LAATSTE BERICHTEN Hongersnood bedreigt OPMARSCH DER Japanneezen Sjanghai DE ZAAK DER „Cagoulards" Frank's Lunchroom EEN MOOIE LAMP J. B0EKEN00GEN HEEFT ER EEN VOOR U Focke S. Klein Amersfoortsch Dagblad Nieuwe fabriek voor oorlogsindustrie te den Haag TE LAAT SIGNAAL van oversteken gegeven Chauffeur in cabine bekneld Werkverschaffing en ontginning in N.-Brabant DIEFSTALLEN IN WARENHUIZEN Het P.T.T.-bedrijf in discussie DE WIJZIGING DER crisisinvoerwet Instelling commissie van deskundigen VERBODEN WEG WEDSTRIJD? DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Roekelooze capriolen van een sportvlieger UIT DE STAATSCOURANT De lasten op suiker Een auto door gladheid nabij Groningen te water Advertentiën f Wat U schenkt moet goed zijn Afdeeling Advertentie-Bureau Telefoon nos. 513 en 66 Plaatsing van ad-- vertentiën in alle bladen zonder prijsverhoogin Schade voor het bedrijf Ie BLAD PAG. 3 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 de vele en belangrijke diensten aan den lande bewezen. Bij beschikking van den minister van defensie zijn do volgende plaatsin gen gelast: met 13 November 1937: de luitenant ter zee der 2e klasse J. J. C. Korthals Al tee, a.b. Hr. Ms. „Van Speijk". met 29 November 1937: de luitenant ter zee der le klasse A N Schrakamp, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Hydra" en geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam; de luitenant ter zee der 2e klasse Jhr P. L. M. van Geen, a.b. Hr.Ms wachtschip te Willemsoord; de luitenant ter zee der 2e klasse Kon. Mar. Res. J. C. M. Jansen a.b. Hr Ms. wachtschip te Vlissingen. met 2 December 1937: de luitenant ter zee der le klasse A. J. van Hemert, a. b. Hr. Ms. wachtschip te Willems oord. Bij k. b. van 19 November 1937 is met ingang van 1 December 1937 benoemd tot secretaris-generaal bij het departement van justitie: mr. J. R. M. van Angeren, thans admi nistrateur bij dit departement- Zijn met ingang van 1 Januari 1938 herbenoemd in het centraal college voor de reclasseering: tot lid tevens voorzitter: Mr. A. Fentener van Vlis singen; tot lid: Mr. dr. F. Kranenburg, prof. mr. B. M. Taverne en H. Sap, al len wonende te 's-Gravenhnge. Is benoemd tot lid van den Voogdij raad te Almelo: J. F. M. Harbors, arts. wonende te Hengelo (O.). is op zijn verzoek met ingang van 1 December 1937 aan mr. L. J. E van Meeverden, eervol ontslag verleend als secretaris van het algemeen college van topzicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en opvoedingswezen. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Ornnje-Nassau C J. Korten- bach, bouwkundig ambtenaar le klasse bij den rijksgebouwendienst, te Voor burg. Rademnkers-hopjes gaan verhuizen Naar het Hbld. verneemt heeft de N.V. J. B. van Hcyst Zn., fabriek van stamp- en perswerkon aan de Cru- quiuskade te den Haag het moderne fabriekscomplex van de Mij. tot exploi tatie van Radcmaker's Kon. Cacao- en Chocoladefabriek aan de Slachthuis- kade aangekocht, met hot doel daar een deel van haar oorlogsindustrie om der te brengen. Tot nu too word in do fabriek van Van Hevst aan de Cruquiuskade be halve verschillende materialen voor vredesdoeleinden, als radiatoren voor centrale verwarming, ook oorlogsmate riaal vervaardigd, als stalen helmen en stalen beschermingsplaten voor ge- weerschutters in loopgraven. In de naaste toekomst zal Van Heyst zich echter ook gaan bezighouden met de vervaardiging van ander oorlogs-» materiaal, o a. van granaathulzcn. De chocolade- en hopjes-industrie van Radamaker zal in verband hier mede worden overgebracht naar het to restaurcercn fabriekspand van de pa pierindustrie Van Straten en Roon. dat eenige jaren geleden grootendeols door brand is vernield. Deze papierindustrie heeft zich na dien brand, zooals be kend, elders in ons land gevestigd. In verband met het gevaar voor dd omgeving, dat vulling van granaten enz. zou opleveren