De komst van St. Nicolaas UT EN THUS jubileerde! Taxitarieven 1 jarig bestaan „De Postduif'' De eerste Diesel- trein Viering van den Vrouwendag De autobushalten aan het Stationsplein UITVOERING IN AMICITIA CONCERT IN HET GILDEHUIS DE PADVINDERS VLAGDEN SALARIS-CONGRES „MERCURIUS" VAN DE POLITIE Bij Ramselaar neemt Hij zijn intrek 2c BLAD PAG. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 De heer J. Knoppers nam Vrij dan afscheid als water graaf van het Heemraad schap De Eem, beken en aankleve van dien. De scheidende watergraat rechts ontvangt uit de handen van zijn opvolger. Jhr. W. H. de Beaufort, een oorkonde Nu het vliegseizoen der postdui ven voorbij is, hield de A P V. „De Postduif" ter gelegenheid van haar éénjarig bésfaan in de benedenzaal van ,,'s-Prinsenhof" een feestavond, "waaraan medewerking verleenden de humorist-conférencier Albert Klein en het 's Prinsenhof-ensemble o.l.v. Henk Driessen. De zaal was zeer goed bezet toen de beer G. Krijncn, voorzitter van den Cen- tralen Postduivenbond, het openings woord sprak, waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het hijzonder de bondsbestuulesleden van den Centralen Bond. de heeren v- d. Berg uit Maars een en Korver uit Cot hen. Spreker was vol bewondering voor de jonge vereeni- ging, dat zij het aangedurfd heeft om reeds nu een feestavond 1e organisce- ren. Maar nog meer bewondering had hij voor het vele werk. dat door het bestuur is verricht. Tn dit verband noemde 'hij de capaciteiten van den heer Albers, die ongetwijfeld ook in de toekomst nog \eel werk zal verrichten voor zijn vereeniging- Na dank gebracht te hebben aan al len. die medegewerkt hebben om dezen avond zoo goed mogelijk te doen sla gen, reikte bij met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars van de clubkamnioenschappen uit. welke bestonden uit bekers en medailles. De .volgende heeren behaalden de prijzen: Jagtenberg le kampioenschap jonge 'duiven met 230 punten, benevens een 3e prijs met jonge duiven. A. van Putten kampioenschap na- vlucht oude en jonge duiven; Toonen. voor de eerste twee getoonde duiven. 2e en 3e kampioenschap resp. voor jon ge duiven en na-vlucht; Floor le prijs na-vlucht; Van Loveren 3e kampioen schap jonge duiven 105 punten; Seun- 1 jes 2e kampioenschap na-vlucht, ter wijl de heer Groenvel! voorzitter der vereeniging. een eersten prijs in ont vangst mocht nemen voor een vlucht uit Mons met oude duiven en het 3p kampioenschap oude duiven. Later op den avond gaf de heer G. Krijnen een kort overzicht van hel ont staan der vereeniging en de arbeid, welke zij in haar éénjarig beslaan ver richtte. Na het optredpn van den beer Albert Klein, die te dezer stede geen onbeken de meer is. kwam al spoedig de fees telijke stemming er in, waartoe ook de muzikale medewerking bifrlrocg van het reeds genoemde ensemble- En tot slot prijkte met kapitale let fcer$ op het programma bet woord ie BAL. Onnoodif haast te releveeren. dat velen zich on den dansvloer waagden. Op waardige wijze is „De Postduif' haar tweejarig bestaan ingegaan. BURGERLIJKE STAND 22 November 1937 Geboren: Gerrit, z. van T. v. Bokhorst en D. Bakker; Heimen Wilhelmus, z. van Chr. v. d. Pol en W. Martensen. Overleden: B. van Ommen, 82 jaar, Weduwnaar van H. M. Tabak; E. Oos tenbrink, 42 jaar, echtgenoote van H. J. veerbeek. CONCERTGEBOUW ORKEST IN TIVOLI TE UTRECHT Woensdagavond heeft in Tivoli te Utrecht het zesde abonnementsconcert