Goed geslaagde Feestavond In „De Valk" K.D.P.-HUIS GEOPEND VROUWEN van BEKENDE NEDERLANDERS Onderhoud met mevr. Colijn Di VAN DE POLITIE St. Nicolaas in het HULPPREDIKER SCHOONHEIM Gelukkig zij, die op zoo'n rijk leven vol toewijding kan terug blikken 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS Koninklijke Ned. Bond van Oud-Onderofficieren De jaarlijksche feestavond van de afdeeling Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoffi eieren, in de Valk Zaterdagavond gehouden, is in alle opzichten, schit terend geslaagd Een volle zaal met enthousiaste bezoekers, een zeer prettige stemming en een keurig uitgevoerd programma. Nadat de heer G. J. Wichman als voorzitter der feestcommissie de bijeen komst had geopend en alle aanwezigen op zijn verzoek het eerste couplet van het Wilhelmus hadden gezongen, sprak de heer J. A. IJ d i n g, voorzitter der afdeeling, een welkomstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den aanwezigen eere-voorzitter. den rit meester-adjudant P- C. L. Blom. den bondssecreiaris Ph. M Pattes. den bondspenningmeester P- W. Vasten hout, beiden \ertegenwoordigers van het hoofdbestuur, den heer H. Grijszen, vertegenwoordiger van de afdeeling Utrecht, wien hij namens de geheeie afdeeling Amersfoort een compliment maakte voor het initiatief om als be middelaar op te treden bij het mee- ningsverschil met het hoofdbestuur. Spr- deelde mede dat de bescherm vrouwe en de beschermheer. Jkvr. J. E. van Lelyveld van der Wijck en ko lonel C. C- Pels Rijcken verhinderd zijn te komen. Spr. wenschte nog geluk het echt pa ai- La Have met hun 50 jarig huwelijks feest. Spr- dankte den heer Brouwer voor zijn mooie zaalversiering en de feestcommissie voor haar moeilijk voor bereidend werk. Namens het 'hoofdbestuur sprak de algemcene secretaris, de heer Pot t es, die zijn dank uitsprak voor de oplos sing van het meeningsverschil tusschen de afdeeling Amersfoort en het hoofd bestuur. Spr- hoopte verder op prettige samenwerking tof heil van den Bond en in het belang van de afd. Amersfoort. Daarna reikte spr. aan den heer A- J. Brugman, die zich als een stoere wer ker in de afdeeling heeft ontpopt, vooral voor het philantropische gedeelte, de medaille van verdienste uit, vergezeld van een oorkonde. Spr. herinnerde er aan, dat op de algemeene vergadering, welke op 3 Juli j-1. te Dordrecht gehou den werd, met algemeene stemmen daartoe werd besloten. Spr- wenschte den heer Brugman geluk met deze hoo- ge onderscheiding in den Bond en hij hoopte, dat de heer Brugman op den zelfden weg zal voortgaan en dat hij nog vele jaren dit metaal zal dragen, mede in het belang der afd. Amersfoort, welke thans de derde plaats in den Bond inneemt. De heer Brugman, die zeer ver rast. was, dankte het hoofdbestuur voor deze onderscheiding en den heerUding voor zijn bemoeiingen in deze Ilij prees den voorzitter als een hoogstaand mensch, wiens buitengewoon voorbeeld hij slechts had te volgen, om voor de afdeeling veel en goed werk te doen. Spr- hoopte, dat de heer Uding nog vele jaren aan het hoofd der afdeeling zal staan. Namens de afdeeling Amersfoort wenschte de heer Uding den heer Brugman geluk met deze verdiende on derscheiding. U kunt er trotsch op zijn, zei de heer Uding. Gij hebt in luttele jaren tijds meer dan 75 leden tot onze afdeeling gebracht en wij waardeeren dien arbeid. Daarna overhandigde spr- aan den 78-jarigen heer Eijman, die zich steeds een trouw lid toonde, onder applaus der vergadering het eereteeken ais lid van verdienste- De eere-voorzitter, de heer Blom. spel- 'de den heer Evman het eeret'eeken