Kinderhoekje WAAR MEN IN Z'N GELD KAN ZWEMMEN Fortmann Hehenkamp HET HELSCH COMPLOT Het geschaakte meisje terug Goudschatten in Schotland DIEFSTALLEN Nationale film 1938 Radio-programma's Het groene oog van Baa-al OPGEHELDERD Reclame in de sfeer van het nieuws Collectief contract bouwvakken VERGIFTIGD DOOR KOLENDAMP Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 6 DECEMBER 1937 BINNENLAND LANGESTRAAT 63 TELEF. 88 De Nederlandsche ingenieur Van Wienen zal trachten de zeer rijke schatten van het oude Spaansche galjoen Flo ren?a te bergen 30 Millioen goudducaten (Van onzen redacteur) F.T groote koperen letters staat op de deur van een gebouu te Amsterdam .N V. Anglo Dutch Di vine and Salvize Cnmpanv oU" Hollandsch F.ngelsche Duiken Bet gingsmaatschapnii i o De ondernemine van ingenieur van Wienen welke laatste naar alle waarschijnlijkheid over eenige maanden naar Schotland vertrekt teneinde aldaar te trachten de schatten van het eertijds beroemde Armadaschip de Florenca te bergen Dertig millioen goudducaten een 15 millioen goede F.neelsche goudpnnden liggen er met smart on te wachten Reeds jaren, beter eezegd eeuwen. li«rt in de baai van Tobermory op het eiland Muil, de schat die het trotsche oorlogschip vervoerde. Roemloos was het einde van het ealjoen. Tijdens de terugtocht van een gedeelte van de Armada, die in het iaar 1588 verslagen verd. werd het schip genoopt om aan de westkust van Schotland onder de eilanden bescherming te zoeken. Niet alleen werd het daartoe gedwongen door zware stormen maar ook was het hoog tijd de drink en etensvoorraad aan te vullen Re kanitein liep alzoo de beschutte haai van Tohermorv binnen zich veilig genoeg voelend door het be zit van een talrijk scheepsvolk en sol daten en het voor die dagen zeer sterk uitgeruste schip. Onderhandelingen met de Schotten [werden aangeknoopt en 't was tijdens een der besprekingen dat de gezagvoerder een voornaam, jong Schotsch edelman gevangen nam die echter kans zag een brandende, fakkel in de kruitkamer te gooien waardoor het schip met man en muis verging. Verzonken in water van een diepte van 12 meter en een slihlaag van 5 6 meter rusten thans de reeds lang be geerde schatten. Zal het lukken hen te hergen? „Ja", zegt de heer van Wienen, „ik heb zeer veel vertrouwen in de goede afloop van de expeditie, wil men de •tocht als zoodanig betitelen. Niet in het minst i9 deze hoop gebaseerd op de ervaringen die ik met mijn duikappa- raat heb opgedaan in Vel sen toen daar een gaszinker gerepareerd moest wor den. Re practijk heeft mii per slot van rekening bewezen dat hot toestpl goed was. En het herginesohiect dat wij thans voor oogpn hebben, zal miins in ziens niet zooveel moeilijkheden op leveren. Geruimen tijd geleden zijn wij reeds in Schotland eens poolshoogte gaan nemen. Tn de eerste plaats om eens te kiiken hoe de situatie was waar het schip thans ligt en in de tweede plaats te trachfpn het bergingswerk uit te mo gen voeren. Dat laatste is mij thans gelukt. Dat wil zeggen, de contracten lig gen gereed om onderteekend te wor den. maar wil kunnen niet daartoe overgaan alvorens het benoodlgde ka pitaal aanwezig Is. Maar Ik vertrouw er wel op dat ook dit voorname punt in orde zal komen Wel kan ik u ver zekeren. dat er tonnen mee gemoeid gaan' Transportkosten, sleepboot personeel loonen enfin teveel om op te noemen en dat alles kost geld Wat het eerste aangaat, een paar dagen was onze aanwezigheid ter plaatse maar noodig om tot de over tuiging te komen dat dp bergin» voo on.s gppn waagstuk hptpekende i- ei li n «en toonden aan dat dp bode.n ar wij voor pen gedeelte doorheen moeten, uit slib beslaat Een heel verschil dus met hel Nonrdzppkanaal in Velsen waar wij met een zandlaag te naken hadden Toen giny alles al van c.er leien dakje Re waterdiepte in Schot land is wel iet* meer maar ook ^at zal gppn onoverkomenliik bezwaar zijn