Sluiting van stations en halten der N.S. DE OPHEFFING VAN 148 STATIONS 'sWerelds- Idraaiboek Kinderhoekje HET HELSCH COMPLOT )AKKERTJES GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR MAGGFsoepen Met ingang van 15 Mei 1938 Ook al griep? WAT ETEN WIJ MORGEN? HET LIJKT ERGER DAN HET IS Autobussen profiteeren U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen De brug over de Eem Een dorp verhuist W. K. v. ROSSUM 18 LANGESTRAAT Vesten Pullovers Sjaals Kü bler-K leeding Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 BINNENLAND Naar wij vernemen, zullen de volgen- Se stations en halten ingaande 15 Mei 1938 voor reizieersvervoer worden ge Bloten: Rijswijk—Wateringen. Kethel, Wouw. [Woensdrecbt. 's Heer Arendskerke, Le livedorp, Langeweg, Nuenen. Helena yeen, America. Zevenhergsche Hoek Gestel. Eerde. Nootdorp Noord. Zoeter- meerZegwaard. BleiswijkKruisweg Zevenhuizen—Moerkapelle. Zwammer- Öam, Duivendrecht, Bunnik, Drieber genAusterlitz, Maarn, Maarsbergen De Klomp. Btiunderkamp, De Vlasak kers, Kleine Koppel, Hooglanderveen Hoevelaken, Hattemerbroek, Doeehur gerbuurt. Ede gemeentehuis. Dedems- vaart, Koekange. Wijster. Beilen Hoog halen, VriesZuidlaren. Peperga. Oude fecboot. Stobbegat, Idaard—Roordahui- zum, Wirdum. Adorp, Gorssel. Brum men, De Steeg—Rheden. Oosterbeek Laag. Berchem. Geffen. Rosmalen. Vugbt halte. De IJzeren Man. Helvoirt. Uien- hout, BerkelEnschot. Leur. Etten— Leur, Seppe Kwndijk. Avenhorn. West woud. Broekerhaven. Koudum— Molk- werum. IJlst Bozum. Mantgum. Beers Ulsda. Veenklooster—Twijzel. Drouwen Vilsteren Aadorp. Nootdorp Oost, Vugbt Be6t, Geldrop. HeezeLeende. Sterksel Maarheeze. BaexemHevthuysen. Hae- Jen, Buggenum, Linne, Maasbracht Echt, Susteren, Nieuwstadt, Lutterade. BeekElsloo, Geulle. Bunde, Gronsveld. Maarland, Limmel, EysWittem, Bar- nevcldVoorthuizen (a. d. lijn Amere- foort—Apeldoorn) Stroe, Twello. Bath men. Holten Klarenbeek Voorst. I.a renAlmen Laae Zuthem. Haarle Berghuizen. Ernst Valburg. Muok- Middelaar. Vierlingsbeek. MeerloTien rav. Lottum, Tegelen. Belfeld, Reuvei Swalmen, Baanhoek, Arkel, Wade noyen. Echteld, Sint Pancras, Middel weg, Spierdijk. Zuidermeer, Bobeldijk— 'Hederiandseh Die hoofdpijn, dat gevoel Product van 2iek zijn en aie Dij- nen overal zullen aan direct verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Berkhout, Noord Scharwoude, Zijde wind, Oudesluis, Breezand, Koegras, Zaanbrug, Oostzaan. Oost huizen. Blok ker. Lutiebroek, Warns. Oudega, Schar- neeoutum. Wieuwerd. Jorwerd. Jellum— Boxum, Den Horn, Eext, Dalerveen. Rech teren. Veen weg en Lintelo. PROF. DR. B. BROUWER AMSTERDAM, 7 December. Prof. dr. B. Brouwer, hoogleeraar in de neu rologie aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, is gedurende gprui- men tijd ernstig ongesteld geweeet. Hij is thans weder hersteld en heeft zijn bezigheden in het Wilhelmina gasthuis -sedert eenige dagen hervat. VOOR DE KOFFIETAFEL Leverragout met spaghetti. VOOR DE MIDDAGTAFEL Stamppot Boerenkool, aardappelen en rookworst. Deensche rijst. Bereiding: 100 gr. rijst, 1 L. melk, 150 gr. bitterkoekjes, 1 ei, 15 gr. boter, 50 gr. suiker. Kook de rijst in de melk, voeg daarna het ei, de boter en de sui ker er bij en plaats deze massa laag om laae met de bitterkoekjes in een vuur vaste schotel. Laat het in den oven lichtbruin worden. Slechts één procent van het totaal aantal passagiers er bij betrokken JA, het lijkt heel wat, zoo'n lijst van stations, die opge heven zullen worden", zegt ons de heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie bij de Ned Spoorwegen, „maar toch. als u de verhoudingscijfers eens bekijkt, dan krijgt u wel een heel anderen indruk van den omvang van dezen maatregel. Globaal genomen heeft slechts één procent van het totale reizigersvervoer bij de opheffing van deze stations belang. En dan dient men niet te vergeten, dat tal van plaatsen, die