op de borst en wenschte hem geluk. Een „Lang zal hij leven!" van de muziek werd door de geheeie zaal enthousiast den gedecoreerde toegezongen. r Aanrijdingen Zaterdagmiddag is een paard, dat voor ifll een tweewielig voertuig gespannen was, fl voor een trein, welke den spoorweg overgang aan den I-Iooglandscheweg passeerde, schichtig geworden, en ach teruit geloopen. De wagen reed daarbij tegen de voorruit van een eveneens voor den overgang wachtende vrachtauto De schade werd onderling geregeld. Een automobiliste uit den Haag heeft Zaterdagmiddag op de Barchman Wuy- (jit tierslaan de bocht bij de garage Willgo CM te ruim genomen met het gevolg, dat de auto tegen een verlichtingspaal 'k4 reed, welke verbogen werd. Door de Ilaagsche politie is een per soon aangehouden en ter beschikking 10 van de politie alhier gesteld, die zich indertijd schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een geldbedrag ten nadeele van een logementhouder te de zer stede. Door een bewoner van den Soesterweg is bij de politie aangifte gedaan, dat mm een drietal konijnen van hem ont vreemd heeft. Vin een passoerende vrachtauto is gistermorgen omstreeks zes uur hij het winlelpand hoek BergstraatJuliana plein het rechtorachterwiel afge'oopen "n| en met groote kracht in de étalage van w||l den vinkei terecht gekomen. De ruit werd vernield, terwijl ook artik? en in de étilage belangrijke schade rekwa men. De 'rachtauto is doorgered:-n, de chauffeir heefl hoogstwaarschijnlijk niet bemerk^ dat een van de achterwielen p gj van der wagen geloopen is. De politie 1 heeft eei onderzoek naar de herkomst yan de aito ingesteld, Diep onder den indruk van de ver rassing dankte de heer Eyman. Daarna begon de Apeldoornsche On- derwijzersvereeniging met de opvoe ring van het blijspel: „In het witte paard", een van de vele geestige stuk ken van het duo Blumenthal en Kadel- berg. Het spel van deze dilletanten was zoo buitengewoon goed, dat we telkens oi.der de suggestie kwamen met be roepsspelers van de beste soort te doen Ie hebben. Daar mankeerde nu letter lijk niets aan pn alles was, nu ja, een voudig, zooals het moest zijn- Beschaaf de uitspraak, goede mimipk, best spel, en bovenal: een uitstekend sluitend ge heel. Namen noemen? Och natuurlijk, 1e vertolkers der hoofdrollen vielen hpf meest op, en Tosepha Voglhuber. de waardin. Leopold Brandmaver, deober- sellner. en Wilhelm Giesecke, de fabri kant met vacantia, droegen het stuk, maar dat neemt niet weg, dat Dr. Otto Fiedler, Arthur Sulzheimer, Walter Hin- zelman en de overigen zeker evengoed -peelden. Een bijzonder woord van lof komt top aan den oberkellner Leopold, den heer W- van Hoboken. Als eindindruk hebben we maar één wenèch: dat de A.O.T. meer in Amers foort zal komen, desnoods met het zelfde stuk. Zulk spel zien we steeds t-e weinig. Voor het bal begon, sprak de heer H. Gr ijs zen uit Utrecht nog eens zijn dank uit vo het werken van den heer Uding en hij was verheugd, dat het meeningsverschil tot aller genoegen is opgelost- Het was een zeer goede avond! En de bondsafdeeling gaat opgewekt het 48ste jaar in. Vermelden we nog, dat de dames de A.O.T. met bloemen wer den gehuldigd. Leusderkwartier Zijn intocht stond in het teeken van zeer groote belangstelling Het bestuur van de winkeliersvereni ging „Het Leusderkwartier" heeft Zater dagmiddag St. Nicolaas bij zijn aan komst per trein welkom geheeten. En wel op een zeer bijzondere manier. De paardentram, welke al meerdere malen met succes cachet gaf aan festiviteiten in het Leusderkwartier, was ook ditmaal van de partij en mocht er met de zes