Kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika ROODE ACHTER In onze bloseopen yoordracht van mr. Regout Volksconcert Lezing van André Josset W.&J.VAN DIJK ST. NICOLAASAVOND VAN „O.K.E." VERKEERSVEILIGHEID VAN VRACHTAUTO'S Vol verwachting.., De controle op het roode lampje is zeer moeilijk ZIJN ER AFDOENDE MAATREGELEN? City Theater 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS yoor de Ned. Maatschappij yoor Nijverheid en Handel HET reizen zit den Hollander in het bloed, maar ach, nu de wereld maar steeds eenvormiger gaat worden, is het reizen geen avontuur meer. Dat het dit nog wel kan zijit, mits men de ongebaande Wegen maar zelf zoekt, bewees Mr. Th. Regout, die gisteravond voor de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel in 's Prinsenhof vertelde van zijn reis dwars door Zuid- Amerika. Naast het beproefde oude middel van het woord liet hij ons zijn reis ook zien Öoor de moderne smalfilm in kleur. Dat het woord het per slot nog won in kleu righeid l^g aan den spreker, die zijn verhaal een spanning weet te geven, die Idc film mist. Mr. Regout is een goed Verteller, hij vertelt zoo boeiend en met Zulk een vaart, dat het avontuur waar lijk avontuur wordt. Hij vertelde hoe, ha Azië en Afrika, Zuid-Amerika hem en zijn neef trok, als een land met felle tegenstellingen, oerwoud contra wereld stad. De film gaf de zeereis met de Cap Arcona in zwart en wit en zette de aankomst in Rio Janeiro mot kleurige beelden in. In Rio ontving de voorzitter van de Autoclub de twee reizigers met de vraag of zij zijn brief niet gekregen hadden, waarin hij schreef, dat het on mogelijk zou zijn in dat jaargetijde naar Buenos Aires te reizen per auto. Kop pig als Hollanders kunnen zijn, hadden zij gemeend tegen dit advies in te moe ten handelen. Dat ze ervoor gestraft werden, bleek uit hel boeiende verhaal van den tocht. Zes dagen lang bleef het Idroog, den zevenden dag veranderde een tropische bui het land in een moeras, Waarin de Ford slipte en wegzonk in 'de klei. Hoe ze bevrijd werden met twee boy's inplaats van veertig, omdat do boy's ossen waren in het Portugeesch, hoe ze uit Cressuma vertrokken met sneeuwkettingen en nog 30 maal uit de modder gehaald moesten worden, voor Ze de prachtige wegen van Uruguay be reikten en de Rio de la Plata oversta ken, het was alles even interessant, in Woord en in beeld. Vertrouw geen hinkende honden, prui lende vrouwen en Braziliaarische luch ten, bewees een waar woord te zijn. We zagen Buenos Aires, stad met 2J/2 tnillioen inwoners en met straten van 22 K.M., als de Rivadavia en met huisnum mers tot 20.000. We reisden door de pampa's van Argentinië over de Cordil lera de los Andes, stegen 3000 M. hoog en 40 K.M. verder over een tweede pas zelfs 4200 M. Zagen bet Christusbeeld op ide grens tusschen Argentinië en Chili, met de spreuk, dat eerder de bergen tot stof zullen vergaan,/dan dat de gopde verstandhouding tusschen beide landen zal eindigen. Ach, richten wij in Europa Door het U.S.O. in Tivoli te Utrecht Het Utrechtsch Stedelijk Orchest zal op Dinsdag, 7 December a.s. des avonds om 8.15 uur in Tivoli te Utrecht het achtste volksconcert geven. De leiding berust bij Willem van Otterloo, terwijl Jo van der Paauw, piano, medewerking Verleent. Het programma luidt: Ouverture tot Goethe's Treurspel ,*Eg- mont," Ludwig van Beethoven. Concert no. 2 voor piano en orkest in Bes gr. t., opus 19, Ludwig van Beetho ven. Pauze Symphonie IV in e kl. t., opus 98, Johannes Brahms. ook maar