Koning Voetbal negen maal ten tooneele 'sW er .draaiboek Kinderhoekji HET HELSCH COMPLOT GEEN GELOOP MEER MN DE DEUR Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Geen klagen over de Keistedelingen U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen VOETBAL PROGRAMMA WAT ETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 - Tel. 77 TAFELWIJNEN Vredesbommen Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 DECEMBER 1937 VOETBAL Tot nu toe was een vlotte afwerking van het pro gramma mogelijk NEGEN van de achttien wente lingen volbracht het compe titierad op den verjaardag van St. Nicolaas. Men zou ze even zooveel buitelingen van het rad van avon tuur kunnen noemen voor de afdee- lingen. waarin onze plaatselijke voetbalverenigingen hun kunsten vertoonen. Nog overal heerscht on zekerheid en spanning, twee facto ren, waarbuiten de voetballerij nu eenmaal niet kan. Wanneer we den huidigen stand van zaken vergelijken met die van De cember 1936, dan hebben we geen reden tot klagen. Het Amersfoortsche voetbal is er aardig op vooruit gegaan. Immers, de voetbalpyramide van het vorig jaar had een hechten basis in de vierde klas se en haar toppunt in de derde klasse, m.a.w. een oppervlakte, welke voor ver grooting vatbaar was en allerminst re den tot juichen gaf. Toen heeft H.V.C. de kampioensschoe nen voor de zooveelste maal aangetrok ken en niet meer uitgetrokken, voordat ze goed en wel in de tweede klasse was. Best ons nu de vraag, of de schoenen de club van Birkhoven gepast hebben. Daarop durven we wel een antwoord te geven, al zullen er ook zijn. die ons zouden willen toeroepen, dat wij geen echoenmakers zijn en ons bij de schrijf leest moeten houden, dat er nog zooveel kan gebeuren in de nog komen de wedstrijden en andere pessimistische klanken. Allemaal waar of niet waar. dat zal dan nog wel blijken. Maar één ding is zeker, dat H.V.C. zich tot nu toe niet de vreemde eend in de bijt getoond heeft en ferm in het tweede klasse-kost je gebeten heeft. Zondag j.l. heeft het menu al bijzonder goed gesmaakt en bleef er voor de Haarlemmers geen krui mel over. Laten we eens naar de afdeeling in haar geheel kijken, die een prachtige en sierlijke staart heeft, uit liefst zeven clubs bestaande. Wie van dit zevental wordt het elftal, dat de degradatie noo- 'ten te kraken krijgt? Onmogelijk te zeggen, vooral nu Zeeburgia weer den rechten weg gaat bewandelen. B.F.C kon wel eens de grootste moeite hebben, om uit het gevaarlijke hoekje weg te komen, maar de Bussummers kennen het. klappen van de zweep en hebben zich de laatste jaren altijd in veiligheid weten te stollen. Laat dat voor de ove rige ploegen een waarschuwing zijn en vooral voor H.V.C., welke ook nog naar het sportpark in Bussum moet. Elk puntje in deze afdeeling met clubs, die blijkens de uitslagen volkomen tegen elkaar opgewassen zijn en daarnaast ook verrassingen in hun mars hebben, is goud waard. Blijven Heitman en zijn mannen den- zelfden vorm bewaren als Zondag j.l., dan behoeft de rood-witte club met haar grooten aanhang geen vrees te hebben. Momenteel komen er drie teams voorde eerste plaats In aanmerking. D.O.S. en R.C.H. konden het eergisteren niet bol werken en hebben nu een concurrent gekregen in Hilversum. Uiteindelijk zien we de Racingclub als kampioens- ploeg, want ze heeft al een zwaar pro gramma achter den rug. In de derde klasse is men ietwat achterop geraakt. Vier clubs hebben