Nederland-Luxemburg Nederland slaat Luxemburg met 4-0 Effectief spel in tweede helft de Drie goals na de rust Zwak Utr. XI deelt met Be Quick Middenlinie speelt uitstekend ZWALUWEN-ROODE DUIVELS IN EERE HERSTELD - BLAD PAG. 1 \MERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 Chronologisch verslag van: Van Spaandonck (op den grond zit tend) heeft tegen een Luxemburgschen back opgeschoten, waarna de terug springende bal door Smit werd in geschoten. Het moment waarop Neder land de leiding neemt baarlijke. Zeer terecht gaf men hem keer op keer een open doekje. Het merkwaardige geval doet zich voor, dat de speler en mid- voor nog wel! die de meeste doelpunten voor zijn rekening nam, n.l. drie, verreweg de zwakste was uit de voorhoede. De 19-jarige de Boer van K.F.C. heeft op ons geen geweldigen indruk gemaakt, omdat hij in het veld weinig goede dingen deed en voor doel verschillende kan sen om zeep hielp, hetgeen voor een niet gering gedeelte kan toegeschre ven worden aan zijn gewicht, dat tegen een forsche achterhoede te licht is. Dat zijn drie doelpunten veel goed maakten behoeft geen betoog. Zijn eerste goal na rust uit een mooien boogvoorzet van Wels, ineens over Iloscheid in het net geschoten, was fraai. Zijn tweede kreeg hij van Smit op een presenteerblaadje en het derde was moeilijker dan men oogenschijnlijk aannam. Een uitloo penden keeper te passeeren ver- eischt behalve een zuiver schot een" groote vastberadenheid. De T. C. zal hem naar alle waar schijnlijkheid op deze leidersplaats handhaven, alhoewel wij het er niet mee eens zijn, dat er qua spelverdeeling geen betere krachten rondloopen Rest ons nog de beschouwing te geven over de achterhoede, die een betrouw baren indruk vestigde, al moeten wij toegeven, dat het Punt, die keurig debu teerde, en Caldenhove niet al te moei lijk werd gemaakt. Van Male kwam er slechts sporadisch aan te pas, maar wat hij deed wekte het volste vertrouwen. Concludeerende kunnen wij zeggen, dat deze aardige, maar niet hoogstaan de wedstrijd, ons geleerd heeft, dat het geenszins onmogelijk is dat deze ploeg een nieuwen glorietijd inluidt. ZWEMMEN Internationale wedstrijden te Antwerpen Hoscheid en Majerus blinken uit HET begin van HollandLuxem burg was al zeer matig. De Luxemburgers waren iets meer in den aanval en aangezien Kuppen er niet in kon komen, was er een gat op het middenveld, waarvan onze te genstanders uitstekend wisten te profiteeren. Zij kwamen snel com- bineerend, het spel over de vleugels gooiend, herhaaldelijk op van Male's doel af, waar de Holland- sche verdediging geruimen tijd bleek noodig to hebben zich in te spelen. Opmerkelijk was het, dat van Male verscheidene malen bij het uittrappen slecht plaatste of den bal «iet voldoen de weg kon krijgen. De tegenaanvallen van het Nederlandsch elftal hadden voorloopig ook a1 niets te beteekenen. Bergman en Wels konden het leder niet goed voor doel krijgen en bovendien was de Luxembugsche verdediging snel bij het ingrijpen en resoluut in het weg werken. Vooral het fraaie kopwerk viel op. De Luxemburgers gooiden er na de eerste aanvallen nog een schepje op. Er werd in hoog tempo gespeeld, het ploeg Kuppen, die een waardig plaats vervanger van Anderiessen was verband was uitstekend met den spil Bommertz als uitblinker Het afwerken van de aanvallen liet evenwel te wen- schen over en vooral het beslissende schot ontbrak. Zoo was het mogelijk, dat eerst na 12 minuten Nederland de eerste kans kreeg om de score te ope nen. Uit een vrijen trap plaatste van Heel voor doel, van Spaendonck gaf in eens aan Smit door, doch diens schot vloog naast. Deze twee spelers konden het dadelijk goed met elkaar vinden, want enkele minuten later passeerde Smit keurig naar den Ncptunusman, die zich niet bedacht en hard inschoot. Hoscheid stopte het schot verdienstelijk. Langzaam maar zeker werd Holland in het veld sterker, maar het klopte nog lang niet tusschen de linies en vooral in de verdediging haperde het nog wel eens. Een prachtig schot van Touba vloog over de