Een circus kleumt den winter door ADVERTEERT LAATSTE BERICHTEN 'Baatte REMBRANDT-THEATER IN NIEUW GEWAAD VERGETEN! SCHNEIDER Duivendrecht MEER DAN 30 DOPPEN 1 I TALEN I PONT Frank's Lunchroom Wl E NIET IN Slechte maanden voor de dieren Spoorlijn nog geblokkeerd Vtttl v. d. VIJVER IS ZIJN TITEL KWIJT! Schermwedstrijden „Bereden Wapens" Nog voor de Kerstdagen zal de opening plaats vinden DE PROJECTIE Proefnemingen geslaagd goed Advertentiën S. D. POLAK Snouckaertlaan 20 AANBESTEDING aan te besteden: Rijksopvoedingsgesticht Openbare aanbesteding 4.- p. m. WÊÊÊ L. BENDERS ZOO worden onze kolen aanbevolen) H. v. GALEN LAST WORDT ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 Maar het is nog niet zeker dat het circus in de gemeente mag blijven. Want leeu- !- wen zijn toch maar leeuwen (Van onzen a Redacteur) TjE Duivendrechtsche vaart is een stille, zwarte scheiding gewor den tusschen twee wereldjes. In de eene heerscht activiteit, wil men het worstelen van het verkeer met de fijne jachtsneeuw zoo noemen en in de ■andere is er stilte. En niet eene die den storm voorafgaat. Roerloos en passief staan daar de wagens van het circus Schneider In de brelige sneeuw modder. Niet opgesteld in de slagorde zooals men die bij een circus op tour nee pleegt aan te treffen. Niet keurig verzorgd. Maar hier en daar neerge zet. vuil en vies. Een circus in ruste. Maar achter de zwaar ijzeren schotten van de wagens bevindt zich de levende have. Betrekkelijk rust heeft het circus nop Slechts gevonden na maanden van om zwervingen in en buiten Europa. Neder land is uitverkoren geweest om er de wintereJaap door te brengen en de gem. Ouder-Amstel werd beschouwd als het neusje van de zalm. hetgeen de gemeen te maar matig gevonden heeftEn het is nog niet zoo zeker dat de zoo juist begonnen, reeds half ingezette winter slaap voleindigd zal mogen worden. Want wilde beesten zijn nu eenmaal wilde beesten en een kooi. ia... is maar 3 oen kooi. Eiken dag wordt er een bezoek gebracht aan de verblijfplaats en des nachts waakt in een der wagens een man van het personeel om er voor te zorgen dat geen van de leeuwen, beren, apen en ook niet„rl e" tijger, pvthonal- lures gaat aannemen. Want het is de pythongeschiedenis, die zich maanden geleden in het land ergens afspeelde, die iwéer in volle glorie uit haar bijna koude fcsscho verrezen is. In Duivendrecht Een circus in den winter is niet een Schaduw van een actief optredend „paar denspul" en zoo is het ook met het per- soneol. Want wié zou in den man die idaar in de modder rondloopt met een gerafelde oude broek, een baard van een goede drie dagen en verfomfaaide klee- ren aan het koude liif den dompteur herkennen van eenige maanden gele iden. Nauwsluitend,- rood en goud uni form, glimmend gepoetste kaplaarzen met knallende zweep en stiif gepomma- 'deerde, fier opgedraaide knevelap plaus! Weinig menschen ziin er op het ter rein. Toevallig is de dresseur aanwezig om de beesten te voeren maar straks moet hii weer terug naar de poklaan waar de rest van de inventaris die uit Duitschlanrl aangekomen is. zich be vindt. En in plaats van temmen is het sfouwen met zware palen, met tentdoek fen kooiraüien. „Als wii die kooiramen maar kunnen gebruiken.', zoo zegt hii. „sis wii maar e toestemming kunnen krijgen om met de f 'dieren te gaan oefenen. Nu mag het niet én hebben wii de voorkooien. waar- 'door de beesten tenminste nog een beetje in beweging konden ziin. moeten afbreken. Fn leeuwen waarmee een paanmaanden niet geoefend