Raadselachtig geval LAATSTE BERICHTEN Toestand van De Koningin en de Prinses in Artis den Prins blijft gunstig Strijd om taal methode op bijz. school Woekeraarster staat terecht Een kwestie van wachtgeld CENSUUR TE SJANGHAI Gemeente-ambtenaar als inbreker Spoorwegontvangsten „Slingenberg-Wansink" of „Vrieze-Nauta"? Voortgezet debat over Sociale Zaken UIT DE STAATSCOURANT DE WIJZIGING DER crisisinvoerwet Leidsche Indologen vieren feest De nieuwe schepen voor de Shell Comm. der Koningin in Overijssel gehuldigd De crisisregeling voor consumptiemelk „,M,„ ie BLAD PAG. 3 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 BINNENLAND Zijn salaris bedroeg 2100 en in het gezin was géén (-fa, geldnood AMSTERDAM. 1 Dec. Een ambtenaar In dienst d<_' gemeente Amsterdam, dir in het verdachtenbankje plaats moet nemen weg is poging tot diefstal mei braak, i9 gelukkk» een zeldzaam voor komend verschijnsel. De man. aie vandaag terecht staat, is reeds jaren in dipnst -'er gempente, zijn salaris bedroeg ƒ2100 en er was in 'het gezin dan Ofgeen geldnood Toch werd verdachte or Zondag 12 September be trapt, bij een inbraak In een villa in de Nieuwe Meerlaan te Nieuwèr-Am- stel. „Ik fietste dien Zondag vertelt verd. in Niemver-Amstel- Ik had zor gen, want ik moest een rekening be talen waar eigenlijk geen geld voor was Plotseling herinnprde de mij, dat iemand me eens verteld had, dat meneer S. in de Nieuwe Meerlaan zoo'n goede man is. die dikwijls menschen helpt. Ik be sloot naar hem toe te gaan- Ik helde, maar kreeg geen gehoor, ook in den tuin en in de broe assen was niemand te zien- Ik meende iets in het huis te hooren. Iemand die stoeide President: „Er was niemand thuis, <dat was de hond en dat weet u ook wel." Verdachte zet zijn verhaal voort. „De achterdeur bleek gegrendeld, n.aar ik kon toch binnenkomen-" President: ...Ta. u brak in." „Ik ging naar boven na een portaal deur met een schroevendraaier te heb ben geopend in de slaapkamer in d» linnenkast lag een taschtje met wat geld. maar dat heb ik niet weggeno men." President: „Neen, u verklaarde tegen over dpn inspecteur van politie, dat u zocht naar ,gr>«ot geld" en dat u da' waarschijnlijk wel zou hebben meege nomen." Verd-: „Ja meneer, zoo is 'het „Bii het zoeken werd ik gesnapt. Ik boorde beneden lawaai, er waren men schen in huis. Ik ging naar beneden., en even later kwam de politie" Dit is het verhaal, dat deze verdach te. een ambtenaar in dienst der ge meente Amsterdam, heel rustig doet. Op het tafeltje voor de rechtbank lig' «en kleine verzameling inbrekerswerk tuigen, tangen, schroevendraaiers, en kele sleutels. ,.Dat ..eb ik allemaal bij me in m'n fietstascih", verklaart verdachte. President: „Hoe kwam u er bij om te gaan inbreken bij den man wiens hulp u wilde inroepen?" »,Ik weet 't niet", zegt verdachte, „ik wist niet wat ik deed." De dokter, die een onderzoek naar verd.'s geestvermogens heeft inge steld, staat voor een raadsel, hij heeft gepoogd een psychologische verklaring ven dit vreemde geval te vinden, doch dit ie hem niet mo gelijk- Verdachte lijdt niet aan zie kelijke stoorniseen van zijn geest vermogens. Do man, die verdachte betrapt heeft, had hein om het huis zien loopen. De wijze van doen kwam getuige verdacht voor. De man. die blijkbaar een bezoek aan het huis van getuige's buurman wilde brengen, verschuilde zich achter eenige heesters... sloop langs de muren naar de achterdeurmorrelde aan het slot en ging naar binnen. Dit vond getuige het oogenblik om in te grijpen. Hij wist. dat de heer S. niet thuis was en om heter tegen eventueel verzet van den indringer te kunnen optreden, waarschuwde hij eerst een buurman en samen gingen zij bet huis binnen. Beneden was niemand, doch boven troffen zij verdachte aan. die zich zon der verzet liet aanhouden. Hij noemde zich „Zwart", een zakenkennis van don heer des huizes, die bom noz geld schuldig was. Toen de beide mannen dit verhaal niet slikten, begon verd. uit een ander vaatje te tappen: „Ik wist niet wat ik deed. laat u me toch gaan, 't is me wel 100.