKen. laatstgenoemde op het terrein van de muziekbeoordeeling. De heer J. Prins heeft gisteravond in zijn functie van voorzitter van de Com missie van Voorbereiding de receptie met een feestelijk woord geopend, waar na de heer G. van Tellingen in zijn hoedanigheid van eere-voorzitter het bestuur complimenteerde, mei het eerste lustrum. I-Iii herinnerde aan de moeilij ke jaren, welke de vereeniging mede maken moest en sprak den vvensch uit, dat men in blijvende voorspoed het tien jarig bestaan zou mogen tegemoet gaan. De heer van Tellingen achtte het zich vervolgens een prettige taak, de ver eeniging namens donateurs en vrienden geschenken te mogen aanbieden, waar- uil duidelijk blijken zou, dat „Hosanna" gedragen wordt door een groot gedeelte van de gemeente. Het was de vvensch van allen, die hiermede hun sympathie betoonden, dat van de geschenken een saxofoon en een trom nog vele jaren een genoeglijk gebruik gemaakt zou worden. t De heer Rijnders aanvaardde een en ander met erkentelijkheid, waarna de afgevaardigden gelegenheid kregen hun gelukwensehen over te brengen. Feliciteeren kwamen o.m.: de heeren H. v. d. Iioogen, Post fan fare; W. C. de Gans, Arbeiders Muziekvcreeniging „I-I. J. Hegeraat"; v. Stek, Immanuel; A. Temmink, Chr. Tamboers-Pijperscorps „Juliana J. Frank, Oranjevereeniging; R. A. Keyzcr, Oranjevereeniging Soes- terkwarticr; R. Jansen, mondaccordeon- vcrecniging D.V.V.; N. Keuken, politie- muziekgezelscliap „De Harmonie"; iets en Petersen, muziekver. Excelsior; L. W. Hammink, Chr. Zangvereeninging „Soesterkw artier"; v. d. Linden, R. K. Muziekvcreen „W ilskracht"; v. cl. Beek, Wandelvereeniging H.E.R.T., mej. v. d. Beek idem Oké; Boode, gemengde zang- vereeniging „Mendelssohn." Bloemen waren gezonden dour de Evangelisatievereeniging Soesterkw ar tier; Immanuel; Oranjevereeniging; Tamboers- en Pij perscorps Juliana; Po- liticmuzickgezelschap „De Harmonie"; Post fanfare; Chr. Gein Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" en Arb. Muziekv ercen. „H. J. Hegeraat" Schriftelijke gelukwensehen kwamen binnen van de Chr. Zangverecni. „Sur- sum Corda"; Amersf. Mannenkoor; Chr. Mannenzangvereen. „Jubal" en Amersf. Muziekv pi eenieing. Een muzieknummer werd aangeboden door de Amersf. Mu- ziekccntrale en de R.K. Muziekvereni ging „Wilskracht" Het heeft de jubileercnde vereeniging niet aan bloemen en hartelijke geluk wensehen ontbroken. Zij zal het zich lot een taak stellen, te bewijzen, dat zii de srroote belangstelling waard is en weet Ie waardeeren. De uitvoering, welke morgenavond in De Valk gegeven wordt, wijst in die richting. BOUWNIEUWS Het sloopen van perceel Hof 26 en het ter plaatse herbouwen van een winkel, aanbesteed Vrijdag 1.1. is door den ar chitect Joh. H. Blom opgedragen aan G. C. Hienekamp alhier, inschrijver met 5679. EXTRA-CONCERT U.S.O. Op het extra-concert van het U.S.O op Woensdag 17 dezer in Tivoli te Utrecht, onder leiding van Petei Me- scher Parker, zal niet, zooals oorspron kelijk werd medegedeeld, het viool-con cert van Brahms ter uitvoering komen, doch de Symphonie espagnole van Lnlo. Solist is de jeugdige Spaansche violist José Barniol (bekroond met den Sara- sate-Staatsprijs). I Tl TIELRIJDERS dienen er g I aan te denken, dat door j J herNs avonds geen verb/in- j j dende verlichting gevoerd mag worden. 1 Door de politie zal gecon troleerd worden, of de licht bundel van fietslantaarns bin- nen 20 Meter afstand vóór het rijwiel op den grond valt. J Verboden is dus de licht- j bundel, die verder dan 20 Me- ter valt, horizontaal gericht is of schuin omhoog. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiinniiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiii:- Nieuw Verkade's album door dr. Jac. P. Thysse Voor ons ligt weer een nieuw Ver kade-album. Een jubileum-uitgave zou den we het kunnen noemen, want de Verkade's Fabrieken hebben het met de medewerking van dr. Jac. P. Thijsse ge presteerd voor de 25ste maal een stuk typisch Nederland in woord cn beeld vast te leggen. Dat dwingt respect af. Er zijn in deze lange reeks ontegen zeggelijk ups cn downs geweest, maar elke uitgave op zich zelf vormde toch weer een welkome verrassing, waarme de duizenden in den lande zich weken, maanden lang enthousiast bezig gehou den hebben. Daaruit blijkt de waarde van deze albums voldoende. Ditmaal wordt het onderwerp ge vormd door onze groote rivieren, die het kleine Nederland opgebouwd en be langrijk gemaakt hebben. Bij die belang rijkheid staal Jac. Thijsse niet zoo uit voerig stil. gelukkig maar, want het zou hem oj) het