JUBILEUM UITVOERING „EXCELSIOR" THEOSOFIE SUPINATOR Amersfoort M, FRA DIAVOLO A. v. d. ZUIDWIND HET LEVEN IN ARGENTINIË MET ANIMO WERD GEWERKT Directeur gehuldigd INBRAAK OP DE KAMP FEESTAVOND VAN „LYDIA" W. SAL OMONS—Enge len Wintersportavond der N.R.V. HUISVROUWEN BIJEEN 350 MENSCHEN 26 NATIONALITEITEN 31ste jaarfeest van den P.C.B. Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS In een vlot en snel tempo volgden de nummers elkaar op DE uitvoeringen van de Amers- foortsche Gymnastiek Vereeniging „Excelsior", waarvan gisteravond in 'de groote zaal van „Amicitia" de pre mière plaats vond. hebben ditmaal een bijzonder cachet. Twintig jaar heeft deze vereeniging de lichame lijke opvoeding te dezer stede beoe fend, zoodat men zeer terecht van deze uitvoeringen iets bijzonders heeft trachten te maken. Daar is men ook volkomen in eeslaagd. Geslaagd ook, omdat het zeer lijvig pro gramma, dat inderdaad „elck wat wils" bood. in een bijzonder snel en vlot tem po werd afgewerkt op een wijze waar voor wij niets dan lof hebben. Klokslag half acht liet de heer J. J. v. <3. L i n d e. direcfpur-voorzitter. zijn „me dewerkers" onder den pittigen „Excel- sior"-marsch van Herman Polak, het too- neel opmarcheeren, waarna het turners- lied werd gespeeld dat staande door de aanwezigen werd aangehoord. Het openingswoord Het is mij, zoo zeide de heer J. J. v. d. Linde, een bijzonder voorrecht thans voor de 20ste maal als voorzitter-directeur een dergelijken avond te mogen openen met U allen een hartelijk welkom te heetén. Zij, die bekend zijn met het sportleven te dezer stede, weten, dat het niet meevalt de 20 jaar te bereiken. Het feit, dat „Ex celsior" nog steeds een krachtige en ge zonde vereeniging is stemt spreker pret tig. In het bijzonder worden welkom ge- heeten de Bureremoester. het bestuur van het K.N.G.V. en den Stichtschen Turn kring, den A.B.v.L.O., den U.P.A.B.. vertegenwoordigers en afgevaardigden van zusterverenigingen uit de pro vincie en de stad, de directeur en leeraren van de R.H.B.S., leerkrach ten van onderwijsinrichtingen, onder steunende leden, leden en oud-le den. Vervolgens dankte de heer v. d Linde het Amersf. Salonorkest, onder lei ding van den heer H. v. d. Vijzel, dat reeds 16 jaar op aangename wijze aan de uitvoeringen van Excelsior medewerkt. Later op den avond werd het orkest ge huldigd, aan de pianiste werd een bloe menmand aangeboden. Zich richtende tot de aanwezigen, zeide Üe leider, dat de aanwezigheid van zoo velen, voor Excelsior het beste bewijs was, dat men medeleeft met de vereeni ging of met het werk der vereeniging sympathiseert. Namens de leden voerde de heer C. Schoenmaker het woord, die den direc teur-voorzitter dankte voor het vele werk, dat hij verricht had voor Excelsior en voor dit jubileum in het bijzonder. Als dank hiervoor overhandigde hij hem een pendule. De uitvoering In ruim drie uur heeft de heer v. d. Linde een programma van 20 nummers laten afwerken, dat een zóó wisselend ka rakter bood. dat vrijwel niemand onbe vredigd vertrokken is. Ieder jaar brengt Excelsior iets nieuws en ook ditmaal is zij hiervan niet afgeweken. En wat zoo verbazend prettig aandoet, is wel het feit, dat alle leden jong of oud, .met veel animo de hen opgelegde taak uitvoeren. Zeker er waren wel eens kleine foutjes, doch wij zijn er van overtuigd, dat deze zullen verdwijnen. Bij de heeren valt een vooruitgang te bespeuren, wat het aantal betreft. Was men voorheen genoodzaakt turners uit Utrecht te laten komen, dit jaar was dit niet noodig. Op hun pres taties komen wij direct terug. De meisjes en dames genoten het voor recht het programma te openen met een 3-tal vrije oefeningen en staafoefeningen. Van beiden waren de oefeningen lang niet eenvoudig, maar ook weer zoo sa mengesteld, dat men niet boven de krach ten ging. En