DE TORENLAAN WORDT VERBETERD /enschen betreffende onze defensie Felle fabrieks brand te Winterswijk ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM Boomen worden gerooid Eïandhaving onzer zelfstandigheid £"e De bepaling van het Contingent IN HERFST EN WINTERTIJD EEN BORD PAP ALS ONTBIJT! Wijziging der dienst plichtwet OnjtApanninqA-, ücA&swjjqjjiqm- Qluhcwünjdm Schaakvereniging „Ame, stoort" Donderdags 8-12 uur Sociëteit „Amicitia" Amersfoortsche Damvereeniging Maandags 8 - 11 Vfe uur Sociëteit Concordia" Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie UIT DE STAATSCOURANT Pensioenkorting bij de Spoorwegen DOOR KL00STERBALSEN Wielrijder door auto gegrepen en gedood Trottoir langs de Eembrug DOODELIJK ONGELUK IN EDE Voetgangster onder een autobus AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 R'an? Am.-j TWEEDE KAMER i maa IJZEN Eror De heer van Houten in de oppositie l^e heer Schil thuis (V.D.) be- •Njt in de voortgezette vergadering, de defensie plannen de draagkracht i ons volk te boven gaan. De defen uitgaven zijn niet te beschouwen een verzekerings-premie. Men hecht •veinig waarde nan het feit, dat Ne land in een oorlog niet alleen zal in en ziet het beginsel der collec- e veiligheid eigenlijk over bet fd. pr. verwondert zich er over dat deze lister aan een vierden kruiser wil innen, vier jaar eerder dnn mini9- Colijn zich dat voorstelde. /at den eerste-oefeningstijd betreft. ischt spr. zoo intensief mogelijke op ling. Vroeger eing er heel wat tijd loren aan corveediensten De voor telde, lange eerste oefentijd ls niet dig. Er wordt nog teveel tijd ont <ken voor administratieve werk mheden. Een eerste oefening van t maanden met meer herhaling* eningen acht spr. beter dnn het •rgestelde. Wanneer spr. nog een ste-oefeningstiid van acht maanden ivaardt, is dat ook om steeds vol inde geoefende troepen onder de wa len te hebben. Echter is een contin- »t van 32.000 man te groot en 27.-100 n voldoende. Iet de bezwaren van de bevolking en de plaats van het ontworpen ügterrein bij Bergen (N.H.) gaat spr. de; or is in de nabijheid wel een Ier terrein te vinden. Ipr. bepleit een deugdelijke organ! ie voor de voedsel- en inzonderheid graanvoorziening der bevolking in logstijd. Ipr. die zeer moeilijk te verstaan betreurt dat de minister gelijk Hing van de pensioenen der oud ïenslonneerden met de andere af st. )e heer de Merchant et d'An- mbourg (N.S.B.) zegt, dat de >.B. niet accoord gnat met het de- siebeleid dezer en der vorige regee- g. Waar noodig, zal ze ten deze de eerlng steunen, zooals reeds eerder verklaard. Tegenover den heer Co t past thans de houding aan te ne- n die men aanneemt tegen een be- iwvollen zondaar. Hoe lang heeft niet geduurd, voor er betere voor- ningen kwamen t.a.v. de grensbevei- Ing? Nu heeft het jaren geduurd, >r het zoover was, en de activiteit is iral gekomen na de herbewapening a Duitschland. Spr. wil aannemen, t de grensbeveiliging niet tegen itschland is gericht,, maar de coïn- lentie is dan toch wel zeer toevallig 5pr. is van oordeel dat het getal van 000 man voor het contingent geheel llekeurig genomen is. Elk jaar be- oren alle lichamelijk geschikten te irden ingelijf. Sen diensttijd' van elf maanden acht r. te kort voor een behoorlijke oplei- 5pr. bepleit verdere mechanisatie van t leger. Met name meer tanks zijn| Ingend noodzakelijk, al mag het] aid niet worden verwaarloosd. I Dnze vloot is verre van voldoende, it uit de convoyeerings-moeilijkhedenl Gibraltar ook wel gebleken is. Spr van oordeel dat ons Tndische leger] klein en slecht toegerust is. Het •aartepunt onzer defensie ligt in In-1 J. Spr. dient de volgende motie in:H_ „De Kamer, van oordeel dat voor de| ndhaving van ons imperium het ernr gste gevaar dreigt in Indië, dat derhalve in de eerste plaats] achtïge versterking van onze weer-r icht aldaar vereischt is, dat daarnevens de technische uitrus ig van het huidige leger in Rijks L '.derland op peil moet worden ge-J acht, alvorens tot verdere uitbreii ng van het contingent mag worden] ergegaan, noodigt de Regccring uit, het wets ^twerpJot wijziging van den diénst- Richt zoodanig te veranderen dat aan] ovengenoemde eischen wordt voldaan 5 dat als eerste stap daartoe onmid- llijk met den bouw van twee zware] uisers wordt begonnen, IZZ en gaat over tot de orde van den] g". 