De wegen in Lopikerwaard worden verbeterd GRAVES SUPERIEUR" J. A, SCHOTERMAM ZN. BEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS 40 29 Plannen inzake den Lopiker- Voordijk Regeling van de binnenvaart aangekondigd ALBERT HEIJN PROV. STATEN Voor den weg Benschop-IJsselstein wordt 90 mille gevoteerd De Cunerakerk te Rhenen VONNISSEN VAN DE RECHTBANK Geen goedkoope weekeind- retours BURGERLIJKE STAND 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 14 DECEMBER 1937 De aansluiting van Soestdijk- schcweg aan den nieuwen Rijksweg De winterzitting van Prov. Sta ten dezer provincie werd hedenmor gen in het Provinciaal Gebouw te Utrecht voortgezet, onder voorzit terschap van den Commissaris der Koningin, mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Na lezing van het gebed komt aan de orde de AGENDA JAAGPAD LANGS DE VECHT Voorstel van Gedep Staten tot over neming in beheer en onderhoud van een gedeelte van het Jaagpad langs de Vecht. Goedgekeurd. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van eene provinciale bijdra ge van ten hoogste ƒ500 aan het comité voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in de provincie Utrecht. Mevr. W o 11 h e r sA r n o 11 i (S.D.) vraagt of het mogelijk is, subsidies ie geven aan de commissies, die landhouw- huishoudcursussen organiseerden. Voorts dringt zij er op aan, de leerlingen die kosteloos onderricht ontvangen, tege moet te komen in de kosten van de ma terialen. die vrij aanzienlijk zijn. Dc heer van Spanje (Ged. Staten) betwijfelt of aan de verlangens van mevr Wolthers kan worden voldaan. Goedgekeurd. RONDWEG OM UTRECHT Voorstel van Gedep. Staten tot ver koop van provinciale weggedeelten aan het Rijk ten behoove van den aanleg van den Rondweg beoosten Utrecht en tot onttrekking aan het openbaar ver keer van een gedeelte van den provin cialen weg UtrechtSchalkwijk. Goedgekeurd. PROV. WEGENPLAN Voorstel van Gedep. Staten betreffen de de uitvoering van het provinciaal wegenplan. De heer v. d. Va ik Bouman (A. R.) brengt de wegen in Zuidwest Utrecht in het geding. Hij pleit voor overleg met Zuid-Holland. Met voldoe ning heeft spreker vernomen, dat met kracht zal wor den gewerkt aan den weg BenschopIJs- selstein. Verge lijkt men het Hft'Z- M Westelijk v deel te van 'A y. v pewest met Oostelijk deelte, maakt het Wes ten, en in het bijzonder de Lo pikerwaard, een droevig figuur. Er zijn gelukkig lichtpunten te bespeuren. Ged. Staten hebben de band aan den ploeg geslagen Maar spreker gelooft dat de post voor wegverbefering nog wel zal kunnen ver hoogd. zonder dat tot belastingverhoo- ging behoeft te worden overgegaan Spreker vraagt ten aanzien van de we gen in de Lopikerwaard een apart plan te ontwerpen, los van het provinciaal wegenplan, met een eigen plan van fi nanciering. De heer v. d. Brink (V.D.) Infor meert naar den stand van zaken ten aanzien van den Soestdijkschen straat weg, die thans tot aan de Gezichtslaan te Bilthoven is doorgetrokken. Aanvan kelijk was het wachten op den aanleg van den weg UtrechtLaren, maar nu deze weg op het tweede plan schijnt ie zijn gekomen, zou het nu geen aanbe veling verdienen den weg te doen aan sluiten aan den Amersfoortschen straat weg? Ten aanzien van de wegen in de Lopikerwaard sluit spreker zich bij den heer v. d. Valk Bouman aan. Met vreugde heeft spreker gezien, dat Ged. Staten den achterstand op dit ge bied willen gaan inhalen. De heer de Goey (R.K.) meent dat het Westen der provincie wat de wegen betreft, altijd stiefmoederlijk is behan deld. De Lopiker Voordijk verkeert in middeleeuwschen toestand* bi» even tueels verbetering dient deze weg voor te gaan. Zou