'ER! DE CRISISIN V OER WET AANGENOMEN COGNAC VIEUX xxx DEFENSIEBEGROOTING AAN DE ORDE Loterij of verstandswerk DE VASTSTELLING DER NATIONALE VLAG Voorbehoud van den export J. A. SCHOTERMAN Zn. Voetbal-pools De strijd om Oranje of rood De heer Bierema betoogt, dat de contingenteering een blijvend instituut dreigt te worden £3.75 per flesch Avondvergadering „Oranje-Wit-Blauw dankt haar ontstaan aan het verlangen en de voorkeur van ons land zelf" Prins Bernhard en de Ned. Padvinders k BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER nt i Besprekingen over een nieuw verdrag met Duitschland Bij het wetsontwerp lot wijziging en rjjerhooging van de begrooting van uit Slaven van het Verkeersfonds voor 1937: eelneming in preferent kapitaal van de .V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland Devordering van vernieuwing van de loot) dat gisteren in de voortgezette ergadering van de Tweede Kamer aan e orde kwam, betoogde de heer K r tj er (C.H.), dat voor het voortbestaan an de Zeeland uitbreiding der vloot oodig is. Spr juicht de voorgestelde eelneming jn het prefrent kapitaal der laatschappij met anderhalf millioen )6. Maar er is een eereschuld voor den taat, en spr keurt af dat het Verkecrs- mds ervoor wordt belast. Dit is niet oor de zeevaart bestemd. De heer Van Braambeek (S.D.) i erkentelijk voor dit wetsontwerp, doch eurt eveneens af, dat het verkeer. >nds hiervoor zal worden bezwaard. IDe Minister van Waterstaat, de heer 'an Buur en, constateert dat cr wel ïstemming is voor den steun aan de lij. Zeeland, doch niet voor de wijze an financiering. Van den beginne et de bedoeling geweest, alle uitgaven ^oor het verkeer bij het Verkeersfonds "~nder te brengen. De wenschelijkheid an coördinatie van het verkeer lag aarbii inderdaad voor, maar daarnaast /erd aan het Verkeersfonds een zoo uim mogelijke bedoeling toegekend. Fr iin reeds eerder soortgelijke uitgaven pgebracht, de zeevaart betreffende pr. doet een beroep op de Kamer voor it zeer urgente wetsontwerp. Na re- en dupliek worden de heide esbetreffende wetsontwerpen aangeno- ïen zonder hoofdelijke stemming. Crisisinvoerwet Aan de orde is het wetsontwerp tot öjziging van de crisisinvoerwet. De heer Bierema (Lib.) heeft cm lige beswaren tegen de voorgestelde wijziging. Spr. wijst er op, hoe de cri- isinvoerwet geleidelijk een ander ka- Sakter heeft gekregen. Nu zal het ac cent worden gelegd op den export, en •al de wet een fel aanvallend karakter ïrijgen. Op het oogenblik is er van een ïvermatigen invoer in Nederland geen jprake. Wanneer we de richting van het J wetsontwerp uitgaan, wordt de con- -tingenteering een dijvend instituut, Tegen blijvende contingenteeringcn heeft spr. overwegend bezwaar Ze J leiden tot totale verstarring van het handelsverkeer. Z De minister krijgt vrijwel een blanco Jolmacht. Spr. gelooft dat deze billijk *eid zal betrachten, maar het stelsel is Serkeerd. Dit moet objectieve normen Jevatten, de waarborgen moeten in het ■tëlsel zelf liggen. Het zal spr. zepr Sooeilijk vallen, aan dit wetsontwerp "ijn stem te geven. De heer v. d. Stempel (S.D.) acht Serbetering van den export dringend !ioodig. We hebben daarbij den feite'ij ï:en toestand in aanmerking te nemen. ■Sen groot deel van den internationa len handel is afhankelijk van onderhan Jelingen der regeeringen. Do slectne ■oestand van den wereldhandel en het Siationaal-socialisme zijn daaraan ^^vijten, Nu moeien we onze eigen belan- ^2:en *n eerste plaats naar voren bren- !Sen. Misschien leidt de voortdurende ^5;ehondenheid later tot een beter stelsel ^^/faar nu zijn we aangewezen op ver- ^iragspolitiek, op handelsverdragen. 