een gala Jubileumconcert t. g. v. het 50 jarig bestaan van bet Concertge bouw, plaats, te geven door het Con certgebouw Orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Het pro gramma luidt: Ouverture tot de Opera „Oberon" Carl Maria von Weber. Adagietto uit de Vijfde Symphonie, Gustav Mahler. Symphonische Variaties, Henk Ba- dings. „Ein Heldcnleben"; Tondichtung. Opus if) Richard Straus*. Opgedragen aan Willem Mengelberg en bet Concertgebouw-Orkest. Viool solo: Louis Zimmerman. KAZERNEBOUW OP DE VLASAKKERS Dinsdag 30 November wordt alhier door de Genie aanbesteed het bouwen van een garage met werkplaats als eer ste gedeelte van het kazemenicnt van het op te richten 2e eskadron pantser wagens. Dit kazernement komt op de Vlasakkers: liet op 30 November aan te besteden gedeelte nabij het complex van O.L. Vrouw ter Eem. De proefname van B. en W. aan de B. \V. laan brengt bezwaren met zich Het doortrekken van de Prins Hen driklaan naar de Koninginnelaan tus- schen hotel Monopole en het Divisie- bureau heeft tengevolge gehad, dat de autobushalten ter plaatse opgeheven moesten worden Het Motor- en Rij wiel reglement verbiedt namelijk het parkeeren van auto's binnen acht Me ter van den hoek van een straat- Door B. en W. is nu een proef geno men en voorloopig verordend, dat de autobussen moeten parkeeren even voorbij het tramstation ter rechterzijdp van de Barcbman Wiivtierslaan. Kleine bordjes met bet opschrift „Autobushalte" geven daar aan dat bet voor lube auto'6 ter plaatse verboden is binnen 8 Meter te parkeeren krach tens de bepaling van het Motor- en Rijwielreglement. Tevens is op de vroegere halteplaats aan de Koninginnelaan een bord ge plaatst. dat bet publiek met de nieuwe standplaats van de autobussen op de hoogte brengt. De nieuwe toestand brengt ongetwij feld moeilijkheden met zich. Naar wij vernemen, draagt zij de goedkeuring van de betrokken autobusondernemers niet weg. Tn de eerste plaats staan de auto bussen momenteel uit het zicht van het publiek, dat het station uitkomt. Men is dus aangewezen op de welwil- Een vroolijk feest in De Valk, Gisteravond in Concordia door de S.D. Vrouwenclub Door leerlingen van Sophie van Galen en Louise Brandsen In de groote zaal van Amicitia hebben Zaterdagavond de leerlin gen van Sophie H- van Galen en Louise G. Brandsen—van Veen hun jaarlijksehe uitvoering gegeven. Ben uitvoering, die een proltitr, in tiem karakter droeg en een dankbaar auditorium had. W aaraan dit toe te schrijven is'? Er was een programma opgesteld, dal leerlingen en leerlingetjes op hel podium bracht- Men had geen selectie toegepast- Aan dit laatste is bet te dan ken, dat de kring van belangstellenden kennis maakte met bet kunnen van alle leerlingen, groot en klein. Daar kwam men voor en niet, om een ver gelijking te treffen tusschen betgeen alleen dp besten zouden kunnen pres- teeren. Nu zag men ook de mindere „goden" aan bet werk. Buitengewoon uiteenloopend als de prestaties waren kon men toch de conclusie trekken, dal in den ouderdom of de lengte niet steeds de maatstaf gezocht behoefde te worden voor beheersebing van viool- of pianospel. Zoo hebben wij een kleinen violist aan het werk gezien, die niel alleen d rf demonstreerde, maar nok aanleg Deze twee factoren gaan veelal samen. Ontbreekt de moed om op te treden, dan openbaart maar al te vaak de aanleg zich niet- Die schroom speel de menigeen Zaterdagavond parten mrar