MILITAIR COMPLOT TEGEN DE FRANSCHE REPUBLIEK Dictatoriaal regiem mmssrn J. A. SCHOTERMAN ZN. ST. SMIUON \929 'sW erelds' draaiboek Kinderhoekje HET HELSCH COMPLOT AKKERTJES Geheime monarchistische organisatie geheel en al klaar voor een burgeroorlog Nu komen de rheumatische pijnen WAT ETEN WIJ MORGEN? WIJNHANDEL Ao. 1878 Ucrstr. 17 - Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker f53. Mijn en dijn W. K. v. ROS SUM 18 LANGESTRAAT Vesten Pullovers Sjaals Kiibler-K leeding .^ac' o-programma s Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 PARIJS, 23 November. (Havas). Het ministerie van bin- nenlandsehe zaken heeft hedenavond het volgende communi qué gepubliceerd: Er is een uitgebreid complot tegen de republikeinsche instel lingen ontdekt. Het onderzoek, dat is ingesteld door de natio nale veiligheidspolitie, en de prefectuur van politie, welke sinds weken een lofwaardige activiteit ontplooien, heeft voor het oogenblik geleid tot de in beslagneming van een belangrijke hoeveelheid militair materiaal, dat voor een groot deel van bui- tenlandschen oorsprong was: geweer-mitrailleurs, geweren, mi- traillettes, revolvers, granaten, patronen, ontplofbare stoffen, enz., enz. Het onderzoek, dat verricht is in den zetel van de hypotheek bank voor de binnenscheepvaart, welker gedelegeerde admini strateur de l'Oncle heet, een ingenieur van de scheepswerven Penhoet, heeft aan het licht gebracht, dat men stond tegenover een geheime op militaire leest geschoeide organisatie, die een volkomen navolging was van het leger. Zij omvatte een staf met zijn bureaux en een geneeskundigen dienst. De verdeeling der effectieven in divisies, brigades, regimenten, bataljons, e.d., wijst er op, dat deze organisatie onbetwistbaar berekend was op een burgeroorlog. Een complete spionnagedienst had alle gegevens ver zameld „De regeering is paraat" Het communiqué zegt verder: „De in beslag genomen documenten toonen aan. dat de schuldigen zich ten doel hadden' gesteld den republikein schen vorm. "welke het land zich vrije lijk had gegeven, te vervangen door een regiem van dictatuur, dat aan een her en dergelijke kwaaltjes, die hel gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. jftederltndxfi Ongeëvenaard bi) gevalle koo i 'roduct Gfiep, rheumensche pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per IS tl. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept wn Apotheker Dumont stel der monarchie zou moeten vooraf gaan. Dit pion een opstand te ontketenen was nauwgezet voorbereid. Bij de huiszoekingen heeft men met name materiaal ontdekt, dat bestemd was om valsche identiteits6tukken te vervaardigen een instructie voor het vervoer van wapens, inlichtingen over de openbare macht in het departement van Seine-et-Oi$e en Spine-et-Marne. mpt de namen der officieren en het materiaal van regimenten, blanco for mulieren voor dienstorders, welke van de militaire bureaux ontvreemd waren, nauwkeurige gegevens over de riolen van Parijs met daarop aangegeven de wegen, welke leiden naar de kamer van afgevaardigden, plattegronden der redactle-bureaux van linksche bladen en van de woningen van socialistische afgevaardigden, lijsten met namen van ministers en parlementsleden, die op het eerste sein zouden moeten worden gearresteerd, een dossier, dat gegevens bevatte om zich meester te maken van de remises der openbare vervoermidde len, enz. Onderzoek wordt voortgezet Deze voorbereidingen zijn mislukt dank zij de waakzaamheid der re