IV erordening gemeente politie gewijzigd UNOX Streven naar eenheid Kinderhoekjt HET HELSCH COMPLOT Met een groote meerderheid aangenomen De conferentie te Edinburgh u leverpastei Nieuw sanatorium te Ermelo VALSCH GELD IN OMLOOP WAT ETEN WIJ MORGEN? HET MENU VOOR ZONDAG Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Üe BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 DECEMBER 1937 RAAD VAN SOEST foorstel van den heer Noodcr tot aanhouding, wordt niet gesteund SOEST, 2 Dec. Bij -den aanvang van de raadsvergadering van heden morgen ving de burgemeester, de heer W. A. J Visser, aan met een piëteitvol woord. In verband met het auto-ongeluk van Z.K.H. Prins Bern- hard. De burgemeester zeide o.m.: „Een schok van ontsteltenis voer door ons toen wij hoorden van het noodlottig ongeval den Prins over komen. een ontsteltenis, die later plaats maakie voor een innig mede leven en tenslotte voor een ruimer ademhalen. Ook bij de bevolking van de gemeente Soest, die het Prinse lijk Paar van zoo nabil kent, was een diep medeleven en ik hoop. dat zöo spoedig mogelijk de zwarte schaduw worde weggenomen, die afgeloopen week over ons Konink lijk Hals is gevallen." Vervolgens riep de burgemeester den heer H. van Klooster een hartelijk welkom toe In deze raadsvergadering, daar hij geruimen tijd, om gezondheids redenen, niet in staat was de vergade ringen bij Ie wonen Da voorzitter deed daarna mededee- ling van diverse lngekom n stukken, die 'óf voor kennisgeving werden aangeno men, óf in handen gesteld werden van B. en W. om nrae-advies Hierna werd verreweg het belangrijk ste punt van de agenda m behandeling genomen: Voorstel tot wijziging van de verordening tremeentepolilie F.n wel in dier voege, dat door do wijziging de ge legenheid wordt openeestpld tot aan stelling van een adjunct-Inspecteur, terwijl de rang van hoofdagent zon kunnen vervallen. Laatstgenoemde rang zou echter nog gehandhaafd hlijven zoo lang de in 1037 op wachtgeld gestelde hoofdagent van politie in de termen valt, wachtgeld te genieten. Het aantal bezoldigde ambtenaren van dezen dienst en de door hen geno ten bezoldigingen zullen alF volgt wor den gewijzigd: a. één inspecteur f 2650 tot 3350); b. één adjunct-inspecteur 1600 lot 's 2000); c. 14 agenten 1450 tot 1850); d. één schrijver 800 tot 1100). De heer J. Nood er (S.D.A.P.) merkt naar aanleiding van bovenvermeld voorstel op. dat reeds langdurige be sprekingen werden gevoerd, maar dat men toen niet tot overeenstemming kon komen. De heer Nooder heeft daarom een ander voorstel samengesteld, dat luidt: De samenstelling van het politie corps zal heslaan uit één inspecteur, drie agenten eerste klns. 11 agenten pn één schrijver De heer Nooder was van meening, dat dit een gezonder voorstel is. dat de belangen van gemeente én politie zou dienen. Ilij heeft verschillen de bezwaren tegen het voorstel van B en W„ die samengevat hier op neerko men. dat de agenten voortaan geen pro- ïnotie-kansen (die hij va.i groot belang acht) meer zullen hebben en voorts, speciaal tegpn de opvatting van den burgemeester, dat bezuiniging in dit ge val in de tweede plaats komt. terwijl het politie belang no l is gesteld. De heer Nooder kwam tenslotte tot de con clusie, dat. ook al. omdat volgens hem. andere leden 7i|n mening zouden doe len, het beter zou zijn het voorstel van B en W. aan te honden tot een volgen de vergadering, opdat de raadsleden dit voorstel noe eens deeeliik zouden kun nen hespreken. De voorzitter zeide met groote en steed9 klemmender verbazing ken nis te hebben genomen van dezen ge- dachtengang van don heer Nooder. De heer Nooder blijft in gebreke de gezond heid van zijn opvatting te demonstree- ren, weshalve spr. den raad met de meeste klem verzocht niet op het voor stel