sterke paarden best zijn. Dan was er de muziek van Excelsior, die voor feeste lijke klanken zorg droeg en de men- schen in stad en kwartier op het heug lijke nieuws attent maakte. Maar het allermeest zal de Sint ge troffen zijn geweest door de publieke belangstelling. Heusch niet alleen van de zijde van het jonge volkje, ook menig ouder e-n zelfs oudje ontbrak niet op het appèl! Het stond vol op het Stationsplein en langs de te volgen route. Mooier had de winkeliersvereeniging het zich al niet kunnen denken. Ruim drie uur arriveerde St. Nicolaas met zijn Zwarte Piefen en pages, luide toegejuischt door zijn immer ongedul dige vrienden. De heer L. Krabshuis was de tolk van het Leusderkwartier, toen hij den hoo- gen gast verwittigde van de blijdschap welke zich had meester gemaakt van al le kwartiprbewoners, toen men hoorde, dat hij ook ditmaal deze wijk bijzonde re aandacht wilde schenken. De activi teit van de winkeliersvereeniging was hem bekend, daaraan waren prettige' herinneringen. Na dit toepasselijk woord, ving de in tocht plaats via Stationsstraat, Varkens- markt en Arnhemsrheweg naar het Leusderkwartier, alwaar het draaiorgel de feestvreugde, die in de straten heerschip, verhoogde. Op het Borneoplein heeft de Sint zich vriendelijk met vele kleine makkers on- Een predikatie over het thema: „Leidt mij in Uw waarheid" Ds. Gerritsen leidde in Zooals bekend, had de Alg. Kerke- raad van de Ned. Herv. Gemeente in de plaats van hulpprediker De Groot, die een beroep als predikant naar Eek en Wiel aanvaardde, be noemd candidaat Schoonheim uit Utrecht. In den avonddienst in de St. Joriskerk had gisteravond de inwijding plaats Ds. Gerritsen hield daarbij een predikatie over Jesaja 40 2, waar staat: „Spreekt naar het hart van Jeruzalem". Het thema van de predikatie was: „Troost". Ten tijde van Jesaja waren het donkere dagen voor Israël. Het zat gevan kelijk weggevoerd in Babel en met wee moed dacht het volk aan den dienst des Heeren in do^ Tempel te Jeruzalem. De Messiasverwachting bleef echter levend en dat was hun eenige troost in de ver drukkin'fr Let men op de groote figuren uit do H. Schrift, dan kan men zien dat deze alle heenwijzen op den komenden Christus, als de eenige Verstrooster. Ds. Gerritsen, het thema practisch toe passende. en hulpprediker Schoonheim afzonderlijk toesprekende, verwacht dat hij aan de gemeente van Amersfoort zal brengen de heilsboodschap van Jezus, welke de Catechismus noemt als de „Eenige troost in leven en in sterven". Nadat ds. Gerritsen een formulier heeft voorgelezen, dat door cand. Schoonheim bevestigend werd beantwoord, zong de gemeente den nieuwen hulpprediker staande toe de zegenbede uit Psalm 134 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal." Predikatie van candidaat Schoonheim Cand. Schoonheim beklom hierna den kansel en hield zijn eerste predikatie voor de nieuwe meente. Hij had daarbij tot tekst gekozen Psalm 25 5: „Leidt mij in Uwe waarheid". Het onderwerp van de preek was: „overgave en verwachting", dat spreker ook op zichzelf wil toepassen. De dichter van den 25sten Psalm, Da vid. was een veelzijdig man, die van alles heeft meegemaakt. Rijkdom en armoede, oorlog en vrede, roem, verguizing, zijn rij kelijk zijn deel geweest, en voor alles is David geweest een berouwvol zondaar. In den 25sten Psalm komt dit zoo tref fend uit. David zit in de put en nu geeft hij alles over aan God, van Wien hij te vens de verwachting heeft van hulp en redding Evenals David verliepen ook wij den wedloop met het leven, als wij God niet kiezen als onzen eenigen redder. In deze houding