P.T.T. raamt dit jaar een winst van 12 Vz millioen Versterking van onze weermacht Poging tot uitlokking van moord? Jlmekiar) Verkorting van den werktijd? V Vaste brug bij Deventer De uitgaven zijn LAATSTE BERICHTEN Artis in gevaar Een Veluwsche historie Int. Concours Hippique te Amsterdam onvermijdelijk Nederlandsche bond in Duitschland te BLAD PAG. 3 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 Ter verlichting van het aan bod op de arbeids markt De intern, telefoontarieven ERSCHENEN is de memorie van antwoord op de P.T.T.-begrooting. Wij ontleenen daaraan: De meening, dat de ver- Wachtingen van de bedrijfs resultaten over 1937 zoodanig zijn verbeterd, dat ondanks de uitkeering van een winst van ^8.500.000 de mogelijkheid is ontstaan ook voor 1937 de af schrijvingen alsnog on het ge- wenschte peil te brengen, is 'juist. Deze verbetering maak te het voorts mogelijk tot in voering van de belangrijke verlagingen van de interlocale posttarieven, welke met in gang van 1 September j.l. tot stand zijn gekomen, over te gaan. Over de eerste 9 maanden van 1937 wordt een bedrijfs winst becijferd van rond 10 millioen gulden, voor bet ge- heele jaar 1937 zal die winst, naar zich thans laat aanzien, ongeveer 12.500.000 bedra gen. r Het bezwaar van verscheidene leden. 8at de winst ieder iaar opnieuw te laag Wordt geraamd, kan door den minister niot worden gedeeld. Men mag niet over het hoofd zien. dat bet inzonderheid in Öe stormachtige economische beweging der laatste iaren uitermate moeiliik is lom met cenicp kans van juistheid een half tot anderhalf iaar van te voren te schatten, hoe de geldelijke uitkom Sten van hef staatsbedrijf zich in een bepaald bégroofingsiaar zullen ontwik kelen. Het spreekt vanzelf, dat de aandacht van dpn minister en van de hedriifslei ding bij voortduring gericht bliift op de mogelijkheid van verlaging van taric Ven Het is waarschijnlijk, dat inzon derheid enkele internationale tarie ven nog zullen kunnen worden verlaagd, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de telefoontarie ven van Nederland met Engeland «n Nederland met België. Een tijdige postbezorging wordt ook len plat-telande-zooveel doenlijk bevor derd, echter kan in redelijkheid niet worden verlangd, dat uitgestrekte bui tenbestellingen met zeer verspreid ge legen woningen met gelijke snelheid worden bediend als groote plaatsen of dichte komvormingen, waar het aantal belanghebbenden en de hoeveelheid post .veel grooter zijn en de bediening naar verhouding aanmerkelijk minder kost baar is. Ter zake van den wensch van enkele leden, dat tot verdere automatiseering zal worden overgegaan, moge de minis ter er aan herinneren, dat de automati- secring der telefonie hier te lande ge schiedt naar een van te voren opgesteld plan. hetwelk het geheele gebied der rijkstelefoonexploitatie omvat. Aan de uitvoering van dit" plan wordt regelma tig en in zoo snel mogelijk tempo ge- Werkt. Personeel De minister geeft toe, dat het perso- heel in verschillende opzichten den [weerslag der getroffen maatregelen als pen druk heeft gevoeld. Wat bezoldiging en arbeidsvoorwaar den betreft, deze zijn gebleven in het kader der voor alle rijksambtenaren geldende regelingen. Van een stelselma tigen loondruk vopr het P.T.T.-personee is uiteraard geen sprake. Waar evenwel [verdergaande versobering was, moest Hcze wat het personeelsbeleid aangaat O.a. worden verkregen door rationalisee ring, hergroepeering en herwaardeerinc van werkzaamheden. Veel van wat hier is bereikt, moet gezien worden al9 van iblijvenden aard. Daarnaast zijn er ech ter maatregelen van personeelsbeheer in de laatste iaren getroffen moeten Worden, die in aanmerking komen voor tempering, zoodra en in de mate. waar in de financieel© toestand Van het Staatsbedrijf zulks mogelijk maakt. Het staatsbedrijf heeft tevens als grootwerker een taak op de arbeidsmarkt te vervullen en nage gaan wordt in hoeverre door een ge leidelijke werktijdverkorting voor sommige groepen personeel het be drijf iets tot verlichting van het aanbod op de arbeidsmarkt en daar mede van de werkloosheid kan bij dragen. Aan dezen eiseh zal het P.T.T.