Prov. Staten behandelen de begrooting GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Verbetering van wegen Tentoonstelling in Amersfoort CHRIS LANOOY dqsmda. Herv. Radio-Omroep U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Weinig oppositie tegen het beleid van Gedeputeerde Staten 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 In September 1938 zullen hier een winkelweek en een bloemen en fruittentoonstelling gehouden worden De Algemeene Ned. Tentoonstellings- Onderneming zal als onderdeel van den veldtocht voor Ned. Fabrikaat, bestaan de uit tien tentoonstellingen onder den naam „Nederland in 1938" ook te dezer stede haar tenten opslaan en wel van 13 tot en met 17 September 1938. Terwijl de tentoonstelling in de eer ste plaats zal bestaan uit belangwek kende inzendingen van nationale indu strieën, die den geheelen voldtocht mee maken, wordt een deel gereserveerd .voor de industrieën, en een deel voor de middenstandszaken uit de plaats zelve en de omgeving. De Amersfoortsche groot-industrie overweegt, uit te komen met een ge combineerde inzending; er komt een winkelweek en een bloemen- en fruit tentoonstelling. Door de winkelweek zal een krachtige propaganda voor het be zoek aan de tentoonstelling worden ge maakt, welke gehouden zal worden op het terrein aan dc Hellestraat. Uit den aard der zaak zal de tentoon stelling ook hier staan in het teeken van het Regecringsjubileum. aangezien ze kort daarna wordt gehouden. Een afzonderlijke tent zal dienen als cabaret-dancing, waarin een aantal kor te, afgescheiden voorstellingen wordt gegeven, zoodat het publiek er niet den geheelen middag of avond wordt vast gehouden. Demonstreert de vervaardiging van aardewerk in het Gildehuis In het Gildehuiö heeft Chris- L a- nooy gisteravond demonstraties gege ven van zijn vervaardiging van aarde werk. Dr. R, Miedema leidde Lanooy met een enkel woord in en zeide, dat Amersfoort en het Kunstenaarsgilde het een groot voorrecht mogen noemen, dat een kunstenaar van het formaat van Chris Lanooy was gekomen om het een en ander te vertellen van zijn werk. het welk in den loop der tijden een speciaal accent heeft gehouden. Chris Lanooy begon met uiteen te zet ten hoe hij in 1900 het idee had gekre gen om zich alleen aan de pottenbak- kerskunst te gaan wijden. Reeds acht jaar voor dien had hij het een en ander op dit gebied verricht, doch pas vanaf 1900 beschouwde hij de pottenbakkerij als een kunst, waarin meer verscholen lag, dan het draaien van figuren. Het was juist in dien tijd. dat men absoluut nog geen begrip had van het orneeren. In de voorwerpen, die ge maakt werden, lag geen persoonlijkheid of een speciale uiting. In Delft maakte men Chineesche patronen na met. Per zische motieven en het bleef alleen maar een beetje versieren van potten en pannen, doch van kunstwerk was geen sprake. Een eenvoudige gemberpot bracht spreker op de gedachte om het potten bakken eens goed te gaan leeren en hij kreeg hiervoor in Gouda tijdens het vervullen van zijn dienstplicht, ruim schoots de gelegenheid. Lanooy onder vond, dat hij alleen met het scheppen van eigen wetten speciale vormen kon maken. De kegel was steeds zijn basis en daar bouwde hij verder op. Steeds experimenteerde hij en zocht naar nieu we dingen. Herhaaldelijk bleek hem dan weer, dat de pottenbakkerij van een bepaald principe uitging. Vervolgens besprak de heer Lanooy 'de verschillende glazuren, welke ge bruikt moesten worden om de potten een natuurlijke kleur te geven. In de ceramiek blijft men steeds een leer jongen, nog veel is er te vinden en spreker zeide altijd zoekende te zijn naar nieuwe tendenzen. Lanooy was van oordeel, dat het niet schuilt in de excessen, doch in het vasthouden aan de orthodoxe innerlijke verbeeldingen Het i6 zijn bedoeling zuivere en ware dingen te geven en niet altijd: iets mooi te