wil spreker dan ook zijn ambt aanvaarden. Men verwachtte van hem niet, aldus cand. Schoonheim, iets bijzonders, of iets buitengewoons. Spreker wil alleen zijn boodschapper van den Heer, dienstknecht van Jezus Chris tus. Spreker dankte allen voor de hartelijke ontvangst die hem ten deel is gevallen en sprak den wensch uit in goede ver standhouding met allen te mogen samen werken aan de stichting der gemeente Amersfoort. Tot slot van dezen dienst, die zeer druk bezocht was (in de andere kerken werd geen dienst gehouden) werd gemeen schappelijk gezongen: „Daar is uit 's we relds duistre wolkpn" uit Gezang 77. Naar wij nog vernemen zal cand. Schoonheim niet het werk van zijn voor ganger, cand. De Groot, in het Bergkwar- tier overnemen, maar zal hem voorloopig worden toegewezen het Soesterkwartier. in samenwerking met Ds. Gerritsen. derhouden en deed hij zich als immer kennen als een groot kindervriend. Het blijft deze week feest in het Leus derkwartier. Dat is den bewoners en de winkeliersvereeniging wel toevertrouwd. N.V. Salomons' handel in bouwmaterialen Vierde Zaterdag op groot- sche wijze het gouden jubileum De N.V. Salomons' handel in bouwmaterialen heeft Zaterdag op feestelijke wijze het gouden jubi leum gevierd. Het kantoor, waar de receptie plaats vond, kon moeilijk het groote aantal be zoekers plaatsruimte bieden. Ook aan vele bloemen ontbrak het niet en uit alles is wel duidelijk gebleken, welk oen belangrijke plaats deze jubileeren- de N.V. in den handel inneemt. Ver tegenwoordigd waren o.m. de Ned. Aan nemersbond en de Chr. Werkgevers club, terwijl da heer van Lonkhuvzen als voorzitter van dc Kamer van Koop handel alhier aanwezig was. De festiviteiten waren in twee gedeel ten gesplitst, waarbij het officieele ge deel te plaats vond van 5 tot 7 uur en ingezet werd met een speciaal gecom poneerden fccstmarsch. De heer K. W. M c v e r sprak namens bet personeel, als procuratiehouder, een huldigingswoord, dat gevolgd werd door aanbieding van een tuinameuhle ment aan den beer en mevrouw Salo mons. De heer Salomons Sr. mocht tim mergereedschap in ontvangst nemen, de directeur twee portretten van zijn ouders. Namens do Vereeniging van hande laren in bouwmaterialen werd door den heer v. d. Vennie een gouden gedenk penning met oorkonde aangeboden. Na het officieele gedeelte heeft een diner plaats gehad, waaraan door 80 personen deelgenomen werd. Menigpen heeft die gelegenheid aangegrepen om woorden van svmpathie te uiten. Vermelden wij nog dat de heer D. de Roer namens zoons en dochters van de familie sprak, de heer G. v. d. Brink, namens het personeel te Apeldoorn, terwijl de heer D. Salomons de feest rede uitsprak. De muziek van Jan van Loo ver hoogde het feestelijk aanzien van de zen grooten dag in het langdurig be staan dezer N.V. LUCHTBESCHERMING Experimenten van den heer Röell uit Leusden Zaterdagmiddag hebben zes escadril les sportvhegtuigen, bestuurd door pilo ten van de vrijwillige organisatie van sportvliegers, dc V.O.S., boven Hoek van Holland gemanoeuvreerd. De sa menwerking met den luchtwaarschu- wingsdienst onder leiding van den bur gemeester van Et ten en Leur, den heer Hamilton, bewees, dat men met behulp van de Nederlandsche radio amateurs a la minute op de hoogte kan worden gebracht van de aanwezigheid in ons land van vliegtuigeskaders, het aantal en den koers, waarin zij zich bewegen. Dc 52 radio-amateurs signaleerden dc vliegtuigen met hun herkenningstee- kens, tijden, enz. en seinden dit naar de centrale post van Ypenburg. waar zeven ontvangstations de binnengeko men berichten verzamelden. Zooals