2S7oor zooveel mogelijk wil spr de regee- ^Jing niet de middelen onthouden om «iaar sterk te doen staan. Heel wat anders is het echter, onze handelspolitiek totaal om te gooien. We ^nogen niet medewerken om protectio J^Siisme in te voeren. Over de voornemens regeering bestaat ongerustheid Fr runnen uit deze wet nieuwe moeilijk- Skieden voor het binncnlanrlsche bednjfs- J^even voortvloeien. We moeten ten vo'le —fog hebben voor deze nadeelen. Zeker ^ieid moeten we hebben, dat de recee- J^ing de wc\ alleen zal gebruiken bij be- "baalde noodzakelijkheid. Ook de heer .■^ïierema heeft al op de gevaren gewe- en. Spr.'s fractie zal haar stem aan het ^yetsontwerp dat feitelijk een crisis- ^^vet is niet onthouden. De heer v. d. Putt (R.K.) betoogt ^^lat het wetsontwerp nuttig is, ook met ^^tet oog op de ïndische belangen. De re- Peering heeft verdere practische midde- fen bij haar handelspolitiek noodig. Er ■■^vordt gevreesd dat de handel op spe- ^^ulatieven grondslag komt; de rninis- neme die vrees weg. Spr. begrijpt ;le vele bezwaren tegen het wetsont- 7^ werp. Ondanks die bezwaren zal spr. zijn «tem niet aan het wetsontwerp ont- houden. Het dient voor behoud van onzen export en is daarom alleen al volkomen gemotiveerd. De regee- —7 ring heeft aan haar bestaande vol- —7 machten niet meer voldoende Men 7*7 pil bij ons wat veroveren, en daar- 7*7 om moet de regeering zoo goed mogelijk gewapend zijn. Een poli- tiek met een leege hand leidt tot 77 niets. Spr. doet een beroep op den minister ruimschoots overleg te plegen met de commissie voor de handelspolitieke aangelegenheden. De heer De Marchant et d'An- sembourg (N.S.B.) merkt op, dat de aanneming van het wetsontwerp reeds verzekerd is; er zijn trouwens geen ver kiezingen in aantocht. De ingediende nota van wijziging verandert de geheele structuur van het ontwerp en is te be schouwen als een nederlaag voor den minister, hem door den libcraal-eco noom Col ijn toegebracht. Spr. stelt te genover dit wetsontwerp de nationaal- socialistische ordening. Spr.'s fractie zal tegen stemmen. De heer Schil thuis (V.D.) wijst op de voor- en nadeelen in het stelsel van contingcntecringen aangebrachte wijzigingen. Spr. vraagt zich af, of de te volgen aanvalspolitiek niet zal worden gevolgd door tegenaanvallen. Met het wetsontwerp in zijn oorspron kelijker) vorm, die te ver ging. kon spr. zich niet vereenigen. De aangebrachte wijzigingen hebben het ontwerp zeer verbeterd. Niettemin is spr. nog niet geheel ge rust. Het is een teleurstelling dat het niet gelukt is, na 1936 de contingentee ring verder in te krimpen. De heer Schouten (A.R.) zegt dat er groot verschil is tusschen de tarief machtigingswet en het aanhangige wets ontwerp. Persoonlijk is ook spr. het ge voelen toegedaan, dat de contingentee- ringen voor allerlei bedrijfsgroepen groo- te moeilijkheden in het leven roept. In- tusschen moeten we met de bestaande en gegroeide.toestanden rekening hou den. De regccring heeft inderdaad be hoefte, om aanvallen op onze binnen- lanrlsche markt beter te kunnen tegen gaan. Spr. vraagt, of de loopende on derhandelingen met Duitschland uit zicht geven op beperking dor contingen teeringcn. Spr. is van oordeel dat de re geering de gevraagde machtiging noodig heeft voor ons economisch leven. Het gewijzigde wetsontwerp is in dat op zicht een goede verbetering. De heer Bakker (C.H.) erkent eveneens dat de regeering wapens moet hebben om zich te verdedigen tegen hei buitenland. De heer De Visser (Comm.) heeft ernstige en pnncipieele bezwaren tegen het contingenteerings-systeem. Spr. is niet gerust dat de nieuwe hanrlelspo.i- tiok ons volk geen nieuwe prijsstijgin gen e. d. zal brengen. Spr. zal zijn stem niet aan het wetsontwerp geven. Dc heer v. d. Waerden (S.D.) is van oordeel dat de regcering zich moet kun nen verweren. Verlenging van de hui dige wet zou spr. voldoende achten. Spr. vreest dat de minister met deze wet te ver zal gaan, nu hij geen over tuigd vrijhandelaar is (vroolijkheid). De heer De Geer (C.H.) zegt dat na de wijziging het wetsontwerp niets im pliceert voor de houding van het parle ment in de toekomst. Ook is