Nederland- Luxemburg DE ABDIJSIROOP Oppassen toch de boodschap Samenstelling der elftallen Zware straffen in VOORRONDE WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL: Westelijk-elftal" heeft de beste papieren 1 DE DAMES GAAN BEKEREN AMERSFOORT I-T.O.V. I Bakhuys-affaire Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkle Q A. J.C.MIEDEMA- ZILVER 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 Het Oranje-team heeft een aanzienlijke verjon gingskuur ondergaan 3 (Van onzen sportredacteur) ALS eerste wedstrijd van de voorronde voor de Wereld kampioenschappen voetbal, welke het volgend jaar zomer in Parijs zullen worden gehouden, speelt Nederland morgen in het Feyen- öord Stadion te Rotterdam tegen Luxemburg. Aangezien Luxemburg niet tot de sterke voethalnaties wordt gere kend, is men over het algemeen geneigd, een overwinning voor Oranje te voorspellen ook al speelt de nationale ploeg in een gewijzig de opstelling, waarin verschillende nieuwe, jonge spelers geprobeerd worden. IN verband met het feit. dat Luxem burg op de voetbalmarkt niet voor „vol" stond genoteerd, hebben offi- cieele landenwedstrijden tusschen Ne derland en het Groot Hertogdom nooit plaats gehad, met uitzondering van eenmaal en dat was in 1020 toen onze jongens in een kalm partijtje Luxem burg. in het kader van het tournooi der Olympische Spelen met de overtui gende cijfers 30 sloegen. Het valt niet te ontkennen, dat het spel van de gasten van morgen de laat ste jaren aanmerkelijk is vooruitge gaan, dat is o.a in de ontmoetin/en met Zuid-Nederland wel gebleken, maar er is toch nog geen sprake van, dat Luxemburg zich op de hoogte kan stellen van de West-Europeesche ploe gen, die per slot van rekening niet de eerste de besten zijn. Doorgaans kiest Luxemburg de B- ploegen van de verschillende landen tot tegenpartij, waarbij dan met afwis selend succes wordt opgetreden. En al mogen de tegenwoordige reserve-ploe gen waarlijk niet onderschat worden zij zijn toch ontegenzeggelijk zwakker in ieder geval minder geroutineerd dan de A-ploegen. Vandaar dat wij met het meeste vertrouwen de. wedstrijd van mor gen tegemoet zien. al komt er dan voor Nederland een sterk gewijzigd en verjongd elftal in het veld. waar van. wat betreft de voorhoede, nog bewezen zal moeten worden of de heeren in combinatie tot iets goeds in staat zijn. met als uiteindelijk resultaat: doelpunten. Critiek! DE Technische Commissie van den Koninkl. Nederlandschen Voetbal- Bond. belast met de samenstelling van het Nederlandsch Elftal heeft het den laatsten tijd hard te verduren ge had Men was het niet eens met de wijze, waarop deze commissie het midvoor-vraagstuk had opgelost, ter wijl ook de weinige doortastendheid ten aanzien van de vervanging der oudere spelers gedemonstreerd aanleiding tot menige critiek in de daghinden zoowel als floor het nuhliek i« geweest Toen de wedstrijd tegen Frankrijk met 32 verloren werd. was dnt van zelfsprekend een welkome aanleiding om de T C in het zonnetje te zetten Gedeclteliik had men daar zeker gelijk in Dat heeft de T C. trouwens ook wel ingezien, tenminste te oordeelpn naar de formatie die men nu heeft opgesteld in dezen interlandwedstrijd die vvii liefcf zulks in verhand met het ge nlaatst-worden voor Parijs met zoo groot mogelijke cijfers moeten winnen Want. winnen wii met een geringer verschil van Luxemburg als dat land eventueel van België zon doen en aan genomen dat wii van België verliezen dan zouden wii niet eens