wij vernamen heeft 't Nat. luchtwaarschu- wingsnet het N.L.N., succesvol gefunc tioneerd. De heer Roell uit Leusden had als lid der Amersfoorfsche afdeeling interesse voor dit experiment op grooten schaal en ving met zijn toestel in epn lokaal van het gebouw van den luchtbescher mingsdienst achter Davidshof 2, de be richten op. Alhoewel de uitzending zich slechts beperkte tot een straal van 40 k 60 K M. rondom Ypenburg, slaagde de heer Róell er inderdaad in verscheidene me- dedeelingen op te vangen. Ook het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, de heer Fischer, toonde voor een en ander groote belangstelling en was van oordeel, dat het k la minute opvangen en doorgeven van berichten van het grootste belang moet worden geacht. De heer C. D. Wesseling, de Bondssecretaris, sprak een openingsrede uit Dieptij- en hoogtijdagen Het perceel Stoovestraat 14, waar in tal van jaren de C.J.V.V. geves tigd was, doch kort geleden een ander pand betrok, is Zaterdag avond officieel in gebruik genomen door de Katholiek Democratische Partij, afdeeling Amersfoort. Het zaaltje maakte een gezelligen in druk, evenals de bestuurskamer. Met het oog op de beperkte ruimte, droeg deze opening een min of meer intiem karakter. In zijn openingswoord, waar in hij allen welkom heette, wees de voorzitter, de heer K. Waterloo er op, dat er momenten in ons leven voorko men, dat de dingen dieper tot ons door dringen dan gewoonlijk. Vooral op hoogtij-dagen is dit het geval. Wij staan op het oocenblik aan het moment van zoo'n hoogtijdag. Bij dc verkiezing op 26 Mei leek liet er op, dat er een in zinking in onzen groep zou komen, doch gelukkig zijn wij deze weer geheel te boven, vooral dc afdeeling Amersfoort. Dit blijkt ook wel uit het feit. dat één dezer dagen een Katholiek Democrati sche Vrouwenclub werd opgericht met 20 leden. Enkele Katholieke bladen hebben melding gemaakt, dat onze par tij sterk achteruit ging. Het ledenaantal is echter prnoter dan bij de verkiezing op 26 Mei j.l. Spreker bracht dank aan allen, die het mogelijk maakten, om dit pand te huren en in stand te hou den. Wij hebben, zoo besloot de heer Waterloo, niet gewerkt met roebels sprekers partij wordt door sommigen beschouwd als een communistische or ganisatie doch wij hebben gewerkt met de centen der arbeiders. De heer Bronkhoret, afdeeling Hilver sum, schetste de groote waarde van een eigen clubhuis. Voor de afdeeling Rotterdam, Schie dam en Hillegersberg, sprak de heer Bik, die er van overtuigd was, dat in dit gebouw nog veel propaganda ver richt zal worden. Met den wensch, dat elke afdeeling binnenkort een eigen ge bouw mocht hebben eindigde spreker zijn felicitatie. De C.D.U. was vertegenwoordigd door de heeren Nakman en Langeveld, waarvan eerstgenoemde het woord veerde en zeide, dat de beginselen van beide partijen niet dezelfde zijn, in te genstelling met den strijd, want deze loopt wel parallel. Zoolang de geest niet uit het lichaam is verdwenen, is het lichaam niet dood. Uit deze daad blijkt, dat er nieuw leven in deze or ganisatie is, zoodat in dit gebouw nog veel vruchtbaar werk verricht mag worden. Het oud-bestuurslid van de afdee ling Amersfoort, de heer Smits, bracht naar voren, dat het bestuur rotsvast in zijn overtuiging staat, terwijl hij respect had voor de werkloozen, die de werk zaamheden hadden verricht. Afdeeling Soest bood hij monde van den lieer dc Rond, als blijk van mede leven, een klak aan. Na zijn dankwoord maakte de voor zitter de aanwezigen er op attent, dat hij een crucifix had aangeboden om tot uiting te brengen, dat zijn partij een principieel Kath. organisatie vormde. De heer C. D. Wesseling verricht de opening De heer Wesseling wees in den aan vang van zijn rede er op, dat ook ver- eenigingen dieptij- en hoogtijdagen meomaken. 