m Stemmen over de spaar regeling Gemeenten met 100% deel neming De feestdag van Ir. Damme Oude inbraak opgehelderd DAMPO De minister betoogt, dat de mogelijkheid van het sparen bewezen is De werkverschaffing mi Koper- en looddieven te Rotterdam Het begon met een tandem De stranding van de K.W. 57 Zes daders bekennen Geslipt en onder de tram geraakt Bondgenootschap met Nederland? Bakkersbedrijf te Amsterdam UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Dc algemeene voedingstoestand yan gezinnen der werkloozen niet ongunstig De heer Duymaer van Twist (A.R.) bopleit in de voortgezette verga dering bij de behandeling van Sociale Zaken de belangen van een aantal vis- schers in het waterschap Vollenhove. die door de partieele bemaling schade hebben geleden. Spr. maakt aanmer king op te lage taxaties van eigendom men bij het ontginningsplan voor het land van Vollenhove. Er zal nu tot ont eigening worden overgegaan, doch er had beter voorafgaand overleg met be langhebbenden kunnen zijn gepleegd. De heer Hi 1 gen ga (S.D.) wenscht nader onderzoek naar den nood van werklooze land- en tuinbouwarbeiders. De steunregeling voor de kleine boeren heeft spr.'s instemming doch er is toch ook reden voor critiek. Verschillende gemeenten hebben daarom de nieuwe regeling niet ingevoerd. Verschillende kleine boeren zouden des zomers in de bedrijfssteunregeling kunnen worden opgenomen. De heer A m e 1 i n k (A.R.) wij zende op de verhooging van de prij zen sinds September 1936, acht het juist, dat de regeering op verschil lende punten heeft, getracht, verbe tering te brengen in de steunregelingen voor werkloozen. Met vertrouwen wacht spr. het verdere beleid van den minis ter t.a.v. werkverschaffing en steunre geling af. Met de motie-Kupers kan spr. zich niet vereenigen. Wat de spaar regeling betreft, het ministerieel pogen had beter resultaat verdiend, althans wat betreft de particuliere bijdragen. Spr. vraagt dienaangaande inlichtin gen. De steunregeling voor werklooze kin deren van niet-werklooze ouders is onvoldoende. Evenzoo is verbetering in tal van plattelandsgemeenten ge- wenscht. Spr. vraagt spoedigen kinder bijslag in de werkverschaffing ten plat- telande. Spr. wil in geen geval een ver plichten arbeidsdienst naar Duitsch model. Mevr. de V r i e sB ruins (S.D.) be spreekt het onderzoek, van soc. dern deskundige zijde wetenschappelijk in gesteld naar den toestand in werkloo- zen-gezinnen. Onderzocht zijn 4000 ge zinnen met 16.000 gezinsleden in 100 ge meenten. Het onderzoek is voorzichtig toegepast en het rapport met zorg sa mengesteld. Een groot gebrek aan klee ding, dekking, huishoudelijke artikelen is gebleken. In den Haag is dienaan gaande, alsmede naar den vocdings- toestand, zelfs tweemaal een onderzoek ingesteld. In den Haag is de achteruit gang per gezinseenheid na 1032 voor de voeding 22% cn voor kleeding, schoeisel, huisraad 53.7 Deze komen overal wel bijzonder in het gedrang. De spoedopleiding voor dienstbode acht spr onjuist, vooral als ze vergele ken wordt bij de normale opleiding aan nijverheidsscholen. Onvoldoende opge leide arbeidskrachten krijgen op den duur lage loonen. Economisch, b.v. wat arbeidstijden betreft, zijn de dienstbo den weinig beschermd. De spoedoplei ding is een duhhel onrecht voor de jon ge meisjes, waarop de minister ten spoedigste moet terugkomen. De heer W ij n k o o p (comm.) consta teert dat de ellende der werkloozen nog is vergroot door devaluatie en prijsstij- stijging. Alles dat er in hun huis was, raakt uitgeput. Voor een groot deel der Nederlandsche bevolking is er een lichamelijke en geestelijke verwording. Voor werkverruiming