Nederland en de zee WAT DE AFDEELINGEN BESPRAKEN Jaarverslag „ALNETYBO" GEOPEND INKOMSTEN DER BEDRIJVEN KOLONEL DOORMAN: ONZE KOLONIËN OPEN ZIJN VAN WINKELS OP ZONDAG HET INDISCHE WERK HULPVERLEENING AAN CHINA ge BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS !Men mag niet aannemen, dat het dieptepunt in den achteruit gang der gemeentefinanciën is bereikt II IN hun antwoord zeggen B. en W., dat zij bij het tot stand brengen van het ontwerp noch van een optimistisch, noch van een pessimistisch standpunt zijn uitgegaan; zij hebben getracht den werkelijken toestand zooveel mogelijk te benaderen. Dit blijkt wel zeer duidelijk hieruit, dat verschillende leden in den brief optimisme zien doorschemeren, ter wijl andere leden den begeleidenden brief zeer pessimistisch zien gesteld, ter- wijl daarvoor naar meening van die le den vooralsnog geen reden is. Het woord „vooralsnog" duidt er echter op, dat ook die leden er van overtuigd zijn, dat voor een waar optimisme nog geen vol doende aanwijzingen zijn. Daarom mee- nen B. en W., dat een blijven aandrin gen op een zeer voorzichtig financieel beleid volkomen in overeenstemming is met den tegenwoordigen toestand, zon der dat daarbij van de stelling behoeft te worden uitgegaan: hoe somberder de zaken worden voorgesteld, hoe minder behoeft te worden gedaan. Het ligt al thans in geenen deéle in de bedoeling van B. en W. op deze manier te komen tot een stilstand in de uitoefening van de gemeentelijke taak. Volkomen juist achten zij de gemaak te opmerking, dat het een ondankbare taak voor het gemeentebestuur blijft, om steeds weer waarschuwend en remmend te moeten optreden. Liever zouden B. en W. voorstellen doen tot herstel van veel, dat door de tijdsomstandigheden is op geheven of beperkt. Zij meenen echter, dat de tijd hiertoe nog niet gekomen is en zijn achten een voorzichtig beleid ook dan, wanneer eenige verbetering zal zijn ingetreden, zeker op zijn plaats. Tegen de opmerking, dat B. en W. kans zien nog voor 1939 en 1940 ook ver deren achteruitgang te voorspellen, moe ten zij stelling nemen. Zij zouden het onjuist achten om ten aanzien der fi nanciën iets aan te nemen, waarvoor nog geen voldoende aanwijzing te vin den is. Wel is waar is een vooruitgang van de Rijksmiddelen te zien hoewel over de maand October een teruggang tot uiting is gekomen waarmede in de raming der belasting opbrengsten eeni- germate rekening is gehouden, toch mag dit op zichzelf niet een reden zijn om aan te nemen, dat het dieptepunt in den achteruitgang van de gemeentefi nanciën bereikt is, indien andere facto ren nog op een verderen teruggang wij zen. Daarom is het onredelijk om het voor te stellen, alsof B. en W. gezocht hebben naar punten, om desondanks aan te kunnen toonen, dat er verdere achter uitgang mogelijk is. Dat de achteruit gang m<?t ƒ32.000 wegens mindere ga- rantie-uitkeering vaststaat, wordt in het afdeelingsverslag erkend, dat de bedrijfs- uitkomsten minder zullen zijn, wordt niet aanvaard. Toch meenen B. en W., ook al zijn de bedrijfsuitkomsten in vorige, jaren belangrijk boven de ra mingen uitgegaan, voor het vervolg niet op dergelijke meevallers te mogen reke nen. Reeds is uit de proefbalans der gas- fabriek over het eerste half jaar 1937 ge bleken, dat het de vraag zal zijn of bet geraamde winstcijfer over 1937 zal wor den bereikt, terwijl de scherpere ra- mingecijfers voor verschillende posten de mogelijkheid van meevallers sterk beperken. Het. zou van de zijde van R. en \V. van een ongeoorloofd optimisme blijk geven, indien zij niet op dezen terug gang der middelen rekenden. Dat het steeds kleiner worden van de winsten uit de bedrijven