26 Mei j.l. was voor spre ker een dieptijdag. Een tweeden zetel veroverden wij niet, maar met onzen zetel, Mr. Arts, verloren wij ook de -1500.waarborgsom. Over deze teleur stelling zijn wij spoedig heen gekomen, doch een groote teleurstelling was \oor spreker het feit, dat er personen waren, die op minderwaardige manie ren de partij verrieden en verkochten. Zelfs de voorzitter verdween van het schip. De zwakken verlieten de partij, de verraders hebben zich aan de galg gebracht, de partij is gezuiverd, aldus dc heer Wesseling. Meer dan duizend leden verlieten onze gelederen, doch deze maken op de tienduizenden, die bleven, niets uit. Spreker zag in de toekomst een groo ten ommekeer in de politiek van Ka tholiek Nederland. Reeds nu zijn velen tot de ontdekking gekomen, dat er van de verkiezingsleuzen niets is uitgeko men. Felle critiek oefende de woord voerder uit op het huidige kabinet en dc vertegenwoordigers der Katholieke Staatspartij, om in zijn verdere betoog er op te wijzen, dat dit een hoogtij-dag is. Ook al kunnen wij niets bereiken, dan hebben wij voor ons dat heerlijke gevoel, dat wij onze krachten hebben gegeven voor de zwakkere broeders, dat wij den strijd hebben aangedurfd tegen de grooteren. Spreker hoopte, dat dit huis een cen trum mag zijn van Katholiek leven en een uitvalspoort tot ver buiten Amers foort. Na hulde gebracht te hebben aari degenen, die dit werk verricht hebben, maar ook zullen voltooien, besloot de heer Wesseling zijn rede met de woor den dat Gods zege op dezen arbeid ma* rusten. De heer Waterloo dankte den spreker voor zijn openingsrede, alsmede voor zijn twee etsen. Verschillende afdeelingen hadden schriftelijke felicitaties gezonden, ter wijl twee leden bloemen hadden gezon den Ook voor de giften betuigde de voorzitter zijn erkentelijkheid. J J ET is niet aardig altijd maar man- ƒ-ƒ ncn in de krant aan het woord to laten Daarom Iwhben we, na de bekende mannen, die maar voortdurend geïnterviewd worden, nu ook eens het woord willen geven aan hun vrouwen. Dal zij ons plan met vreugde begroeten is on getwijfeld maar bij de uitwerking stuitten we nog al eens op moeilijkheden en be zwaren. In zeven van de tien gevallen be ginnen de aangezochte personen ook meestal met neen te zeggen. Toen een be vriende relatie mevrouw Colijn voor ons polste over een toe te staan interview volgde prompt een weigering. „Ik heb de pers niets nieuws mede te deelcn". was het antwoord. Daar zaten we met de gebakken pe ren en zonder onderhoud! Een herhaald verzoek had evenmin succes Probeert u het maar niet meer, ried men ons. Mevrouw Colijn heeft gezegd Ik denk er niet aan. Dat liet aan duidelijkheid niets te weii6chen over. Wat nu? De kans leek verkeken. Toch liet die weigering ons niet met rust, Onze groote mannen zijn zoo bekend. Er is al zooveel over hen geschreven. Zij zijn om zoo te zeggen gemeengoed. Maar kennen wij een man ooit geheel en al (aangenomen, dat zooiets bestaan baar is!!) als wij de-vrouw-op-den-ach tergrond niet kennen? Gaat ons niet soms plotseling een helder licht op over veel, wat onbegrijpelijk of verbazing wekkend 6cheen wanneer wij van een beroemden echtgenoot de wederhelft leeren kennen? En omdat de ondervinding heeft ge leerd. dat dit inderdaad zoo is. trok ons het plan zoo aan. Moeilijkheden zijn er nu eenmaal om overwonnen te worden Vermoedend waar de schoen wrong, hebben wij