ARTIS WORDT ERNSTIG BEDREIGD J ULTIMATUM IS GESTELD De regeering en de radio MASSA HET HELSCH COMPLOT Geven is een kunst! Maar bij ons wordt het U gemakkelijk gemaakt Amersf. Kunsthandel „ONDER AAN DE BERG" HAVIK 41 TEL. 292 e) Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 BINNENLAND Houders van hypothecaire obli gatiën eischen betaling, uiterlijk 1 Januari 1938, van de ver vallen coupons en op 1 Juli 1938 de aflossingen 1933—1938 Zullen de autoriteiten redding brengen? (Van onzen redacteur) K ben er zeker van dat er requesten uit het buitenland zouden komen, als onze dierentuin ten onder zou gaan" zoo sprak dr. Sunier, directeur van Natura Artis Magistra. F.n h(i had er gerust aan toe kunnen voegen, dat de veront waardiging van hen. die eens ot een paar malen in hun leven apenootjes voerden aan alles wat Artis aan dier bezit en bezat, ook groot zal zijn. Inderdaad, Artis wordt bedreigd. Hel gerenommeerde „beestüipark" van Ne derland verkeert in ernst! moeilijkhe den. Z toals vandaag aar den dag meer dere cultureel- instellingen in.nood ver- keeren. Maar di t de zor i van Artis imeer dan 'lp van annr zich in de belangstelling mogen verheugen.... het ligt voor de hand. Naast dp h-»kennheid van den tuin hij hen, die graa rin tijgertje, een giraffe of zoo'n gekke baviaan wilden zien. heeft Artis op het gebied van zoölogie in de meer wetenschappelijke beteeke nis, voor naMmronderzoekers en voor beeldend" kunstenaars om slechts enkeiet, te noemen hare sporen ruim schoots verdiend. Artis' verdiensten zijn van dien aard, 'da' zij wel met een enkel woord vermeid mogen worden. Buiten het nut van Artis, hierboven genoemd voor verschillend, ntegorieën menschen (die hij lange na niet volledig Vermeld zijn) moge gewezen worden op de volgende feite».. Jui9t waar, in verband met verschil lende omstandigheden, waaronder in de eerste plaats het zich steeds meer uit breiden van het cultuurland, overal ter wereld de gebieden, waar grootere die ren en vooral ernóte zoogdieren hun n? etaansmoeelijkheden gerealiseerd vin den. steeds kleiner en schaarscher wor den. neemt de neleekenis v> 11 goede zoölogische '"iner voortdurend toe. Im mers. indien het al mogelijk zr. zijn het voortbestaan van zöodan'^e diersoorten In natuurreservaten te -erzekeren, zoo zal. op weinig bevoorrechte uitzonderin gen na, de menschheid alleen in den zoólogischen tuin gelegenheid vinden vertegenwoordigers van dergelijke dier soorten te leeren kennen. In overeenstemming iet het hierbo ven omschreven doel van het Genoot schap kwamen ook de overeenkomsten van 1877, 1895, 1920 en 1927 tusschen de Gemeente Amsterdam en het Genoot schap tot stand, door welke overeen komsten de inrichtingen en verzamelin gen van het Genootschap dienstbaar werden gemaakt aan het Universi taire onderwijs te Amsterdam, het Zoölogisch Laboratorium der Universi teit van Amsterdam'in een der in den tuin gelegen gebouwen van het Genoot schap gevestigd werd en, onder samen voeging der zoologische museum-verza melingen van de Gemeente Amsterdam en van het Genootschap, het eveneens in den tuin van het Genootschap gele gen en in de gebouwen van het Genoot schap gehuisvest„Zoölogisch Museum te Amsterdam" tot stand kwam. Be .zoölogische tuin van het Genoot schap levert dagelijks een schal van ge gevens op aangaande de psychologie et» biologie, de voeding, verzorging, voort planting, geboorte, opgroei en de ziek ten der in dien tuin levende dieren, welke gegevens alle in dagrapporten, stamboeken en sectie-verslagen vastge legd worden. In 1928 werd door het Genootschap in een