Christusbeelden met deze strekking op de landsgrenzen op. Van Chili ging de Ford uit Valparaiso per boot naar Lima in Peru, de reizeigers namen het vliegtuig naar de hooggele gen hoofdstad van Bolivia, La Paz, over de salpeter-velden en de Atacama- woestijn en trokken verder door het Amazonengebied naar Peru. Mr. Regout vertelde interessante bijzonderheden van verkleinde menschenhoofden, Zan- za's genaamd, ter grootte van een vuist die de koppensncllende Tapajos India nen als een fetish aan den gordel dra gen. De uitvoer is streng verboden, om de animo tot koppensnellen te vermin deren, de film maakte het mogelijk deze curieuze en wansmakelijke zede ons duidelijk te toonen. Hiermede eindigde de boeiende voor dracht, die steeds zoo duidelijk onder lijnd en verlevendigd werd door de film. Welk een prachtig instructief me dium is de film en hoezeer heeft ze ge wonnen door de kleur. Hoe geestig kan ze zijn in handen van goede waarne mers. Het was een genoegen de steeds fraaie heelden te zien en te constateeron dat beide Hollanders ook op dit gebied iets heel bijzonders gewrocht hebben, iets heel moois en interessants. Ir. B. A. Verhev deed dit ook bijzonder uitkomen in zijn dankwoord aan Mr. Regout. hij vertolkte hiermede ongetwijfeld de dankbare gevoelens van de aanwezigen voor het groote genot dat Mr. Regout hen met dit levendige en instructieve reisverhaal geschonken heeft. Gisteravond voor het Genoot schap NederlandFrank rijk Gisteravond sprak voor het Genoot schap NederlandFrankrijk de medicus André Josset, de auteur van het tooneel- stuk „Elisabeth, de vrouw zonder man." In het eerste deel van zijn lezing be sprak hij liet mysterie van de schep ping van een kunstwerk, waarhij hij de intuïtie dc grootste rol toedeelde. Hij toetste zijn meening aan het persoonlijk beleefde, het ontstaan van bovenge noemd tooneelwerk. De eerste stoot had een film gegeven, 7 a 8 jaren tevoren gezien op een Zondagmiddag, waarin de figuur van Koningin Elisabeth kort, maar op voor den schrijver intense wij ze naar voren was gekomen. Jaren later, het zien van een portret van de Engel- sche koningin, en daarna een uitge breide lectuur over het onderwerp. Ten slotte rijpt, het werkt als het ware van zelf en het stuk werd in zéér korten tijd geschreven. Vervolgens passeerden enkele tooneel- schrijvers, die in den laatsten tijd op den voorgrond traden, de revue, Fran cois Mauriac, een oude bekende als ro manschrijver, maar een nieuweling op dramatisch gebied, van wien Jacques Copeau thans bij de Comédie Frangaise Asmodée ten tooneele voert. Dit stuk, dat zeer goed ontvangen is, vertoont alle eigenschappen, die Mauriac als schrij ver sieren. Van Giraudoux en Henri Bernstein werden nieuwe stukken ge speeld, van wie de eerste zich als een uitstekend dramaturg ontpopte, en de tweede in Le Cap des Tempêtes een stuk gaf, dat minder pathetisch is dan zijn vroegere werken. Ook Sacha Guitry en Rochet dienen genoemd te worden. Alfred Gehri en Vandóric zijn een twee tal jonge auteurs, van wie dc spreker veel verwachtingen koestert. Over de „mise en scène" van verschil lende klassieke stukken door Baty, Jouvet, en andere vernieuwers op dit gebied, is het vorige jaar druk gedebat teerd. De regeering heeft verschillende op den voorgrond tredende regisseurs en acteurs gesteund, en de spreker ein digde dan ook met als zijn meening te kennen te geven, dat hij niet kon geloo- ven in de verwerkelijking van het som bere beeld, dat men zoo dikwijls, ook ten onzent ophangt