MINDERE UITKEERING GEMEENTEFONDS Dr. PLATON KRETSJET 20-JARIG BESTAAN DER SOVJET-UNIE Ontvangsten bij onderwijs SUPINATOR D Gemeente-rekening 1936 Grove en Hunfeld VARKENSMARKT - AMERSFOORT OPENLUCHTBAD A. v. d. ZUIDWIND OPGEVOERD DOOR Ned. Tooneelgroep Herdenkingsrede van dr. F. de Graaf WIJKACTIVITEIT G. G. Veenendaal Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE op de 1e etage en Solidariteit gewenscht Kleeding, dekking en schoeisel 2e BLAD PAG. 1 n AMTERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 Nadeelig verschil van 37.119.65 voor ondersteuning aan werkloozen II Uit een vergelijking van de uit komsten per hoofdstuk vqlgéns de gemeente-rekening 1936 met de pijfers volgens de oorspronkelijk vast gestelde begrooting 1936, blijkt het vol gende. Het nadeelig verschil van 8.349.60 (van „Algemeen beheer" is in hoofdzaak het gevolg van een mindere uitkeering ,uit het gemeentefonds op grond van de Svet financieele verhouding, terwijl voor Openbare Veiligheid" het nadeelig ver schil van f 797.72 in hoofdzaak het ge volg is van de meerdere kosten van ppenbare verlichting. „Volkshuisvesting" geeft een voordee- ïig verschil van f 16.899.74. in hoofd zaak het gevolg van een minder bijdra ge, betaald aan de bouwvereenigingen, aangezien de rijksbedragen nog niet .warén vastgesteld, waartegenover een minder ontvangst voor rente, aflossing en administratie premiebouw van f 348.35. Voor „Openbare Werken" is het voor- 'deelig verschil van f 3.709.51 in hoofd zaak het gevolg van de volgende min der uitgaven: onderhoud huizen, torens enz^ 600, onderhoud straten en wegen f 2500. onderhoud bruggen ^50, onder houd pompen en riolen 100, kosten .van havens en kaaimuren f 600. kosten gemeentereiniging f 2300 en aandeel on derhoud Eeni 2130 (totaal 8980) de volgende meerdere ontvangsten: Voor gebruik openbare grond en water 'f 900 begrafenisrechten 5400 en straat- en rioolbelasting 6800 (totaal 3.100); Waartegenover staan de volgende min 'dere ontvangsten: havengeld 1200, marktgeld 600, baatbelasting 100, opbrengst gebruik eierhal 1000 en uit keering wegen belastingwet 5700 [(totaal 8600) en de volgende meerdere uitgaven: voor markten, beurzen en hal len 160, onderhoud wandelplaatsen gn plantsoenen 300; onderhoud en be diening klokken, uurwerken enz. 100, kosten begraafplaatsen en begraving [f 500. voor rente en aflossing van geld- leeningen 7700, teruggaaf van belas tingen f 1000 en exploitatie eierhal f 200 [(totaal 9960). Voor „Openbaar gewoon lager onder- Wijs" is het nadeelig verschil van [f 2058,77 in hoofdzaak het gevolg van een meerdere uitgaaf van 1500 voor kweekelingen, een mindere uitgaaf aan jaarwedden van 12S00, waartegenover een mindere ontvangst van vergoeding Van het rijk ad 14.300, per saldo een nadeel van 1500, een mindere ont Vangst aan schoolgelden van 3200; Waartegenover stonden de volgende mindere uitgaven: kosten instandhou ding schoolgebouwen 800,—, aanschaf fen van schoolmeubelen 550, onder- houdkosten van schoolmeubelen 900. aanschaffen en onderhouden van leer middelen en school behoeften 300 Verlichting, verwarming en schoonhou den van schoolgebouwen f 700 en de vol gende meerdere ontvangsten: bijdragen .van andere gemeenten 300 en restitu .tie pensioensbijdragen 700. Openbaar uitgebreid lager onderwijs gaf een nadeelig verschil van 4399.15 in hoofdzaak het gevolg van de volgen de minder ontvangsten: schoolgelden f 750, bijdragen van andere gemeenten 900, minder ontvangst vergoeding over vorigen dienst f 1100 en de volgende meerdere uitgaven: kweekeling met akte 450, kosten