5pr. zegt dat deze motie uit denl rd der zaak slechts door de vier le-] n zijner fractie is ingediend en noo-| gt met name de Chr. Hist, fractie uitj .ar te steunen. De motie wordt niet ondersteund en] n dus geen onderwerp van beraad iging uitmaken. De heer Tilanus (C.H.) zegt dat heer Albarda aan de uitlatingen n sommige officieren uit ons leger] en conclusies mag ontleenen om| ïnt den geest in het officieren-corps! 5 meeste officieren zijn te nuchter rstandig om zich tot de N.S.B, aanC trokken te gevoelen. En hoe zou het] et de weermacht zijn, als tot vbor] irteil tijd de adviezen van den heer barda waren nngevolgd? I Er moge veel veranderd zijn, in dë] oreld, in ons land, met name aan lande de weermacht, is gehleven] wensch om onze zelfstandizheid te] waren. Die wensch was en is er, af 'scheiden van het aanbod der Duit [he regeoring. Spr. schetst de verhou] ng van ons land en die van België] 't Duitschland. In verband met do nitsche verklaring. Die taak omvat ik, dat België zijn verdediging op peil loet houden. Het is gemakkelijk, leger en vloot afI breken. Ze weer op te bouwen is moeilijker en duurt langer. Nu zijn hier over onze weermacht uiteenloo- pende meeningen vernomen. De één acht de voorstellen der Regeering te omvattend, een enkele wil heelemaal niets. Dezen laatste, den Chr. Demo craat den heer Van Houten, bestrijdt ,pr. in diens principieele beschouwin gen, Doopersche theorieën, dateerende reeds uit de 15e en 16c eeuw. Spr. is van oordeel, dat wat de heer De Marchant wil. militair verantwoord doch financieel onbereikbaar is. Spr.'s fractie voelt het al pijnlijk dat voor de regeeringsplannen cultureele en sociale belangen móeten wijken. Het zal al moeilijk 7.ijn, die plannen te financie ren. Er'wordt veel voor onze zeemacht gevraagd, maar het is noodig. Spr. zal zijn stem niet geven aan de pogingen om den nieuwen kruiser niet op stapel te zetten Is de elf-maanden le oefentijd wel noodig voor alle onderdeelen? Spr. zou wellicht SV4 maand eerste-oefentijd vol doende vinden, maar spr. zal gaarne nadere toelichting afwachten. De contingent-regeling zal verminde ring van het aantal lichtingen mogelijk maken en minder druk op hongeren leeftijd leggen wat een sociaal belang is. Spr. kan niet voor de amendementen- Schilthuis en -IJsselmuiden stemmen. Wat betreft de afschaffing van de loting, de gedachtengang dienaangaan de juicht spr toe. Spr wenscht echter nadere inlichtingen* de regeling der vrijstellingen behoort in de wet voor te komen. Bij de nieuwe legerorganisatie is een groot stuk werkverruiming betrokken- aanbouw nieuwe en uitbreiding be staande kazernes, allerlei andere voor zieningen: wat een werk en wat een arbeid, hier te lande te verwerken. De heer Amelink (A.R.) bepleit de belangen van ambtenaren van de artil lerie-inrichtingen. den topografi6Chen dienst, de rijkswerf, alsmede van de oud-gepensionneerden en de oud-marine werklieden. Spr bestrijdt de beschou wingen van den heer van Houten. Een oorlog zal ons opgedrongen worden, en moeten we ons dan niet verdedigen? Geen onzer wil oorlog Maar spr. stelt daartegenover dat bet defaitisme in de kringen van den heer van Houten zoo ver gaat. dat men zelfs Indlë aan Duitschland zou willen afstaan. Is dat niet om op te springen van ergernis? We mogen aan de overheid de midde len voor de door haar beoogde primaire voorzieningen