JUBILEUM MILITAIRE RIJSCHOOL SUPINATOR A. V. d. ZUIDWIND Verantwoording van kleine en groote stroop ers G. G. VEENENDAAL Groot diner in hotel „De Witte", waaraan ruim 80 personen gezeten waren AANBIEDING VAN MEDAILLE VAN DEN NH.S.B. AUTO GESLIPT GEEFT HEM EEN NUTTIG CADEAU!! A.M. O. Havik 22 Tel. 404 HOEFSMIDSCHOOL UITBOUW Groote sorteering Kinderboeken en Romans BOEK- en KUNSTHANDEL LANGESTRAAT 33 Uitvluchten zonder waarde {2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS Gelukwenschen van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard T^ïE Militaire Rijschool, het U centrale punt, waar de beginselen van het rijkunstig onderwijs bij het leger worden vastgesteld en onderwezen, heeft gisteren op waardige wijze haar tachtigjarig be staan herdacht. Eén schaduw zijde viel op dezen dag en wel de niet-aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, die de vorige week den wensch te kennen gegeven had den ge- heelen feestdag te willen mee maken. Gelukkig was de toe stand van den Prins bevredi gend, zoodat dit huishoudelijk feest toch nog in de gepaste stemming kon worden ge vierd. Des avonds had in hotel „De Witte" een groot diner plaats, waaraan ruim 80 per sonen gezeten waren. Tijdens dit diner werd Luitenant-Ko lonel D. A. Camerling Hel- molt de medaille van den Ne- derlandschen Hippischen Sportbond door Kolonel Quar- les van LJfford overhandigd. Zooals wij gisteren reeds uitvoerig meldden, heeft de adjudant van Prins Bernhard, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, de gelukwenschen van Z. K H. aan den Directeur van de Rijschool overgebracht. Een telegrafische geluk- wensch werd ontvangen van H.M. dc Koningin. Deze luidde: „H.M. de Koningin draagt mij op U Hoogedelgestrenge, officieren, onderoffi cieren en verder personeel der Rijschool Hare MajesteiTs oprechte gelukwen schen over te brengen ter gelegenheid van de herdenUing van het 80-jarig be staand der school." w.g. Adjudant van Dienst PHAFF. Verder waren nog telegrafische ge lukwenschen binnengekomen van Luite nant-Generaal Renders, chef van den Generalen Staf, Jhr. Verheyen, Stalmees ter van H.M. de Koningin, kolonel van Selm, inspecteur der Koninklijke Mare- chaussée kolonel Scharroo, commandant .van het regiment genietroepen te Utrecht en res. ritmeester Westerouen van Mee toren. De officieren-cantine was geheel met bloemstukken gevuld en bood een schit terenden aanblik. Wij zagen o.a. bloem stukken van de officieren van het le half regiment huzaren, onderofficieren der Rijschool, Koninklijke Militaire Acade mie te Breda, Kon. Ned. Jacht. Vereeni- ging, Remonterijders, Paardenartsen, of ficieren IVe art. brigade en Ve rog. veld artillerie, generaal P. W. Best, Amers foort, Amersfoortsche oranjevereenging, school voor reserve-officieren der cavale rie en officieren derde half regiment hu zaren te 's-Gravenliage. Nadat luitenant-kolonel D. A. Camer ling Helmolt in de van Burmania Ren- gersmanège een welkomstwoord had ge sproken, werd een groep jonge Ierschc paarden, wel'kc. sinds korten tijd bij de Rijschool in africhting zijn, onder voor lichting van den directeur aan de talrij ke aanwezigen voorgesteld. De fraaie witte schimmel Bunny, welke in Juni 1937 werd ingevoerd van Z.K.H. Prins Bernhard ging voorop. Ook Modesty, eigenaar luitenant Ruys de Perez, die in 1937 op de Dublin Horse Show den len prijs won in de klasse hunters voor gewichten van 1213 stone, werd voor gesteld waarna een tweetal remonte klassen in africhting bij het depót van 15 October en 1 April j.l. en gecomman deerd door ritmeester Heuff en luitenant Hoyntema van Konijnenburg werd ge toond. Het waren vooral deze eerste nummers, die ons een beeld gaven van de veelzijdigheid van het werk in de Rijschool. De demonstratie van de meute der Koninklijke Nederlandsche Jacht Ver- eeniging werd een zeer geapprecieerd intermezzo. De jagermeester was res. Ie luit. der huzaren G. L. Kolff, whipper in was res. le luit. Calkoen en de hunts man de heer Vernhalm. Na de zitoefeningen door de onder officieren-leerlingen en de springoefenin gen door de officieren-leerlingen, ge commandeerd door luit.