zij is begrijpelijk. Een nadeel is misschien, dat bet op treden van alle leerlingen een groot en langdurig programma met zich brengt maar dit is toch te gering in vergelij king met het feit. dat allen zich op dtze uitvoering gespitst hebben eri zoo gaarne ten gehoore brengen, wat zij kunnen. De avond is een prachtig succes ge worden, zonder eenigon twijfel. Zoowel voor leerlingen als leeraressen. terwijl het publiek genoten beeft van de kos- tolii' e tafereeltjes eii bet vaak ophoog oeil staande spel- Er waren bloemen, als welgempendp uiting van dankbaarheid voor mede werking- Door Joh. Blok en mevrouw M. BlokGaljaard Onze stadgenoot, de violist Joh. Blok. heeft het in de kunst van het vioolspel ver gebracht. Zijn techniek slaat op hoog peil. Bijzonder opvallend is de gemakke lijke wijze van spelen, zoodat de indruk gewekt Wordt, dat de groote moeilijkhe den in de virtuozen-stukken, bet snelle passage-spel, de dubbelgrepen, de hals brekende flagcolettoncn, slechts kinder spel voor hem zijn Toch kan het niet anders, of deze eigenschap is het resul taat van ernstig, hard en volhoudend studeeren en daaruit blijkt, dat het Blok ernst is met zijn kunst. Hij heeft door zijn studie wat willen bereiken en.is daarin geslaagd. De beste staaltjes van zijn kunnen kregen we aan het slot te hooren in ie virtuozen-nummers: de door Kreisler be werkte Spaansche Dans uit „La vida breve" van da Falla, een echt parade paardje. maar we zouden haast zeg gen, desondanks een gloedvol en pittig stuk echte muziek en „Intraduction et Rondo Gapricioso" van Sain-Saëns, een op minder boog plan staand op Verdi ge ïnspireerd werk, waarin echter gelegen beid bestaat zoowel in technisch opzicht als op het gebied van de voordracht staaltjes van meesterschap te doen hoo ren. De violist speelde deze beide wei - ken knap, het eerste met pit en bra vour, bet tweede met een mooi-zangerice cantilene. Minder goed voldeed het spel in een preludium en Fuga van Bach. Nu stelt Bach in zijn composities voor viool en cel-solo aan de executanten hijzond ei zware voordrachts-eischen. Zelfs ondei de solisten met wereld-reputatie zijn ei slechts weinigen, aan vvien bet gelukt een solo-nummer tot bet hart te laten spreken. Een Jelly d'Aranyi verstaat het en een Pablo Casals. Hoewel Blok de technische moeilijkheden volkomen he heerschte. gelukte het hem niet bij het spelen van dit werk de vereischte sfppi te scheppen, de muzikale grootheid van bet werk te demonstreeren. In een concert van Vivaldi en de So nate K V. No. 454 van Mozart trof ons de mooi-zangerige toon. dien de violist uit zijn instrument wist te balen Ook de voordracht viel te loven, al denken we ons bet Allegro uit Mozart's sonate wat minder nadrukkelijk, bet Allegretto geestiger, speelscber. minder gejaagd Na de pauze kregen we. behalve de reeds in den aanvang genoemde nuni mers een wat convcntionee' ...uidoend maar mooi gespeelde Arietta van H« •- liette Bosmans. een Caprice van Paga nini. waarin de technische moeiliikhe den glansrijk overwonnen werden pn een modern werk. een „Melodie" van Prokofief 'e hooren. De begeleidende pianiste. Mevrouw M BlokGaljaard. bleek, hoewel technisch goed onderlegd, niet volkomen legei tiaar taak opgewassen. In de langzam9 gedragen passages was er niet veel nt baar spel aan te merken, doch. wan neer in de snellere dpelen de violist zich liet gaan en een accellerando ir zette, constateerden we berbaaldelijl