het niet ge makkelijker zal maken, is licht te be vroeden. Wij mogen dankbaar zijn. dat de bedrijven de gemeente-financiën in de afgeloopen jaren belangrijk hebben kunnen steunen, omdat anders een zelf standige begrootingspolitiek niet moge- liik zou zijn geweest; anderzijds kunnen B. en W. verklaren evenmin voorstan ders van groote bedrijfswinsten to zijn en indien mogelijk, zullen zij gaarne me dewerken, om deze winsten te matigen. Een lid verklaart, dat een groote. zorg voor de toekomst in onze gemeente is de steeds verdere achteruitgang van de inkomsten der bedrijven. In het bijzon der geldt dit voor het slachthuis en de gasfabriek. Ten aanzien der gasfabriek geeft dit lid de volgende beschouwing: De gas-afname verminderde in de af geloopen 4 jaren geregeld. De uitkomsten der cijfers zijn nog on bevredigender, indien men bedenkt dat de bevolkings-aanwas van ca. 1200 per jaar reeds bij stilstaand verbruik een stijging zou moeten teweegbrengen Het afgeleverde aantal cub. Mtr. gas per in woner is in de laatste jaren sprongsge .wijze teruggeloopen. In 1933 bedroeg dit 140 cub. Mtr. In 1934 bedroeg dit 131 cub. Mtr. In 1935 bedroeg dit 123 cub. Mtr. In 1936 bedroeg dit 107 cub. Mtr. Het batig saldo bedroeg volgen* laatst Vastgestelde rekening ƒ85.355.31: ge raamd in het vorig iaar 55.397. thans voorgedragen f 17.520. He jaarlijksche „aderlatingen" van ƒ60 000.buizenrecht en ca. f50.000, „winst" maken een gasprijs-verlaging, waardoor het mogelijk zou zijn, om het tegen de kapitaalkracbticre concurrentie van het Electriciteitshedriif langer vol te honden. onmogelijk Daarentegen is eene toekomstige verdere verlaging van ae elentriciteits-tarieven niet onwaar schijnlijk. Omstreeks 10 jaar geleden was voor «e tneeste electriciteits-bedrijven het ko- Vï£,uik niet Blinder dan 0.9 k 1 Kg. LI oogenblik wordt in de nieuwe centrales met hooge-druk ketel installaties en de moderne groote tur bine-aggregaten per KW. niet meer ge bruikt dan 0.45 a 0.5 Kg. In 10 jaar tijd is dus het kolenverbruik tot de helft ver minderd en kan men met dezelfde hoe veelheid kolen tweemaal zooveel elec- trische energie produceeren. Ook de gasfabrieken zijn in die jaren in rendement iets vooruitgegaan, maar slechts in geringe mate. In 1926 gebruik te men voor het produceeren van 1 cub. Mtr. gas ca. 2.3 Kg. kolen en op het oogenblik heeft men voor 1 cub. Mtr. gas ca. 2 Kg. kolen noodig, een vooruit gang dus van slechts 13%. Hierbij komt, dat voor de gasproductie slechts prima gaskolen kunnen worden gebruikt, die sinds de laatste jaren in meerdere mate in prijs zijn gestegen, dan de mindere kwaliteit kolen, die bij electriciteitshedrijven kunnen worden verwerkt. Ook doet het vermeerderd ver bruik van elcctrische energie bij deelec- triciteits-bedrijven den kostprijs dalen, terwijl bij mindere afname van gas voor ons bedrijf de kostprijs zal stijgen daar de algemeene kosten ook bij geringere gas-afname niet evenredig zullen kun nen worden verlaagd. Alles bij elkaar genomen ziet spreker dan ook den toe stand van ons gasbedrijf met groote be zorgdheid tegemoet en dat temeer waar dit bedrijf nog voor een bedrag van 3A millioen in de boeken staat. Spreker geeft daarom B. en W. in overweging reeds tijdens deze begrooting middelen te beramen (eventueel in een besloten vergadering) om onze gemeente voor toekomstige belangrijke verliezen te be hoeden. Overigens vraagt hij, waarom in den staat „vergelijkend overzicht der exploi tatie van de Gemeente Gasfabriek" de bedragen, welke vanaf 1926 aan de ge meente zijn afgedragen, niet zijn inge vuld. Zouden B. en W. deze bedragen alsnog willen noemen? Deze beschouwingen hebben B. en