-instructeur Chr. Tonnet, was er tot slot het nummer carousselrijden voor officieren van de school C. H. Hollertt, Heuff. Hoytema van Konijnenburg, Tonnet en van fteede. Het muziekcorps der huzaren speelde Hierna het Wilhelmus, waarna de di- Fecteur der Rijschool zijn vele gasten in de cantine een thee aanbood. Hierbij heeft kolonel H. T. M. Baron van Voorst tot Voorst, inspecteur der cavalerie en commandant der lichte brigade, het jvoord gevoerd en namens allen geluk- Svenschen aangeboden. Na de thee verzamelden allen zich in de sociëteit Concordia, waarna een groot diner in hotel „De Witte" plaats vond. Wij bemerkten hier o.a. Kolonel Jhr. W C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin, luitenant gene raal H. A. C. Fabius, luitenant gene raal Jhr. E. J. M. Wittert. luitenant ko lonel J. H. van Reede, kolonel H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst en gene raal majoor E. H. Juckema van Bur mania Baron Rcngcrs van Warmenhui- zen. De tafel werd gepresideerd door lui tenant kolonel D. A. Camerling Helmolt. Behalve de aanbieding van de me daille van den Ned. Hippischen Sport bond werd overste Camerling Helmolt nog een gramofoonplaat aangeboden. Deze gramofoonplaat bevatte twee nummers gespeeld door de Stafmuziek van het 5de Regiment Infanterie onder leiding van kapelmeester J. R. van dei- Glas en wel de Huzarenmarsch van H. Kareis en de Veld-Artilleric-marsch van J. R van der Glas. Nadat de plaat den directeur was aan geboden, werd deze nog ten gehoore gebracht. Op het verdere gedeelte van den avond werden nog hartelijke woorden door de aanwezigen tot den directeur en het overig personeel der Rijschool ge sproken. In één der lokalen van de Rijschool werden den onderofficieren eenige ver verschingen aangeboden De adrainistra leur der Rijschool, de adj. onder-officier Urlings wenschte den directeur namens alle onder-officieren geluk met het 80 jarig jubileum, waarna Overste Camer ling Helmolt in een kort woord dank bracht voor deze felicitatie. Ook den remonterijders werden in de bibliotheek van de cantine ververschin- gen aangeboden. Op Laan 1914 nabij de Soembastraat Hedenmorgen omstreeks negen uur heeft tengevolge van de gladheid van den weg een*auto-ongeval plaats gehad op de Laan 1914 nabij dc Soembastraat. Een two-seater Ford, bestuurd door J. W. uit Amsterdam, reed in de richting Oud-Leusden en wilde remmen voor een naderende auto, welke uit de Soem bastraat kwam. De weg was evenwel zoo glad, dat de wagen begon te slippen en de bestuur der de macht over zijn stuur verloor. Tegen een boom kwam de two-seater tot stilstand. De geheele motor werd inge drukt, zoodat de bestuurder in een be narde positie verkeerde. De mede-passa gier, een zekere B. eveneens uit Amster dam, kreeg glassplinters in zijn gelaat. Beide personen zijn naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overgebracht. Bij informatie bleek, dat de bestuur der een pols had gebroken en een ern stige hoofdwonde had opgeloopen, ter wijl B. enkele onbeduidende hoofdwon den had AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 145 wagens aangevoerd. Wi| hebbon: AUTOKACHELS RUIT VER WARMERS RADIATEUR FRONTS MIST-, BERM- eil ZOEK- LAMPEN, enz. Het /nbilciirn van de Rijschool werd gisteravond besloten met een diner in hotel Pr Witte, waaraan