aangezien onze installatip verlengd wordt Terwijl ook de kans öcsteat dat een geheel nieuw toestel verhaakt wordt De plannen zijn klaar Een groot voordeel is dat de be wuste baai waar de Florenca 'iji ee«. uitstekende beschutting biedt tegen zeegang en stroomingen Over stormen, hooge zeeën en snelle stroó.iien i'hoe- ven wij ons dus niet bezorgd te maken hetgeen ook den duur van het bergings werk ongetwijfeld ten goede kao ko men „Hoe lanc denkt u noodig te nebben voor deze onderneming?" „Ziet u eens. voordat met het eigen lijke dn ik werk begonnen wont is een nauwgezette localisatie van het v rak vereischt Het schip moet afgebakend worden en daarna zal een ippervlokle van ongeveer 150 vierkante mctei wor den afgezocht. Waar de slibinrichting een arbeidsoppervlakte heeft van ruim drie vierkante Meter, zal de geheele oppervlakte bij 50 60 maal duiken afgezocht zijn. Een paar maanden zul len wij noodig hebben meen ik. Ik geloof niet dat het 9chip zwaar uit elkaar geslagen is. Het middenstuk schijnt geheel verwoest te zijn maar overigens liggen de stukken nogal dicht bij elkaar. „Denkt u zware voorwerpen gemak kelijk naar boven te kunnen brengen?" „Daar ben ik wel zeker van! In Vel- sen bijvoorbeeld hebben wij herhaalde lijk vrij zware stukken buis en zeer „gewichtige" koppelingen van honder den kilogrammen door de luchtsluis- kamer naar boven gehaald. De thans toe te passen inrichting laat toe dat groot ere voorwerpen geborgen kunnen worden door de ruimer? toegangen. Het personeel heeft heel wat ervaring daarmede kunnen opdoen. Het over- groote deel van de menschen die in Velsen hebben gewerkt gaan thans mede naar Schotland En allen zijn zij eetraind in het werk in de duikinricb- ting Zoowel de loodgieter als de bank werker en wat zij meer mogen doen voelen zich daar diep beneden volko men thuis Destijds reeds pogingen AL in vroeger tijden heeft men moeite gedaan om de schatten van den bodem weg te halen. Da delijk na de ontploffing heeft men al veel in het werk gesteld maar gelet op de toen wel zeer primitieve midde len waar men over beschikte, zijn al die pogingen op niets uiteeloopen. Veel later is men weer aan het werk geto gen maar de resultaten waren nogal poover. Een erijper heeft men toen ge bruikt en indprdaad is er het een en ander opgehaald. Een paar kanonnen wrakhout en eenige munten welke laat ste vermoedelijk uit de officiersverblij- ven afkomstig waren. De grijper is echter verloren gegaan toen het voorwerp terecht kwam op het vastere hout en zich daaraan vastgreep. Misschien dat wij hem nog tegen ko men! Wat de slibduikinrichting betreft, wij hebben bij de nieuwe constructie er rekening mee gehouden de duikcapaci teit. tot het drievoudige op te voeren waardoor het mogelijk zal zijn om aan merkelijk grootere diepten met een snelheid overeenkomstig mei de be staande duik wet ten te bereiken." „Heeft u nog andere objecten op het oog? En wat is uwe opinie over de Lu tine?" „Wat het eerste betreftzekerl Maar wélke, wil ik nog liever even voor mii houden en aangaande de Lu tine, ik hen er van overtuigd dat ook daar tezijnertijd resultaten behaald zullen worden." Plannen voor het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin N verband met de viering van het veertig-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in 1938, is het plan gerijpt om een nationale film samen te stellen, welke een overzichtelijk beeld zal geven van den belangrijken vooruitgang van ons land en zijn overzeesche gewes ten in die veertig jaren en van de beteekenis van Nederland in het in ternationale verkeer. Aanvankelijk had men zich een groote tentoonstelling voor dit doel voor oogen gesteld, doch om verschillende redenen moest hiervan worden afgezien, terwijl voor het plan voor een nationale film reeds dadelijk enthousiasme bleek te be staan bij de besturen van een aantal na tionale vereenigingen