toch was dit nog niet het beste nummer. Na de pauze gaven de da mes vrije oefeningen te zien op Schoote- meijer's pittigen marsch „Koning Voet bal". Bijna feilloos werd dit nummer ge geven in een rhvthme dat veel van de executanten eischte. Ook de jeugd werkte veelvuldig aan de uitvoering van het programma mee. In een kwartiertje kleuter-gymnastiek liet de heer v. d. Linde een greep zien, waar mee men de jeugd bezighoudt, o.a. met bewegingsoefeningen in spelvorm. Bii- zonder aardig was ook het Muizenspel, waarbij de kleuters in muizenpakjes wa ren gestoken, doch de boerendansjes met medewerking van den 8-jarigen accor deonist Jantje v .d. Linde deden het even eens uitstekend. In dit verhand noemen wij tevens de Tirolerdans der meisjes, die in hun nationale kleederdracht een aar- dii? effect maakten. Het brugturnen der heeren bood veel afwisseling. Naast minder goede oefenin gen zagen wij enkele heeren zeer goede oefeningen maken, waarbij wij een ba lans op één arm tot stand zagen maken, benevens dubbel keeren met uitzwaai. Groote behendigheid gaven de dames te zien met knotsoefening in de moderne uitvoering. De gecompliceerde stof werd accuraat uitgevoerd, wat een langdurige studie verried. Voorts vertoonden de jongens nog vrije oefeningen, waarna het eerste deel beslo ten werd door een rhvthmische dans (Me nuet van Boccherini), welke van den zo mer in het Openlucht-theater zoo'n suc ces had. Ditmaal kwam de dans niet zoo goed uit, wat wel aan de ruimte gelegen zal hebben. Ook het tweede deel stond op een hoog peil. Wij noemen slechts het rekturnen der heeren, dat zijn culminatie vond in den reuzenzwaai, de lenigheidsóefenin- gen, volgens het systeem van den Deen Niels Bukh, waarbij wij zgn. gedupliceer de oefenvormen zagen. o.a. spanboog en last not least de oefeningen met grooten ring voor heeren. Iets nieuws op het ge bied van lenigheidsoefeningen, dat ge heel afwijkt van het bestaande, maar niettemin voldeed deze variatie het bes te, welke besloten werd met een fraaien Slotstand. Vervolgens werd nog een Uitbeeldings oefening met zang gedemonstreerd, zwaaiden de meisjes de knotsen, dans ten zij een reidans, turnden de jongens aan de brug hier viel nog veel aan te verbeteren en besloten de dames het geheel met een pakkend slot, de bloe- mendans. Een programma, dat hedenavond en zaterdagavond nogmaals herhaald wordt, doch een bezoek stellig waard is. Rest ons nog te releveeren, dat voor den aanvang aan de dochter van den Burgemeester een bouquet anjers werd aangeboden, terwijl tijdens het brugtur nen der heeren aan den leider van de heeren- en jongensafdeeling. den heer G. v. d. Velden bij monde van den heer Berends een ganglantaarn werd geschon ken. In den afgeloopen nacht heeft men zich door inklimming toegang weten te verschaffen tot een kantoor aan de Kaimp. Er wordt een geldbedrag van enkele guldens vermist. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gister avond 193 wagens aangevoerd. VERDUISTERING? Door een inwoner van Baarn is op het politiebureau aangifte gedaan van ver moedelijke verduistering van een porte- monnaie, inhoudende 15,te zijnen na- deele. De Chr. Meisjesvereeniging vierde in Eben Haëzer het 3-jarig bestaan De Christelijke Meisjesvereeniging „Lydia" hield gisteravond een druk- bezochten feestavond in Eben Haëzer. ter gelegenheid van het 3-jarig be staan. De belangstelling voor dit festijn was zoo geweldig groot, dat velen zich met een staanplaats te vreden moesten stellen. Toch zullen zelfs zij, die moesten staan daarvan geen spijt hebben gehad, wanl er werd een programma uitgevoerd, dat deze groote belangstelling meer dan waard was. Nadat gemeenschappelijk psalm 68 vers 10 gezongen en daarna ge beden was. werd een gedeelte uit den Bijbel voorgelezen. Toen sprak de presi dente, mevrouw Kolk een