Minister Goseling over het Joden-vraagstuk „DE VLOED KOMT OP" Gijzeling met 12 dagen verlengd Strevend naar een nieuwe wereldorde Serum tegen V accinatie-kwestie aan de orde W ater staats-debatten s •^cA\o-o*vv^U)l^ - S«ci.ev\,- De afschaffing der capitulaties in Egypte „Een ieder beginne bij zichzelf" mond- en klauwzeer Radio-programma's 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMEk Minister van Economische Zaken beantwoordt de opmerkingen der Kamerafdeelingen inzake het Landbouwcrisisfonds 's-GRAVENHAGE, 14 December. De heer Kersten (Staatk. Ger) zegt bij het voortgezette naturali6atiedebat ook geen voorstander van zulk een massa-import te zijn als nu voorge steld, hoewel spr. het uit den aard der zaak het niet eens is met de nat. so cialistische woorden van zooeven. De minister van justitie, de heer Go seling, heeft bezwaar er tegen, meer personen dan thans in één ont werp samen te vatten Spr. wil het echter overwegen Wat het aantal aanvragers van Jood- sche afkomst betreft, verschil van ras maakt onze wet niet Er is geen reden, de Joodsche hevolkingsgroeps afzonder lijk te classificeeren. Wat het Jodenvraagstuk in het algemeen betreft, dit kabinet 6treeft naar versteviging van de positief- christelijke beginselen des volks. Dit houdt in, zich verre te houden van alles dat leidt tot discrimina tie van een bepaalde bevolkings groep Wij gelooven in den Verlos ser, geboren uit een Joodsche moe der. Vooral in dezen tijd voor Kerst mis verwijst spr. de Nat. Soc. spre kers naar de drie preken van Kar dinaal Faulhaher (applaus). Het eerste der naturalisatie-ontwer pen wordt aangenomen niet 83 tegen 6 stemmen (tecen de Staatk Ger. en de N.S.B.). De overisre naturalisatie-ontwerpen worden aangenomen zonder hoofde lijke stemming. Het vaccinatievraagstuk Aan de orde is het wetsontwerp tot [verlenging van den geldigheidsduui .van tijdelijke bepalingen betreffende de accinatle. Mevr. de V r i e sB ruins (S.D.) acht een commissie, als door de regee- ïng voorgesteld, overbodig. Spr. wijst p het gevaar van het niet-gevaccineerd ïjn van zoovele kinderen; het gevaar er vaccinatie acht spr. gering. Hei etsontwerp wil de vrijstelling dei accinatie met. twee jaar verlengen, wat pr. afkeurt. De sociale toestand van ons volk i6 slecht; een pokkenepidemie ou een groot gevaar beteekenen. De heer Terpstra (A.R.) raadt ieder aan, kennis te nemen van het Werk van Dr. Schuurmans Stekhoven over de vaccinatie. Een groote groep van medici is tegen vaccinatie-dwnng Spr. zal gaarne voor het wetsontwerp stemmen. Een veelzijdige staatscommis sie juicht spr. toe. De heer dr Vos (Lib.) geeft de voor keur aan vrijwillige vaccinatie boven dwang. Een verlenging van den ter mijn niet twee jaar acht spr. echter wel wat lang. Hoe verschillend er over de quaestie gedacht wordt, blijkt wel uit het feit dat in deze Kamer twee deskundigen verschillend oordeelen Boven twee jaar is er bij vaccinatie ge vaar voor complicaties; alleen beneden !het jaar is vaccinatie gevaarloos Spr. verzet zich ten deze tegen dwang. De minister kan uiterlijk met één jaar vol staan. De heer Kersten (Staatk. Ger.) zul zijn principieele bezwaren tegen vacci- natiedwang uiteen Het bewijs is ook geleverd dat de vaccinatie niet gevaar loos is en dat een groot deel van het Nederlandsche volk er tegen is. De heer Oud (V.D.) zegt dat er ten 'deze niets meer te onderzoeken valt. Het wachten is op een beslissing van de regeering. De minister doet beter, nu den knoop door te hakken. Het ver wondert spr. dat de minister nu weer twee jaren de moeilijkheid wil ontwij