hun station voor het reizigersverkeer verliezen, er niet op achteruitgaan, zelfs voordeel boeken bij den nieuwen maatregel. Im mers. vele autobusexploitanten hebben deze gelegenheid benut waar ze groot gelijk in hebben om de passagiers, die voorheen van den trein gebruik wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wy aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1938 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. maakten than6 met bun bussen op te vangen, en zoo hebben tal van plaatsen een veel frequenter verbinding met de centra van hun streek gekregen dan vroeger mogelijk was." Als voorbeeld noemde de heer Evers ons de plaatsen Maarn en Maarsbergen. die thans met de autobus een geregelde uur-verbin ding met het station Driebergen hebben gekregen. Spoor en bus werken thans samen! De heer Evers vertelde ons, dat er af spraken zijn gemaakt met tal van ex ploitanten, ten einde te komen tot een coördinatie van het verkeer, zij bet dan op kleine schaal. Immers, de bussen brengpn uit de kleinere plaatsen, welke thans geen stations meer bezitten, de passagiers naar de grootere centra waarbij als voorwaarde is eesleld dat het eindpunt vlak bij het spoorweg station zal zijn gelegen en men een zoo danige dienstregeling volgt, dat de pas sagiers een snelle aansluiting vinden. Belangrijke bezuiniging Het spreekt vanzelf, dat door de opheffing van zooveel stopplaatsen een aanmerkelijke bezuiniging ver kregen wordt. De heer Evers deelde ons mede, dat elke stopping de spoorwegen circa veertig cent kost, en men kan dus nagaan, dat op lij nen waar zich veel stations bevin den, deze oogenschijnlijk geringe be dragen per jaar tot een flinke 6om oploopen. Dan komt daar nog bij de mogelijkheid van afvloeiing van personeel, waarmee in de toekomst ook rekening kan worden gehouden. Wij hebben inderdaad aldus de heer Evers hiermee als 't ware een stuk vervoer weggegeven, en dat heeft sommigen in het begin wel eens moeite gekost, maar toch, we moeten dezen kant uit. dat lijdt geen twijfel. Want al die kleine stations met een paar passagiers per dag beteekenen niets dan schadeposten. Natuurlijk zal men hier of daar wel eens iemand dupeeren, maar de tijd is voorbij, dat de Nederl Spoorwegen met bet belang van den enkeling rekening konden houden. Overigens is bet merkwaardig, hoeveel prijs de kleinere plaatsen er op stellen, in het spoorboekje vermeld te worden Veler grief was het. dat zij door de opheffing van bet station uit het spoor boekje verdwijnen zouden, en het was voor dezen een geruststelling, dat in het nieuwe boekje voor de zomerdienst regeling ook de aansluitende autobus diensten worden opgenomen, waardoor de namen van -zeer veel opgeheven spoorwegstations toch nog in bet spoor boekje zullen blijven voorkomen al stopt de trein er dan niet meer. «SoXo'tV fx/j A^y~» QA QyV** BAARN. In de vergadering van j.l. Vrijdag stond de Raad een crediei van 7000 toe voor het maken van een trottoir langs de nieuwe brug over de Eem in den snelvarkeersweg Eemnes— Hoevelaken. Dit trottoir, dat langs de Baarnsche zijde van het te maken viaduct komt 'p liecrn zal ppp hrpedte knjcpn van 2Vj meter en uitsluitend bestemd zijn voor he* Inr^ ver - v n voetgangers en fietsers. Do»- het maken i een op rit zal van den Eem weg toegang tot dit trottoir, dat Qkó Meter boven de bestaande weghoogte komt te liggen, worden verkregen. Voor de bewoners van de overzüde van de Eem hetcekent deze nieuwe verbinding een «rroote voor uitgang. Naar wij vernemen zal nog in 1938 met dpn bouw van He brug door het Rijk worden aangevangen. OPGRAVINGEN van Romeinsche ol Bataafsche kampen en huisraad wek ken alliid een zekere verbazinghoe komt dat goed allemaal onder den grond? Maar wie dan wel eens bij een vuilnisbelt heeft staan kijken, die begrijpt wel. dat in het jaar 4000 de archaeologen hun handen vol zullen hebben met opgravingen