een tekort aan volgzaamheid. wraardoot de eenheid in het gedrang kwam Ooi hoede zij zich voor bet te forscb aanze' 'en van het passagespel. Het zaaltje van bet Gildehuis was goed hezet. Er waren bloemen en er was hartelijk applaus, zoodat bet kunste naarspaar ten slotte tevreden kan zin* roet het bij de aanwezigen behaalde sue ces. SCHWERZEL GUNNING BOUWWERK Het bouwen van een landhuis aan den Doomscben grintweg is door den architect W. A. Kroe6 opgedragen aan den aannemer H. van Keulen, alhier. In verband met het heuglijk feit, dat heden de benoeming van Prins Bern hard tot Koninklijk Commis saris n de Ned. Padvinderij van kracht geworden is, werd door ver schillende padvinders hier in de lad de vlag uitgestoken- Een uurdienst tusschen Amers foort en Ermelo wordt overwogen Hedenmorgen vertrok de eerste Diesel- trein op de lijn naar Arnhem. Toen de trein eigenlijk was het slechts een wagen om ruim kwart voor acht uit Arnhem aankwam, stapten reeds talrij ke passagiers uit en na het rangeeren van het eerste naar het tweede perron kon de „trein" weer vrijwel geheel ge vuld vertrekken. De heer Ir. Burger, van dienst van weg en werken en vroe ger hier stationschef, maakte den rit. mede. Hot groote nut van dezen dienst is nu wel gebleken. De opbrengst van het passagiersvervoer de abonnementen niet merlegerekend steeg op het tra- iect Amersfoort—Barneveld van onge veer f 350 tot f 1500 per maand Naar wij \ernemen wordt ernstig overwogen tusschen Amersfoort en Er melo een uurdienst in te voegen, omdat ook op die lijn telkens de treinen ver sterkt moeten worden wegens grooten toevloed van passagiers- Door den Nat Bond van Handels- en 'Aanlooi-bedienden „Mercurius" werd Zaterdag te Amsterdam in den Hol- landschen Schouwburg een congres be legd, uitsluitend «ewijd aan de salaris sen der kantoorbedienden, welke in verband met den nog steeds stijgenden levensstandaard dringend om verbete ring roepen. Uit alle doelen des lands waren de letten in grooten getale opgekomen, ten einde van hun daadwerkelijke belang stelling blijk te geven. Xa een kort openingswoord werd het woord verleend aan bet Tweede Kamer lid Mr. .Toekes. die in een vlot betoog o.a- de hedendaagsc-he op- en neer gaande coniunefuur besprak, de indus- tricele bedrijvigheid in verband met de huidige bewapening, terwijl daarna het woord werd verleend aan den voorzit ter van den Bond. die allereerst wees op het feit. dat de kantoorbedienden lei, volle de crisis aan den lijve hebben •ndervönden; de gevolgen der deprecia tie van den gulden, waardoor de kosten van levensonderhoud thans met bijna '0 gestegen zijn. Aan hef slot dezer vergadering werd lan ook een motie met nleemeene stem men aangenomen, waarbij er bij de verkgevers op wordt aangedrongen de 'oonen niet minstens 10 K te vernoogen •net een minimum van f 10 per maand, rtn tevens de periodieke verboogingen voor het administratief personeel in versneld tempo weder in Ie voeren- Zaterdagmorgen had op de Barch- man Wuytierslaan een aanrijding plaats tusschen een luxe autlo uit Amersfoort en een vrachtauto uit Nij- kerk. Eerstgenoemde nam plotseling een remproef, zonder zich er reken schap van te geven, dat achter hem een vrachtauto reed. Deze trachtte nog een aanrijding te voorkomen, hetgeen niet geheel lukte. De vrachtauto kwam ten slotte op de tramrails tol stilstand. De schade is onderling geregeld. In de Teut kwam gistermiddag een auto, die het