-bedrijf als publieke dienst zich niet onttrekken, niettegen staande de onmiskenbare nadeelen, idie aan werktijdverkorting, uitslui tend met het doel om daardoor werkverruiming te verkrijgen, in economisch opzicht zijn verbonden. In verband hiermede ligt het in de bedoeling de verkorting van den ar beidstijd van de bestellers in 1938 voort te zetten. Intusschèn zal met het oog op de belangen van de schatkist en van het publiek, ge leidelijkheid daarbij betracht - moe ten worden. De bedrijfsleiding stelt zich voor, dezen maatregel in een tijdverloop van 2 jaar ten volle door te voeren. Intusschèn heeft de minister wel het gevoel, dat verschillende onderwerpen in het overleg met de bijzondere com missie van georganiseerd overleg voor hét staatsbedrijf wat uitvoeriger zouden kunnen worden behandeld, waardoor een heter inzicht bii het personeel in de werking van het bedrijf zou kunnen worden verkregen. Ter aanvulling van het bericht, dat de Minister van Waterstaat thans het ontwerp heeft vastgesteld voor de over brugging van den IJs, el bij Deventer, zendt de A.N.W.B. ons bijgevoegde si tuatieschets, waarop de plaats van de te boüwén brug, het tracé van de toe gangswegen en de plaatsen van aan sluiting aan de bestaande wegen zijn aangegeven. Zooals reeds werd vermeld bedraagt de breedte van de rijbaan 9 M.. terwijl aan weerszijden daarvan een rijwielpad breed 2 M. en een voetpad breed 1.5 M köfnen. Belangrijk deel wordt ten laste van den kapitaal- dienst gebracht Geen proefmobilisatie Aan de Memorie van Antwoord in zake de defensiehegrooting wordt het volgende ontleend: De regeering heeft er hij het ont werpen van de maatregelen, welke in de naaste toekomst ter verster king van de weermacht zullen moe ten worden genomen, naar gestreefd deze te beperken tot het strikt noodzakelijke. De voorgestelde maat regelen beoogen dan ook uitslui tend, om de weermacht in zoo kort mogelijken tijd op een zoodanig peil te brengen, dat een redelijke waarborg wordt verkregen voor het vervullen van de taak, welke haar in verband met de defensieve doel stelling kan worden opgedragen. Minister van Dijk Gezien den toestand op financieel ge bied acht de regeering voor de verde diging van Indië een vloot zooals door enkele leden wordt gevraagd o-a. tellend 6 groote kruisers, 3 lichte kruisers, 24 torpedobootjagers en 32 on derzeebooten, niet voor verwezenlijking vatbaar. In verband met de gemaakte opmer king, dat het defensiebeleid niet mag ontaarden in een steeds meer toegeven aan een neiging tot p^fectionisme van sommige specialisten, moge de minis ter verklaren, dat er van een dergelijk toegeven bij hem geen sprake is. De voorgestelde uitgaven zijn inder daad onvermijdelijk wil het gemobili seerde leger, doeltreffend uitgerust, zijn taak kunnen volbrengen. Daarbij is niet gestreefd buitenlandsche krijgsmachten in haar uitrusting te evenaren, maar zoodanige voorzieningen te treffen als voor de defonsi3ve taak van het Neder- landsche leger noodzakelijk is. Inderdaad zal het bedrag van ƒ20.500 000 geheel besteed worden voor den bouw en de uitrusting van drie bewakingsvaartuigen en een tweeden flottieljeleider. Niet het geheele bedrag, benoodigd voor de verbetering van de materieele toerusting, i6 op den kapitaaldienst ge bracht. De regeering achtte hetwel noodzakelijk om een belangrijk deel der evcnbcdoelde uitgaven niet op den ge wonen dienst, doch ten laste van den kapitaaldicnst te brengen, aangezien het hier betreft het inhalen van ach terstand in de aanschaffing van ma terieel, dat over het algemeen een vrij langen levensduur heeft- Bovendien zou een zoo aanzienlijk bedrag, als noodig is voor de aanschaffing van bedoe d materieel, geheel huiten de mogelijk heid van gewone dekking liggen