geering. welke vertrouwen heeft in het land. De republikeinsche instel lingen hebben niets te vreezen van de opstandige ondernemingen. Het onderzoek heeft reeds te waardee- ren resultaten opgeleverd Het zal zonder onderbreking worden voort gezet. De handelwijzen der schuldigen zul len gestreng worden gestraft Te dien einde zal het niet noodig zijn uitzonde ringswetten te vragen, daar de republi keinsche wetten voldoende zijn om de veiligheid van het regiem te verzeke ren. De regeering is'zeker van zich zelf. Zij is in staat iedere misdadige actie, welke tegen de republiek gericht is. weg te vagen en zij acht de Fransche democratie goed verzekerd." Het door den directeur van het kabi net van den minister van binnenland sche zaken. Dormoy. aan de pers ter hand gesteld communiqué over de acti viteit der bedrijvers van ..een complot tegen de republikeinsche instellingen" werd door geen enkel commentaar ge volgd. De nationale veiligheidspolitie moest de namen geven, doch deed dat niet. Op de vragen van vele journalisten verschool de directeur van het kabinet zich achter de directeuren der nationa le veiligheidspolitie en der ju6titioneele politie. Hij zeide slechts: „De minister heeft zich er toe be paald een kijk te geven op het geheel en op de politieke zijde van deze zaak. De nationale veiligheidspolitie en de justitioneele politie nemen een groote geheimhouding in acht. De komende dag zal ongetwijfeld in teressante en nauwkeuriger onthullin gen brengen." Reeds eerder had Havas gemeld: Het blad Le Soir bericht, dat te Louveciennes een huiszoeking ie verricht in een kasteel, dat heeft toebehoord aan Frangoi6 Coty. die eigenaar-directeur was van het blad Ami du Peuple. Deze huiszoeking maakt deel uit van het algemeene onderzoek inzake de Cagoulards. Het blad verklaart, dat op zestien meter onder den grond gepantserde ruim ten zijn ontdekt alsmede onderaard- sche gangen ter lengte van honder den meters. De Paris Soir schrijft: In het hegin van den middag werden pertinente mededeelingen gedaan omtrent vijf ar restaties, die de politie in hei grootste geheim in de zaak der cagoulards heeft verricht. De namen der In hechtenis genomen personen zijn niet bekend ge maakt, doch men vraagt zich af. of onder hen niet de architecten en aan nemers voorkomen, die de verdachte ondergrondsche werken onder een :root pand in de Vendöme-wijk zouden heb ben uitgevoerd. Naar aanleiding van een huiszoeking die verricht is bij den ingenieur de l'Oncle in de Avenue Rodin beeft de Sureté Nationale hedenmorgen ver klaard. dat hieromtrent niet kan wor den medegedeeld, alvorens de 'n beslag genomen papieren zijn bestudeerd. De inspecteur-generaal van den dienst der crimineele politie heeft verklaard: ,de zaak is ernstig. Wil trachten een beschuldiging op solieden grondslag op te bouwen, alvorens verscheidene na men bij het ongeduldige publiek be kend te maken." De rechter van instructie heeft tegen vier personen, die uitgenoodigd worden uitlegging te geven over de zaak der cagoulards bevel tot voorgeleiding uit gevaardigd. Voor de koffietafel Hambroodjes. Voor de middagtafel Kalfslever Macaroni Tomatensaus Flensjes Bereiding kalfslever: 4 plakken kalfs lever (van 125 gr.), 60 gr. boter, wat zout en peper, wat bloem. Wasch de kalfslever, wrijf ze in met zout en peper, bestrooi zo met wat bloem. Maak de boter in de koekepan heet en bak daarin snel de lever. Doe wat water in de pan en laat de lever in een dichtgedekte pan zachtjes gaar wor den. Voor de tomatensaus: 2 bouillonblokjes, 6 d.L. water, toma tenpuree uit blik. 50 gr. bloem. 