omtrent de toe komst van het tooneel, maar dat hij in tegendeel verwacht, dat het tooneel zich zal handhaven. ACCOUNTANTSKANTOOR UTRECHTSCHEWEG 119 AMERSFOORT TEL. 1350 ACCOUNTANCY en BELASTINGZAKEN De grijze Bisschop bood het bestuur een clublied aan De dames wandelsportvereeniging „O. K. E." welke sinds 14 Mei 1937, haar plaats heeft ingenomen in de rij der talrijke wandelsportvereenigingen, hield gisteravond in één der zalen van „De Valk" een Sint-Nicolaasavond voor haar leden. In hoogst eigen persoon was Sint Ni- colaas met zijn trouwen knecht aanwe zig. om alvorens op zijn verjaardag zijn traditioneele tocht over de daken te maken, een bezoik te brengen aan deze jeugdige wandelsportvereeniging van het zwakke geslacht. Ongelijk konden wij den Iloogen Gast niet geven! De voorzitster van „O.K E." Mej. van Beek heette in haar openingswoord al len welkom, in het bijzonder de ouders der leden en de donateurs; om vervol gens Sint Nicolaas in te leiden, met het zingen van verschillende Sint Nicolaas liedjes. Zijne Doorluchtige Hoogheid, die plaats nam op het tooneel geflankeerd door zijn knecht, die niet zoo kwaadaar dig was als hij er wel uitzag, dankte voor deze ontvangst, om daarna op verzoek van het bestuur de prijzen van den ondcrlingen wandelmarsch, welke Maandag gehouden was, uit te reiken. Op vlotte, soms vermanende wijze had dit plaats. Aan het slot bood St. Nico laas het bestuur een clublied aan, dat vervaardigd was door Frits Reinders, muziekarrangement van den heer F. K. Kooper. De lieer Kooper, die ook op dezen avond zijn medewerking verleende, ont ving als blijk van waardeering een her inneringsmedaille. Even vertoefde Sint Nicolaas nog in de zaal, om daarna mat zijn knecht, zijn schimmel weer op te zoeken en te verdwijnen. Het verdere deel van den avond werd gevuld met voordrachten, piano- en vioolspel, verzorgd door de leden, ter wijl de heer van Beek, een kort -propa ganda woord sprak. Voor de leden was het een alleszins geslaagde avond. Woensdag heeft hier weder om controle plaats Het denkbeeld van den Bond van Be- dnjfsautohouders in Nederland, om in samenwerking met het Wetenschappe lijk Bedrijfsauto Instituut controle mo gelijk te maken op den toestand van motorrijtuigen, zoowel met het oog op de verkeersveiligheid als de bedrijfsze kerheid, heeft in de practijk zijn juist heid bewezen. Controle is noodig. Dat is een erva ring, die talloos vele bedrijfsautohou- WEER kloppen de harten van rikketiktik En schijnt er de maan door de boomen Wéér is er de Sint (met de Diesel expres) Van Spanje naar Holland gekomen Wéér staat de Goedhartige, Góedgeef- sche Gast Bij jong en bij oud in de gratie, Wéér hebben we even den rug laten zien Aan crisis en devaluatie Wéér gaan we met kleine of groote cadeaux Elkander verrassend pleizieren, Wéér kijken we (zónder effectenbeurs- krant, Tevréden dus!) naar de „papieren" Wéér vieren we touwtjes- en houtwol festijn En worden er poetsen gebakken, Wéér schaart zich de schaar als het knip-object bij 't Ontpakken der „pakkende" pakken...