er geen verband met de tariefsmachtigingswet. Spr.'s fractie zal voor stemmen. Dc minister van economische zaken, de heer Van Steenberghe, gelooft dat de bedoeling van het wetsontwerp duidelijk in dc memorie van toelich ting is aangegeven. Spr. zet deze bedoe ling nogmaals uiteen en betoogt voorts ten aanzien van de inschakeling van commissies van beroep bij bijzondere Minister Steenberghe toewijzing, dat hij gaarne aan de uitge sproken wenschen zou willen tegemoet komen, doch hij kan dat niet ten volle. Zooveel mogelijk zal de minister echter met de wenschen ten aanzien van de biizondere toewijzingen rekening hou den. Wat de strekking van dit wetsont werp nog aangaat, geeft spr. als zijn meening. dat er geen enkele regeering in Nederland zich op het standpunt zou willen stellen, dat wij een aanvallende handelspolitiek zouden moeten voeren. Dat is dan ook niet de strekking van het ontwerp. Welke maatregelen de regeering zal moeten nemen, zal van de verschillen de omstandigheden, onder welke de middelen moeten worden toegepast, af hangen. Onderhandelingen met Duitschland Wat de onderhandelingen met Duitschland over een nieuw ver drag aangaat, kan de minister mededeelen, dat inderdaad tusschen beide landen een eerste bespreking heeft plaats gehad, welke ongeveer 14 dagen heeft geduurd. De Duitsche regeering heeft thans de Nederland- sche eischen in onderzoek. Het eenige, wat spr. er verder thans over kan zeggen, is dat de meenin gen zoozeer uiteenloopon, dat inder daad van een zeer moeilijke situatie moet worden gesproken Wanneer deze onderhandelingen zul len worden hervat, is den minister niet bekend. Spr. doet ten slotte een beroep op de Kamer, om de regeering de beschik king te geven over alle middelen, welke zij naar haar oordeel meent noodig te hebben, om bij onderhandelingen ln 's lands belang zooveel mogelijk op han delspolitick terrein te kunnen bereiken Het wetsontwerp wordt vervolgens aangenomen met 58 tegen 9 stem men (Liberalen, N.S.B, Communisten en de heer v. d. Waerden). De vergadering wordt geschorst tot des avonds 8 uur. Utrechtschestraat 17 Tel. 145 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. In de avondvergadering ie aan de orde de begrooting van het departement van defensie (hoofdstuk 8 der rijkebegroo- ting) en het ontwerp tot wijziging der dienstplichtwet. De heer Duymaer van Twist (A.R.) had gehoopt, dat de sociaal-demo craten en de vrijzinnig-democraten van de dwalingen huns weegs zouden zijn teruggekeerd, vooral de sociaal-demo craten, die hun partijgenoot Piet Bak ker hadden moeten volgen. Ook spr. heeft oog voor sociale nooden, doch te vens voor de behoeften onzer jongens, die niet moeten worden blootgesteld aan een oorlog, waarbij zij niet voldoen de bewapend en geoefend zijn. De aanvang van de weermachtpara graaf in het program der S.D.A.P. is goed, rloch de sociaal-democraten beder ven dit weer door hun houding jegens de defensieplannen. Het zou onverantwoordelijk zijn so ciale voorzieningen te treffen, wanneer men niet verhoedt dat een oorlog deze voorzieningen tegelijk met de Neder landsche cultuur wegvaagt. De defensieplannen der regcering blij ven strikt genomen beneden het mini mum. Kan de marine in Indië in 1938 nog volstaan met hetgeen in 1930 noodig was? Er dreige groote gevaren, met name van Japan. Bij verwikkelingen van andere mogendheden met Japan zal onze vloot een groote taak wachten. De vloot heeft daarom uitbreiding noodig. daar de huidige 6terkte onvol doende is. Spr. vraagt 6nelle aanvulling van het officierencorps bij de Indische zeemacht. Vier organisatoren hebben zich voor het Haagsche kanton gerecht te verantwoorden 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. Vier organi- atoren van voetbai-pools waren heden voor het Haagsche kantongerecht ge dagvaard. De eerste zaak, die in behan deling kwam jtrof „Littlewood Points Pool." De ambtenaar