ken. Deze minister durft toch wel vraagstukken aan. Een half jaar ver lenging voor een commissie is voldoen de. De minister van Sociale Zaken, de heer R o m m e. verklaart dat het be noemen van een commissie niet betee- kent. voor het vraagstuk uit den weg te gaan, maar juist, het aan te pak ken. Deze reeeerinor heeft met de ge beurtenissen der laatste jaren rekening te houden. Het vraagstuk heeft verschillende kanten, medische, hygiënische, politie ke. legislatieve. Die alle moeten door een staatscommissie in onderling ver band worden bekeken. Spr. zal den groei van dit onderzoek nauwlettend volgen. De opschorting met twee jaar is te beschouwen als een uiterste ter mijn, hoewel spr niet kan voorspellen, hoeveel tijd de spoedig in te stellen staatscommissie zal noodig hebhen. Spr. zal op de meest mogelijke snelheid aandringen. Doch eenvoudig is het vraagstuk niet. Kan spr. binnen het laar rnet deze zaak bij de Kamer terug komen, dan zal het niet langer duren Mevr. de V r i e sB ruins (S D.) repliceert In dit geval zou spr. den mi nister willen in overweging geven, de yet met één jaar te verlengen. Snr. dient een amendement in om de wet niet tot 1940 maar tot 1939 te verlen gen. pe m 1 n i s t e r ontraadt dit. We moe- de commissie niet aan zulk een ter mijn binden; ze zou dan binnen drie T d.r|f!en klaar moeten zijn. Dit zou flinkheden geven zelfs voor de sa- meostell,ng der commissie. 1^"^ aro en dement wordt verwor- ?en met 49 tegen 30 stemmen ;V00r de Soc. Dem., Lib., Vrijz. em-. de Comm. en de Staatk, Ger.). Het wetsontwerp wordt z.h^t. aange nomen. De Cité Universitaire Een supplctoire begrooting 1937 voor onderwijs bracht de heeren Mol Ier (R.K.) en Kersten (S.G.) op het oorlogs pad en wel tegen een post van 200.000 gulden ten behoeve van den bouw van een studententehuis in de Cité Univer sitaire te Parijs. Over de begrootings post moest worden gestemd. Niet 54 te gen 19 stemmen kwam zij er door. Voortgezet onderwijs debat Als punt 85 van de agenda dit hooge cijfer werd door de naturalisatie ontwerpen veroorzaakt keer de Ka mer terug tot de begrooting van „On derwijs". Bijna twee uur werd over het hoocer onderwijs gesproken, waarbij de heer Oud (V.D.). een parlementairen wind deed opsteken door van den mi nister een verklaring te vragen omtrent zijn principieel standpunt over een fi- nancieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder hooger onderwijs. Aan het debat hierover ontleenen wij het vol gende- De heer Oud maakt bedenking te gen de passage in de Memorie van Ant woord. waarin de minister gelijkstel ling van het hijzonder met het open baar hooger onderwijs zegt niet te wil len bespreken, daar het geld er niet voor aanwezig Is. En als het geld aan wezig zou zijn? Zou de mtnister dan wel deze zaak willen overwegen? Spr zou ernstig willen waarschuwen tegen het gaan op dien weg. Alhoewel prin cipieel de gelijkstelling van het lager onderwijs billijkend, acht hij het niet verstandig, dat voor het bijzonder on derwijs door de belanghebbenden in hut geheel niets extra's wordt bijgedra gen. In beginsen wenscht spr geen staatssubsidie voor instellingen van bijzonder hooger onderwijs. De univer siteit immers bij een open markt, waar alle fruit te koop is en waar de studen ten alles van hun gading kunnen kie zen Daarom moet spr. subsidie aan in stellingen van bijzonder hooger onder wijs afkeuren Daarom ook heeft spr indertijd tegen het subsidie aan de Til burgsche handclshoogeschool gepleit. Het antwoord van den minister is dan ook gevaarlijk. De minister had d» gelijkstelling