in de fabriek aan do Slachthuiskadc, zal dit geschieden in de artillcric-werkplaatson aan dö Hembrug. BUITENLAND 7" SJANGHAI, 25 November (Reu ter). Het door den oorlog geteis terde Sjanghai wordt thans door hongersnood bedreigd. Een vooraanstaand lid van het bestuur der internationale neder zetting verklaarde tegenover den Reuter-correspondent, dat de voed selvoorraden nog voor slechts drie dagen toereikend zijn. Men vreest dan ook voor levens- middelenrelletjes. Het incident van gisteren, toen de rijstwinkels in de Fransche concessie door uitgehon gerde Chineezen werden bestormd, is een voorbode van wat men kan verwachten, tenzij de Ja panneezen toelaten, dat de Chineezen terug- keeren naar hun akkers rond Sjanghai. Op het oogenblik worden alleen nog maar levensmiddelen aange voerd door kleine kustvaartuigen en de aanvoer is dan ook lang niet voldoende voor de behoeften. Groo- te menschenmenigten belegeren de rijstwinkels, terwijl op de vracht auto's, die van de dokken komen, een gewapend geleide meerijdt. De toestand is nog verergerd door de aanwezigheid van een miilioen Chineesche vluchtelingen. De in trede van den winter heeft even eens een groote toeneming van het sterftecijfer onder de ondervoede, ternauwernood gekleede en door ontberingen geteisterde Chineesche vluchtelingen tengevolge gehad. SJANGHAI, 25 Nov. (Reuter). [Van Japansche zijde wordt ver klaard. dat de tegenaanval van de Chineezen "is gestuit en dat de Ja pansche opmarsch naar Nanking wordt voortgezet. Japansche oor logsbodems in de Jangtse en in de Hangtsjau-baai hebben de vleu gels van het Chineesche leger be stookt en de Japansche lucht macht heeft bommen geworpen op de verbindingswegen van de Chi neezen, alsmede op de wegen, waar langs zij versterkingen en materiaal ontvangen. [Van Japansche zijde wordt verder verklaard, dat Woesjing geheel is bezet en dat een afdeeling ten Noor den van het Tai Hoe-meer i6 aange komen op vier k.m. van Woesih. Woesih bezet De Japansche troepen hebben volgens Reuter, Woesih bezet en rukken volgens een mededeeling van den woordvoerder' van het Japansche leger thans verder op naar Nanking. Het blad Asahi. dat zich tot dusver van chauvinistische opvattingen heeft onthouden, schrijft thans in scherpe bewoordingen over het verloop van den strijd in China. Laat ons een voorbeeld nemen aan Italië, dat Abessynië ge annexeerd heeft, zoo zegt het blad Laat ons een voorbeeld nemen aan den moed der fascisten Hef Japansche bloed, dat in stroomen vloeit, geeft ons rechten, welke niemand ons zal durven betwis ten. De Hotsji raadt aan China den oorlog te verklaren, teneinde een volledige blokkade van Kanton te bewerkstelli gen. De Kokoemin doet een oproep tot een „heiligen oorlog tegen Engeland" Het Japansch—Chineesche conflict. zoo schrijft dit blad. moet eindigen met de vernietiging van den Engelschen in vloed. niet alleen in China, maar in geheel Azië. (Vervolg van pag. 1) Generaal Du Seigneur aldus meldt Havas nader heeft den nacht doorgebracht in een kamer op het hoofdbureau van de veiligheidspolitie. Vanochtend elf uur is hij naar het pa leis van justitie vervoerd om te worden verhoord door den rechter van instruc tie. De „getuige", zoo wordt de onbeken de genoemd, die vannacht op het hoofd bureau werd gebracht, heeft een lang durig verhoor ondergaan. In de Matin werd medegedeeld, dat het gerucht ging, dat een huiszoeking zou zijn verricht in de villa van gene raal Wevgand in Bretagne. De generaal beeft aan de redactie van het blad ver klaard, dat dit belachelijke insinuaties zijn en indien nog waar is, dat be lachelijkheid doodt, zouden de versprei ders van dit gerucht reeds dood zijn. „Huiszoeking in mijn villa? Ik weet er niets van. Indien het waar zou zijn, dan zou ik er toch wel iets van weten, denk ik. Aangezien het hui9 op het oogenblik niet bewoond wordt, is het geheel gesloten". Op vragen der Journalisten