Moeilijkheden in den vischhandel Scheepsbotsing in de Wielingen Protest van de handelaren Zware mist boven het water Werktijd in de kalkzandsteen fabrieken Liquidatie der Vischventers lijden honger Tariefwet en invoer van sieraardewerk Indexcijfers inzake criminaliteit Gegevens over 3e kwartaal 1937 Falende tooverkracht „Overlezen" was „overhevelen" Vondel als apostel Heldhaftig dichterschap wereldjamboree 2e BLAD PAG. 2 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 Aangedrongen ~-dt op saneering van het be drijf AMSTERDAM. 22 Nov Op initiatief van den Nederlandschen bond van klein [handelaren in het visch- en haringbe drijf is Maandagmiddag alhier een de monstratieve vergadering gehouden ter bespreking van de moeilijkheden, waar mee de vischhandel heeft te kampen De secretaris van den bond. de heer L. Presser. sprak over de saneering van den vischhandel. waarmee hij. naar hij verklaarde, geen radicale afsluiting van bet bedrijf bedoelde doch een gezond making van het geheele visscherijbpdrijf en van den handel als middel om dc distributie van visch in juiste banen te leiden. In de eerste plaats is een beter con tact tusschen visscherij en handel noo dig om te komen tot betere toestanden Een der grootste belemmeringen voor den handel wordt gevormd door de on geregelde aanvoeren. Daardoor is de vischhandel aan voortdurende schom melingen en zeer groote risico's onder hevig. Een der grootste euvels is echter, dat bij onverwachte toevallige groo te aanvoeren de groothandel zich op bet terrein van den kleinhandel ■werpt en zich met prijscouranten wendt tot de groote hotels en ande re instellingen. Vaak verkoopt de groothandelaar een deel van zijn voorraad met winst aan den klein handelaar en komt dan zelf met de rest van zijn voorraad op de markt en concurreert op deze wijze tegen zijn eigen cliënt. Een ander bezwaar is het feit, dat velen, die volgens de Zuiderzeesteunwet of door maatschappelijk hulpbetoon gesteund worden, het advies krijgen, een vischwinkel te beginnen of met visch te gaan venten. Niet alleen dat daar door het aantal distribuantpn vergroot wordt, maar deze menschen zijn in het algemeen niet deskundig en daardoor wordt de chaos in den vischhandel nog verergerd. Afsluiting van den handel Om aan deze wantoestanden een ein de te maken ziet spreker geen andere oplossing dan voorloopig toch een af sluiting zoowel van den groot- als van den kleinhandel. Niemand weet bij benadering, hoe groot het vischdistributieapparaat is Dat dient eerst nauwkeurig te worden vastgesteld en in dien zin moet ook de overheid te hulp komen. Men kan dan nagaan of het geheele land wel vol doende bestreken wordt, de controle kan er door vergemakkelijkt worden en de propaganda voor het viöchverbruik er door bevorderd. De vischventers lijden vaak liever honger dan dat zij gaan stempelen. Zij hebben een wijk dikwijls gedu rende jaren ongebouwd, maar het publiek gaat gemakkelijk naar een ander en daarom wil de vischveiter niet uit zijn wijk weg, ook al kan hij geen winst maken. Waarom kun nen deze menschen niet een kleinen bijsteun krijgen? Spreker eindigt zijn rede met een beroep op de over heid en met de verklaring, dat slechts saneering van den vischhan del redding kan brengen voor deze groep en daardoor ook voor een be langrijke tak van nationale nijver heid als de visscherij in haar geheel. Vervolgens was het woord aan den voorzitter van den Nederlandschen bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf. den heer K. Lammers De moeilijkheden in den vischhandel spitsen zich meer en meer toe als ge volg van de wantoestanden in het vis- 6cherijbedrijf. waartoe zich ook de klein handel rekent De grootste moeilijkbeden ondervindt de vischhandel door de ongeregelde en onvoldoende aanvoeren in IJmuiden Men heeft de visscherij echter afgeslo ten en slooppremies toegekend zonder zich af te vragen of het productie appa raat