niet onthouden. Daar naast moeten cultureele en sociale be langen zooveel mogelijk worden behar tigd. Men vergete niet dat in de voor stellen der rogeerlng toch ook groote werkverruiming ls gelegen. Spr. be treurt, wat op defensie-gebied gebeuren moet, maar spr. zal de voorstellen der regeering ten volle steunen. Wat betreft de verhooging van het contingent tot 32.000 man en de eerste oefentijd van elf maanden, allereerst bedenke men. hoezeer onze bevolking in zielental is toegenomen Allerlei mo derne wapenen en uitrustingen zijn noodzakelijk Maar die moeten ook wor den bediend en gebruikt. Er is een groote achterstand in te halen. Spr. deelt het standpunt van den minister t.a.v. do lichtingsterkte, waardoor min der ouderen zuilen worden opgeroepen Kan het parlement niet over vijf jaar voor de beslissing worden gesteld, of de lichting van 32.000 voor do eerste 5 jaar zeker noodig dan gehandhaafd moet worden Een weerbelasting inzonderheid voor gezinnen die weinig zonen aan de de fensie afstaan, acht spr. gewenscht Ten slotte hoopt spr dat de voorstel len van de regeering met groote meer derheid worden aangenomen. Hopelijk is het nog niet te laat. De beer W endelaar (Lib.) zegt dat de defensieve positie van ons land de laatste jaren steeds zwakker is gewor den. De internationale omstandigheden eischen zoo spoedig mogelijk verster king. Reeds herhaaldelijk heeft minister Colijn daarop gewezen. Spr. acht versterking onzer weer macht onafwijsbaar. Voor zichzelven kan spr. zich het ge wetensconflict van den heer van Houten indenken. Doch er is verschil tusschen een aanval en een verdedigingsoorlog Vliegt iemand ons naar de keel. dan mogen, dan móeten we ons verdedigen met alle middelen die wo hebben. Spr. brengt hulde aan do marine voor het vervullen van baar convoyeerings- toak in de Straat van Gibraltar en voor andere gevallen, waarin ze moest optre den. Spr. komt op tegen de kleineerende wijze, waarop de N.S.B. over het vloot- materieel pleegt te spreken. Het krui serwapen. moet behouden blijven Het is de vraag, of een vloot van klein ma terieel met veel vliegtuigen ook wel goedkooper ie dan een waarin het kruiser-element tot zijn recht komt. Het spijt spr. dat er niet meer aan dacht wordt besteed aan de torpedo- motorbooten. Door hun snelheid en kleinheid bieden ze vele voordêelen. In '«fc Is nu weer officieel winter, mist, motregen, ochtendnevel, kille winden... de dokter krijgt hot weer druk... Beschermt vooral Uw kinderen tegen het Hollandsche klimaat. Stuurt ze niet naar school op een paar snoedjes brood met lauwe thee, maar geeft hen een krachtig, voedzaam ontbijt; EEN DIEP BORD PAP RIJSTPAP of KARNEMELKSPAP 9 ct. p. fl. 11 ct. p. fl. AMERSFORTIA COOP. MELK-CENTRALE WINTERSWIJK. 4 December. He dennacht te ongeveer kwart voor twee is brand uitgebroken in de bontweverij „De Batavier" v.h. firma J. Willink en Paschen, gelegen aan do Zonne- brink, in de kom der gemeepte. Deze fabriek, waar in normalen tijd een achthonderdtal arbeiders werkzaam zijn, staat op het oogen- I hlik in lichter laaie, en de hoog opgaande vlammen zetten de ge- heele omgeving in rooden gloed. De brandweer te Winterswijk is met groot materiaal uitgerukt, daar de fa briek aan alle zijden begrensd wordt door perceelen, welke groot gevaar loo pen door de geweldige vonkenregen welke naar alle zijden uitspat. Omtrent de oorzaak van den brand is tot nog toa niets bekend. Onmiddellijk, nadat men voorzag dat de brand een groote uitbreiding zou aannemen, werd ook assistentie inge roepen van de brandweer uit de omlig gende plaatsen. Na korten tijd verscheen de motor spuit uit Lichtenvoorde, en ook uit Aal ten en Groenloo. Met al liet beschik bare materiaal tastte men het vuur aan. Vermoedelijk is de brand ontstaan in de afdeeling vveverii vanwaar hij oversloeg naar de spoel-inrichting. De burgemeester van Winterswijk, de heer J. A. R. Bosma, die inmiddels ge waarschuwd was, heeft zich naar het terrein van den brand begeven. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BOXTEL, 3 December. Vanavond omstreeks zeven uur is op den onbe- waakten overweg tusschen Liempde en Boxtel een personenauto, bestuurd door den ongeveer 24-jarigen garage houder H. L. door een uit de richting Gennep komenden trein gegrepen. Do auto werd geheel vernield. De trein stopte terstond en bet treinpersoneel haalde den garagehouder uit de wrak stukken vandaan, hij had oogenschijn- lijk slechts lichte kwetsuren opgeloo- pen. Met denzelfden trein, welke zijn auto aanreed, is hij naar Boxtel ver voerd, waar hij naar zijn woning is overgebracht. Nieuwe amendementen- IJsselmuiden c.s. 's-GRAVENHAGE, 3 December. Ter vervanging van hun dezer dagen inge diende amendementen hebben de hee- ren IJsselmuiden, Steinwetz, ^uyter. Stumpel en Groen, dezen keer daarbij ondersteund door de heeren Van Poll, Ruys de Beerenbrouck, Bajetto en Dec kers eenige nieuwe amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wij ziging van de dienstplichtwet. In deze amendementen komt niet meer een verkorting van den eersten oefentijd van elf maanden voor. Van het jaarlijksche contingent zegt een amendement, dat het 27.500 man zal bedragen, evenwel met dien ver stande, dat het in de jaren 1939 t.m. 1943 32.000 zal bedragen. De onderteekenaars zijn van oordeel, dat het aanwijzen van de personen, aan wie de vrijstelling ten goede zal komen, welke verleend zal worden in verband met het jaarlijks te verwach ten overschot, in de wet behoort te worden geregeld. Dit kan volgens de onderteekenaars geschieden door handhaving van de vrijstelling wegens broederdienst, be houdens eenige wijzigingen. Deze reden van vrijstelling zal dan, in plaats van de eerste, de laatste der in art. 12, eer ste lid, der dienstplichtwet genoemde redenen van vrijstelling moeten wor den, omdat de mate, waarin deze vrij stelling zal worden verleend, afhanke lijk zal moeten zijn van de grootte van het overschot. De onderteekenaars hebben zich de toepassing zóó gedacht., dat de vrijstel ling in de eerste plaats ten goede komt aan de gezinnen, uit welke het groot ste aantal zonen reeds dienstplichtig is geworden, en van deze gezinnen aan die, welke het grootste aantal kinde ren tellen. Deze gedachte is belichaamd in een in art. 13 op te nemen nieuw tweede lid. Op deze wijze zal volgens ondertee kenaars het getal zoons, dat de gezin nen, met uitzondering van de kleinste, voor den dienst moeten afstaan, weinig of niet uiteenloopen. Dit zal ten goede komen aan de groote gezinnen, daar dan. naar verhouding tot het getal kin deren, uit deze gezinnen minder zoons zullen behoeven te dienen dan uit de kleinste gezinnen, plaats van voor een nieuwen flottielje- leider hadden gelden kunnen zijn uitge trokken voor een kruiser welke weinig meer kost. Spr. wil het geheele vllegwezen, niet alleen het militaire doch ook het burger vliegwez-en, onder het dep. van defensie brengen. Verschillende kazernes ln de Ooste lijke provincies bevinden zich op den verkeerden oever der rivier. Het is beter, daar de manschappen dan onder to brengen doch het materieel maar to bergen op den Westelijken oever. De liberalen zullen niet stemmen voor oen amendement tot verlaging van het voorgestelde contingent. Ook om aller lei nict-militaire redenen is verjonging van ons leger noodig Dat de eerste oefentijd verlengd moet worden, staat vast Niet met wiskundige zekerheid is te zeggen, hoeveel. Spr. moet zich zijn stem over 's ministers voorstel elf maanden voorbehouden. Van Hitler-jugend of balilla moet spr. niets hebben, maar wat meer mili taire inleving ware voor ons volk wel gewenscht, en zoo zou deelneming aan vierdaagsche afstandsmarschen. schiet oefeningen enz. bevorderd