tot aanhouding in te gaan. De heer Nooder werpt zich ook op als apostel der bezuiniging en daar betuig ik hem mijn hulde voor, aldus de voorzitter, maar hij vergeet die bezuiniging eerst te toetsen aan de belangrijkheid van het onderwerp. Ook heeft de heer Nooder gesproken over promotie-kansen, maar die kun nen mij niets schelen; ik ben zelfs van meening, dat bet onjuist is promotie kansen te bieden als inzet voor de po litieorganisatie. In de commissies, waar het voorstel eerst besproken is, heeft men zich bo vendien accoord verklaard met het voorstel behalve misschien het punt van de salarieering van den schrijver en dat sterkt mil in de overtuiging, dat ik op den juisten weg ben." De heer A. Endendijk (A.R.) zei de ook, dat de leden van de commis sie zich met het voorstel hebben kun nen vereenigen. Daarom verwondert het spreker, dat de heer Nooder m°t dezelfde bezwaren van toen, in den raad komt. temeer daar deze bezwaren in do financieel© commissie uitvoerig zijn besproken. Enkele leden wezen erop, dat onvol doende toezicht op de groote verkeers wegen, die de gemeente Soest doorkrui sen, wordt gehouden. Wethouder H. J. Gasille (V.B.) zeide, dat men de gemeente dient te beschouwen zonals zii in werkelijkheid is. „Ook ik heb het financieel© punt aan alle kanlen bekeken en ben ook tot de overtuiging gekomen, dat het voor stel van den burgemeester het eenige juiste is." Repliceerend merkte de heer Noo der op, dat hij voor zichzelf overtuigd is van het feit. dat hij goed heeft ge handeld met zoo te spreken Hij had liever gezien. Hat het voorstel nogmaals grondig bekeken werd. opdat het in een volgende zitting met vlag en wimpel zou worden ingehaald, ter 'N VEELZIJDIGE DELICATESSE! Natuurlijk is UNOX Leverpastei een delicatesse op de boterham, maar daarnaast biedt de voor- treffelijke UNOX Leverpastei U tal van andere mogelijkheden; verrassende nieuwigheden voor Uw toastjes, hors d'oeuvre of apéritief. Het receptenboekje, dat U daaromtrent nader inlicht, wordt U op aanvraag gaarne franco en gratis toegezonden. „Voor allerlei Irkkere hapjes P' Zuivert den mond. wijl thans een deel van den Raad zich er niet mede accoord kan verklaren. De Voorzitter weee ook nog op het feit. dat er feitelijk onvoldoende po litie-toezicht op de groote wegen i6 en dat dit een van zijn voornaamste rede nen was het voorstel in te dienen. Het voorstel-Nooder werd daarna in stemming gebracht, maar niet gesteund Het voorstel van B. en W werd vervolgens aangenomen met aan- teekening. dat de he eren Helmus (S.D.A.P.) en Nooder (S.D.A.P.) te gen hebben gestemd. Tenslotte komen nog diverse voor stellen in behandeling, die alle worden goedgekeurd Naar „De Standaard" verneemt, zal het volgend jaar te Ermelo in het Rust oordbosch door de „Vereeniging tot Christelijke verzorging v n Krankzinni gen in Nederland", waarvan ook „Veld wijk" aldaar uitgaat, een sanatorium voor zenuwpatiënten worden gebouwd. Het is de bedoeling, dit sanatorium in te richten voor 1ste, 2de en 3de klas patiënten, die hierin zonder rechterlijke machtiging kunnen worden opgenomen. Evenals in alle andere sanatoria, b.v. voor tuberculose-patiënten, zal de ver pleging in dit sanatorium geheel vrij 2ijn. Ook de ligging is geheel afzonderlijk, op eigen terrein, dicht bij het 6tation ErmeloVeldwijk. MON'TFOORT, 1 Dec. Bi) ds poli- tie alhier werd aangifte gedaan dat er valsch geld. speciaal kwartjes, in omloop werd gebracht. Enkele val- sche exemplaren, welke nauwkeu rig bleken te zijn nagemaakt, wer den bij de politie gedeponeerd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek Mgr. A. Rinkel, Aartsbisschop der Oud-Katholieke kerk, spreekt te Utrecht over de oecumenische beweging In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hield de Oud-Katholieke Oecumenische Vereeni ging gisteravond een bijeenkomst, waar bij mgr. Andreas Rinkel, Aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk, voor een tal rijk gehoor sprak over do OecumniBche beweging. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Vereeni ging, prof. dr. C. G. van Riel, na wiens openingswoord een dameskoor „De Ves per" van L von Beethoven zong. „Ik geloof eene heilige katholicko en apostolische Kerk" aan deze woorden uit de geloofsbelijdenis herinnerde mgr. Rinkel bij den aanvang zijner rede. Al is het besef van wat de Kerk is hier en daar hopeloos vervaagd toch is het geloof dat de Kerk één zijn moet niet verdwenen; deze overtuiging beheerscht heel de Christenheid. Men erkent de verdeeldheid als een misstand. Na de heilloöze breuk in de elfde eeuw, die rle Christelijke Kerk verscheurde in een Oostelijke en Westelijke helft, zette de splitsing zich in die Westelijke helft voort door en na de Reformatie. Pogin gen om een breuk te héelen mislukten door dat ieder de gedachte had: „bij den ander ligt de schuld, h ij moet toe geven". Er ls bij dit alles een schrik barende hoogmoed; men beleed wel de eene, heilige Kerk, maar handelde daar niet. naar. Toch ligt er ln het Evangelie een on weerstaanbare drang tot eenheid. Zoo zijn ér alle eeuwen door slroomingon geweest, die trachtten te heelen wat ge broken was. Onze eigen Kerk, aldus spreker, heeft bij voortduring gepoogd de eenheid met de Katholieke kerk te herstellen Ook streefde men naar con tact, als het kon naar eenheid, met de Anglicanen én met de Oostersche ker ken De Kerk echter kan en mag niet bij een streven naar gedeeltelijke eenheid blijven staan. Zoo zeker als door onze menschelijke schuld de eenheid der Kerk versplinterd is, zoo zeker is het God s wil dat de Kerk woer hereenigd herrijze. En metterdaad zoeken vele kerken de ééne Kerk, vooral sinds het begin dézer eeuw. De noodzaak dwingt hen, spreker denkt hierbij vooral aan de Zending. Aanvankelijk remmend, heeft dc wereldoorlog later steun gege ven aan het streven naar hereeniging. De samenwerking der kerken voor practisch Christendom nam vasten vorm aan en kwam tot uiting in de conferenties te Stockholm en dezen zo mer te Oxford. Andorzijds ontstond een eenheidsbeweging op zuiver theolo gisch gebied, te moeilijker omdat op dit gebied de redenen van het uiteen gaan liggen. Achtereenvolgens kwa men de conferenties van Genève, Lau sanne en Edinburgh tot stand. Bij alle verschil men bemerkte te Lausanne ontstellend ver van elkaar af te staan bleek toch ook een oprecht verlan gen naar contact, naar samenwerking, uiteindelijk naar eenheid te bestaan. Tér conferentie van Edinburgh wer den uitgenoodigd alle Christencorpora ties, die erkennen Jezus Christus als God en Verlosser. Met deze hechte ba sis werd reeds veel afgesneden. Wij bemerken ook dat voor velen de woor den „God en Verlosser" een nieuw le ven blijken te verkrijgen. Er waren te Edinburgh vertegenwoor digd, door 412 vertegenwoordigers, niet minder clan 122 kerken een bescha mend aantal. Deze heterogene vergade ring was broederlijk bijeen. In de 15 onder-groepen der conferenlie is intens hard gewerkt en ondanks de taalmoei lijkheden begreep men elkaar. Spreker geeft vervolgens een belang wekkende beschrijving van liet werk in deze ondergroepen, waarbij in vele ge vallen een zeer belangrijke overeen stemming werd bereikt. Het blijkt dat de afstand tuSöchen Protestanten en Katholieken in de laatste tien jaar sinds Lausanne aanmerkelijk is ver kleind. Aan het einde gaf de conferen tie een indrukwekkend getuigenis van het vele, waarin allen één zijn. Na deze conferentie wordt echter aan de kerken zelf een groote taak gesteld. Wij kunnen en wij mogen niet meer terug, wij moeten