— waard. Ik moet naar huis, m'n moeder is zwaar ziek". Ook deze smeekbede had geen resul taat. De politie werd gewaarschuwd en korten tijd later zat verdachte veilig en wel achter slot en grendel. Eenige getuigen k décharge verkla ren, dat verdachte een o-nod mensch is die hard werkt, doch wiens zenuwen niet gehcol in orde ziin. Volgens ziin vrouw, die k décharge werd geboord, kon haar man soms roomd doen en was hii zeer onevenwichtig. Wij hebben nooit anders dan goed zelfs uitstekend werk vrtv> hem gehad zegt een van ziin chefs. Hii is dan ook korten tiid geleden bevorderd tot klerk Wel is verdachte een mensch van stem mingen en dat was niet bevorderlijk aldus getuige voor "nn rrnede verhou 'ding tusschen hem en zijn directen chef. Bij zijn collega's was bil zeer gezien hij was goedig en bereidwillig en stond voor iedereen klaar. Voorts hliikt uit de getinVenverklarin pen. dat verdaebfp een 1i^'bpl-»ber?i voo* knutselen beeft, 7.i»n tasch met gereed sebannen sleept hij zooveel mogelijk met zich mee. x* De officier van iustitie, mr. H. A Wassenhergh vond het jammer, dat ver dacht» met een volkomen onaanneme liik verhaal aankomt. Het rerlassee ringsrapport luidt gunstig, doch jaren geleden is hij ook al eens wegens een vermogensdelict veroordeeld, dit wijst op misdadige neigingen. Ik neem aan aldus de officier dat deze man nerveus is, doch dat is nog geen reden om te gann inbreken. Spreker vorderde tenslotte een gevan genisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. *rax Geerling, be- •leitte clerrrtr,t'p. Voor het maken van een middagwandeling AMSTERDAM 1 Dec. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana hebben hedenmiddag hun verblijf in het Burgerziekenhuis onderbroken voor het maken van een middagwandeling. Daartoe be gaven de beide vorstinnen zich naar den Dierentuin van Artis, waar zij geruimen tijd in gezelschap van den directeur dr. A. L. J. Sunier heb ben vertoefd. Augustus 1937 ruim een half mil- lioen boven de raming en bijna 8^ ton hooger dan Aug. 1936 Blijkens het overzicht van de defini tieve ontvangsten over Augustus 1937, die f 9.890.26878 bedragen, ie de schat ting van die maand laag geweest. Zij overtreffen althane de geschatte met ruim een half millioen gulden en de lef inkomsten over dezelfde maand van het vorige jaar met 848.252.43 (vo-ig iaar minus ruim 7 ton). Een uitkomst, die tot tevredenheid stemt. De reizigersontvangsten droegen aan dit surplus rond 450.000 bij, tegen een nadeelig verschil vorig jaar. van rond f 229.000) Er zijn echter meerdere facto ren ten eun6te van Augustus 1937: n.l de Jamboree-ontvangsten en het feit dat er ditmaal een Zoudag meer was in Augustus, hetgeen in deze drukke reis- maand gewicht in de schaal legt. De goederenontvangsten waren bijna vier ton hooger dan in Augustus 1936, terwijl ze in Augustus van dit laatste iaar nog VA ton lager waren dan in 1935. Hoewel ook het bedrag van deze belangrijke post zeker aanleiding geeft tot tevredenheid, is niet uit het oog te verliezen, dat reusachtige bedragen moeten worden ingehaald, zoodat men met vrijwillige coördinatie alleen er niet komt. Bovendien zijn inmiddels de goe (lerenontvangsten over October aanmer kelijk gedaald De overige posten bleven nagenoeg gelijk en gaven geen aanlei ding tot beschouwingen. De totale ontvangsten van Januari tot en met Aug bedroegen f 68 028 847.12 tegen