het in het algemeen niet mogelijk zijn. meer aan de wegen te doen door een beroep te doen op het Werkfonds? Want het is dringend nood zakelijk, de wagen in het Westen radi caal te herzien. De heer ter Laan (S.D.) brengt eveneens den Soestdijkschen weg ter sprake. Nu de plannen van het Rijk ge wijzigd worden, dient men ook de aan sluiting van den provincialen weg na der te hP7ien. Het tracé door de Eicken sfeinsche hossehen zal veel natuur schoon vernietigen Tn elk geval zal de provincie deze urgente zaak tot een snelle oplossing moeten brengen, te meer waar bet verkeer naar Amster dam meer en meer de route ovpr Soestdijk verkiest. In verband hier mee heeft deze zaak een groote urgen tie gekregen* Voorts klaagt spreker over £8- het het ge- d an v. ciValk Bouman de aansluiting van den weg naar den Doldcr aan den Soestdijkschen weg; verbreeding van dit gedeelte is dringend noodig, want thans rijdt men als het ware in een fuik. Tenslotte pleit spreker voor verbetering van de wegen in de Lopikerwaard. De heer van Kuyk (A.R) sluit zich aan bij het betoog van de heeren v. d Valk Bouman en de Goey. In den Lo pikerwaard heerschen voor het wegver keer levensgevaarlijke toestanden. Het leeuwendeel van de drie ton voor we genverbetering dient ten goede te ko men aan de wegen in hef Zuidwesten! De heer Wij kamp (Ged. Staten) zegt dat ten aanzien van den weg Woer denMonffoort reeds met Zuid-Holland en met het Rijk overleg is gepleegd. Aan den weg Benschop—I.Tsselstein zal mot kracht worden gewerkt. Voor dezen weg zullen Ged. Staten 90.000— uit trekken, hetgeen toch wel een „leeu wendeel" mag worden genoemd, vooral daar Ged. Slaton met de drie ton moe ten woekeren. Wij zijn ervan overtuigd, dat de toestand in het Zuidwesten on houdbaar is, maar wij zullen steeds met de financiën rekening moeten houden. Ongeveer twee maanden geleden hebben Ged. Staten opdracht gege ven aan den hoofdingenieur om plannen te ontwerpen voor verbete ring van den Lopiker Voordijk, waarbij tevens een beroep zal wor den gedaan op het Werkfonds. In een volgende vergadering zullen de Staten hieromtrent een beslissing krijgen te nemen. Wat den Soestdijkschenweg betreft, met de aansluiting is het een lijdensweg geworden. Zoolang wij geen zekerheid, hadden omtrent het tracé van den rijks weg Utrecht—Laren konden wij niet verder gaan. Thans staat het plan bij den Rijks waterstaat inderdaad vast, zoodat overgegaan kan worden tot het ma ken van plannen voor verlenging van den provincialen weg van Bilt hoven tot aan het tracé van den nog aan te leggen nieuwen rijksweg. In de volgende vergadering zullen de Staten hierover vermoedelijk reeds een beslissing krijgen te nemen. Met de thans te voteeren 90.000 kan de weg Benschop-IJsselstein niet in zijn ge heel verbeterd worden. Daarvoor zullen waarschijnlijk nog wel tweemaal 90.000.noodig zijn. Men zal dus goed doen niet te verwachten, dat in 1938 a.- le wegen in do Lopikerwaard in prima toestand zullen worden gebracht. Dat zal nog wel „even" duren. De vrees voor het natuur schoon in de Eickensteinsche bosschen door den heer ter Laan geopperd, deelt spreker niet. Laat men eens rustig af wachten, dan zal de zaak ver moedelijk wel meevallen. De Doldersche weg is in beheer en onderhoud bij de ge meente Zeist zoodat Ged. St. de bevoegd heid missen, over te gaan tot verbete ring van de aansluiting aan den Soest dijkschen weg. Men zou alleen de wen- schelijkheid kunnen uitspreken. Goedgekeurd. RESTAURATIE CUNERAKERK Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen aan kerkvoogden der Ned Ilerv. Kerk te Rhenen van een subsidie ten behoeve van de in- en uitwendige restauratie