isdaar Js het slecht mee werken als het seizoen Weer begint. Hier is Heek. onze grootste leeuw. een Berber en daar ligt Europa. Dat is een filmster weet u. Die is opgetre- n- den in de film Quo Vadis. In Rome. En dit is Pompela. de moeder van de twee kleine leeuwtjes die nu in de wagens zijn in de Doklaan. Mijn zorg is hoe de jonge leeuwen dezen tijd moeten doormakenGeen oefening geen loopvrijheid van naam hebben zij ir Zes leeuwen in één kooi. Een meter per leèuw. Het is niet in overeenstem- ,jj ming met hun koninklijke benaming. Triest *is hun stemming want niets hoort eniï men achtèr de ijzeren schotten. Totdat i,"; zij het rammelen hooren van de ketting die de voederwagen ontsluit. En nog is het maar een zacht gebrul dat zijn einde vindt in een luide geeuw. Hun eten is biet zooals leeuwen plegen te eten. Geen aanvallen op de groote stukken vleesch die hun snel worden toegestopt. En men vraagt zich af of het werkelijk wel zoo noodig is om zes tusschenschotten te plaatsen tusschen de beesten om een eventueel gevecht te verhinderen. Zoo rustig gaat alles in ziin werk. Behelpen VOOR twee dagen tegelijk kriigen zii hun porties. Er is geen tijd om eiken dag te voeren want elders de menschen hard noodig. Eens in de twee dagen gaan de ijzeren luiken van de kooien en eens in de twee" daeen "en de heesten het licht. Maar eiken *JaR, en zii de koude, eiken dag en acnt blaast de wind door de kieren van n' k®8 poec* men °°k getracht eeit ze te dichten. Het wachten is op de toestemming de wagens in een ruime verwarmde hal te plaatsen. Hoe dik hel stroo ook is dat op den bodem van de wagens ligt, de wind weet er zijn weg wel te vinden. Uiterlijk om de twee dagen wordt de ligging ver- verscht en dan heeft een leeuw geen meter meer voor zich- of haarzelf Want dan moeten zes leeuwen zich even vergenoegen met drie meter kooi omdat de eene helft van de kooi afgeschut wordt. Stroo wordt weggehaald, stroo wordt gebracht en dan de andere helft. Op zulk een oogenblik is de leeuw niet koninklijk meer. En het verhoogt de vrees als de repetitie's weer zullen moe' ten beginnen en de beesten werkelijk eens de ruimte kriigen. De tijger heeft het heter en de tijger- verzorger ook. Hij hoeft geen angst te hebben voor het komende seizoen want het beest Is alleen mnnr eon show-num mer. Maar de beren zullen tezijnertijd weer in de piste moeten verschijnen. En Bettv de berentemster, een schoonzuster van Schneider is wel in Amsterdam maar kan niet anders doen dan haar nummer van tijd tot tijd komen op zoeken opdat de dieren haar stem niet vergeten maar daar houdt het mee op. En de zes lieren kriieren geen oefening Wat er zal gehcurcnmen weet het niet. De directeur en zijn vrouw zijti in Engeland Het personeel weet niets maar gaat door met het werk zoonis hen dat opgedragen is al bestaat er kans dat de autoriteiten bet gedane werk als on gedaan. nTthans van geen waarde zullen bestempelen. De toekomst? „Ook daar weten wii niet veel van. Zullen het wel merken. Het contract van den directeur met Sarrasani is om. Er moet maar gebeuren wat er gebeurt. De tijd zal on9 wel leeren." Maar duur is deze tild wel. En niets wordt er „ingebracht". Negen en twintig leeuwen, zes beren en een tijger die ge voerd moeten worden, personeel, dat her taald wordt, ruimten die gehuurd ziin en nog vele andere, minder belangrijke zaken, zij allen verslinden tezamen aar dige kapitalen en dat moet in één sei zoen per slot van rekening maar een paar maanden goedgemaakt worden. Misschien