uit de twintigste eeuw en wat zullen ze dan wel niet moeten denken van een fiets, of een stel gramafoonplaten. die zii zes. zeven meter onder den grond vinden? In het bruinkool-gebied van Midden- Duitschland worden niet alleen halve bergen verzet en het heele landschap veranderd door de hoopen afval uit de mijnen en de vereffende mijngangen, maar zelfs worden heele dorpen ver plaatst. Er is pas besloten, dat hel dorpje Edderitz voor de „bruine dia manten" moet wijken. Edderitz is één van de stervende dorpen van het mijn- district, dat gedoemd is te verdwijnen, omdat het op twee honderd morgen co kes ligt, die voor de Duitsche industrie van waarde zijn. De staat heeft reeds vergunning ver leend om het dorp, dat een goeden, wel- gestelden indruk maakt en al bijna duizend jaar is, af te breken. Besloten is het dorpscentrum een kilometer naar het Noorden te verleggen, even tjes buiten de grens van het kolenge- bied. De burgemeester heeft in samenwer king met- de mijn architecten de plan nen voor het nieuwe dorp ontwor pen. Het nieuwe Edderitz zal een van de modernste dorpen van Duitsch- land worden, grooter dan het oude, dat 1500 inwoners telt. De verhuizing zal ongeveer tien jaar in beslag ne men. De eerste straten zijn al aange legd. Niet alleen de fabriekshuisjes, maar ook verschillende fabrieken, een suikerfabriek bijvoorbeeld, die twee duizend morgen land in bewerking heeft, moet worden verplaatst. Dan nog twee riddergoederen, acht boerenhof steden en een paar boerderijen. En de Edderitzers willen natuurlijk ook een nieuwe school, kerk en pastorie heb ben. De kosten van deze verhuizing draagt MAGGI5 Soepen worden om hun kwaliteit gekocht! Welke soort U neemt, U proeft, dat MAGGIS Soepen zo iets aparts heb- ben - zo iets fijns - dat alleen maar aan te duiden is met MAGGI-kwo- liteif. Daarom zijn ze ook zo ver rukkelijk wanneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI1 Soep als grondslag gebruikt. De voed zame, geurige en smakelijke eigen schappen van die MAGGI5 Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingrediënten. de mijn. De dorpsmenschen vinden het allang goed, dat ze hun oude dorp kun nen ruilen tegen een ultra-modern tadje, maar ze vergeten natuurlijk, dat ze daarvoor tien jaar in de ver huisrommel moeten zitten en wat dat beteekent, kan iedsreen hun vertellen, die ooit een verhuispartij heeft mee gemaakt. Wat moeten de archaelogen later wel denken, als ze onder dikke lagen kolengruis een uitgestorven dorpje vinden Een tweede Pompei? DONDERDAG 9 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO 8.00— 9.15 Gram.muziek NCRV 10.00 Gram.» muziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gra- mofoonmuziek KRO 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO- Orkest en Gram.platen NCRV 2.00 Handwerkuur 3.00 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Handenarbeid voor de jeugd 5.15 Cello en piano 6.00 Christ. Friesch halfuur 6.30 Gram.muziek 6.45 C.N.V.-kwar tiert je 7.00 Berichten 7.i5 Voor postzegelverzamelaars 7.45 „Wel dadigheidspostzegels", causerie 8.00 Be richten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Dubbelmannenkwartet „Kunst naar Kracht" 9.00 Causerie „De gevolgen van aanryding met automobielen" 9.30 Orgel concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gram.muziek. Hierna; 'Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewade muziek (gr.pl.), 10.30 Het Omroeporkest en solist. In de pauze: De clamatie 12.30 Gram.muziek 1.30 Or gelspel 2.00 Voor de vrouw 2.30 Viool cn piano 3.00 Knipcursus 3.45 Gram. muziek 4.00 Voor zieken en thuiszitten den 4.30 Gram.muziek 4.50 Voor de kinderen 5.30 Het Aeolian-Orkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 Engclschc les 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Het Concertgebouw-Orkest en solisten. (In de pauze: Reportage). 