- Wéér wordt er de vloer een papicr- pyramicd', Die onder den voet-indruk „knettert",' Wéér worden er vélen (o, slankende lijn!) Op Sinterklaasavond „be»letterd"l Wéér is er examen in rijmelarij. Examen voor snoepgrage magen, Wéér komen des daags na het zoetig festijn Reactie-gevoelensde plagen Wéér zien we directstop!'t ontbreekt me aan tijd Om méér er nog van te vertellen Hardnekkige hart-klop beklopt er m'n keel: Ik hooraan de buitendeur bellen...!! PHILIA. (Nadruk verboden). ders hebben opgedaan. Zij is nuttig, om dat kostbare reparaties in een nabije toekomst vermeden konden worden. Zij is voordeelig, doordat zij bedrijfsstoor- nissen, die geld kosten, voorkwam. De technische controle wordt in steeds meer landen uitgevoerd. De F.I.T.C.A., de internationale federatie van bedrijfs- autohoudersbonden in de verschillende landen, heeft de noodzakelijkheid van technische controle tor verhooging van de verkeersveiligheid en bedrijfszeker heid voor het wegtransport erkend en zal die zooveel mogelijk bevorderen. De F.I.T.C.A. verbindt daaraan de voorwaarde, dat de controle dient te ge schieden door een neutrale instantie. De internationale organisatie wenscht een internationaal en onafhankelijk in stituut, dat in geen enkel opzicht be trokken mag zijn bij den handel in of het gebruik van automobielen. De B.B.N, is ten deze al voorgegaan door de onderwerpelijke controle op te dragen aan het W.B.I., dat werkt vol gens de reglementen van het bureau Ve ritas te Parijs en daardoor geheel aan de gestelde voorwaarden voldoet. Dat de bedrijfsautohouders vertrouwen stel len in deze. neutrale controle blijkt over vloedig uit het groote aantal wagens, dat voor onderzoek wordt aangeboden. Het is nu al voor de derde maal, dat een contrólewagen te Amersfoort aan wezig zal zijn, om aan de toenemende vraag om onderzoek van motorrijtuigen te voldoen. De controle vindt plaats op Woensdag 8 December a.s., standplaats Kocstr. 9. 1111 11111 11111 11 11M11 111111111II 111 11111111111111111111111M11111M111 IN DE NACHTWACHTZAAL. Door eon bizondcrcn nooduitgang kan het^ schilderij „De- Nachtwacht" in veiligheid worden gebracht. (Film „Rijksmuseum" in Grand Théatre Grand» i C AMEN te vatten wat de be staansreden is van het Rijks museum en tegelijk de dagelijksche functie der instelling aanschouwe lijk te maken en ook den invloed van het zorgvuldig bewaarde op binnen- en buitenlandsche bezoe kers voor oogen te brengen, ziedaar de taak die Otto van Neyenhoff zich gesteld heeft en waarin hij, tot verrassing van allen, die door hun werkkring met onze nationale ver zameling in het bizonder vertrouwd zijn, schitterend geslaagd is. De film „Rijksmuseum" is een Neder- iandseh cultureel werk van den eersten rang, een documentaire film, die ge tuigenis aflegt van de diepe en eerbie dige liefde, waarmede de vervaardigers de materie hebben behandeld. Een film, die met meer dan gewone belangstel ling werd tegemoet gezien en die met meer dan gewone belangstelling ont vangen dient te worden. Het was een prachtidee om het Rijksmuseum te gaan verfilmen, doch er was moed voor noo dig. Temeer daar deze film moest die nen om iedereen een denkbeeld te ge ven van wat het Rijksmuseum is en wat het voor het Nederlandsche cul- tureele leven beteekent, maar bovendien ook welke schatten het museum bevat en tenslotte tot persoonlijk bezoek op te wekken. Men zou ongetwijfeld het idee krijgen, dat het museum, een stem pel van kunst waar de menschen zelf moeten komen kijken om de levende kunstuitingen op zich te laten inwer ken, zich geheel niet leent voor de film en dat een reeks plaatjes over het museum, hoe kunstzinnig ook gefoto grafeerd. vèr beneden de werkelijkheid zou blijven en dat zij nauwelijks een aanbeveling voor die werkelijkheid zou beteekenen. Integendeel. Otto van Neyenhoff is geslaagd en het is hem gelukt een geheel te scheppen, dat leeft en boeit. De w ijze waarop de camera ons voor gaat op den weg, door het