en bij eenige op filmgebied ervaren personen, die hier over werden gepolst. Zoo werd een voorloopig comité ge vormd onder voorzitterschap van oud minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeüde, met den heer Ph. C. A. J. Quanjer (Alg. Ned. Verbond) als secretaris, welk comité in samenwerking met hoofdbe stuur en groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond, de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging' „Onze Vloot", de vereeniging „Neder landsch Fabrikaat, de vereeniging „Ne derland in den vreemde" en de vereeni ging „Oost en West" het plan zal uit werken. Omtrent verschillende onderdeelen dezer film is reeds overleg gepleegd met de besturen van allerlei daarvoor in aan merking komende vereenigingen in Ne derland. Het ligt in de bedoeling voor de fi nanciering een syndicaat te vormen. Het beheer hiervan zal worden opgedragen aan een financieele commissie, bestaan de uit de heeren mr. K. P. van der Man- dele, mr. D. Crena de Iongh en mr. E. E. Meuten. De samen te stellen film zal zooveel mogelijk documentair moeten zijn, ter wij] !met de loiding daarvan zich zal belasten de heer D. van Staveren, voor zitter van de centrale commissie voorde filmkeuring te 's-Gravenhage. Verder zullen hieraan verschillende letterkundigen en deskundigen op film- vervaard igingsgebied hun medewerking verleerien. Van de film zal een honderdtal co- pieën worden vervaardigd, opdat de vertooning tegelijkertijd in verschiodene plaatsen van ons land zoowel als in Ne derlandsch Oost- en West-Indië zal kun nen geschieden. De vertooninersduur zal ongeveer an derhalf uur bedragen. GEHEIMZINNIG SCHOT Tijdens de training der spelers van het eerste elftal van „Waubach", ge meente Ubach over Worms (L.), knalde plotseling een schot over het voetbal veld. Verschrikt keken allen in de rich ting vanwaar het schot scheen te zijn gekomen, doch niemand was er te be speuren. Bij een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, aldus meldt de Msb., dat een kogel een der doelpalen getroffen had. zoodat het schot wellicht voor don doelverdediger bestemd was. Onmiddellijk werd de politie van deze gebeurtenis in kennis gesteld. Zij stelde ter plaatse een onderzoek in en heeft verschillende personen in verhoor ge nomen. Ook is op verschillende, plaatsen een huiszoeking verricht, echter nog zonder resultaat. Wat op zijn beurt een vecht partij van haar broers tengevolge Had Blijkens een uitvoerige mededeeling in het blad De Aannemer zijn de onder handelingen over het collectief contract in de bouwvakken tot een (voorloopig) einde gebracht en zijn partijen het in principe eens geworden. Werktijdverkorting is door de pa troons afgewezen; voor den burgerlijken en utiliteitsbouw is een loonsverhooging van 2 cent per uur toegezegd, een zelfde verhooging gaat de eerste week van Augustus 1938 in voor water-, spoor weg- en wegenbouw. Tenslotte wordt de vacantie op 1 week gebracht. Er is thans nog een aantal werkzaamheden toebedeeld aan de zg. kleine commissie, welke o.m. zal behan delen de wderzijdsche verzoeken tot klasseverschuiving van verschillende plaatsen. Het horstellen, opmaken en bijvullen van Matrassen geschiedt door ons goed, goedkoop en in 1 dag. Vraagt prijsopgave. DINSDAG 7 DECEMBER 1937 HILVERSUM I. 1875 M. KRO 8.00—9.15 on 10.00 Gram. muziek 11.30 Godsdien stig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest en gram. muziek 2.00 Voor de vrouw 3.05 Modecursus 4.05 Gram. muziek 5.00 De KRO-Melodi6ten cn so list (Om 5.45 Felicitaticbezoek) 6.40 Esperantocursus 7.00 Berichten 7.15 „De godsdienstig-zedelüke ontwikkelings gang in Sowjet-Rusland", causerie 7.35 Sporthalfuur 8.00 Berichten ANP Me- dedeelingen 8.15 Stedelijk Orkest Maas tricht m.m.v. soliste 9.15 KRO-Orkest 9.50 Radiotooneel 10.30 Berichten ANP 10.40 Bela Kiss' orkest 11.0512.00 Gramofoonplaten. 