10.45 Reporta ge schaakmatch 11.00 Berichten ANP. (Sportreportage) 11.3012.00 AVRO- Dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.45 en 12.05 Gram.muziek 12.50 Het Trocadero Cinema-Orkest 1.352.20 Gram.muziek 3.10 „A dream that was not a dream", cau serie 3.25 Gram.muziek 3.35 Het Stede- IDk Orkest van Bournemouth en solist 5.05 „Tea-Time Talk", causerie 5.20 Alvm Saxon's Band 6.20 Berichten 6.40 Cau serie ..Chineesche literature in translation" 7.00 BBC-Empire-Orkest en solist 8.00 Reportage 8.20 Louis Levy's Band en zangsolisten 9.00 „Men talking", causerie 9.20 Berichten 9.40 Variété-programma 10.20 Kerkdienst 10.40 BBC-Theater- Orkest en solist 11.35 Michael Flome en zijn Band 11.5012.20 Dansmuziek ,gra- mofoonplaten). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.25 en 9.10 107. En nu beging Jet een groofe dom heid. Haar nieuwsgierigheid was grooter dan haar vrees en heel zachtjes sloop ze naar de poort die wagenwijd open stond. Achter dezen ingang zag ze echter niets dan een groot gat. 108. Toen de oogen van Jet aan de duis ternis begonnen te wennen deed ze een eigenaardige ontdekking. De ruimte waar in ze stond was bedekt met reusachtige rotssteenen en aan al deze steenen zaten zware kettingen geklonken. Het gebouw was ongetwijfeld een oude gevangenis van de inboorlingen geweest. Gram.muziek 12.40 Giardino-orkest en zang 3.05 pianovoordracht 3.20 Gram'.- muziek 4.20 Zang 5.20 Radiotooneel 8.85 Vioolvoordracht 8.50 Symphoniecon- eert 1 10.5011.05 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Plietzsch Marko- Orkest 7.50 Erich Börschel's orkest 8.50 Viool en piano 11.20 Fabricksorkest 12.35 Stedelijk Orkest van Giessen 1.35 Vroolijk concert 3.20 Koor en Collegium Musicum van de Universiteit te Borin 5.30 Concert 6.30 Gram.muziek 7.50 Radiotooneel 9.5011.20 Arbeidsdienst orkest, Stuttgarter Volksmusik en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Zang, 1.00 en 1.30 Om roeporkest 1.50 Zang 2.002.20 Gram. muziek 5.20 Omroeporkest 6.50, 7,23 en 8.20 Gram.muziek 9.20 Omrocpsymphonie- orkest 11.0011.20 Gram.muziek. 484 M.; 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.502.20 Gram. muziek 5.20 Pianovoordracht 5.35 Zang 6.35 Omroepkleinorkest 7.00 Zang 7.35 Gram.muziek 8.20 Omroepsalonorkest, -dansorkest en solisten 9.35 Radiotooneel Hierna: Vervolg concert. 10.3011.20 Ge zelschap voor Oude Muziek, m.ni.v. solisten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omrocp-Amusements-Orkest 8.10 „Dc- zember", maandoverzicht 9.20 Berichten 9.50 Kwartetconcert 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN E2) „Het zal venschrikkelijk zijn. Ik geloof, «dat de Ruthven's denken, dat zij de voor naamste erfgenamen zijn en bun teleur stelling zal ontzettend zijn. Hebt u ge zien, hoe een woedenden blik de oude Buthven mr. Warburton toewierp, toen hij de kamer binnen kwam, net voordat de dienst begon? Hit was venschrikke lijk." „Ik heb het gezien. Onlangs was ik bij mijn grootmoeder en ze vertelde me, dat er vroeger tusschen miss Dempster en Buthven een liefdesaffaire geweest is." „Werkelijk?" „Dat vertelde ze tenminste. Maar er schijnt iet6 tusschenbeide gekomen te zijn en hij is met iemand anders ge trouwd. Niemand heeft een erg hoogen 'dunk van hem in Edinburg en het zou niemand verwonderen, als het bleek, dat hij. zonder zich in het minst om de be langen van anderen te bekommeren, al leen maar op zijn eigen voordeel uitge weest was." „Tk kan niet weigeren erbij te zijn, wel9" vroeg Alice een beetje zenuw- acht ig. „Ik ben bang van niet. Waarom zou je het erg vinden? Je bent toch geheel en al onschuldig en behoeft je van hen niets aan te trekken." „Ik ben bang voor het heele geval," zei ze met een lichte huivering. „Laten we maar vast thee drinken, voordat ze terugkomen. O, dit is zoo'n groot somber huis! Ik zal blij zijn al6 ik er niet meer in terug behoef te komen. Alhoewel, als