de helft van den competitieweg afgelegd, de rest moet nog een wedstrijd inloopen. De Amersfoortsche Boys bezetten op het oogenblik de vierde plaats. Hun spel heeft niet aan de verwachtingen beant woord, tegen twee ernstige candidaten voor den eerepalm werd verloren. Prac- tisch bieden de uitwedstrijden weinig perspectief, maar theoretisch kan men nooit van tevoren zeggen, of niet Vrou we Fortuna haar lichte schreden naar de Gasthuislaan richt en aan de blauw witte- spelers de goedgunstige hand reikt. Maar we rekenen er niet op. Hol land staat hier leelijk onderaan en we vreezen het ergste voor de Oranjedra gers. Zeist en Baarn varen met den vlag in top en zullen wel de koers blij ven aangeven met Elinkwijk en mis schien de Boys in het woelige zog. Rest ons de vierde klasse, waarin voetballende keistad quantitatief het best vertegenwoordigd is. Laten we be ginnen met de staart, dan zien we daar Amsvorde met Kampong in zorgen. Uit dien kritieken toestand zullen zij ook wel niet geraken. Laten de mannen van Oud-I.eusden nu eens gaan toonen, dat zij beter kunnen en de roode lantaarn voorgoed aan de Utrechtsche studenten in handen geven. Do onderste trede van den K.N.V.B. ladder bezetten, is toch wel heel sobertjes. Bovenaan is het een gedrang van je welste. Sopla weert zich daar dapper, maar moet zich terdege bewust zijn, dat er machtige kapers op de kust liggen. Vooral H E.D.W. roert zich en heeft de moeilijkste uitwedstrijden tegen concur renten achter den rug. En op eigen veld zijn deze Amsterdammers niet te slaan, dat zal Sopla vermoedelijk ook ervaren. B.P.C. speelt eveneens een rol van be- teekenis met haar sterke achterhoede en slecht terrein. Vierde-klasse terreinen in Amsterdam voldoen maar aan de meest eenvoudige en primitieve eischen. A.P.W.C., Victoria en Quick vonden den middenmoot, welke op eigen grond in staat is tot verrassingen. Vooral de Hilversummers en Quick zijn daar sterk in, de eersten dour in Amsterdam van Madjoe en Fokke te winnen en de club van Dorrestein door wanneer U de abonnementsgelden op bet A m e r s- foortscb Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden w(j aan kwartaal-abonnéa een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U than» aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1938 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. haar schotvaardigheid in de stad. De polderlucht blijkt de roodhemden min der prettig te liggen. De in-constante vorm 6peelt hen al jaren parten en schijnt een aangeboren kwaal te zijn. De paarsgelen zullen nog wel eenige goede resultaten boeken, maar o.i. blijft het poortje van de derde klasse voor hen dit jaar gesloten. Al met al is de competitie reeds een mooi stuk gevorderd. Begin December de helft afgewerkt, mag vermeldens waardig zijn. We hebben het wel eens anders meegemaakt. Zou einde Maart ook al het einde van de heerschappij van Koning Voetbal beteekenen. afge zien van de kampioenswedstrijden? La ten we bpt hopen, want zomervoetbal is voor velen een doorn in het oog. Het schrijversgilde houdt er ook niet van. Tenslotte de wensch, dat de Amers foortsche voetballers in de komende eindsport een machtig geluid op de in ternationale voetbaltrom doen hooren! AFDEELING I le klasse DWSVUC Excelsior—VSV 2e klasse A ZFCZVV 2e klasse B DOS—Velox ZeeburgiaRCH EDO—AFC 3e klasse D ZNCAmersf. Boys 4e klasse G QuickVictoria MadjoeKampong AP WCAmsvorde AFDEELING II le