W. met belangstelling gevolgd. Dit lid pleit voor gasprijsverlaging, om de concur rentie met het Provinciaal Electriciteits- bedrijf „langer te kunnen volhouden," en keert zich tegen het gebruiken van de winst ten dienste van de Gemeente huishouding, teneinde die winst voor de gewenschte tariefsverlaging aan te kun nen wenden. Ongetwijfeld kan een tariefsverlaging onder omstandigheden de concurrentie vergemakkelijken. Echter blijft de vraag tot hoever het Electriciteitshedrijf op len duur zijn tarieven zal verlagen. Het is niet uitgesloten, dat de Gasfabriek daartegen niet zal kunnen blijven con- curreeren. Het is daarom noodzakelijk, de tarieven van het Electriciteitshedrijf, ter vaststelling waarvan de medewer king van den Raad noodig is, bij voor komende gelegenheden te bezien mede in het licht van de positie der gasfa briek. Overigens is de voorstelling, alsof De hoofdingang van het Centraal Station te Utrecht in zijn nieuwe gedaante er niets wordt gedaan, om de concur rentie het hoofd te bieden, onjuist. Abusievelijk is in het verslag van de Centrale Boekhouding nagelaten in te vullen, welke bedragen vanaf 1926 aan de gemeente zijn afgedragen. De aanvulling volgt hieronder: 1926 1927 1928 1929 1930 55.000 ten laste van het reser vefonds. 1931 55.000 ten laste van het reser vefonds. 1932 55.000 ten laste van het reser vefonds. 1933 57.500 ten laste van het reser vefonds. 1934 ƒ23.102.68 (winst 1932). 1935 101.209.15 (winst 1933). 1936 f 109.762.13 (winst 1934). De leden, die van overtuiging zijn, dat er geen reden is voor pessimisme, wij zen er op, dat bij het totaal aan mindere uitgaven, hetwelk B. en W. becijferen voor 1937 moet gevoegd worden het be drag ad 13.000, dat is opgenomen als restant vergoeding ex-art. 101 der L.O.- wet 1920 over 1936 aan het bijzondere L.O. in 1938 nog te betalen, zoodat de daarna in den brief uitgesproken ver wachting, dat de opleving in het econo misch leven voldoende tot uiting zal komen in de belastingopbrengst als zui vere winstpost voor 1938 overblijft. B. en W. hebben dit bedrag niet in het totaal aan minder uitgaven opgenomen, omdat ook in 1939 nog afrekening over 1937 moet plaats hebben. EXAMEN Abusievelijk stond gisteren in ons blad vermeld, dat de heer K. J. H. Burgv voor het apothekersexamen slaagde. Dit moet zijn, propaedeutisch examen Theologie. WIE MIST HERDERSHOND? Bij de Dierenbescherming in de Java- straat 24 wacht een donkere Holland- sche herder van het manlijk geslacht op zijn baas. Wij waren destijds de vracht vaarders van Europa In hotel „Monopole" werd gister avond een bijeenkomst gehouden van de afdeeling Amersfoort van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeni- ging „Onze Vloot" waarbij door kolonel b.d. G. Doorman het woord gevoerd werd over „Neder land en de Zee". Spreker begon er op te wijzen, dat de invloed van de zee op Nederland zoo groot is geweest, dat als wij dezen in vloed konden veronzijdigen, wij Neder land niet meer zouden herkennen. Hij beschreef eerst de ontwikkeling van de vischvangst en de zeevaart tot en met het tijdperk van zijn grootsten bloei. In 1636 beschikten wij over 2000 visschersbuizen en 250 walvischvaar- ders." Meer goud en zilver dan andere volken met zwaren arbeid uit den grond delven, visschen de Nederlanders uit de zee" werd toenmaals gezegd. Wat onze zeevaart aangaat, wij werden de vracht vaarders van Europa. Geen mogendheid kon op dit gebied de concurrentie met de Nederlanders volhouden. De oorzaken van deze ontwikkeling werden nagegaan en aangegeven met hoeveel moeite en zorgen een en ander was verkregen. Wij schroomden niet met geweld of bedreiging voor onze be langen op te