en de rijksbegrootingj zooals Jerecht «door eenige leden werd opgemerkt, daar door worden ontwricht. Van een reorganisatie der vloot kan slechts in zooverre gesproken' worden, dat door het vorige kabinet besloten werd in de toekomst de materieel-re- serve, welke op het vlootplan 1930 voor komt. grootendecls te bemannen- De kosten, verbonden aan de hiertoe noo- dige personeelsuitbreiding benevens die, gevorderd door het inhalen van het reeds bestaande personeelstekort, wer- len geraamd op uiteindelijk ƒ33 mil lioen per jaar, waarvan ƒ0.9 millioen ten laste der defensiehegrooting komt Wat de landmacht betreft, zijn de uitgaven, welke voorheen uit het de- fesiefonds werden besfrpdon. thans ge heel ten la9te van den kapltaaldiensl gëlrachl en wel voor 1938 tot: 13.950.000 voor aanschaffing van affuiten, geschut, munitie en ander ma terieel tot verbetering en completeering vai, d,g uitrusting van het leger; -,-J -UÓOO.OOO voojl geniematerieel; 9-125 000 voor vliegtuigen met toebe- hooreh 2.600.000 voor vlipjzparken; 2.815.200 voor magazijnen; 1.700.000 voor gasheschermingsma- terieel en verbindingsmaterieel; 3.750 000 voor intendancegoederen, en 500.000 voor materieel voor den ge neeskundigen. pharmaceutischen en veterinairen dienst- Een regeling betreffende een nau we samenwerking tusschen de de partementen van defensie en econo mische zaken op het gebied van de économische en industrieele ver- dedigingsvoorbereiding is in ver gevorderden staat van voorberei ding en komt binnenkort definitief tot stand. Voor de voorziening in de behoef ten van leger en vloot bij mobili satie en in vredestijd is het regee- ringscommissariaat voor de econo mische en industrieele verdedi gingsvoorbereiding als centraal co- ordineerend orgaan bij het departe ment van defensie ingesteld- In verband met de vraag van enkele leden over de geruchten, als zou een algemeene proefmobilisatie worden overwogen, kan de minister verkiaren, dat een dergelijke proef niet in het voornemen ligt. 35-jarig bestaan van de Neder landsche vereeniging „Hol- landiaNcerlandia" te Essen ESSEN, 19 Nov. (A.N.P.). Zater dag a.6. staat de Nederlandsche Kolonie te Essen in het teeken van het 35-jarig bestaan der voreeniging „Hollandia- Neerlandia". Op 22 November 1902 word de vereeni ging op initiatief van eenige Nederlan ders opgericht. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de tegenwoordige voor zitter van de vereeniging, de heer A. Schwering, een interessante brochure geschreven over liet vereenigingsleven in de afgeloopen 35 jaar. Hieruit blijkt, dat Essen de geboorteplaats is van den Nederlandschcn bond in Duitschland. Het vorige jaar vierde de bond te Essen zijn derde lustrum in tegenwoor digheid van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Dank zij den krachtigen steun van den Consul der Nederlanden te Essen, den heer Chr Schmid, heeft do vereeniging in al de achter ons liggende jaren veel voor haar landgenooten kunnen doen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de vereeniging bij haar 35-jarig ju bileum in het middelpunt der belang stelling staat van alle landgenooten in cn rondom Essen. Het 35-jarig bestaan der vereeniging zal worden gevierd-»in een der zalen van de „Kaupenhöhe" te Essen. Medewerking zal worden verleend door Ben ter Hall's revue-gezelschap uit Arnhem, bestaande uit 24 personen Dat hoort bij de wintert AMERSFOORT AMSTERDAM, 19 Nov. Do Ne derlandsche Trust-Mij. doelt ons me de. dat zij met belangstelling ervan heeft kennis- genomen, dat het be stuur van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Arlis Magistra niet twijfelt, dat met hulp van ge meente, provincie cn rijk een oplos sing gevonjlon zal kunnen worden, waarmede het voortbestaan van Ar tis verzekerd zal zijn. Ook de Ne derlandsche trust-maatschappij heeft in haar circulaire van 17 dezer niet verzuimd den goeden 'wil van deze overheidsinstanties te erkennen, maar zij meent, dat in