naar Pariis eaan voor het eindtournooi Bii een overwinning met hehoorliik verschil plaatsen wii ons dus praktisch gespro ken reeds onder de zestien hesten. De Luxemburgers hebben een nauwgezette training achter den rug. zoodat men er verzekerd van VAN MALE (Feijenoord) NEDERLAND PUNT (D.F.C.) CALDENHOVE (D.W.S.) PAAUWE (Feijenoord) KUPPEN (Feijenoord) WELS (Unitas) VAN SPAANDONCK (Neptunus) DE BOER (K.F.C.) VAN HEEL (Feijenoord) SMIT (Haarlem) BERGMAN (Blauw-Wit) Scheidsrechter WEINGARTNER (Duitschland) KEMP '(A.S. Differdingen) GEIB LIBAR (Spora) (Stade Dudelange) WANTZ (Red Boys) TOUBA (Fola) FISCHER (The National) BOMMERTZ (Red Boys) DUMONT (Union) MAJERUS (Jeunesse) WITRY (Stede Dudelange) IHOSCHEID (Jeunesse) LUXEMBURG Reserves voor Nederland: Hal Ie (Go-Ahead), v. d. Linden (N.A.C.), Anderiesen (Ajax), Bool (H.V.V.), De Winter (Haarlem). Engelsman (Quick N.). Voor Luxem burg Schmitt (U.S. Dudelange), Schmit (Stade Dudelange). kan zijn. dat er wel een homogene ploeg tusschen de lijnen zal treden. Het is echher alleen de vraag hoe de kwaliteit van het elftal zal zijn, en of onze gasten hun tekortkomingen in technisch en taktisch opzicht niet zullen nivelleeren door een uiterst geestdriftig spel. Maar, cuen kan zich ook te veel kop zorgen maken. En dat is waarlijk ook weer niet noo- dig, want h^t Nederlandsch elftal schenkt over het algemeen toch wel vertrouwen In de achterhoede heeft men liefst tweo spelers vervangen, maar daar was dan ook wel aanleiding voor Want I.eo Malle is uit vorm. ter wijl Weher en Wilders. wellicht voor liet oogenhlik. niet zoo gedecideerd zijn in hun optreden als voorheen. Daarom heeft men de stoere Punt van D FC een kans gegeven. Het behoeft geen betoog dat Caldenhove nog steeds ziin plaats meer dan waard is. Het is merkwaardig met welk een in stemming de keuze van de Fevenoord- halflinie is begroet Ten slotte oordeel de men wii niet minder! dat van HPel wegens ouderdom vervangen diende te worden Hij zou het tempo niet meer kunnen bijhouden. Maar Puck heeft zich daar niets van aangetrokken en de laatste weken in samenwerking met Paauwe en de ..spil Ie heen" Kun nen zulk een prachtig spel te zien ee- geven, dat er feitelijk geen twijfel meer hesfond of deze middonlinie. moest in ziin geheel de ruggegraat vormen van de nationale nloeg Dp voorhoede zal de T.C. wel de noo- dige hoofdbrekens hebben gekost. Niet wat betreft de bezetting van de buiten plaatsen Wels en Bergman hebben te gen Frankrijk niet zoo heel veel goed aangegeven gekregen zoodat zii niet dringend om een vervanging vroegen al was hun spel dan niet sterk. Het gepn ook wppt niet zeggen wil. dat wij in Ooms van Ü.WV. niet een veel grooter falen! zien dan in den Blauw-Wit-speler Dat Smif on de linkshinnennlaats werd opgesteld was ook geen verrassing, even nis trouwens de verkiezing van Van Spaandonrk hoven Vente op de recht- srhe verhindingsplaats. Maar dat de Boer de verantwoor delijke taak van aanvalsleider zou worden opgedragen, beschouwen wii wel degelijk als een surprise. Niet zoo zeer om het feit. dat wii den Zaankanter niet genoeg capacitei ten toekennen als wel om de wijze waarop hij in de Oranje-ploeg is gekomen. Immers, in den wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker heeft men zijn spel, om de bekende oorzaken, niet goed kunnen beoor- deelen. Maar en dat vinden wii wel het voornaamste de K.F.C.