ons Mevr. Colijn ten slotte persoonlijk tot, mevrouw Co lijn gewend met de plechtige verzeke ring niet te zullen interviewen! En ziet deze verzekering heeft ons de deur geopend van het huis in dc Stnd- liouderslaan in Den Haag. WIJ zijn op bezoek geweest bij de vrouw van onzen minister-presi dent en daarvan willen wij u hier iets vertellen Natuurlijk vraagt de vrouwelijke nieuwsgierigheid allereerst: hoe was het er? Is het er mooi ingericht? Is het een groot huis? Laten wij begin nen met te vertellen, dat het een mooi groot, voornaam alleenstaand heeren huis is. Door een vierkante hall werden wij -naar de ontvangsalon geleid, pen hooge ruime gezellig gemeubelde suite met aangrenzende groote 6erre vol planten en bloepien. Als het waar is. dat kamers het ka rakter en den geest weerspiegelen van hunne bewoners, dan wordt men hier al dadelijk getroffen door een warme, prettig aandoende huiselijkheid. Dit zijn geen kille ongebruikte staatsievertrek- DRIELINGEN-ACTIE IN HET LEUSDERKWARTIER Zaterdagavond werd in het vereni gingslokaal van de winkeliersvereeni ging „Het Leusderkwartier" (Leusder- weg 136) de uitslag vastgesteld van de eerste inzending der bonnen van de z.g. Zcsdaagsche. De uitslag van den eer sten dag was als volgt: Eerste prijs werd gewonnen door den inzender \an het hoogste aantal guldensbonnen, zijnde 157; Tweede prijs werd gewonnen door den inzender van het hoogste aantal kwartjesbonnen, zijnde 202; Derde prijs werd gewonnen door den inzender van het hoogste aantal dub belt jesbonnen, zijnde 124. Vermelden wij nog dat dc eerste priis in de klasse van de guldensbonnen werd gewonnen door een bewoner van liet Soesterkwartier. R. K. SPAARBANK Overzicht November Bedrag der inlagen 7008.83 Redrag der terugbetalingen 4799.33 Uitgegeven nieuwe boekjes 10. Afbetaalde boekjes 5. Aantal posten van inlagen 81. Aantal posten van terugbetalingen 43. MEVROUW7 Amy Gros kamp ten Have zal voor het Amersfoortsch Dagblad een aantal schetsen schrijven over „Vrouwen van bekende Nederlanders'Hiernevens vindt men de eerste bijdrage. ken, dit zijn kamprs. waarin geleefd wordt en dagelijks gehuisd. Veel gemakkelijke stoelen, bloemen en boeken, op de ronde tafel een fraai gehandwerkt kelim kleed, en overal portretten. En temidden van deze vriendelijke omgeving de kleine grijze dame met het wonderlijk jonge gezicht. En gaat u nu alles opschrijven wat ik zeg? Wij verzekeren nogmaals met klem, dat wij niet zullen schrijven en... wij hebben ook niet geschreven, geen woord, omdat wij weten hoe uitermate storend Tl it meestal werkt En dat is dan de eenige directe toespeling op het interview, want dan is er geen inter view moor. Er is alleen een allergenoe- gelijkst bezoek bij een lieve oude dame, die boeiend en vlot vertelt uit een schat van herinneringen. Wij hooien hoe mevrouw Colijn als jonge tweede luitenantsvrouw naar Indië ging. het Indië van bijna een halve eeuw geleden. Als ik bedenk, zegt zij guitig, wat er toen niet wasDe tegenwoordige longc vrouwen zouden vreemd opkijken bij veel van de toestanden van toen, die vandaag onbestaanbaar lijken. Dc gedachten gaan terug naar dien tijd van moedig pionierswerk, waaraan de vrouwen direct zoowol als indirect zoo'n groot aandeel gehad hebben door hun prachtige moed en hun onwankel baar vertrouwen Van Ileutsz zeide. je moet zenuwen hebben als stalen kabel touwen. maar dat hadden wij inderdaad noodig. verfeit mevr. Colijn Als er een val6ch bericht binnen kwam. dat de expeditie waar je man mede op uit was geheel in de pan was gehakt of als om dpn hoek van den berg het schip eindeli.ik