welkomstwoord waarin ze wees op het doel en streven der vereeniging en de genistheid welke er voor de ouders in gelegen moet zijn, als ze weten, dat er in Lydia een pret tig. opgewekt christelijk vereenigingsle ven heerscht. Bovendien geeft het een buitengewoon goede gelegenheid tot ont wikkeling. De secretaresse gaf daarna een kort verslag van wat er in de afgeloopen periode gebeurd is in de vereeniging. waarna het eerste en laatste vers van het Bondslied werden gezongen. Muziek, be staande uit vioolspel, begeleid door or gel. kwam goed tot haar recht, evenals de zang. De voordrachten waren zeer zorgvuldig gekozen, duidelijk gesproken en goed geacteerd In de pauze werden alle aanwezigen getracteerd, een voorbeeld, dat navolging verdient. De dames kregen bonbons en de heeren sigaren. En na de pauze volg de een reqj<s voordrachten, voorafgegaan door een vogelvlucht-revue, van wat er in en om het bestaan van Lydia aan be langrijke gebeurtenissen was voorgeval len en beleefd, waarbij het werken voor liefdadige doeleinden en de zending goed tot hun recht kwamen. Ook deze luimige voordrachten hadden veel succes. De bijeenkomst werd op de gebruike lijke wijze gesloten, nadat de heer Runt. voorzitter van de A.C.J.M.V. een slot woord gesproken had. Lydia heeft een zeer goeden indruk ge maakt op dezen welgeslaagden feest avond en we twijfelen niet, of er zullen vele nieuwe leden bij komen. AMERSFOORT. November 1937. ET donk en blijdschap delen wij U mede. dat wij 1 December a.s. hopen te herdenken, dat voor 50 jaar, de Heer en Mevrouw in het huwelijk traden en de grondslag legden voor onze zaak. Gaarne zullen Directie en Commissarissen van onze Vennootschap U in de gelegenheid stellen Uwe gelukwenschen aan te bieden aan de oprichters en de tegenwoordige leiders van onze zaak op Zater dag. 27 November 1937 des namiddags van 34 uur in het huis waar de zaak is begonnen en nu nog het hoofdkantoor is gevestigd: Arnhemschestraat 7 te Amersfoort. Namens Directie en Commissarissen der N.V. W. Salomons' Bouwhandel en Industrie DIRK SALOMONS. Hoofddirecteur Voordracht van den heer A. Visser in de Theosophische Loge over de Goddelijke Wijsheid Gisteravond hield de heer A. Visser in de Theosofische Loge een openbare voordracht over: Hoe Theosofie (God delijke Wijsheid) ons uit de geestelijke en maatschappelijke ellende kan be vrijden- Spreker begon met uiteen te zetten, dat Theosofie beteekent: Goddelijke Wijsheid en dat Theosofen dus eigen lijk slechts diegenen zijn, aan wie de Goddelijke Wijsheid ii. alle volheid is geopenbaard. Dergelijke figuren moet men evenwel niet onder de menschen zoeken, zoodat men dus zou moeten spreken van bestudeerders van de Theo sofie. Dat zijn zoekers naar de geopen baarde Goddelijke Wijsheid, welke oud is als de wereld en slechts verborgen ligt onder de korst van materialisme en wanbegrip. De bestuurder van Theosofie ziet alle levens als één, alle godsdienst als één, ndanks d'e verschillende uiterlijke vormen en ook de geheele menschheid als één. Het kan den éénen mensch dus nooit goed gaan, als het den andere slecht gaat en zoo zien we, dat de wet: hebt Uw naaste lief als U zelve, niet alleen de hoogste wet van broeder schap, maar een eisch van zelfbehoud is. Deze Goddelijke Wijsheid, die na tuurlijk niet gebonden is binnen de grenzen der Theos. Vereeniging, doch het alles overstralende licht, leidt de menschheid voorwaarts naar een schoon verschiet, ook al is de weg vaak moei lijk en schier zonder einde- En op de zen langen weg ontvangt de mensch tal van impulsen, waarvan enkele der laatste jaren zijn: broederschap, gelijk voor de wet voor allen, sociale wetge ving, pacifisme, welke belichaamd wer den in vereenigingen als het Leger des Heils, Vegetarische Beweging, Bellamy en van den allerlaatsten tijd: de Ox- ford-Groep. Al