trottoir wilde oprijden, in hotsing met een kinderwagen, welke licht beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteravond is een luxe auto, op weg van Apeldoorn naar Amersfoort, tegen mcn in zijn rijbaan staande auto gere den. waarvan de ronde achterlichten wel brandden. De luxe wagen had niet tijdig meer kunnen stoppen tengevolge van de gadheid van den weg. De aan gereden auto bekwam schade aan de achterzijde, welke onderling geregeld zal worden. Op verzoek van den kinderrechter te Don Haag heeft de politie hier in het woonwagenkamp twee knapen van 16 en 17 jaar aangehouden. Zij zijn op transport naar den Haag gesteld, om daar verhoord te worden. In de Langestraat heeft de politie gisteren een patient aangehouden, die ontvlucht was uil een naburig krank zinnigengesticht. Per auto is de man naar het gesticht teruggebracht. Op de Kamp is Zaterdagavond een wielrijder uit Achterveld, wien het uit zicht door den hevigen regen belem merd was, tegen een wielrijder uit Hoevelaken gereden, die ter plaatse met zijn fiets aan de hand stond. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tegen den bestuurder van een bak fiets is proces-verbaal opgemaakt aan gezien zijn manier van rijden de vei ligheid van het verkeer in gevaar bracht Een 5 jarig meisje had daar de gevolgen van ondervonden zonder evenwel verwondingen te hekomen. Hetzelfde lot trof een 18 jarigen knaap, die zonder rijbewijs een auto bestuurde. r Ondanks den regen groote belangstelling aan den Koppel Tf E Lange Jan slaat één uur en dit is voor den kapitein van de „Vrouwe Annetje" het teeken om de motoren van zijn schip aan te slaan. Rappe handen maken de kabels, welke het schip aan de kade van den Koppel hebben gemeerd, los en als het groote anker is opgehaald vaart de Vrouwe Annetje" langzaam van den wal Slechts weinigen zijn op de kade ge- tuige van dit vertrek. Hoe kan het ook anders er komen en gaan zoo- veel schepen, dat dit geen groot ge- - beuren meer is. waarvoor men stil bliift staan. Ditmaal is het de boot, die Sint Nico laas gaat halen, den Sint, die dit jaar wederom bij de firma Ramselaar zijn in- trek zal nemen. Wij staan naast kapitein Ruitenbeek 5n de sfuurcabine en met stevige en vaste hand stuurt hij zijn vaartuig tus schen de andere schepen door. De kapitein is pessimistisch gestemd. Het ziet er vandaag slecht uit. zoo zegt •hij Ruim 10 iaren heb ik den grooten Ik in dervriend reeds gehaald, maar nog nooit was het weer zoo slecht als dit maal. Donkere wolken vertoonen zich drei gend aan den horizon en hij weet wat dit zeggen wil. Het raam in do stuur- cabine is opengeschoven en wij zetten onze kragen op. want een gure Noord .Westen wind slaat ons in hot gelaat Het water in de Eem is erg laag pn de gezagvoerder van de „Vrouwe An netje" hppfl moeite om zijn schip langs de vele zandplaten te sturen. In het Zuid-Westen wordt do lucht inktzwart en de wind is geheel gaan liggen. Na enkele minuten vallen dikke druppels op hpt dek en in een minimum van tijd is het „noodweer" T-Tct zicht is nog maar enkele nieters op de kapitein van de „Vrouwe Annetje" acht het raadzamer voor anker te gaan in de Kleine Molm Als de weersgesteldheid wat heter is. kan de tocht vervolgd wor den Als St. Nicolaas aan de grens van Baarn .aan boord" is gekomen neemt Hij in de kajuit zijn intrek en hebben wij een kort onderhoud met Hem. Be langstellend informeert de Bisschop naar de Keistad en zijn