klasse XerxesHermes-DVS 2e klasse A DCLDe Hollandiaar NeptunusUVS QuickBEC 2e klasse B UW—Hercules ODSSliedrecht AlphenUnitas AFDEELING IV le klasse LONGAEindhoven JulianaWillem II PSV—BW NAC—MVV NO ADRoermond AFDEELING V le "klasse Be Quick—GVAV HSCLeeuwarden Sneek—Hoogezand VeendamVelocitas Binnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te Voor de Koflietafel Kaasbroodjes. Vooi de middagtafel Varkenscoteletten Worteltjes Aardappelen \nanaspudding. Bereiding: 1 L. melk, 1 blikje ananas, 100 gr. maizena, 75 gr. suiker, 2 eiwit ten Meng de maizena met wat koude melk aan tot een dun papje en voeg het roerende bij de overige melk, die met de suiker aan den kook is gebracht. Laat de pudding even goed doorkoken. Klop de eiwitten stijf en vermeng ze van het vuur met de puddingmassi. Snijd de ananas in kleine stukjes en meng het grootste gedeelte door den pudding. Spoel een vorm om met koud water en vul hem met het mengsel. Breng vervolgens het vocht van de ananas aan den kook, voeg er wat sui ker naar smaak bij en bind het met wat sago. Roer er na bekoeling de ove rige stukjes ananas door en dien de saus op bij den pudding. Rougefleur, volle roode wijn f 0.65 Vino de Rio'ia Soaansche wijn f 1.00 TROMMEN op Nanking, granaten over Madrid. Overal komt verderf uit de lucht. Dan doet het goed eens wat van het mooie werk te hooren, dat de vliegbrigades van het Roode Kruis in de Vereenigde Staten doen. Wanneer de eer ste berichten over een orkaan in het Zui den binnkomen. of het nieuws van een doorgebroken dijk in het Westen, waar door heele steden verwoest worden, stij gen de Roode Kruis-mannen. alle vrijwilli gers in leger- en burgerdienst, onmiddel lijk OPs Deze vliegers hebben groote ervaring verworven in het werpen van hun „vre desbommen": de paketten warme klce- dingstukken en degelijk voedsel. Elk pak is dik omhuld met hooi en hout wol, dat de schok van den val moet breken. Zakken met koffie of rijst wor den nooit meer dan vóór de helft ge vuld, omdat ze anders veel te gauw barsten- Conserven worden verpakt in bussen met afgeronde hoeken, zoodat ze als ballen voortrollen. Zoo groot is de vaardigheid van deze piloten, dat zij pakken van allerlei ge wicht op twee honderd meter hoogte vlak bij de slachtoffers kunnen laten vallen, die dikwijls op daken van hui- zenn of op kleine heuvels hun toevlucht hebben gezocht, om aan het water te on-tkomen. Bij de Mississippi-overstroomingen kortgeleden zijn verschillende interes sante reddingspogingen gedaan en ook gelukt. Er was een stad, waar het heele hospitaal was afgesneden- Er bestond gevaar, dat de kleine kinderen onder voed zouden worden door gebrek aan melk. Alle andere voedsel was bereik baar- Vier dagen lang hebben toen twee vliegers geregeld parachutes om laag geworpen met bussen melk van twintig liter er aan. Een twaalftal baseballspelers uit een plaatselijke club, werd door het breken van een sluis op een kleine terreinver- hooging afgesneden en door een Roode Krui6-piloot opgemerkt. Nadat ze per co de hun verlangens hadden bekend ge maakt, ging de vlieger het gevraagde halen en kwam een uur later terug met pen paket, dat hij liet vallen op het pla- teautje, waar de baseballspelers poo- tige kerels zich In spelformatie opge steld hadden. Een man ving het op en werd meteen buiten Westen gesteld. De vorige week pas werd hij uit het zie kenhuis van St- Louisville ontslagen. Wanneer de Roode Kruis-piloten