50 gr. boter. Smelt de boter In een steelpan, roer er de bloem door. voeg er de bouillon bij en laat de saus even doorkoken. Voeg er tomatenpuree naar smaak aan toe en maak de saus verder op smaak af met wat zout peper enz. DIT jaar Onzes Heeren 1937 kent toe standen. die eerder de Middeleeuwen in herinnering brengen, toen tolboo men en dagtochten nog den maatstaf van het leven vormden dan een indruk geven van een eeuw waarin alle wetenschap en techniek der menschen het er op aan legt afstanden te niet te doen. Het lijkt wel ol de moderne tijdgeest even zijn houvast liecft verloren op het dorpje in het Saar- gebied v aar we het even over zullen hebben Het leven in hel Fransche dorpje Rosbruck dat in Duitschland alleen bekend is als Nassweiler is een tastbaar voorbeeld van hoe één man een heel volk zijn wil kan op leggen. aan een bevolking die maar met zich laat sollen. Na het Saar-plebisciet van enkele ja ren geleden trok een internationale grenscommissie een roode stippellijn op de kaart van Europa en nu gebeurde het, dat die lijn toevallig door de hoofd straat van een aardig boerendorpje liep. Geen zwaardslag, geen aardbeving had dat dorpje doelmatiger in twee stukken kunnen verdeelen Aan den eenen kant een hakenkruisvlag en er recht te^en over het blauw-wit-rood van de Fran- sche vlag, 6pionnage tegenover contra- spionnage, de stram stappende Duit- sche bruinhemden tegenover de onver schillige zwierigheid van de Fransche gendarmen met hun capes los over den schouder, een laag van roode aarde die het Duitsche land aangeeft, naast hel grijze stof van den Franschen grond, hel nazi-saluut van den half opgeheven arm tegenover de klap op den schouder van den jovialen Franschman, uniformen met beenkappen links, Baskische mut sen en halsdoeken rechts, Duitsch tegen over Fransch, natie tegenover natie, scherper dan waar ook. Op een hoek van de straat staat een bakkerswinkel, die een behoorlijke klan dizie had. Maar nu leeft de bakker er een halve straat, waarvan meer en meer bewoners wegtrekken. Tegenover den winkel woont een groot gezin, een van zijn beste klanten, maar se.lert oen Duitsche douanebeambte een witte brood in beslag nam en een boete op legde van vijftig mark. komt er geen v^n den overkant nog even den winkel binnenlpopen, maar moet het dienst meisje dagelijks anderhaJven kilometer het dorp door om brood te halen, 's Mor gens staat er links een kruidenierswa gen uit Rosbruck en rechts een uit Nassweiler. De kinderen 6pelen aan hun eigen straatkant, volwassenen mogen zelfs niet meer met elkaar staan pra ten. Zoo nu en dan worden oude vriendschappen nog weieens bckrach tigd met een dinertje of een vezt-llie avondje, maar dan vindt dat plaats me' al den rompslomp van visa's en oas poorten, die de buitenlander in eer vreemd land kent. En dat is niet pre cies bevorderlijk voor een gezellige sfeer. Duitsche arbeiders, die vroeger 's Za terdagsavonds een kaartje kwamen lfg gen in de Fransche café's komen ei nu niet meer, omdat ze zelfs niet eer.s ge noeg geld over de grens mee kunnen nemen voor een glaö bier. Kinderen ziU ten soms te pruilen om hun speelgoed, dat ze niet durven halen, >mdat het over de streep geraakt is. Nu en dan trapt een goedmoedige wachtpost een voetbal terug naar een stelletje jongens, dat er verlegen en sprakeloo6 om vieagt. Als hij den bal had opg»raa;'t en te ruggegeven, dan had hij een overtre ding