verlichting, verwar ming en schoonhouden 250, bijdragen aan den kapitaaldienst 480 en andere kleine uitgaven 100. Voor Bijzonder gewoon lager onderwijs is het nadeelig .verschil 15.946.19 in hoofdzaak het gevolg van de vergoeding voor boven tallige leerkrachten f 18.600 meer dan oorspronkelijk geraamd) en de als ge volg hiervan meer betaalde pensioens bijdragen, waarbij nog komt een minde re ontvangst aan schoolgelden van 6.200.Hiertegenover stond echter een mindere uitgaaf voor kosten in standhouding als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet van f 7300 en als bedoeld in art. 205 dier wet van 5400 !(1% minder rentevergoeding). Aan ren te van geldleeningen moest echter rond 2400 meer betaald worden, doordat een leening gesloten is. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs geeft een nadeelig verschil van 1567.30 in hoofdzaak het gevolg van een minde re opbrengst schoolgelden 2500. meer dere vergoeding kosten instandhouding 2100, meerdere rente van geldleenin gen 1100, waartegenover een meerdere opbrengst van buitengemeenten 1800, terwijl voorts nog verschillende uitgaaf posten minder vroegen o.a. uitkeering aan gemeentes 1010, en vergoeding voor terreinen en gebouwen aan de bij zondere scholen 700. Nijverheidsonder wijs geeft een voordeelig verschil van 'f 4.135.73 in hoofdzaak het gevolg van een terugontvangst van de in vorige jaren te veel betaalde bijdragen 1550, een meerdere bijdrage van buitenge- gèmeenten 1200, een mindere uitgaaf aan subsidie van 950 en een mindere betaling voor bijdragen aan andere ge meenten van 400.—. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen geeft een nadeelig verschil van 1.897.46 in hoofdzaak het gevolg van de meerdere uitgaaf voor volksfeesten in verband met de. verloving en het huwelijk van Prinses Juliana. Ondersteuning aan behoeftigen geeft •en nadeelig verschil van 5385,34 hoofdzaak het gevolg van meerdere kos ten Maatschappelijk Hulpbetoon 7900 jaarwedden 5800 en bureaubehoeften 150; waartegenover stonden minder kosten krankzinnigenverpleging 7000 en per saldo een bate in verband met 'de distributie van margarine en rund- vleesch in blik en gehakt van 1700. Het nadeelig verschil van 37.119.65 voor ondersteuning aan werkloozen is in hoofdzaak het gevolg van meerdere kosten crisissteun 83.700 en meerdere kosten erteis regeling voor ziekenfondö contributie 2400, waartegenover ston den meerder bijdragen uit het werkloos- heidssubsidiefonds 34.400, mindere kosten voor werkverschaffing 17.500 en voor jeugdige werkloozen 1800. Bovendien zijn enkele geraamde bijdra gen niet voor de sluiting van den dienst 1936 ontvangen, zoo bijvoorbeeld voor jeugdige werkloozen 3500 en voor opleiding en ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen 2500, terwijl daarentegen wel is ontvangen een bij drage in de kosten van controle van rond 800. De volgende belastingen hebben ronde sommen meer opgebracht dan oorspronkelijk geraamd: opcenten divi dend- en tantiemebelasting 800; op centen vermogensbelasting 4500, op centen gemeentefondsbelasting 1140, hondenbelasting 300, vermakelijkheids belasting .f 4000; totaal 21000. Minder brachten op: hoofdsom grondbelasting geb. eigen dommen f 600; opcenten grondbelasting geb. eigen dommen 3800; hoofdsom personeele belasting 2700; opcenten personeele belasting 2.7600; Totaal f 34700. Bovendien werd minder terugbetaald aan belastingen (hondenbelasting en vermakelijkheidsbelasting) 200. Per saldo is het nadeelig verschil 13500. Namens de bonden van Aanne mers en Arbeiders in de Bouwvak ken, zeven in getal, werd den