voorwaarts. Overijl de stappen moeten daarbij niet worden gedaan; het kan noodlottig zijn op het resultaat der oecumenische beweging te willen vooruitloopen. Het streven de zer beweging naar eenheid der Kerk van Christus behoort te zijn de taak en het streven van iédere Christen. Dc voorzitter dankte den Aartsbis schop voor zijn rede, waarin hij ook de oecumenische beginselen in zoo een helder licht had gesteld, vooral dat niet dool is een uitwissching der gren zen; iéder immers dient in do eerste VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakkon bloedworst met appel, VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken lever. Appelmoes. Aardappelpuree. Droge rijst, met boter en suiker. VOOR DE KOFFIETAFEL Ham-croutons. Bereiding: 100 gr. ham, 15 gf bloem, 20 gr. boter l'/f d.L. melk, 1 ei, wat peper, zout, nootmuscaat, 1 eet lepel gehakte peterselie. IS sneédjes oud brood, 30 gr. Delfrite (of Dêlfia). Verwarm roerende de boter met die bloem tot een gelijk mengsel, voeg daarbij roeronde do melk en laat allee samen even doorkoken tot een stevig sausjes is gevormd. Roer er dan het geklopte ei door en laat het even mee warm worden. Neem de pan van het vuur én vermeng het sausje met dc gehakte ham, de peterselie en peper, zout en noot naar smaak. Snijd sneed- jc6 brood zonder korst 3 C.M. breed en lang en spreidt er het hammengsel over uit. Maak in de koekepan het vet (of boter) heet en bak daarin de brood jes aan den onderkant, goudgeel en knappend. Schik ze op een verwarmd schaaltje en dien ze dadelijk op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Tomatensoep. Ossenhaas la jardinière. Aardappelen. Kastanjes mét slagroom. Bereiding. Pel de tamme kastan jes en kook ze in melk met wat sui ker. Laat ze zacht en droog koken en wrijf ze daarna door een grove zeef, zoodat. een 60ort vermicelli achtige stukjes ontstaan. Maak hiervan op een schotel een rand. bestrooid met wat poedersuiker. Vul het midden op met geslagen room. die met eenige poeder suiker en vanille op smaak is gebracht. ZATERDAG 4 DECEMBER HILVERSUM I. 1875 M. KRO 8.00— 9.15 en 10.00 Gram.muziek 11.30- Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orke6t en gram.muziek 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30 Gram.muziek 3.00 Kinderuurtje HIRO 4.00 Gram.- muzick 4.05 „ZU kunnen wachten, da gen en nachten", causerie 4.25 Gram.mu ziek 4.30 HIRO-orkest 4.35 Gram.mu ziek 4.40 „Onze vakbeweging", causerie KRO 5.00 De KRO-Melodisten, en so list 5.30 Esperantonieuws 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gram.muziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gram.muziek 7.00 Berichten 7.15 „Goed en kwaad in het menschcljjk hande len", causerie 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP. Medcdeelingen 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.35 KRO-Orkest, de KRO-Boys en solis ten 10.30 Berichten ANP. 10.40 Film- praatje 10,5512.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301 M. VARA 8.00 Gram.muziek VPRO 10.00 Morgenwij ding VARA 10.20 Declamatie, gram. muziek, radiotooneel met muziek (Gr.pl.), en „The Lucky Birds". 12.00 Gram.mu ziek 1,151.46 „Fantasia" 2.00 Fllm- pvaatje 2.15 Pianovoordracht 2.45 Amateurs-uitzending 3.15 DamcurRUs 3.30 Residentie-orkest m.m.v. solist (Gr.pl.). 