van het bijzonder hooger onderwijs principieel moeten afwijzen. De heer Kersten (S.G.) noemt he' bezwaarlijk den loop der studenten te stuiten door een psychotechnisch on derzoek. Het verminderen van beurzen :s niet gewenscht. Het verheugt spr dat de minister de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder hooger on derwijs afwijst, en hij kan zich aan sluiten bij de kern van het betoog van den heer Oud. Aan Rome mag niet meer geofferd worden dan reeds ge schiedt en de vruchten der Vrij^ Uni versiteit zijn niet bemoedigend. De heer Zij 1st ra (A.R.) noemt het woord „gelijkstelling" van openbaar en bijzonder hooger onderwijs een al te groot woord, daar wij nog lang niet zoover zijn. Spr. vindt het niet juist het vraagstuk op de wijze, als de heer Oud heeft gedaan, ter sprake te bren gen De heer Oud heeft zich beroepen op de objectieve wetenschap. Niemand ge looft meer aan wetenschap zonder voor onderstelling. Wetenschap alleen aan den staat toe te vertrouwen is geen be trouwbaar systeem gebleken voor de objectiviteit: zie Duitschland. De heer M o 11 e r (R.K.) heeft met verwondering gehoord, dat de heer Oud heeft gesproken van „wetenschap, ge houden aan een dogma". De katholie ke wetenschap gaat uit van weten schappelijke beginselen, doch wachi zich voor valsche conclusies door de wetenschappelijke conclusies te toetsen aan de openbaring. Heeft de weten schap ooit de materieele inhoud van de katholieke leer trachten te ontzenu wen? Wat de beeldspraak van den heer Oud betreft: kan de student het fruit vrij kiezen? Het is steeds bepaald fruit en hij kan het niet keuren. Zoo wel de keus als het oordeel is beperkt, De heer W ij n k o o p (Comm.) zegt, dat de wetenschap weder vrij is gewor den sinds het katholicisme het niet meer beheerscht. Het dialectische marxisme is een voorbeeld van objectieve wetenschap De minister, de heer Slotemaker de Bruine vraagt zijn reden Woens dag te mogen aanvangen. De vergadering wordt geschorst tot des avonds half negen. AVONDVERGADERING In de avondvergadering is het hoofd stuk Waterstaat aan de orde geweest. Aan het antwoord van den minister van waterstaat, den heer Van Buu- ren, op verschillendo der gemaakts opmerkingen ontleenen wij het volgen de- De minister zal al zijn aandacht ge ven aan de verkeersveiligheid Dit strekt zich ook uit tot de lintbebou wing, welke ook spr.'s volle aandacht heeft. Spr. is eveneons voor een streng optreden tegen autobestuurders die misbruik maken van alcohol. Intus- schen is in dit verband reeds in 120 gevallen dit jaar het rijbewijs afgeno men Spr. zal bevorderen dat het toezicht op het wegverkeer zoo intensief moge lijk is. De rijksveldwacht en mare chaussee hebben al 29 auto's en 26 mo toren voor permanent toezicht op den weg. Ook de gemeentepolitie heeft veelal scherp toezicht. Spr. is bereid, met zijn ambtgenoot van justitie te onderzoeken of verder kan worden gegaan in de richting van een speciale verkeerspoli tie. Zooveel mogelijk zal spr. alle in stanties ten deze samenbrengen. De be langen van de voetgangers zullen door spr niet uit het «oog verloren worden Het dichthouden van sluizen op Zon dag is ook door spr.'s ambtsvoorganger onderzocht In verschillende gevallen ie reeds tot zoodanige sluiting overgegaan Spr. zal deze kwestie verder nagaan. Wat het centrale baggerbedrijf be treft, dit is een organisatie van parti culieren die ten deze vrij zijn. Het ligt niet op den weg van den staat, in te grijpen, tenzij algemeene belangen daardoor geschaad worden. Men ver- gete overigens niet, dat alle aanemings- prijzen