van het openbaar mi nisterie, mr. Hollander, verklaarde in zijn requisitoir de bedoeling van deze vervolging. Hij herinnerde aan de eenige weken geleden ontvangen circu laire van den minister van justitie, waarin deze den ambtenaren der open bare ministeries een krachtig optreden tegen al wat voetbalpool is aanbeveelt. Als gevolg van deze circulaire is beslo ten tot het instellen van eenige vervol gingen, bedoeld als proefzaken, voor hel Haagsche kantongerecht. Een spoedige eindbeslissing leek den ambtenaar daar om gewenscht, zoodat hij bij de bepa ling van zijn eisch, alleen met de moge lijkheid van cassatie rekening wilde houden. Naar des ambtenaars schatting zijn er in ons land 30 tot 50 pools. „Little wood Points Pool' speelt op 15 Engel- sche wedstrijden. De deelnemers dienen hun prognose op de formulieren in te vullen in twee kolommen tegen betaling van 6 cent per kolom. „Voor slechts 12 cent een fortuin" staat op het formu lier. Van deelneming zijn uitgesloten personen beneden de 18 jaar en zij, die niet beschikken over kennis van het voetbalspel. De ambtenaar zette uiteen, dat contróle op de vervulling van deze oorwaarden, niet mogelijk is en be toogde, dat zelfs wanneer kennis van het voethalspel hij den deelnemer be staat, zijn kansen om voor een prijs in aanmerking te komen uiterst gering zijn. Hij critiseerde scherp de prijzenver- deeling en bracht eenige omstandighe den naar voren, waaruit volgens hem blijkt, dat van het toekennen van „over- veroordeeld tot 5, subs, één dag. wegenden invloed" op den uitslag geen sprake kan zijn. Spr. requireerde 5, subsidiair één dag hechtenis. Verdachte's raadsman, mr. A. P. C. Peters, geloofde niet dat er veel nut was in deze zaak te pleiten, omdat het open baar ministerie wegens „de ondeskun dige circulaire van den minister van justitie" dezen strijd moet winnen. Uitvoerig zette hij uiteen, dat het tegenwoordige publiek wel degelijk ver sland heeft van voetbalwedstrijden, ook van de wedstrijden van de Engelsche League, waar het hier om gaat. Alle Nederlandschc bladen doen voorspellin gen en hij herinnerde er aan. dat de he- kende sportjournalist Han Hollander vóór den wedstrijd NederlandLuxem burg gezegd heeft, dat Nederland met een verschil van 4 of 5 punten kon win nen. Ds voorspelling bleek juist: de uitslag was 40. Pleiter legde verschillende beschou wingen aan den kantonrechter over van sportjournalisten en and«!Ve des kundigen, waaruit blijkt, dat wel dege lijk sprake is van „overwegenden in vloed." De politie geeft toe, zeide pleiter, dat het openbaar ministerie met deze ver volgingen een allerbedroevendst figuur slaat. Er ziji. tal van politie-agenten, die cr pools op na houden. De ambtenaar: „Noemt mij eens de namen." Verdediger: „Dat zal ik niet doen". Pleiter wees er tenslotte op, dat het Lagerhuis ii Engeland een wetsontwerp tot het verbieden van deze pools met 30030 stemmen heeft verworpen, om dat het Huis overwoog, dat hier van een loterij geen sprake was, maar wel van berekening en verstandswerk Na repliek en dupliek, veroordeelde de kantonrechter tot 5 boete, subsl- dair één dag hechtenis. De drie overige zaken hadden een analoog verloop met de eerste zaak. Het betrof de R'obinson-Pools, Littlewoods the Worlds Largest Football Pools en de gratis prijsvraag van den Voetbal expert. De drie verdachten werden ieder Door een te snelle opleiding van capi- tulanten lijdt de opleiding der recruten. De vooruitzichten der capitulanten zijn te onvoldoende, dat men goede krach- ton kan lokken. Do tegenwoordige opzet moet tot teleurstelling leiden. Is het wel juist, de uitbreiding van het contingent en de uitbreiding van het kader tegelijk aan de orde te stellen De allesbeheerschende vraag i6 hoe het tekort aan officieren en onderofficieren kan worden aangevuld. Het is nog te bezien of het pa6 klaargestoomde kader den eersten keer genoeg heeft aan elf