ver ongelukten opgemerkt hebben, gooien ze een aantal strooibiljetten over hen uit, waarop een uitgebreide code staat gedrukt en ook aanwijzingen wordpn gegeven tegen tvphus, snijwonden etc De slachtoffers ontvangen dan een pakje uit de lucht, waarin twee stroo- ken witte zijde zitten, drie en een hal ven meter lang en ongeveer zestig cen timeter breed. Daarmee, kunnen zij dan alle letters op den grond vormen, die de code kent- A beteekent aantal doo- den, F dat der gewonden, H dakloozen. Er zijn verder allerlei lettercombinaties voor spek, boonen, waterstof etc- Meer dan twintig geneesmiddelen van aspi rine lot een middel voor tetanus zijn in de code opgenomen. De piloten ant woorden door stooten met het uitlaat gas van hun motoren. Vijf korte stoo ten zichtbaar door de wolkjes damp, beteekenen: „Iets noodig?" Drie stooten: „Boodschappen herhalen." Vier: „O.K."- Zonder veel reclame en met alle mid delen, waarover zij beschikken, doen de piloten van het Roode Kruis hun werk Zij voorkom-en ook rampen door sche pen op zee en afgelegen plaatsen te waarschuwen tegen een opkomenden orkaan. Hun werk staat in dienst van den vrede- Zij helpen zoowel bij natuur rampen, als bij de rampen, die de men shen zich zelf op den hals halen, maar houden daarbij altijd één ding voor oogen: dat tien vredesbommen niet goed kunnen maken, wat één oorlogs- bom vernielt. Daarmee zijn ze dus ac tieve pacifisten- WOENSDAG 8 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 Gram.muziek 9.30 Gelukwen- schen 9.45 Gram.muziek 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram.muziek 11.15 En semble Van der Horst 12.00 Berichten Gram.-muziek 12.30 Vervolg concert 1.30 Gram.muziek 2.00 Orgelspel 3.00 Ohrist. lectuur 3.20 Gram.muziek 4.45 Felicitaties 5.00 Voor de kinderen 5.45 Gram.muziek 6.00 Land- en tuinbouwhalf- uur Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 6.30 Taalles en Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement NCRV 7.00 Be richten 7.15 Sportdialoog 7.30 Gram. muziek 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Evan gelisatie-avond 9.45 IIaarlcm8che Orkest vereniging en solisten (om 10.00 Berichten ANP) 10.45 Gymnastiekles 11.00 Ver volg concert 11.3012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA 8.00 Gram.muziek 9.30 Keukenpraatje VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.20 „Jeugd in Crisistijd", causerie (gr.pl.) en Gram.muziek 11.30 „Do groei van de or deningsgedachte", causerie 12.00 Gram. muziek 12.30 VARA-Orkest 1.301.45 Gram.muziek 2.00 Knipcursus 2.30 Voor de vrouw 3.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.00 „The Lucky Birds" en solist RVU 6.30 Internationaal poli tiek overzicht VARA 7.00 Zang VP RO 7.30 „Jezus Christus in deze dagen", causerie VARA 8.00 Herhaling SOS- Beriöhten 8.03 Berichten ANP, VARA- Varia 8.15 „Vliegende Hollanders", Lucht vaartprogramma 9.30 Gram.muziek 10.00 Berichten ANP 10.05 De Ramblers 10.30 VARA-Orkest en declamatie 11.Ou 12.