f 63.984.559.01 in hetzelfde tijdvak van 1936. zoodat het voordeelig verschil is gestegen tot vier millioen gulden, te gen een nadeelig verschil in 19.36 van rond 4.8 millioen gulden. De def ont vangsten per dag K.M. belieppn f 82.33 tegen 76.55 in Augustus 1936. CREMATIE MR. DR. J. BIERENS nE HAAN WESTERVELD, 1 Dec. Onder zeer groote belangstelling vond heden op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mr. dr J. Bierens de Haan. oud-directeur der Nederlandsche Handel-Maatschappij. Bij deze plechtigheid was de Neder landsche Handel Maatschappij verte genwoordigd door de heeren A. A. Paauw en C. J. baron Col lot d'Escury, directeuren mr. F H Abbing, directie secretaris, terwijl tevens aanwezig wa ren de afdeelingschefe. E van der Veen. J. W. Th. Beek en B van Buuren. Verder waren nog verschillende an dere cultuur-ondernemingen vertegen woordigd, waarbij de overledene betrok ken was. Nadat de haar naar de aula was ge dragen heeft d6. F. Dijkema, Doopsge zind predikant te Amsterdam, een in drukwekkende gedachtenisrede gehou den. welke hij sloot met gebed. Aan de groeve werd door ds. Dijkema Psalm 90 eolezen en bedankte de oud ste zoon den aanwezigen voor hun be langstelling; daarna werd de baar on der het „Wenn ich einmal soil schei den" uit de Matthaeuspaasion van Bach, neergelaten. HET VOORTBESTAAN VAN „ARTIS" AMSTERDAM, 1 December. De Ne derlandsche Entomologische Vereeni ging heeft door middel van een adre3 den min;6tPr van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met aandrang verzocht alles in het werk te stellen, opdat „Ar tis" voor de hoofdstad zal kunnen wor den behouden. N. J. M. DRESCH t Na een korte ongesteldheid is plot seling overleden de heer N. J. M. Dresch. sinds 1922 archivaris der ge meente Alkmaar. Vóór zijn benoeming aldaar was de overledene in dezelfde functie werk zaam in de gemeente Schiedam. De overledene, die den ouderdom van 54 jaar bereikte, heeft het gemeen te-archief te Alkmaar geheel herzien Verder had hij een speciale 6tudie ge maakt van het Kennemerland; van zijn hand zijn verschillende publicaties over deze landstreek verschenen. SoJjtry*. Uf AMSTERDAM, 1 Decem ber. De particuliere secre taris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde heden middag 2.15 uur het volgende mede: Ook in den loop van den dag bleef de toestand van Prins Bernhard normaal gun stig. Er deden zich geen bijzon derheden voor. De burgemeester van Nijkerk is het niet met den raad dier gemeente eens 's-GRAVENHAGE, 1 December. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State Lehandelde he len een beroep van den burgemeester van Nijkerk tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Gelderland tot ongegrondverklaring van zijn beroep tegen het besluit van den raad der ge meente Nijkerk, waarbij aan het be stuur der Vereeniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs te Nijkerk, me dewerking is verleend voor de aan schaffing van de taalmethode Vrieze- Nauta ten behoeve van de bijzondere la gere school r' r vereeniging. Gedeputeerde Staten hebben overwo gen. dat bij die school in gebruik is de metho_de Slingenberg en Wansink, die volgens mededeeling van het hoofd der School niét beantwoordt aan de eischen in den tegenwoordigen tijd aan een taalmethode te stellen, een meening. die o.a. gedeeld wordt door het Rijks- schooltoezicht. De burgemeester, de heer J. C. A. M. v a n K I u v v e, heeft zijn beroep toege licht en betoogd, dat de methode Slin genherg en Wansink voldoende leid draad bevat oor het lager on wijs en dus ook voor hot bijzonder onderwijs "eschikt is. Deze methode nog bij ver schillende scholen in erebn." aldus de burgemeester. Zij ^eeft do noodigo tech nische