museum, schept een beeld, dat aangrijpt door de onvergetelijke schoonheid van het werk der oude meesters, die vaak verras send is in vondst en effect. Tvpeerend is de overgang van de inleiding naar de eigenlijke film en deze demonstreert het wisselvallige en rumoerige leven buiten en de veilige en eerbiedige rust binnen het museum. Henk Alsem heeft au iedere scène iets bekoorlijks ge- 1 Hel zijn vooral de rust en de vei i'gheid, die schitterend op de filmband iin w-luelesrd. En deze veiligheid ty peert zich wel het meest door de de- monstra tie van het alarmsignaal en waarbij dc.e inrichting het mogelijk maakte het enorme schilderij van Rembrandt de Nachtwacht, in enkele minuten buiten het gebouw in veilig heid te brengen. Geen dorre aaneen schakeling van interieurs met schilde rijen is de film „Rijksmusecm" gewor den. De cultuurfilm werd hier in nieu we banen geleid en de humor werd geenszins vergeten, terwijl ook de ziel kundige bodem niet ontbreekt. De muziek, die steeds suggestief blijft en nimmer de overhand krijgt, werd verzorgd door Max Tak, terwijl Willy Mullens een aangename expli catie gaf Dit schitterende filmwerk werd uitgebracht door de N.V. Univer sal Film Booking Office. Als hoofdfilm werd vertoond „Mary Tudor" met Nova Pilbeam in één der hoofdrollen. Historische film en spe ciaal films over groote historische per soonlijkheden zijn van oudsher aan trekkelijke opgaven voor den filmre gisseur geweest. Aantrekkelijke en hachelijke opgaven. Aantrekkelijk zijn zij, omdat het den filmman boeit en bekoort een vroeger tijdperk te doen herleven, doch bovenal hachelijk, wijl het idee costuumstuk een groot publiek afstoot. Tal van andere redenen zou den nog te noemen zijn om den film man er van te weerhouden zich op dit gevaarlijke terrein te betreven, doch het is in dit geval slechts één persoon, die hem kan redden en wel de acteur, door wiens talent men uit de historie en uit het costuum getrokken wordt. Nova Pilbeam is er in geslaagd geheel uit de historie te treden en het was een moeilijke opgave. Aan de eene zijde moest zij voor het filmpubliek een begrijpelijke en at tractieve persoonlijkheid worden en toch op de een of andere manier moest zij Ladv Jane Gray blijven. Geenszins willen w-ij de andere spe lers te kort doen en we denken dan in de allereerste plaats aan Sir Cedric Wardwick. die weliswaar geen sympa thieke rol vervult, doch ontroerend en groot spel te zien geeft. De filra brengt ons het leven van een tien dagen re- geerende konfhgin in beeld Op zijn sterfbed spreekt Hendrik VIII van En geland zijn laatste wil uit in verband Bevestiging boven achteras lijkt o.i. beter DIJ een drietal mij toebehoo- U rende rijwielen heb ik ach terlichtjes laten makenwelke van Rijkskeur zijn voorzien. De roode lichtjes straalden bij avond flnk uit en ik dacht: ziezoo, dat is weer in orde. Maar toen kwam er regen en modder en toen des avonds de lichtjes het weer moes ten doen, vertikten zij hetomdat er geen contact meer was tenge volge van het spatwater en mod der. Nadat de lichtjes er af ge schroefd waren en het spatbord schoon gekrabdwas de zaak in orde. Doch eenige dagen later weer hetzelfde liedje. Het was een klacht van een der vele wielrij ders, een klacht, die volkomen op haar plaats is, want ook vele an deren hebben met dezelfde moei lijkheden te kampen. Wij vragen ons af, waar dat. nu in 1938 heen moet, dan mag de politie wel liet boni oekje in de hand blijven staan om bekeuringen te maken. Want men vliegt er