-er heeft nog nooit in het B-elftal ge speeld, terwijl dat toch het voor- Wcls zal morgen beter moeten spelen dan tegen Frankrijk, wil hij zich in het elftal handhaven Van Male die de plaats van Halle onder de lat inneemt portaal van het vertegenwoordigen de team mag genoemd worden. De T. C. heeft in dezen dus gehandeld in strijd met een van de hoofdprin cipes harer werkwijze. Veel keuze bleef er overigens niet over, omdat de „Oosterlingen" ten Duis en Tusveld niet de aangewezen men- schen werden gevonden, evenals trou wens van Dijk van N.A.C, en... Dumor- tier niet snel genoeg is. Welaan, op de Boer is de keuze geval len en mèt de Boer zal dit „Westelijke elftal" aan het nu reeds voor 50.000 menschen volgeboekte Stadion moeten bewijzen, dat de toekomst er nog niet zoo somber uitziet. Wij hebben er vertrouwen in. Opdat het niet beschaamd worde! UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND Het handbal-programma voor morgen luidt als volgt: Heeren 1ste klasse: Amersfoort I—A.H.C. II (12 uur) Haarlem IHilversum I. Animo IVooruit I. Watervrienden IA.H.C. I Heeren 2de klasse: Amersfoort IIA.H.C. III Zeist IWatervrienden II. Watervrienden IIIVriendschap I. Heeren 3de. klasse: Watervrienden IVAnimo II. Turnen IVriendschap II. Dames 1ste klasse: Haarlem IHilversum I. Animo IWatervrienden I. Amersfoort IA.H.C. I Dames 2de klasse: Actief I—A.H.C. II. Watervrienden IIVooruit I. Vriendschap IITurnen I. leder* automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I - HUCKI- V Ijverige werklieden nemen het veld onder het mes Morgen beginnen de heeren aan het tweede gedeelte van de competitie en al zijn dan de kampioenskansen voor het eerste en het tweede elftal voorloo- pig van de haan. toch zullen de rood- witten er goed aan doen. niet bij de pakken neer te zitten. Wie weet hoe de zaken nog kunnen loopen? En nu het programma van morgen. A.M.H.C. 1 zou op Birkhoven Pinokkio II ontvangen. Zou. schrijven we, want wat toch is geschied? In al hun ijver blijken de werklieden, die met het aan leggen van een „nieuw" Birkhoven be last zijn, ook het hockeyveld in hun plan opgenomen te hebben, zoodat hel ecnige speelveld dat de A.M.H.C. heeft, gedeeltelijk onbespeelbaar is geworden. Het gevolg hiervan is. dat twee der thuiswedstrijden van morgen in Zeist op het Sehaerwevdo terrein gespeeld zullen worden. Een vriendelijke geste van het Schaerwcvdc-bestuur! A.M.H.C. I dan krijgt morgen Pinok kio II op bezoek De eerste ontmoeting te Laren gespeeld, werd door onze stad- genooten na een slecht gespeelden wedstrijd verloren. Het wil ons evenwel voorkomen, dat van Daal c.s. morgen revanche kunnen nemen, in welk geval zij zich tevens vaster op de tweede plaats zouden nestelen. A.M.H.C II krijgt eveneens een zwa- ren wedstrijd te spelen tegen Laren II. Op Birkhoven werd met 32 gewon nen. Toen waren de rood-witten echter beter in conditie dan momenteel het ge val is. Mogelijk bliiven nu de Larinee- zen in de meerderheid. A.M.H.C. III speelt eveneens te Zeist en wel tegen Voordaan III. Daar de uit wedstrijd reeds met groote cijfer1; werd gewonnen, zal ook deze ontmoeting wel door onze stadgenooten gewonnen wor den. A.M H.C. TV heeft door bovengenoem de onvoorziene omstandigheden vrijaf Dit maal gaan de dames bekeren en vooral het eerste elftal gaat een geducht eind uit de buurt. Voor den Amster dam-beker speelt A M TT C. T te. Ensche dé tegen het tweede elftal van P. W. II We zien hier liet Westen over het Oos ten zegevieren. A.M H.C. dingt eveneens mede naar dezen beker en trekt voor dit dool naar de