taaloefeningen, terwijl hii de me thode VriezcNauta den onderwiizer de gelegenheid wordt ontnomen, om het onderwijs in het stellen aan te passen aan de persoonlijkheid der leerlingen en het gehalte van zijn klas. De burge meester meende voorts, dat in dezen tijd geen onnoodige aanschaffingen op kosten der gemeenschap dienen te ge scbleden. Mr. J. J. Hangelbroek, optreden de namens liet schoolbestu» neende. dat deze aanvrage alleen moet worden beoordeeld naar de normale eischen. die hier niet worden overschreden. Het nocro z.iin, dat <1. methode Slin^enhere en Wansink hier en daar nog in ge bruik s. dp ervari. epft eelcprd. dn' vii niet deugt. Dit blükt trouwpns reeds uit het feit. dat er geen herdruk van ,,e»-crVnjnprI> Voor'c pleiter, dat de me thode VriezeNauta het persoonlijk on derwijs wegneemt. De burgemeester «tent zijn mer in"- a'1 n tegenover het Rijksschooltoezicht. Gedeputeerde Staten, den raad en het schoolbestuur. De beslissing der V wi volgt later. Rente bedroeg vaak 25 per week 's-GRAVENHAGE, 1 December. De 78-jarige Mej. A. S. van der K. moest vandaag voor den Haagschen politie rechter staan wegens overtreding van de geldschieterswet. De bejaarde dame had aan tal van kennissen, mee6t vrouwen, gelden ge leend zonder daarvoor de vereischte toestemming te hebben gekregen en voor de geleende bedragen vroeg ze dikwijls een ongehoord hooge rente/ Uit het getuigen-verhoor vijf da mes verschenen voor het hekje bleek, dat voor een geleend bedrag van f 15,vaak iedere week f 1,moest worden afbetaald plus een kwartje rente. De vijf dames waren niet de eenige klanten van de woekeraarster. Als stil le getuige stond op de groene tafel nog een heele dons met „debiteuren" „Ja, maar daar waren een hoop werkloozen bij, waarvan ik niets kreeg," verdedigde zij zich. De officier van justitie zeide, hier met een ouderwetsche woekeraarster te doen te hebben, die tegen bloedren- te geld leende. Spr. .wilde met het oog op den leef tijd van verdachte geen gevangenis straf vragen en vorderde een geldboe te van f 75.6ubs. 25 dagen hechte nis. Conform dezen eisch werd uitspraak gedaan en de veroordeelde rag dade lijk van haar recht op hooger beroep af. TWEEDE KAMEk 's-GRAVENHAGE. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk XI (dep. van sociale zaken) der rijksbegrooting voor 1938. Do heer Van Houten (Chr. Dem) geeft een schets van de ellende der werkloosheid. Nu deze zoo lang duurt, is het onjuist, te spreken van een drei gend tekort aan het allernoodigste bij de werkloozen. Dat tekort is er al ja ren. Er is een noodtoestand bij de werkloozen. Alleen door daden van do- ze kamer zijn ze te helpen. Spr. zegt dat het aantal ondervoede kinderen steeds toeneemt. Er is een pijnlijke te genstelling met wat voor hen gedaan wordt en de royaliteit op defensiege bied. Vooral op het platteland hoer schen ongelooflijke toestanden. Met name in de lagere klassen zijn de steunnormen veel te laag. Spr. wil een correctie door een duurtetoe6lag. De motie-Kupers zal spr. steunen. Spr. betoogt voorts dat steunverlee- ning niet gebruikt mag worden als middel om loonsverhooging tegen te gaan. Hij dringt aan op maatregelen der regeering in die gemeenten welke zich niet willen aansluiten bij de rege ling voor de kleine boeren. De regee ring betrachte spoed met verbetering der hulp aan schippers en andere klei ne zelfstandigen. Spr. betoogt dat de genen die reeds het noodigc mi9sen. niet nog een kwartje per week kunnen missen om te 6paren. Sparen van een voortdurend tekort is een ongewone bezigheid, welke 6lechts weinigen ver staan. Ongetwijfeld heeft deze minister goede bedoelingen. Hij stelle geen on- mogelijken eisch en geve liever een duurtetoeslag. In den