naast de olti eieren van de school, talrijke reünisten aanzaten. We zien hierboven overste Camerling Helmolt in druk gesprek met den Inspecteur van de Cavalerie, kolonel H. F. M Baron van Voorst tol Voorst Bewijst ook haar nut voor de burgermaatschappij Naar wij reeds schreven, herdacht mei de Rijschool ook de Militaire Hoefsmid- school alhier het tachtigjarig bestaan. In een onlangs verschenen werk, ge wijd aan de Koninklijke Nederlandsche Landmacht in al haar onderdeelen, tref fen wij bijzonderheden aan over deze school. Op 1 December 1857 opgericht, is zij sedert 1 November 1S86 in Amers foort gevestigd. Naast dc opleiding tot militaire hoefsmeden, wordt voorlich ting nagestreefd op het gebied van hoefbeslag in den ruimstcn zin. De leer lingen zijn voor een gedeelte dienst plichtigen. afkomstig van de bereden artillerie en een enkele van de cava lerie en verder reserve-hoefsmeden, jongelieden hoven den 19-jarigen leeftijd, die een vrijwillige verbintenis als zoo danig hebben aangegaan. Alvorens tot de school toegelaten te worden, moet een proef worden afge legd, waarhij aanlog voor bedrevenheid in het hoefbeslag aan den dag gelegd wordt. Aan het einde van ieder jaar verlaten ongeveer vijftig leerlingen de inrichting geschikt om als zelfstandig hoefsmid op te treden. De allerbestcn van hen komen in aanmerking om later tot het beroepspersonecl over te gaan; de ove rigen zoeken hun weg verder in burger- hoefsmederijen. Hieruit volgt, dat de hoefsmidschool, in wezen een militaire instelling, ook voor de burgerij en meer speciaal paar-, denhouders nuttig is. Dat de leerlingen de noodige practi- sche ervaring in hun diensttijd opdoen, volgt wel uit het feit, dat ongeveer 360 legerpaarden ten dienste van het on derwijs geregeld onder toezicht van in structeurs worden beslagen. De school behoort dan ook tot de weinige rijks instellingen, waar een nuttig rendement wordt verkregen door minder groote finantieelc offers. Naast den directeur, majoor A. Kui pers, bestaat het instrueerend personeel uit den adj-onderofficier Ch. Baartman, opperwachtmeesters J. Mecuwsen en H. Huysman en wachtmeester G. J. Haze- kamp. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Amersfoort brengt tor algemeene kennis, dat vanaf 3 December 1937 tot en rnet 16 December d.a.v. op de secre tarie der gemeente (Kamer 8) op werk dagen van S.30 uur v.m. tot 3 uur nam. (des Zaterdags tot 1 uur nam.) ter visie liggen een door den Raad dier gemeente vastgesteld plan tot herziening van het uitbreidingsplan, voor zoover betreft het gedeelte der gemeente, gelegen tussehen Vermeerstraat Breitnerstraat—Dupont pleinAnth. van Dijckstraat—Rubens straatGasthuislaanLuntersche beek grens der gemeente (ten Noorden van den Lokhorsterwcg) en Arnhcmsche- weg, benevens de met dit plan samen hangende, door den Raad vastgestelde, bebouwingsvoorschriften. GISTER ving een oude uitbouw, Een bekende uitbouw aan En hij vraagt U; blijft eens kijken, Blijft eens even bij me staan 1 Want m'n kleine, nieuwe woning, Die ook U bekend moet zijn, Is een bron van kracht en voorspoed, Bron van nieuwe zonneschijn Zonneschijn voor tal van kleuters In een zorgenvol bestaan; Kleuters, die door dezen uithouw Naar een nieuwen„uitbouw" gaan! Mogen zij ook nu vertrouwen Op Uw vriendelijke daad? Mogen zij opnieuw ervaren, Dat het U ter harte gaat Gister ving een oude uitbouw Aan ons Postkantoor weer aan: Heel de lange maand December Zal een kleine „stand" daar staan, Waar een offer welkom zijn zal Onder 't motto: „Voor het Kind," Waar U zegels, prentbriefkaarten Met een kleinen toeslag vindt. Helpt U mee, Keistedelingen, Dat de uitbouw „ingang" vindt? Koopt U zegels? Koopt U kaarten? Kóópt! Koopt véél! Koopt