van de Cunerakerk aldaar De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) meent dat Ged. Staten eerst hadden moeten onderzoeken, of door deze subsidie de restauratie kan worden voortgezel. Omtrent deze vraag verkceren wij thans in onzekerheid. In totaal is 175.000 noodig, waarvan 110.000 nog niet gedekt is. Verleent het Rijk subsidie ad ƒ87.000 dan rest een bs- drag van '23.000, dat voor rekening komt van de Kerkvoogdij. Spreker vreest, dat een eventueel besluit van de Staten weinig effect zal sorteeren. De heer van Spanje (Ged. Staten) zegt dat de Kerkvoogdij in de eerste plaats aansprakelijk is voor de verwe zenlijking der restauratieplannen. Indien een zeker bedrag mocht resteeren na subsidie van het Rijk, dan mag men aannempn dat de Kerkvoogdij een lee- ni.ig sluit, en aldus de restauratie toch voltooit. Er is voor Ged. Staten geen i den om aan te nemen dat deze restau ratie niet tot een goed einde zal worden gebracht. De heer v. d. V a t e (S.G.P.) zegt, dat het de Kerkvoogdij onmogelijk is, nog één cent hij te dragen. Men werkt ieder jaar met een tekort en sluiting van een leening zal dus niet mogelijk zijn. Is spreker goed ingelicht, dan zal met 1 Januari de geheele restauratie stil komen te liggen. De heer van Spanje merkt nog op, dat het Rijk eigener beweging de restau ratie op zich heeft genomen, en daar voor dus de verantwoordelijkheid draagt Men kan de provincie in deze niets verwijten. Overigens gelooft spre ker wel. dat het benoodigde geld bijeen zal worden gebracht door middel van een lecning. Goedgekeurd. WIJZIGING WATERSCHAPS REGLEMENTEN Voorstel van Gedeputeerde Staten tot svijziging yan het Algemeen Reglement Wij kam j) 44 (sec demi sec) per flesch fl.40 - per anker f57. WIJNHANDEL Zeer aanbevolen UTRECHTSCHESTRAA T 17 TELEFOON 145 voor de waterschappen in de Provincia Utrecht en van de reglementen voor de waterschappen De Gemeene Boezem van de Hoonwetering en De Enge IJssel. Goedgekeurd. RECHT VAN UITWEG Adreö van C H. van Fulpen te Bun- nik, houdende beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij hem vergunning werd verleend tot het ma ken van een uitweg naar den provincia len weg UtrechtWijk bij Duurstede. Na een uiteenzetting van den heer W ij k a m p wordt besloten, adressant tpgen it te komen, en het door hem te betalen bedrag voor het reoht van uit weg te verlagen tot 250. De kwestie van de uitwegen in het al gemeen zal binnenkort nader worden bè- zien. BORGSTELLINGSFONDS Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van een verzoek om geldelij- ken steun van het Borgstellingsfonds voor de Geldersche Vallei. De heer Vermooten (A.R.) merkt op, dat Ged. Staten wel geiden uittrek ken voor de geitenfokkerij, rundveefok- kerij, paardenfokkerij, en wat dies meer zij. Maar steunverleening aan den mid denstand. daar wil men blijkbaar niets van weten, hoe wel negen pro- f vincien wel f steun aan den f middenstand verleenen. Spre- f ker wijst er op, dat deze nijvere groep der bevol king zwaar is getroffpn door de crisis. Rijk, gemeente en Ka mer van Koop handel hebben in dit ressort hun steun aan het borgstellingsfonds toegezegd, alleen d'e provincie neemt een afwijzend stand punt in. De gemeenten moeten voor -40 deel nemen in het risico van het fonds; het gppn voor de kleine gemeenten niet mo gelijk blijkt te zijn. Zou nu de provincie hier niet kunnen bijspringen? Spreker stelt voor Ged. Staten uit te noodigen een subsidie rege ling te ontwerpen voor de regionale borgstellingsfondsen, in dien zin, dat wordt deelgenomen in de garan tie van de eventueel te lijdon ver liezen. De voorzitter schorst de zitting tot des middags half