eenigszins „drooge" ge bied van cijfers en statistieken gevoerd hebben en dat moet men in boeken voor de jeugd zooveel mogelijk vermijden. Neen, hij heeft ons met zijn vlotte pen en gemakkelijke verteltrant medegeno men langs de oevers van onze breede stroomen onder wij.dsche luchten en vertelt van karakteristieke sleden en dorpen, van bloemen en kleurenpracht, van water en weide, waarhij alles zich afspeelt in een typisch Hollandsche sfeer. Hij brengt een bezoek aan de bouw vallen langs de rivieren, laat zijn boot varen door sluizen en schutten en ken merkt zich als altijd weer als de vogel vriend. Onze Groote Rivieren is beter dan zijn voorganger „Waar wij Wonen." Daar voor hebben ook de schilders C. Rol, H. Rol en J Voerman Jr. die de woorden illustreerden, zorg gedragen met eenige wel zeer mooie platen, vooral waar het de bloemenwereld betrof. Een bock van bebloemde dijken, rus tige dorpjes, oude kasteelen cn middel- groote steden, dat bij groot en klein in Nederland zijn weg zal vinden. SPRAAKSTOORNISSEN Onder spraakstoornissen is het stot teren wel de meest voorkomende kwaal. De stotteraar is een ongelukkig mensch, die niet alleen gebukt gaat onder zijn eigen lijden, maar ook nog door zijn meüemenschen wordt bespot. In het leven is de stotteraar steeds in het nadeel, niet alleen reeds vroeg op school, maar ook bij latere studie, in zijn beroep, in het gezelschapsleven. Het is echter nog weinig hekend, dat spraakstoornissen in zeer korten tijd verholpen kunnen worden. Voor alle gebrekkig sprekende menschen in Amersfoort en omgeving bestaat thans daartoe de gelegenheid Het bekende instituut „Demosthenes" Rcgentesselaan 35, geeft thans lessen aan slechtsprekenden van iederen leef tijd. Voor verdere bizonderheden zie men de elders in dit blad geplaatste adver tentie. ORANJEFILM Morgen wordt in Amicitia door de Princevlag de Oranjefilm vertoond. Des middags om half drie is er een kinder voorstelling, terwijl des avonds om 8 uur een oorstelling voor volwassenen gegeven zal worden. Enkele gedeelten uil deze film o.a. het te water laten en de overdracht van de Piet Hein, het overhandigen van de vaandels en stan daards door de Princevlag te Roest dijk en de intocht te Amsterdam. Voor een passend bijprogramma zal worden gezorgd. R.K. VROUWENBOND De R.K. Vrouwenbond hier ter stede herdenkt het 20-jarig bestaan. Zooals gebruikelijk is hij Kath. vereenigingen, vangt een viering aan met een triduüm, een drietal dagen van godsdienstoefe ningen. Deze begonnen gisteravond in de kerk O L. Vrouw, waar de avond- oefeningen plaats vinden, terwijl die van den morgen zijn gesteld in de ka pel van het Pension St. Joseph. Het triduum wordt geleid door den hekenden pater E. Peters uil Eindhoven van de Augustijnen Orde. Deze vatte gisteravond zijn taak samen in het door Gods genade dichter tot God bren gen. De feestavond in Amicitia is gesteld op Dinsdag 23 November. AMERSFOORT 9 December, 't Boompje Verkooping woonhuizen Soesterweg 176 t.m. 210; Breestraat 28 t.m. 34; kleine Spui 20; Albert Cuy pst raat, Arnhemscheweg 64; Weistraat 6; Frans Halsstraat 5. 7.30 uur nam. 17 November.' Eben Haëzer. Veiling meubilaire goederen. 10.30 uur v.m. BAARN 23 November. Hotel „de La Promena de." Verhuring van wei- en hooilanden. 11 uur v.m. 25 November. Hotel „De La Prome nade." Verkooping villa Schoolstraat 55. 8 uur. LEUSDEN 18 November. Hofstede „Het Heetveld." Verkooping van koeien en kalveren. 11 uur v.m. SCHERPENZEEL 24 November. Hotel „De Prins". Vel ling Boerenplaatsje a.d. Moors terweg te Woudenberg. 12 uur. HOOGLAND 24 November. Café van Dijk a d. Bun- schoterweg. Verkooping landbouwers- woning E 28. 10 uur v.m. 16 November 1937 GEBOREN: Meijer Philip, z. van A. Israel en E. Kattenburg; William George z- van J. Kalder en W. G. Aar- een; Maria Adriana d. van A. Goedhart en M. A- C- Boersen; Wilhelm, z. van J. W. Dekens en J. C. Ballmann; Pe trus Johannes, z. van J- F. Verheuvel en G. P. de Gans- GETROUWD: R- Marcus en H. van Vulpen; A. Verboom en A. Hogewey. OVERLEDEN: I. H. Manheim 54 j-, echtcrenoot van R. de Bruin; J- G. M van Soest, 56 jaar ongehuwd; A. ter Horst 67 jaar, echtgenoot van R- Schrij ver. Wat de moderne bedrijfs voering niet gedoogt J?ABR1KA y J zijn he ABRI KANT EN en handelaren zijn het er nu wel over eens. dat adverteer en van kardinaal belang is voor hun welzün De adverteerende bedrijven gaan met de orders strijken Men kan zich eenvoudig niet de luxe nermitteeren niet te advertee- ren" schrijf, een actief zakenman.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5