wel deugt Onze txawlervloot is ver ouderd en de steun, dien de regeering de reeders verstrekt, had beter gebruikt kunnen worden vooi bouw van nieuwe schepen. Daarvan is echter vrijwel geen sprake. Welke lijn volgen de reeders bij hun systeem van aanvoeren? Waar om is nooit overleg met den handel ge pleegd? Als er makreel te x'angen is. voert iedereen zooveel makreel aan, dat deze waardeloos wordt, terwijl,bo vendien de consument die ook wel eens een ander vischje wil eten. er anti-vischeter door wordt Hierdoor .maakt men anti-propaganda voor 't vischverbruik. Tekort aan volksvisch Veel visch en haring wordt al op zee bedorven door verkeerde zuinigheid van de reeders die te weinig zout en ij® meegeven. Slechts een beperkt aantal trawlers mag visschen en er is een te kort aan volksvisoh. Daarom doet het vreemd aan, dat de invoer van de kostelijke Deensche visch hier aan ban den wordt gelegd. De handelaars willen niet zoo graag juist buitenlandsche visch verkoopen, doch zij vragen viscb van goede kwaliteit en dat is de Deen sche visch zeker. Als er aan den Neder landschen aanvoer iets mankeert, ligl dat 6tellig niet aan de kloeke Neder landsche zeelieden. De regeering dient in deze te helpen. Wel heeft de regeering zich dezer da gen met visch bezig gehouden, maar -slechts om den handel nog verder ach teruit te zetten, n.l. toen zij besloot viscb ter beschikking van de werkloo zen te stellen Niet dat 6preker niet gaarne zou zien. dat de werkloozen goedkoope visch kunnen krijgen maar dan schakele de regeering den visch handel in. Hoe wil de regeering de visch distribueeren zonder den vischhandel? Evenals indertijd de gemeente Amster 1am zal ook de regeerine slechts ten koste van zeer groote bedragen zplf de vischdistributie ter hand kunnen ne men. Wil men goedkoope volksvisch heb hen. dan zullen de accijnzen op bakolie die op het oogenhlik 36 cent per k.g bedraagt, belangrijk verlaagd mv-ipi worden. Deze hooge accijnzen zijn een rem voor het geheele vischverbruik en verlaging ervan zal zoowel den visch handel als visscherij in haar geheel 'en goede komen. De opbrengst van leze arciinzen is bestemd voor het land houwcrisisfond6 Wij steunen graag on ze boeren, zegt spr.. maar men kan «zeer. veeren plukken van een kikvorsch er «oreker eindigt met een dringend be roep op de regeering. die de reeders met zoo groote bpdragen heeft gesteund om nok den noodlijdend vischkleinhan lelaren te helpen Geen speciale heffing op sierporselein Een nota van wijziging i6 bij de Tweede Kamer ingediend op het wets ontwerp tot wijziging der Tariefwet 1934. In de toelichting wordt o.m. opge merkt: De door de importeurs van en han delaren in sieraardewerk en sierporse lein naar voren gebrachte bezwaren hebben er toe geleid, nader te overwe gen of en in hoeverre, met behoud van den oorspronkelijken opzet het in verhouding tot de gemiddelde waarde op een ongeveer gelijk niveau brengen van het invoerrecht op sieraardewerk en op eet-, drink- en tafelgerei en ver schillende huishoud- en keuken-artike len van aardewerk daaraan kon worden tegemoet gekomen. Het hiertoe ingestelde onderzoek leidde tot de con clusie, dat door de groote verscheiden heid van goederen en door de verschil lende zeer uiteenloopende prijsklassen, waartoe gelijksoortige goederen kunnpn behooren, een enkel minimum invoer recht voor alle als sieraardewerk en porselein te belasten, inderdaad tot niet gewenschte gevolgen leidde. Het thans gedane voormol om sier aardewerk met een waarderecht van 21 pet. te belasten is, naar gemeend wordt, voor alle partijen hPt meesl be vredigend en voldoet tevens het beste aan den in het vorig lid aangegeven opzet. Wat sierporselein betreft zou een uniform waarderecht voor de duurde re prijsklassen een verhooging van in voerrecht heteekend hebben, welke on- vereenigbaar zou zijn met de op 28 Mei j.l. met de zoogenaamde Oslo-staten gemaakte tariefafspraken. Daar voorts gebleken is. dat aan een speciale hef fing voor sierporselein ook weinig be hoefte hestaat, wordt dit product aan de ontworpen heffing onttrokken. MR. DR. H. J. ZIJLSTRA t 's-GRAVENHAGE. 