hoofdstad om daar T.H.C. te bekam pen. KORFRAI Onze stadgenooten kunnen de onderste plaats verlaten Amersfoort begint de tweede helft der competitie met een thuiswedstrijd tegen T.O.V. Wederom krijgen onze stadgenooten gelegenheid van de onderste plaats af te komen, daar het verschil tusschen hen en T O.V. slechts 1 punt bedraagt, met elk 6 wedstrijden gespeeld Hoewel do ontmoeting in Zeist met 32 door T.O.V. werd gewonnen, geven wij Amersfoort morgen een redelijke kans in elk geval één winstpunt achter te houden. Laten de blamv-witten morgen toonen daartoe in staat te zijn. De reserves krijgen Bilthoven 2 op be zoek. Deze wedstrijd zal evenals de eer ste ontmoeting wel weer voor Amers foort op een débacle uit loopen. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Door 20 ct. IVOROL De voorzitten, van L.V.B. en V.V.V. voor resp. 3 en 5 jaar geschorst Volgens het Handelsblad heeft de strafcommissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond dezer da gen uitspraak gedaan in een zaak, dio een nasleep vormt van de z.g. Bakhuys- affaire. Uit do uitgesproken straffen blijkt, dat de K.N.V.B. van plan is krachtig te blijven optreden tegen knoeierijen in do voetbalwereld. Wij vernemen dat do heer Delsing, voorzitter van don Liniburgschen Voet balbond voor den tijd van drie jaren is geschorst en dat de heer Van Daalon, voorzitter van V.V.V. te Venlo, voor den tijd van vijf jaren is geschorst. Langzamerhand zijn de gemoederen over de Bakhuys-affaire wat tot bedaren gekomen. De ex-international is profes sional geworden en naar Frankrijk ver trokken. De personen, die direct mot deze geschiedenis te maken hebben ge had zijn echter door den K.N.V.B. ter verantwoording geroepen. De strafcom missie is thans tot do conclusie geko men. dat de heer Van Daalen en Del sing het met de amateursbcpalingen niet te nauw namen. Zij hebben een speler onder aanbieding van geldelijke voordeden overgehaald tot daden, dio in strijd zijn met het amateurisme. H.V.C.—GOUDA Zondagmiddag speelt H.V.C. op „Birk hoven" een vriendschappelijken wed strijd tegen Gouda. WA TERPOLO WINTERCOMPETITIE Het programma voor de komende week luidt: 28 Nov. Hilversum. Afdeeling 2: Pinguins IBrandenburg I. Zwernlust 2—Otter 2. Bilthoven IFuut I. Vest I—Z.Z.V. I. Dames: Otter I—A.D.Z. 2. 29 Nov. Amersfoort. K.N.Z.B. Ie klasse: U.Z.C. I—Star I. Afdeeling II: Wilskracht I—Forel I 29 Nov Utrecht. Dames: WocstduinBrandenburg. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bjjna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt, Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardlgen aard zijnde werkzame bestanddeelcn uil oude geneeskruiden welke AbdUslroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden In de nieuwe versterkte Abdijsiroop nog uitgebreid door do toevoeging van de hoest-bodwlngendc stof „codewie", dio moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten. In Abdijsiroop ver werkt, worken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zUn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Tlacon 90 ct., f 1.60, f 2.4'', f 4.2 Overal verkrijgbaar. Toe grooter flacon, hoe voordeliger het gonruik. DEN heelen dag had zij haar ver driet verdrongen. Op school had zij juist uitgelaten vroolijk ge daan. De klas was er door aangesto ken, want als Ger \an Linden met haar humoristischen kijk en haar gees tige invallen in zoo'n stemming was, werkte 't altijd aanstekelijk op haar omgeving. Zij was erg gewild onder