gestegen zijn. Toespitsing zou in het belang van de schatkist tot regee- ringsmaat'regelen leiden. Spr. heeft tot nu toe aan het middel van buitenland- sche mededinging niet behoeven te denken, dat echter in bepaalde geval len een doeltreffende maatregel kan zijn. Bij de artikelen werden og door ver schillende afgevaardigden plaatselijke belangen ter sprake gebracht. Vervolgens zijn nog discussies ge voerd over het staatsmijnbedrijf. De heer S c h i 11 h u i s (V.D.) be treurde, dat de regeering zich niet ern stiger bezighoudt met de saneering van den kolenhandel. Het algemeen belang behoorde bij haar op den voorgron to «taan. met name t.a.v. de huisbrand. De kolenconventie tracht aan handela ren en leveranciers haar wil op te leg gen. Zelf nepmt ze geen verplichtingen op zich, doch legt wel anderen ver plichtingen op. Spr. betoogt dat ingrij pen der regeering wel degelijk moge lijk is. Dok de heer Drop (S.D.) betoogde dat de kolenhandel noodig moet gesa neerd worden. Het beleid der regeering is ten deze onvoldoende geweest. De heer Van D ij k e n (A.R.) zect dat de regeering t.a.v. de saneering van don kolenhandel te kort is geschoten. Er is van de controle, welke 's minis ters ambtsvoorganger zich voor oogon stelde, niet veel terecht gekomen De handelaars en importeurs zijn met han den en voeten gebonden aan de kolen- conventie. Spr. ontkent dat er voor do regeering geen reden zou zijn tot in grijpen, znoals de mem. van antwoord doet denken. Vindt de minister de regeling een voorbeeld van goede ordening? De minister van waterstaat, de heer Van Bu uren heeft met genoegen ge hoord, hoezeer men instemde niet het bij de staatsmijnen gevoerd beleid. Bij de regeering is het vraagstuk der ontginning van de Peel in na dere studie genomen. Het is te voorzien, dat daarvoor alleen groo te mijnen in aanmerking kunnen komen, en het gaat om groote ka pitalen. Spr. is de zaak grondig gaan hestudeeren. Voor de naaste toekomst is er ruim voldoende voorraad kolen in Limburg. De ze kere voorraad is stellig nog 500 millioen ton. Bij de buitengewone omstandigheden van thans mag men zich bovendien niet instellen op een zeer groote pro ductie. Er is vooralsnog geen aanlei ding om nieuwe kolenmijnen te ope nen. Wegens den grooten tijd, gelegen tusschen onderzoek en exploitatie, is niettemin met de onderzoekings-borin- gen ernstig begonnen. Geologisch mijn bouwkundige onderzoekingen moeten worden gedaan, economische mogelijk heden, streekplannen enz. moeten wor den nagegaan en getoetst. Met de Sfa- ten-Generaal zal het noodige overleg omtrent de exploitatie worden gevoerd Wat de arbeidsverhoudingen aan gaat, de loonen zijn op een redelijk peil teruggebracht. Spr. wil niet zeggen dat de invaliditeitspensioenen aan alle wenschen tegemoet komen, maar nier. make ook eens verschillen met vorige geslachten van mijnwerkers. Er is trou wens voor 15 maanden een toeslag van 15% verleend. Spr. hoopt, dat de toe standen later bestendiging mogelijk maken. Spr. wacht met belangstelling af. wat de internationale conferentie ten aanzien van de 40-urige werkweek zal brengen. Instelling van hedrijfsraden Is op tegenwerking van het particulier bedrijf afgestuit. Spr. is bereid, het vor men van bedrijfsraden hier te bevorde ren. De saneering van den handel in huis brandkolen is geschied in overleg met den minister van Economische Zaken Ze dateert uit den slechten tijd van het mijnbedrijf, en is bedoeld allereerst voor de kolenmijnen. De kolenconven tie wil o.m. een geregelde verhouding bewaren tusschen koopers en verkoo- pers. Men schrijft