22 November. Zaterdagmiddag overleed hier ter stede op 60-iarigen leeftijd mr dr. H. J. Zijl tra, leeraar in de staatswetenschappen aan het gemeentelijk Ivoeum. Vooral toename geconstateerd in de rubriek economische misdrijven 's-GRAVENHAGE, 22 November. - Blijkens mededeeling 66 van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, afdee- ling gerechtelijke- en armenzorgsta tistiek zijn de tabellen betreffende de bij rechterlijk gewijsde geconstateerde criminaliteit thans aangevuld met de •cijfers over het derde kwartaal 1937, Zooals hekend, berustecn deze cijfers op voorloopige tellingen. De onherroe pelijke vemordeelingen wegens belas- lingovertredingen en die wegens straf bare feiten, die in eersten aanleg door den kantonrechter worden berecht, zijn buiten beschouwing gelaten. Het totaal .antal onherroepelijke ver oordeelingen van strafrechtelijk meer derjarigen bedroeg in het derde kwar taal van 1937 4-073 tegen 3.920 in het overeenkomstige kwartaal van 1936 of 153 meer dan in het vorige jaar. In niet alle groepen van strafbare feiten deed zich vergeleken met het vorige laar een stijging voor. Voor de rubriek misdrijven te gen de zeden was het absolute cij fer van het derde kwartaal belang rijk lager dan in 1936 (derde kwar taal 1936 331, 1937 271). Sterk ver meerderde daarentegen wederom het aantal onherroepelijke veroor deelingen wegens economische mie- drijven (1936 1-750, 1937 1.980 d. i. 230 of ruim 13 pet. hooger). Blijkbaar heeft de opleving de bewe ging der economische criminaliteit nog niet in gunstigen zin beinvloed. Bij raadpleging der cijfers valt trouwens altijd te bedenken, dat tusschen het plegen van strafbare feiten en het on herroepelijk worden van desbetreffende veroordeelingen eenige tijd verloopt Verder was er in het derde kwartaal van 1937 vermeerdering van het aan tal veroordeelingen wegens misdrijven tegen de openbare orde en het open baar gezag 936 302, 1937 321) en we gens ruwheidsmisdrijven (1936 208. 1937 228). Het totaal aantal onherroepelijke veroordeelingen van strafrechterlijke minderjarigen bedroeg in het derde kwartaal 525 tegen 477 in 1936. Verge lijking met het overeenkomstig cijfer van 1934 (351) geeft een duidelijke aanwijzing betreffende de toenemine van de jeugdcriminaliteit in de laat ste jaren. Hoofdzakelijk moet deze stij ging worden toegeschreven aan de ver meerdering van het aantal veroordee lingen van strafrechtelijk minderjari gen wegens economische misdrijven: derde kwartaal 1934 248, 1937 119, d.i. 171 of bijna 69 pet. meer. Het cijfer der misdrijven tegen de zeden was voor hot derde kwartaal 1937 een weinig lager dan in 1936 (resp. 36 en 29). Betreffende de veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen en min derjarigen te zamen van het eerste, tweede en derde kwartaal van 1937 was het totaalindexcijfer voor alle drie kwartalen van 1937 hooger dan voor de overeenkomstige perioden van het vo rige jaar: 1936 resp. 106, 120 en 115, 1937 resr>. 109, 127 en 119. Met cijfer der misdrijven tegen de zeden verbeterde van 251 tot 203. In vergelijking met de basisjaren 1911 t/m 1913 100) is er toch nog ruim ver dubbeling. NEDERLANDSCH BEROEP OP JAPAf AMSTERDAM. 