van de douanewet begaan. En zóó is het. dat zich langzaamaan variaties van temperamenten beginnen te ontwikkelen, die later vcpI later, a's nationale karfaktertrekken, gekenmerkt worden. Schoolonderricht, taalverbcd, politieke en geschiedkundige verval- schingen. heel het machtig apparaat ücr moderne propaganda wordt gebruikt, om den inzet van dit spelletje van mijn en dijn tusechen de statjn te vergroo- ten. Met die verschillen mengt zich ook de bitterheid. Het kan niet and «rs of een moeder wordt bitter, wanneer in de straal hier de boter tweemaal zooveel kost als daar, wanneer hier het vleesch met moeite te krijgen is, terwijl de sla- gensétalages aan den overkant te klein zijn om den voorraad uit te stallen. De heele macht en druk van een grooten staat schijnt er op gericht te zijn moe ders te beletten haar zonen goed te voeden. En waarom? qfp „Och, weren alle menschen wijs (Dat Is heelemael niet noodig, al* iNt&tfwl re achter het stuur meer 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we el hééj tevredenrljnl) DONDERDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO 8.0O— 9.15 Gram.muziek NCRV 10.00 Gram. muziek 10.15 Morgendienst KRO 10.45 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO- Orkest en gram.platen NCRV 2.00 Handwerkuurtjo 3.00 Gram.muziek 3.46 Bu'bellezing 4.15 Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.15 Gram.muziek 6.30 Arnhems Strijkkwartet en gram.platen 6.15 Gram.muziek 6.45 CNV-kwartiertJe 7.00 Bcridhten 7.16 Causerieën vanwege de Nationaal Christ. Onderwysvcreeniging 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Gram.mu ziek 9.00 „Activeering van gemeentele den", causerie 9.30 Amsterdamsch Salon- orkest (10.0010.05 Berjchton ANP) 10.45 Gymnastiekles 11.00—12.00 Gram. muziek, Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M: AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Het Om roeporkest en solist. In de pauze: Declama tie 12.45 Kovacs Lajos' orkest en soliste 2.00 Voor de vrouw 2.30 Zang en pia no 3.00 Knipcursus 3.45 Orgelspel 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gr.- muziok 1.50 Voor de kinderen - 5.30 Hot Omroeporkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansoi'ke>t 7.30 Engelsche les 8.00 Reportage schaakmatch. Berichten ANP, Mededeelin gen s.15 De Twiligtht Screnaders 9.00 Leidsch Dameskoor 9.20 Reportage schaak match 9.30 Gram.muziek 9.45 Het Con certgebouw-orkest 10.45 Reportage Schaakmatch 11.00 Berichten ANP. Hier na: AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Orgel spel. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.45 en 12.05 Gram.muziek 12.50 Het Trocadero- Cinenia-Orkcst 1.35—2.20 Gram.muziek 3.10 „The Black Hand", causerie 3.25 Gram.muziek 3.35 Het Stedelijk Orkest van Bournemouth en solist 5.05 Causerie „Some Suggestions for the Broader Figure" 5.20 Jack White en zijn Collegians 6.20 Berichten 6.40 Causerie ..Books 1 read twice" 7.00 Orgelspel 7.20 De BBC- Zangers 7.50 Jack Jackson en zijn Band m.m.v. solisten 8.20 Variété-programma 9.00 Causerie „Men Talking" 9.20 Be richten 9.40 Het BBC-Theater-orkest 10.20 Kerkdienst 10.40 Het Kutdher Strijk kwartet 11.15 Billy Cotton en zijn Band 83. Deze mannen waren de handlangers van een bendeleider uit Kanakapala. een Indiër, die den heelen dag niets anders deed dan sigaretten rooken en verder een heeleboel mannen onder zich had. die hem stipt gehoorzaamden. 