mijn arme tante in leven gebleven was, hadden we er samen misschien nog wel gelukkige dagen in door kunnen bren gen. Ik begon haar pas te kennen, toen ze van me weggenomen werd." „Ik wou voor jou, dat ze niet gestor ven was en ik hoop. dat je in ieder ge val niet uit Edinburg weggaat." Alice keek verbaasd en belde. „O, ik denk, dat ik naar Colchester terug ga. Ik voel me niet op mijn ge mak In deze stad." Er werd zacht op de deur geklopt en Jervis, keurig in haar nieuwe rouwcos- tuum, kwam binnen om te vragen, waar om haar meesteres geb.eld had. „Breng onmiddellijk wat thee, Jervis en zorg ervoor dat het vuur in de bibli otheek helder brandt en dat alles in orde is, als de menschen terugkomen." Jervis verdween en mrs. King maakte een ongewone opmerking „Het gezicht van dat meisje bevalt me niet, Alice. Is het een goed dienstmeis je." „Ze doet haar werk goed; ze zijn geen van allen aardig, als u begrijpt wat ik bedoel. Mijn eenige vriendin hier in huis is de kleine Christina Caldwell, een pro- tégée van dr. Guthrie." „Komt dr. Guthrie ook nog hier te rug?" vroeg mrs. King. „Hij heeft bet wel beloofd en ik hoop maar. dat hij het doet. Ik zal de weinige vrienden, die ik heb, noodig hebben." Ze had een voorgevoel, dat er minder prettige dingen te gebeuren stonden en werd hierin niet bedrogen. Binnen het uur hoorde ze het eerste rijtuig terug komen en ze stond zenuw achtig op. „Ze komen terug. Wilt u met me mee naar beneden gaan, mijn lieve mrs. King en bij me blijven tijdens het oor deel, waar ik, zooals mr. Warburton mij verzekerd heeft, niet aan kan ontkomen? Het 6tond uitdrukkelijk in het testament van mijn tante, dat het in de biblio theek voorgelezen moest worden, in te genwoordigheid van zekere personen. Ik voel me ontzettend zenuwachtig." „Misschien was het beter, als je hier bleef wachten, totdat ze allemaal binnen zijn en je laten halen, geloof je ook niet?" „Misschien wel. Ik wou maar, dat het voorbij was," zei ze, terwijl ze haar ban den krampachtig open en dicht deed. „Ik heb een voorgevoel, dat er iets ergs gaat gebeuren en God weet, dat ik niet gewild heb iemand van zijn rechten te berooven. Misschien heeft mijn tante me wel een kwaden dienst bewezen, al hoewel ze het zeker goed bedoeld heeft." Mrs. King maakte uit deze woorden op, dat Alice verwachtte iets te erven. Tot nu toe hadden de twee vrouwen het nog niet over de toekomst van het meisje ge had. Intusschen had een rijtuig voor de odeur stilgehouden met de twee Rutli- vens erin, gevolgd door een rijtuig, dat .slechts Warburton bevatte. Hij holde de stoep op en legde zijn hand op Ruth ven's arm. „Ik heb den geheelen middag al ge tracht, u te pakken te krijgen," zei bii beleefd. „Kunnen wij hier ergens even alleen met elkaar spreken, voordat wij ons in het gezelschap van de anderen begeven?" Ruth ven keek hem met woedende blikken aan, terwijl zijn zoon, wit van angst, met open mond af stond te wach ten, wat er gebeuren zou. „Ik begrijp niet, wat u mij te zeggen kunt hebben," antwoordde Ruthven. die tevergeefs trachtte zijn innerlijke ge spannenheid onder een aanmatigende houding te verbergen. „Ik veronderstel, dat u in het belang van miss Alice Har- man handelt. Wanneer dat zoo is, ge loof ik. dat het nog vroeg genoeg is. wanneer ik uw meening in het gezel schap van de anderen verneem." „Dat geloof ik niet, mr. Ruthven," antwoordde Warburton rustig, maar met grooten nadruk. „Ik geloof, dat het be ter is. wanneer u mij die paar minuten toestaat. Het zal zeker in uw eigen be lang zijn." Een derde rijtuig met de geestelijken, hield voor de deur stil en zij zagen zich genoodzaakt naar binnen te gaan HOOFDSTUK XVIII. Miss Dempster's testament Ruthven, die in het huis overal den weg wist. opende de deur van de eet kamer en wenkte Warburton orn bin ten te komen. Zijn gezicht was grauw van angst en hij had de grootste moeite zijn gelaats