ge meenteraad verzocht de uitvoering van het Openluchtbad niet te doen geschieden als object van werkver schaffing. ZILVEREN MEDAILLE Op 24 December a.s. zal aan den muzikant W. de Krieger van het 5e Re giment Infanterie de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitgereikt. De juiste schoen voor den moeilijk sten voet. Let op de bijzondere uit- voering van deze orthopaedische schoenen. ALLEENVERKOOP VOOR AMERSFOORT: GEDIPL. VOETSPECIALIST LANGESTRAAT 56 TELEFOON 1532 Voor de Cultureele groep van „Katholiek Amersfoort" E cultureele groep van „Katho- Revue en balletgroep „Dynamo" voerde de revue „Twee werelden" op In samenwerking met de CPN. heeft de V.V.S.U. gisteravond in Aniicitia het twintig jarig bestaan der Sovjetunie herdacht. Mede werking verleende de revue en bal letgroep „Dynamo" met de vertoo ning van een revue „Twee werel den. De afdeelingsvoorzitter van de V.V. S.U., de heer K. de Boer, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de groote belangstelling Amicitia was geheel gevuld voor dezen herden kingsavond. Het betrof het 20-jarig bestaan van de Sovjet-Unie, welke met haar 170 mil lioen inwoners een zesde gedeelte van de wereld beslaat en een maatschappij vertegenwoordigt, die opgebouwd zonder uitbuiting en klassen te kennen, aldus spr. Die opbouw uit de enorme chaos van achterlijkheid bracht ontel bare moeilijkheden met zich. Maar er is bereikt, dat de nieuwe wereldburger in de S.U. wöet, dal er voor hem een levensmogelijkheid bestaat. Men verge lijke het huidige Rusland met dat van de jaren voor 1917, (oen 70% van dc be volking analphabect was een een klein groepje adel macht naar willekeur had over alles. Het Rusland van heden kent geen werkloosheid men werkt voor de gemeenschap. Daarentegen ziet men in de kapita listische maatschappij een wanhopigen strijd voor het bestaan en ophitsing tegen de Sow jets. Na deze inleiding werd de Interna tionale gezongen on verkreeg dr. Frennv de Graaf het woord voor een korte her denkingsrede. Zij wees er op, dat het heugelijk feit van het 20-jarig bestaan van- de S. U. dezer dagen in alle landen herdacht wordt. Waar dat niet in het openbaar kan, zooals in Duitschland, Italië en Japan, verwijlt men met dc gedachten bij het Russische reik. Verheugend is. dat ook hier zoo'n belangstelling be stond, verheugend, niet direct voor de S. U., maar voor de aanwezigen zelf. Spreekster beklaagt daarentdgen al de genen, die de sprookjes en leugens over Rusland gelooven. Het wereldbeeld zou hopeloos zijn, wanneer dat land niet bestond. Na den grooten oorlog heeft zich buiten Rus land liet kapitalisme in zijn ware ver schrikkelijkheid gedemonstreerd. De werkloosheid, het fascisme in Duitsch land, de weerzinwekkende oorlog van Italië tegen een weerloos zwart volk. Italiaansche beschaving werd in Abes- synië gebracht. De zoon van Mussolini beschreef zijn vreugdevolle gewaarwor ding, wanneer hij vanuit zijn vliegtuig bommen .wierp op vluchtende Abessij- nen. Men vond dat prachtig in Italië om te lezen, aldus spreekster. Verder voert Japan oorlog in China, overal ziet men onmeedooge-nlooze, uitbuiting en onderdrukking. Spreekster weidde vervolgens uit over de beteekenis van de S. U. Deze zal nooit een veroveringsoorlog begin nen. Er. wordt hard gewerkt voor de gemeenschap en wie dien arbeid niet met eigen oogen gezien heeft, kan liet niet gelooven. Jaarlijks wordt het leven er beter. Spreekster gaf toe, dat de wo ning- en wegentoestanden nog niet zoo zijn als in ons kleine Nederland, maar het streven daarnaar heeft succes. Zij, die zoo lichtvaardig