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.35il.50 Gram.muziek 12.10 BBC- Wels Orkest, en soliste 1.05 West Calder- Blaasorkest 1.502.20 John MacArthur's kwintet 4.05 „Children from the point of view of an aunt", causerie 4.20 Ves per 5.10 Gram.muziek 5.20 Bill Camp bell en zijn Hill-Billy-Band 5.50 De Salz- burger Trapp-Zangers 6.20 Berichten 6.40 Landbouwpraatje 7.00 Radiotooneel 7.20 Zang en piano 7.35 BBC-Koor en -Theaterorkest, m.m.v. solisten 8.35 BBC- Symphonie-orkest en solist (9.4010.00 Be richten) 10.45 Radiotooneel met muziek 11.20 Billy Thorburn's Band 11.50 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.25 en 9.10 Gram.muziek 12.20 Orkest van de Garde Républicainc en zang 3.05 Pianovoor- 105. Jet had hieraan echter niet gedacht, le verwijderde zich hoe langer hoe meer van de vruchtbare grondstrook van de ri- vierbezinking en naderde steeds meer do rotsachtige woestijnvlakte die zich links en rechts uitstrekte. 106. Daar deed ze opeens een vreemde ontdekking. Aan den rand yan het oer woud stond een heel hoog gebouw. Het was heelemaal van leem gepleisterd en daarna rood geverfd. Op het eerste ge zicht scheen het verlaten te zijn. dracht 3.20 en 4.35 Zang 5.20 Cantrelle- Orkest 6.50 Gram.muziek 8.50 Viool voordracht 9.20 Gevarieerd programma 10.5011.05 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hage- stedt's orkest 7.50 Dresdens Orkest 11.20 Fa/brieksorkest 12.35 Stuttgarter Volksmusik en solisten 1.35 Vrool'u'k pro gramma 4.00 Omroeporkest 6.30 Gram. muziek 6.55 Oratoriumconcert 9.50— 11.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 Gram.muziek 6.20 Viool cn piano 7.20 Gram.muziek 8.20 Omroep orkest 10.5011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Om roepdansorkest 1.30 Omroepsalonorkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Fud Can- drix' orkest 6.35 Omroepsalonorkest 7.35 Gram.muziek 8.20 „Le Bourgeois Gentilhomme", opera 10.3011.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest en solisten 8.20 Be richten 8.35 Ferdy Kauffmann's orkest cn solisten 9.20 Berichten 9.50 Pianovoor dracht 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. FEUILLETON Vrij naar hef Engelsch door ANNIE S. SWAN H> Weer schudde Alice haar hoofd. „Nooit. Ze was zeer gesloten. U hebt geen idee, hoe gesloten ze was." „Dan zal de inhoud van het docu ment. dat zij mij heeft laten opstellen, voor u allen wel een verrassing zijn." „Voor mij waarschijnlijk wel", zei Alice, maar blijkbaar zonder eenige nieuwsgierigheid, „Mr Ruthven heeft me gisteren nog verteld, dat mijn tante mij niet bedacht had en dat ze min stens een laar geleden al haar laatste wilsbeschikking gemaakt had." „Dan zal, wat ik u te vertellen heb, een aangename verrassing voor u zijn. Ik heb het document niet bij me, maar het is de eenvoud zelve. Behalve een paar legaten aan liefdadigheids-instel lingen, een legaat aan dr. Guthrie en een paar aandenken aan de bedienden, heeft ze alles aan u vermaakt." „Maar. mr. Warhurton. dat is onmo gelijk. Tk geloof nooit, dat dat in de bedoeling van mijn tante gelegen heeft. Ze heeft zich nooit iets laten ontvallen, wat mij er toe gebracht zou habben, ïooiets te verwachten. Zooala ik mr. Ruthven gisteren al gezegd heb, kun nen zij, die niets verwachten, niet te leurgesteld worden." „Toch is het waar, miss Harman en volkomen jui6t Naar men mij verteld heeft, bent u de eenig overlevende bloedverwante van miss Dempster. U bent niet alleen haar natuurlijke, maar ook haar wettige erfgename. U zoudt zelfs gerechtigd zijn ieder testament te betwisten, waar uw naam niet in ge noemd was." „Zooiets zou ik nooit doen, mr. War- burton. Dus u beweert, dat mijn tante dien dag, nadat zij mij weggestuurd had, uit eigen, vrijen wil u een testa ment heeft laten opstellen, waarin ze mij haar erfgename maakte?" „Ja. Ze had alles zelf al opgeschre