dat daarom de temmer in het oudste van het oudste van ziin pakken loopt al is het misschien niet geheel iuist om hier van pakken te spre ken. Een circus maakt nooit iemand rijk. behalve misschien aan zorgen. Het zou allemaal zoo mooi en £oerl geweest kunnen ziin. Als „der Kapitfin" toestemming had kunnen krijgen om in een der dierentuinen in ons land een onderkomen te zoeken. Maar noch de officieele. noch de particuliere gaarden waren hiertoe bereid. Misschien omdat wij maar een cir cus zijn." zoo zegt een man op bittere toon, „omdat wij niet de dieren alleen hebben om naar te kijken maar om ons brood mee te verdienenNu zitten wij hier In de drek en in den modder. Als wij hier dan nog mogen blijven.." In een schuur staat een groote koffer. Een paar apen met het pas geboren jong verblijven hier. Zij hebben het tenminste nog betrekkelijk goed. Tamelijk warm maar toch nog niet warm genoeg. Ril lend zitten zij tegen elkaar aan gedrukt om het zoo behaaglijk mogelijk te heb ben. Een koud, verschrompeld handje wordt bedelend uitgestoken. Oogen vra gen zoo zielig als apenoogen maar kun nen vragen. Een banaan kunnen zij krij genmaar meer warmte helaas niet. Het is koud. sneeuwt jaagt over het terrein aan de vaart. De leeuwen hebben het koud. En do beren en ook de tijger Er is voedsel en er komt op tijd nieuwe ligging. En al vergoedt dat veel, het vergoedt lane niet alles want er is geen compen satie voor een andere groote vijand de Onzekerheid. Waar is warmte, waar is ruimte voor een zekere bewegingsvrijheid, hoe klein dan ook, mag de oefenkooi geplaatst worden, mag het circus blijven den ganschen winter door... komen er contracten voor het aan staande seizoen? Het goud van het schitterende dompteurstuniek is wel klatergoud. BUITENLAND Te middernacht brak brand uit in de treinen, die in Schot land verongelukten LONDEN, 11 December (Reuter). Volgens de officieele berichten over het spoorwegongeluk bij Castlecary zijn 25 passagiers met kwetsuren in het zie kenhuis opgenomen; 33 anderen, die minder ernstig waren verwond zijn ver bonden en naar huis gezonden, terwijl 34 personen onbeteekenende kneuzin gen hebben opgeloopen. Het zoeken naar slachtoffers werd voortgezet bij het licht van toortsen. Te middernacht werd brand ontdekt in de verongelukte treinen. De brand weer van Falkirk werd gewaarschuwd, teneinde te voorkomen, dat het vuur zich Afd. Stoffen Wollen Bouclé in effen en in fantasie nieuwe Voorjaarslinten 2.25 p. meter Velours Chiffon in niet-kreukende qualiteit uitsluitent in zwart 2.45 p. meter Wol met Zijde voor Japonnen 1.95 p. meter Afd. Bonneterie Niéuwe zendingen Suède Handschoenen Wollen Handschoenen en Shawls Wollen Vesten, Jasjes en Pull-overs Wollen en gewatteerde Peignoirs zal mededeelen aan de lichamen, die, naar men gelooft, zich nog in de puln- hoopen bevinden. Gelijk gemeld, Is het ongeluk van Castlecary het ernstigste, dat Engeland heeft gekend sedert het ongeluk bij Gretia in 1015, toen een troepentrcin ver ongelukte, waarbij 2S0 soldaten omkwa men. Vanochtend bedroeg het aantal doo- den 32. Het stoffelijk overschot van 25 nannen en fi vrouwen werd uit de pui- nen geborgen, terwijl een gewonde In het ziekenhuis te Glasgow is overleden. Men weet niet of nog slachtoffers ondor de 'vfrnn« liffcn. De spoorlijn is nog geblokkeerd, en het zal nog wet geruimen tijd duren, eer alle sporen uit den weg geruimd zullen zijn. Vanochtend zes uur waren slechts 22 dooden. herkend; de meesten zijn afschu welijk verminkt. De