moeten wor den. Ten slotte doet ook spr. een beroep op den minister ten behoeve van oud gepensionneerden en oud-werklieden De heer Effondl (Comm.) komt op tegen het sprookje als zouden do com munisten de verstoorders van den we reldvrede zijn Dat zijn anderen, en als men zich wapent, moet men weten, tegen wien. Spr. waarschuwt er tegen, zich door nationaal-socialislische bewe gingen op een dwaalspoor to laten lel den. De machteloosheid van de N.S.B. mag ons niet weerhouden, het leger te zuiveren van fascistische elementen. De defensie-begrooting kan door de communisten niet worden aanvaard, wegens de gevolgde reactionaire poli tiek, met name jegens moderne arbei ders. Spr. wil de inlandsche bevolking ln Tndië betrekken in de legerorganisatie. en bepleit een volks-militie. Indien men dit ernstig wil, zijn er geen practisclie bezwaren tegen in te brengen. Ons leger behoort een politiek leger te zijn op democratische basis. Er moet een innig contact tusschen weermacht en volk bestaan. De rcgeeringsvoorstel- len werken daartoe niet mede. T.a.v. verlenging van den diensttijd en de andere punten der dienstplicht wet is spr. het met den hoer Albarda eens. Opeenhoping van materieel betee- kent nog niet verhooging van de weer macht van een volk. De vergadering wordt om zes uur verdaagd tot a.s. Dinsdag één uur. Wildschadecommissie Bij beschikking van den minister van economische zaken is met ingang van heden: eervol ontslae verleend aan ir. O. J. Cleveringa als lid en voorzitter van de wildschadecommissie voor hot gedeelte van de provincie Gelderland ten noorden van den Rijn en ten wes ten van den IJssel cn als zoodanig te benoemen ir. N. H. H. Addens, rijks- landbouwconsulent te Arnhem. Landbouwonderwijs Bij K.B. van 25 November 1937 is aan Jhr. mr. C. H. V. de Villeneuve te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de com missie van toezicht op de middelbare koloniale landbouwschool te Deventer, onder dankbetuiging voor de in deze functie door hem bewezen diensten. Hiswa Bij beschikking van den minister van economische zaken is bepaald, dat de van 25 Maart tot 3 April 1938 te Amsterdam door de Nedcrlandsche Ver- eeniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Water sport (Hiswa) te houden tentoonstel ling, genaamd: Lustrum-Hiswa-Ten toonstelling, zal zijn een van staats wege erkende tentoonstelling in den zin van artikel 8, tweede lid der oc- trooiwet 1910. Veeartsenijkundige dienst Bij K.B. van 26 November 1937, 19 met ingang van 1 December 1937 aan dr. A. ten Sande op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-directeur van den veeartsenijkundigen dienst, te vens inspecteur van de volksgezond heid, onder dankbetuiging voor de be langrijke en in die betrekkingen bewe zen diensten en is benoemd tot ad junct directeur van den veeartsenijknn digen dienst, tevens inspecteur van den dienst, welke belast is met bet toe zicht op de handhaving van de vleesch- keuringswet E J. A. A. Qwaedvlieg, in specteur van de volksgezondheid, te vens inspecteurs van den veeartsenij kundigen dienst. Protestvergadering in Den Haag 'e-GRAVENHAGE, 3 Dec. Heden middag hield de Bond van Gepension neerden van Spoor- en Tramwegen een druk bozochte vergadering in de groote zaal van „Amicitia". Uit alle deelen van het land waren leden naar de residen tie gekomen om te proteslecren tegen de korting van 10 op hun pensioenen, welke korting thans gehandhaafd blijft ondanks het feit. dat deze voor an lei* burgorlijke- en gedeeltelijk ook voor het militaire overheidspersoneel, is ngetrokken. Als eerste spreker voerde het woord het Tweedo Kamerlid de heer van Houten, adviseur van den bond. Spr. wees er op. dat alle betrok kenen voelen dat deze kwestie oen rechtszaak ls Hij crltiseerde verder de z.i onrechtvaardige houding van de rogeering. die een korting van tien procent