wordt veel ie weinig gedaan. De werkverschaffing is dikwijls werkdwang. een voortzetting van de liberale traditie, onder minister Slingenberg begonnen en uit het fascis tische Duitschland overgenomen. Cri minaliteit en ondervoeding nemen voortdurend toe. En dan verlangt men nog wat genoemd wordt, „het kwartje van Romme" Tn werkelijkheid wordt aan de werkloozen wat afgenomen. Wat de antirevolutionairen over deze aange legenheid hebben verkondigd, is zuiver liberalisme., naar het regentenstelsel, naar de bedeeling. Men durft te gewa gen van de opvoedende kracht van dit stelsel. Ook is naast verbetering der steun regeling noodig h'ooger loon in de werkverschaffing, alsmede een uitkee- ring in eens voor kleeding, schoeisel en dekking. Spr. dringt krachtig aan op werkverruiming. De heer Joekes (V.D.) acht dit on derwerp een der drukkendste zorgen van dezen -tijd. Het aantal gevallen van werkloosheid neemt al weer toe, de lange duur der werkloosheid maakt voor velen den nood wel heel erg. Er kend moet. worden dat regeering en gemeenten over het algemeen actief zijn. Door het uitvoeren van werken, door verschaffing van goedkoope le vensmiddelen enz. blijkt dat men in Nederland over het geheel begrijpt, wat er te doen is. Het is niet gemakkelijk, een vol ledig overzicht te verkrijgen van wat er tot nu toe tegen de werk loosheid gedaan is. Spr. weet ech ter wel, dat er met het werkfonds niet genoeg voortvarendheid wordt betracht. Men kome echter niet op het terrein van het gewone bedrijfs leven. Een duurtetoeslag is in. het algemeen een verhooging der steunuitkeering. Die stuit echter op bezwaren t.a.v. de loonen. Spr. wil aangaande de motie- Kupers de woorden van den minister afwachten. Het initiatief van den minister in zake de spaarregeling juicht spr. toe om de goede bedoeling. Ook omdat hij er zooveel mogelijk het vrije maat schappelijk leven in betrokken heeft» Daarmede is niet gezegd, dat spr. de ge- heele regeling toejuicht. Spr. zou op enkele onderdeelen gaarne nadere toe lichting ontvangen. De heer E b e 1 s (V.D.) bespreekt de gevolgen der werkloosheid ten platte- lande. Er moet bij de bestrijding daar van naar worden gestreefd dat er pro ductief werk wordt verricht onder zoo normaal mogelijke omstandigheden. Vervolgens behandelt spr. inzonder heid dc steunregeling voor de kleine boeren. De heer Woudenberg (N.S.B.) verwacht niet dat deze minister in zijn centje het spook der werkloosheid zal verdrijven. De werkloosheid moet op breede basis worden bekeken. Het kwartje van Romme is evenzeer het kwartje van Colijn en van Steenberghe. In die spaarregeling van den minister liggen goede beginselen opgesloten. Maar ze is gespeend van eiken wer kelijkheidszin. De steunuitkeeringen moeten worden losgemaakt van de vakvereenigingen. Spr. zal voor de motie-Kupers stemmen, hoewel spr. overtuigd is dat die zonder effect zal blijven. In de noodzakelijk heid van een duurtetoeslag ziet 6pr. de bevestiging van het oordeel dat de de valuatie ten deze schadelijk zou zijn. Spr. bepleit een arbeidsdienst, en dan niet als voorportaal voor de weermacht De heer Kuiper (R.K.) wijst even eens op de gevolgen van langdurige werkloosheid. Vooral in vele kleinere gemeenten wordt hevige armoede gele den. Spr. dringt er op aan. o.m. ten aan zien van werkverschaffing, dat normaal werk aan normale arbeiders komt. Spr. wijst op den aanleg van een deel van het Twente-Rijn-kanaal. nl het pand bij Almen. Normale arbeidsvoorwaarden Een nieuwe verladingsmethode bij dc Spoorwegen wordt thans te Eist toegepast voor kleinere stukgoeder en. Deze worden geplaatst in houten laadbakkengesorteerd