103. Dat was In leder geval eerlijk van den Amerikaan. Nu echter zocht hij net zoo hard als de dokter. En na enkele uren had hij het geluk een stukje van haar rok aan de scherpe doorn van een cactusplant te ontdekken. 104. Steeds dieper raakten ze in de wil dernis. Gelukkig had dokter Bergman een kaart meegenomen. Daarop volgde hij den loop van de rivier. Ui} hoopte nu maar. dat Jet ook zoo verstandig was geweest den loop van de rivier te volgen. piano 11.20 Louis Freeman's Band 11.5012.20 Dansmuziek (Gr. pl.). RADIO PARIS 1648 M. 7.25 cn 8.55 Gr. muziek 12.40 Bailly-orkest en zang 3.05 Piano-voordracht 3.20 Zang 4.20 Piano-voordracht 4.35 Zang 5.20 Der- veaux-orkest 8.35 Loewenguth-kwartet en solisten 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN 456 M. 5.50 NS-orkest 7.50 H. Hagestedt's orkest 11.20 Gouworke6t 3.20 Omroep-Amusementsorkest 5.40 Zang en piano 5.20 Piano-voordracht 6.30 Omroeporkest, instrumentaal kwartet en Gouw-orkest 9.5011.20 Omroepkoor, -mannenkwartet, pianoduo en H. Heine- mann's orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en. 1.30 Omroepsalon- orkest 1.502.20 Gram. muziek 5.20 Omroepsalonorkest 5.35 Gram. muziek 5.55 Vervolg orkestconcert 6.50 en 7.20 Gram. muziek 8.20 Operette .JDer Zigeu nerbaron" 10.3011.20 Gram. muziek. 484 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en I.30 Omroeporkest 1.502.20 Gram. mu ziek 5.20 Orgelconcert 6.35 Gram. muziek 8.20 Omroep Symphonie-orkest en soliste 10.3011.20 Gram. muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Militair orkest 8.20 Berichten Politiek dagbladoverzicht 8.35 Omrocpkleinorkest en solist 9.20 Beridhten 9.50 Viool en piano 10.05 Weerbericht 10.2011.10 De Boedapester Philharmonie (gr.opn.). LUNTEREN, 5 December. Als een Sint Nicolaasverraösing heeft de poli tie tthans den dader weten op te spo- ren van de reeks diefstallen, die hier sedert een half jaar vrij regelmatig werden gepleegd. Dezen zomer werd bij een electricien zelfs viermaal achtereen ingebroken, waarbij in totaal een bedrag van on geveer tweehonderd gulden werd ver mist. Ondanks ijverige nasporingon van de politie, werd geen spoor van den dader ontdekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenige dief stallen gepleegd. Toen de heer M. Za terdagochtend bemerkte eveneens met een bezoek te zijn vereerd en een be drag van honderd gulden miste, greep de politie, die nu sterke vermoedens had gekregen, krachtig in en arres teerde den vermoedel.ijken dader, den 17-jarigen G. li. uit Amersfoort, die meermalen in Lunteren logeerde, toe vallig juist in den tijd dat de diefstal len werden gepleegd. De jeugdige ver- dachtte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Reeds eerder waren van H. vinger afdrukken genomen, doch deze kwa men niet overeen met die, welke door de politie waren gevonden. Vermoed wordt nu. dat H. een medeplichtige heeft gehad. Hierover heeft hij zich echter nog' niet willen uitlaten. HILVERSUM II 301 M. AVRO 8.00 Gram. muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (Gr. pl.) 10.30 Het Kovacs Lajos-orkest en soliste 11.00 Huis houdelijke wenken 11.30 Orgel-, viool- en saxofoonsoli 12.15 Gram. muziek 12.45 Omroeporkest en solisten 1.45 Gram. mu ziek 2.00 Omroeporkest en solist 2.45 Kniples 3.45 Lyra-Trio 4.30 Kinder koorzang 5.00 Voor de kinderen 5.30 Omroeporkest 6.35 Gram. muziek 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP Mededeelingcn 8.15 Gram. muziek 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein 9.30 Vocaal concert 10.00 Vervolg Dinsdag avondtrein 10.45 Reportage schaakmatch 11.00 Berichten ANP Hierna AVRO- Dansorkcst 11.4012.00 Gram. muziek. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.45 Gr. muziek 12.05 Cello en piano 12.35 Dis cussie 1.05 Orgelconcert 1.352.20 Gr. muziek 4.20 200 missing an error in the accounts", causerie 4.35 Het Hun- garia Zigeunerorkest 5.20 Omroepklein- orkest van Radio-Paris 5.50 De Karl Cay- lus-Players en solist 6.20 Berichten 6.45 „Estamlishing new binessus in the spe cial areas", causerie 6.55 BBC-Northern- orkest en solist 7.50 „An imaginary con versation", causerie 8.20 Radiotooneel met muziek 9.05 Pianoduetten 9.20 Berich ten 9.40 „My friends the Greek", cause rie 10.00 Orgel en alt 10.30 Viool en DE courant die eiken dag ant woord geeft op de algemeene vraag: ..Wal Is er voor nieuws?" waarborgt het omvangrijkste en meest ontvankelijke publiek voor den adver teerder". verklaarde eenlgen tijd ge leden een autoriteit op reclamegebled De vermissing van de 20-jarige mej Leyendekkers uit de ouderlijke woning aan de 2c Atjehstraat te Amsterdam van wie men veronderstelde dat zij ge schaakt was in op een andere wijze tot een oplossing gekomen dan men ver wachtte Vrijdagavond laat ie het in bedoeld huis aan de Atjehstraat tot sen twist gekomen toen het ..geschaak te" meisje, in gezelschap van een van dp beide mannen, die van schaking verdacht werden, onverwachts was te ruggekeerd Haar terugkeer, waarvan de ouders de politie onkundig hadden gelaten, bleek namelijk voor haar bei de broers aanleiding tot oneenigheid te zijn. waarbij de een door den ander uit hpt huis werd verwijderd. Deze ver schafte zich in den winkel, waar hij werkzaam was. een zakmes aan en keerde naar huis terug Op het trap portaal kwam het evenwel reeds tot een worsteling, waarbij een van de beide broers door een messteek licht werd gewond. De politie van het bureau Linnaeus straat was spoedig van een en ander op dp hoogte en arresteerdp den steek- lustigen jongeman. Na verhoor is bij weer op vrije voeten gesteld. Twee oude menschen nog tijdig gered LUNTEREN, 5 December. Twee oucle menschen, de 85-jarige S. B. en zijn 60-jarige dochter, zijn door kolendamp vergiftiging bijna 24 uur bewusteloos geweest. Gelukkig hebben omwonen den bemerkt, dat er iets niet in orde was en dank zij dit ingrijpen, zijn de beide oude menschen thans weer bijna geheel hersteld. Leveranciers kregen Zaterdag geen antwoord op hun herhaald bellen. Zij schonken hieraan echter geen aan dacht. in de veronderstelling, dat de bewoners uit zouden zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen leven in de woning bespeurde, hebben omwo nenden zich toegang verschaft en vonden den ouden heer en zijn doch ter in bewusteloozen toestand. Na door een geneesheer te zijn be handeld. bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn, daar nog juist bijtijds frissche lucht was bin nengekomen. Beiden verklaarden niets bijzonders bespeurd te hebben. FEUILLETON Vrij naar hef Engelsch door ANNIE S. SWAN V» „Ik bewonder uw werkelijk buiten gewonen moed en vastberadenheid" zei hij indrukwekkend. „Maar het idee 6taat me tegen. Als eenig executeur van miss Dempster, kunt u er op reke nen, dat ik mijn uiterste hest voor uw belangen zal dopn Op zijr. minst ver dient uw toewijding aan uw tante ge durende de Iaat9fe weken erkentenis en zal die ook zeker ik herhaal, zal die ook zeker ontvangen Alice glimlachte flauwtjes en een beetje vermoeid. „Het is heel vriendelijk van u, zich over mij bezorgd te maken, maar het is heelemaal niet noodig. Ik had geen bijbedoelingen, toen ik hierheen kwam. Ik ben geen gelukzoekster. Daar ik. als het ware. pa6 kort in kennis geko men ben met miin tante verwacht ik niets van haar en zij. die niets ver wachten. kunnen niet teleurgesteld worden Ze draaide zich om en wilde heen gaan. maar Ruthven, aangenaam ver rast. voelde zijn gulheid groeien. „Maar miss Harman, er zijn zekere moreele verplichtingen, die men maar niet zoo terzijde kan schuiven," zei hij indrukwekkend. „Ik herhaal, dat ik mijn uiterste best zal doen. uw belan gen in het oog te houden. Ik ben er ze ker van, dat geen van de door het tes tament begunstigden daar iets op tegen zal hebben. Het huis. bil