bewoners en wij ziin verheugd Hem te kunnen me- dedeelen, dat de jonge bewoners der stad met spanning Zijn komst afwach ten. De beide zwarte knechts van den goe den Sint staan in de stuurcabine en groeten de vele kinderen, die langs de Eem staan om een glimp van hun groo ten vriend op te vangen. Rijkelijk worden de kinderen met pe pernoten bedeeld en als dank zingen zij den Sint een lied toe. Verder gaaf de rouwe Annetje" naai den Koppel, waar honderden van de komst van den Bisschop getuigen wil len zijn. De regen heeft nog steeds niet opge houden en wij blijven nog eenigen tijd bij Sint Nicolaas in de kajuit. Kapitein Ruitenbeek schenkt voor allen thee in. en stookt de kachel nog een beetje op. want de temperatuur is door den regen aanmerkelijk kouder ge worden. Ik verheug er mij over dit jaar weel bij de firma Ramselaar mijn intrek te kunnen nemen en de jeugd daar te ontvangen, zoo zegt de goede Sint ons. Komt u nu uit Spanje, of bent u reeds in andere plaatsen geweest? Neen ik ben al enkele dagen in Nederland en heb juist vandaag even een bezoek in Baarn gebracht Na nog een poos ie gezellig met St N'i colaas gesproken te hebben, gaat Hii naar buiten en begroot de kinderen van af het dek. Wij naderen nu zoo lang zaam aan dp aanlegplaats aan den Kop pel en de stuurman van de „Vrouwe Annetje" geeft drie korte stooten met do stoomfluit F.n dit is voor de honder den. die dpn regen getrotsperd hebben, het tepken om St Nicolaas met ziin knechts spontaan toe fe juichen. Links en rechts aan Kleinen en Groo ten Koppel, staaf de jeugd van Amers foort en wuift -len hisschop toe Een enkele maal zwaait één zijnpr zwarte knechts met de roe en menig kinder hartje wordt daardoor angstig Maar de groofp kindervriend zwaait en knikt en geeft zijn zwarte begeleiders opdracht te strooien. Veel kan er helaas niet ge strooid worden want het hemelwater komt in sfroomen neer Een open rijtuig staat gereed en voor afgegaan door muziek trekt St. Nicolaas en zijn knechts door Amersfoort's stra ten Overal werden zij luide toegejuicht en vooral langs^ïrn Koppel is de hclang stelling zeer eroot. Ondanks den rpgen vervolgt de Sint zijn weg in hef open rijtuig en heeft voor iedereen een har telijken groet en een glimlach. Bij de firma Ramselaar neemt Hij Zijn intrek om de jeugd le ontvangen en als het noodig is te straffen, doch bovenal te prijzen en haar het goede voor te hou den. dat de aanwezigen tot in den morgen bijeen hield Derde lustrum gevierd En zoo hebben de Friezen Zaterdagavond weer genoten in De Valkdaar er een groote feestavond ter gelegenheid van haar 15- jarig bestaan werd gegeven. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Vaatstra, allen, die in den loop der 15 jaren hun steen tje hadden hijgedragen, om de Vereeni ging tot datgene Ie maken wal zij thans is. Hij spoorde alle aanwezigen aan. in hun lijn verder te houwen, opdat bin nenkort het 100ste lid kan worden in geschreven. Hierna k re een de afgevaardigden he' woord, n.l. dr. Loopstra namens het Bomlsbestiiur, en tevens als voorzitter Ren Ut en Thus geluk wenschtén. Verder voorzitters der zustervereni gingen te Soest, Utrecht. Nocht en Wil le fe Hilversum en Zeist, die niet toe passelijke woorden en fraaie bloemstuk ken Üt en Thus geluk wcnsrhtcn. En dat er inderdaad vriendschaps handen tusschen deze vereenigingen ire- staan, liet Soest zien, welke met haai tocneelchib voor dezen avond opvoerde „De