ongemerkt in, daar men tijdens het rijden zelf niet zien kan of het roo de achterlicht wel gloeit. De commissaris van politie is het met ons geenszins eens. Door een klein? ver andering aan bet roode achterlicht kan men al fietsende controle uitoefenen op het branden van het licht. De heer Goorhuis wil een klein me talen plaatje boven het roode glaasje monteeren, zoodat bij het gloeien een roode schijn valt op het metalen plaatje en dit door den bestuurder van het rij wiel direct opgemerkt kan worden. Dit heeft oo'k zijn voor en zijn tegen. Wordt het.metalen plaatje vuil door moddei of ander vuil, dan weerkaatst het niet meer en is de contröle' weer verdwenen. De eenige afdoende regeling is om ach terlichtjes te hebben met oen rood glaas je aan de bovenzijde, dit zal altijd op te merken zijn. Doch dergelijke lampjes zijn niet in den handel verkrijgbaar en de aanschaffingskosten zullen zeker niet gering zijn. Een onzer lezers heeft een andere uit vinding en deze lijkt ons zoo gek nog niet. Hij wil n.l. de voorlamp en het achterlichtje in serie schakelen op de dynamo. Als nu het roode achterlicht uitgaat, gaat automatisch de voorlamp uit. De roode achterlichtjes zijn in den te- genwoordigen tijd noodzakelijko dingen, doch dan moeten ze ook zonder mankee- ren functionnecrcn en dit kan alleen als het lichtje aan de achterzijde van 'liet frame wordt bevestigd, doch niet als bet op het roestige en steods nat wor dende spatbord moet zitten. Een spat bord is meestal een ding, dat geen stroomverbinding heeft met het frame, door de roest en den modder. Als de be- veetigingsplaats niet wordt veranderd door de lamp aan het frame te bevesti gen, zullen er met Januari a.s. heel wat bekeuringen komen, zonder dat de overtreder er zich van bewust is. Destijds was er ook een groote moei lijkheid op te lossen inzake het consta- teeren van het branden der heide auto- koplampen. Gebleken was, dat de be stuurder in den avond nooit precies kon zeggen of zijn beide lampen brandden. Nu moest er een middel gevonden wor den om dit te kunnen eontroleercn. Ook met het achterlicht had hij deze moei lijkheden. Een vernuftig iemand is toen met een contmielamp gekomen, welke op 't dashboard werd geplaatst, als deze lamp uitging, was dit het teeken, dat één zijner lampen weigerde. Dit was een dure geschiedenis en er zijn maar weinig automobilisten, die een dergelijk contrólelampje op hun dashboard heb ben. Enkele fabrikanten hebben nu aan de achterzijde van de autokoplam pen roode glaasjes aangebracht, hier door kan gecontroleerd worden of zo branden. Bij automobilisten Is hot branden van beidé lampen op sommige weggedeelten waar te nemen, voor den wielrijder is het een onmogelijkheid om zijn achter licht te controleeren. Wij hebben nog geen enkelen wielrijder gezien, die een soort controlesysteem had toegepast, doch hét lijkt ons ook niet de hoste methode. Een systeem als één onzer le zers had. n.l de voor- en achterlamp in serie te plaatsen, lijkt ons veel heter. Of dit goed functionneert, hebben wij nog niet vernomen. De practijk zal hier wel weer leeren, welke methode nu het best is om con trole te hebben op hef roode glaasje De eenige afdoende regeling lijkt ons liet plaatsen van den reflector aan de lin- ker-achterzijde van het frame, aan do achtervork, waardoor men een heter gezicht heeft op het achterlicht en het bovendien minder van modder en ander vuil te lijden heeft. JUBILEUM EBEN HAËZER Nader vernemen we, dat de