eensgezind PHILIA. (Nadruk verboden) BEDRIJFSLEVEN Slagerij „Klava", Beckenstein- schelaan 25 De Beekensteinschelaan en omgeving i6 verrijkt met een modern 6lagersbe- drijf. De electrische rund-, kalfs- 9n varkensslagerij „Klava". welke heden onder groote belangstelling geopend werd. zal door goede service en hygië nische inrichting der zaak. spoedig klanten tot zich weten te trekken. Men leze ook de openingsannonce in dit nummer. In onze 3 afdeelingen op de 1e étage, vindt U Luxe artikelen van eiken prijs Komt U ook daar eens kijken? DE NIEUWSTE STEEDS VOORRADIG De juiste schoen voor den moeilijk sten voet. Let op de bijzondere uit voering van deze orthopaedische schoenen. ALLEENVERKOOP VOOR AMERSFOORT: GEDIPL. VOETSPECIALIST LANGESTRAAT 56 TELEFOON 1532 KANT ON GERECH'! Een Bunschoter, die zijn melk flink met water mengde De hond, die meeliep Voor hel kantongerecht zijn he denmorgen vele stroopersverhalen afgestoken, rijk aan uitvluchten en speculatie op mogelijke onwetend heid van de heeren achter de groe ne tafel. Wat dat laatste betreft, kwamen de 6troopers bedrogen uit en werd hen duidelijk aan het ver stand gebracht, dat hun plattelands actie onder het wild niet op prijs gesteld werd. Twee mannen hadden geloopen op grond van de Boerenleenbank onder Baarn- Dat gaven ze toe, maar niet, dat ze strikken in dc hand gehad had den. Een jachtopziener frischte hun ge heugen op en vertelde, dat een van hen ee;i konijh uit de strik gehaald had, het aan den ander doorgegeven had, die op zijn beurt de strik weer over eind zette. Een van de verdachten verweerde zich door te zeggen, dht de verbalisant ver keerd gezien had- Het O.M. waargenomen door mr. Klein eischte tegen den oudsten verdachte 3 maal 10subs. 6 dagen hechtenis, en tegen den 17-jarigen knaap, die ook op het pad was geweest, wegens het loo- pen op verboder! grond ƒ-10 subs, twee weken tuchtschool. De kantonrechter wees er den vader op, dat hij tijn zoon beter in het oog moest houden en ver oordeelde resp. tot 22 en ƒ8- Een 15-jarige knaap werd voorgeroe pen, flink uit de kluiten gewassen voor zijn leeftijd met een onverschillig ge zicht. Wat deed je op verboden grond? Stroopen, luidde het laconieke ant woord. Hij was meegegaan met een vreem den man en had niet direct geweten, wat er zou gebeuren- De verbalisant lichtte toe, dat de knaap verklaard had, liefhebberij te hebben in het plaatsen van strikken. Bovendien had hij een valschen naam opgegeven; evenals de groote onbeken de, die niet verschenen was. Laatstge noemde werd veroordeeld tot 20 boete, térwij 1 de weinig belovende knaap voor waardelijk veroordeeld werd t.ot één maand tuchtschool met 2 jaar proef tijd. Weer. een strooper onder Garderen met een mooi excuus! Hoe hij aan die strikken in zijn broek kwam? Wel, dat had hij ook pas bij het fouilleeren gemerkt, want hij had den broek \an zijn broer aangetrokken en wist dus van den prins geen kwaad. Die vergissing kostte hem ƒ20 subs- 10 dagen. Vele autoriteiten woonden gisteren de viering van het 80-jarig bestaan der Rijschool bij. Op de foto lste rij v. r. n. I luitkolonel M. Brevet, overste C. H. Labouchèrekol. Lawick van PabstJhr. \V. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H.M. de Koningin en kolonel E. A. F. baron Creutz Ze hadden met zijn zessen klaar op den openharen weg onder Renswoude geloopen. Nu wilde het ongeluk, dat toevallig met den onschuldigen ver dachte een hond meegeloopen was- En wat wil het toeval verder? Plots zien ze bezijden den weg ach ter een sloot penige fazanten. De wande laars waren daarover zeer verbaasd en wezen elkaar de fazanten En wat doet die hond. Zoo maar ging hij de sloot door en beet een fazant dood. Daar was hem heelemaal geen opdracht voor ge geven natuurlijk. Heusch, met zes man ga je niet op den openharen weg stroopen De verbalisant had echter gezien, dat verdachte, die niets met den hond to maken zou hebben, het dier aangehitst had en opmerkzaam op de fazanten maakte. Die verklaring gaf den doorslag in het nadeel van den argeloozcn wan delaar. De eisch luidde 30 subs. 15 dagen, maar misschien omdat hij reeds drie jaar werkloos was reduceerde de kan tonrechter ziin vonnis tot de helft. Maarsbcrgen 27 October 1937. Verbo den grond en een rol koperdraad in de zak. Wat. deed u met die rommel? De roodharige verdachte begon ergens anders over Wederom dezelfde vraag. Antwoord: Oh, van alles, maar dien dag niets. Zijn vader was sfucadoor, ziet U, en dus was het niets gek als je dan met koperdraad liep. Trouwens hij wilde wel eens weten van den kan tonrechter, wat je met zoon rol kon beginnen Uitspraak 20 subs. 15 dagen. Verdachte kon blijven wachten want zijn neef stond eveneens terecht, nu, wegens het loopen op verboden grond. Neef trok rare gezichten en ontkende ter plaatse iets gedaan te hebben. Ad rem merkte hij op. dat hoe minder je deed, hoe meer straf je kreeg. Het werd voor hem als kostwinner 12 en voor eerstgenoemde neef 1. Dure melk met water Temidden van al dit jagerslatijn trad een Bunschoter op, die melk verkoent had, waaraan liefst 25 water toege voegd was. Hoe dat mogelijk was ge weest en wie dat gedaan had, begreep de „slimmerd" nog niet Maar het was wel waar. Maar hij had leering uit het geval getrokken en zette nu nooit zijn melk meer buiten de deur. Nu stond hij er tenminste voortaan niet meer mach teloos tegenover Het O.M. vond het een zeer ernstig feit en eischte 120 subs 40 dagen. Dc kantonrechter informeerde hoeveel koeien verdachte had. Zes koeien, luidde het antwoord, maar in bruikleen 60 subs. 20 dagen werd de uitspraak. Eikenbladeren Een keurig gekleed koopman uit. Am sterdam trad naar voren. Hij was met zijn verloofde en toekomstige schoon mama wezen autorijden en in de huurt van Soest terecht gekomen. Daar zag hij menschen wandelen met mooie Amerikaanse he eikenbladeren. Hij wist zeker dat zijn moeder daar ook van hield en dus stapten schoonmama en hij uit en wilden eveneens bladeren pluk ken. liet gevolg was, dat een burger hen verbaliseerde, wegens schending van jonge aanplant. Wanneer hij geweten had, dat dit aanplant was, had hij nooit zooiets gedaan. Er stond geen bordje rnet verboden toegang, wel voor ruiters. De kantonrechter wees hem erop, dat ij oppassen moest voor aanplantingen en veroordeelde bpirlen tot 2 boete siihs. 2 dagen hechtenis. Met schoon mama's autorijden levert veelal moei lijkheden op Zoo moet het niet Een automobilist had met geel geverfd letter en nummerbord gereden. Dat mag nu eenmaal niet Verdachte tracht te zich te verontschuldigen door zich op de automarkt t'e beroepen, waar hij wel meer iet« dergelijks gezien had. Kantonrechter: Als U wilt zien, hoe het niet moet, dan moet U naar de automarkt gaan kijken! Daarmede was de zaak af en 2 boete. Allerlei Een stadgenoot had onder Baarn een aanrijding met een andere auto. Twee getuigen verklaarden, dat hij links door de bocht gereden had, hetgeen verdach te ontkende. Het O.M. eischte 8 suhs. i dagen en zal ook den anderen auto mobilist laten dagvaarden, daar deze het verkeer \an rechts geen voorrang verleend heeft. De kantonrechter zal over 8 dagen uitspraak doen- Mr. F., wiens hond gevaarlijk zou zijn en daarvoor vorige week terecht stond, w erd veroordeeld tot 6 subs. 2 dagen- De eisch was gelijkluidend. Een wielrijder, die met verblindend licht gereden had. hoorde zich veroor- deelen tot 1 subs. 1 dag,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5