een vergelijking in het nadeel van de S.U. treffen, die nen niet te vergeten, dat de ophouw in dat land eigenlijk dateert van 1928, het begin van het 5-jarenplan. Maar al te zeer, aldus besloot dr. F, de Graaf, is bewezen, dat er een staat is, waar menschen van alle rassen naast elkaar kunnen leven en waar een machtig rood leger in dienst staat van de gemeenschap en den vrede. De non-stoprevue „Twee werelden", welke hierna door „Dynamo" vertoond werd, liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. De waarde vam deze revue is toe te schrijven aan de struc tuur en de degelijke opzet; niet in de eerste plaats werd gespeculeerd op los se en in bepaalde richting forceerendo gegeven. De revue ving aan met de uitvindin gen van kompas, lens, klok, microscoop en boekdrukkunst. Waardevolle resulta ten, mits zij in de goede beteekenis gp tweede voorstelling in het Grand Théatre een Russisch stuk. De Ne- derlandsche Tooneelgroep bracht gisteravond „Dr. Platon Kretsjet" (Chirurg) door Alexander Kornei- chuk. een Ockrainschen tooneel- schrijver. Het is typisch, dat dit stuk een ver eering inhoudt van de persoonlijkheid, want de chirurg Kretsjet is een man boven de middelmaat, die zich daardoor moeilijkheden op den hals haalt, die hij slechts met de uiterste moeite vermag te overwinnen. Hij opereert den vader van Lida, de verloofde van den direc teur van het ziekenhuis waar hij werkt, Arkadi, zonder haar toestemming cn de man sterft; hij verwerpt bovendien de plannen van Lida, die architecte is, voor den bouw van een nieuw zieken huis. Lida heeft reden genoeg Kretsjet te haten, maar onder haar uitbarstin gen van haat kiemt het zaad van een jonge liefde, tegen haar eigen wil. Jalouzie heeft men ook in Sovjet-Rus land niet kunnen overwinnen, Arkadi intrigeert om Kretsjet als chirurg aan het ziekenhuis te doen ontslaan. Kretsjet krijgt zijn kans, als hij met zijn leven aansprakelijk wordt gesteld voor dat van een volkscommissaris, die bij een ongeluk gewond is. Het gelukt Kretsjet hem te redden en in een vroo- lijk slottooneel worden Lida en Kretsjet man en vrouw. Het i6 een interessant stuk van het moderne Russische tooneel. Interessant ook omdat we er hef Rusland van heden uit kunnen leeren kennen. Too neel zit den Rus in het bloed, er is een levende belangstelling voor en het is of in een dergelijk stuk iets van die bc- bruikt worden. De eenvoudige mensch wilde dat, maar de gierigaard niet. Hij is op geldbezit uit en wendt de uitvin dingen daartoe aan. Driehonderd jaar lat ar ziet men de droevige resultaten. Het evenwicht tus- schen maatschappelijk en technisch le ven is er door verstoord, de overwin ning op de matuur werpt wrange vruch ten af. De mensch jaagt het tempo in de fabrieken, te land en te zee, omhoog. Alles wordt opgeofferd aan de snelheid en de vernietiging. Geleidelijk gaat de auteur Ulco Kooistra hierin orde scheppen door het Russische systeem, dat volgens hem tenslotte moet over winnen, als het eenige goede en laatste redmiddel te propageeren. Ontegenzeg gelijk heeft hij dat op knappe, sugges tievc wijze gedaan. Wij denken daarbij aan de scène voor de pauze, wanneer het Russische volk van vroeger in al zijn lagen vergeleken wordt met dat van tegenwoordig. ITet geheel werd afgewis seld door aardige ba®tdansen, waarbij veel zorg besteed was aan kleurschakco- ringen en contrasten. Wat de opvoering zelf betrof, de medewerkenden waren van goeden wille, maar bleven op het middelmatige peil van dilettantisme. De uitbeelding voldeed vaak niet aan de hooge eischen, die de revue stelde, noch tans kwam