naar de stations van bestemming. moeten voor gewoon werk worden ge handhaafd. Spr. hoopt op de medewer king van den minister in deze. De gemeenschap brengt offers voor de werkverschaffing doch van den kant der arbeiders gebeurt dat ook. Maar er is een punt, waarop het eischen van verdere offers onredelijk wordt. De mi nister moet zijn offer-politiek maar eens loslaten. De minister van sociale zaken, de heer Romme, verklaart den heer Woudenberg dat er in het kabinet geenerlei oneenigheid is ten aanzien van spr.'s beleid. Het onderwerp van den verplichten arbeidsdienst behoort bij spr.'s departement niet thuis. Er is aangedrongen, bij de werkver schaffing niet te komen op het terrein van het vrije bedrijfsleven. Dat stand punt heeft de minister ook. De heer van den Heuvel heeft ge klaagd over te geringe medewerking aan particuliere werkverschaffingen, b.v. in Ruinerwald. Ambt Hardenberg en Nieuwe Pekela. Spr. licht deze geval len toe en verklaart dat er nu wel me dewerking is. Spr. zal onderzoeken of in de gemeen ten voldoende werkobjecten voor werk verschaffing worden benut. Spr. zou niets liever willen don dat de steunver- leening daardoor kon worden stopge zet. Het departement wenscht tact bij de werkverschaffing. Daarnaast moeten er zijn 40 a 50 duizend man in de werk verschaffing regel en orde voorop Vier zware jongens en een heler gearresteerd ROTTERDAM. 1 December. De Rot- terdamsche politie heeft een bijzonder goeden slag geslagen met de arrestatie van vier zware jongens uit de Maas stad. die, met een door een heler ter beschikking gestelde truck, niet minder dan twee ton koper en lood wilden ver- voeren. De gestolen metalen, welke een waar de vertegenwoordigden van ongeveer achthonderd gulden, werden ontvreemd van het opslagterrein van den groot handel in lompen en metalen van de firma L. in het oosten van Rotterdam. De gearresteerden zijn de 56-jarige los werkman, steuntrekker J. F. J. S„ de 42-jarige J. B., de 40-jarige J. A K., de 48-jarige los werkman steuntrekker P. J. H., en de 31-jarige opkooper A. de V. de vijf mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent deze arrestaties vernemen wij nog nader: De politie in de Meermansstraat had er de lucht van gekregen dat ingebro ken zou worden bij de firma de L„ welke firma haar opslagterreinen en pakhuizen heeft op een terrein, dat grenst aan Admiraliteitskade en Oost- zeedijk te Rotterdam De rechercheurs waren dus op hun hoede en eiken avond werd gepost, zonder dat er ook raaar iets verdachts te bekennen was Vrijdagavond jl. evenwel kwam re chercheur C.. die zijn ronde maakte over den Oostzeedijk een goede bekende tegen, n.l. den 5R-jarieen loswerkman- steuntrekker j F. J. S.. een bekende zware iongen uit de Rotferdamschc misdadigerswereld S. groette heel vriendelijk: „Saluut C". waarop de rechercheur beminnelijk antwoordde: „Bonjour S". De rechercheur wandelde kalm door naar de tramhalte, maar voordat hij deze had bereikt ontmoette hij nog een tweeden beruchten Rotterdamschen in breker. n.l. de 42-jarige J. B.. die echter net deed of hij den rechercheur niet zag. Juist kwam een tram aanrijden en de rechercheur stapte op en was binnen enkele minuten uit het gezicht verdwe nen. Twee haltes verder is de recher cheur van de tram gestapt. Hij waar schuwde een collega, met wien hij de twee inbrekers ging schaduwen. Zij zagen, dat het tweetal de donkere poort, welke aan de zijde van den Oost zeedijk toegang geeft tot het opslagter rein. binnen ging en op het moment, dat de rechercheurs zich ook in de don kerte begaven konden zij nog net vast stellen. dat de beide mannen het hang slot van het