maken, doch er een sterke per soonlijkheid in te brengen, waardoor men wel eens bereikt, dat anderen het werk niet mooi meer vinden. Helaas kan het werk niet altijd optimistisch zijn, dan schuilt er een groote oneerlijk heid in. Na de pauze gaf de heer Lanooy al lerlei demonstraties van de vervaardi ging van aardewerk. Zijn verrichtingen werden door de talrijke aanwezigen met groote belangstelling gadegeslagen A. R. J. A. GOUW „EEMLAND" Gisteren kwam de gouw „Eemland" fder A. R. Jongeren Actie (ARJA) te de zer stede bijeen. Bij afwezigheid wegens ongesteldheid van den voorzitter, dr Scheurer, werd de vergadering geleid door den heer Joh. de Gans. Tot de gouw behooren de clubs Amersfoort, Nijkerk, Scherpenzecl, Soest en Zwartebroek. De heer J ten Hove (club Amersfoort) leidde in „Defensieplichtwaarop een levendige discussie volgde. Dit punt werd onderbroken door een declamatie over „Oorlog", op Z. Afr. text van Jan Celliers e.a. en ontleend aan herinneringen aan den heldenstrijd der Z. Afr. Boeren. Declamtor was de heer L. v. d. Wey. solozang door W. Th. iVernhout en orgelbegeleiding door Mej Jans Vemhout. Tot besluit las de voorzitter eenige bladzijden voor uit het pas verschenen boek van Dr. J. A. Nederbragt „De we reld een chaos?", waarin de schrijver er op wijst, dat de Bijbel leert, dat God de volken en vorsten ook in hun oor logen gebruikt voor de uitvoering van Zijn wereldplan, waarom er voor den Christen nooit sprake van kan zijn, dat Gods bestuur wanorde en chaos zou ver- toonen. VENTEN ZONDER VERGUNNING De politie heeft gisteravond een per soon aangehouden, die aan het venten was zonder vergunning en ook nog een oude rekening had staan bij de politie te Driebergen, wegens het opgeven van eon valschan naam. Grand Thóatre. Van 10 tot en met 16 December vertooning van da film „De Model-Echtgenoot". Zondag 1.45. 4.—. 6-15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 810 uur n.m- Woensdag en Zaterdag 2.30 ïur n.m matinée. City Theater. Tot en met Don derdag 16 December varttooning van de film: „Drie handige meisjes". Zondag 1 -45 4 uur 6.15 en 830 uur fdoorloopend). Aanvang laat- ste voorstelling 8.30 uur- Zaterdag 6.15 en 8-30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag mati- née 2-30 uur. 4 t.m. 25 December. Sierkunst, Tentoonstelling werken van Machiel Brandenburg, dag. 105 uur. 15 December. Volksgebouw. Alne- tybo. 25 en 810 uur. 15 Dec. Luthersche Kerk. Open bare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede" Spreker Hilbrandt Boschma te Ruurlo 16 December. Foyer Amicitia. De monstratiemiddag voor de Vereeni- ging van Huisvrouwen 2.30 uur. 17 December. Amicitia. Abonne mentsvoorstelling Hofstad Tooneel. „F.en Lentedag" IVk uur. 18 December. Monopole. Gymna- siastenbond L.E.A. Kerstbal. 8 uur. 18 December. Foyer Amicitia. Ver een Iging van Huisvrouwen. Kinder middag, 2.30 uur 18 December. De Valk. Feestavond „Mendelssohn" 8 uur n.m. 21 December. Foyer Amicitia. Ver- eeniging van Huisvrouwen. Voor dracht door dr. Van Amerongen uit de Christmas Carol. 8 uur n.m. 21 en 22 December. Remonstrant- eche kerk. Kerstviering door de Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschap. 7.30 uur n.m. 22 Dec. Nieuwe Kerk (Leusder- weg). Kerstuitvoering door de Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" 8 uur n.m. UTRECHT 16, 18 en 20 December. Stads schouwburg. Gezelschap Jan Musch. „Nathan de Wijze". 8 uur. 17 December. Stadsschouwburg. Amsterd. Tooneelvereeniging. „Fer- dy's Bekeering". 8 uur. Actie voor een kerke- lijken omroep In Eben Haëzer heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van leden en belangstellenden der Ned. Herv. Kerk alhier, met het doel bekendheid te ge ven aan de doelstellingen van den on langs opgerichten Ned. Herv. Radio- Om ïoep. De Vergadering stond onder leiding van den heer Dj. A. G. v. d. Heide, die aanving met gemeenschappelijk te laten zingen Ps. 25 6, waarna hij voorging in gebed. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd het woord gevoerd door Ds. Sanders uit Weesp. Spreker wilde meer in 't bijzonder in het licht stellen de beteekenis van ecu Ned. Herv. Omroep en dan zoo, dat ernst wordt gemaakt met de groote roe ping die de Ned. Herv. Kerk als Volks kerk heeft. In deze roeping van de Ned. Herv. Kerk heeft spreker geloof omdat Goil Zijn planting niet zal verlaten. Vervolgens constateerde Ds. Sanders een oplevend Kerkelijk bewustzijn en activiteit; daarom mag de Kerk haar roeping ook in den aether niet .prijsge ven. Spreker wil niets zeggen van den ar beid der N C.R.V. maar wil een eigen omroep, met een eigen stem die spre ken zal over de eigen Kerk. En dat kan een andere omroep ops niet geven, aldus de slotconclusie van Ds. Sanders. Na de principieele ziide belicht te heb ben sprak Ds. Renes over de practische zijde. De actie der N. H. R. O. zal zich be vinden op een vrij terrein, en geschoeid zijn op een principieele leest. De Ned Herv. Kerk dient zich te handhaven als belijdende Volkskerk naar haar histori sche wording. Spreker wekte daarom de aanwezi gen met vrijmoedigheid op om toe te treden als lid. Verschillende aanwezigen gaven zich hierna op als lid, waarna de vergade ring op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. BALDADIGHEID VAN DE JEUGD De Amersfoortsche jeugd heeft giste ren weer eens van zich doen spreken door het uitdraaien van straatlantaarns, opengooien van deuren en voetballen op straat. De politie is tagen deze vormen van baldadigheid opgetreden. COMMISSIE VOOR BAKKERS- ONDERWIJS Nu de eischen voor de vestiging van nieuwe zaken en bedrijven steeds zwaar der worden en er wettelijke voorechrif- tn zijn, zoodat maar niet iedereen zich kan vestigen waar en wanneer bij wil. hebben de bakkerspatroons een cursus georganisaerd voor hen, die zich in de naaste toekomst willen vestigen met een eigen zaak. Reeds gaven velen zich op als leerling van dien cursus, waaron- wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wij aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1938 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. Een voorstel-v. d. Brink om 100 000 mèèr uit te trekken wordt niet ondersteund De weg naar Vinkeveen (Vervolg van Dinsdagavond) WIJZIGING REGLEMENT Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het bijzonder reglement voor het waterschap Kamerik Teylin- gens. Goedgekeurd. DE WEG NAAR VINKEVEEN Voorstel van Gedeputeerde Staten in zake het tracé en het plan van weg Nr. 19 (UithoornVreeland) tusschen Vin keveen en het Manvedekanaal De heer Knigge (R.K.) waarschuwt er voor, zand te zuigen uit de Vinke- veensche plas ,die wellicht over 20 jaar moet worden drooggemaakt, wanneer n.l. het octrooi van vervening ophoudt. Door het wegzuigen van het zand krijgt men in de plas een geweldige diepte, waardoor drooglegging onmogelijk wordt, of in elk geval veel geld zal kosten. De heer v. d. Brink vraagt of geen gebruik kan worden gemaakt van den bestaanden spoordijk. De heer Kor ver (N.S.B.) acht het eveneens verkeerd, een groot gat te maken in de Vinkeveensche pla6. De 'heer W ij k a m p (Ged. Staten) spreekt zijn voldoening uit over het feit, dat de voordracht zelf in het ge heel geen kritiek heeft uitgelokt. Van de spoorbaan zal geen gebruik kun nen worden gemaakt, zoolang de lijn AmsterdamAalsmeer blijft bestaan. Dc kwestie van het zandzuigen heeft de aandacht van Gedep. Staten. Op het oogenblik staat nog niets vast; men stelt alleen een onderzoek in naar de plaatsen, waar zand gewonnen kan worden. Zou men inderdaad zand ont trekken aan den bodem der Vinke veensche plassen, dan zouden natuur lijk de eventueele voordeden opgewo gen worden tegen de nadeelen voor de betrokken