het doel daarvan over het geheel wel tot zijn recht. Vermelden wij nog, dat in de pauze financieele hulp voor Spanje ingeroepen werd. langstelling mee overkomt en iets van die zachte deernis, waarmede de Rus- het menschelijk leven beschouwt. Er schuilt onder die deerni6 ook altijd een element van spot, van kritiek in een lijdelijken vorm. Een staaltje is bijv. dat de menschen in dit stuk op belang- ïjke oogcnblikken het juist verschrik kelijk druk hebben cn aldoor met de meeste haast weg moeten en dat ook wel eens gebruiken als het in hun kraam te pas komt. Spot is er met aller lei gewichtige instanties, zooals bijv. de oorzitster van het Departement van Gezondheid, een scène, die voor Rus land een scherpen aanval moet zijn. En dan. hoe tobben deze jonge en enthou siaste menschen zich af aan een taak, die boven hun krachten ligt. die zij niet heheerschen. Zij werpen zich jeugdig- impulsief in den stroom van het leven, maar worden meer meegesleurd, dan dat zij zelf richting geven. Nog gaat de maalstroom hun krachten te boven; een typische maatschappij in wording. Een chaos van goeden wil en tekortschieten, met uitzondering van de weinige ster ke persoonlijkheid als Kretsjet. Bleef het eerste bedrijf wat leeg, spoe dig werd de handeling interessant. Het conflict rondom Kretsjet breidt zich uit, doorweven met de teeder-afgestemde ontluikende liefde en knap geteekend Russisch detailwerk. Er te een mooi ziekenhuisdecor op het eerste plan. waarin Marie van Westerhoven de spanning van de operatie even onder breekt met een goed verteld verhaal. Er zijn overal van die kleine vondsten, die dit werk zoo aantrekkelijk cn zoo onderhoudend maken. Hoe aardig bijv. het slot gevonden met het voorle zen van het stuk met de mededeeling van de belooning van Kretsjet... zijn vrouw. Er is goed gespeeld, misschien slechts iets te nadrukkelijk en met wat weinig Russische locale kleur. Rob Geraerds speelde Kretsjet kloek, toch gevoelig cn geheel aannemelijk. Dramatisch zijn er scènes, die het hier niet doen, zoo was het afgaan van Kretsjet als een gebro ken man aan het einde van III bijna belachelijk. Tine Medema speelde Lina heel ge voelfg Mtheel goed; het werd geen ster ke maar wel een aanvaardbare créatie. Max Croiset als Bjerest, voorzitter van het executief comité, had nu eens wel locale-kleur en raakte bovendien uitste kend op dreef, zoodat wij pleizier aan hem beleefden. Herman Schwab maakt altijd wat goeds en wat opvallends met sterke tvpeering. Altijd warm gespeeld cn doorvoeld. Hij was hier de huisarts Terenti Osipowitsj Boeblik. Rika Hop per was geen Russische moeder, hier was nog wel wat te tvpeeren geweest en Cruys Voorbergh had een rol, die hem weinig ligt. Het werd een opvoering, waar men dankbaar voor mag zijn. Een stuk. waar wat in zat en een opvoering, zij het nog met gemis aan stijj, die er toch de hoofdzaken goed uithaalde. Er zijn dus wel moderne Russische stukken, vrij van tendenz en propapan da, en interessant voor den Westerschen toeschouwer. V. Korting Leopold van België inspecteert de eerewacht voor Guildhall te Londen bij zijn ontvangst door het gemeentebestuur der Engelsche hoofdstad Dr. Joh. H. Schreurer sprak voor de winkeliersvereeniging „Soesterkwartier Voor uit" KENT U REEDS ONZE UITGEBREIDE COLLECTIE SCHILDERIJEN? BEZOEKT onze zaak OP DE EERSTE ETAGE! KUNSTHANDEL LANGESTRAAT 33- TEL. 232 Moderne LIJSTENMAKERIJ vraagt vrijblijvend demonstratie bij: District-Vert. Oostelijk LEUSDERWEG 23—25. Utrecht. TeL 1819. GROOTE SORTEERING KALENDERS zie onzen winkel Boekhandel G. G. Veenendaal Langestraat 33 Tel. 232 Amersfoort 't Boompje. Verkooping Soesterwe'g 176 tm. 210; 9 December, woonhuizen Breestraat 28 t.m. 34; kleine Spui 20; Albert Cuypstraat, Amhemscheweg 64; Weistraat 6; Frane Halsstraat 5. 