zijner gebouwen een eenvoudig, doch geschikt laboratorium voor onder oekingen op het gebied van de psycho logie der dieren ingericht, waar thans gewerkt wordt door den privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam, dr. J A. Bierens de Haan en onder diens leiding door verschillende studenten in de biologie, grootendeels met levende dieren die het eigendom zijn van het Genootschap en die door het Genoot schap ter beschikking van dr. Bierens de Haan worden gesteld. Ook in het buitenland wordt de aanwezigheid In een grooten zoölogischen tuin van dit laboratorium voor onderzoekingen op het gebied van de psychologie der die ren ten zeerste gewaardeerd. Aan allerlei wetenschappelijke insti tuten hier te lande levert het Genoot schap geregeld materiaal, o.a aan in richtingen der Veterinaire faculteit te Utrecht. Naar bij besprekingen met ver schillende onderzoekers te Utrecht uit kwam zou. in de toekomst, een nog nauwere en geregelde samenwerking tusschen de veterinaire faculteit en ons Genootschap van groot belang kunnen worden. Het Genootschap bezit een vooral wat oudere werken betreft, uiterst belang rijke bibliotheek op zoölogisch gebied, waarvan door allerlei inrichtingen «n personen hier te lande een veelvuldig m dankbaar gebruik gemaakt wordt Zonder eenige overdrijving mag gezegd worden, dat dt beschikking over de/.c bibliotheek onmisbaar is voor hen, die thans in het Zoölogisch Laboratorium der Universiteit van Amsterdam en in het Zoölogisch Museum, alhier, werk ^aam zijn. Sedert 1848 geeft het Genootschap een Uw was krijgt met overvette Rinso een ongekende helderheid, terwijl het sop veel sneller werkt dan van gewone, zeeppoeders. Boven dien kan dit bijzonder werkzame sop meer malen worden gebruikt Pt Ij» per pak 1 2j c». mei geichenkenbon. Zuivert den mond. eigen tijdschrift uit, de „Bijdragen tot de Dierkunde", waarin vele belangrijke publicaties, zoowel van Nederlandsche als van buitelandsche geleerden het licht zagen. Van deze publicaties moge hier slechts het klassieke werk van Max Pübringer „Untersuchungen zur Mor- phologie und Systematik der Vogel" ge noemd worden. In verbaJid met dit alles is het Ge nootschap steeds meer uitgegroeid tot een Centraal Zoölogisch Instituut en daarmede tot een organisatie, waarmede in het buitenland alleen het, weliswaar nog veel omvangrijker, Muséum Natio nal d'Histoire Naturelle te Parijs met de Menagerie van den Jardin des Plante* eri het Pare Zologique van het Bois de Vincennes vergeleken kan worden. Zwaard van Damocles EN thans wordt het beroemde Arti6, de tuin die na de Londensche Zoo de oudste ter wereld is en in (O, ironie!) het volgend jaar Mei zijn 100-jarig bestaan „hoopt" te vieren, met ondergang bedreigd. Immers, de houders van 3 Hyp. obligatiën der leening 1895 ten laste van het Kon Zoölogisch Genoot schap eischen terwijl zij wijzen op de noodzakelijkheid daarvan op 1 Januari a.e. de vervallen cou pons op. in totaal 9 tot een bedrag van f 202.095 terwijl op 1 Juli 1938 de aflossingen 19331938 zullen moeten geschieden die. tezamen met de dan vervallende coupon, een bedrag van f 171.455. zullen vergen. De circulaire voegt daar aan toe dat indien, hetgeen te voorzien is, daaraan niet wordt voldaan, den verkoop van het hypothecaire onder pand, ingeleid zal worden. Naar aanleiding van deze circulaire heeft het be6tuur van Artis gistermid dag vergaderd en is een communiqué uitgpgeven van een inhoud, die niet geheel bevredigt doch slechtö een sprankje hoop geeft. De eerste besprekingen van het Be stuur van Artis met het Gemeentebe stuur van Amsterdam