uitdrukking in bedwang te houden en onverschillig te lijken. „Het leek me verstandig om eerst een woordje met u apart te hebben mr. Ruthven, voordat wij ons in het gezel schap van de anderen begeven." zei Warburton. „U vermoedt waarschijnlijk wel, wat ik ga zeggen. Op denzelfden dag. dat miss Dempster ziek geworden is, is ze bij mij geweest met het verzoek een nieuw testament voor haar op te stellen." „En?" zei Ruthven, terwijl zijn tong aan zijn gehemelte scheen te kleven. „Volgens haar aanwijzingen, die heel duidelijk en blijkbaar zorgvuldig uitge dacht waren, hebben wij het document opgesteld." „Maar het kon toch zeker niet naar behooren bevestigd worden, daar zij dienzelfden- dag nog ziek geworden is," zei Ruthven moeizaam. „Dat kon het wel. Het geheel was zoo kort on beknopt, hoewel tegelijkertijd alles omvattend, dat wij er in een half uur mee klaar waren Miss Dempster heeft het. document geteekend in tegen woordigheid van mijn klerk, William .Scrymegeour en mr. Adams, een accoun tant. die op dezelfde verdieping als ik zijn kantoor heeft." „En u veronderstelt natuurlijk, dat dit bet eenige. geldige testament van miss Dempster is?" vroeg Ruthven met een hoonenden glimlach. „Ik weet het zeker en het leek me he ter u, gedeeltelijk tenminste, van den in houd ervan op de hoogte te stellen, voordat wij naar de andere kamer gaan." „En hoe is die inhoud?" „Met uitzondering van een paar klei ne legaten, heeft miss Dempster allee aan miss Harman vermaakt." „Zoo. Als ik ooit een geval van dwang en onrechtmatigen invloed meegemaakt heb, is dit het wel," riep Ruthven. wit van woede uit. „Wanneer u de moeite genomen had u vart de ware feiten van het geval op de hoogte te stellen, de motieven van deze ionge vrouw te doorgronden en bloot te leggen, of een onderzoek in te stellen naar de manier, waarop zij de arme. oude vrouw behan deld heeft die ze volkomen in haar macht heeft weten te krijgen, dan zoudt u, mijnheer, als een fatsoenlijk advo caat, geweigerd hebben, iets met zoo'n schandelijk document te maken te heb ben." „Met zulke feiten, die ik echter niet als feiten wensch aan te nemen, mr. Ruthven," merkte Warburton kalm op, „had ik niets te maken. Miss Dempster heeft in oprecht liefdevolle bewoordin gen over haar nicht gesproken en het eenige, wat haar scheen te spijten, \vas{ dat zij haar niet eerder ontmoet had." Er werd geklopt en Meikle stak zijn hoofd om de deur. „Miss Harman vraagt of de heerenon- middellijk in de bibliotheek willen ko men." Warburton knikte en verliet hét eerst de kamer. Ruthven volgde, terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegde. In dit oogenblik van zijn verschrikkelijke nederlaag was hij werkelijk te beklagen. Zoodra de deur van de aangrenzende kamer geopend werd om hem binnen te laten, zag Patrick Ruthven, die zelf het toonbeeld van ongerustheid was, aan het gezicht van zijn vader, dat er iets onverwachts en ontzettends gebeurd was. Zijn eigen gezicht werd eerst vuurrood en daarna spierwit, terwijl hi] voor zijn vader een plaats naast zich op den lperen divan inruimde. Mr. en mrs. King, die zich misschien niet geheel en al op hun plaats vonden, stonden een weinig opzij, bij een van de ramen. Dr. Guthrie, rechtop en ernstig en met een goedhartige uitdrukking op zijn gezicht, stond voor het vuur. De dominee van miss Dempster's eigen gemeente, een klein, zenuwachtig mannetje, zat aan een tafeltje in een boek te bladeren. Al deze menschen. behalve de Kings, wa ren op het uitdrukkelijke verlangen van miss Dempster bijeen gekomen. Alice begon het eerst te spreken. „Wij wachten af. wat de heeren ons te zeggen hebben," zei ze met een be wonderenswaardige zelfbeheersching en de gratie van een. jonge vorstin. „Som mige van de aanwezigen hebben niet veel tijd. Dus wilt u zoo vriendelijk zijn. meteen te beginnen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2