dek. dat toegang geeft tot het terrein, doorknipten. Daarna gingen de mannen weer weg. de een in de richtig Oostplein, de andere in de rich ting Boschland, om het aldus te doen voorkomen alsof er nog niets aan het handje was. Zij hadden evenwel nog geen notie van het feit. dat zij bespied werden. De rechercheurs zijn teruggegaan naar de poort waar zij inmiddels vast stelden dat. van uit een leege vracht- truck, welke steeds in. de omgeving reed, het terrein verkend werd. Omstreeks half negen stopte de truck voor den ingang en reed achteruit de poort in. De rechercheurs waren daar door gedwongen het. veege lijf te redden en zij kropen tenslotte maar in een gei tenhok. waar het wel benauwd was. doch van waaruit zij alle gesprekken, welke de vier mannen, die inmiddels waren binnengekomen, konden afluis teren. Zij hoorden dat vele zakken met metalen op de vrachtauto werden gela- dpn. Meer dan twee ton koper en lood. werd op de truck, die slechts op ander halven ton berekend was. geladen Nadat dit geschied was hoorden de politiemannen dat aan twee personen werd opgedragen buiten te kijken of alles veilig was. Op dit oogenblik gre pen zij in. De eene rechercheur heeft de beide mannen die waren gaan uitkijken in bedwang gehouden, terwijl de andere rechercheur op de treeplank van de auto is gaan staan Het viertal is hierna overgebracht naar het bureau aan de Hoflaan. waar zij zijn opgesloten. Bij verhoor bleek, dat de opkooper A. de V. de truck had geleverd en dat deze volledig van het complot op de hoogte was. Ook hij is hierna aangehou den. staan. Het aantal personen hij de werk verschaffing is voortdurend toegeno men. vergeleken bij verleden jaar. in Augustus van dit jaar waren er ruira 42.000. Spr. acht de stimuleerende wer king van de werkverschaffing grooter dan de heer ir. Vos schijnt te meenen. Voor eiken gulden loon komt er echter f 0.50 bijkomende kosten bij. T.a.v. het werkfonds vergete men niet. wat er al moest voorafgaan om op goed toerental te komen. Een verhooging van het crediet met f 30 millioen i6 voorgenomen. Men bedenke echter dat we nu ook het verkeersfonds hebben dat het werkfonds ontlast. Met de f 30 mil lioen is er nog 90 millioen te ver werken, wat bespoedigd wordt door de betere outillage Zoo noodig zal de regeering een nieuwe verhooging van het crediet moe ten vragen. Wat de loonbijslagen in den land- en tuinbouw aangaat, spr. zal de desbetref fende opmerkingen aan de bedrijfsra- den in land- en tuinbouw voorleggen, ten einde te ervaren of er zoodoende tot werkverruiming is te geraken. Er zal ook overleg worden gepleegd met het dep. van economische zaken, in de werkcommissie vertegenwoordigd. Over het algemeen is de regeling gunstig voor de kleine boeren. De kleine zelfstandigen in het alge meen hebben steeds spr.'s belangstelling gehad. En van wat de staatscommissie voor opdracht krijgt, is de kwestie der kleine zelfstandigen een onderdeel. Wanneer de regeering voor het vraag stuk in zijn geheel een staatscommissie noodig oordeelt, kan zij voor een onder deel niet afzonderlijk gaan regelen en er op vooruitloopen. Spr. verwacht dat de commissie voor 1938 haar werk zal zijn begonnen. De klachten van den heer Duymaer van Twist in zake het waterschap Land van Vollenhoven zal spr. nader in stu die nemen. Den heer Wijnkoop verklaart 6pr. dat hem van een militair rapport betreffen de menschen in werkverschaffing niet6 bekend is. De werkloozen moeten overtuigd zijn dat de regeering alles doet, dat in rede lijkheid van haar verwacht mag wor den. Naar bevordering van juiste loonpoli tiek wordt gestreefd. Spr. streeft naar kindertoeslag bij de