haar dictatoriale da den toe, doch dat belanghebbenden ern stig worden geschaad, is nergens naai voren gekomen. Eerst dan is het tijd stip gekomen voor de regeering om in te grijpen. Er zijn ook geen termen voo'" onverbindend-verklaring ten deze Het begrootingshoofdstuk wordt zon der h.st. aangenomen, evenals de be grooting der staatsmijnen voor 1938. De vergadering wordt te 2.40 uur ver daagd tot des middags één uur. Waarom de heer Hansen niet in cassatie is gegaan tegen de beslissing van het Haagsche Ilof 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. Bij beschikking van de recht bank van heden is dc gijzeling van den heer C. L. Hansen, redacteur van het Vaderland, met 12 dagen verlengd. Naar wij vernemen is een van de over wegingen, waarom besloten is niet in cassatie te gaan van de beslissing van bet Haagsche Gerechtshof, waarbij de gijzeling van den journalist C. L. Han sen is gehandhaafd, dat op deze wij zo in hoogste instantie zou worden uitge maakt. of een journalist zich op ver- schooningörecht kan beroepen. Dit leek niet wcnscheliik. omdat de gobccle pro cedure in raadkamer en niet in het openbaar verloopt, zoodat do gelegen heid ontbreekt getuigen en deskundigen te hooren. en aldus de kwestie op liree- de basis te beschouwen. EERSTE KAMER Mr. van Vessem ontwikkelt bezwaren, die door Minister Colijn worden weerlegd 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. In den aan vang der vergadering der Eerste Kamer van hedenavond te half negen is nir. W. de Rijke (N.S.B.) als lid geinstal leerd. Aan de orde is het wetsontwerp goed keuring van het 8 Mei 1937 te Montreux gesloten verdrag betreffende de afschaf fing van de capitulaties in Egypte. Mr. van Vessem (N.S.B.) noemt het wetsontwerp van het begin van hot einde eener positie, welke Nederland sinds jaren in het nabije Oosten heeft ingenomen. De Nederlandsche staat zal niet langer aanspraak kunnen maken op eenlgermate Nederlandsche recht spraak van zijn onderdanen in Egypte. Vanwaar dit einde? De zelfstandigheid van Egypte kan niet de eenige reden zijn. Spr. is niet overtuigd, dat onze onderdanen in Egypte niet naar Oosfer- sche beginselen zullen worden berecht. Als een der verdragsluitende partijen wordt in het verdrag genoemd de ko ning van Italië en keizer van Abessy- nië. Deze titel zegt toch meer dan de titel „vorst van Geleen". Ook de niet- Italiaansche onderdanen van den keizer van Ethiopië zullen onder de werking van bet verdrag vallen. In dit verband heeft spr. de wenschelijwheid gevoeld, dat H. M de Koningin den titel draagt van keizerin van Indië, daar de koning van Engeland zich ook al keizer van Indië noemt. Do minister van Algemeene Zaken, de heer Colijn, erkent, dat de Neder- Nieuwe publicatie van de Oxford Groep, die in negen talen verschijnt DE Oxford-groep gaat ervan uit, dat de wereld alleen veranderd kan worden alt-- de verhouding tus schen de menschen onderling, in bedrijf en gezin, verandert en dat zal alleen weer mogelijk zijn als ieder mensch persoonlijk verandert, d. w. z. als hij bereid is de absolute eischen van God. zooals die in de Bergrede gegeven zijn. te aanvaarden. Deze eischen zijn: abso lute reinheid, absolute onzelfzuchtig heid, absolute eerlijkheid en absolute De vloed komt op Jonge men schen die door de Groep geleerd heb ben Gods leiding te aanvaarden liefde. Vrijwel ieder zal er van over tuigd zijn, wij kunnen ons althans niet voorstellen, dat er iemand zal zijn, die het tegenspreekt dat dit inder daad de eenige grondslagen zijn, waar op een nieuwe maatschappij te grond vesten is. Men