het licht van de lijdensgeschiedenis van de des betreffende onderhandelingen er re den is tot ernstige bezorgdheid of dezo belangstelling en goede wil nog wel te rechter tijd tot een resultaat zullen leiden. In vijf jaar tljds heeft de trust-maat schappij het niet laten ontbroken aan constructieve medewerking om mot in achtneming van de rechten van obliga- tichoudcns tot een oplossing te gera ken. Sinds 10 December 1935 bijgestaan door do coTTumlssie van advies, is bij herhaling gepoogd de onderhandelingen te bespoedigen cn het resultaat van dit alles is. dat thans zes weken voor den fa tal Pii datum nog steeds geon plan, laat staan een definitief voorstel is tot 6tand gekomen. Alen behoort cr zich dan ook in geheel Nederland van bewust te zijn, dat na 1 Januari a.s. als dan de geheele leening opcischbaar zou zijn geworden, de toestand zeer veel gecompliceerder zal zijn, zoodat de Nederlandsche trust- maatschappij liet zich tot een plicht rekent niet alleen ten aan zien van dc rechten van obligatie houders, die zij in dc eerste plaats heeft te beschermen, maar ook ten aanzien van de betcekcnis voor stad cn land van een instel ling als „Artis", met den meestcn nadruk een ernstig woord van waarschuwing te doen hooren. Wil men Artis redden, dan is er periculum in mora. ARNHEM. Het gerechtshof alhièr heeft behandeld de strafzaak tegen den zeventigjarigen E. H. L., tevens beheer der van het telefoonkantoor te Vierhou ten in de gemeente Ermelo. di'e wegens een poging tot het uitlokken van een moord door de rechtbank te Zwolle tot één jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Hij zou G. S. een bedrag van 285 gulden hebben beloofd, wanneer deze den autohandelaar J. M. zou doodschie ten. S. heeft zich evenwel bij dc politie aangemeld en daarbij het volgende relaas gedaan: H. had hem reeds geruimen tijd trach ten over te halen tot het plegen van een moord op den heer M. De afspraak was, dat de mannen elkaar 's avonds zouden treffen op den stillen Gortelschenweg hij Nierssen. Hier zou de autohandelaar, die iederen Dinsdag de automarkt te Apeldoorn bezocht, moeten passeeren. Hij zou dan even stil moeten staan, om het hek van het Kroondomein te opo.ncn. Dit zou een gunstig moment zijn 'voor het plegen van den moord. Op den avond van den derdon Novem ber hadden vijf politiemannen zich ver dekt opgesteld. Toen de overval' zou plaats hebben, sprongen zij uit een hin derlaag te voorschijn en arresteerden H. op wien een revolver werd gevonden. De verdachte werd verdedigd door mr E. H, von Raumhauer uit Amsterdam. S. werd het eerst als getuige gehoord. Hij hevestigde in hoofdzaak zijn vroeger afgelegde verklaringen. Het getuigenverhoor Bij het getuigenverhoor speelde een belangrijke rol de veronderstelling, dat H. den autohandelaar uit den weg had willen ruimen, omdat H. een verhou ding mot de vrouw van den autohande laar zou hebben. Dit gerucht deed al thans te Vierhouten de ronde. Onder de getuigen k décharge werd in verhand hiermede gehoord de bekende Veluwsche dichter-zan- ger Jan van Riemsdijk, die verkla ringen aflegde over het op de Vel uwe veel voorkomende kwaad spreken. Het kwaadspreken en het leuteren over kleinigheden is op de Veluwe gewoonweg crimineel, aldus verklaarde deze getuige. Enkele andere getuigen legden verklaringen af omtrent de persoon van den kroon-getuige S. 'Zijn vroe gere hoofdonderwijzer noemde hem geestelijk minderwaardig,"' onbe trouwbaar en een zenuwpatiënt, ook Üe zenuwarts 'dr, JVs Brie£ uit ApeT» -< doorn was van meening dat S. onbe trouwbaar is. De vróuw van den autohandelaar M verklaarde, dat er geen sprake was van een verhouding met den verdachte. H had haar zelfs nimmer een onvertogen woord toegevoegd. De verdachte zelf ontkende iedere schuld. Hij verklaarde den getuige S. die hij tot een moord op den autohan dolaar aangezet zou hebben, wel gespro kon te hebben, doch het ging niet ovei een moord of iet? dcreolijks, doch over