jubileum- avond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Gebouw Eben-Haëzer en het 40-jarig bestaan van den Chr. Werk mansbond Woensdag 9 Februari in de St. Joriskerk gehouden zal worden. Spreker zal zijn Ds. R. Dijkstra, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Als or ganist heeft de heer Mooy zijn mode werking toegezegd. EXAMEN. Voor het examen cand. Ned. letteren slaagde te Utrecht onze stadgenoote mej. H. dc Vries. Sir Cedric Wardwick en Nova Pilbeam in de film „Mary Tudor met de troonopvolging en waarschuwt tevens zijn ministers, dat deze wil na gekomen dient te worden. Het regent schap voor den tienjarigen Edward VI brengt tal van moeilijkheden met zich mee en de regenten regeeren zonder den koning tekst en uitleg te geven. Dit leidt tot groote oneenigheid tus schen dc ministers en verschillende be ramen plannen om andere uit den weg te ruimen. Ook voor een nieuwe troonopvolgster is gezorgd, daar Mary Tudor katholiek is en niet aan het hoofd van Engeland en Ierland mag komen te staan. Lord Wardwick speelt in deze historie een minder faire rol en hij moet dit ook bekoopen met den dood, doch het ergste is. dat Ladv Jane Gray door hem koningirÊ is geworden zij had rechten als nicht \an den inmiddels overleden Edward VI en haar terechtstelling door Mary Tudor wordt geëischt. Geheel en al is zij hpt werktuig geweest van de inhalige zelf zucht van konkelende ministers. Onver biddelijk is „bloody" Mary in hare be slissing en wij zien het jonge meisje, de koningin voor tien dagen, naar het scliatyot brengen. Het prachtige sensitieve en karakter volle gezicht van Nova Pilbeam zet heel de film in glans en de regisseur Robert Stevenson mag men nageven, dat hij niets ongebruikt heeft gelaten en deze film heeft gemaakt als een werkelijk heid. MEN amuseert zich kostelijk bij de film „Marinella", waarin de zanger Tino Rossi de hoofdrol ven-uit, daarin terzijde gestaan door Yvette Le- bon, die met haar charmante spel en zang een groot deel van het succes op haar naam kan boeken. Het is een echte Fransche film, amusant, vlot en geestig, met kostelijke scènes en be koorlijke melodieuze chansons. Ook technisch valt deze film «eer te prijzen. Tino Ros9i, de zingende schildersknecht, plotseling ontdekt en in het cabaret dancing geweldig toegejuicht, komt in minder dan geen tijd tot roem en vindt het succes van zijn leven in zijn lied „Marinella". Dat lied wordt ook gezon gen door een jong meisje (Yvette Le- bon) vriendin van den man, die na zijn mislukte carrière als imitator van dierengeluiden, wind, regen, nachtegaal, revolverschot en wat dies meer zij, bij de radio is. Het meisje krijgt een engagement bij de radio, doch verkiest gemaskerd op te treden. Zij ontmoet Tino, zij worden verliefd op elkaar, maar Tino weet niet dat zij de gemaskerde zangeres is. Liefdes wisselvalligheden blijven hun niet bespaard. Doch er is een fraai gemonteerd slot, waarin het oogenblik der ontmaskering aanbreekt en de ge liefden in eikaars armen voert. Er komen een paar prachtige humo ristische typen aan te pas, die dp le vendigheid en charme van het geheel nog verhoogén. Het zien van een Fran sche film, doet ons altijd weer naar een volgende verlangen. Voor de pauze zien we „Een meisje over boord" een film vol goede en zelfs heel spannende momenten. Vooral de ontzettende brand op een groote Oceaanstoomer doet ons den adem benemen Het is een waar lijk aardig programma, dat ons deze week in City Theater wordt voorgezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7