werkloozennood worde beter voorzien dan thans het geval is. De heer Steinmetz (r. k.) be spreekt de spaarregeling. Deze heeft zijn bewondering niet. Ze draagt iels in zich, dat voor werkloozen moeilijk verteerbaar is. Het ware zeer wenschM- lijk als men voor kleeding en schoei sel wat kon wegleggen, doch gewoon lijk is dat niet het geval. Spr. ziet he laas in de spaarregeling een 6tuwing in de richting van armenzorg. Er zou hierbij ook meer rekening zijn te hou den met de grootte van het gezin. Spr. betoogt dat er in de steunregeling nog wel een en ander te verbeteren valt. Niet alleen i9 n.l. een algemeene ver hooging gewcnscht doch de minister wil blijkbaar wel in de goede richting gaan. De motie-Kupers zou bij aanneming onbillijkheden kunnen veroorzaken, daar ze te algemeen is. Het laten vallen van de kleine zelf stanrligen onder de steunregeling is een moeilijke vra. g, vooral in vele kleine plaatsen is de zorg voor de werkloozon uit dezen kring niet voldoende. Spr. zou voor deze kwestie een nieuwe staats commissie niet noodig achten; daarvoor kan de commissie dienen die het ge- heele werkloozenvraagstuk behandelt. Bij K.B. is met ingang van 23 Februari 1938 aan den generaal-majoor der infan terie van het Kon. N.l. leger A. G. van Tricht, eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen en is hem den titu- lairen rang van luitenant-generaal ver leend. Bij K.B. van 26 November 1937 is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver aan mejuffrouw A. C. van Koot en. wijk verpleegster bij de vereeniging tot Zie kenverzorging te Baarn. Bil beschikking van den minister van koloniën zijn tot leden van de bij be schikking van dien minister van 29 Ja nuari 1934 ingestelde „commissie van contact voor economische aangelegenhe den" benoemd de heeren: Herbert Cre- mer, directeur van de N.V. Deli Maat schappij te Amsterdam, jhr. mr. W J de Jonge, voorzitter van Nederlandsch- Tndische bergcultuurondernemingen te Amsterdam, mr. P. Leendertz, voorzit ter van het Kina-bureau te Amsterda'm DE DIEFSTALLEN BIJ DE VAK SCHOOL VOOR MEISJES TE ZUTFEN ZUTFEN. 1 December. In verband met de .diefstallen in de vakschool voor meisjes te Zutfen is thans ook de con cierge Van der M. gearresteerd. Van morgen is het echtpaar Van der M. ter beschikking van de justitie gesteld. Tegen de .-.choonzuster van het echt paar, bij wie een koffer vol goederen, welke van de vakschool gestolen waren, in beslag werd genomen, heeft de poli tie wegens heling proces-verbaal opge maakt. T. H. HUMMELEN f Te Groningen is op 50-jarigen leef tijd overleden de heer Tj. H. Humme len, notaris aldaar en lid van de Prov. Staten van Groningen. Hij was presi dent-commissaris van de Mij. „De Auto Onderlinge". KUNS1 WILLEM NOSKE De j'onge Nederlandsche violist Wil lem Noske, die thans te Londen woont, is geëngageerd als solist voor het „Con- cert-Pasdeloup" te Parijs op 4 Decem ber a s. onder leiding van Albert Wolff. Hij zal de Svmphonie van Lalo ten ge- hoore brengen, Voor een burgemeester die twee dagen vóór zijn benoeming eervol was ontslagen als departementsambte naar 's-GRAVENHAGE. 1 December. De heer Wendelaar heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd. 1. Is het juist, dat dezer dagen tot burgemeester iemand is benoemd, die twee dagen te voren wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam wa9, eervol ont slagen werd als ambtenaar bij een der departementen van algemeen bestuur? 2. Zoo ja. wil de Minister dan mede- deelen of aan dien ambtenaar een wachtgeld is of zal worden toegekend en of dit wachtgeld hooger is dan de aan het ambt van burgemeester in de be trokken gemeente verbonden wedde? 