22 November. De Nederlandsche afdceling van den In ternationalen Vrouwenbond voor Vred« en Vrijheid, heeft een schrijven gerichi tot de Japansche regeering en de Ja pansche pers. waarin hij de vriend schap in herinnering brengt die vel' eeuwen lang Japan pn Nederland vpr bonden heeft en een dringend beroep doet op het Japansche gouvernement, zijn tegenwoordige politiek in China prijs te geven, die zulk wreed lijden brengt aan duizenden onschuldige slachtoffers. Verscheidene schepen omhoog gevaren VLISSINGEN, 22 November. In de scheepsbotsing. welke vanmorgen in den mist nabij het ter hoogte van Cadzand liggende Belgische licht schip „Wandelaar" is voorgevallen, is thans klaarheid gekomen. Gebleken is. dat het Noorsche stoom schip „Gudvang" en het Finsche stoom schip „Emily" met elkaar in aanvaring zijn geweest De ..Gudvang" is met een zwaar beschadigden boeg te Zeebrugge binnengekomen. De „Emily" kreeg bo ven water schade aan den achterspiegel Doordat de roerkoning werd getroffen, was het schip niet meer te besturen en was 6leepbootassistentie noodig. De Bdgische sleepboot „Goliath" heeft het schip opgehaald en vanavond omstreeks half acht op de reede van Vlissingen ge bracht Het is waarschijnlijk dat het 6chip, dat in ballast van Bristol-kanaal naar Brussel voer, door een of twee andere sleepbooten, de „John P Best" en misschien ook de „Baltic" naar de Belgische hoofdstad zal worden ge sleept. De „Emily" is een ijzeren schip, dat in 1882 is gebouwd. Het meer 1565 bruto reg. ton en 928 netto reg. ton. Het be hoort toe aan de reederij A. Anderson te Mariehamn. De ..Gudvang" is gebouwd in 1912. Het behoort toe aan de reederij H Gjerpen te Oslo en meet 1469 bruto reg. ton en 876 netto reg. ton. Schepen omhoog gevaren VLISSINGEN. 22 November. Nabij Baanhoek is in den laten namiddag het Deensche stoomschip „Mercur", komen de van Esbjerg en bestemd voor Ant werpen op de Konijnenschor geloopen. De Belgische sleepboot „Max" is ter as si6tentie derwaarts vertrokken. TERNEUZEN. 22 November. Van middag is het Encelsche s.s. „Hope crown" op de Ketelplaat omhoog geva ren en blijven zitten Bij opkomend wa ter is het schip hedenavond vlot geko men. De ketting van de'gasboei. welk» in de schroef was gekomen, is met be hulp van een duiker verwijderd. De „Hopecrown" heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Van het geldkistje van een ouden heer en van de zigeunervrouw Men schrijft uit Tilburg aan de N. R- Ct.: Dezer dagen vervoegde zich in de woning van een 80-jarigen alleen wo nenden man in de Herstalschestraat te Tilburg, een knappe jonge zigeuners vrouw, die verblijf hopdt in het woon wagenkamp in deze gemeente- Zij bood den ouden man eerst aan hem de toekomst te voorspellen. Maar langezien er ten deze bij den 80-jarige -reen al te wijdsohe perspectieven meer bestaan, waagde deze zich maar niet aan dit experiment. De zigeunerin die blijkbaar meer aan haar eigen toekomst dacht, wist echter toch het huis bin nen te komen door om wat water te v agen- Toen zij eenmaal binnen was. begon zij met de verzekering, dat er menschen waren, die het op het geld van den ouden heer begrepen hadden, maar dat zij door „overlczing" dat ge vaar kon bezweren. De oude heer haal de zijn geldkistje met enkele briefjes van ƒ25 en ƒ10 plus eenige gouden tientjes voor den dag en het wonder kon geschieden. Stuk voor 6tuk werd het geld door de vrouw uit het kistje gthaald en met wat hocus-pocus er weer in terug gelegd. Zoo meende de oi.de man tenminste. Na sluiting van het kistje volgde nog eens een „over lezing" over het geheele bezit, met de opdracht, dat het kistje in negen we ken niet geopend mocht worden, wil do de kracht van de overlezing niet ver loren gaan. Met een dubbeltje loon voor zoo'n groote weldaad vertrok de vrouw Na eenige uren kon de oude heer ech- tri de neiging om het kistje, ondanks de waarschuwing van de zigeunerin, toih te openen, niet weerstaan. Toen kwam hij tot de ontdekking, dat de .overlezing" wel heel slecht had ge werkt- Negen briefjes van ƒ25 en 3 gou den tientjes waren verdwenen- Met de politie is de man in het woon wagenkamp gaan zoeken paar zijn geld er naar de zigeunerin. Maar geen van beiden was te vinden. De politie be loofde intussrhen haar onderzoek te 't.llen voortzetten- Minister Romme zet zijn standpunt uiteen 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. De Re- geeringspersdienst meldt: De