werkverschaffing zoodra de kindergeldverzekering is tot stand gekomen. Spr. zal ten deze op spoed aandringen. Zijn streven betreft voorts de aanpassing van loonen en steunnormen, arbitraire beslissingen in bepaalde gevallen en kinderbijslagen voor oudere inwonende kinderen. Zoo noodig zal spr verhooging van de percentages overwegen. Spr heeft ter hand genomen een voorziening in de gevolgen van lang durige werkloosheid De algemeene voeding6toe6tand schijnt niet ongunstig te zijn. wat de gezinnen der werkloozen betreft, dit beteekent niet. dat dit opgaat voor elk gezin afzonderlijk. Daarin moet worden voorzien, althans wat die individueele gevallen betreft. Die moeten op peil komen. De distributie van margarine en vet wordt uitgebreid'tot de kleine gezinnen. Spr. overlegt met zijn ambtgenoot van economische zaken om een en ander ook ten goede te doen komen aan de stille armen. Het benutten der goedkoope levens middelen-voorziening is van het groot ste belang. Uit tal van rapporten blijkt de achter stand t.a.v. kleeding en schoeisel Dit leidt spr. tot verhooging van den b-steun voor gezinnen met twee en meer kinderen en die mededoen aan de ge troffen spaarregeling. Spr. wijst op zeer waardeerende getuigenissen omtrent die regeling. Spr. is overtuigd dat ook een maal de heer van der Waerden c.s zich bij die waardeerende personen zal scharen. Dat sparen bij werkloozen mo gelijk is. blijkt spr. uit verschillende spaarkaarten voor velerlei doel. De binnenkort in het leven te roepen staatscommissie moet ook onderzoeken, wanneer we met de steunverleening komen op het terrein der armenzorg Ons volk heeft een zedelijke plicht daaromtrent, en vrijwillig of gedwon gen moet daaraan worden voldaan Die zedelijke plicht betreft zoowel steun regeling als armenzorg. Spr laat gegevens verzamelen betreffende den omvang der deelne ming aan de spaarregeling. Voor- loopig schijnen de cijfers nog al uit een te loopen, wat de verschillende gemeenten betreft. Er zijn gemeen ten met 100 deelneming. een be wijs dat de spaarregeling kan. Een misgreep is de houding dier werkloozen die er een middel in zien om op de steunregeling te knijpen. De Postfanfare brengt hem haar hulde 's-GRAVENHAGE, 1 December. De muziekvereeniging van post- en tele graafambtenaren „De Postfanfare" heeft hedenmiddag met een korte uitvoering voor het gebouw van het hoofdbestuur haar hulde aan Ir. M. H. Damma ge bracht. De heer Damme en zijn familieleden luisterden op het bordes naar de mu ziek. De postfanfare begon met het Wilhelmus en speelde daarna eenigc marches. De directeur van het Haagsche post kantoor, de heer G Wolters, heeft en kele hartelijke woorden gesproken, waarvoor de heer Damme dankte, her innerende aan den grooten steun, dien hij steeds yan het personeel heeft onder vonden. Ook hedenmiddag kwamen velen den heer Damme gelukwenschen. Onder hen waren: de heer R. Zuijderhof, voorzit ter van de Algemeene Rekenkamer, de heer A. Pierson, voorzitter van don Postraad, Mr. Frederiks, secretaris-ge neraal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en de heer A. Ples- man, directeur van de K.L.M. Schriftelijke gelukwenschen ontving de heer Damme o.a. nog van: Prof. Bahler, die als zijn promotor op 8 Janu ari zal optreden, oud-minister Reijmer, den heer Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, den heer Neher, directeur van de gemeente-telefoon, van de direc tie van Philips uit Eindhoven en van den heer H. Nieuwenhuis, vertegen woordiger van de K.N.I.L.M. in Ned.