machinist van den sneltrein heeft nog juist op tijd van zijn machine kun nen springen, zoodat hij behouden bleef. Later h.eeft hij met gevaar voor eigen leven den ontsnappenden stoom afge sloten, welke het reddingswerk bemoei lijkte. SPORT EN SPEL ZURICH, 11 Dec. Het dagelijksch bestuur van de U.C.I. heeft in zijn vergade ring van Vrijdagavond beslo ten de finale van de we reldkampioenschappen sprint amateurs, welke te Kopenha gen werd gehouden, ongeldig te verklaren. Van der Vijver, de wereld kampioen, heeft de aankomst- lijn niet gepasseerd, nadat hij in verband met een door Georget in den 2den rit der finale begane onregelmatig heid, zijn hand uit protest opstak en nog voor de finish afstapte. Op grond van de artikelen 60 en 99 van het reglement is de beslissing van het dage lijksch bestuur der U.C.I. genomen. Het spreekt van zelf, dat deze aange legenheid op het eerstkomende U.C.I.- congres, dat op 5 Februari te Parij9 wordt gehouden, nog wel besproken zal worden. In ieder geval ls tot zoo lang onze landgenoot zijn titel kwijt SCHERMEN Evenals vorig jaar organiseerde de Onderofficiers Schermvereeni- ging „Bereden Wapens" in de can- tine van Prin6 Willem III kazerne nationale schermwedstrijden, welke hedenmorgen aanvingen met het degenschermen. Voor afdeeling I degen hadden 14 schermers ingeschreven, die verdeeld werden in 2 poules van 7 schermers. Deze wedstrijden leverden eenige verrassende resultaten op. Zoo werd Los niet in de finale geplaatst, terwijl de schermer Desta zich met de derde plaats tevreden moest stellen. Van Hulssen Jr. behaalde hier den eersten prijs. In afdeeling II (degen) bekampten 21 schermers elkaar. Hiervoor waren 3 poules noodig van 7 schermers met een finale van 9 schermers. Van Luin leverde een schitterende prestatie, door STADSNIEUWS De cabine is achter het projectiedoek gebouwd NOG voor de Kerstdagen zal het Rembrandt-theater in de Lan- gestraat, dat geëxploiteerd zal wor den door de directie van het Grand Théatr.e en het City Theater, in een geheel nieuw gewaad zijn deuren openen. Jui6t dezer dagen is de groote schutting voor het perceel verdwenen en kon men zien, dat de oude entree totaal was verdwenen. Nu heeft men door het aanbrengen van een grooten boog en een klein portaal, dat met glazen deuren van de eigenlijke hall is gescheiden, een meer royalen aanblik gegeven aan dit theater. Vooral de voorzijde van het pand, welke uit roode stoenen is opgetrokken, wijst erop, dat men den eenvoud heeft willen betrach ten en hierdoor ls bereikt, dat zij een bijzonder cachet kreeg. In de hall gekomen, vindt men rechts het loket, waar de bezoekers hun kaartjes kunnen verkrijgen, links is een deur, welke toegang verschaft tot een garderobe, terwijl ter rechterzij de nog een deur is, toegang gevend naar het boven het theater gelegen woonhuis. De zaal heeft ongeveer dezelfde af metingen als vroeger, dooh heeft wel een groote metamorphose ondergaan. We konden niet precies zien, hoe alles zal worden, daar do zaal nog niet ge heel gereed was. Wèl zagen wij hoe de muren met een bijzonder soort geperst papier, dat onbrandbaar is, waren be kleed en op keurige wijze van het ove rige gedeelte met aardige houten ban den waren afgescheiden. Op verschil lende plaatsen in de zaal zullen bijzon dere lampen aangebracht worden. De zaal loopt tamelijk op, zoodat men van alle zitplaatsen een troed gezicht heeft op het witte doek. Ongeveer vierhon derd zitplaatsen kunnen aangebracht worden. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat de cabine zich niet voor als normaal het geval is doch achter het projectiedoek be vindt. Meestal wordt van vooruit geprojecteerd, doch wij veronder stellen, dat men om ruimte te spa ren ertoo is overgegaan de cabine in den tuin achter het theater te bouwen en vandaar uit het beeld te projecteeren. Men heeft hiervoor speciale proeven moeten nemen, teneinde het beeld zoo goed moge lijk te krijgen. De proeven, welke gisteravond werden genomen, heb ben zulks uitgewezen. Hot doek hoeft een grootte van 4 X 5 meter, terwijl aan weerszijden do luid sprekers voor het geluid in den wand zijn aangebracht. Do nooduitgang is achter in de zaal en deze leidt door een tuin naar, de Muurhuizen. Zooals wij in den aanhef reeds schre ven, zal men met de werkzaamheden voor het einde van de volgende week gereed komen. Wanneer de openings- voorstellincr zal plaats vinden, ia nog niet bekend, doch in ieder geval zal men met de Kerstdagen de gelegenheid krijgen dit theater te bezoeken. AMEflGF. RADIO CENTRALE Naast dat van da Hollandsche zen ders, geeft de N.V. Amcrsfoortsche Ra dio Centrale komende week het volgen de buitenlandsche programma door: Zondag 12 December 8.304.40 Brussel Vlaamech. 4-408.15 Droitwich,. 8.149.30 Weenen. 9.3010.30 Droitwich. 10.3012.00 Luxemburg. 4e programma. 8.3012-00 Keulen. 5e programma. 8.3012.50 Luxemburg. 12.5012.00 London Regional. Maandag 13 Deoomber 8.009.20 Brussel Vlaamech. 9.20—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamech. 2.20— 6.20 Droitwich. 6.206,50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.00— 9.20 Deutschlandsendor. 9.2011.20 Brussel Vlaamsch. 11.2012.00 Luxemburg. 4e programma. 8.00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. Dinsdag 14 December 8.009.20 Brussel Vlaamech. 9.2012,20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamech. 2.206.20 Droitwich. 6.206.50 Luxemburg. 7.00S.00 Gram. Uitz. A.R.C. S.008.35 Deutschlandsender. 8.33—12.00 Droitwich. 4c programma. 8.00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. zich al6 eerste te klasseeren met 6 ge wonnen partijen, evenwel op den voet gevolgd door Dengier en Bouterse, die beiden 5 gewonnen partijen noteer den. Het krachtsverschil der overige finalisten ontliep elkaar niet veel, zoo dat er nog al eens barrage-partijen getrokken moesten worden voor do on derlinge plaatsen. De resultaten zijn: Afdeeling I (Degen) finale van 8, gew. 1. van Hulssen Jr 6 2. Wabeeke 5 3. Desta 4 4. Pasma 3 1 double 5. v Uffen 3 6. Vincent 2 1 double 7. Reull 2 2 double na barrage 8. Noest 2 Afdeeling II (Degen) Finale van 9 gew. 6 1 double 5 1 double 5 4 3 1 double 3,1 1. van Luin 2. Dengier 3. Bouterse 4. de Jong 5. van Asselt 6. Soepardje 7. Wildeboer 8. de Wit Puyt 9. Baas 3 na barr. 3 2 1 double Voor dat de middagwedstrijden een aanvang namen, vereenigden de ruim 100 deelnemers zich aan een gemeen- schappelijken maaltijd in één der za len van de Cantine. In ons blad van Maandag komen wij op deze wedstrijden terug. Woensdag 15 December 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 9.20—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.20— 4.05 Droitwich. 4.056.50 Luxemburg. 7.00— 8 00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0012.00 Droitwich. 4e programma. 8 00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10-5012.00 London Regional. Donderdag 16 December 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 9.20—12.20 Hamburg. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.206.20 Droitwich. 