deze stroomingen zijn reacties op den grooten impuls van liefde, die God doorloopend omlaag stuwt in Zijn Schepping en waarvan in bet laatst der vorige eeuw de Theosofische Bewe ging de eerste krachtige uitstorting heeft opgevangen en doorgegeven- En daarom ook is de Theosoof gehouden van al deze stroomingen kennis te ne men, alle geestelijke impulsen te bestu- deeren, omdat zij belichamingen zijn van de gedeelten der Goddelijke Waar heid. De Theosoof beschouwt slechts de op perste Godheid als zijn Leiding en staat in dat opzicht naast hen, die in de Ox- ford-Groep een groote stimulans en ver lichting van hun leven hebben gevon den. Doch met den Bellamyaan en Marxist ziet hij in, dat de menschheid slechts beter kan worden, als de mensch zelf onder betere voorwaarden leeft zonder uitbuiting en loonslavernij: zoo omvat Theosofie alle 'hooger stre ven, van buiten-af en van binnen-uit- Evenwel graaft en vorscht de Theo soof tot de oorzaak, reden en grond van alle dingen, naar de oorzaak van oor log, werkeloosheid, anti-semietisme en onverdraagzaamheid en ziet hierdoor de groote wetmatigheid van alles in het heelal, heeft hij de grenzen verlegd bui ten die, van één menschelijke incarna tie en beleeft het leven in alle volheid. En 7.00 eischt Theosofie van den mensch, dat hij wordt een beheerecher van eigen lot. Wanneer men nu juist in dezen merkwaardigen tijd ziet, hoe één mensch dikwijls zoo geweldige macht kan hebben en hierdoor het le ven en inzicht leidt van tallooze milli- oenen, doordat hij zijn wil, hetzij ten goede, hetzij ten kwade gezet heeft op één enkel doel, dan beseft men waarom Theosofie dwingend eischt, dat de mensch alle eigenschappen, die God hem gegeven heeft, ten volle ontplooit en een.strijder wordt, niet rustend voor hij de wet van ontplooiing en liefde kan helpen ten uitvoer brengen. Wanneer de leiders onzer maatschap pij doordrongen waren van de univer- seele begrippen van Theosofie, die men alle in de innerlijke zijde van alle groo te godsdiensten terugvindt, dan was er van werkeloosheid noch oorlog, fascis me noch communisme, honger noch el lende sprake en vond men niet aan den eenen kant overvloed en aan den an deren kant de bitterste wanhoop. Theosofie geeft ons geestelijk begrij pen en verdrijft op deze wijze ten slot te de maatschappelijke en geestelijke ellende. Na deze voordracht ontstond een le vendige gedacbtepwi6seling en gaven velen zich voor de te houden conferen ties op, Demonstratie en filmvertooning van de skisport In 's Prinsenhof heeft de afdeeling Amersfoort van de Ned. Reisvereeniging gisteren een wintersportavond georga niseerd. De voorzitter, drs. J. Melchior, sprak een kort welkomstwoord, waarna de Zwitsersche ski-leeraar Hans Schluneg- ger een causerie hield over de skisport. In groote trekken ging hij na, hoe deze sport, welke haar oorsprong heeft in Noorwegen, langzamerhand bekend heid verwierf en nu reeds eenige jaren een nog steeds grooter wordende be langstelling ondervindt. Zwitserland biedt den buitenlanders bij uitstek een mooie gelegenheid, om de skisport te beoefenen. De 6port op zichzelf wordt maar al te vaak en ten onrechte als zeer moei- li;k te leeren gequalificeerd- Evenwicht en vaardigheid zijn de grondbeginselen welke men voor een groot gedeelte reeds in Nederland kan aanleeren door het volgen van droge skicureu6sen. Spreker memoreerde de voornaamste evenwichtsoefeningen op het podium. Voor de pauze sprak vervolgens ir. K- Bazlen als secretaris van de winter- sportcommissie van de N.R.V. een pro- pagandawoord, waarin hij naging waar om men over het algemeen zoo graag naar de wintersport toegaat. De sport is in hooge mate gezond, wordt beoe fend in de natuur en werkt in de hand. dat het bezoeken van de bergen met de ski's minder tijd kost dan bij het volgen van een anderen