de meisjes en hoewel zij bij de leerares- sen als lastige leerling te boek stond, mochten toch ook deze haar graag. Dien dag was zij van de eene dwaas heid in de andere gevallen, 's Middags had zij 't haast te bar gemaakt; bij de miss was zij er zelfs uitgestuurd. Het \vas ook een grappige situatie geweest. Miss Irwin had al een paar maal Ger's kant uitgekeken en haar tot stil te vermaand. Juist toen zij zich dan ook had voorgenomen om nu gauw haar thema af te maken, had haar buurvrouw, Jet ter Braak, haar half onder de bank een zak suikerboonen "voorgehouden. Vlug had zij er haar hand naar uitgestoken, maar door de haast waarmee zij dit deed. stootte zij tegen 't zakje, zoodat de inhoud als hagelsteenen op den grond tikkelde. Ger's lachbui was niet meer te stui ten geweest. Op strenger toon had de miss haar bevolen oogenblikkelijk 't lokaal te verlaten. Voordat zij aan dit bevel gevolg had gegeven, was zij gauw onder de bank gedoken nm een hand vol suikerboonen tusschen haar jurk te stoppen. Onder 't loopen begon nen deze echter te glijden, zoodat Ger. haar hand vast tegen haar maag druk kend, met stijve beenen loopend door de angst, dat bij iedere beweging de boonen onder haar rok uit zouden glij den, plechtig langzaam naar de deur Wandelde. In de gang stond nog een slachtoffer, 8at uit de .vierde klas was- jvsgge- fctuurdj door „Wat heb jij op je geweten?" vroeg deze, zoodra zij Ger zag. „Suikerboonen". antwoordde Ger droog en terwijl zij haar hand van haar maagstreek trok, hagelde 't op nieuw boontjes. Hikkend van *t lachen vielen beiden op een bank in de gang en toen zij eenigszins tot bedaren waren gekomen, begonnen zij de boonen op te rapen en le verorberen. „Een zoete straf", was Ger's oordeel, waamiee de andere volkomen instem de. Op weg naar huis in 't locaaltreintje was 't al niet veel rustiger geweest. Een bejaard echtpaar had hoofdschud dend een andere coupé opgezocht, toen de luidruchtige groep meisjes zich een plaatsje had veroverd. Langzamerhand was 't groepje kleiner geworden, want bii verschillende stationnetjes verdwe nen er telkens een of meer. Het laatste stuk moest Ger alleen af leggen, daar zij 't verst van de school verwijderd woonde. Vreemd viel de stil te om haar heen, toen de anderen ver trokken waren. En in die eenzaamheid kwam plotseling haar verdriet, dat zij den heelen dag met geweld had weg gedrukt. met volle kracht opnieuw naar boven. Vandaag was 't de verjaardag van haar gestorven moeder. Vanmorgen bij 't opstaan «as Ger regelrecht naar 't tafeltje geloopen, waarop 't portret van haar moeder stond. Zij had 't toegeknikt met tranen in haar oogen Maar ineens had zij zich vermand, haar gezicht in 't water ge dompeld, zich haastig aangekleed, geen tijd gunnend om rustig te ontbijten en was op een draf naar den trein geloo pen, alsof zij zichzelf wilde ontvluch- ten. Ger van Linden was "de oudste "doch; ter uit 't drukke doktersgezin, Tot voor ruim drie jaar was 't een gelukkig, vroolijk gezin geweest. Mevrouw van Linden was een lieve, zonnige vrouw, die door haar hartelijkheid en meele ven vele harten voor zich gewonnen had Een korte, maar hevige ziekte maakte onverwacht een einde aan haar leven. Ger was ontroostbaar geweest. Zij was innig aan haar moeder gehecht en had haar altijd als haar grootste vrien din beschouwd, aan wie zij al haar lief en leed kon toevertrouwen. Op haar beurt had mevrouw van Linden reeds vroeg een groote hulp aan de handige Ger, vooral bij de