is echter geneigd om te" verwachten en te verlangen, dat de ver andering bij een ander zal en nioet beginnen. De Oxford-groep daarentegen is ervan overtuigd, dat ieder mensch bij zichzelf het begin moet zoeken. Wat er op deze wijze te bereiken valt en bereikt is blijkt uit de vele „getuigenis sen", die gegeven worden door men schen, wier leven volgens hun eigen mededeelingen door aanraking met de Groep totaal veranderd is. Tijdens en ter gelegenheid van de groote natio nale bijeenkomst, met de Pinksterdagen te Utrecht gehouden, hebben wij in een aantal vraaggesprekken een uiteen zetting gegeven van de wijze, waarop de vertegenwoordigers van verschillen de groepen in de maatschappij en het bedrijfsleven zich de doorwerking van deze beginselen denken. De nationale bijeenkomst te Utrecht werd beschouwd als de stapelloop van het Nieuwe Nederland. Sedert die da gen is het werk in kleine groepen en van man tot man, het voornaamste deel van den arbeid, intensief voortgezet. Thans heeft men een nieuw propa- ganda-middel te baat genomen In ne gen talen verscheen een 50 bladzijden groote publicatie in photo-gravure. De oplage van deze verschillende uitgaven beloopt tezamen meer dan een millioen, die in Nederland 100.000 exemplaren. In vele foto's is in dit boekwerk een duidelijk overzicht gegeven van den groei van de Oxford-beweging en van de boodschap, die zij brengt. In wat voor een wereld komt deze boodschap tot de menschen? In een samenleving, die aan vrij wel alle kanten op een fiasco is uitgeloopen. De normale betrekkin gen in het bedrijfsleven zijn helaas maar al te vaak ver te zoeken. Stakin gen vertroebelen de atmosfeer en werk loosheid teistert zoowel het oudere als het jongere geslacht, zij werkt demorali- seerend en ontwrichtend. Tegenover de ze ellende staat de overtuiging van de Groep, dat God een plan heeft voor iederen man en voor iedere vrouw. In het leven der volken is de toestand niet veel beter, ja nog veel slechter, om dat de demonische krachten nog veel meer destructief werken en de gevol gen nog dieper grijpen en ontzettender zijn. Overal ontwaart men een onrust barende oorlogstoerusting en op ver schillende plaatsen in de wereld is het reeds tot een catastrofale botsing geko men. In huiveringwekkende foto's toont deze publicatie hoe in deze wereld zelf zucht. vooroordeel, angst, hoogmoed en haat, dood en verderf zaaien. De men schen hebben gepoogd langs mensche- lijken weg een oplossing te vinden, maar een suggestieve foto van een ver laten congreszaal duidt er op, dat men schenwijsheid heeft gefaald. De Groep gelooft echter, dat God een plan heeft voor deze wereld en zij. die willen le ven volgens de maatstaf van het Evan gelie en volgens de wijze die de groep aanvaard heeft willen in den Stillen Tijd luisteren naar wat God te zeggen heeft en wat God van ieder persoonlijk verlangt. Er is een nieuw getij aan 't komen van ouderen en jongeren, die samen willen bouwen aan een nieuwe wereld. Dat is de vloed die opkomt. Van de verschillende landen waar de Groep werkt zijn er foto's van bijeenkomsten en van personen en groepen die hun leven onder Gods leiding hebben ge steld. Deze afdeeling wordt besloten met twee pagina's foto'6 van de nationale bijeenkomsten te Utrecht. Voerde de eerste helft van dit boek naar vele landen van de wereld, het tweede deel brengt den lezer naar alle boeken van onze samenleving en toont hem den gang van een Christelijke re volutie in het maatschnppeluk leven Want dat wil de Groep zijn. Zij beoogt een totale omwenteling te brengen in het leven van een ieder