84. Alle pogingen van dokter Bergman om den kostbaren steen in de stad zelf te verkoopen, mislukten. Er was niemand die over zooveel geld beschikte. Alle kooplie den raadden hem aan er mee naar Bombay te- gaan. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10, 10.40 en 11.20 Gram.muziek -r 12.40 W. Cantrelle- Orkest en zang 3.20.en 4.20 Zang 7.50 Pianovoordracht 8.35 Gram.muziek 8.50 Nationaal Orkest 10.50 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Plietzsch-Marko- Orkcst 7.50 E. Börsèhel's orkest 8.50 Pianovoordracht 9.20 Volkslicderenconcert 11.20 Orkestconcert 12.35 Stedelijk Or kest van Coblenz 1.35 L. Malachowski'l orkest, 3.20 Omroep-Amusementsorkest 5.20 SoliRtenconcert 6.30 Omroeporkest 7.20 Undine", opera 9.5011.20 Rehfeld- Orkest Balalaika-Orkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.60 Zang 1.00 Salon orkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50 Zang 2.002.20 Gram.muziek 5.20 Sa lonorkest 6.50 Gram.muziek 7.23 dito 8.20 Omroepdansorkest 9.20 Omroep- symphonie-orkest en Declamator 10.30 11.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Om roeporkest 1.302.20 en 5.20 Gram.mu ziek 6.35 Kleinorkest 7.35 Gram.mu ziek 8.20 Omroeporkest en soliste 9.35 Radiotooncel 10.05 Gram.muziek 10.30 11.20 Solistcnconcert. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest 8.20 Berichten 8.35 Vervolg concert 9.20 Berichten 9.50 Pia novoordracht 10.05 Weerbericht 10.20— 11.20 O. Joost en zijn orkest. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 10) „Zeker niet Jfise Harman heeft zich inderdaad te veel aangematigd. Ik zal haar erop wijzen, hoe gevaarlijk het it? miss Dempster in den toestand waar ze op het oogenblik in is. alleen te la ten, met niemand anders om op haar te passen, dan het meisje waar u van vertelde Is er verder nog iets?" Mrs Dalgleish keek eenigszins angstig orn zich heen en lipp zelfs naar de deur en opende die om te zien, of er iemand achter te luisteren stond. „Ik durf het bijna niet te zeggen, dok ter. Maar ze heeft de kast. gesloten en ze geeft miss Dempster dingen daaruit dingen die u niet gezegd hebt, dat ze moest hebben. Uw medicijnen staan openlijk op het kleine tafeltje, maar ik ben er bijna zeker van, dat zij ze door den gootsteen gooit Ik heb het haar een keer zien dopn. Nou wat kan zp in die kast hebben? Als zij er ipts onschuldigs in verborgen heeft, waarom heeft ze de boel dan afgesloten? fk ben hier al bij na dertig Jaar in huis en het eenige wat miss Dempster altijd afgesloten hield, was haar bureau in de bibliotheek. Waar ze haar geld in bewaarde. En ze heeft me dikwijls de sleutel ervan ge geven om er iets voor haar uit te krij gen. al6 ze boven ziek lag." De dokter streek over zijn kin en schudde zijn hoofd. „Wat u me daar vertelt, bevalt me inderdaad heelemaal niet. mns. Dal gleish en het lijkt me wel, dat we in het belang van miss Dempster onze ooren en oogen wijd open moeten hou den. Miss Harman is natuurlijk be zorgd voor eigen toekomst. Ze komt uit een armoedig garnizoenstadje en wil er zeker van zijn. dat ze niet weer uit zoo'n c-oed. rijk tehuis, als dat van misc Dempster, gezet wordt" Aangemopdigd door den familiairen toon van den dokter, kwam Dalgleish een stap dichterbij terwijl de sluwe Meikle zijn hals uitstrekte, alsof hij ernaar snakte de volgende woorden te hooren. „Ik gun haar best, dat ze iets krijgt, maar miss Dempster heeft me zeven maanden geleden verteld, dat ze haar geld verdeeld had en dat allen, die haar trouw gediend hadden hun beloo ning zouden ontvangen Dat vvas toen ze pas