- Indië. Ook een delegatie van zes samenwer kende personeelorganisaties maakte haar opwachting bij den directeur-gene raal. En er kwamen nog tien auto's en twee motoren bij, die verduisterd werden ROTTERDAM, 1 December. - Na maandenlange achtervolging in ver schillende deelen van ons land heeft Je politie aangehouden den 27-jarigen W. W. uit Rotterdam, die omstreeks ha'f Augustus uit Veenhuizen werd ontsla gen. Van zijn uitgangskas huurde hij ui Rotterdam een tandem, waarmede hij, vergezeld van de 23-jarige dienstbode A. P. naar Alphen aan den Rijn trok. Hier deed W. de tandem van de hand en huurde een zware motor, waarmede het tweetal naar Gouda trok In Gouda werd de zware motor omgeruild tegen een lichtere, waarbij W. nog geld toe- kreeg. Naar Rotterdam teruggekeerd maakte men daar het geld op om ver volgens naar Amsterdam te gaan, waar een kennis van W., zekere C. P. H., van meening was, dat de zaken grooter moesten worden opgezet. Het drietal huurde een vier-persoons auto en deed deze, op weg naar Rotterdam van de hand, om een andere auto te huren hij den autohandelaar D. te Rotterdam. Dp autohandelaar D., had zijn legitimatie bewijs in de auto laten liggen, hetgeen voor W. aanleiding werd voortaan op te treden als de autohandelaar D. Het drietal huurde en verkocht ach tereenvolgens nog auto's in Utrecht. Groningen, Arnhem, Maassluis, Schie dam en Vlaardingen. In totaal hebben zij zich schuldig gemaakt aan het hu ren en verkoopen van tien auto's, twee motoren cn een tandem W. W., de diensthode A. P. en de koopman C. P. H. zijn in bewaring ge steld. EGMOXD AAN ZEE, 1 December. Over de stranding van de K.W. 57 ver nemen wij nog, dat het schip na een reis van negen dagen met een vangst van 150 kantjes huiswaarts keerde. Den geheelen dag had men mist gehad, doch tegen den avond werd het zicht miniem. Voortdurend werd daarom ee peild. Na de laatste peiling, waarbij 8Y2 vaam water werd gemeten, raakte het ijzeren schip met een harden stoot op een bank. Daar het schip water he gon te maken gaf de schipper order te stakelen. om daardoor de aandacht van de kustwacht te trekken. Zoodra deze de waarschuwing zag. werd de reddingboot klaar gemaakt. Zonder moeite kon de bemanning met bagage en bezittingen op de reddingboot over gaan. nadat een anker was uitgevvor pen en de luiken waren dichtgesjord. Uit TJmuiden zijn twee «lepphooten van Wijsmuller vertrokken om te trachten vannacht bii hoog water het schip vlot te trekken. De bemanning van de K.W. 57 zal. om daarbij behulp zaam te zijn opnieuw aan boord gaan LOGGER BIJ MIST GESTRAND EGMOND AAN ZEE, 1 December. Tegen zes uur is vanavond op vier ki lometer ten zuiden van Egmond de log ger K. W. 57 bij mistig weer gestrand. De reddingsboot uit Egmond aan Zee is ter assistentie uitgevaren. Voor de bemanning bestaat geen direct gevaar DE „HERTOG HENDRIK" 's-GRAVENHAGE 1 December - Hr. Ms pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L F. Klaassen. i6 op 1 Decern ber van Ponta Delgada vertrokken De algemeene beschouwingen worden gesloten. Over de motie-Kupers wordt morgen gestemd. Het begrotingshoofdstuk wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. (Aanteekeninz dat de heer Wijnkoon tegen is). De vergadering wordt te 6.35 uur verdaagd tot Donderdagmiddag één uur. OOSTZAAN, 1 December. Op Oude» jaarsdag 1935 is door een zestal jon. gens van 16 tot 20 jaar ingebroken in een comestibleswinkel te IJmuiden, van waar zij diverse flesschen wijn en li keur, alsmede een partij snoepgoed I medenamen. Het zoete goedje werd zorgvuldig iQ een denneboschje verborgen en na en kele dagen te voorschijn gehaald en ten dienste gehracht van de inwendige versterking van de jongelieden. Bij een dezer dagen door den briga. dier der gemeentepolitie te Velsen