7.30 uur nam. baarn 23 November. Hotel „de La Promena de." Verhuring van wei- en hooilanden. 11 uur v.m. 25 November. Hotel „De La Prome nade." Verkooping villa Schoolstraat 55. 8 uur. SCHERPENZEEL 24 November. Hotel „De Prins". Vei ling Boerenplaatsje a.d. Moorstcrweg te Woudenberg. 12 uur. HOOGLAND 24 November. Café van Dijk a d. Bun- schoterweg. Verkooping landbouwers woning E 28. 10 uur v.m. Gisteravond sprak in het Parochie huis aan de Paulus-Bor-straat voor de Winkeliersvereeniging „Soester kwartier Vooruit." de heer Dr. Joh. H. Scheurer, alhier, over: „Wijkac- tiviteit." Nadat hij eraan herinnerd had, dat de kleine onderneming, de detaillist, in het productieproces de laatste schakel is in de verbinding met den consument, wees hij erop, dat daardoor toegespitst wer den de eischen voor kennis van dien consument en van de situatie, waarin de eigen zaak verkeert, alsmede van het geven eener prima service. Dan stond spreker even stil bij het karakter van een stadswijk. Vervolgens' ging hij voor het kleine zakenleven in zoo'n wijk na de individueele en de collectieve taak. waarbij hij met nadruk bepleitte het aanleggen en bijhouden van een klantenregister, het geregeld studeeren in deze aangelegenheden, het organiseeren van cursussen, winkelwe ken, collectieve reclames, en allerlei activiteit meer. Tenslotte wees dr. Scheurer erop, dat een wijk als geheel bij dit alles welva ren kan, als solidariteit gaat boven broodnijd en men beseft, dat verbetering van elke zaak apart heteekent verbete ring van allen in de wijk tezamen. Over deze causerie ontspon zich een discussie, die tot ingaan op allerlei de tailpunten gelegenheid gaf, waarna de Voorzitter van de Winkeliersvereeniging de heer G. Joh. v. Munster, de vergade ring sloot. EXAMENS Te Utrecht slaagden voor het doet Indisch Recht onze stadgenooten. de hee- ren B. J. de Boer en M. de lange. De resultaten van de alhier gehouden geldinzame ling De geldinzameling voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds heeft tot heden opgebracht 2995.62, waarvan 2293.05 onder couvert of per gemeente lijke giro werd geïnd, De opbrengst der straat- en huisinzameling bedroeg 702.57. Voorts is een nog onbekend bedrag gezonden aan het Departement van So ciale Zaken. Personen, die nog in het hezit zijn van een couvert en alsnog willen offe ren, worden verzocht hun g;#$p zoo spoedig mogelijk te zenden aan den chef der afdeeling Sociale Aangelegenheden Achter Davidshof no. 2. UIT HET POLITIERAPPORT Processen-verhaal werden opgemaakt te een wielrijders, die zonder behoorlijke verlichting reden en tegen liedjeszan gers, die geen vergunning hadden Verder is in de Ranonkelstraat 12 een konijn komen aanloopen. dat daar niet thuis behoort. Langoor wacht op zijn baas. MARKTBERICHTEN 19 November Appelen f 3.004.00; peren f 4 005.00 per hl. Hoendereieren 5.50—6.00; een deneieren 3.003.50 per 100 stuks. Grasboter 1.70 per k.g. Kippen ƒ0 60 1 00: hanen 0.700 90. tamme konijnen f 0.802 00: wilde konijnen 0.450.60; fazanten 0 600 90 per stuk. Tamme duiven 0.150 25 per paar. Zeugen drachtige 90130; biggen f 1619; zeu gen guste f 5065 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 60 hl aardappelen, 20 hl peren. 190.000 stuks hoedereieren, 900 eendeneieren 15 kg grasboter 8 zeueen drachtige, 110 big gen, 2 zeugen guste.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5