streek. Goedgekeurd AANLEG RIJNKANAAL Voorstel van Gedeputeerde Staten tot onttrekking aan het openbaar verkeer van gedeelten van wegen in de gemeen ten Houten. Schalkwijk en Wijk bij Duurstede ten behoeve van den aanleg van het AmsterdamRijnkanaal. Goedgekeurd. WIJZIGING REGLEMENTEN A'oorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de reglementen voor de grootwaterschappen Bijleveld en de Meerndijk en Heycon. genaamd de Lan der meerderen uit de buitengemeenten. Aroor hen, die niet in de gelegenheid wa ren zich aan te melden, kan dat nog ga- schieden bij een der commissieleden, nl. dc heeren C. van Ommeren. Langestr. 14, J. Vonk Havik 21 en Postuma, Oude Soesterweg SS. DE HANZE Tn het verslag van de rede van den Eerw. heer Henri de Greeve is een on duidelijkheid in een zin geslopen. Over het beeld van dezen tijd zeide spr. o.a.: het vertrouwen in het mondeling gege ven woord is er niet meer. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienst plicht van de lichting 1939, alsmede voor tijdelijk-ongeschikt-verklaarden van de lichting 1938 voor deze gemeente zitting zal houden te Amersfoort in de open bare lagere school, Lange Beekstraat 3 op Dinsdag 11 Januari 193S, AVoensdag 12. Donderdag 13. Vrijdag 14, Maandag 17, Dinsdag 18, Woensdag 19, Donder dag 20, Vrijdag 21, Maandag 24 en Dins dag 25 Januari a.s. telkens des voor- middags 1.30 uur en AA'oensdag 26 Ja nuari 1938 des voormiddags 9.30 uur. In de zitting op Dinsdag 11 Januari 193S, des voorm. 9.15 uur worden op nieuw gekeurd de personen, die in 1937 tijdelijk ongeschikt zijn verklaard* HIEMSTRA ge Vliet, het heemraadschap De Rivier de Eem, beken en aankl3\e van dien en de 'hoogheemraadschappen De Bun- schoter Veen- en Veldendijk, van den Lekdijk Benedendams en van den IJs- seldam en van den Lekdijk Bovendams. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het bijzonder reglement voor het waterschap De Hooge en Lage Weide. Goedgekeurd. DE PROVINCIALE BEGROOTING Brief van Gedep. Staten, geleidende het ontwerp-begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1938, met daarbij behoorende ontwerp-bcsluiten De heer Hiemstra (S.D.) noemt de financieele positie van de provincie vrij gunstig. Daar komt bij, dat de belas tingdruk geringer dan in andere pro vinciee is Nu staan we niet op ^et standpunt, dat de provincie nu maar met geld moet smij- A ten. maar., het geld niet uit geven is even min de hoogste wijsheid. In de staten van Noord Holland is ge- gezegd, dat de reserves niet be nut mogen wor den. Is dit hier ook het geval, waarom zullen wij dan reserveeren? Dan kunnen wij beter de begrooting in een ruimer jas steken, en de post onvoorzien opvoeren. Met het bedrag van f 300.000 voor verbetering der wegen kan spreker zich niet ver eenigen. Daarvoor kan minder worden gedaan dan verleden jaar, terwijl spre ker juist méér zou willen doen Gedep. Staten willen wachten tot het volgend jaar. maar waarom zal men dit doen? Verwacht men het volgend jaar een ruimer toevloeiing van middelen? •Spreker betwijfelt het. De provincie doet voort6 weinig ter bestrijding van de werkloosheid. Is het aan de Staten verboden in deze iets te doen? Spreker kan zich een beginselbesluit in dit opzicht niet herinneren; trouwens, er zijn verschillende provincies, die be langrijke bedragen besteden, aan de bestrijding der werkloosheid. En waar om zou de provincie Utrecht in een uit zonderingspositie verkeeren? De over heid, ook de provinciale, dient alles in het werk te stellen om de ontzettende gevolgen van de werkloosheid zooveel mogelijk te beperken Het doet spreker leed, bij Gedep. Staten een zekere on aandoenlijkheid te moeten constateeren. Er zou reden zijn. zich afzijdig te hou den. indien de provincie gelijk dit in Zeeland het geval is. aan het plafond zat! Maar daarvan is hier geen sprake. •Spreker zal voorloopig