toepast op pensioenen, welke door de beambten zelf botaald zijn en waarop zij recht hebben, mede door hun jarenlange plichtsbetrachting en IJver. ZIJ, die gewerkt hebben kunnen nooit het voorwerp van barmhartigheid zijn. maar moeten recht doen weder varen volgens verricht© prefaties. Spr. besloot zijn red© met de toezegging, dat hij bij do aanstaande behandeling dei begrooting van waterstaat in de Tweode Kamer, alles in het werk zal stellen te trachten, de uitzonderingspositie van de gepensionneerden van spoor- en tram wegen ongedaan te krijgen. Het lid van den bond, de heer Veen- huizen. betoogde hierna, dat door het beleid van de directie der spoorwegen, die vroeger vaak te snel en ongemoti veerd haar personeel penslonnecrde, hot pensioenfonds te zwaar belast is gewor den. Verder heeft zij het door de spoor wegbeambten bijeengebrachte knpitanl op verkeerde wijze belegd, met bet ge volg dat dit thans grootendeols in de exploitatie is verdwenen. Het gepon- ionneerdc spoor- en tramwegpersoneel is door de stijging van de kosten van het levensonderhoud, met ongeveer tien procent in nog grooteren nood geraakt. Spr. besloot met de oproep te blijven strijden voor intrekking van do onrecht vaardige pensioenskorting. Met algemeen© stemmen werd een motie aangenomen, waarin de bond als zijn mecning uitspreekt, dat opheffing van de uitzonderingspositie van oud spoor- en trampersoneel een cisch van rechtvaardigheid is. Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer le hebben mIk had den geheelen dag door regen- achlig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik m\jn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik vcrrasl te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. Dc Kloosterbalscm had mi/ ln een enkelen nacht, of in S uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. fltfVCD'C ORIOIHCEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijf middel bij Iiheumutlek, spit en pijnlijke spieren Schrocfdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.04 F/RMELO, 3 Dcc. Vanmiddag om streeks drie uur is een tot dusver on bekende wielrijder bij het oversteken van den Ha rderwij kerst rnatweg, door oen auto gegrepen en tegen een boom gesmakt. De man kreeg een schedel- baslsfractuur cn werd op slag gedood. Do wielrijder, die uit de richting Put ten kwam, had reeds gcruimen tijd vlak achter een langzaam rijdende autobus gefietst. Ter hoogte van de "VVilhelmina- laan gekomen kwam hij plotseling van achter de autobus te voorschijn en wil de hij oversteken, hij werd daarbij door een auto uit tegenovergestelde richting gegrepen met bovenstaand gevolg Het slachtoffer is een man van mid delbaren leeftijd. Zijn ondergoed is ge merkt met de letters J. N. Met uitzon dering van eenige winkelbons, waaruit men meent te mogen afleiden dat het slachtoffer uit Nunspent» komt. had de man geen identiteitspapieren bij zich. RAAD VAN RAARN Er komt een uitzichttoren in het Maarschalker bosch BAARN, 3 Dec. De gemeenteraad heeft gisteravond geruimen tijd stilge staan bij hot voorstel van B. en W. om tot verbetering van de Torenlaan ov^r te gaan. Dit voorstel beoogde om de ge heele beplanting van deze laan, waar bij honderdjarige beuken zijn,'te rooien en een groepsboplanting met gazons aan te brengen, zulks volgens een opgemaakt plan van den Naardensche tuinarchi tect Verstcegh. In den Raad heerschto nog al tegen kanting tegen dit voorstel, temeer, om dat het Staatsboschbeheer een advies had uitgebracht waarbij een gedeelte van die laanbeplanting, de zware beu ken gespaard konden worden cn ook omdat vermoed werd dat de som voor jaarlijks onderhoud der gazons veel te laag geraamd zou blijken te zijn. Nadat de besprekingen tot in derden termijn waren gevoerd werd tot stemming over gegaan en het voorstel van B. en W. met 8 stemmen voor. 7 tegen, aangeno men. Een amendement Witte (R.K.) om tot verbetering in gedeelten over te gaan, werd vooraf verworpen. Vervolgens werd aan B. en W. een crediot van 3000.