lat. De Boer, die geruimen tijd noodig had zich in te spelen geen wonder voor een debutant op een zoq belangrijke plaats gaf het sein tot een offensief, hetwelk tot de rust zou aanhouden. De K.F.C.'er ving, na een half uur den bal keurig op, speelde zich vrij en loste een hard laag schot, dat Hoscheid uitnemend hield. spel te veel in de breedte, waardoor hot errassende element teloor ging. Berg man kreeg wreer een afgemeten pass van de Boer. Eon prachtig schot volgde, doch via een Luxemburgsch been sprong de bal over de lijn tot hoekschop. Dc K.F.C.'er probeerde het even daarna zelf, maar het Luxemburgsche doel leek dichtgcnageld. Majerus geraakte hij een der aanval len gewond. Hij verliet even het veld, doch speelde na enkele minuten weer mee, nu als linksbinnen. Invallers zijn. naar men weet, niet toegestaan 'en het was voor de Luxem burgers beter mot 10/j dan met 10 man door te spelen. liet dool van Hoscheid werd in de nu volgende periode danig onder schot genomen. We noteerden een kogel van Van Spaandonck, een als voorzet bedoeld schot van Bergman tegen de lat, met. nog enkele prach tige safes van Hoscheid, die do beste speler van het Luxemburgsch elftal was. Een doelpunt kon niet uitblijven. De Boer maakt 2—0 Het was Wels, die na ruim 20 minuten den bal vrij maakte en keurig naar de Boer plaatste. Deze speelde het leder tusschen de beide backs door en wist met een keurig gericht schot den uitloopenden doel- verdediger te passeeren, 20. Enkele minuten later geraakte Hoscheid "wvond na een botsing met de Boer, doch het liet zich gelukkig niet ernstig aanzien. De druk op het Luxemburgsche doel bleef aanhouden. Met alle macht stond het achtertrio on-, zer tegenstanders te verdedigen, uitste kend' bijgestaan door de middenlinie. Na 33 minuten kwam het derde Nederlandsche doelpunt Het was ditmaal Smit, die den hal precies voor de voeten van de Boer speelde. De K.F. C'er zond hot leder met een afgemeten schot in het net. 30. De hattrick! De Luxemburgers bleken thans geheel uitgespeeld. De middenlinie trok zich terug en de voorhoede was nu geheel aan haar lot overgelaten. Bepaald ge vaarlijke momenten voor het Holland- sche doel kwamen sporadisch voor en deze ontstonden eigenlijk nog door min of meer slordig spel onzer vertegen woordigers. Het offensief, der oranje- hemden bleef aanhouden en het was wederom de Boer, die drie minuten .voor het einde den stand op 40 bracht. De data vastgesteld AMSTERDAM, 28 November. Naar wij vernemen zullen ook dit sei zoen de traditioneele wedstrijden tus schen de Zwaluwen en de Roode Dui vels weer doorgang vinden. De be sprekingen hebben tot resultaat ge had, dat op 9 Februari a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam de ontmoeting Zwaluwen—Roode Duivels zal plaats vinden, terwijl op 16 Maart te Luik de returnwedstrijd zal worden gehouden. De wedstrijd in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal bij kunstlicht worden gespeeld. Het ligt in de bedoeling om in het vol gend seizoen de meer gebruikelijke data voor deze wedstrijden aan te houden en de ontmoeting in Belgié op Mardigras te orga niseeren. Van Spaandonck is sedert den wed strijd tegen Duitschland goed voor uitgegaan Na een weinig aantrek- kelijken wedstrijd maakt dc Wit in dc laatste mi nuut 22 NA veel moeite had de U.P.V. B. voor Zaterdagavond een Utrochfsch elftal opgesteld, dat nog slechts een zwakke afspie geling mocht worden genoemd, van de sterkste combinatie, welke in het veld gebracht kan worden. Het komt ons voor, dat do U.P.V.B., wiens streven toch allerwege sym pathie verdient, in dezen vanwege de verschillende clubs toch wel wat meer medewerking had mogen on dervinden. Dat het elftal tenslotte met 22 tegen den eersten klasser Be Quick uit Groningen gelijk speelde, mag nog als een behoorlijke prestatie aangemerkt worden. De opstelling van het Utrechtpch elf tal was: Doel: F. Pino (U.V.V.); achter: van Asten (Velox) en Remmerde (Elink- wijk); midden: Coerman (U.V.V.), v. d. Woord (Kampong), Steen winkel (Ve lox), later