4.30 Causerie over de Bellamy-gedachte 4.50 Vervolg concert (Gr.pl.) 5.40 Li teraire causerie 6.00 Orgelspel 6.20 Friesche uitzending 7.00 Filmland VPRO 7.30 BUbelvcrtelllngen VARA 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Borichten ANP. VARA-Varia 8.15 VARA Orkest en radiotooneel 0.15 De Ramblers en sollston 10.50 Berichten ANP 11.00 Orgelspel 11.25 Berichten 11.80— 12.00 Gram.muziek. DROITWÏCH 1500 M. 11.20 Gram.mu ziek 12.05 Het BBC-Northern-orkest 12.50 Dansmuziek (Gr.pl.) 1.202,20 Het Commodore Grand Orkest 2.25 Piano duo en zang 3.05 BBC-Zangera 3.35 BBC-Schotsch-orkest 4.35 GfAm.muziek 5.00 Declamatie 5.20 Billy Cotton en z(jn Band 6.20 Berichten 6.50 BBC- Orkest en solist 7.50 Radiojournaal 8.20 BBC-Vanétd-orkest, en solisten 9.20 99. Op het politiebureau sprak M' Bergman hem aanstonds aan. Maar l A me rt ka an werd hoe langer hoe hooit Hoor eens hier, sei hij, ik kijk nooil erg precies als Ik kans zie er wat u\ mee te verdienen, maar Ik heb noc nd iemand naar het leven gestaan. 100. Hij verleide verder dot hij wet fi aa kreet had gehoord, maar men had r.ï zij kunnen ontdekken. Hassan had mtussPi m-( echter ook niet stil gezeten Hu had i m geheclen oever afgezocht en eindelijk r in soort van vlot gevonden. re plaats een goed lid te zijn van eigen kerk. Ook dankte prof. dr. van Riel het koor, dat in een korte pauze nog had gezongen „Dankt, dankt nu allen God". Aan het einde der vergadering werd gemeenschappelijk „Dichter bij U, mijn God" gezongen. Berichten 9.40 Amerikaansch ovérilu 9.55 Hét Croydon Philharm'onisch kfr- hét Londênsch Symphonle-orkést én èöllUs 10.45 BBC-Harmonie-órkest 11.25 Ji: Harris en zyn Band 11.50 P.erichten 12.0012.20 Vervólg Dansmu2iék. RADIO PARIS 1648 M. 7.50 én Gram.muziek 9.50 Orkestcnncert li> Gram.muziek 12.20 Pianovoordracht - 12.35 Cantrelle-orkest en zang 3.20 lv. 4.06 Zang 8.50 Radiotooneel Valmirac-koor, musette-trio en solisten- 10.25 Zang 10,50 Gram.muziek lij'; 1.20 J. Bouillon's dansorkest. BRUSSEL 822 en 484 M. 322 M. lt! Gram.muziek 12.50 Omroeporkest I> 2.20 Gram.muziek 3.20 Zang 3.50 f kestconeert 6.35 Omroepsalonorkest 7.20 Pianovoordracht 8.2Q Cftbarfitf: gramma 9.20 Omroeporkest U' Gram.muziek 11.35—12.20 Omroepdr. orkest. 484 M.: 12.20 Omroepsalonorkest H-; Gram.muziek 1.30 OmrocpsalonorkeM 1.502.20 Gram.muziek 4.20 Harmonie orkest 4.40 Klarinet én piano 5.05 Hf monica-órkest 6.35 Fud Candrix' or". 7.35 Gram.muziek 8.20 Omrcep.'p phonie-orkest 9.35 Cabaretprogramnu* 10.30 Omroepdansorkest 11.2012.20 Gu> muziek. DEUTSCHLANDSENDF.R 1571 M. - W Omroeporkest m.m.v. solisten 9.2Ó i' richten 9.50 Planovoórdracht 1?! Weerbericht 19.20—12.15 Ad. Luttc dansorkest én H. FrBhlich's kwintet. de waren, ten teéken dat een van de li ve wonei's heengegaan was. Meikle b 10 zijn gezicht in êen gepaste, droe^' plooi getrokken en begon zi,'n hóófd' schudden, zoodra hij de deur gcopü hc had. „Dus is het afgeloopen, Meikle", de advocaat op gedempten t>on. „Vi" re of laat treft ons allen hetzelfde lotla miss Dempster heeft een lang l«v lei achter den rug gehad." „Ja. mijnheer; met Pinksteren zou twintig Jaren in haar dienst g^ zijn", merkte hij op eenigszins menteelen toon op. „Dat is een lanf tijd geleden. Ik was toen pas achtti1' en niet groot voor mijn leeftijd." „Je bent sindsdien niet véél gegrotjj Meikle", kon de advocaat zicli nl; q weerhouden te zeggen, ofschoon hij middellijk van onderwerp verander* Tl.TT—..cnri FEUILLETON Vrij naar hel Engelsch door ANNIE S. SWAN 18) „Ja, maar we moeten niet te agres sief zijn. Je bent te haastig, Pat. Ik zal van nu af aan de rol van den weiwil lenden en verzoenenden man spelen. Jij hebt Je deol gedaan. Laat mis6 Harman maar aan mij over." „Wanneer wordt het testament van ide oude vrouw bekend gemaakt." „Op den dag van de begrafenis, denk 5k- Vandaag is het Dinsdag. Laten we zeggen, Vrijdag om half drie. Ik zal het ér wel met miss Horman over hebben." „Tusschen twee haakjes, hoeveel zei Je ook weer, dat we zouden krijgen, na dat alleö betaald was?" „Twintig duizend pond, ieder, min stens. Ongeveer vijf maanden geleden heb ik er met haar over gesproken, of ze niet duizend pond aan het ziekenhui-I zou vermaken. Meikle krijgt vijfhon derd pond, de