twee. (Zie vervolg laatste berichten). Vermooten Hedenmorgen deed de Rechtbank uit spraak in de volgende zaken: Een 38-jarig werkman uit Achttienho ven werd veroordeeld tot zes maanden gevangëhisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis wegens diefstal van een groot aantal losse voorwerpen, zooals een kachelpijp, gummilaarzen, sokken en fruit. De eisch was zes maanden ge vangenisstraf zonder aftrek. Een 18-jarige loopknecht uit Amers foort werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van het Leger des Heils wegens diefstal van een electrodynamo van een rijwiel lantaarn. De eisch was een jaar gevan genisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk. Een 18-jarig jongeman uit Amersfoort werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het Leger des Heils wegens diefstal van een elec- trische rijwiellantaarn. De eisch was een jaar gevangenisstraf, waar zes maanden voorwaardelijk. Een 18-jarig meubelmaker uit Culem- borg werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens diefstal van geld. De eisch was vier maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. GUNNING GENIEWERK Het bouwen van garage en werkplaat sen op de Vlasakkers als eerste gedeel te van het kazernement 2e esc. Pantser wagens, door dc Genie aanbesteed 30 November, is voor 102.200 opgedragen aan H. Fokkens te Naardcn. WAT WIELRIJDERS NIET MOGEN EN TOCH DOEN Het politierapport bevat dagelijks tal vian overtredingen door wielrijders, wel ke bestraft worden met processen ver baal. Aan deze staalkaart ontleenni wij het fietsen over het trottoir tusschen de kleine spoorboomen op spoorwegover gangen, geen toeken geven bij het ver anderen van richting, het links rijden in de bocht, het zonder licht of met ver blindend licht rijden, het onbeheerd la ten staan van de vehikels etc. etc. Automobilisten hehben nog vaak een voorliefde voor parkeeren in het verbo den gedeelte van de Langestraat. SCHOORSTEENBRAND Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de politie met eenige emmers water een schoorsteenbrand in een perceel aan de Gal vanish aat gebluscht. Het brandje ontstond, doordat de pijp niet goed aan den kachel bevestigd was. PERSONALIA De heer L. P. de Vries, keuringsvee- arts aan het slachthuis alhier, is in ge lijke functie te Leiden benoemd. PERSONALIA Onze stadgenoot Dr. J. Oosterman is benoemd tot scheikundige bij de N.V. Research te Arnhem. EXAMENS Te Utrecht slaagden voor het apothe kersexamen eerste gedeelte K. J. H. Bur- gy en voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde A. M. Borren, beide stadgenooten. Voor het propadeutisch examen oeco- nomische wetenschappen slaagde te Til burg onze stadgenoot W. F. de Haan. FRUIT- EN GROENTENVEILING 13 December Goudreinet 713 et., Bellefleur 710 ct.. Campagne zoet o7 ct., Present van Engeland 8—13 ct., Koningsrood S9 ct., Bramley Seedling 67 ct., Bredero- de 78 ct.. Comtcsse de Paris 1012 ct., Winterjan 9—10 ct., Giessen Wildeman 910 ct., Winterlouwt jes 7—8 ct.. Wor telen 2432 ct., Prei 2235 ct., Knolsel- dery 2-440 ct., Andijvie 916 ct., Gele kool 1619 ct., Groene kool IS40 ct.. Boerenkool 19—33 ct., Bloemkool 67 ct., Ramanas 914 ct., Peterselie 1011 ct., Seldery 510 ct. BINNENLAND Voor 1938 34.745.000 uit getrokken voor spoor-, water- en landwegen 's-GRAVENHAGE, 13 December. Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend: De minister stelt zich voor om in de eerste helft van het volgend jaar een wetsontwerp in te dienen tot regeling van de binnenvaart, waarbij voortge bouwd zal worden op de wet van 5 Mei 1933, betreffende de evenredige vraent- verdeeling, terwijl hij voort6 ongeveer gelijktijdig een voorloopige regeling ten aanzien van het goederenvervoer per auto zich voorstelt te bevorderen. Het daarbij op den grondslag van een, vap de commissie van advies en hij stand voor het verkeersfonds ontvan gen rapport, in te voeren vergunning stelsel, zal zoowel de vrachtautodien sten als het ongeregeld vervoer omvat ten. Het is den minister niet mogelijk een „nauwkeurige" berekening over te leg gen, waaruit blijkt, hoe hij zich voor stelt den kapitaaldienst te financieren Het verloop van den kapitaaldienst in de naaste toekomst zal van verschei dene omstandigheden afhangen en bet streven moet zijn den kapitaaldienst te beperken, zoodra zulks maar eenigszins mogelijk is. Per 31 December 1937 zal de kapitaaldienst vermoedelijk den vol genden 6tand aanwijzen: Spoorwegen 5.537.000 Waterwegen 13.880.000 Landwegen zonder bruggen over de groote rivieren 16a489 000 35.906.000 Voor 1938 is vermoedelijk noodig: Spoorwegen 3.182.000 Waterwegen 9.121 000 Landwegen zonder bruggen over de groote rivieren 22.442.000 34.745.000 Voor aanleg van wegen en vveg- vakken op het rijkswegenplan voor komende is na 1938 vermoedelijk rond 130 millioen gulden noodig; voor voltooiing van in aanleg en verbetering zijnde waterwegen rond 50 millioen gulden. Onder de land wegen zijn om het overzicht te ver eenvoudigen niet opgenomen de bruggen over de groote rivieren, waarmede een kapitaal van rond 60 millioen gulden gemoeid en waar van de financiering geschiedt uit de extra heffing op benzine gedu rende 10 jaar en een jaarlijkscha 14 December GEBOREN: Joannes, z. van G. Rom- mers en A. Polhout; Fi'ancisca Johanna Helena, d. van A. G. Waar en F. Dell- wel; Cornelia, d. van E. van Duinker ken en H. v. d. Pol. OVERLEDEN: G. Frase. 86 jaar. echtg. van J. Boerma; Ch. Grïinwald, 83 j-, ongeh.; Th. Verhoeven, 65 j., echtgen. van H. Meurs. GEHUWD: K. Leene en A. C. Los. uitkeering uit den gewonen dienst van het verkeersfonds van 2% mil lioen gulden. Indien geen andere nieuwe werken worden aangevat dan die, waarop hier boven is gerekend en deze werken ge heel uit den kapitaaldienst werden ge financierd, zou de schuld in totaal kun nen oploopen tot rond 250 millioen gul den. Boven de rente en aflossing van de schuld als gevolg van deze werken moet dan nog gerekend worden op de hiervoor genoemde uitkeering van 214 millioen gulden, totdat de schuld voor de bruggen is afgelost en ook op rente en aflossing van kapitalen ten behoeve van rijkswerken uit het werkfonds ver strekt. Het totaal bedrag van de kapi talen, welke bereids door het werkfonds verstrekt zijn of nog te verstrekken zijn, is rond 35 millioen gulden. Aandeelen en obligatiën S.S. en HS. Volgens van den minister van finan ciën verkregen inlichting was op een totaal van ongeveer 410 millioen spoor- wegwaarden dezer dagen nog niet inge wisseld 1.785.750 en kan dit laatst*» bedrag nog verder dalen, omdat in ge vallen, waarin ter beoordeeling van dien minister voldoende reden hiertoe bestaat, nog gelegenheid tot inwisseling wordt gegeven. Op welke liqnidatiewaarde zij, die ten slotte niet zullen hebben ingewisseld, zullen kunnen rekenen, zal eerst kun nen blijken, als de 1 Januari 1938 aan vangende liquidatie van S.S. en H.S voldoende zal zijn gevorderd. Reizigerstarieven De opmerking, dat door verlaging van de spoorwegtarieven het reizi gersverkeer zoozeer zou toenemen, dat de opbrengst hooger zou zijn dan thans, is in haar algemeenheid in strijd met de ervaring, geduren de de laatste jaren met tariefsver laging opgedaan. Gebleken is tóch, dat de daaruit voortvloeiende ver mindering van ontvangsten niet door een evenredige