betreffen de den geheimzinnigen arrestant, die vannacht zwaar geboeid werd opge bracht, heeft de inspecteur-generaal der Söretó verklaard: „Hierover spre ken wij later wel. 11 kunt echter ge rust zijn. Het betreft geen arrestatie van vérstrekkende beteekenis". BINNENLAND Wielrijder wordt door vrncht- auto gegrepen en ernstig gewond ELBURG, 25 November. Vanmor gen is op den rijksstraatweg Zwolle— Amersfoort, in de buurt van Oosten dorp bij Elburg, een ernstig ongeluk gebeurd. De fietsrijder K., wonende in het Noordeinde bij Elburg, die op het fiets pad reed, wilde den weg oversteken maar gaf te laat richting aan. De fiet ser werd door een achterop komende vrachtauto gegrepen en ernstig ge wond. De auto reed vervolgens tegen een boom. De bestuurder geraakte ge heel bekneld in de cabine en de wa gen moest ontladen worden, voor men het slachtoffer uit zijn benarde positie kon bevrijden. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn de gewonden naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De chauffeur had slecht9 lichte verwon dingen opgeloopen. De voorkant van den wagen een auto van den besteldienst van Straten, die den dienst UtrechtZwolle onder houdt werd geheel vernield. DEN BOSCH 25 Nov. Op initiatief van het Provinciaal Bestuur van Noord- Brabant is in dit gewest een stichting opgericht genaamd „werkverschaffing en ontginning Noord-Brabant". Deze stichting stelt zich ten doel de bevordering van het verkrijgen van meer bostaans- en vestigingsmogelijkhe den ten plattelande. In de provincie Noord-Brabant mede door werkzaam te zijn in het belang van de verhooging der opbrengst van gronden in den zin van artikel 123d der onteigeningswet. De stichting is gisteren tot stand ge komen in een bijeenkomst van het pro vinciaal bestuur rnet de groote organi saties en vakcentrales. Voorzitter is de Commissaris der Koningin Jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, terwijl Ge deputeerde Staten hun lid A. Th. van Rijen hebben aangewezen en de vak centrales en landbouworganisaties ook in dit bestuur vertegenwoordigd zijn. Bovendien zijn ambtshalve advisee rend lid van het bestuur de directeur van den cultuur technischen dienst te Utrecht, de hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat in Noord-Brabant de inspecteur van de werkverschaffing in Noord-Brabant en het hoofd van den technischen dienst der Noord-Brabant sche streekplannen. 's-GRAVENHAGE, 25 November. Herhaaldelijk kwam het den laatsten tijd voor, dat uit de vitrines van een groot warenhuis in de binnenstad da mestasschen en ander lederwerk wer den ontvreemd. De verscherpte sur veillance, welke de recherche in ver band hiermede op de betreffende af deeling van het warenhuis instelde, heeft gistermiddag succes gehad. Het gelukte den rechercheur een 49-jarige bewoonster van de Paramaribostraat op heeterdaad te betrappen, toen zij zich schuldig maakte aan diefstal van een portemonnaie en een damestasch Bij huiszoeking in de woning van deze vrouw bleek, dat de politie met de aan houding van deze dievegge een goede vangst had gedaan. Men vond in to taal 11 damestasschen. 2 portemon- naies. 2 étui's, benevens een étui met naaigarnituur, welke voorwerpen in dit warenhuis gestolen bleken te ziin De vrouw is op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. BELEEDIGING VAN DR. H. COLIJN LEEUWARDEN, 25 November. Het gerechtshof alhier heeft vandaag arrest gewezen in de zaak tegen J. H. V., 26 jaar oud, zonder beroep vroeger te Have, thans te Hattem wonende, die door da rechtbank te Assen werd ver oordeeld tot een maand gevangenis straf wegens beleediging van Dr. H Colijn in een vergadering van de N. S B Het Hof sprak den verdachte vrij. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis gevraagd. TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. Voort gezet wordt de behandeling van de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1938. De beer Amelink (A.R.) wij6t op het verblijdende feit dat ondanks de tariefverlagingen dit bedrijf een winst heeft opgeleverd van 12miilioen. In verband hiermede vraagt spr. aandacht voor verschillende belangen van groe pen personeel. Het georganiseerd over leg komt niet voldoende tot zijn recht. Spr. sluit zich aan bij wat de heer van Braambeek heeft gezegd. De Zondags- lienst worde zooveel mogelijk verder beperkt. Van de gelegenheid tot het af halen van stukken wordt zoo weinig gebruik gemaakt, dat ze wel kan wor den afgeschaft. Het aantal des Zondags verzonden telegrammen en verkochte postzegels is gering. Bij den postchèque- en girodienst zijn er naar verhouding teveel vrouwelijke ambtenaren Ook in andere takken van dienst gaat de lei ding der P T.T. in deze verkeerde rich ting voort. De heer Wendelaar (Lib.) is de P.T.T.-leiding erkentelijk voor tal van verbeteringen. Echter keurt 6pr. af. dat de eenige postbestelling ten plattelande gewoonlijk des middags gebeurt De automatiseering der telefoon is een ze gen voor het publiek en voor den dienst. Ze komt het aantal aansluitingen ook weer ten goede. Spr. oefent critiek op de radio-con- rrolecommissie. Deze heeft spr een9 het houden van een redevoering verboden, ofschoon niemand spr. van revolution- nnire ophitsing zal verdenken (vroolijk- heid; 9tenf»nen: nou. nou). Spr. zou die rede als^^Jorzitter van den Vrijheids bond houtsFn on mocht dit niet om de politieke strekking. Daartegenover wijst spr. op verschillende uitzendingen van de Vara, waarin wel politiek voorkomt, b.v. in wat Hen Meyer voor werkloozen zegt. Bij dergelijke improvisaties wordt niet vooraf een rede ter goedkeuring naar de controle-commissie gezonden. Spr. dringt aan op gelijke behandeling Spr. acht de Kamer niet de plaats om over de personeelsbelangen te spre ken. Maar toch vraagt spr. of er bij de P.T.T. werktijden voorkomen van over de 48 uren per week en of er door ge brek aan personeel in Amsterdam de eerste stad des rijks, aan het telegraaf kantoor 6oms telegrammen blijven lig gen. Spr. dringt aan op weder-invocring van den rang van hoofdcommies. Ook de heer Bakker (C.H.) brengt hulde aan de P.T.T.-leiding. Doch ver schillende streken ten plattelande zijn de dupe geworden van de rationalisa tie. Spr. vraagt een ernstig onderzoek, om. betreffende het aantal postbcstel lingen. Minister brengt, na overleg met vaste Tweede Kamercom missie, enkele wijzi gingen aan Na mondeling overleg van de vaste commissie der Tweede Kamer inzake handelspolitieke aangelegenheden met tien minister heeft laatstgenoemde con -iderans van het wetsontwerp tot wijzi ging van de crisisinvoerwet gewijzigd in dier voege, dat daarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de gevraagde vol machten tot het nemen van tijdelijke maat regel en gevorderd worden wegens het voortbestaan van de bijzondere om standigheden op economisch en handels- oolitiek gebied, welker bestaan aanlei- ling gaf tot de wijziging in 1933 van de •risisin voorwet 1931. Ten einde voorts te loen uitkomen, dat het niet in het voor nemen van de regeering ligt. hij het ge bruik maken van de gevraagde vol machten ten principale af te wijken van de criteria, welke in het algemeen reeds hij de toepassing van de crisisinvoer wet, zooals deze sedert de wijziging van 1933 luidt, worden gevolgd, verklaarde le minister zich tevens bereid over te nemen de suggestie van de commlssip om het begrip „overmatige invoer" in <le considerans weder op te nemen Daarnaast wordt echter in de conside ans tot uitdrukking gebracht, dat de zevraagde bevoegdheden eveneens ter verdediging en bevordering van den ex nort ter beschikking zullen worden ge *teld. Voorts heeft do minister zich he rend verklaard, de instelling te bevor deren van commissies van deskundigen lie hem over bezwaarschriften inzake •le weigering door het