oude Dalgleish en Chlsl* holm, den koetsier, ieder duizend Dus hebben zé geen van allen reden tot ontevredenheid. Ik denk, dat we miss Harman maar het huis moeten laten, hoewel we het mochten verkoopen en het. geld van de opbrengst bij de toe' vertrouwde gelden voegen." „Hoeveel is het huis waard?" „Ongeveer drie duizend pond en het meubilair, laten we zeggen, nog eens vijfhonderd. Dan zijn er nog de per soonlijke eigendommen van de oude vrouw, haar kleoren en juweelen; we moesten die ook maar aan miss Har- man laten." „Het lijkt me, dat ze er dan nog goed aan toe is, oude heer. Maar we moeten haar wel te verstaan geven, dat ze dit alle6 aan onze, of, als je dat liever hebt, aan jouw milddadigheid te danken heeft. Zoolang ze zich aan den naam Ruthven verplicht voelt, ben ik tevre den. Dat is ze aan mij verschuldigd voor de vele onaangename kwartiertjes, die ze mij bezorgd heeft. Ik verzeker je, dat zij je met die trotsche oogen van haar kan kleineeren." „Je kunt haar gerust aan mij overla ten. Per slot, van zaken zijn we goed af, Pat en kunnen we ons zelf geluk wen- schen. ts er nog iemand bij haar, be halve de bedienden?" „Niemand. Ik heb aangeboden iemand bij haar te sturen, maar ze heeft mijn aanbod afgewezen met een blik, die me deed maken, dat Ik weg kwam." De advocaat stond op. sloot het kleine hoekkastje af, waarin hij zijn speciale voorraad privé verfrisschingen bewaar de en nam zijn hoed en Jas van den kapstok. „Je hebt het rijtuig zeker wegge stuurd?" Ruthven knikte. „We zullen wel weer een ander vin den. Ga je dan mee? Ik moet vroeg of laat toch eón onderhoud met haar heb ben en hoe vroeger, hoe heter." Het stel verliet tezamen het lui to en riep het eerste, léege rijtuig aan dat het tegen kwam. Patrick stapte op den hoek van het George Plein uit en lien verder naar zijn eigen huls, nadat nij schertsend opgemerkt had, dat het den tijd van zijn spreekuur was en dat er mis schien een patiënt op hem zat te wach ten. Het werd al donker, toen hij met zijn sleutel in het slot van zijn eigen deur morrelde en zichzelf een stevige cognac grog beloofde, als hij binnen was. Hij zag, dat het licht ln de eetkamer brand de en zonder zijn hoed af te zetten, liep hij naar binnen. Een vrouw zat aan de tafel, een klein vrouwtje, dat haastig opstond, toen hij de kamer binnen kwam. Ze had een lief, knap gezichtje, dat misschien niet van een sterk karak ter getuigde, maar toch iets innemends had. Ze glimlachte eenigszins veront schuldigend, want ze zag heel goed, hoe er een geërgerde uitdrukking op zijn gezicht kwam, toen hij haar herkende. „Ik ben bang, dat je niét erg blij bent me te zien, Pat, maar ik moest wel komen. Ik moet je iets vertellen, dat niet kan wachten." ..O, ik ben best blij te te zien, Jessie, maar het ls niet verstandig me hier op te komen zoeken. Wat wil Je?" „Ik wil weten, wanneer je van plan bent met me te trouwen, Pat," zei ze koeltjes. „Ik wacht nu al vijf Jaar en thuis worden ze ongeduldig en mijn vader en mijn broer Bob zeggen, dat wanneer het nu niet spoedig gebeurt, ze hun maatregelen zullen nemen. Gis teravond heb ik ze er over hooren pra ten en het leek me verstandig om even naar je toe te komen en het je te vertellen." „Ik heb geen geld, Jessie." zei hij somber. „Je moet toch wel iets hebben." ant woordde zij. „Je 2ou niets meer noodig hebben om met mij te trouwen. Je moet nu toch ook miss Macdonald, je huis houdster. betalen. Ik sta niet voor een beetje werken." „Maar Je begrijpt het niet," zei hij wanhopig „Een vrouw van een dokter kan toch onmogelijk meidenwerk ver richten, open doen als er gebeld wordt en wat al niet meer." „Ik kan toch binnenshuis werken, zonder dat iemand er iets van behoeft te weten", hield zij vol.,. En we konden een goedkoop