geen voorstel indienen, en eerst eens afwachten den weerklank zijner woorden in deze ver gadering. De 'heer v. d. Brink (V.D.) acht den toestand der financiën bevredigend, ge zien alle omstandigheden. AVaarom ver wachten Ged. Staten in de toekomst een teruggang? Wij mogen aannemen, dat de ergste crisisjaren achter den rug zijn. De belastingopbrengst is inderdaad stijgende, en de begrooting is iluitend gemaakt zonder belasting- verhooging of verlaging der subsidies. Dit al les wijst er op, dat men ten aanzien van de provinciale geld middelen niet ongerust behoeft te zijn. Reden waarom 6preker een pleidooi wil voeren voor een snellere uitvoering van het wegenplan waardoor twee belangen worden ge diend: die van het verkeer, en die van de werkloozen. Spreker dient een voorstel in, om het bedrag voor wegenverbetering te verhoogen van drie tot vier ton, en deze meerdere uitgave in de eer ste plaats ten goede te doen komen aan de wegen in bet Zuidwesten van onze provincie. De Voorzitter maakt bezwaar te gen het tweede gedeelte van het voor stel, waarop de beer v. d. Brink dit gedeelte intrekt. Intusschen wordt het vooretel van den heer v. d. Brink niet onder* v. d. BRINK RUTGERS VAN ROZENBURG steund, zoodat het geen punt van beraadslaging kan uitmaken. De heer Rutgers van Roeen burg (C.H.) waarschuwt tegen al te groot optimisme ten aanzien van de financiën der provincie. De belastingen zijn bier de laatste 10 jaren vrij snel omhoog gegaan, niet door verhooging der uitgaven, maar door verlaging van de opbrengst der belastingen. Wij hebben de laatste jaren geteerd op de stille reserves, de spankracht, die in de be- grootigen aanwezig was. Maar deze spankracht zal nu wel heel wat minder zijn geworden. De politiek van Ged. Staten houdt het juiste midden tus-« schen te groot optimisme en te groot pessimisme. Er wordt door de provincie reeds veel gedaan voor de besjtrijding der werkloosheid: de. uitvoering van het Geldersche Valleikanaal, subsidie ten behoeve van de uitvoering van het ArasterdamRijnkanaal en de Utrechtsche spoorwegwerken vor men met de bedragen voor wegen verbetering meer dan f 800.000. Vooral het Gel dersche Vallei kanaal. waar mee vier ton ge moeid is, is een oraohtig object voor werkver ruiming. Spreker vraagt hoe het staat met de uit voering van dit plan. waardoor ook de welvaart van de betrok ken streek ten zeerste wordt be vorderd. De heer Ploeg (S.D.) brengt de 6Ub- sidieering van het krankzinnigenwezen ter sprake. Spreker meent dat het ge meentelijk aandeel in deze kosten aan merkelijk is verzwaard, en zegt dat de kosten voor de gemeenten dienen te worden bepaald naar de draagkracht dezer gemeenten Hij dient een voorstel in. strek kende om de gemeentebesturen het zelfde bedrag te laten betalen als het vorige jaar. De heer v. d. Va te (S.G.P.) noemt het beleid van Gedep. Staten een zeer voorzichtig beleid. Men kan echter de Provincie niet verwijten, dat ze aan de bestrijding der werkloosheid geen aan dacht heeft besteed. Mevr. AVolthersArnolli (S.D.) houdt een pleidooi voor de electriciteits- voorziening in streken, waar dit thans nog niet het geval is. Juist voor de be woners van deze afgelegen streken is aansluiting op het electrisch net van zeer veel belang. Spreekster pleit voor het beschikbaar stellen van stroom tegen nachtstroomtarief gedurende de middaguren. De heer van Kuy k (A.R.) vraagt of Ged. Staten een rond bedrag kunnen noemen wat het geheele provinciale wegenplan zal kosten. De heer W ij k a m p „Zeven mil- lioen." De voorzitter schorst de vergadering In het Provinciaal Gebouw te Utrecht is hedenmorgen de winterzitting der Prov. Staten onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, voortge zet. De heer van Spanje (Ged. Staten) beantwoordt de bij de algemeene be schouwingen gemaakte opmerkingen. Van veel verschil van meening is