hersteld was van den laatsten aanval, die ze in den hprfst gehad heeft Maar sindsdien heeft zij zich te gen ons gekeerd. Vandaag heeft ze me zelf6 bevolen haar kamer te verlaten Maar uw vader mr. Ruthven. die haar zaken behandelt, zal ons toch wel recht l^tep wedervaren, ondanks miss Har man?" „Kijk eens. dat ie mijn afdeeling niet. Ik ben hier enkel en alleen om voor 'I lichamelijk welzijn van miss Dempster te zorgen. Maar ik heb er van mijn vader niets over gehoord, dat miss Dempster haar testament heeft laten veranderen. Ik geloof niet, dat het kwaad kan, dat ik jullie twee trou we zielen, dit vertel en ik verzeker jullie, dat ik diep met jullie meevoel." Hij sprak minzaam en vermeed het hen aan te zien en onmiddellijk kwam er een blik van voldoening op hun be- geerige gezichten. Toen wendde dr. Ruthven zich naar de deur „We moesten nu maar naar boven gaan. Miss Harman is nog steeds in de eetkamer. Misschien kunnen we iets ontdekken, voordat zij boven komt." „Maar die meid die Christina Cald- wel zit er toch immers de betaalde spionne van miss Harman. zoo waar als ik leef." „Het lijkt me wel, dat wij met ons tvveeen van haar af kunnen komen", zei de dokter onverschillig en tezamen verlieten ze de kamer en liepen de trap op naar boven. Ze vonden het meisje op haar post en ofschoon ze opstond, toen de dokter binnenkwam, maakte ze geen aanstal ten om weg te gaan. Miss Dempster lag als een uur te voren, blijkbaar be wusteloos. Het oogenblik, dat ze bij haar volle verstand was. was slechts van voorbijgaanden aard eeweest. L)r. Ruthven wreef zich. naar waren doktersaard in de handen, knikte tegen C hristina en liep naar het vuur. waar hij zich overheen boog om zijn handen te warmen. Toen hij zich weer oprichtte, wierp hij een doordringenden blik op Christina en maakte bij zichzelf uit, dat hij met haar geen consideraties behoef de te hebben. Toch beval hij haar niet onmiddellijk de kamer te verlaten. Als het aan hem lag. maakte Ruthven nooit vijanden zelfs niet van de meest onbeduidende persoon. Dit was een politiek, die zijn vader hem op zeer jeugdigen leeftijd ingeprent had. Toen zijn handen genoeg verwarmd waren, naderde hij het bed, nam miss Dempster's slappe hand in de zijne en voelde haar pols. Toen legde hij haar heel voorzichtig weer neer en trok een ernsiig gezicht. „Ik heb heet water noodig, meisje, kokend heet water", zei hij en keek Christina aan. „Wil jij e\en naar de keuken gaan en wat voor me halen? Maar zorg er vooral voor, dat het ge kookt heeft, anders heb ik er niets aan." Christina keek van den een naar den ander en wist niet wat ze doen moest. Ze durfde werkelijk niet weigeren zoo'n redelijk bevel op te volgen en trachtte haar geweten te sussen met de gedach te, dat in de handen van den dokter miss Dempster wel volkomen veilie zou zijn. Ze verliet dp kamer, maar wenschte uit den grond van haar hart. dat miss Harman naar boven zou ko men. Een oogenblik toen ze langs de deur van de eetkamer kwam vroeg ze zich af, of het niet beter zou zijn als ze miss Harman waarschuwde, maar bij zichzelf overleggend, dat dr. Rtith- ven's komst misschien al aangekondigd was en dat haar boodschap dus over bodig zou blijken en wol eens verkeerd opgevat kon worden, liep ze door naar het sousferrein In de keuken bemerkte z3, dat alle ketels leeg waren en dus zat er niets anders voor haar op dan kond water op te zetten, het vuur. dat uitge gaan was, met een paar houtjes weer aan te maken en met den blaasbalg vurig