ven. Ik moest alleen maar overschrij ven en het laten teekenen en bevestt gen. Alles Is heel eenvoudig, maar grondig gedaan. Niemand zal de recht matigheid er van kunnen ontkennen. Ik feliciteer u met het verkrijgen van zulk een fortuin." Tot zijn groote verbazing wierp zij zich plotseling fn een stoel en verborg haar gezicht in haar handen. „O, vader, vader!" riep ze uit. „Waarom is het te laat gekomen?" HOOFDSTUK XVII Mr. Warburton komt tusschenbelde Toen Warburton het huis verliet, kwam dr. Ruthven net de stoep op. Zij keken elkaar terloops aan en in Rüth* ven's oogen verscheen een achterdoch tige uitdrukking. Hij kende Warbur ton niet, maar hij bad het uiterlijk van een rechtsgeleerde, wat Ruthven niet aanstond. „Wie was dat, Meikle?" vroeg hij, toen hij het huis binnen kwam, „Een zekere mr. Warburton, dokter. Zijn kaartje ligt op de tafel". Ruthven haastte zich het daarvan op te rapen en las wat er op gedrukt stond: ROBERT GRAHAM WARBURTON, S.S.C., 32, Frederickstraat. „Wie Is hij en wat deed hij hier? Heeft miss Harrnan hem ontvangen?" „Ja, hij is hier een goed half uur ge weest." „Je hebt waarschijnlijk geen idee, waarvoor hij hier gekomen is?" „Neen, maar miss Harman heeft hem zelf uitgelaten en ze 6chenen beste maatjes te zijn. Ze had zijn kaartje in haar hand en heeft het op tafel laten liggen. Zoo is het daar gekomen." „Waar is ze nu?" Meikle wees met zijn duim In de richting van de bibliotheek en op het zelfde oogenblik ging de deur open en kwam Alice naar buiten. Ze gaf slechts blijk zijn aanwezig heid opgemerkt te hebhen, door een lichte hoofdbuiging eh liep toen ver der naar de trap. Hij was hierdoor ech ter niet in het minst uit het veld ge slagen en sprak haar aan. „Mag ik u misschien een oogsnblikje spreken, miss Harman?" Zij schudde haar hoofd. „Wij hebben nipts meer met elkaar tr bespreken, dr. Ruthven," antwoord de zij en liep door naar boven, alsof ze voorgoed met hem en zijn zaken afge daan had Hij werd rood van kwaad heid, zette zijn hoed weer op en verliet het huis. Hij had geen rust, voordat hij zijn vader van Warburton's bezoek op de hoogte gesteld had, wat hem niet veel goeds 6cheen te voorspellen. Hij vond zijn vader met alle papieren, die op miss Dempster's bezittingen be trekking hadden, in groote wanorde om zich heen verspreid. „Goeiemorgen, Pat Geen werk meer? Je moet gauw weer zoon vette klant zien te krijgen," zei hij, met een tikje platte geestigheid, die Pat op het oogenblik niet goed verdragen kon. „Ik ben net naar het hui6 geweest en ben daar door de markiezin leelijk uit de hoogte behandeld. Waarachtig een markiezin, daar ziet ze net naar uit. Maar ik heb daar nog iet6 gezien, wat me nogal van streek gebracht heeft Kent u soms een zekeren War burlon?" Onder het spreken schoof hij zijn va der het kaartje toe, dat hij uit het huis meegenomen had. „Ik heb wel eens van hem gehoord. Zijn vader heb ik wel gekend. Waar heb je dit gevonden?" „In het huis van miss Dempster; ik kwam hem op de stoep tegen. Meikle heeft me verteld, dat hij een half uur met haar bezig geweest is. Wat denk je dat dit te beteekenen heeft?" „Dat lijkt verdacht, tenzij ze natuur lijk iemand in den arm genon heeft, om het testament te betwisten, of iets dergelijks. Ik hab haar gisteren allee nogal duidelijk uitgelegd, zoodat ze kon weten, waar ze aan toe was. Ze heeft het heel kalm opeenomen. Het leek wel, of het haar niets kon schelen, of ze iets