aangaande de financieele moeilijkheden van het Ge nootschap, zijn ingeleid in het einde van 1932. Het behoeft geen verwonde ring te wekken, dat. gezien de con- De beste keus vindt U in de UTRECHTSCHEWEG 36 38 Direct over het spoor - Tel. 1758 luncluur In de daarop volgende laren, een daadwerkelijk resultaat niet ge makkelijk Je bereiken was. te meer waar het hier gaat om financieele hulp van grooten omvang voor het Genootschap. Bovendien geldt het hier niet alleen een Amsterdamsch, doch een nationaal belang en werd uit dien hoofde medewerking ook van het Rijk en van de Provincie Noord-Holland gezocht. Met groote waardeering heeft het Bestuur van Artis daarbij kunnen constafeeren. dat voor het voortbe staan van Artis warme be langstelling bij de Gemeen te, het Rij k en de Provincie aanwezig is. Hel Bestuur twijfelt dan ook geen oogenblik, of met hulp van genoemde inslantie's zal een op lossing gevonden kunnen worden, waarbij het voortbestaan van Artis verzekerd zal zijn. Is het te verwachten dat Rijk. Pro vincie of Gemeente hunne belangstel ling. die blijkbaar sedert 1932 bestaat, in effectieve daden weet uit te drukken vóór den fatalen datum van 1 Januari 1938? Mogelijk dat een spoedige op lossing, in den vorm van geldelijken steun der autoriteiten, nu wèl gevonden wordt waar Artis thans een ultimatum met een ander woord is de circulaire niet weer te geven op korten termijn gesteld is Uiteenzetting van dr. Sunier Ra *t*-\ EEDS lang hebben wij." aldus de directeur. ..geijverd voor een zoo zuinig mogelijk beheer. Over 1930—1931 bedroegen de uitgaven 330.928. Over het jaar 1936—1937.... 219.288. Bezuinigingen waaronder de dieren evenwel niet geleden hebben Op de qualiteit b v. van het voedsel is even 6terk gelet als immer het geval reeds was. De entreeprijzen zijn sterk ver laagd. populaire tarieven zijn ingevoerd getuige de kwartjesdagen. de reductie van de entree van een gulden tot 75 ct. Maar hiermede hebben wij niet zoo heel veel bereikt. Helaas i6 het waar 1 a g e r e entrée. minder inkomsten, omdat het bezoek niet evenredig geste gen i9 met de verlaging der entrée's. De tijden zijn ook veranderd. Vroeger wóónde men in Amsterdam en het wa ren de trouwe gasten en leden van Artis. Thans woont men veelal buiten en Artis wordt vergeten. Wat wij aan leden hebben is terug gebracht op kernfamilies. De families die er voordcel van hebben om met het gezin en bloc op lage voorwaar den te genieten van Artis en de fa milies van den ouden stempel, die het als een plicht beschouwen Artis te steunen. Er is een tijd geleden over gesproken dat de tuin verpl.iatst zou worden naar plan Zuid Het plan i6 niet doorgegaan, en ik betwijfel trouwens of dat zoovele voordeelen gehad zou hebben. Dure grond en mogelijk niet zoo heel goed geschikt voor dieren door de betrekke lijk groote onbeschutheid en vochtig heid Tnderdaad. in Amsterdam-Zuid zijn meer families wier gesitueerdheid Artis hoopvol zou kunnen doen stem men. Maar of elke familie lid geworden zou zijn... ik weet het niet! Hoe dan ook, de eischen die thans aan on6 gesteld worden, zijn voor Artis niet heel prettig. Maar ik geloof dat de belangstelling die de autoriteiten voor ons koesterden en koesteren, hoop voor de toekomst geven. Wanhopen behoeven wij nog niet" Misschien dat anders het Nederland sche volk een steentje wil bijdragen tot de instandhouding van een instelling die zich niet alleen locaal, maar over het heele land, in een zoo groote be langstelling om verschillende en ver scheidene' rédenen mag verheugen. In 1938... löö-jarig bestaan van Artisl AMBTSAANVAARDING PROF. DR. M. DAVID LEIDEN. 