af. genomen verhoor aan een van de bij deze inbraak betrokkenen, die voor een geheel ander feit werd gehoord, kwam de wijndiefstal te IJmuiden ter sprake. Het spoor van de daders van deza oude inbraak leidde naar Oostzaan, waar de hoofdpersoon van de inbraak woonachtig is. Deze heeft bekend met vijf andere jongens t'e hebben ingebro. ken. Hij is voor de politie geen onbe kende en heeft voor destijds gepleegde haldadigheid een voorwaardelijke straf gekregen. Ook de vijf anderen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Groote verkeersstagnatie in de Amsterdamsche Vijzelstraat AMSTERDAM, 1 December. Vam middag om tien minuten over twee is op de Vijzelstraat, voor het gebouw van de Ned. Handelmaatschappij een ernstig ongeluk gebeurd, dat gedurende ruim een half uur een groote verkeersstagna- tie heeft veroorzaakt. Op dat tijdstip fietste een tweetal meisjes in de richting van het Munt plein, toen plotseling tusschen de Kei zersgracht en de Heerengracht een van heiden, de 14-jarige J. K„ slipte en op de tramrails slingerde. Met fiets en al kwam zij onder 1en baanschuiver van een uit de tegenovergestèlde komende motorwagen van lijn 16 terecht, waar door zij een eindwepgs werd meee0- sleurd. De trambestuurder was niet bij machte nog tijdig te stoppen. De tramwagen moest worden op gevijzeld. eer de ongelukkige er, zwaar gewond, onder vandaan ge- haald kon worden. Per auto van den G.G.D. is zij naar het Binnengast huis vervoerd. Het gevolg van een en ander was, dat het verkeer gedurende langen tijd vol komen geblokkeerd was, zoodat spoe dig tusschen het Muntplein en den We teringschans, een onafzienbare file van trams en auto's stond te wachten, waar eerst omstreeks kwart voor drie bewe ging in kwam. Een groote politiemacht was op de been om in dezen verkeers chaos de orde te herstellen. BRUSSEL. 1 Dec. (Belga). De bond van katholieke vereenigingen en krin gen is bijeengekomen ter bespreking van buitenlandsch-polit.ieke vraagstuk- j ken. Tijdens het debat werd o.a. het woord gevoerd door den katholieken senator Nothomb, die verklaarde begrip te hebben voor een bondgenootschap tusschen Belgie en Nederland, en verder zeide verheugd te zijn over de tegenwoordige internationale positie van België. Neus en Hoofd verstopt. Don Dompo inademen door middel van deze pracfische in* holator welke U gratis ontvangt bij 'n doos 30 cl. of pot 50 cl. Werkgevers betalen de loonen, zooals die in 1936 werden bepaald AMSTERDAM, 1 December. De ge combineerde besturen der gezellenorga- nisaties in het bakkersbedrijf, hebben mededeeling ontvangen, dat de werk geversorganisatie de Vereeniging de Voorzorg, de R.K. Patroonsvereeniging St. Clemens en de vereeniging van Is- raelietische patroons, zich schriftelijk bereid hebben verklaard de loonen, zoo- als deze contractueel in 1936 waren be paald. te zullpn betalen. De besturen der samenwerkende ge* zellenorganisaties houden voortdurend beraadslagingen om toe te' zien, dat de loonen onverkort betaald zullen wor den. het ligt in de bedoeling met de patroons, die zich niet aan de gemaak te afspraak honden, dan wel zich niet schriftelijk verbonden hebben, onder handelingen te voeren en bij weige ring tegen ben op te treden. De minister van financiën heeft met ingang van den dag waarop de wet van 31 Mei 1937 (Staatsblad no 521) in wer king treedt het openbaar lichaam .»P0 Wieringermeer" ingedeeld: a. bij het kantoor der directe bela*1 tingen en accijnzen te Schagen; b bij het kantoor der registratie en domeinen te Schagen; c. bij het kantoor van de hypotheken en het kadaster te Alkmaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6