komen. Spreker illustreer de dit met wrijvingen, die wij gehad hebben met alle zeevarende naties. Met dit voorbeeld voor oogen past het ons niet zoo weinig over te hebben voor onze Koninklijke Marine. Daarna werden de verschillende vol gende tijdperken kort besproken. Ge wezen werd op den naijver., die onze bloei bij Engeland verwekte, en de oor zaken van onze oorlogen met Eneeland waarbij wij de suprematie aan dit Rijk moesten afstaan Vervolgens werd behandeld het tijd perk van de oorlogen van de zeemogend heden tegen Frankrijk en gewezen op den grooten invloed, die de zeeoorlog op de vredesverdragen had. Niet het minst door de blokkade, die Frankrijk „Door honger en dorst klein beeft ge maakt" is in 1712 de overhand op den Franseben koning gekregen. In 1748 vangt bet tijdperk van Ne- derland's verval aan. Tn dit tiidnerk krijgen wij het steun zoeken van Frank rijk bij ons. niet als bondgenoot, maar als onzijdige en om te kunnen beschik ken in den strijd tegen Engeland over onze koloniën speciaal Ceylon en de Der werkzaamheden over het jaar 1936 van de commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen Verschenen is het verslag over 1936 der werkzaamheden van de commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen te dezer stede. Hieraan is het volgende ontleend: De begrooting voor 1936 vermeldde f 5000, de uitgaven waren f 4229,85 (in 1935 f 3977,29). Ook in dit verslagjaar zijn ernstige po gingen aangewend om tot een cursus electrisch lasschen te geraken, gezien het aantal cursisten, dat zich voor de zen cursus had opgegeven. De aanmel dingen waren respectievelijk voor Electr. lasschen 40 en voor Autog. las schen 28 cursisten De P.B.N.A. cursus is, in tegenstel ling met het vorig jaar met een onder breking van 14 dagen voor vacantie in de maand Augustus, het geheele jaar door bezet geweest Het grootste aan tal cursisten was 27' in December en het laagste aantal n.l. 15 in do maan den Januari en Mei. Op uitnemen le wijze verzorgde de heer H. de Wildt als vaste leider dezen cursus. Over het algemeen was de cursus Alg. Onderwijs beter bezet dan vorige jaren. Als resultaat kan nog vermeld wor den, dat 27 cursisten het snelheidsdi ploma machineschrijvcn haalden en 6 cursisten het diploma stenografie. Op uitvoerige wijze maakt het ver slag melding van de ontspanningen, zooals voetbal, schaken, dammen, hon ken en bioscoopvoorstellingen. De cur- sus Ned. Handelscorrespondentie moest worden gesloten. Met het oog op de vele aanmeldin gen voor een cursus in de Franëche taal, achtte de commissie het noodza kelijk hiervoor een cursu6 in het leven te roepen. Deze werd in hetzelfde lo kaal en op dezelfde uren gegeven, als de cursus Alg. Onderwijs, terwijl d? leider van Alg. Onderwijs de heer M. J v. d. Linden eveneens berpid werd gevonden als leeraar op te treden. De cursus Engelsche taal werd door mej. C. Schut op uitnemende wijze ver zorgd. Met een onderbreking van 3 maanden liep deze cursus het gehe^ie jaar door. Het hoogste aantal cursisten was 27, het laagste 15. Onder deze cur sisten waren enkelen, die van plan waren naar Zuid-Afrika te gaan. Voor den cursus in de Duitsche taal bleek weinig belangstelling te bestaan. In Februari moest deze cursus uit ge brek aan belangstelling gesloten wor den en de aanmeldingen in het tijdvak Maart t/'m December waren zoo wei nig, data van een heropening geen sprake was. Kol. b. d. G. DOORMAN Kaap, welke beschikking wij verleen den, aldus het verlies van deze schoo- ne koloniën in de hand werkende. Wii verleenden in deze periode ook onzen steun aan de Amerikaansche opstande lingen met als gevolg den 4en Engel- schen oorlog, die onzen rijkdom