19 Nov. Prof. Dr. M. David, die vanwege de stichting voor Oud-Se- mietische, Hellenistische en Joodsche rechtsgeschiedenis is benoemd tot bij zonder hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden om onderwijs te geven in de Babylonische. Asavrische. Israëli tische en Hellenistische rechtsgeschie denis, heeft hedenmiddag zijn ambt aanvaard met een rede, welke hij „de rechtshistoricus en zijn taak" getiteld heeft. Een regeling inzake de radiodistributie in voor bereiding Met betrekking tot de taak. die in het algemeen omroepbestel aan de radio distributie kan worden toebedeeld, wor den in de draad-omroep-commissie de besprekingen voortgezet, aldus deelt de minister mede in zijn Memorie van Ant woord inzake de P.T.T.-begrooting. Verwacht mag worden dat het de commissie zal gelukken een regeling voor te bereiden, waarmede zoowel de omroeporganisaties als de radio-distri- buanten zich zullen kunnen vereenigen De draad-omroep-commissie heeft dpn minister in overweging gegeven, een kleine commissie in het leven te roe pen. die tot tank zou hebben na te gaan in hoeverre de krachtens verorde ning geheven hedragpn de levensvat baarheid der radio-dlsfrihutiehedrliven in gevaar zouden kunnen brengen. De minister heeft zijn standpunt terzake nog niet bepaald. De vraag of de radioraad in zijn hui- digen vorm nog wel beantwoordt aan de aanvankelijke bedoeling van uitslui tend adviseerend orgaan voor de regee- ting. meent de minister bevestigend te kunnen beantwoorden. De minister sluit zich aan bil de leden. welke opmerkten, dat het auteursrecht der omroepverenigingen op haar programma's blijkens do ge voerde procedure wel vaststaat en dal het mitsdien aan den rechthebbenden vrijstaat ook met anderen dan de Ne derlandsche dagbladpers overeenkom «ten daaromtrent te sluiten. De minister arht het evenwel, zoo lang daarvoor geen bijzondere aanlei ding is. niet te behonren tot zijn taak om in dezen bemiddelend op te treden Tot de taak, die aan do contactcom missie voor de wereldprogramma's Is opgedragen, behoort o.m., het ontwer pen van een jaarlijksche raming van kosten en het doen van voorstellen in zake de wijze, waarop die kosten naar billijkheid kunnen worden bestreden. De vraag of het niet op den weg der regeering ligt de omroepverenigingen bij de verzorging van doze voor bet alge meene nationale hplang zoo gewichtige uitzendingen epnigermate tegemoet te komen, zal door den minister in be schouwing wordpn gpnomen zoodra de desbetreffende voorstellen van de con tactcommissie hem zullen hebben be reikt. Wat de televisie betreft, wenscht de minister het definitief rapport der com missie af te Wachten. Het spreekt van zelf, dat hierbij in acht genomen zullen worden de op hpt gpbied van den radio- omroep hier te lande bestaande verhou dingen. NIEUWE BRUG OVER DEN RIJN Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van den provincialen waterstaat van Gelderland om Vrijdag 10 December a s. over te gaan tot aanbesteding van den bouw eener brug ter lengte van 185 meter en ter breedte van 10,50 meter over den Ouden Rijn tusschen Aerdt en Rahberlch. SCHIP OMHOOG GEVAREN VLISSINGEN, 19 Nov. Tengevolge van den mist is nabij Bath omhoog ge varen het Russiche stoomschip „Sukho- na". Sleepbooten uit Antwerpen zijn in de nabijheid. Verwacht wordt dat de „Sukhona", welke aan den zgn. steilen kant zit, vanmiddag bij hoog water vlot zal komen. Be baas iS in een goed humeur.. HET FONDS VOOR BIJZ. NOODEN In 1937 heeft men in 1587 gevallen steun kunnen verleenen Driehonderd comité's Het weekblad „De Waag" publiceert deze week een onderhoud met den Voorzitter van het Nationaal Ponds voor Bijzondere Nooden. Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, waarin deze bijzonderheden vertelt over het geen deze Stichting tot 1 November j.l. heeft verlicht. Baron van Heemstra deelde o.m het volgende mede: „Het spreekt vanzelf, dat onze financiën van veel bescheidener af meting zijn dan die van het voor malig Nationaal Crisis Comité. De voor het Fonds noodzakelijke jaar lijksche inkomsten werden hij den aanvang geraamd op f 300.000. Dit bedrag werd nog niet gehaald, en toch zal het bil de toenemende aan vragen zeker noodig ziin. Aan perio dieke girobedragen, welke de rug- gegraat van de inkomsten kunnen heeten, werd in 1937 tot 1 Novem ber ontvangen: f 55.174.79 en aan giften in eens t 63.655 65. Dit bedrag ad f 18.830.44. vermeerderd met het nog resteerende van 1936. stelde ons in staat tot 1 November van dit jaar 140.979.73 uit te geven, waarnaast door de plaatselijke Commissies een som van f 207.500.50 werd geofferd. Het gezamenlijke bestemde voor de Bijzondere Nooden maakte dus 1 No vember ongeveer drie en een halve ton uit. Het aantal plaatselijke Comité's van' samenwerking bedraagt op het oogen blik ongeveer 300. In 1937 hééft het Nat. Fonds voor Bijzondere Npoden in 1587 gévallen steun kunnen bieden." OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet off. 18 Nov. 19 Nov. Londen '».03 9.03 Berlijn 0.72.90 0.72.90 Parijs 6.14 6.13 Bru86eJ 30.73 30.73 41.76 Kopenhagen 40.35 40.30 Stockholm 46.60 46.55 Oslo 45.45 45.40 New Vork 1.81 1.81 Praag 6.40 6.40 Medeeed door de R'damsche Bankt-ereen -XX>OOOO<XXXXXXXXXXXXXX>000<XX>G<XX>0000t><>0<>0<X>XX><XX>00<X>00&ï Echte Hongaarsche Wijnen van MASSA TOKAYER 2 PUTT 1.40 p. L. fl. TOKAYER SZAMARODNI ƒ1.20 p. Ut L. ft. NEMES KADARKA 1.40 p. a Fyne llcht-zoete, roode wijn, mooi bouquet. <XXXX>OOOO<><>^O<XK>ochc^><>OO<K><X>C<><>O<>OO<><><><>C><><>O<><><X><X><><XX>C>O<><> U feuilleton Vrij naar hef Engelsch door ANNIE S. SWAN Ze stond voor de etalage van een groo te manufacturierzaak te overwegen, of ze daar een kleinen inkoop zou doen, toen ze plotseling haar naam hoorde uitspreken. Zich omdraaiende, zag ze Traquair, dien ze in de herberg te Blen- kenfoot ontmoet had. Ze had in de af- geloopen weken nog dikwijls aan hem gedacht en zelfs verwacht, aat hij haar in de vacantie op zou komen zoeken, zooals hij beloofd had. Hij was verge zeld van een dame, die genoeg op hem geleek om Alice, nog voordat zij aan haar voorgesteld was, te doen weten, dat zij znn zuster was „Miss Harman. dat is nog een9 een geluk!" riep hij met onverholen vreug de uit. „We hebhen het net vandaag over u gehad en ons afgevraagd, hoe ik u ooit weer kon ontdekken, want ik ben zoo dom geweest om uw adres niet 'duidelijk te vragen. Dit is mijn zuster, mrs. Marshall King, van wie ik u ver- [teld heb." De twee vrouwen schudden elkaar de hand en voelden zich onmiddellijk tot elkaar aangetrokken. Op dat oogenblik, met een blos van opwinding op haar gelaat, zag Alice er op haar voordeeligst Klit. Traquair's zuster gevoelde een op rechte bewondering voor haar en het verbaasde haar niet langer, dat haar broeder zoo verlangend was geweest om de kennismaking te hernieuwen. „Ik moet u nog wel bedanken, dat u zoo aardig voor mijn jongens geweest bent", zei ze vriendelijk. „Ze hebben het nog dikwijls over u gehad, maar we hebhen werkelijk geen kans gezien uit te vinden, waar u woonde. Als een ech te man heeft Jack het meest noodzake lijke vergeten te vragen." „Lucy laat nooit een