3. Indien dit laatste het geval 19. zal dan aan den nieuwbenoemden burge meester boven zijn wedde van burge meester een aanvulling tot het bedrag van het wachtgeld worden uitbetaald? 4. Indien ook dit het geval Is. acht de Minister een dergelijk samenstel van maatregelen dan niet In het algemeen onnoodig en ongewenscht. en zoo Ja, welke motieven hebben hem er dan toe gebracht is casu zondanig samenstel niettemin te bevorderen? Amendementen der Vrijz. Democr. Kamerleden 's-GRAVENHAGE. 1 December De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. BakkerNnrt en Ebels hebben een amendement ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van de Crisis-in- voerwet. Voorgesteld wordt in artikel 10 ln plaats van „ter verdediging en bevor dering van den export" te lezen: „in verband met ter verdediging en bevor dering van den export gesloten verdra gen." In de toelichting wordt er op gewezen dat het amendement beoogt de gevraag de machtiging in zooverre te beperken, dat buiten het geval van overmatigen invoer geen contingenteeringen kunnen worden ingevoerd, die voortvloeien uil een reeds afgesloten, zij het nog niet geratificeerd handelsverdrag. Het zevende lustrum hunner vereeniging herdacht LEIDEN 1 December. Hedenmid dag is in het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit het zevende lus- strum der Indologen vereeniging ge opend met een rede van den praeses der vereeniging. den heer N. Th. van der Veer, die in het kort haar geschiedenis schetste, waarna de heer G. L. Larive, oud-gouverneur der Molukken en prae ses der reünisten een uitvoerige rede hield, waarin hij een uiteenzetting gaf van de beteekenis dezer vereeniging In verband met de bestemming barer le den. Daarna was het woord aan prof. dr. J. Wensinck, decaan der ver. facul teiten der rechtsgeleerdheid en der let teren en wijsbegeerte. Hij zette in zijn rede breed uiteen hoe de beteekenis van de overbrenging van de opleiding der bestaande bestuursambtenaren van Delft naar Leiden in 1902 in de eerste plaats de bestuursambtenaren zelven betreft, doch in de tweede plaats van groote beteekenis is geweest voor de Leidsche universiteit. Nadat de praeses der lustrumcommis- sie, de heer J. D. N. Versluys nog een kort woord had gesproken, werd een rondgang gemaakt over de in een der zalm van het gisteren geopende Rijks museum voor Volkenkunde ingerichte tentoonstelling. Werkspoor zal voor zeven schepen de motoren leveren Werkspoor te Amsterdam zal voor zeven van de schepen die door de Kon. Shell besteld zijn, de motoren leveren en wel twee van 4500 p.k. voor de twee schepen van 15.000 ton, die bij de Ne derlandsche Scheepsbouw Mij. te Am sterdam worden gebouwd, één van 3600 p.k. voor een schip van 12.000 ton, te bouwen bij de Rotterdamscha Droogdok Mij. te Rotterdam, één van 3600 p.k. voor één van de drie 12 000 tonners, in aanbouw bij Wilton-Fijen- oord te Rotterdam en drie van 2700 p.K. voor drie 6chepen van 9000 ton, waar van één gebouwd wordt bij de Neder landsche Dok Mij. te Amsterdam, één bij Van der Giessen te Krimpen a. d Lek en één bij de Odense Staalkibs- vaerft te Odense. Werkspoor had reeds van de Kon. Shell order gekregen voor het leveren van zeven motoren van 3600 p.k., drie van 2700 p.k., vijf van 1600 p.k. en één van 600 p.k., zoodat thans in totaal 23 motoren voor de Kon. Shell worden ge bouwd. BUITENLAND Chineesche dagbladen in de contramine Naar Reuter bevestigt, willen de Ja- pansche autoriteiten binnenkort te Sjanghai censoren instellen bij de drie groote telegraafmaatschappijen, nl. de Britsche Eastern Company, de Deensche Great Northern Company en de Ameri- kaansche Commercial Pacific Company. Deze censoren zullen het toezicht moe ten hebben op de inkomende en uit gaande telegrammen. De