ge fnuikt heeft. Bij „Het tijdperk van den oorlog van Engeland tegen het Frankrijk van de revolutie en van Napoleon" werd o behandeld, het teruggeven van Enge land van onze koloniën in 1802 en 1813 (behalve Ceylon en de Kaap). Onder het hoofd „De 20e eeuw" werd gewezen op de uitgebreidheid van de zeevaart van tegenwoordig en o a. ge zegd, dat in 1937 ongeveer 15000 sche pen met 25 millioen reg. ton de Rijn- Maasdelta binnenkomen. Ten slotte werd gewezen op de tegen woordige scheepsmacht van onze mari ne en aangetoond, dat deze wel heel klein is en dat wij voor het te water laten van Hare Majesteits kruiser De Ruijter terecht konden spreken van het halve minimum. Tenslotte werd door Kolonel Doorman onzp Koninklij ke Marine in de belangstelling en'toe wijding van de toehoorders aanbevolen Het bestuur werd als volgt samenge steld: voorzitter Kolonel b.d. G. Door man, leden J. Visser, N. van Rooy en J. S. Bodemeyer, Tentoonstelling op typo grafisch gebied GISTERAVOND werd in het Volks gebouw aan de Snouckaertlaan de reizende tentoonstelling van den Algemeenen Noderlandschen Typogra fen Bond, de Alnetybo 1937, geopend. De heer H. W. Wit tenor, hoofdbestuurs lid van den Algemeenen Noderlandschen Typografen Bond, opende do expositie met een kort welkomstwoord en wees allereerst op de ongunstige arbeidsvoor waarden van zeventig jaren geleden en schetste hoe deze zich in den loop der tijden hadden veranderd. Menigeen ver onderstelde, dat alleen het buitenland in staat was goed drukwerk te leveren, doch spreker hoopte, dat men thans ook op deze tentoonstelling tot een andere gedachte zou komen. Nederland kan drukwerk vervaardigen, dat in alle ge vallen het buitenland kan evenaren en in sommige zelfs kan overtroffen. Na gewezen te hebben op do organi satie van den typograaf schetste spr. in het kort de werkwijze van den A.N.T.B welke voor de belangen van den Noder landschen typograaf opkomt. Vervolgens wijdde de heer Wittener nog eenige aandacht aan hot geëxpo seerde en hoopte, dat dit velen aanlei ding zou geven meer drukwerk te laten vervaardigen en bovenal de mogelijk heden, welke er bestonden, geheel en al zouden benutten. Ongetwijfeld zal dit voor iederen neringdoende vruchten af werpen. Hierna verklaardo spieker de Waar uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn B. en W. brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de Raad dezer ge meente in zijn vergadering van 2 Octo ber 1934 heeft besloten, dat de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaks- artikelen ten verkoop in voorraad zijn, des Zondags gedurende vier achtereen volgende uren geopend mogen zijn. Dat in de vergadering van den Raad van 30 November 1937 adressen binnen kwamen van belanghebbenden met het verzoek deels om dit besluit in te trek ken, deels om het te handhaven. Dat zij, teneinde een voorstel aan den Raad ter beslissing te kunnen voordra gen, belanghebbenden in de gelegenheid wenschen te stellen p e r s o o n 1 ijk hun meening kenbaar te maken. Dat zij daartoe gedurende het tijdvak van 15 tot en met 31 December op de afdeeling .Algemeene Zaken" ter gemeente-secretarie (kamer 8) op de in dit tijdvak vallende werkdagen van 9 uur des voormiddags tot 4.30 uur des na middags (op Zaterdag tot 1 uur des na middags) aan belanghebbenden de ge legenheid geven van hun meening, het zij voor, hetzij tegen het geopend zijn van de sigarenwinkels op Zondag door het plaatsen van hun handteekening te doen blijken. De medcdeelingen door be langhebbenden gedaan, zullen g e h i m worden gehouden. RESERVE-OFFICIEREN Gisteravond is te dezer stede opge richt een afdeeling van de Algemeene Verèeniging van