werk. S. had verdachte n.l. om werk gevraagd en verd had hem beloofd, dat als hij iets voor hpm had. hij hem zou helpen, Verd. heeft S. daarna enkele malen opgezocht om hem te vragen of hij al werk had gevonden. S. had hem daarbij zijn nood geklaagd en verdachte had hem uit medelijden tweemaal een gulden gegeven. Op den hewusten Dinsdagavond, 3 November had verdachte S. hij het hek in het kroondomein toevallig ontmoet Verd. had een revolver hij zich welke met een scherpe patroon was geladen Hij droeg dit wapen altijd als hij veel geld hij zirh had. Dat was dien avond ook het geval. Verdachte kon zich piet goed meei herinneren, of S. hem gevraagd had of hij de revolver hij zich had. President: Maar twee rijksveldwach tors hebben het toch gehoord. Requisitoir In zijn requisitoir ging de advocaat- generaal allereerst de verklaringen van den kroon-getuige S. na. die door ver schillende feiten worden bevestigd. Er zijn weinig aanwijzingen, dat got S, onbetrouwbaar zou zijn. Het verhaal, dat hij dc/polilie deed. was wel fantas tisch maar het klopte mot dc feiten Wat de verhouding tusschen den ver dacht e en de vrouw van M. betreft, wees spr. er op. dat de verd. tevoren herhaal 'lelijk de vrouw van M. in haar woning opzocht, zon vaak zelfs, rial verd.'s eigen familie er zich over ergerde. Spr. meende dan ook. dat in deze zaak terecht een veroordeelcnd vonnis is ge veld. terwijl hij zich ook met de mate der ópceipcrrip straf kon vorponigen. Mr. Hermans eischte derhalve beves tiging van het vonnis van de rechtbank van Zwolle. De verdediger, mr. von Raumhauer uit Amsterdam, wees er in zijn pleidooi op, dat de aanwijzingen tegen don ver dachte wel zeer zwak zijn. Het eenige. dat men tegen hem zou kunnen aan voeren, is hot aanstalten maken om de revolver aan S. te overreiken. Maar er is slechts een politicman, de meent dit gezien te hebben. In werkelijkheid is de revolver niet uit den zak geweest. Spr. concludeerde tot vrijspraak, subs, niet- ontvankelijk verklaring. De uitspraak volgt op Donderdag 2 Pecember a.s, UIT DE STAATSCOURANT Nieuwe burgemeesters Rij Koiguklijk besluit van 17 No vember 1937, is met ingang van 1 December 1937 benoemd tot burge meester der gemeenten Schoonre- woerd, Hei- en Boeicop mr- A. J. de Wolff, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Diemen en is, met ingang van denzelfden da tum. benoemd tot burgemeester der gemeente Diemen, jhr. mr« L- E. de Geer van Oudcgeip. De nieuwe burgemeester van Die men, jhr. mr. L. E. de Geer van Ondegein, werd 5 Augustus 1907 ge boren en is dus 30 iaar. Jhr. do Geer, die een zoon is van den mi nister van staat en lid van de Tweede Kamer jhr. mr. D- J- de Geer, is thans waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht to Arnhem. Bij Koninklijk Besluit van 17 Novem ber 1937, i6 met ingang van 1 Dec* 1937 benoemd tot burgemeester der gemeen ten Benthuizen en Moerkapelle mr. J. A. S Hólland. De nieuwe burgemeester van Bent huizen cn Moerkapelle. mr. J. A. S. Hol land. is 31 jaar cn thane, gemeentesecre taris van Lexmond. SPORT EN SPEL AMSTERDAM. 19. November. Naar wij vernemen zal het jaar- lijksch internationaal concours hip pique te Amsterdam in 1938 gehou den worden van 1417 Juli, zeer waarschijnlijk weer in het Olym pisch Stadion De overige in het aanstaand seizoen Ie organisecren Internationale con courses hippique, zijn op de volgende data vastgesteld: 28 Januari6 Februari, Berlijn. 1220 Maart, Genève. 12—23 April, Nice. 26 April—4 Mei, Rome. 715 Mei, Brussel. 2124 Mei, Praag (in het kader van dit concours worden de internationale dressuurproeven van do F. E. I. ge houden). 28 Mei6 Juni. Warschau. 8—16 Juni, Boekarest. 1025 Juni, Londen. 210 Juli, Luzerrt. 1417 Juli, Amsterdam. 2228 Juli, Spa. 28 Augustus. Dublin. 1221 Augustus, Aken. 27 Augustus—4 September, Rigaj 17—25 September, Wecncn, October, Washington, November, New Yorkj I -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3