crisisinvoerhureau van bijzondere toewijzingen van advies 'uilen dienen. In Februari van dit jaar werd tegen een aantal wielrenners, leden van de wielerclub de „Spartaan", die op den Leidschen straatweg te 's-Gravenhagf aan het trainen waren, proces-verbaal opgemaakt, omdat zij deel zouden heb ben genomen aan een wegwedstrijd, waarvoor geen vergunning was aange vraagd. De voorzitter van de club, heeft wegens het organiseeren van den wed strijd voor den Haagsehen kantonrech ter terechtgestaan en is veroordeeld tot een geldboete van 10. subs 10 dagen hechtenis. De rechtbank vernietigde heden dit vonnis en sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. MIDDEN-NEDERLAND WOUDENBERG. Heden is na- bij Heuvelsche Steeg op den onbe- waakten overweg in den 6poonveg UtrechtArnhem de 67-jarige mo lenaareknecht B. alhier, die meteen paardbespannen meelwagen den overweg wilde passeeren, door een van uit de richting Arnhem komen den trein gegrepen en gedood. Het paard bekwam zwaar letsel, terwijl de wagen totaal vermorzeld werd. B. was ongehuwd. 'S-GRAVENHAGE, 25 Nov. De 23-jari- ge student R. van L. van Th- heeft op 15 September van het vorig jaar met een door hem op Ypenburg gehuurd vliegtuig boven den Nieuwen Water weg ter hoogte van Maassluis zulke roekelooze capriolen uitgehaald, dat hij met het toestel is afgegleden en in het water is terecht gekomen- Het vliegtuig verdween daarbij geheel in de diepte, doch de heer van Th. wist zich zwem mende te redden. Dit ongeval had hem evenwel in aan raking met den strafrechter gebracht, daar hij de luchtvaart op een zoodani ge wijze heeft uitgeoefend, dat er ge vaar voor do openbare orde of veilig heid was ontstaan (art. 10 luchtvaart wet) en da Delftsche kantonrechter heeft hem daarvoor veroordeeld tot een geldboete van 200 subs- 40 dagen hech tenis. Van dit vonnis is Th. in appèl geko men en heden diende deze zaak voor de Haagsche rechtbank. Uit het onder- zeek bleek, dat verdachte dien dag op Ypenburg een toestel heeft gehuurd, waarmee hij een kennisje, dat per boot naar het buitenland vertrok, uitgeleide zou doen. Inderdaad heeft hij boven het op den Nieuwen Waterweg varende stoomschip „Oranje-Polder" eenige malen rondgecirkeld, doch heeft daarbij veel te laag gevlogen- Op een gegeven moment gleed in een bocht een der vleugels af en raakte het water. Het vliegtuig was toen niet meer op te richten en het ge- heele toestel kwam in het water te recht. Als gètuige-deskundigen werden ge hoord de instructeur der Nationale Luchtvaartschool op Ypenburg, de heer L- D. Asjes en de inspecteur van den luchtvaartdienst de heer J. van der Hevden. „Is vliegen op minder dan 50 Meter hoogte gevaarlijk?" vroeg de president mr. H. Haga. Getuige Asjes: „Voor een ervaren vlieger Langt dat van de weersgesteld heid af. Voor een onervaren vlieger en dat was van Th. zeer zeker"- Getuige Van der Hevden meenrle dat de wijze van bochten maken van ver dachte zeer onvoorzichtig genoemd kon worden Verschillende malen was hij daarbij niet meer dan 10 Meter van de wateroppervlakte geweest. Een kleine misrekening en de kans op een onge val was groot. President: „Was er ook gevaar, dat hij tegen hot schip aan zou vliegen?" Getuige kon dat niet zeggen- Verdachte heeft betoogd, dat hij in de warme lucht van de stoompijpen is terecht gekomen en daardoor is afge gleden. Het O. M. heeft de bevestiging van het vonni6 van den kantonrechter geëischt Bij K. B. is met ingang van 1 Febr. 1938 aan den hoofdingenieur-directeur van den rijks-waterstaat met den per- foonlijken titel van inspecteur-generaal, ir. W. G. C. Gelinck, te Haarlem, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, met dankbetuiging voor Suikerwerk- en chocoladefabri kanten dringen op ver laging aan 's-GRAVENHAGE. 