in zicht kwam met, dp vlag halfstok en je wist niet voor wie die vlag halfstok hing. dan had ie heusch al je flinkheid noodig Over sommige van de tegenwoordige ionge vrouwen is mevrouw Colijn 6lecht te spreken en haar oordeel is niet malsch als zij zegt: zij zijn gemak zuchtig, en den goeden niet te na ge sproken willen zij zich niet meer be krimpen. Zij hebben behoefte aan luxe en zijn verwend door te veel comfort- Het harde moeilijke leven, dat wij als jonge pioniersvrouwen leidden, trekt haar niet meer aan. Even in herinne ring verloren blikken de vriendelijke oogen peinzend terug in de verten van het verleden. Elf iaar onafgebroken zijn we in Indië geweest Verlangt u nooit terug? vragen we. Ik ben al vier maal .terug geweest in Indië. vertelt mevrouw Colijn. De laat ste maal toen mijn schoondochter zich niet al te wel voelde en heimwee naar Holland had. Toen ben ik er heen ge gaan. vier maanden uit en thuis. Zoo gewoon, zoo vanzelfsprekend vertelt zij dit. deze kleine resolute moe- der, die van optreden en doortasten weet als het gaat om het heil van haar kinderen. Het gesprek komt op de zoons van het echtpaar Colijn. alle drie in Indië. De oudste en de jongste zijn met verlof in Holland. Een trotsche moeder ver telt. van de gevaarvolle expeditie van den jongen dr. A. H Colijn. de koene bergbeklimmer en ontdekkingsreiziger. WI.T praten over kinderen in het algemeen, over opvoeding en pro blemen, Twee moeders met samen zeven zonen. De tijd vliegt voorbij. Op eens denken wij weer aan het inter view. Doet u veel aan maatschappelijk en sociaal werk mevrouw? vergaderingen presideeren, zifting in comités, offi cieele lunches en diners en zoo? En dan klinkt het heel beslist: neen, daar doe ik niet aan. dat laat ik over aan anderen. Er zijn er zooveel, die dat graag doen Eigenlijk vreezen wij een beetje on bescheiden te zijn, maar dan vragen wij het toch maar: Waarom doet u dat niet? En dan klinkt het eenvoudig: ik kan niet meedoen aan al die dingen en ik wil het ook niet. ik w il mij niet binden, want ik moet altijd klaar zijn. Als mijn man thuiskomt, dan weet hij dat hij mij hier altijd kan vinden. Als hij zegt: we gaan morgen naar Parijs of naar Londen of naar Berlijn, dan moet ik klaar zijn. Het lot van de staatsmansvrouw is om alleen te zijn, merkten wij op. En weer klinkt het zoo vanzelfspre kend ik ben ook meestal alleen, want als mijn man thuis is. zit hij altijd boven te werken, maar dan weet ik toch. dat hij thuis i6 en hij weet dat ik er ben Een warme bewondering groeit in ons voor deze dappere kleine grijze vrouw, die het vaderland dient op hare wijze door op een leeftijd,dat andere echtparen de welverdiende ru6t van den levensavond genieten, zoo blijmoe dig afstand te doen van veel wat het geluk uitmaakt in een vrouwenleven. In haar prachtigen eenvoud, dieniets heldhaftigs ziet in het leven vol zelf opoffering is mevrouw Colijn een voor beeld voor talloozen Hoe wonderwel verstaat deze lieve moederlijke vrouw het moeilijke en hooge ambt van vrouw-zijn in zijn hoogste en beste heteekenis: dragen en verdragen, en krachtgevend bezielen door de nimmer falende stille steun, van haar geloovig vertrouwen en haar sterke moedige liefde. Een leven in de schaduw, maar welk een heerlijk voldoening schenkend le ven! Gelukkig de vrouw en moeder, die op zeventigjarigen leeftijd op zoo'n rijk leven vol vruchtdragende toewijding kan terugblikken en gelukkig de staatsman, die in zijn zorgvolle, moei lijke en vaak zoo ondankbare taak zoo een zeldzame 6teun naast zich weet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5