kans voorbij gaan om mij een steek te geven," zei Traquair met zijn breeden, eerlijken glimlach. „Maar nu we u eenmaal ge vonden hebben, zullen we u niet meer zoo gemakkelijk laten gaan. Wanneer komt u mijn zuster eens opzoeken? Ik beschik maar over haar huis, want, ziet U, dat is mijn werkelijke tehuis, ofschoon ik in de wildernis bij Blenken- foot woon." „Ik ben erg bezet met mijn tante, haar gezondheid Is over het algemeen heel slecht, zoodat ik weinig uit kan. Misschien wil mrs. Marshall King mij het eerst op komen zoeken. Ik ben iederen middag thuis en mijn adres is George Plein 84.." „Dus dan is alles in orde gekomen?" vroeg Traquair bezorgd- „En is het er niet zoo kwaad als u verwacht had?" „In het begin was het er heelemaal niet prettig, maar nu gaat het veel be ter," antwoordde Alice eerlijk. „Om u de waarheid te vertellen, voel ik me best tevreden hier." „Daar hen ik blij om," zei Traquair oprecht. „Wel, Lucy, wanneer kun je gaan?" c „Van de week kan' ik wel een mid dag en ik hoop dat miss Harman daar-, na eens een avond gemist kan worden om bij ons te komen." „Dat zou ik heerlijk vinden," ant woordde Alice, terwijl haar oogen be gonnen te schitteren, want ze besefte ineens hoe ze vriendelijk en passend gezelschap gemièt had en hoe groot de spanning van de laatste weken ge weest was. „Ik hen bang, dat ik nu weg moet. Ik moot nog even iets koopen en daar na mijn tante Afhalen. Tot zien6- Het was heel prettig u ontmoet te hebben." Ze schudden elkaar de hand, Tra quair misschen met meer vuur dan de gelegenheid scheen te vereischen. Zijn zuster keek hem met een guitigen blik aah< „Is het dit keer de ware liefde, Jack?" vroeg ze met een plagenden klank in haar stem. „Het lijkt er veel op. Lucy. Wat vind je van haar?" „Een mooi meisje. Haar oogen laien me niet meer los. .Te weet, dat ik sterk ben in voorgevoelens, niet Jack? Nu, ik heb het voorgevoel, dat we nog heel wat met miss Harman te maken zul len krijgen." Over het algemeen heb ik niet veel vertrouwen in je voorgevoelens Lucy, maar ik hoop dat ze dit keer uitko men," antwoordde hij.„ Ik heb er zelf. perl ijk gezegd, ook zoo'n beetje een idee vah-" Het kléine voorvalletje had het meis je prettig gestemd en toen ze naar de Frederickstraat terug liep, voelde ze zich bepaald opgewekt. Haar tante zat al in het rijtuig op haar te wachten. Ze zag er wat bleek en vermoeid, maar voor de rest zeer voldaan uit. „Ik heb mijn zaak afgehandeld- Het is een knappe jongeman, Alice. Ik heb zijn moeder goed gekend. Hij lijkt erg op haar. Ik ben blij, dat alles voor elkaar is." „Ik ook, tantetje," antwoordde het meisje, zonder eenige bijgedachte. „Je bent niet nieuwsgierig, meisje: dat is wat ik zoo aardig van je vind Er is iemand, die dolgraag zou willen weten, wat ik op dat advocatenkan toor uitgevoerd heb-" ..Was het een advocatenkantoor?" „Ja, maar mondje dicht hoor! Nie mand mag weten, dat we daar ge weest zijn. En zeg nu aan Chislholm, dat hij ons langs Holyrood en door het nark rijdt. Zeg hpm. dat hij de Castle Wynd op rijdt, langs Johnston Terrace en de Conangate. In Johnston Terrace hen jij geboren, meisje- Ik zal je het huls latèn z/ien." Alice keek bezorgd haar tante aan, voordat ze den koetsier zijn bevelen gaf „Bent u er wel zeker van, dot het niet te reel voor u Is, tante? Zullen we niet liever wachten; als het lente wordt zullen we nog wel meer uit rij den gaan." „Slechts deze dag is geheel aan ons, meisje; vertel Chislholm, wat ik ge zegd heb," antwoordde zij en Alice gaf het bevel, zonder verdere bezwaren te maken. Ze hadden een vol uur noodig