verzorging van den wilden, altijd ravotfenden tweeling, Hans en Frits. Den eersten tijd had een zuster van dokter van Linden de zorg voor 't ge zin op zich genomen. De vroegere vroo- lijkheid was er niet meer, maar de huishouding liep rustig en geregeld en de kleintjes waren spoedig aan hun tante gewend. Maar na een half jaar was zij door allerlei omstandigheden gedwongen naar den Haag terug te keeren en nu begon er een eindeloos gesukkel met verschillende huishoud sters. die niet voor haar taak berekend waren. Ger had haar vader voorgesteld van school thuis te komen, om zelf de lei ding op zich te nemen, maar daar zij amper veertien jaar was, wilde hij er natuurlijk niet van hooren. Behalve Ger en de negenjarige twee ling waren er nog Betty die zes en Rob, die vier jaar was. Dokter van Linden begon er ver moeid uit te zien. Zijn drukke praktijk en de zorg voor zijn gezin werden te veel voor hem. Ruim twee en een half jaar na den dood van zijn vrouw riep hij op een avond Ger bij zich in de studeerkamer. Hij liet haar in de groote stoel tegen over zich zitten en zeide eens ernstig met haar te moeten spreken. Het duurde een poosje voor hij be gon. Eindelijk zeide hij: „Kindje, ik wil jou als mijn oudste iets toevertrou wen, wat niemand anders nog weet. Terwille van jullie, .vooral van de kleintjes en terwille van mijn praktijk, ben ik besloten te hertrouwen. In me vrouw Ebbinga, die zelf sinds vijf jaar weduwe is en dus ook het leed heeft leeren kennen, heb ik een vrouw ge vonden, die met haar heele hart be reid is, de zorg voor ons gezin op zich te nemen." Haar gezichtje, bleek en strak, de handen krampachtig saamgeklemd, de oogen groot van schrik en van verba zing. had Ger hem aangehoord. Even bleef zij zwijgen, maar daarna barstte zij uit: „Het is toch niet waar vader, dat meent u toch niet? U kunt moe dertje nu toch nog niet vergeten zijn!" Kalméerend legde hij zijn hand op haar hoofd. „Natuurlijk ben ik moeder nog niet vergeten, nooit zal ik haar vergeten. Wat ik voor je moeder ge voeld heb, zal ik nooit voor een an dere vrouw kunnen gevoelen. De plaats, die zij heeft ingenomen in mijn hart, is door niemand te vervangen. Maar ik heb veel sympathie voor me vrouw Ebbinga, die ik heb leeren ken nen als een hoogstaande vrouw en zoo als ik daar straks al zeide, terwille van mijn kinderen en mijn werk, heb ik na veel strijd tot dezen stap besloten Je zult zelf wel inzien, dat 't zoo niet langer gaat. Frits en Hans hehben krachtige leiding noodig, zij worden steeds onhandelbaarder. Ger had haar handen voor haar ge zicht geslagen en snikte alsof haar hart zou breken. Met haar verstand doorzag zij de waarheid van haar va- der's woorden, maar haar hartje wei gerde die te aanvaarden. Dokter van Linden liet haar even uithuilen en zeide toen: „Kom vrouw tje, wees nu dapper! \VM eerst moei lijk en onoverkomelijk lijkt, blijkt soms later een zegen te zijn Den volgenden dag was mevrouw Ebbinga gekomen om kennis te maken met de kinderen. Ger had op haar ka mertje willen blijven, maar terwille van haar vader had zij zich toch ge dwongen naar beneden te gaan. Zij was beleefd, maar gereserveerd gebleven. Toen haar yader een paar maanden later van een kort huwelijksreisje thuiskwam, waren de moeilijkheden voor Ger eerst ten volle begonnen. Den eersten morgen aan 't ontbijt zag zij mevrouw Ebbinga in haar moe- der's leunstoel aan tafel zitten. Zij was vuurrood geworden, had even als aan den grond genageld stilgestaan en