minister van sociale zaken heeft tot den directeur-generaal van den ar beid dd. 19 November j.l., inzake den werktijd in de kalkzandsteen-industrie het volgende schrijven gericht: „Met groote belangstelling heb ik uw rapport van 1 November j.l. betreffende den werktijd in de kalkzandsteen-indu strie gelezen. Ik meen te mogen zeggen, dat ik thans heb kennis genomen van alles, wat omtrent dit vraagstuk naar voren te brengen is. Overweging van een en ander leidt mij tot de conclusie, dat in dit bedrijf onder normale omstandighe den het e e n-ploegenstelse) dient te gel den. Onder normale omstandigheden versta ik hier den toestand, waarbij de kalkzandsteen-industrie in haar ge heel genomen afzetmogelijkheid en productie-capaciteit elkaar naderen en de verkoopprijzen loonend kunnen zijn. Dit standpunt brengt met zich mede, dat bij de behandeling van eventueele verzoeken om overwerk (al dan niet in den vorm van een tweeploegenstel- sel). bij welke verzoeken de vraag naar de capaciteit der betrokken fabriek ter sprake komt. als capaciteit der fabriek valt aan te merken die. welke zij heeft bij het werken in één ploeg. Voorts ben ik van meening. dat bij de beslissing op een overwerk-aanvraag de economische en sociale belangen van de kalkzandsteenindustrie als geheel een overwegende rol behooren te spe len. Ik verzoek u. de districtshoofden der arbeidsinspectie met mijn zienswijze in deze bekend te maken" ALGEHEELE HERZIENING VAN DE VLEESCHKEURINGSWET De intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van artikel 20 der Vleesch- keuringswet beteekent niet, aldus zegt minister Romme in de M. v. A. aan de Tweede Kamer in zake de begrooting van Sociale Zaken, dat voorloopig van elke voorziening dezer wet wordt afge zien. Het is integendeel de bedoeling van den minister om spoedig de indie ning van een algeheele herziening van de Vleeschkeurings'wet te bevorderen. Voor de verscherping van het toezicht op de naleving van de Vleeschkeurings- wet behoeft op deze herziening niet te worden gewacht Bij de herziening der Vleeschkeu- ringswet zal de minister ook aandacht schenken aan de wenschelijkheid. om voor het geheele land één keuringsta rief vast te 6tellen. Voorstellen om de keuring van de gemeentelijke diensten over te brengen naar een Rijksdienst, zijn evenwel van hem niet te venvach ten. Deze quaestie staat geheel los van het vraagstuk der uniforme keur- loonen. GOEDKEURING VAN EEN VERDRAG MET DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. Inge diend is een wetsontwerp tof goedkeu ring van het op 30 Juni 1937 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland ge «loten verdrag nopens het goederenver keer tusschen Nederlandsch-Indië en Duitschland. Herdenkingsrede van Prof. Gerard Brom en den Senaat der R.K. Universiteit NIJMEGEN, 22 November. Heden middag heeft de senaat der R.K. Uni versiteit. een openbare zitting gehouden ter herdenking van den geboortedag van Joost van den Vondel. In deze zitting sprak prof. Gerard Brom over „Vondel als apostel." Vondel aldus de spreker in het be gin zijner rede heeft voor zijn over tuiging alles over gehad. We mogen misschien beginnen met een vraag: zou zijn godsdienstige overgang zonder in vloed zijn geweest op den achteruitgang van zijn zaken? Wanneer zijn familie al het optreden voor de Remonstranten erg gevaarlijk vond, dan heeft zijn roomsch credeo zijn krediet in geen geval ver meerderd. Een historisch feit is, dat vrienden, Remonstranten, die zich door zijn bekeering gecompromitteerd voel den, hem verlieten. Juist omdat hij hun vrijheid hartstochtelijk had verdedigd, gingen zij hun vroegeren woordvoerder doodzwijgen of tegenspreken. Er is iet6 zwaarders voor een man te dragen dan strijd en dat is vergeten worden. De brief aan Hooft, waarin Vondel ver klaart, om een onnoozel Ave Maria uit gesloten te zijn, is, spr. zal niet zeggen tragisch, want de genade helpt