om den tocht te volbrengen en de gretigheid, waarmede de oude vrouw elk bekend punt aanwees, verried hoe levendig dit alles nog in haar herinnering voort leefde. Alice had haar nog nooit zoo op gewekt, zoo spraakzaam gezien. Het was, alsof ze uit een langen slaap ont waakt was- Ongeveer vijf uur kwamen ze thuis, waar ze dokter Ruthven in de eetkamer vonden, die, daar hij toch niets te doen had, sinds half vier op hun terugkomst had zitten wachten. Misschien was het een gelukkige sa menloop van omstandigheden, mis schien ook niet, want miss Dempster had haar krachten volkomen uitgeput. Toen ze haar binnenbracht en in een stoel gezet hadden, legde ze haar hoofd met een zucht achterover en viel flauw. HOOFDSTUK V Op gespannen voet Alice Harman boog zich bezorgd over het bed en keek in het doodsbleek© ge zicht van haar tante, die in de kussens lag. Het was nu de derde week van haar ziekt6 en er viel nog geen verbetering in haar toestand waar te nemen in tegendeel, de geoefende oogen van het meisje ineenden te bespeuren, dat haar krachten sterk aan het afnemen wa ren en dat de dood niet ver meer af kon zijn. Er lag een vreemde, onaard- sche schoonheid op het gelaat, die haar boeide, hoewel zij haar tegelijkertijd met vrees vervulde. Het was de vreemd ste ziektn, waar ze ooit van gehoord had. of die ze ooit meegemaakt had aanvallen van Intense pijn, die verlicht werden door pijnstillende mid delen, die de zinnen verdoofden en haar naar allen schijn ongevoelig maakten voor wat er rondom haar voorviel. Zoo was de ziekte verloopen en het scheen nu nog slechts een kwestie van hoe lang het verzwakte lichaam de spanning nog uit zou hou den. Naar de uiterlijke kenteekenen te oordeclen. kon dat niet lang meer du ren. Toen Alice zich over haar tante heen- boog bewogen de lippen van de oude vrouw zich en de waschachtige oogle den trilden en werden een oogenblik opgeslagen. „Hoe laat is het? Hoe lang hen ik hier geweest?" „Het is vier uur in den middag, tan te Katherine en u ligt hier al bijna drie weken," antwoordde het mei6je teeder terwijl ze zich verder naar haar toeboog. „Wie komt hier op mijn kamer? Je vader en moeder logeeren die hier in huis?" Het meisje deinsde bijna verschrikt terug. Ze had wel eens gehoord, dat diegenen, die op het punt stonden de geheimzinnige grens, die den tijd van de eeuwigheid scheidt, te overschrij den, visioenen hadden van hen, die hun voorgegaan waren. „Ze zijn hier niet geweest, tante," antwoordde zij met groote teederheid. „Ik ben hier alleen maar geweest en de dokter en eenmaal i6 dr. Guthrie boven gekomen om u te bezoeken, maar u hebt hem niet herkend." „Ik dacht, dat Lily hier geweest was met haar vroolijken bruigom" mompel de zij en haar gedachten dwaalden weer af. „Het is tijd voor uw drankje," zei Alice, liep naar de tafel, die tusschen de hooge ramen instond en nam er een van de vele fleschjes af, welke ze in het snel verbleekende licht hield. Het was een middag vroeg in Janu ari, een gure dag met een scherpen wind, die uit zee kwam en den Noord kant van Edinhurg onveilig maakte voor hen, die bang zijn voor koude en het niet prettig vinden op de hoeken van de straat door plotselinge rukwin den overvallen te worden. Het oude hu's op het Georgeplein stond op een meer beschut plekje, maar zelfs hier drong de wind door de openingen en b'.ies in vlagen over .de welverzorgde grasvelden en tusschen de boomen, en bedekte ze met allerlei rommel, die. door een hoogen wind gemakkelijk uit de straten opgewaaid wordt. (Wordt vervolgd)»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2