kreeg of, niet." „Ze heeft natuurlijk maar net ge daan alsof, daar kan je zeker van zijn. Ze is ontzettend geslepen. Ik zou er wat voor geven, als ik wist, wat die kerel daar vanochtend gedaan had. Het is waarschijnlijk niet mogelijk om daar achter te komen?" „Neen, ik zou tenminste niet weten hoe. Ik kan hem toch niet op .an zoe ken om het hem te vragen," zei de ouJe man grimmig. „Ik zou niet zoo ver schrikt kijken, Pat, als ik jou was. Alles is best in orde. Het is heel wat werk, dit alles na te kijken." Hij gebaarde met zijn hand naar de massa documenten en begon toen zijn zoon het laatste codicil voor te lezen, dat miss Dempster in Augustus van het vorige jaar aan haar testament toe gevoegd had. Het zou Patrick Ruthven zeer geïnteresseerd hebben, als hij het krachtige, ernstige gezicht van War burton maar uit zijn herinnrring had kunnen bannen. Telkens echter kwsin het weer bij hem boven en het ergste was, dat hij niets kon doen. Hii mo^st rustig afwachten en maar zi<->n, hoe hij de nog resteerende acht en certig uren doorkwam. Ruthven had uit naam van miss Ilar- man een paar uitnoodigingen laten drukken om de begrafenis bij te wo nen en de meeste had zij zelf geadres seerd en gepost. Hierdoor kwam h«t, dat de zes volgrijtuigen vol waren, toen zij het huis verlieten o... miss Dempster naar haar laatste ustplaats op het Grevfriars kerkhof te geleiden. Dr. Guthrie had een korte odsdienst- oefening in de salon gehouden en had op Alice's dringende uitnoodiging be loofd na afloop van de begrafenis terug te komen om hii bet voorlezen van het testament tegenwoordig te zijn. Miss Dempstpr had heel duidelijke aanwij zingen achter gelaten, hoe zij wensclre. dat alles dien dag zou verloopen en ze had uitdrukkelijk de nanv»n genoemd van degenen, die in de biblotheek bij het voorlezen van het testament tegen woordig moesten zijn. Het was een ouderwetsche gewoonte, die zij zich nog uit haar jeugd herinnerde en het had haar behaagd, dat de nederlaag van de Ruthven's publiek en zoodoende volmaakt zou zijn. Nadat de stoet ver trokken was. ging Alice in de groule, sombere salon zitten. Ze zag bleek, maar huilde niet en er lag ^en gespan nen uitdrukking op haar gezicht Zij had een vriendin bü zich, waardoor zij haar eenzaamheid minder hevig ge voelde. Mrs. Marshal King was, in overleg met haar man, met hem mee naar het huis gereden, waar ze de godsdienst oefening bijgewoond had. Daarna v as zij bij Alice gebleven, terwijl de an deren naar het kerkhof waren. Alice had hen zelf voor de begrafenis uiige* noodigd, want, hoewel zij ze i:og na9 heel kort kende, hield ze veel van ze en vertrouwde ze volkotnpn. Traquair was nog niet in staat buitenshuis 'e komen, maar zij was geen oogenblik uit zijn gedachten en hij was zelfs zoo vrij geweest haar eeo condoleairc- briefje te schrijven, wat ze echter nog niet beantwoord had. „Wat een vreemd idee om het gehe.de testament voor te lezen, waar iedereen bij is", zei Alice. „Toen mijn tante het daarover had, heb ik haar gevraagd, waarom dat zoo moest gebeuren. Ze zei, dat het een gewoonte was en dat het tot nu toe altijd in haar familie gedaan was." Mrs. King glimlachte flauwtjes. „In groote an belangrijke families wordt het altijd gedaan, waar vele be zittingen nagelaten worden. Ik moet je eerlijk bekennen, dat ik vind. dat deze beproeving je wel gespaard had kunnen blijven." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2