maanden voor een goede opleiding van dienstplichtigen. Spr. is niet overtuigd dat de oplei- dingstijd op elf maanden moet worden gebracht. Spr. kan niet aannemen, dat de huidige opleidingstijd niet voldoendo is. In het algemeen zou spreker dan Qok vijf maanden oefentijd voldoende ach ten, ware er niet de kwe6tie der grens- beveiling. Ter wille van het laatsle belang, maar dan alleen daarvoor, kan spreker accoord gaan met een diensttijd van elf maanden, d.w.z. vijf maanden opleiding, vijf maanden oefentijd en een maand om te waarborgen dat er voldoende personeel aanwezig is. De heer IJsselmuiden (R.K.), wijzend op de international» rechteloos heid, betoogt dat we ons aan de be sliste noodzaak moeten houden, ook wat. betreft de militaire offers van ons volk. Spr" constateert verschil van mee ning bij militaire deskundigen ten aan zien van den duur der eerste oefening Do regeering moet haar verlangens zoo temperen dat ze nationaal aanvaard baar zijn. Spr. zou de voorkeur geven aan een noodoffer van ons volk. Spr. acht aan meerdere uitgaven voor defen sie niet meer dan 5 millioen noodig. Spr. kan een versterking der lichting met 8.000 man aanvaarden. Met is wel een dure verjongingskuur, welke de regeering het leger wil doen ondergaan. Wat zal men doen als er, voor die vijf jaren voorbij zijn, een mo bilisatie noodig is? Wat de vrijstellin gen wegens broederdienst aangaat, spr. zou die willen behouden In elk geval moet het maximaal bereikbare dienaan- gaan de worden verkregen. Het terug- keeren na den dienstplicht in betrekkin gen moet worden vergemakkelijkt. We moeten tijdig een voor-mobilisatie voor gre.ns-bewaking aandurven; niemand kan ons dit kwalijk nemen. Anders baat de grensbeveiling niet veel. De heer van der Zaal (A.-R dringt aan op vermeerdering van hel aantal leger- en vlootpredikanten. De heer van Houten (Chr. Dem.) zegt dat er steeds groote spanning ont staat tusschen het christelijk geweten en het krijgsbedrijf. De christelijke anti militairisten ondervinden dagelijk meer en meer veler hoon. Geenszins is hel spr. te doen om een vlucht in de weer loosheid Spr. erkent de moeilijkheid van het probleem. Maar laat het chris telijk geweten bij anderen dan elk mid del toe om het vaderland te verdedi gen? Zoo neen, dan mag men zich ook niet met dwingende bepalingen ophou den. Spr. wijst op de onmogelijkheid van een doeltreffende verdediging, die is alleen mogelijk door eerder aan te vallen en eerder vrouwen en kinderen te verdelgen. Het christelijk geweten laat den oorlog niet toe. Het is Gods wil, tegen de gedachte van den oorlog te strijden. Het is er niet ver meer van af, dat in Nederland de uitspraak van Musso lini geldt: dat de dood op het slag veld voor den man is, wat het moe derschap is voor de vrouw. Ook spr. is voor de zelfstandigheid voor ons volk maar wij aldus spr. willen er voor lijden, niet er voor strij den. Spr. is niet alleen negatief tegen den oorlog, doch ook positief voor den vrede. Ons volk moet zich niet laten in schakelen in den stroom van tot on dergang gedoemde oorlogstoerusting. We moeten thans kiezen, staan op den tweesprong. Met het achterhalen van den achterstand kan men echter nooit gereedkomen. Spr. zal daar niet aan medewerken, ook al zijn 98 leden van de Kamer het principieel met de re geering eens. De heer AI h a r d a (S.D.) zegt dat het geen nut heeft, thans te zoeken naar de oorzaken van den onvoldoen- Vele Kamerleden willen zich aansluiten bij wat gedurende de laatste eeuwen gegolden heeft 's-GRAVENHAGE, 2 December. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp betreffende bepalingen om trent de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden, wordt ontleend: Een aantal leden betoogde, dat het wetsontwerp overbodig was. Do offi- cieele vlag is thans bij K.B. vastgesteld. De strekking van dit wetsontwerp, dat beoogt afwijkingen en toevoegingen door het stellen van een strafbepaling Ie weren, achtten zij van weinig betee- kenis. Al bewonderden deze leden het be staande dualisme niet, zij achtten het juister de ontwikkeling op dit gebied af te wachten, wat hier groeiende is niet bij de wet tegen te gaan, maar de zoozeer geprezen vrijheid is in dezen te eerbiedigen. Enkele leden verzetten zich tegen het voorstel, omdat huns inziens slechts de Kroon en het volk over de vlag mo gen beslissen. Zij waren voorts van oor deel, dat dit voorstel velen zal kren ken, die zich tot den Nederlandschen den toestand van het leger voor de to genwoordige omstandigheden. Uit de noodzakelijkheid van meer defensie-uitgaven volgt niet, dat aller lei sociale en cultureelc belangen ver waarloosd mogen worden. Er is geen enkele tegemoetkoming aan die socialo en cultureelc belangen gedaan. Ook de Soc. democraten kennen de omstandig heden, met hen is over de volgorde der maatregelen te spreken, doch er is zelfs geen plan En ook dit brengt schade toe aan de weerkracht. Worden de plannen der regcering aangenomen dan zullen dc militaire kosten, verge leken met 1937, met 64 millioen per jaar moeten stijgen. Dat veroorzaakt ono\erkomelijke lasten voor de Neder- landsche natie. Er zal opnieuw verso bering en aanpassing worden gepre dikt. Allerlei sociale belangen zullen worden aangetast. De soc.-dcm. kunnen dus met de regeeringsplannen niet medegaan. Er moet op worden be snoeid. Spr. blijft bij zijn vroegere meening, dat onze marine met haar stelsel van over en weer in Nederland en in In dië dienen, overmatig duur is. Dc zoo veel grootere Indische en de zooveel kleinere Nederlandsche vloot moeten elk haar eigen personeel hebben. Spr. verzet zich tegen don aandrang uit kringen van marineofficieren naar meer en grootere schepen. Wat de vloot betreft, die moet in In dië zijn; wij hebben ons te bepalen tot passieve kustverdediging. Concentratie van de vloot in Indië geeft besparing en verbetering der Indische weermacht Dacht men dat schepen uit Nederland zoo noodig tijdig in Indië kunnen zijn om daar diensten van beteckenis te verrichten? Het tegenwoordige stelsel kost schatten en is niet doeltreffend. Er is een steeds stijgende drang naar kruiserbouw. Het gaat ook voortdurend crescendo. Spr. kan zich dat van offi cieren begrijpen. Wat wil men met een paar kruisers beginnen in het onmete lijke gebied van Indië? De bouw van voldoende kruisers in Indië ligt boven ons vermogen. Anders is het met de luchtverdediging. De soc. democraten zullen voor het amendement-Schilthuis stemmen. Het aangevraagde materieel voor de defensie moet met een dertfe wor den verminderd. Wat het contingent der dienstplicht wet betreft, heeft spr sympathie voor het amendement-Schilthuis om het te verminderen Het contingent moet worden vpr- groot. doch niet tot 32.000 man. Nog meer is vermindering van den voorge stelden eerste oefentijd noodig. Deze maakt het ontwerp zoo duur. Alle argu menten voor het regeeringsvoorstel hebben spr. niet kunnen overtuigen. Spr. zal zijn stem aan het amende- ment-IJeselmuiden betreffende de eerste oefening geven. De Voorzitter zegt dat er geen prekers meer zijn ingeschreven. Spr. moet dus de vergadering in den'begroo- tingstljd bij zulk een belangrijk onder werp op een ongewoon vroeg uur slui ten. Spr: hoopt dat. dit zich niet zal moeten herhalen. De vergadering wordt te 11.55 uur verdaagd tot morgen één uur. stam rekenen, maar buiten Nederland wonen. Verschillende leden stelden de vraag, waarom over dit ontwerp, dat mede in belangrijke mate dc overzeesche ge- biedsdeelen betreft, niet de vertegen woordigende lichamen van dezo ge- biodsdeclcn zijn gehoord. Voorts vroegen deze leden, of het der Regcering bekend was, welke motieven het vorige kabinet hebben bewogen het ontwerp vlak voor de verkiezingen, welke hef aanleiding zouden geven do portefeuilles ter beschikking van do Koningin te