den wil boven het weemoedig gevoel uit worste len, maar des te meer heroisch. Kon de dichter zooveel teleurstelling maar om zetten in satvre. Maar de toon van zijn polemiek wordt bliikbaar rustiger, sinds hij aan het altaar knielt. Zijn zalige triomf toon zelf houdt een irenischen klank. Wij kunnen ons na drie eeuwen moeilijk meer voorstellen, wat een schande er toen lag in den naam Rome, zooveel schande dat Vondel er zijn roem min of meer mee verspelen moest. Het is maar al te waar. wat Blok in zijn handhoek aststelt: „Zijn overgang deed wezenlijk afbreuk aan zijn populariteit aan zijn invloed op zijn volk." En dat beteekent voor den dichter het grootste offer. Van verschillende kanten aldus spr. in het verdere verloop zijner rede roepen landgenooten ons tegenwoordig toe. dat Vondel niet de dichter van één narfii. maar van het vaderland is Dankbaar verheugen wij ons in die alee- 'neene erkenning van zijn verdienste voor de heele nafie. want voor Katho lieken is Vondel alles wat hij voor eiken Nederlander kan ziin, maar bovendien nog meer, en dat meer is eigenlijk het hart van zijn leven, de adem van zijn kunst. Met belangstelling hooren xvii dezer dagen ook sommigen den nadruk leggen op het Protestantech element tot in den katholieken Vondel. Wij stellen ons graag onen voor zulke le«=en vooral van ingewijde protestanten als Geerten Grossnert pn P. Smit, met wie een Trondige gedachtemvisseling op het ooeenblik wel minder tijdig zou wezen Eén ding mag nu al verzekerd, één ding ken immers nooit betwijfeld worden: laat de hervorming tot den geest en het karakter van Vondel nog zooveel bij gedragen hebben, laat de dichter zelfs zonder ziin Doopsgezinde omgeving en zijn gereformeerde tegenpartij ondenk haar zijn wij willen dat volledig aan nemen en uitdrukkelijk vooropstellen maar hoe grooter de riikdom was van zijp profecfantsehe vorming pn ervaring hoe grooter ook hpf o'fpr werd, dat hii met riip begrip en vrij besluit aan de Moederkerk kwam hrengen. een offer dat hem verder tot d verhevenste hoogte van z"n heldhaftig dichterschap ^■edragen heeft. DOODELIJK ONGELUK OP DE NIEUWE MAAS Zaterdagmiddag roeide de 19-jarige «chippersknecht P. Loonstra. van het «chip Jutuma uit Groningen, met een roeiboot op de Nieuwe Maas voor dp gemeente IJsselmonde. Van den kant van Rotterdam kwam een 6leepboot met achter zich twee schepen die men ter plaatse wilde leggen. L. hield plot seling op met roeien en de roeiboot werd vermoedelijk in den stroom me iegetrokken. althans zii kapseisde. L. "m zich aan een der schenen beet het andere, schip dreef daartegen aan en verpletterde den ongelukkige. NIEUW STADHUIS IN DE RESIDENTIE In de Zaterdag gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzitter medegedeeld dat verwacht rr.ag worden, dat in het begin van 1939 de eerste spade in den grond zal kun nen worden gestoken voor den bouw van het nieuwe stadhuis op het Alexan derveld. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN OVERLEDEN OOSTERHOUT (Geld). 22 November De 83-jarige landbouwer J. L. te Ons terhout (Betuwe) die vanmiddag hooi van den zolder ging halen, stapte mi? en viel van zes meter hoogte op den vloer. De man werd hoogst ernstig ge wond. Hij is enkele uren na het onge luk overleden. DE „BODIL" VLOT TERNEUZEN. 22 November. Het Deensche S.S. „Bodil" dat ter hoogte van het Koniinensr^nar fWesterschel- de) is omhooggevaren, is met behulp van twee sleepbooten vlot getrokken waarna het. oogenschijnlijk zonder schade te hebben opgeloopen, de reis heeft voortgezet. GEVAARLIJKE AARDIGHEID DELFT. 22 November Op het ter rein van de Oiiefabrieken „Calve Delft' zijn vanmorgen twee jonge arbeiden* toen zij op een hoogte van twaalf metpr voor de aardigheid aan de ketting van een hiischkraan gingpp hangen geval len. De 22-jarige J TJsplenbprg brak een arm Dp 22 jarige p Smit liep een ware hersenschudding op Beiden wer den naar het gasthuis te Delft overge bracht. Grand Théêtre. Van Vrijdag 19 t.m. Donderdag 25 November vertoo- ning van da film „Angel." Zondag 1.45. 