vervangen door Loggen (Elinkwijk)voor: Ileideman (Velox), vervangen door Blom (Elinkwijk), de Ridder (U.V.V.), Eimcrs (Velox). Har deman (U.V.V.) en de Wit (P.V.C.) IJSHOC.KhY ETOILE DU NORDA.Y.H.C. 4—3 BRUSSEL, 29 Nov Onder groote belangstelling is gisteravond te Brus sel in het kader van het tournooi om den Lippensbeker de IJshockey wed strijd gespeeld tu6schen de Etoile du Nord en de Arnsterdamsehe IJshockey club Na een zeer spannenden strijd, waarin de Amsterdammers, die steeds achter stonden, taaien tegenstand boden, wisten de Brusselaren tensione een 43 overwinning te boeken. De standen van de drie perioden waren: 1-0, 2—1. 1-2. Dp stand van dit tournooi is thans: Düsscldorf 2 2 4 9—5 Etoile nu Nord 3 2 14 16—14 A.Y.H.C. 3 2 1 4 11—10 Dortmund 1 1 68 Den Haag 3 2 7—12 ANTWERPEN, 28 Nov. Gisteravond zijn onder groote belangstelling de in ternationale zwemwedstrijden in het Koningin Astrid-bad aangevangen, waaraan ook door verscheidene Neder landsche zwemmers en zwemsters werd deelgenomen. De Nederlandsche dames wisten enke le fraaie successen te behalen, al waren de tijden, door haar gemaakt, niet bij zonder snel. De 100 meter schoolslag werd gemakkelijk door mej. Klynoot van de zwemvereeniging „Rotterdam" gewonnen, terwijl' mej. Stroomberg tweede werd. Op den 100 meter rugslag streden Piet van Feggelen en Cor Kint weer te gen elkaar en ditmaal bleef de strijd on beslist. Voor beiden werd een tijd van 1 minuut 17,2 seconden genoteerd. Greet je Sweres werd op den 100 meter borst- crawl eerste in den tijd van 1 min 13,8 sec. Bij de heeren was de strijd op de 100 meter zeer interessant. De Olvmpi- sche kampioen Csik toonde op dit num mer zijn meerderheid en in den tijd van 58,4 sec. tikte hij als eerste aan. Hij bleef met dezen tijd nog aanzienlijk ho ven het Europeesch- en het wereldre cord. Hoving slaagde er niet in het Neder landsch record te verbeteren. Hij werd tweede na een feilen strijd met den Franschman Nakache en voor onzen landgenoot word 1 min 1,2 sec. opgeno men. waarmede hij precies 1 seconde ho ven het record van Scheffer was geble ven. Nog steeds is het dus niet gelukt beneden de minuutgrens te komen. Smit opent de score Maar niet lang daarna stormde Paauwe naar voren, hij gaf op het goede moment aan de Boer over, deze plaatste naar van Spaendonck, die zwaar gehinderd wilde schieten, maar hij zag het nuttelooze hiervan in, 9peelde zacht terug op Smit, die rustig in den rechterhoek schoot, buiten bereik van Hoscheid, 1—0. Van dat moment af ging het in het Nederlandsch elftal steeds beter. De debutanten hadden hun premièrevrees overwonnen. Kuppen deed het rustiger aan. plaatste beter, bracht meer ver band tusschen de linies. Punt kreeg cr uitstekend het oog in, al was zijn weg werken slordig en de Boer demon streerde nu ook enkele fraaie staaltjes van technisch kunnen, waarbij hij een maal keurig Bprgman den hal voor de voeten legde. De Blauw-Witter schoot scherp in den hoek, doch Hoscheid red de, uitvallend tot hoekschop. Met het Oranje elftal in de meerderheid kwam de rust. De tweede helft Na de rust waren de Luxemburgers aanvankelijk iets meer in den aanval, doch al spoedig bleek, dat zij het hoog opgevoerde tempo van de eerste helft niet konden volhouden. De Nederland sche middenlinie zat nu goed achter de voorhoede aan, maar men hield het Smit ziet zich door het moedig keepen van Hoscheid een kans ontnomen De Boer verricht de hattrick, maar speelt slecht (Van onzen sportredacteur f jET Nederlandsch elftal heeft na goed spel in de tweede helft kans gezien den eersten wed- strijd in het drichoekstournool met Luxemburg en België, als voorronde van de Wereldkampioenschappen 1938, met 4—0 van Luxemburg te winnen, zoodat het practisch zeker yï is. dat ons land zich geplaatst heeft ,,■4 voor het eindtournooi, dat in Juni van bet volgend laar in Frankrijk wordt gespeeld. IJ hebben dus Luxemburg ge- \A/ slagen, hetgeen algemeen ver- V' wacht werd, maar waaromtrent een ieder toch geen eed zou hebben i willen doen. Het spel van de