meisje nemen om open te doen. Ik heb alles wel al honderd keer heelemaal uitgedacht en het ia hoog tijd, dat het nu toch eens gaat gebeuren. Pat. Dus stel den datum maar vast." Ze sprak met een rustige overtuiging van haar macht, die hem onuitspreke lijk ergerde. Hij durfde niets te zeggen, want hij had zWare verplichtingen aan haar en haar vader, die er een schrif telijk bewijs van had, dat hij hem, toen hij nog op de universiteit was, een paar honderd pond gegeven had, op voor waarde, dat hij met het meisje zou trouwen, zoodra hij gevestigd was. „Ik zou niet graag willen, dat jij zoo hard moest werken. Jess", zei hij vrien delijk. „Heb nog even langer geduld en dan komt er vast wel wat opdagen." „Je komt nooit meer bij ons,.' zei ze jaloersch. „Ik heb verscheidene dingen van je gehoord. Ik geloof, dat je verliefd bent op dat meisje, dat bij die oude patiënte van Je i6 komen wonen." Ruthven bloosde tot onder zijn haar wortels. Hij wist zelfs niet, dat het meisje het bestaan van miss Harman ontdekt had. „Je denkt waarschijnlijk dat je erg knap bént. Jess, maar dit keer heb je het toch heelemaal bij het verkeerde eind", zei hij koel. „Want zij haat me als de pe6t en ik haar evenzeer en zoolang de óude dame ziek was. hebben we elkaar zooveel mogelijk ontloopen." „Is ze al weer boter?" vroeg zo ter loops. terwijl zo zichzelf nog een kop thee inschonk. „Ze is géBtprven, Jese en als je nu nog maar een paar weken geduld wilt hebben en me niet lastig valt. dan zal waarschijnlijk alle6 in orde zijn." „Dus je verwacht geld?" Hij knikte „En heel wat ook. meisje en dat zal al dit lange wachten vergoeden", zei hij vertrouwelijk, hij zichzelf overleggend, dat het zeker het beste zou zijn haar met gunstige berichten naar haar vader terug te sturen, zoodat hij tijd won om zijn zaken te regelen. „Het zal natuurlijk nog wel even duren, voordat Ik het geld werkelijk in handen heb, maar krijgen doe ik het zeker, daar behoef je niet bang voor te zijn. Dus je wilt me wel belóoven, dat je me niet lastig meer zult vallen, hè Jess, want ik heb al genoeg aam mijn hoofd gehad, den laatsten tijd." „O, dat wil ik je graag belooven, zoo lang ik nog maar een paar weken moet wachten en ik zal ze thuis ook wel kalm weten te houden", zei ze goedhartig. „Je woont hier erg prettig, Pat en ik vind het echt heerlijk om weer in de stad te komen wonen. Corstorphine is ont zettend vervelend vooral in den win ter Ruthven Het haar maar doorbabbelen en moedigde haar zelfs zoo nu en dan aan, zoodat ze weldra in een opgewekt humeur naar huis terug ging, terwij] zij zichzelf in de n ah lie toekomst de mees teres van Patrick Ruthven's huis én haard zag Hetgepn echter ln het geheel niet in zijn bedoeling lag. HOOFDSTUK XV Het geheime laatje Toen Ruthven Senior het huis op het George Plein bereikte, zag hij, dat de gordijnen naar behooren neergelaten „Ik zou miss Harman graag even -sPr' kén. Melklé". zei hij. „Waar 16 zij?" B Meikle sehudde zijn hoofd. „Ik weet het niet. waarschijnlijk ven, Wilt u naar de eetkamer pfaan. dt zal ik mies Harman halen „Ik ga liever naar de biblloth^ H Meikle en daar die toch aan den JJ terkant van het huis is. kunnen wef gordijnen daar wel ophalen. Ik viój o. dat we éen sterfefal «heel wat 0P schrikkelijker maken dan noodis Hij duwde de deur van de wellek?' de kamer open, liep naar het raam haalde de gordijnen zoo hoog mogw op. Tóen pookte hij het vuur op ert kf?' de kamér rond. waar hij zoo diw mét de doode vrouw gesproken bad. Kort daarop ging de deur open kwam miss Harman binnen. Ze bad, 2élden zoo aantrekkelijk uitgezien, vee ltij. maar haar manier van oplf^; was zeer uit de hoogte én ze gediw zich alè een jonge koningin, (Wordt vervolgd)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2