Forjongingskuer" van A- Meester de Vries- Dit stuk paste wel hij dezen vroolij ken avond, want de stemming, welke er al direct bij het begin inzat, werd verhoogd door het eenvoudige en toch vermakelijke spel van allen, die mee speelden. Speciaal vermelden wij de „oudge dienden" Teakenia en Gracfsma, die meenden hun jeugd terug gevonden te hebben door een verjongingskuur te ondergaan, doch in het laatste bedrijf zagen zij wel in, dat hen dergelijke middelen niet meer haatten, en berust- ter zij in hun ouden dag, met ieder een zorgzame huishoudster terzijde. Xa een uitbundig applaus dankte de lieer Vaatstra alle medespelenden en hood dp dames bloemen aan. Hierna kreeg de Rand „The T-Iarlem Rovers" gelegenheid hun kunnen te toonen. wat spoedig door dc dansende naartjes werd oo^evolgd. Dit alle<; stond order leiding van den heer Bearda. wien zoo iels wel is toe- pi f rouw d ITet was al vroeg in den mor.een. toen de Friezen opgeruimd dezen gczelligen avond verlieten. KERK ST. FRANCISCUS XAVERIUS In deze R. K. kerk is een Misweek begonnen, waarhij twee paters in hun predikaties het H. Misoffer belichten. Bij de godsdienstoefeningen oefenen zij de aanwezigen om in beurtzang mat het kerkkoor de gewone Gregoriaansche gezangen \an Lof en Mis mede te zin gen. lendheid en bekendheid met den toe stand van andere nienschen. Verder zullen de meeste wielrijders, die de Barchman Wuytierslaan willen oprij den, nu direct de breede uitlooper van het Stationsplein oversteken en het fietspad ter linkerzijde nemen, wat voorheen niet noodig was. Dat brengt gevaren met zich. Immers, steekt de wielrijder niet on middellijk over, dan is hij gedwongen langs de autobussen te rijden, dicht te gen den verkeersweg aan met zijn druk snelverkeer uit en naar de stad. Steekt de wielrijder wel onmiddellijk over, dan komt hij op het tamelijk smalle fietspad links met zijn eveneens druk rijwielverkeer uit tegenoverge stelde richting. Doordat de gemeente het terrein achter hotel „Monopole" voor bouw grond verkocht heeft, is nu ook wel vast komen te staan, dat Amersfoort bij hef Station nimmer een behoorlijk autobusstation zal hebben, hetgeen te betreuren is. Er is echter nog een andere mogelijk heid. wanneer de huidige proefname al te bezwaarlijk blijkt te zijn. Die mo gelijkheid ligt opgesloten in het feit. dat mettertijd een verbindingsweg aan gelegd wordt van de Regentesselaan tusschen hotel Monopole en de nieuwe villa ter plaatse naar de Koninginne laan. Dat zou vrijwel een doode weg worden met zeer weinig doorgaand verkeer. Op dien weg zouden dan in de toekomst de autobussen hun halten kunnen krijgen. Het publiek uit het station zal in dat geval natuurlijk ook weer wegwijs gemaakt moeten worden, aangezien de bussen dan eveneens uit het zicht staan, maar in ieder geval komt men tot een beteren en voor wielrijders minder gevaarlijken toe stand, clan dien van het oogertblik. In „Concordia" had gisteravond van wege de Soc. Dem. Vrouwenclub een drukbezochte vergadering plaats ter viering van den jaarlijksehe» Vrouwen dag. In haar welkomstwoord wees de voorzitster, mej. B. van Wijland, op het doel dezei herdenking, waarbij het in t hijzonder gaat om de verdediging van verkregen vrouwenrechten. In plaats van mevr. v. d. Goes de Na- ters uit Heerlen, die dooi ziekte ver hinderd was als spreekster op te tre den, werd liet woord gevoerd door mej. Jo van der Weel, secret resse van dc S. D. Yrouwenclub uit Utrecht. In haar betoog wees spreekster er op dat socialisme beteekenf bevrijding voor man en vrouw, het stroeft naar be vrijding uit den greep van den oorlog. Ook wees zij op de gevaren, die liet kind bedreigen, vooral op onderwijsge bied. In 't hijzonder vestigde zij dc aandacht op een rapport van den in specteur van het Lager Onderwijs in het district Heerlen, waarin o.a. vermeld staat dat deze inspecteur klassen had aangetroffen van 50. 