stollen, bij de Tweede Ka mer aanhangig te maken. Verscheldono leden betreurden, dat de memorie van toelichting op het be langrijkste punt, waarop hpt aankomt, veel te sober is gehouden. Van de ruim 4 bladzijden is slechts ongeveer een halve bladzijde gewijd nan do kern vraag zullen Oranje, Wit, Blauw dan wel Rood, Wit, Blauw de kleuren van de Nederlandsche vlag zijn. Verscheiden leden, hoewel zij toe juichten, dat de kleuren van de Neder landsche vlag nu eindelijk wettelijk worden geregeld, betreurden het ech ter, dat de Regeering haar keus heeft gevestigd op het Rood. Wit en Blauw. Zij zouden het nver met onze geschie denis in overeenstemming hebben ge acht, indien de keuze ware gevallen op Oranje, Wit on Blauw. Als voornaam ste redenen om het oranje te verkie zen in plaats van het rood wezen deze leden er op, dat de driekleur Oranje- Wit-Blauw haar ontstaan dankt aan het verlangen en de voorkeur van ons volk zelf. Als bijkomstige redenen wezen i\op de volgende voordeelen van do Oranjo- Blanje-Bleu vlag. De kleurverbinding, mits met diep rood-oranje en diep-azuurblnuw is veel mooier dan met do roode kleur. Ver volgens, de oranje kleur onderscheidt onze vlag gemakkelijker van do vlag gen van andere natiën, zooals b.v. do Fransche, die aanhoudend met de onze verward wordt. Ten slotte verdwijnt dan het zonderlinge verschijnsel, bij andere volgen onbekend, dat wij hij onze vlag nog een afzonderlijke oranje wimpel blijken noodig te hebben. Op grond van historische feiten, toonden deze leden aan dat het ornnjo allerminst kort na 1030 uit do vlag is verdwenen, en dat hij het Nederland sche volk nooit de kennis van en de waardeering voor het echte Oranje- Blanjo-Bleu verloren is geweest. Vooral de historische ontwikke ling dringt, naar het oordeel van deze leden, om weer bij de offi- cieele vaststelling van de vlag van het Nederlandsche volk, welke vast stelling nu voor het eerst vrij van partijtwisten en in volle vrijheid ge schieden kan, het Oranje-Wit- Blauw te herstellen. De Oranje-Blan jo-Bleu vlag toch Is de vlag, waaronder de worstelstrijd te gen Spanje is gevoerd, waarvan het volk zijn geheele geschiedenis aflezen kan, waarmede het zijn vorstenhuis in onlosmakelijk stamvaderlijk verband met zijn eigen bestaan i^natst, waar mede het zijn unieke plaats onder de volken klaar ten toon stelt, zijn grond- leggerschap van de Zuid-Afrikaansche stalenstichting en in Amerika oa. van de stad New York in gedachtenis doet blijven. In tegenstelling hiermede verklaar den vele leden zich met het regeerings voorstel te kunnen vereenigen. Zii be treurden, dat in deze materie onwe zenlijke tegenstellingen in het land wa ren opgeroepen, waarvoor geen schijn van aanleiding bestaat. Zij meenden overigens, dat het cr niet zoo buiten gewoon veel toe doet, welke van de heide in onze historie wortelende vlag gen de officieele is. Het mpest natuur lijke is dan. zich aan te sluiten hij wat gedurende de laatste eeuwen gegolden heeft. Deze leden zagen geen reden om, nu de regeering voorstelt de vlag. die ge durende de 125 jaren van het ko ninkrijk feitelijk heeft gegolden, ook tot de officieele vlag te maken, daar tegen historische excepties op te wer pen. Aan een vlaggenstrijd hebhen wij in dit tijdsgewricht minder dan ooit be hoefte. 's-GRAVENHAGE, 2 December. Z K.H. Prins Bernhard. die zooals men weet Koninklijk commissaris is van de Nederlandsche Padvinders en als zoodanig Vrijdag a.s. voor de twee de maal de vergadering van het daee- lijksch hestuur zou bijwonen, heeft aan zijn particulieren secretaris, Jhr. mr. C. Dedel. opgedragen den hoofdcommissa ris, den heer A. Oosterlee, te berichten hoezeer het Z.K.IT. spijt voorloopig deze vergaderingen niet te kunnen bijwonen en den heer Oosterlpe te verzoeken zich met de algeheele leiding van de Neder landsche padvinders te belasten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9