was daarna met een vaart naar haar ka mertje teruggeloopen, waarvan zij de deur op slot had gedaan. Voorover viel zij op haar bed en hartstochtelijk snik te zij 't uit. „O moedertje", kreunde zij, „waarom bent u toch van ons weg gegaan?" Zij ging niet naar school en bleef den heelen dag boven. Op 't kloppen op haar deur gaf zij geen antwoord. Den volgenden morgen besloot zij met een vroegeren trein naar school te gaan, zoodat zij dan geheel alleen kon ontbijten. Op haar vaders vraag waar om zij dit deed, antwoordde zij, dat zij nu op school nog wat rustig kon wer ken. Als zij 's middags om half vijf thuis kwam, ging zij weer dadelijk met haar boeken naar boven. Het gezamenlijke middagmaal viel haar al zwaar genoeg. Ruim een half jaar was dokter van Linden nu al weer getrouwd, maar zij had er nog steeds niet in kunnen be rusten. Zij verzette zich niet openlijk meer, maar de naam „moeder" was haar tegenover haar tweede moeder nog niet over de lippen kunnen ko men. LUSTELOOS en vermoeid na haar geforceerde opwinding en vroo- ïijkheid, leunde Ger in 't hoekje van de coupé. Haar slapen bonsden; zij hield de oogen gesloten, tot zij aan de plaats kwam. waar zij uit moest stappen. De vredige rust van 't dorp, dat haar zoo lief was, deed haar goed. Thuisgekomen hing zij haar mantel aan de kapstok en liep oudergewoonte regelrecht naar haar kamer. Zij open de de deur, maar bleef ineens met den knop nog in haar hand, verbaasd staan. Daar op haar tafeltje, naast moe- der's portret, stonden rose anjers, moe der's lievelingsbloemen. Zij sloot de deur, plofte haar tasch op den grond cn kwam in groote verwondering na derbij. Bij de bloemen lag een briefje. Ger nam 't op en zag aan 't schrift, dat 't van haar tweede moeder was. Zij las: „Lieve kind, ik begrijp zoo goed, dat 't vandaag een moeilijke dag voor je is. Ik begrijp trouwens je moeilijkheden beter dan je wel denkt. Ik weet hij on dervinding wat 't is. een lieve moeder te moeten missen. Haar plaats blijft leeg. door niets of niemand is deze te vervullen. Maar misschien dat je op den duur in je hart toch wel een plaatsje kunt inruimen voor haar, die 't werk tracht voort te zetten, dat te vroeg aan haar handen moest ontval len." Diep getroffen staarde Ger op 't pa pier, dat zij in haar hand hield. Nog eens en nog eens herlas zij 't en keek toen naar de zachte oogen, die haar van uit 't portret toelachten. Roerloos bleef zij staan, zij voerde een zwaren strijd! Eindelijk vouwde zij 't briefje zorg vuldig dicht en borg 't in een doosje. Daarna nam zij een anjer uit de vaas, legde deze voorzichtig tusschen twee vloeitjes en sloot beide in haar kast. Als in een droom ging zij naar he neden. Mevrouw van Linden keek op van haar naaiwerk, toen zij binnen kwam. Regelrecht liep Ger op haar af en terwijl zij haar de hand toeslak, zeide zij: „Ik dank u moeder". De tranen sprongen mevrouw van Lin den in de oogen. Zi| nam Ger's ge zichtje tusschen haar beide handen en gaf haar een innigen kus. Den volgenden morgen was Ger al lijdig beneden. Zij nam niet den vroe gen trein, maar hielp mevrouw van Linden met 't snijden en smeren van de vele boterhammen. Toen alles klaar was, liep zij naar haar moeder's stoel. Haar handen trilden toen zij ze op de leuning legde. Even weifelde zij nog, maar ineens schoof zij 'm op moeder's oude plaatsje. Mevrouw zei niets, maar de blik, waarmee zij Ger aanzag, was haar grootste belooning.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 13