voorbeeld. Als u het huis kreeg en het verkocht, zoudt u nog een aardig sommetje bezitten. Het is een van de mooiste huizen van het plein en minstens drie duizend pond waard. Wanneer het behoorlijk geëxploiteerd wordt, brengt het mis^ schien nog wel meer op." „Misschien wel. mr. Ruthven, maar is het noodig dingen te bespreken, die misschien toch nooit zullen gebeuren? Ik hen erg moe en vraag u. mij te wil len excuseeren." Ze verliet de kamer met een lichte buiging en klaarblijkelijk zonder zijn Uitgestoken hand te zien. Hij wreef de zijne tezamen, toen de deur achter haar dichtviel en keek eenigszins onthutst „Ik kan niet uit haar wijs worden" mompelde hii. „Of ze is een dwaas, of een aartsintrieante. Maar ze moet wel heel knap zijn als ze mij te slim af wil zijn." HOOFDSTUK XVI. Miss Dempster's testament. Den volgenden morgen verscheen het bericht van miss Dempster's overlijden in de kranten en 't werd aan vele ont bijttafels besproken Want. ofschoon de oude dame zich sinds lang niet meer in de kringen vertoonde, waar zii vol gens haar positie en rijkdom in thuis hoorde, was haar naam welbekend en werden haar eigenaardigheden dikwijls besproken. Een belanghebbend persoon, echter, zag het bericht pas, toen hii ziin kan toor in de Frederickstraat bereikt had. Hij las eerst zijn brieven door en keek toen even zijn krant door, voordat hij aan zijn dagelijkschen arbeid ging. Het was Robert Warburton, de advocaat, dien miss Dempster bezocht had op den dag, dat zij voor het laatst met haar nichtje uit rijden was gegaan. De oud a dame had zeer veel indruk op Warburton gemaakt en de haast, waarmee ze alles in orde gebracht wilde hebben, had hem in hooge mate verbaasd. Naar haar aanwijzingen, die heel duidelijk waren, had hij een nieuw testament opgemaakt, dat in heel een voudige woorden gesteld was. maar omtrent haar bedoelingen en wenschen geen twijfel liet. Het document was met groote snelheid vervaardigd, zorg vuldig overgelezen en goedgekeurd door miss Dempster en naar behooren bevestigd in de tegenwoordigheid van officieele getuigen. Daardoor was het document volkomen geldig. Warburton gooide zijn krant op den grond, maakte zijn safe open en haalde het pakket er uit. dat zorgvuldig samengebonden en op de gebruikelijke wijze van een korte inhoudsopgave was voorzien. Het nam van hem niet veel tijd om het door te lezen en nadat hij het weer in de safe teruggelegd had, stond hii op en keek om zich heen. alsof hij niet goed wist, wta hij doen moest. Het was een zaak» van het grootste gewicht voor een zekere persoon en hii vroeg zich af of het niet ziin plicht was, haar onmiddellijk op te zoeken. Hii kwam tot de conclusie, dat het dat in derdaad was en nadat hii zijn klerk eenige aanwijzingen gegeven had. trok hii ziin jas aan en verliet het kantoor Hii vond het huis van miss Demp ster. niet door het nummer, dat hii vergeten had. maar door de neergelaten gordijnen. Meikle deed hem open en liet hem in de bibliotheek, waar een helder vuurtje brandde en de gordijnen gedeeltelijk opgetrokken waren, zoodat de achter tuin. die aan de Meadow Walk grens de, te zien kwam. Een meisje, dat aan het bureau te schrijven zat, stond, toen zijn naam aangekondigd werd. eenigs zins verbaasd op. Ze had Meikle bevel gegeven, zoolang zij nog in huis was, geen van de beide Ruthvens toe te laten. Hoewel zijn naam haar niets zei, her kende zii onmiddellijk het magere, vriendelijke, intelligente gezicht van Warburton. Hij beviel haar. Zijn grijze oogen had den een oprechten, eerlijken blik en Zijn mond, hoewel vastberaden, had toch een zekere, beweeglijke zachtheid, wat op een goed hart duidde. „Neemt u me niet kwalijk, dat ik u lastig val. miss Harman" zei Warbur ton in antwoord op haar vriendelijke begroeting. „Het bericht in de kranten van vanmorgen heeft me hierheen ge bracht." „O. hebben ze het er in laten zet ten?" vroeg