weg. Spreker weidde uit over de winter sportreizen van de N.R-V- en maakte door middel van statistieken duidelijk, dat deze zich jaarlijks in grooter be langstelling mogen verheugen. Een hoogtepunt daarbij is nog steeds niet bereikt en daar ziet het ook nog niet naar uit- Vooral, doordat de kosten in vergelijking met vroegere jaren veel minder geworden zijn. Ir. Bazlen be sloot met een opwekkend woord. Na de pauze had een filmvertooning plaats. Men maakte kennis met de Ski- Schule, de ski-techniek, het prachtigp Zwitsersche landschap, skiën van de allerbeste beoefenaars en tenslotte een skitocht van amateurs. Zeer belangwekkende filmpjes, die in ieder geval een talrijker publiek waard waren, dan gisteravond aanwezig was. Wanneer 9 December a.s- in het Gil- dehuis de tweede wintersportavond plaat6 heeft met vertooning van de prachtige geluidsfilm over Zwitserland en zijn wintersport, is het te hopen, dat het actieve bestuur tot een groote scha re belangstellenden een welkom mag toeroepen- Vermelden wij nog, dat Carl Denig allerlei wintersportartikelen exposeerde Voorstelling op Dinsdag 30 November a.s. in Amicitia De groote opera wordt in ons land alleen nog vertegenwoordigd door de (taliaansche opera en de avonden van de Wagner-vereeniging. Een Hollandsch opera-gezelschap heeft geen kans meer op een bestaan. Maar wat in het groot niet gaat, wil soms klein opgezet nog wel een goede levenskans hebben, Er werd in Amsterdam op 1 Augustus 1932 een en semble opgericht, onder den naam Ned. Kamer-Opera en onder de beproefde lei ding van J. Richard Heuckeroth. Het ge zelschap bestaat nu vijf jaar en het mag zich verheugen in een groeiende belang stelling. Het schijnt ook Amersfoort tot het terrein van zijn werkzaamheden te gaan rekenen, gezien dat het vorige jaar hier „Czaar en Timmerman" werd opge voerd en men dit jaar weer hier komt met Auber's Fra Diavolo. Deze voorstelling zal Dinsdag 30 November in Amicitia plaats vinden. Wij hopen, dat het gezel schap de belangstelling mag ondervin den, die het waard is. Het begrip Kamer-opera is velen nog onbekend. De verhouding der Kamer- Opera tot de Groote Opera is als die van het Kamer-Orkest tot het Symphonie- Orkest. Zooals er een repertoire bestaat van instrumentale muziek, welke spe ciaal voor het kamer-orkest is geschre ven, zoo bestaat er ook in de opera-lite ratuur een aantal werken, die zich door een bijzondere behandeling der stemmen minder goed leenen voor opvoering in groote ruimten. Het gevolg was, dat die werken zelden tot uitvoering kwamen. De Nederlandsche Kamer-Opera heeft deze opera's tot het publiek gebracht en het publiek heeft dit weten te waardee- ren. „D e T ij d" schreef over de opvoering van Fra Diavolo: „Met alle muzikale kracht en sugges tief vermogen, die in hem wonen, deed Heuckeroth Auber's schepping voor ons leven en liet hij ons genieten van de hu moristische, guitige en pikante momen ten. die in dit werk domineeren. Het tal rijk, gedistingeerd publiek, toonde zich zeer dankbaar". „De Telegraaf" zegt over het Gezelschap: „Heuckeroth heeft zoo hard met zijn menschen gestudeerd, en ge zwoegd, dat het werk gaaf en zonder een hapering voor het voetlicht i6 gekomen. Fanatiek, en het geheel beheerschend met een vaardigheid en een macht, welke den geboren en getogen opera-leider karakteriseerden, was hij de energiebron van elk geluid en elk gebaar". FRUIT- EN GROENTEN VEILING 2i November Druiven 11—12 ct., Tomaten 24 ct„ Goudreinet 6—10 ct., Bellefleur 4—7 ct., Bramlév Seedling 4—5 ct., Comtesse de Paris 1014 ct., Jodenperen 10—11 ct., Winterjan 57 ct., Campagne zoet 3—4 ct., Spinazie 68 ct., Spruiten 711 ct., Uien 9296 ct., Wortelen 22—37 ct., Bie ten 2735 ct., Prei 1525 ct., Chin, kool 1116 ct., Groene kool 10—29 ct., Gele kool 1018 ct., Roode kool 24—32 ct.. Boerenkool 15—22 