Nederlandsche Reser- ve-oficieren. Tot. leden van het voorloo- pig bestuur werden aangewezen de hee- ren J. Govers, Dr. J. H. Ronhaar se cretaris en Kj W. Koop, vaardigd bij do Ned. Rotogravure Mij, te Leiden. Hoe aardig is het niet een letteront werp te verluchten met een aardige prent of sierletter, die zonder veel moei te met de tekst kan worden meegedrukt. Een bij uitstek geschikt en reeds jaren lang toegepast middel daarvoor is de houtsnede. Nu valt hout door zijn hard heid moeilijker te verwerken dan lino leum. Daarom wordt in de laatste jaren steeds meer gebruik gemaakt van lino leumsneden. Kunstig werk, ook in meer kleuren, valt met behulp te vervaard) gen en de talrijke inzendingen van Bookelmann, van der Horst, Platvoet Stroo en Zondervan toonen dit duide lijk. De fotoreportage aan den tentoonstel- lingswand toont wel zeer duidelijk de animo, welke voor liet hondsstudiewerk bestaat. Ook maakt men kennis met do A.N.T.B.-service, on. do kennis van het calculeeren van papier. Door de talrijke foto's van de Linotype, Monotype, Intertype, Ludlow en Al 1- purpose, alsmede de kort geleden in ons land ingevoerde Teletype-zetmachino, krijgt de bezoeker een idee van het hart van een drukkerij. Alhoewel het terrein van de boek binderij tc groot is om alles op de be schikbare ruimte te exposeeren, kan men toch een goed idee krijgen van het prachtige werk. De boekdruk behoeft niet. bij de andere druktechnieken achter to staan, de weinige, doch zeer goede op den Alne tybo geëxposeerde, drukken van de boek- drukpers toonen dit wel zeer duidelijk. De vervaardiging van clichés is voor oen leek geen gemakkelijk te begrijpen Eén der stands op de tentoonstelling van den A.N.T.B., welke gisteravond in het Volksgebouwwerd geopenu tentoonstelling, den Alnetybo 1937, voor geopend. De Alnetybo 1937 maakt propaganda voor den Algemeenen Nederlandschen Typografen Bond door aanprijzing van zijn kracht, zijn daden op sociaal en cul lureel gebied, voor bedrijfsgemeenschap in de typografie en voor goed uitgevoerd drukwerk. De Alnetybo belicht boven dien de toenemende mechanisatie in de machinezetterij en binderij, terwijl tal van drukwerken worden tentoongesteld. De beeldstatistieken aan den wand, die men bij het binnentreden van de tentoonstel lingszaaJ ziet, werden ver vaardigd door Fré Cohen. Met tal van cijfers is bovendien aangegeven welk werk do A.N.T.B. in de afgeloopen perio de momenteel nog verricht. Bijna driekwart eeuw strijdt de bond voor het heil van het grafische bedrijf en de be langen van de arbeiders, die daarin werkzaam zijn. Op duidelijke wijze wordt aangetoond, dat de organisatie hecht en sterk is en nog dagelijks groeit en hiervan is de inschrijving van het elfduizendste lid wel een sprekend be wijs. Op dc expositie wordt het cyclos- tvlewerk in het zonnetje gezet. Men gaal hiervan uit, dat de cyclostyle voor de practijk van groot nut kan zijn, doch zoodra echter op de cyclostyle werk ge maakt wordt, dat eigenlijk op de druk pers moet worden uitgevoerd, wqrdt zij misbruikt. Door het minder gunstige uiterlijk is het. cyclostylewerk voor re clamedoeleinden ongeschikt. Ten onrech te veronderstelt men wel eens, dat he drukwerk, zooals het gereedgemaakt wordt in Oost-Indië, van minderwaardi ge kwaliteit is. Het werk uit onze Oost, dat een bescheiden plaatsje op de ten toonstelling inneemt, overtuigt den be zoeker ten volle van het. feit. dat ook in onze koloniën een goed product wordt vervaardigd. Vele vooraanstaande vak mensehen zijn in den loop der jaren naar Tndië getrokken. Groot was hun inspan ning om het inlandsche personeel zoo danig op te leiden, dat het goed druk werk kon