25 Nov. Heden ochtend is ten stadhuize het huwelijk voltrokken tusschen jhr. mr. J H. de Brauw, advocaat te dezer stede en jkvr M. C. W baronesse van Lynden. De bruidegom is een zoon van jhr mr. W. M. de Brauw, rijksadvocaat en rechtsgeleerd adviseur van het huis van II. M de Koningin en van mevr. de Brauw-van Reenen, dame du palais. De bruid is een dochter van mr W J baron van Lynden, opperkamerheer en baronesse van Lynden-d'Hangest d'Ivoy. Na de burgerlijke huwelijksvoltrek king heeft ds. Molenaar het huwelijk in de Duinzichtkerk ingezegend. Het Hoofdbestuur van den Kon Ncd. Middenstandshond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin deze verzocht wordt haar goedkeuring te willen onthouden aan de voorgestelde wijziging in de tariefmachtigingswet 1934. H.MS. KRUISER „GELDERLAND" TE CURASAO AANGEKOMEN 's-GRAVENIIAGE, 25 Nov. Op het departement van defensie is bericht in gekomen, dat H.ms. kruiser „Gelder land" onder hevel van den kapitein ter zee P. B. M. van Straelen, 24 November te Curasao i6 aangekomen. KOSTELOOS. Bij vonnis der Arr.-Recht- bank te Utrecht van 24 No vember 1937 zijn de faillisse menten van: C. GROENENBERG, wonen de te Amersfoort, Havik no. 3. en M. GERRITSEN, wonen de te Amersfoort, van Bem- melstraat 66 opgeheven we gens gebrek aan actief. Amersfoort. 24 Nov. 1937. Snouckaertlaan 19. De Curator: Mr. Dr. M. TYDEMAN. ONDERHOUDT UW LEDEREN JAS MET ZUIVER TRAANVET In alle kleuren 50 cent HUIB HOLSTEIJN VOOR WEINIG GELD IETS FIJNS BESTELD 2 warme kalfscroqaetten 0.25 thuis bezorgd. r. L o. STATION. Telet. 11. Adverteert in dit blad. GEBRUIKT DUS ALTIJD THEE VAN (Oudkerkhof 48 Utrecht) EN UW HUISGENOOTEN ZULLEN TEVREDEN ZIJN! I VOOR ONTBIJT-THEE 25 - 22 CTS. PER ONS 1 VOOR MORGEN. MIDDAG EN AVOND: 31 CTS. P. ONS IETS EXTRA'S 37 40 45 CTS. PER ONS "voooooooooooooeoooooooooocooeeooeoooeeoeooooooooooe^orooooooooootOO Wenscht gij KAMPERBINNENPOORT 5 TELEFOON 1181 De Vereeniging van suikerwerk, en chocoladefabrikanten heeft een adres aan den minister van financiën gezon den, waarin met cijfers wordt betoogd dat de lasten op suiker ernstige schom melingen in het suikerverbruik hebben veroorzaakt. Vast staat in elk geval, dat de lasten op suiker te hoog zijn. Zij bedragen op heden nog f 35.02V&, tegen een wereld marktprijs van f 6.25 of wel een heffing die pl.m. 560 pet. van den prijs bedraagt Rovcndien wordt over do vorenbedoelde heffing nog 4 pet omzetbelasting 01 wel f 1.40 per 100 K.G. betaald, zoonai uiteindelijk de suiker in verwerkten toe stand belast is met een totaal bedrag van f 36.42. Een aantal fabrikanten uit do suiker verwerkende industrie is reeds gedwon gen geweest het bedrijf op to heffen hetwelk geen wonder is met zulke hooge heffingen. De vereeniging verzoekt den minister dringend in het belang van de suiker verwerkende industrie, waarin duizen den arbeiders werkzaam zijn, de verin ging van de lasten op suiker zoo spoedig mogelijk te willen bevorderen. HUWELIJK IN DE HAAGSCHE SOCIETY Dc bestuurder schreeuwde luidkeels om hulp, waar op hij gered werd GRONINGEN, 25 Nov. Na een druiligen regen, bij een temperatuur om bet vriespunt, werden gisteravond in en om Groningen straten en pleinen spiegelglad. Vooral voor automobilisten en wielrijders was bet zeer gevaarlijk. Verscheidene wielrijders kwamen te vallen. De auto's reden slecht9 uiterst langzaam. Om één uur vannacht gleed een auto, welks bestuurder verblind werd door een tegenligger, vlak bij Groningen met kalmen gang van den weg in het Winschoterdicp. Do heer Brouwer, uit Winschoten, die alleen in den wagen zat, schreeuwde luidkeels om hulp, waarop twee heeren toesnel don en hom bevrijdden. Hadden zij zijn angstig schreeuwen niet gehoord dan zou dc automobilist zeker verdronken zijn. Nu kwam hij er met den schrik cn een nat pak af. Nadat hem door een dokter hulp was verleend, is hij naar Groningen gebracht. Do auto is door een kraanwngen ge licht. HET ONTWERP TARIEF MACHTIGINGSWET

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3