ct., Knolselderij 20—31 ct., Schorseneeren 7—8 ct., Andijvie 610 ct., Sla 1719 ct., Wortelen 37 ct., Kom kommers 30—32 ct., Selderij 5—8 ct, Pe terselie 5—9 ct. De juiste schoen voor den moeilijk sten voet. Let op de bijzondere uit voering van deze orthopaedische schoenen. ALLEENVERKOOP VOOR AMERSFOORT: GEDIPL. VOETSPECIALIST LANGESTRAAT 56 TELEFOON 1532 Causerie van mevrouw Drabbe Carstens Wij, in ons rustige, zoo vertrouw de Holland, hebben er temidden van alle comfort eigenlijk bitter weinig begrip van, hoe het leven in minder dicht bevolkte, minder geciviliseerde streken verschilt van het onze. Hoevelen weten hier, hoe er in Argentinië gestreden moet worden, hoe men zich daat aanpast, zich er doorheen slaat en hoevelen weten het niet? Op den gezelligen middag „van leden, Noor leden", die gisteren in den foyer van Amicitia door de plaatselijke afdee ling van de „Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen" georganiseerd werd hield Mevrouw DrabbeCarstens een causerie over haar leven in Argentinië Zij werd ingeleid door de vicc-voor zitster, Mevr. Mr. J. H. Hoeversde Smitt, die in haar openingswoord in 't hijzonder Mevr. Gravin van Randwijck- de Jonge, eere-voorzitster, hartelijk wel kom heette. De vergadering kenmerkte zich door een buitengewoon veeltallige opkomst. Daarom betreurde Mevrouw Moeversde Smitt het nog meer, dat mevr. M. SchuitemakerKuipers, voor zitster der vereeniging, verhinderd was het welkomstwoord uit te spreken. Hierna werd Mevr. DrabbeCarstens uitgenoodigd haar rede aan te vangen. In Argentinië De levensomstandigheden in dat land worden nauw bepaald door de geografi sche gesteldheid. Het warme klimaat in het Noorden is oorzaak, dat het bestaan er groote overeenkomst biedt met het le ven in Indié. In het Zuiden is het anders. Daar zijn golvende, onafzienbare graanakkers en leidt men dus hoofdzakelijk een agra risch bestaan. Dit drukt zijn stempel op «le maatschappelijke verhoudingen, die daar heerschen. In deze streken ziet de huisvrouw zich aan het hoofd van een groote bediendenstaf geplaatst. Zij moe» met menschen kunnen omgaan, leiding geven. In Pafagonië, waar de dorre, boomloo- ze pampa's zich in de eindeloosheid ver liezen, ontmoet men weer een andere si luatie. Hoewel het er voor een groot deel van het jaar „zomer" is, is het toch merkwaardig, dat er zelden of nooit windstilte heerscht. Er is voortdurend het geluid van den wind, naderend over de steppe-achtige vlakten. Dientengevolge ondervindt men er voortdurend de nadeelen van het zand. dat meegenomen wordt en overal door heen schijnt te waaien. De cultuur van Patagonië is niet zoo ver voortgeschreden als bij ons in het Westen. Men leeft er nog in nederzettin gen. Het is begrijpelijk, dat de levensom standigheden dientengevolge merkwaar dig verschillen met het gemakkelijke be staan, dat men over 't algemeen in Ne derland leidt. Mevrouw Drahbe-Carslens maakte geruimen tijd deel uit van zoo'n nederzetting en wist daarover interes sante bijzonderheden mee te deelen. De uit 350 menschen bestaande groep, temidden waarvan zij leefde, telde 26 na tionaliteiten. Het gemeenschappelijk leven van al dezen concentreerde zich om het club huis. Soms gebeurde het wel eens, dat op een feestavondje een groot aantal dames merkwaardig eensgezind bleek te zijn geweest, in de keuze van stof voor de avondjapon. Ja, vertelde mevr. Drabbe, al6 de inkoop-gelegenheid ook zoo be perkt is Buenos Aires Buenos Aires, de grootste stad van het Zuidelijk halfrond, is een merkwaardige metropolis. Het leven is er ingericht op z'n Argentijnsch. Om dit te begrijpen dient men eerst iets anders te weten. Wat is eigenlijk een Argentijn? Globaliseerend zou men kunnen zeg gen, dat 't pen nazaat van Ifaliaansche en Spaansche voorouders is. met een op vallende voorliefde voor pyama's; ten