vervoerstoene- ming werd goedgemaakt. Ook van invoering van goedkoope week-eind-retours wordt vermindering van opbrengsten gevreesd, zoodat deze maatregel evenmin als de voorgestelde algemeene tariefsverlaging thans door de directie der N.S. wordt voorgestaan. De minister blijft op de mogelijkheid van verkeersstimuleerlng door tariefs verlaging zijn aandacht gevestigd hou den. Personeel Een wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 zal naar de minister vertrouwt de Kamer bin nenkort bereiken. Dat ten aanzien van de burgerlijke en militaire ambtenaren van een her berekening is moeten worden afgezien, levert naar de meening der regeering geen voldoenden grond op om de in den loop van het vorig jaar in gemeen overleg met de Staten-Generaal inge voerde korting op de spoorwegpensioe- nan thans weder in te trekken, te min der daar de wet, blijkens het daarbij In de pensioenwet voor de spoorwegambte naren ingelaschte artikel 80b, een wij dere strekking heeft en in zooverre een principieele afwijking vormt van de pensioenregeling voor de burgerlijke en militaire ambtenaren. Ook overigens i* en wordt in de laatste jaren het stre ven naar gelijkvormigheid tusschen de heide pensioenregelingen niet zoo strikt meer in het oog gehouden. Onbewaakte overwegen Het vervangen van overwegen door \iaducten is, vooral in ons land, een zoo kostbare maatregel, dat daaraan in het algemeen niet kan worden gedacht. De proefneming met een automatische seininrichting op den overweg van den rijksweg te Steenwijk kan als geslaagd worden beschouwd, zoodat in den laat- sten tijd aan de spoorwegdirectie ver gunning is verleend, bij eenige thans nog bewaakte overwegen, waar de om standigheden niet toelaten de bewaking zonder meer op te heffen, de afsluitin gen weg te nemen onder voorwaarde, dat een automatische seininrichting zal worden aangebracht. N.V. Spoorhout De vraag, of de N.V. Spoorhout be hoort te worden geliquideerd, betreft uitsluitend hare overblijvende deelheb bers. Wordt de onderneming besten digd, dan spreekt het vanzelf, dat zij in geen enkel opzicht in een bijzondere verhouding tot de N.S zal behooren te staan. De minister heeft geen reden om or aan te twijfelen, dat dit ook werke lijk het geval zal zijn. Rijkswegenplan Het lag aanvankelijk in de be doeling het wegvak Amsterdam Bodegraven van het rijkswegenplan af te voeren. Nadere overweging heeft den minister er toe geleid te bevorderen, dat dit wegvak, waar van de kosten geraamd worden op 9.410.000, of met inbegrip van de personeelskosten op rond 10 mil lioen, op het plan zal worden ge handhaafd. Het ligt in de bedoeling te bevorde ren, dat de belangrijkste onderdeelen van het wegenplan het eerst zullen worden uitgevoerd. Dat bet tijdperk .van 15 jaren, zooals Mooie Pruimen p. pond 35, 30, 25. 20.171/,- ONZE BEKENDE Delicate Koffie pondsblik 75ct. 7s pondsblik Sardellenrlngen, ..Bjelland" per blikje 12c Voocdeeligste Kruidenier sbe drij I in Nederland door verschillende leden werd opg* merkt, te lang zou zijn, kan voorshands niet worden toegegeven. Tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen op den duur twee wegen be schikbaar zijn, n.l. een weg langs de Oostzijde van Leiden en een langs Gou da en Bodegraven. Het wordt niet noo dig geacht reeds thans beide wegen, welker aanleg zeer kostbaar is, ter hand te nemen en te voltooien. Aange zien de westelijke verbinding- tevens van groot belang ls voor het verkeer tusschen Rotterdam, Schiedam en Dellt eenerzijds en Haarlem en de Duin streek anderzijds, terwijl deze weg te vens een kortere verbinding tot stand brengt tusschen Delft en Leiden en Arn. sterdam, ligt het in de