het Krtiis van Christus moet de wereld herschep pen. De foto's toonen ons o.m. het werk van de Groep in de industrie, den land bouw en het gezin. Dit geschrift bevat vele uitspraken van vooraanstaande persoonlijkheden, maar ook van eenvoudige lieden Ver schillende staatslieden gaven een bood schap voor deze internationale uitga ven. Onder hen bevindt zich ook dr. A. N. Patijn. minister van buitenland- sche zaken. De Nederlandsche uitgave onder den titel „De vloed komt op" verscheen bij Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotter dam. Zij bevat vele prachtige foto's en knappe montages in fraaie uitvoering. De verspreiding van dit oriënteerend geschrift als Kersthood6chap in vele duizenden exemplaren Is reeds verze kerd. In 'n bijeenkomst. Maandagmiddag on der leiding van Herman Saïomonson in hotel De Twee Steden in Den Haag go- houden, zijn de eerste exemplaren aan vertegenwoordigars van de Nederland sche Dagbladpers aangeboden. Eenige landgenooten, die' in de Groep werken, hebben deze gelegenheid aangegrepen om aan de hand van deze uitgave iets te vertellen van hun ervaringen in de Ox ford Groep. H?t waren o.m. mevrouw Van BeuningenFentener van Vlissin- gen, mr. A. K. C. de Rramv uit Den Haag. prof. Dorgelo uit Delft en mr. Dor- liout Mees, rechter te Utrecht. Ook eeni ge buitenlanders voerden het woord. De vloed komt op moge hij mede werken in deze wereld het onrecht en de haat weg te wisschen, opdat het ge slacht. dat komt. een nieuwe wereld orde vin de. Dr. P. H. Ritter Jr. zal Zondagmiddag om 2 uur in het boekenhalfuurtje voor de A.Y.R.O. over deze uitgave spreken. Officieele medcdeeling van Zuid-Amerikaanschen minister van landbouw QUITO, (Ecuador), 14 Dec. (Havas). De minister van landbouw heeft officieel aan de academies van weten schappen van Frankrijk, Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten medege deeld, dat een serum is uitge vonden, waardoor vee voor den tijd van een jaar onvat baar wordt voor mond- cn klauwzeer. anders in Egypte niet meer in het genot van eigen rechtspraak zullen zijn. De heer van Vessem is echter in gebreke gebleven aan Ie toonen, dat het moderne Egypte niet tot modprne rechtspleging in staat is. Do titulatuur van den Koning van Engeland is niet verontrustend, daar ieder weet dat „India" iets anders is dan Ncderlandsch-Indië. Aangezien revisie altijd mogelijk blijft, behoeft men zich over de rechts zekerheid niet ongerust te maken. De kleine mogendheden hebben overigens de algemeene gedragslijn der andero staten te volgon. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot naturalisatie van P. A. Fretz en 20 anderen merkt de heer van Citters (A.R.) op. dat de Staten-Generaal door de regeering slechts uiterst sober wordt ingelicht omtrent de gronden voor na turalisatie. Do minister van Justitie, dc heer Goseling meent, dat als een Kamer lid tot in uiterste consequentie de ver antwoordelijkheid van een naturalisa tie op zich voelt drukken, geen enkele toelichting zoo goed is nis de volledige dossiers, die ter griffie worden gedepo neerd. De Kanipr kan echter eenigszins op het vooronderzoek, waarbij vele aan vragen worden geweigerd, vertrouwen. Spr wil gaarne gegevens verstrekken omtrent samenstelling gezin, gods dienst, enz Dan heeft de lant«te vermel ding weinig hetockcnis. Dc naturalisa ties wljziger slechts weinig het alge meene beeld der bevolking. Iïef wetsontwerp wordt aangenomen. Zonder hespreking worden een aantal kleinere wetsontwerpen aangenomen. DONDERDAG 16 DECEMBER. HILVERSUM I. 