4.6.15 cn 8.30 uur. Avondvoorstelling ovartge dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 UUT n.m matioée. City Théater. 22 Novemher vertooning van de film „Swing High, Swing low." Op 23. 24 en 25 November vertoo ning van de film „Het congres danst." Zondag 1.45 4 uur 6.15 en 8.30 uur fPoorloopend) Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 615 en 8.30 uur Overige dagen 8.10 uur Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur Museum Fléblte, Wastsingel. Geopend dagelijke van 1012 en 1—4 uur uitgezonderd Zondaga. 's Zaterdags 1012 en 1-303 uur. (Stadgenonten hebben 's Zaterdags vrijpn topgnng) Sterbuis Beekenst.laan 6. Iedere avond geoppnd en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edieon- straat 35 Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. Glldebuls A.E.6 Vo Zuidsingel 16. Verkoopstentoonstelling van schet sen. grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 3—28 November, dag. 10—5 uur n.m. 11 t.m. 30 Novemher. Sierkunst Tentoonstelling schilderijen teeke- ningen en grafiek van J. Bezaan. Dag 105 uur. 13 t.m. 28 Novemher. De Poth Amersf Kunstkring Tentoonstelling schilderijen van mej T G M van Hettinga Tromp en van srhildprijeD en ceramiek van H Karaerlingb Onnes Dag 104 uur. 24 Novemher. Theosofische Loge. Openbare lezing van den he?r Vis ser over Thereofjp 8 15 uur n.m 24 Novemher. 's Prinsenhof N.R.V. Wintersportlezing. 8.15 uur. 24, 25 en 27 November Ami rit ia. Jubileumuitvoeringen Gymnastiek- vereeniging Excelsior. 24 November. De Valk. Propa- ganda-avond Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. 8 uur. 24, 25, 27 November. Amicitia. Jubileumuitvoering Gymnaetiekver- eeniging Excelsior. 8 uur. 24 November. Amicitia. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Middag voor de leden. 2.30 uur n.m. 25 November. De Valk. I.O.G.T. 8 uur. 25 November Pp Valk Propagan- da-avond I.O.G.T 8 uur 26 November Amicitia. 't Nut Gooisch Symphonie Orkest. 26 November. Monopole. Genoot- schap Nederland—Frankrijk. Spre ker de heer Josset. 8 uur. 27 November. De Valk. 47ste j'aar- feest van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. 8 uur. 29 Novemher. Remonstr. Kerk. N.P.B. De heer G. van Veen spreekt over: Confessional isme en Huma nisme. 8 uur. 29 November.. Volksgebouw. Inst. v. Arb. Ontwikkeling. S. de la Bella over: „Hoe het N.V.V. denkt over ordening" 8 uur. 30 November. Amicitia. Ned. Ka meropera. Fra Diavolo. 8 uur. BAARN 13 November t.m. 3 December. Baarnsch Lyceum Tentoonstelling schilderijen, tekeningen en studies van Ankie Orommelin. Dag. 19—4 en Zondags 1.304. ZEIST 27 November. Figi. Fritz Hirech Operette: „Sag beim Ab6chied leisp Servuc" 8 uui. •s-GRAVENHAGE, 22 November. Vrijdag en Zaterdag heeft de hoofdver kenner van de Nederlandsche padvin ders afscheid genomen. Officieel is het ontslag Zaterdag ingegaan en heden is de benoeming van Z.K.H. Prins Bern- hard tot Koninklijk commissaris van de Nederlandsche padvinders van kracht geworden. Voor zijn afscheid heeft vice-admiraal Ramhonnet, in zijn hoedanigheid van hoofd verkenner, de vergadering van de stichting Wereldjamboree 1937 gepresi deerd. De vergadering besloot tot liquidatie van de stichting en benoemde tot le den der commissie van liquidatie de heeren: A. Oosterlee hoofdcommissaris, A. H. van Leeuwen, penningmeester van de Nederlandsche padvinders en C. W. Becking, penningmeester van de jamboree 1937 Het voordeelig saldo, dat de Jambo ree heeft opgeleverd en welk bedrag nog niet is vastgesteld, zal besteed worden voor de herstelling van het Rambonnet-fonds en zoo mogelijk voor de aanschaffing van een kampeercen- tnjm in het w esten des lands, hetzij In Noord-, hetzij in Zuid-Holland-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6