niet gebleken. Er is inderdaad een sluitende begrooting en de financieele positie van de provincie kan gunstig genoemd wor den, gezien de huidige tijdsomstandig heden. Gedep. Staten zijn tevreden, dal de normale werkzaamheden op den nor malen voet voortgezet kunnen worden. Men dient echter niet te vergeten, dat rle begrooting sluitend is gemaakt dank zij de overschotten van vorige jaren, waardoor belastingverhooging kon wor den voorkomen. Ook de kapitaaldienst vertoont steeds hoogcr cijfers, maar dank zij de verlaging van het rentetype wordt deze steeds zwaarder drukkende last nog niet gevoeld. \roorts is het niet waarschijnlijk, dat ook in de komende jaren nog op overschotten uit vorige dienstjaren kan worden gerekend. Wal de reserves betreft, daarvan zullen wij zeker gebruik mogen en kunnen ma ken; de heer Hiemstra behoeft daarvoor geen vrees te koesteren. Er is echter geen sprake van het aanwezig zijn van stille reserves. Primair is bij Ged. Staten het slui tend maken der begrooting, maar dat wil niet zeggen, dat de belangen der werkloozen en van de volkswel vaart daardoor op den achtergrond zouden raken. Men kan echter de volkswelvaart nu eenmaal niet be vorderen zonder 'n sluitend budget. Dat er bij Ged. Staten een on aandoenlijkheid bestaat t.a.v. het leed der werk loozen is een be wering, die spr. niet wenscht fe accepteeren. Ge dep. Staten la ten geen gele genheid voorbij gaan om in het belang der min der bedeelden werkzaam te zijn. Voor het soc. dem lid van Gedep. Staten zal de betreffende opmerking van den heer Hiemstra wel niet prettig zijn geweest. Als men drie ton uittrekt voor de uit voering van het wegenplan, dan heeft men in elk geval de zekerheid, dat het gestelde doel kan worden bereikt. Wij zigen de omstandigheden zich ten gun ste, dan zullen Ged. Staten de eersten zijn, om dit bedrag te verhoogen. Dan mag men niet vergeten dat nog groote sommen beschikbaar zijn gesteld voor aanleg van het Geldersche Aralleika- naal. Amsterdam—Rijnkanaal en spoor wegwerken. Er wordt ook alles op gezet, om het op de begrooting uitgetrokken bedrag voor het Valleikanaal inder Van Spanje Wijkamp daad te besteden. Er staan voor 1938 belangrijke onderdeelen op het pro gramma, die vermoedelijk wel de geheele vier ton zullen opeischen. Wat de subsidieering v :n het krank- zinnigenwezen betreft, in het algemeen herinnert spr ker er aan, dat de pro vincie in deze eigenlijk alleen de taak heeft, te zorgen voor voldoende plaats ruimte, terwijl op de gemeenten de zorg voor de financiering rust. De provincie gaat echter verder en in de laatste ja ren worden subsidies aan de gemeenten verstrekt tot zeer hooge bedragen. Er is in de Staten -indrang uitgeoefend dit bedrag te fixeeren, en Ged. Staten heb ben daaraan thans gevolg gegeven, waarbij zij als te fixeeren bedrag heb ben aangenomen het bedrag dat verle den jaar per patiënt werd vergoed. De gemeentebesturen weten nu waar zij aan toe zijn, de basis van de post kan geen verrassingen meer opleveren. De heer Ploeg wil nu voor de gemeenten het aandeel verlagen met 40.per patiënt, hetgeen de provincie 52.000. zou kosten. Dat zou onze begrooting ge heel op losse schroeven zetten, een der gelijk bedrag kan niet gevonden wor den. Eigenlijk is het bedrag van 478. per patiënt wal betreft het gemeentelijk aandeel, al te laag gefixeerd, gezien de stijging van de verpleegkosten geduren de de laatst maanden. Daarom moet spreker aanneming van het voorstel- Ploeg ten sterkste ontraden. Deze post kan en mag niet verder stijgen, wil de provincie niet in haar eigen werk ge handicapt worden. De heer W ij k a m p (Ged. Staten) merkt op, dat het provinciaal wegen plan in totaal circa zeven millioen zal kosten. AVat de Puem bel reft, er is op aangedrongen, met rendabele gedeelten aan te sluiten. De Raad van Toezicht heeft zich reeds met deze zaak