60 en 70 leerlin gen. Het moot den minister van onder wijs toch bang tc moede worden, zeide spreekster, wanneer hij dergelijke rap porten van zijn ondergeschiktten onder de oogen krijgt. Met een opwekking den strijd van de S.D. Vrouwenclubs ook voor verbetering van het Volksonderwijs tc steunen, be sloot mej. v. d. Weel haar rede. Hierna werd door cenigc leden van de S.D Yrouwenclub met succes het tooneelspel „Maskerade" opgevoerd, on der regie van een lid der arb tooneel- vereeniging „Kunst na Arbeid". Dit too neelspel is speciaal voor de viering van dezen Vrouwendag vervaardigd. Het programma vermeldde tenslotte declamatie van mevr. v. d Wal, o.a. „Spanje" en „Oproep". Muzikale mede werking verleende het ensemble Rector- Bos, viool en piano. Met ingang van 1 December worden de nieuwe bepa lingen door de politie gecontroleerd Met ingang van 1 December a.s. zal door de politie controle uit geoefend worden op de nieuwe be palingen welke korten tijd geleden ten aanzien van taxitarieven en verdere bijkomstigheden in het le ven geroepen zijn. De tarieven worden als volgt. Kleine wagens: (ten hoogste vier per sonen buiten den bestuurder). Aanslagen voor stads-, buiten- en nachttarief bedragen 25 cl., terwijl de K.M. prijzen resp. 9. 7 en 14 cent wor den. Groote wagens: de aanslagen blijven dezelfde, maar de K.M.-prijzen worden in dezelfde volgorde 9, 9 pn 17 ct. Wat betreft den aanslag, hiervoor wordt 625 meter gereden met uitzonde ring voor groote wagens, waarvoor deze afstand 295 meter bedraagt. Indien hij van tevoren niet vast te stellen omtoe- ren de rit tusschentijds beëindigd wordt, zal de meterprijs verhoogd wor den met den prijs van de kortste route naar de garage of standplaats. Bij het uitvoeren van ?cn enkelen rit huiten de gemeente, wordt de dubbele prijs van het buitentarief in rekening gebracht. Door den commissaris van politie al hier worden voertuigvergunningen en bestuurdersvergunningen voor huur auto's en taxi's verstrekt. De voertuig vergunning behelst verschillende voor waarden, waaraan voldaan moet zijn en waarop dricmaandclijksrhe controle uitgeoefend wordt. De bestuurdersver gunning bevat 10 artikels, waaraan dc bestuurder zich te allen tijde te houden heeft. Zoo is het hem krachtens artikel 4 verboden het motorrijtuig door een ander te doen of laten besturen, zoo lang hij daarop dienst heeft: in het mo torrijtuig te rooken of daarin plaats te nemen anders dan op de plaats voor den bestuurder of daarin anderen dan passagiers toe te laten of niet kaarten, geld, dobbelsteenen of om geld te spe len. MUTATIES NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De Ingenieur eerste klasse, Ir. A E. M. J. Hanlo te Groningen, tractiebu- reau, is met ingang van 1 Jan. 1938 overgeplaatst naar het tractiebureau alhier. De ingenieur eerste klasse Ir. W. H. de Bruyn, alhier, is met ingang van 1 Jan. 1938 overgeplaatst naar Gronin gen tractiebureau.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5