ze. lichtelijk verbaasd. „Ik heb nog geen krant ingezien vanoch tend. Ziet u. ik heb nog nauwelijks tijd gehad om aan de Noordelijke kranten te wennen." Onder het spreken opende ze de krant, die netjes opgevouwen op de tafel lag. De eenvoud van de adverten tie beviel haar en het was interessant eindelijk den juisten leeftijd van haar tante te weten. „Heden overleed miss Katherine Dempster. in den ouderdom van 68 iaar. George Plein 84." „U hebt mijn tante gekend, mr. War burton." zei ze. terwijl ze hem aankeek. „Ik herinner me dat. ze hii u geweest is. den laatsten keer. dal we samen uit waren. Nadat we dien dag thuisgeko men waren, is zii ziek geworden." Warburton knikte. „Het was de eerste keer, dat. ik het genoegen had miss Dempster te ont moeten, hoewel mijn ouders haar, ge- lof ik, jaren geleden gekend hadden. Ik had er geen idee van, dat het de laatste, zoowel als de eerste keer zou zijn." „Ik ook niet. Ze leek zoo goed, dien dag. Ik had haar in geen weken zoo opgewekt gezien, eigenlijk niet, sinds ik bij haar in huis gekomen ben. We hebben sinds dien dag heel moeilijke weken gehad, mr. Warburton." „U weet. waarschijnlijk, wat het doel van miss Dempster's bezoek aan mij dien dag was?" vroeg hij vriendelijk. Zij schudde ha^r hoofd. „Nee. Mijn tante heeft mii nooit over haar zaken gesproken. Ze is nooit erg mededeelzaam geweest over dingen, die haar zelf aangingen en, gelukkig voor mijzelf, ben ik niet nieuwsgierig aange legd." „Het onderhoud was toch, in zoover re het u betrof, heel belangrijk. Eerlijk gezegd, betrof het u heelemaal." „Hoe kan dat? Ik begrijp u niet," zei ze eenvoudig. „Hebt u er werkelijk geen idee van?" vroeg hij. „Ik weet, dat u hier nog niet lang in huis bent, maar u moet toch wel gemerkt hebben, dat uw tante heel rijk was?" „Ik heb het wel hooren zeggen, maar hier in huis heb ik er geen enkel be wijs van gezien, mr. Warburton. Het huishouden werd heel zuinig, ja zelfs gierig bestierd en hoewel mijn tante nadat we elkaar beter leerden begrij pen, de vriendelijkheid zelve was, heeft ze me nooit den indruk gegeven, dat ze veel weg te geven had en ik heb nooit eenig geloof geslagen aan de praatjes, die mij zoo nu en dan ter oore kwamen „Toch heeft ze meer dan vijftig dui zend pond achtergelaten, miss Har man, het huis en haar persoonlijke be zittingen nog daargelaten." Alice sloeg haar handen ineen en keek hem ongeloovig aan. „Ik kan het nauwelijks gelooven! Hoe kunt u dat zoo positief beweren? Ik dacht, dat de zaken van mijn tante geheel en al in handen van mr. Ruth ven, uit de St. Andrewstraat, waren. Dat heeft hij me gisteren nog gezegd." Warburton sperde zijn oogen open en verscheidene kleinigheden, waar hij niet zeker van geweest was, werden onmiddellijk opgehelderd. „Ruthven! Ah, dat verklaart veel. Maar ik ben wel bang, dat, tenzij miss Dempster dien dag nog zaken met mr. Ruthven afgehandeld heeft, het docu ment, dat ik in mijn bezit heb, alles wat hij nog kaïn hebben, zal veranderen, of liever gezegd, geheel waardeloos maken." „Daarover kan ik niets zeggen. Het is zeker, dat mijn tante sinds dien dag geen zaken met mr. Ruthven bespro ken heeft. Ze is zelden in staat geweest meer dan een paar zinnen achtereen te 6preken. En mr. Ruthven is niet meer bij haar geweest, behalve giste ren, nadat ze gestorven was. En dat nog wel, terwijl zijn zoon haar behan delde." Het verbaasde Warburton, dat t® hooren. Hij kende den naam Ruthven wel en had er nooit veel goeds van ge hoord. Dat een zoo belangrijk leven, als dat van miss Dempster, aan een onervaren dokter als Patrick Ruthven overgelaten was, verbaasde hem meer dan hij had kunnen zeggen. „U verbaast me; maar waarschijnlijk waren ze al oude vrienden. Vertelt u me eens, heeft miss Dempster ooit la ten merken, dat ze mr. Ruthven niet ten volle vertrouwde?" (Wordt vervolgd?-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2