Japansche autoriteiten verlangen verder, dat deze maatschappijen in het vervolg aan hen de gelden overdragen, welke tot nu toe aan de Chineezen werden betaald. De plaatselijke leiders van de maat schappijen hebben deze zaak voorgelegd aan hun hoofdkantoren- De bond van Chineesche dagbladen heeft besloten geen gevolg te geven aan het Japansche verzoek om twee exem plaren van alle te Sjanghai gepubli ceerde periodieken te verstrekken aan het bureau voor censuur, dat thans door de Japansche autoriteiten wordt gecon troleerd- Mr, A. E. baron van Voorst tot Voorst vervult dit ambt heden 12,/* jaar ZWOLLE, 1 December. In de ope ningsvergadering van de winterzitting van de Provinciale Staten van Overij- sel is Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Overijsel, gisteravond gehuldigd in ver band met het feit. dat hij vandaag, 1 December, twaalf en een half jaar als zoodanig in functie is. Namens de Statenleden sprak Mr. G. J Sybrandy den Commissaris toe. Hij bracht hem dank voor alle6 wat hij voor de provincie had gedaan en me moreerde de vele belangrijke werken die gedurende de periode van den heer Van Voorst tot Voorst tot stand waren gekomen. Voor zijn onpartijdige lei ding der vergaderingen van de Provin ciale Staten zegde spreker hem even eens dank. Tenslotte sprak Mr. Sy brandy den wensch uit, dat de Com missaris nog vele jaren in het belang der provincie werkzaam zou mogen zijn. Namens het college van Gedeputeerde Staten, welk college den heer van Voorst tot Voorst 's morgens reeds in inticmcn kring gehuldigd had, sloot Mr. D. Winkel zich bij deze woorden aan. In zijn dankwoord zeide baron van Voor9t tot Voorst bij zijn ambtsaan vaarding gewaagd te hebben van bet uitgebreide werkprogram dat hem wachtte. Hij was dankbaar veel er van ta hebben mogen afwerken, met mede werking en bijstand van Gedeputeerde Staten, Provinciale Staten en de Pro vinciale ambtenaren, die hij thans al len dank zegde voor hun toegewijden arbeid. In het bijzonder ging sprekers dank echter uit tot den griffier Mr. R. van der Veen. Spreker hoopte in de toekomst nog veel voor de provincie te kunnen doen. Zal er op 1 December wel een voldoende geregelde toe stand ontstaan? Het Tweede Kamerlid dr. Vos heeft aan den Minister van Economische Za ken de volgende vragen gesteld: Wil de Minister mededeelen, of het juist is. dat de crisisregeling voor con sumptiemelk in het zoogenaamde bui tenwettelijk gebied met ingang van 1 December 1937 zal worden opgeheven? Wil de minister mededeelen. of de belanghebbenden voldoenden tijd en gelegenheid hebben gehad om nieuwe particuliere regelingen te ontwerpen? Wil de minister mededeelen, of deze regelingen reeds zijn goedgekeurd? Vreest de minister niet. dat, voor het geval het antwoord op vorenstaande vraag ontkennend mocht luiden, met ingang van 1 December een niet vol doende geregelde toestand zgl ontstaan? Vreest de minister niet. dat onder die omstandigheden de bona fide handel en veehouders nadeelige gevolgen zullen ondervinden? Is de minister niet van meening, dat deze nadeelen alleen kunnen worden voorkomen door het vaststellen van een overgangsperiode, waarin de oude voor schriften nog zullen gelden? Wil de minister bevorderen, dat zoo danige maatregelen worden getroffen, dat moeilijkheden en schadelijke gevol gen voor de bona fide belanghebbenden worden voorkomen? OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet off. 30 Nov. 1 Dec. Londen 9.00 8.98*4 Berlijn 0.72.60 0.72.574 Parijs 6.13 6.114 Brussel 30.60 30.60 41.60 41.60 Kopenhagen 40.15 40.174 Stockholm 46.35 46.40 Oslo 45.15 45.20 New York 1.80 1.80 Praag 6.35 6.34 9.55 Medeged. door de R'damscho Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3