6.206.50 Luxemburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A.R.C. S.008.35 Luxemburg. 8.3512.00 Radio Paris. 4e programma. 8.00—12.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. Vrijdag 17 December 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 9.2012.20 Hamburg. 12.202-20 Brussel Vlaamsch. 2.20— 5.20 Deutschlandsender. 5.206.50 Luxemburg. 7 00— 8.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0012.00 Droitwich. 4e programma. 8 0012.00 Keulen. 5e programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 London Regional. Zaterdag 18 December 8.009.20 Brussel Vlaamsch. 9.20—12 20 Radio Paris. 12.205.00 (Brussel Vlaamsch. 5.006.50 Luxemburg. 7.00- 8.00 Gram. Uitz. A.R.C 8.0012.00 Droitwich. 4e programma. 8.0012.00 Keulen. 5c programma. 8.0010.50 Luxemburg. 10.5012.00 Lopdon Regional. BURGERLIJKE STAND 11 Decomber GEBOREN: Jacoba, dochter van Jan Jacobus van Bochove en Pieternella Hendrika Lena Hermina Annot. Johan na Alherta, dochter van Leendert Hoe- jenhos en Laurencia Johanna Bastiaans. OVERLEDEN:^ Bernardus Theodorus van der Veer, 73 jaar, ongehuwd: Zwaan tje van Eldert, 56 jaar, geh. met Allard Jan Wagt. GARNIZOEN Kapitein van het 5e Regiment Infan terie alhier L. Been is overgeplaatst bij den Staf der VUIe Infanterie-brigade. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berljjn Parös - Brosse] ZUrich Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Milaan Medeged. door do Off. Niet oft 10 Dec. 11 Dec. 8.99 8.98*4 0.72.50 0.72.48 6.12 6.11!* 30.60 30.57!* 41.60 41.60 40.15 40.17 J* 46.35 46.37!* 45.20 45.22!* 1.80 1.795* 6.37 6.33!* 9.55 J* R'damsche Bankvereen. GEVESTIGD Tandart» Spreekuur: 910 en 12 uur. Tevens Maand., Donderd. van 78 uur n.m. en na afspraak. Telefoon 2366. De Directeur van Open bare Werken te Amorsfoort is voornomens op Vrijdag 24 Decembor 1937 Bestek no. 17: „Rloleeren van de Flior- beekstraat, Hessenstraat en een god. Bloekor- straat". Bestek no. 18: „Verlengen van do Pas teurstraat en Buys Bal- lotstraat." De bestekken zijn verkrijg baar vanaf 13 December a.s. aan het kantoor van de Cen trale-Boekhouding. Achter Davidshof no. 2, van 's mor gens half 9 tot half 1 uur, des Zaterdags \an half 9 tot 11 uur. Bestek no. 17 met 2 teeke- ningen f 2.50 p. stel, franco per post f 2.65; Bestek no. 18 met 1 teeke- ning f 2— per stel, franco per post f 2.15. te Amersloort. op DONDERDAG 16 DECEM BER 1937 des middags 12 uur, voor do levering van onj derstaande artikelen, gedu rende het le kwartaal 1938. tarwebrood - roggebrood - schenkclvleesch - magor varkensvleesch - gerookt spek versch doorregen spek - havormout stroop azijn aardap pelmeel - mosterd zoete melk - küpvisch. (Voor de zoete melk moet worden ingeschreven, togon Regeeringsprijs plus rljloon per 100 L.). Gesloten inschrijvingsbil- jettcn moeten zijn ingeko men op 16 December a s. des middags 12 uur Opening der biljetten onmiddellijk daar na, waarbij de inschrijvers, desgewenscht, tegenwoordig kunnen zijn. Maandelijkscho betaling per kas. Inlichtingen op het bureau \an gemeld R. O. G, van 912 en van 24 uur. Ned., Fr., D., Eng. ARNH.WEG 22 - Tol. 1995 COUPEUSE Diploma Zwolsohe Modevakschool Stephensonstraat No. 13 Modetijdschriften worden gaarne ter inzage gegeven. Vakkundig advies Matige prijzen. VOOR WEINIG GELD IETS FIJNS BESTELD 2 warme kalfscroquetten f 0.25 thuis bezorgd r. t. o. STATION Telef. 41 Utreohtscheweg 79, Tel. 519

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3