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.muziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram.muziek .11.30 Gods dienstig 'halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Orkcst en Gram.-platcn. 2.00 Ilandwcrkcur- sus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoon- muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor dc jeugd. 5.15 Solistenconcert en Gram.- platcn. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berich ten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Ge varieerd programma m. m. v. sprekers*, so listen, Mannenkoor cn het NCRV-Orkest. (Om 10.00 Berichten ANP.). 10.45 Gym nastiekles. 11.0012.00 Gram.-muziek. Hier na: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.-muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.-muziek. 10.30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Declamatie. 12.30 Gram.- muziek. 1.30 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordrnchl. 3.00 Knlples, 3.45 Gram.-muziek. 4.000 Voor zieken en thuis- zittcndcn. 4.30 Gram.-muziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-Orkest. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO- Dansorkest. 7.30 Engelscho les. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertge- 'oouw-Orkcst en solisten. In de pauze: Re portage 10.45 Gram.-muziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.40 12.00 Gram.-muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Populair concert. 11.50 Gram.-mu ziek. 12.35 Trocadero-Cincma-Orkest. 1.20 Gram.-muziek. 2.05 BBC-Variété-orkest en solist. 3.10 „Cape Town Miracles", causerie. 3.25 Gram.-muziek. 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.30 Joe Loss en z'un Band. H.20 Berichten. 6.40 „It occurs to me causerie. 7.00 BBC- Schotsch Orkest. 7.50 Reportage. 8.10 Ge varieerd programma. 9.00 Actueclc causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Lichte muziek. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Cembalovoordracht. 11.00 Causerie over Dante. 11.20 Maurice Winnick en zjjn Band. 11.50—12.20 Dansmu ziek (Gr.-pL). KADIO-PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10 cn 10.40 Gram.-muziek. 12.40 Cantrelle-Orkest cn Zangvoordracht. 3.05 Zang. 3.20 Viola-voordracht. 120 Zang. 4.35 en 5.20 Radiotooneel. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Nationaal Orkest en solisten. 10.50 11.05 Gram.-muziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Dresdensch Orkest. 7.50 Omroepklein- orkest. 8.50 Zang en piano. 9.20 Volkslicde- renconcert. 11.20 NSDAP-Orkcst. 1.35 Om roeporkest. 3.20 Omroep-Amusemcntsorkest. 5.30 Collegium Musicum van de Universiteit. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest, -koor, volkskoor, kinderkoor en solisten. 10.1011.20 Balalaika-Orkest en Stuttgartur Volksmusik. BRUSSEL. 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Zang. I.00 Omroepkleinorkest. 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.-muziek. 5.20 Omroepkleinorkest. 6.50 Gram.-muziek. 8.20 Onirocpdansorkest en Omroepsalonorkcst. 10.30—11.20 Gram.-mu ziek. 484 M.: 12.20 Gram.-muziek. 12.50 Omroep orkest. 1.00 Gram.-mpziek. 1.30 Omroepor kest. 1.502.20 Gram.-muziek. 5.20 Cello- voordracht. 5.40, 6.35 en 7.35 Gram.-muziak. 8.20 Omroeporkest en soliste. 10.3011.20 Ebbecke-Trio en soliste. DEUTSCHLANDSEXDER. 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest. 8.20 Berichten. 8.35 Vervolg concert. 9.20 Berichten. 9.50 Alt viool en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20 II.20 Barnabas von Geczy's orkest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7