— toegestaan voor het aanbrengen van verbeteringen aan de gemeentelijke middenstandswonin gen. Op een vraag van den heer Hou ben (R.K.) deelde de voorz. mede, dat de verhuurde woningen direct in orde gemaakt zullen worden en van de on- verhuurde één als model, opdat reke ning kan worden gehouden met de wcnschen van toekomstige huurders. Eveneens werd, na een korte bespre king, besloten aan de Specltuinvereeni- ging „Het Noorderkwartier" een terrein te verhuren om daar een speeltuin te stichten, terwijl voorts aan die ver- eeniging een leening werd verstrekt van f 3000 354 af te lossen in 10 jaar voor de inrichting van een dergelijke tuin. Bij het voorstel van B. en W. tot hel stichten van een uitzichttoren in het Maarschalkerbosch, pleitte de heer v. d. Brink (S.D.) om voor dit werk een uur loon te betalen van 0.40 plus 1.50 per week voor vergoeding van gereedschap en voor de jeugdige werkloozen de ver goeding niet op 2.50 maar op 3.— per week te bepalen. Spr. die van zijn wenschen een amendement op het voor stel van B. en W. maakte, zag het door hem beoogde doel niet verwezenlijkt Wel zegde B on W. toé, dat in de toe komst de mogelijkheid %van een vergde ding van gereedschap zal worden over wogen. Het voorstel van B. en W. werd daarna z.h.st. aangenomen, zoodat Baarn eerlang een uitzichttoren zal heb ben. Een machtiging aan B. en W. om bij voorkomende gelegenheden uitgaven te doen om jeugdige werkloozen bij daarvoor geschikte werkobjecten in te schakelen, werd eveneens verleend. De Baad vereenigde zich met 't voor stel van B. en W. om een credict van 7000.— te verleenen voor het aanbren gen van een trottoir langs de door het Rijk te maken brug over den Eem. Eenige leden betwijfelden of er veel ge bruik van dit trottoir gemaakt zal wor den nu alleen voetgangers de brug zul len kunnen pnsseeren cn men voor wa gens en vee gebruik zal moeten blijven maken van dc particuliere veerpont. Men achtte do bewoners van de overzij de der Eem niet afdoende geholpen doch ondanks dat, werd het gevraagde bedrag z. h. st. toegestaan: alleen de heeren Haarman en Snndbcrg wensch- ten aanteokening dat zij tegen dit voor stel waren. Do overigo punten van de agenda wa ren van ondergeschikt belang en gingen meestal onbesproken of na een kleine toelichting, onder den hamer door. Bij de rondvraag vestigde Mevr. Re- kers (S.D.) de aandacht des voorzitters op do verhalen, welke in omloop zijn betreffende het doodelijk ongeluk dat Dinsdagavond op den Rijksstraatweg voorviel, waarbij de verongelukte niet spoedig genoeg zou zijn vervoerd en geen gebruik was gemaakt van den zie kenauto der gen cento Soest, die spoe dig ter plaatse had kunnen zijn. De voorzitter wees er op. dat de ge neesheer te heslissen heeft hoe het ver voer moet plaats hebben. De betrokken agent heeft zijn plicht gedaan, waarbij niet vergeten mag wor den dat de agent, dus een leek, van de gewonden moet. afblijven. Do Raad ging hierna in geheime ver gadering over. ED'S, 3 Dec. Hedenavond had op den Stationsweg een ernstig onge luk plaats Mej. de wed. Van den Brink wilde nog juist voor een vrachtauto den weg oversteken, wat haar gelukte. Zij zag evenwel niet, dat er van do andere zijde een auto bus naderde en werd door deze aan gereden. Mot een zware hersen schudding werd zij opgenomen en naar het Jullana-ziekenhuis alhier vervoerd, waar zij na eenigen tijd. zonder weder tot bewustzijn te zijn eekomen, overleed. Door het plotseling remmen kre gen do passagiers in de bus een schok en kwam een dame tegen het portier te vallen, dat gelukkig goed gesloten was. De chauffeur van de bus heeft de aanrijding niet kunnen voorkomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5