vervaardigen. Maar men is er dan ook. zooals men kan zien, ten volle in geslaagd. De arbeid van den zetter is niet alleen het achter elkaar plaatsen van letters en het onder elkaar zetten van regels. Met zorg dient voor eiken regel de juiste lettergrootte te worden gekozen. Van veel belang is ook het groepeeren van de tekst en het verdeelen van het wit op de juiste plaats. Bovendien heeft de zetter rekening te houden met de ver schillende modps. Naast de boekdruk bestaan er nog twee druktechnieken, n.l. vlakdruk en diepdruk. Ook de andere technieken zijn op den Alnetybo niet doodgezwegen. De diep- en vlakdruk zijn er en hebben zirh een eigen terrein veroverd. Zii leent zich bijzonder voor het vervaardigen van veelkleurig werk als het drukken van illustraties met fijn raster op ruw pa pier. Al het geexposeerde nffsetwerk werd vervaardigd in de steendrukkerij van de Tong en Co te Hilversum. Het diepdruk werk, dat getoond wordt, draagt een speciaal cachet, voornamelijk door de matte, fluweelachtige tint van den druk. Al het geexposeerde werk werd ver proces, Op de manier, waarop hot op den Alnetybo wordt getoond, is de arbcids- gang in het clichébedrijf goed te volgen. Zoowel lijncliché's als autotypieën wor den in hun verschillende stadia van be werking geexposeerd Op den Alnetybo is door de Inktfa- briek Premier uit Loosduinen door een met zorg samengestelde inzending een duidelijk overzicht gegeven van de be reiding der diverse inktsoorten. Boven dien zullen kleurschalen en het in kleuren afgedrukte werk, dat mede ge toond wordt, de bezoekers overtuigen, dat niet alleen een juiste kleur- maar ook inktkeuze van groote waarde is. Papier speelt bij drukwerk een belang rijke rol. Een goede papierkeus bet.ee- kent 50 pCt. van het. slagen van een werkstuk. Vaak kan men door het kie zen van een aardige gekleurde of twee kleurige papiersoort kleurig drukwerk bereiken, ondanks het feit, dat het werk in slechts één kleur wordt uitgevoerd. Ook vraagt elke soort, van werk een speciale soort papier. De inzending van G. H. Bührmann's Papiergroothandel, waarbij tal van papiersoorten en het papieronderzoek worden getoond, stond ook in het middelpunt der belangstel ling. De Alnetybo is hedenavond nog ge opend van 8.00 tot 10.00 uur. Leniging van de burger bevolking op humani tair gebied Door een Initiatief-comité van hier tc lande studeerende Chineezcn, bestaan de uit d3 heeren Khoe Tjee Hie, Sie Soe Giang en Sie Tjiauw Sing en inmiddels uitgebreid met de heeren W. F. Gcyl en Mr. R. M. Ariono Koesoemo Oetoyo, is een Comité gevormd voor hulpverlee ning aan de burgerbevolking van China. Een reeks van vooraanstaande Ne derlanders en Nederlandsche onderda nen heeft zitting genomen in het Eere comité, terwijl voor het toezicht op het beheer der gelden een financieels com missie is ingesteld, waarin zitting heb ben de heeren Prof. Dr. G. C. Heringa, Prof. Dr. N J. Polak, Prof. Dr. I. Wis- selink en het Accountantskantoor Mo- ret de Jong te 's-Gravenhage. Het Comité stelt zirh ten doel in de eerste plaats den nood van de burger bevolking van China te lenigen door het ter beschikking stellen van verband- en geneesmiddelen en medische instrumen ten en verdere hulpverleening op uit sluitend humanitair gebied. Giften voor genoemd doel, zelfs de kleinste, zullen dankbaar aanvaard worden en kunnen gestort worden op rekening van de N.V. de Rentekas,Zout manstraat 42, 's-Gravenhage, Gironum mer 3866, onder vermelding van „Comité Hulpverleening China". Steun in anderen vorm gelieve men te richten aan het secretariaat: „Comité hulpverlening China", van Aerssenstr. 50, 's-Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5