aan te wakkeren en verder gedul dig te wachten. Zoodra ze de kamer verlaten had, deed dr. Ruthven de deur dicht en draaide den sleutel zachtjes in het slot om, terwijl mrs Dalgleish zijn voor beeld volgde en de deur. die naar de kleed'kamer leidde sloot. Miss Dempster's bed was een van die ouderwetsche, vler-stijlige ledikanten met gordijnen, die erom heen getrokken konden worden en het zoodoende als muren van de verdere kamer afsloten Het stond tusschen de deur van de kleedkamer en de andere deur, zoodat het, wanneer de gordijnen, al was het slechts gedeeltelijk dichtgetrokken wa ren. mogelijk was. door een van heide deuren binnen te komen, zonder dat de gene, die in het bed lag, er iets van bemerkte. Vroeger had er een draaibare toilet spiegel tusschen de ramen gestaan, die echter bij het begin van miss Demp ster's ziekte verwijderd was en plaats gemaakt had voor een nuttig tafelt ie. waar de medicijnen pn andere artike len. die in een ziekenkamer noodig zijn. op gezet konden worden Alice Harman had die kleine verandering aan laten brengen, maar het bleek la ter. voor haar eigen belangen, een ern stige fout geweest te zijn. Nadat ze zich aldus tegen onver wachte stoornissen beveiligd hadden, liep de dokter naar de kast. die recht tegenover de deur gelegen was, die op het portaal uitkwam Hij bemerkte, dal zij inderdaad stevig afgpsloten was Al le sloten en sleutels in het oude huis waren van een sterk en betrouwbaar maaksel, zoodat er niet gemakkelijk mee te knoeien viel „Ik ben het met u eens, dat dit er niet zoo best uitziet, mrs. Dalgleish en ik geloof, dat het in het belang van de patiënt onze plicht is, haar open te krijgen Tk vertrouw er op dat u van nacht. als ik er in geslaagd ben mis* Harman ervan te overtuigen, dat het absolute plicht is de nachtwake aan u ovpr te laten, uw uiterste best zul» doen om de kast open te krijgen. U kunt alle andere sleutels van het huis probeeren. Misschien zijn ze wel alle maal volgens hetzelfde model gemaakt." „Ik zal er voor zoreen, dokter; er zijn heel wat sleutels in huis en ik zal zo allemaal probeeren, voordat ik het op geef." „In het belang van onze patiënt is het noodig eenige diplomatie te ge bruiken en niemand zal ons dankbaar der zijn dan miss Dempster zelf. Ze is ongelwijfeld verblind door dit meisje, dat alle scherpzinnigheid bezit van menschen. die geheel op zichzelf aan gewezen zijn om aan de kost te ko men, maar misschien kunnen wij op volkomen rechtmatige wijze haar plan nen nog verijdelen. Maar u moet heel voorzichtig zijn Vergeet niet dat ik u Nolkomen vertrouw ik hoop niet, dat u dat vertrouwen beschamen zult." „Nee, dokter. Ik zal mijn best doen mijn meesteres uit haar klauwen te redden en u te helpen", zei Dalgleish hartstochtelijk, opgetogen over het vooruitzicht over haar vijandin te kun nen triomfeeren. „Nu zullen we eens zien, wat we hier kunnen doen" zei de dokter, terwijl hij naar hot bed' toeliep. „Dat meisje blijft lang uit met het heete water. Dat toont ahvepr. dat uw vermoedens waar zijn en dat zij vreeselijk laks is als het erop aankomt de oude dame werkelijk te helpen. Het verhaast me werkelijk, dat een dame van miss Dempster's ca paciteiten er zoo gemakkelijk ingeloo- pen is. Maar ongetwijfeld heeft miss Harman iets van de avondturierster in zich en is zoodbende in staat geweest haar tante als het ware te betooveren, wier afnemende krachten haar speciaal voor het doel geschikt maakten." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2