bemoeid; onder meer zijn onderhandelingen ge voerd met Langbroek. Bij een dergelijke aansluiting moet een zekere waarborg worden gesteld; de mogelijkheid is ech ter aanwezig, dat met dit systeem wordt gebroken en ook het bedrijf zelf in hot eventueel verlies zal deelnemen. Na tuurlijk zal de groote voorzichtigheid daarbij worden betracht A'erlaging van de bestaande tarieven staat voorts bij de leiding op den voorgrond. In de nieuwe toonkamer van het bedrijf zul len in het algemeen geen toestellen wor den verkocht, met uitzonde ring van toestel len voor 't elec trisch koken en boilers. Dit ge beurt ook in de toonkamer van het Pegus, in volledige over eenstemming met de installa teurs. Er bestaat een uitstekende samenwerking tusschen de Puem en de le veranciers. Er is geen aanleiding om het vastrecht verplicht te stellen. Het aantal vastrechtverbruikers neemt de laatste maanden met 200 per week toe. Een dergelijke vrijwillige toetreding is veel beter dan het stellen van een ver plichting. Toepassing van het nachtstroom tarief gedurende de middaguren is bij de directie van het bedrijf in on derzoek. Atermoedelijk zullen den Raad van toezicht voorstellen dien aangaande bereiken. A'oorts zal in den Raad van toezicht onder het oog worden gezien een even tueels herziening van het vlaktarief in verband ook met de tarieven die thans in Zeist en Amersfoort gelden. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Hiemstra (S.D.) zegt dat zijn fractie het voorstel v. d. Brink om 4 ton voor wegverbetering uit te trekken niet heeft gesteund, om een der recht- sche fracties in de gelegenheid te stel len een dusdanig voorstel in te dienen, dat dan veel meer kans zou hebben om aangenomen te worden. Het stelt spre ker teleur, dat de rechtsche partijen van die gelegenheid gebruik hebben ge maakt. Thans dient spreker het voorstel in, om de post voor wegenverbete ring te verhoogen met 200.000 tot 500 000, welk meerder bedrag uit leeningsgelden geput kan worden. De heer van Kuyk becijfert dat bij een kosten van 7 millioen het provin ciaal wegenplan pas na 23 jaar gereed zal zijn, indien men drie ton per jaar voteert. Maar op die manier is het be gin al weer versleten, wanneer het laat ste gedeelte gereed is. Er moet dus meer geld beschikbaar gesteld worden, maar niet volgens de methode van den heer Hiemstra, want daardoor zou de schuldenlast der pro vincie torenhoog stugen. De heer Hiemstra: „Hoe wilt u het dan doen?" De heer van Kuyk meent dat er een tusschenweg is, door putting uit de re serves. Er wordt voorgesteld 57.000.— naar de reserve te brengen maar lie ver zou spreker dat bedrag naar on voorzien willen brengen, waarna Gede puteerde Staten in het voorjaar het we- j genplan nog eens kunnen bezien. In rle 7omerzitting van 1938 zouden de Prov. Staten dan eventueel het bedrag voor het wegenplan te besteden, kunnen ver hoogen. Hierdoor wordt de kapitaaldienst niet verzwaard, en de uitvoering van het wegenplan versneld. De heer v. d. Brink zegt gisteren perplex te hebben gestaan, toen zijn voorstel niet werd ondersteund. De in druk in de vergadering zoowel als naar de buitenwereld is zeer eigenaardig ge weest. Thans heeft de heer Hiemstra een verklaring afgelegd, waardoor de zaak wat duidelijker is geworden. Spre ker heeft nimmer de bedoeling gehad, van deze zaak een politiek fortuintje te maken, en ook hij had gaarne ge zien, dat van rechtsche zijde een voor stel zou zijn ingediend. Het gaat hier niet om personen, maar om de zaak. Het voorstel Hiemstra gaat spreker ech ter te ver en daarom zal hij het niet steunen. Opnieuw dient spreker thans zijn voorstel in om de post voor het we genplan met 100.090.te verhoo gen, welk voorstel thans voldoende wordt ondersteund. De Voorzitter schorst de verga dering tot des middags half 2.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6