minste.... wanneer hij thuis is. Want echt „thuis" voelt hij zich slechts in zijn slaapvertrek. Hier gebruikt hij, als hij binnenshuis eet, zijn maaltijden, leest hii zijn couranten, kortom: hier leeft hif. Nu blijkt het, dat het groote aantal nationaliteiten ook zijn voordeelen heeft Een daarvan is, dat men rustig eigen, nationale leefwijzen mag volgen, zoovei lat mogelijk is. Een typisch gebruik is het, om in Ar gentinië „af te pingelen". Een avondja pon, waarvoor 600 peseta's wordt ge vraagd. kan men daarom gevoegelijk op een derde van de waarde schatten. He» groote nadeel is. dat men ook wan neer men aldus voor 200 peseta's eigena resse van het hegeerde kleedingstuk wordt toch niet goed weet of men niet duur heeft gekocht. Hiêrna vertelde spreekster iets over de dienstboden in Argentinië. Hollandschp huisvrouwen zal het interesseeren, dat men over 't algemeen geen reden tot ernstige klachten over hun optreden heeft. Slechts dient men er rekening mee te houden dat hun zindelijkheids opvattingen in zeker opzicht radicaal in- druischen tegen wat wij als „hygië nisch" beschouwen. Dat Buenos Aires een moderne stad is, hleek uit dc fotograficn. die met behulp van een projectie-lantaarn vertoond wor den: wolkenkrabbers, taxi's, rechte (veel al te smalle) straten en haastige men schen. Een dankbaar applaus beloonde de on derhoudende spreekster voor haar cau serie. Voor de pauze werd vervolgens door mevrouw Wallop-Brans een tweetal He- deren gezongen met piano-begeleiding van mejuffrouw Z. de Vries. Tijdens de pauze werd een kopje thee geserveerd, waarbij bleek, dat Sint.-Ni- colaas zich niet onbetuigd had willen la ten. Nadat allen hun plaats weer hadden ingenomen werd de middag verder door gebracht met muzikale bijdragen van mevrouw Wallop-Brans en declamatie van mevrouw J. W. Loos-de Vogel, die op de van haar bekende wijze enkele voor drachten vertolkte. Aan drie leden werd het C.N.V.-insigne uitgereikt In „De Valk" had gisteravond een druk bezochte vergadering plaats van de P.C.B. afd- Amersfoort, waar ig het 31ste jaarfeest werd herdacht. De bijeenkomst werd, na het zingen van Psalm 68 10 op de gebruikelijke wijze geopend door den 'heer H. Kollen, Voorzitter der afdeeling. Deze heette den bondsvoorzitter, den heer J-Augus- teijn, hartelijk welkom, alsmede de P C B.-reciteerclub uit Utrecht. Medewerking verleende eveneens de Chr- muziekvereeniging „Hosanna" on der leiding van den heer A. J. Bruyn- ooge. „De heer J. Augusteijn hield een pro- pagandarede, waarin hij o.a. wees op de actie van het nieuwe R-D.V. In den afgeloopen middag was de com missie geïnstalleerd, die de nieuwe be palingen hiervoor zal voorbereiden. Spr- rekende er op, dat de P-C.B. haar volle kracht achter deze actie zal zetten, op dat de resultaten zoo goed mogelijk zul len zijn. Hierna reikte de heer Augustijn aan een drietal leden, t.w. de heeren Prins, Van Dijk en Dekker het gouden C.N.V.- insigne uit, omdat zij 25 jaar lang on afgebroken lid van de Christelijke vak beweging zijn geweest- Met eenige toepasselijke woordenspel- de de heer Augusteijn het eeremetaal op de borst van de jubilarissen. Hierna wercl met veel succes door de reciteerclub P-C B. uit Utrecht een leekenspel opgevoerd, dat met groote aandacht door de talrijke aanwezigen is gevolgd- Van den Chr. Besturenbond was een schrijven ingekomen, dat het bestuur verhinderd was om de bijeenkomst bij te wonen. Na 'het zingen van Gezang 180 1, werd de vergadering op de gebruikelij ke wijze gesloten. A.S.C. DENK EN ZET De afgebroken partij van het 9e bord in den wedstrijd Denk en Zet 1Utr. Chr. Sv. 1, op 11 November j.l. gespeeld voor de 2e kl. A. van den S.G.S., werd remise verklaard, zoodat deze wedstrijd met tygW2 door Denk en Zet 1 werd ver loren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5