bedoeling de westelijke verbinding het eerst tot stand te brengen. Bruggen en funnels Achtereenvolgens zullen in de eerstkomende jaren, zoo zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen, gereed komen de bruggen over de Maas te Hedel, welke na- genoem voltooid is, over de Mer- wede te Dordrecht, over de Noord te Hendrik-Ido-Ambacht, over den IJssel te Deventer, over den Hol- landschen IJssel te Krimpen a.d. IJssel, over de Merwede te Gorin- ehem en over den IJssel te Does burg. Het ligt in de bedoeling over eenkomstig het plan voor den ver snelden bruggenbouw den houw zoo te regelen, dat deze bruggen eind 1941 voor het verkeer zijn openge steld. Een spoonveglunnel Ie Veisen? Het betoog van eenige leden ten gun- ste van den bouw van een spoorweg' tunnel, ter vervanging van de spoor- wegbrug te Velsen, tegelijk met den bouw van een tunnel voor gewoon ver- keer aldaar, geeft den minister in de eerste plaats aanleiding tot de opmer king, dat men de urgentie van deze beide werken niet gelijk mag stellen. Na het bekend worden van het plan betreffende de tunnelbouw voor gewoon verkeer zijn stemmen opgegaan om nu ook de spoorwegbrug te Velsen door een spoorwegtunnel te vervangen, zulk9 ten gerieve van de scheepvaart van en naar Amsterdam. De vraag is echter, of ook dit werk zoo urgent is, dat het thans onverwijld ter hand moet worden genomen. Voor een gelijktijdige uitvoe ring met den bouw van de tunnel voor gewoon verkeer pleit, dat daardoor een besparing van kosten mogelijk is, doch hiertegenover staat het geenszins vast, dat voor een spoorwegtunnel een plaata naast de tunnel voor gewoon verkeer de meest geschikte is. De minister wacht nog op het resuh taat van een onderzoek inzake de van Amsterdamscbe zijde, naar voren ge brachte scheepvaartbezwaren, maar stelt zich voor daarna ten spoedigste een beslissing te nemen: de voorziening inzake het molorverkeer te Velsen is m elk geval zeer urgent. Luchtvaart Zoowel van de zijde van de betrok ken hichlverkeersmaatschappij als van de zijde der ondernemers van lucht vaartterreinen en van den rijksdienst, worden in Nederland geen maatregelen ter verzekering van de veiligheid van het luchtverkeer, welke redelijkerwijze kunnen worden getroffen, achterwege gelaten. Er zijn geenerlei aanwijzingen, waaruit zou kunnen blijken, dat te veel naar grootere snelheid in plaats van naar grootere veiligheid wordt ge streefd Het vraagstuk van de inschakeling van de Xederlandsche industrie in de vervaardiging van verkeersvliegtuigen heeft de volle aandacht van de regee ring. Een onderzoek daaromtrent is in gang. Bij nota van wijziging is in de begrooting alsnog een post opge nomen van 2Vi millioen gulden als voorschot aan de K.L.M De toelichting hiertoe luidt als volgt: Ten einde o.a. de aanschaffing van nieuw materiec. te kunnen bekostigen, dient de K.L.M. over kasgeld te be schikken. Aangezien eigen middelen op het oogenblik niet voldoende zijn, ver dient het aanbeveling een tijdelijk kre diet door den staat te verleenen voor een tijdvak van vijf jaren tegen een ren te. waarvan het percentage telkens voor pen jaar wordt vastgesteld, en dat voor 1938 3 pet. 7a 1 kunnen bedragen. De mogelijkheid wordt opengelaten het krediet tusschentijds geheel of gfl* deeltelijk af te lossen OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet off 13 Dec. 14 Dec. Londen 8.99 8.99 Berlin 0.72.48 0.72.53 Ba rjj 8 6.13 6.14 Brussel 30.57 30.60 /.Urlcb 41.60 41.60 Kopenhagen 40.15 40.15 Stockholm 46.35 46.35 OelO 45.20 45.20 New York 1.80 1.80 Praag 6.34J4 6.37 Medeged. door de B'damsche Bankveieok

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6