Oranje- - ploeg in den wedstrijd tegen Frank- r rijk had de verwachtingen niet hoog gestemd. Maar niet minder dan vijf -spelers waren sinds vier weken geleden r vervangen; zoodat men met belangstel- £s_ling uitzag naar de verrichtingen van de verjongde ploeg. En al heeft het. Nederlandsch elf- ctal, dan vooral in de eerste helft, lang! dsliiiïiiet subliem gespeeld, over het geheel genomen mogen wij toch tevreden zijn het gepresteerde, al dient men niet uit het oog te verliezen, dat Luxemburg niet lot de sterkste teams van het. Continent mag gerekend wor den. Wij hebben verdiend gewonnen, de cijfers Jaten dienaangaande geen twijfel, vooral als men bedenkt, dat zij geenszins als geflateerd beschouwd be hoeven te worden. In de eerste helft gaven de gasten /^uitstekend partij. In het prille begin, 7; had het er zelfs veel van weg, dat zij de leiding zouden nemen, want hun herhaaldelijk zeer gevaarlijke open /aanvallen slichtten groote verwarring in de Hollandsche gelederen, waarin de samenhang nog niet direct klopte. '^>7 Daar Van Male zijn uittrappen in deze 1 periode bovendien zwak was werd het mogelijk, dat het Luxemburgsche elftal eenigen tijd in de meerderheid was. ^Dezc goede indruk vervaagde echter langzamerhand, aangezien wel bleek, :dat de heeren in het veld wel aardig speelden, maar voor doel gekomen vol- De Boer. vcrichtte de hattrick, maar speelde in het veld niet sterk Toen viel op, dat de halflinie die voor de rust ni'et aan de verwachtingen beantwoordde, opbouwend steeds beter ging spelen. Kuppen ontpopte zich in dit opzicht als een uitstekend speler en wanneer zijn trappen naar de vleugels aan zuiverheid winnen is het aan geen twijfel onderhevig, of in hem heeft de T.C. den spil gevonden, dien men reeds jaren zoekt. Zijn combineeren met Paauwe en van Heel, die beiden een go-eden wedstrijd speelden was voortref felijk, als was het eenige bezwaar, dat hij het af en toe wel eens te veel deed, waardoor dit spel-in-de-breedte tot tem po-vertraging leidde. En dat is het juist, dat ons tegen betere tegenstan ders als de Luxemburgers noodlottig kan worden- Maar hel aangeven van den bal was in ieder geval heel wat be ter verzorgd, dan tegen Frankrijk- Dat kwam de voorhoede vanzelfsprekend ten goede, hetgeen zijn gevolgen niet miste, getuige de drie goals, welke in de tweede helft moesten komen of zij yvilden of niet. Steeds weer werden de voorwaartsen opgestuwd en daar Wels weer ouderwetsch op dreef was en Bergman zich na een zwakke eerste helft gedeeltelijk wist te herstellen kon het met anders of het binnentrio zou de score weten op te voeren- Met het binnentrio zijn wij meteen gekomen aan het groote vraagteeken van het elftal. Welnu de binnenspelers van Spaandonck en Smit hebben goed eespeeld. Eerstgenoemde is sedert Fe bruari, toen hij tegen Duitschland bei de doelpunten maakte, sterk vooruit ee caan Hij brak met Wels verschillende malen gevaarlijk door Hij schoot af en toe zeer goed, maar had daarbij weinig geluk, want Hoscheid was onvermurw baar. Wat deze keeper uit zijn doel heeft gehouden grenst aan het wonder- komen ongevaarlijk bleken. De 10 achterstand, welke zij bij de rust boek ten gaf de verhouding dan ook goed weer. In het Oranje-team werd zonder al te veel dash gespeeld, zoodat de techni sche en tactische minderheid der rond hemden toen niet zoo aan het licht trad, aangezien men deze tekortkomingen door enthousiasme wist te nivelleeren- Nadien echter bleek, dat de bewoners van het Groot-Hertogdom te veel van hun krachten hadden gevergd in deze eerste vijf en veertig minuten. In alle onderdeden legde men een aanmerke lijk minderen vorm aan den dag en daar onze jongens met veel meer spi rit te werk gingen en langzaam maar zeker aan elkaar gewend begon te ra ken werden de gasten geheel over speeld- Het gebeurde slechts zelden, dat zij over de helft kwamen. Keeper van Male kreeg dan ook in de tweede helft slechts zelden moeilijk werk op te knappen. Punt, die op een goed debuut kan bogen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9