Nieuwe aanval op de openbare leeszaal „MAISON BEERS" HET HELSCH COMPLOT Godslasterlijke lectuur? Kostganger lost doodelijk schot op zijn hospita PROV. STATEN Voorstel-van Bochove tot schrapping van subsidie verworpen met 23 tegen 9 stemmen Prov. begrooting aangenomen Dochter des huizes wordt door een schot aan den hals licht gewond Uwhaariseenkostbaarbezit Baarn's begrooting Radio programma s fUROL Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 De heer van Geelkerken: Ergerlijke volks vergiftiging (Vervolg Woensdagavondblacl) De heer Ploeg verdedigt in twee den termijn zijn voorstel inzake verla ging van het aandeel der gemeenten in de kosten van krankzinnigenverple ging. De heer van Spanje bestrijdt het voorstel-Hiemstra. Ged. Staten zouden het wegenplan liefst zoo snel mogelijk uitvoeren maar men moet altijd weer rekening houden met den toestand der financiën. Het voorstel-van Kuyk valt ons wel wat onverwacht op het dak Het opent een geheel nieuw gezichts punt, waarover de vergadering zich niet heeft kunnen beraden Aanneming van dit voorstel moet spreker ontraden, en ook kant hij zich tegen het voorstel- v. d. Brink. De voorzitter merkt nog op dat de provincie bezit: een wegenreserve van 5ton, een belastingreserve van 3 ton en een helastingcapaciteit Verder gaan de bezittingen van de provincie niet. Nu is de belastingcapaciteit niet zeer elastisch want verhooging is in dezen tijd niet geraden Op de 5V$ ton voor de wegen moet men zich ook niet blindstaren, gezien het bedrag van f millioen, dat in totaal moet worden uitgegeven ten behoeve van de wegen Bij een dergeJijk bedrag zou men toch eigenlijk over een reserve van 10% moeten beschikken. Voor stabilisatie der belastingheffing ten slotte is de be lastingreserve hoog noodig. De post on voorzien bedraagt f 81.000; bij inwilli ging van de in deze vergadering geuite wenschen schiet er nauwelijks 7000.— over, en dat is geen bedrag voor dp post onvoorzien, waar ons bovendien nog verschillende adressen inzake sub sidie hebben bereikt. Waarom in deze vergadering steeds weer debatten over drie, vier of vijf ton voor wegen verbetering? Als het financieel en technisch mo gelijk is, zullen Gedep. Staten ze ker met de vierde ton komen, ge lijk in het verleden ook is gebeurd. De heer Hi ernst ra hoopt, dat de voorzitter in de toekomst beschouwin gen als thans gehouden, niet meer aan het eind der tweede instantie zal uit spreken, nu debat niet meer mogelijk is. De voorzitter zegt, dat pas in tweede instantie de sprekers duidelijk hebben uiteengezet hoe zij hun voor stellen zullen financieren. De heer van Kuyk trekt zijn voor stel in. De heer v. d. Brink doet desgelijks. Artikelsgewijze behan deling Bij de artikelsgewijze behandeling brengt de heer Spiekerman (R K.) den toestand van de Eem ter sprake Spreker hoopt dat met de geuite klach ten rekening zal worden gehouden. De heer W ij k a m p zegt dit toe Overwogen wordt wat aan de Eèm moet worden gedaan, in het bijzonder wat de beschoeiing betreft. Bij de desbetreffende post wordt het voorstel-Ploeg inzake verlaging van het VAN BOCHOVE aandeel der gemeenten in de kosten der krankzinnigenverpleging verwor pen met 24 tegen 8 stemmen. De leeszaal De heer van Bochove (SG.P.l vraagt of Ged. Staten er van over tuigd zijn, dat in de openbare eeszalen moreel schadelijke en •ropagandis- :.ische lectuur wordt geweerd. Er is inderdaad controle op de leeszalen, maar de commissio laat boeken toe, welke spreker zonder twijfel moreel schade lijk acht Vrij groot is het aan tal boeken, waarin Gods naam gelas terd wordt. Een boek als „Het wordend huwelijk" van de Wibauts noemt spre ker moreel schadelijk. Spreker wil er nog meer noemen De voorzitter: „Vóór u verder gaat, wilt u misschien zich wat beper ken in het noemen van titels. Uw be toog verschijnt in de dagbladen, en zou wellicht een avorechtsche strekking kunnen hebben." De heer van Bochove noemt ver der nog van A. M. de Jong „De verdool de" Spreker acht het zijn taak, te hel pen weren en verbieden het lasteren en hoonen van Gods naam. In het gebed bij den aanvane van elke zitting wordt Gods Geest over de hesluiten der ver gadering afgpsmeekt. Welnu, wij han delen in Zijn Geest, indien wij dezen post van subsidieering der openbare Ipeszalen van de hegrootii g afvoeren. De heer v. d. Ilengel wijst er op. dat de Katholieken om moeilijkheden als deze te vermijden, een eigen leeszaal stichten. De heer Altenburg: „En daarom «temmen jullie voor dezen post!" De hoer van T u y 11 heeft respect voor het eerlijk betoog van den heer van Bochove. Spreker acht zich niet verantwoord, indien aan het aanwezig zijn van Godslasterlijke boeken in de leeszaal niet een einde zou worden ge maakt. Het overheidsgeld is er niet voor. de jongeren te voorzien van boe- kén, die hun zedelijk peil omlaag zou den halen. Ook hier dient met de zwak- sten rekenin tg worden gehouden. Al hebben de ouders ten deze een plicht, dat ontheft de overheid niet van de taak, te zorgen dat geen vergift wordt verspreid. Natuurlijk moet men nu niet zeg gen: schaf de leeszalen af. Dan zou den wij het kind met het wasch- water weggooien. Maarer is MEBIUS heel wat waschwater, en dat moet eruit! Spreker vraagt of Gedep. Sta ten bereid zijn, een onderzoek in te stellen naar de door den heer van ^Bochove geuite klachten. De heer Mebius (S.D.) wijst er op, dat van linksche zijde, n.l. door den communist Bastiaanse, in den Utrecht- schen Raad geklaagd is over den over vloed van Christelijke lectuur in de openbare leeszaal! Aan de uiterst recht- sche zijde is men blijkbaar weer een ge heel andere meening toegedaan Er is een groot verschil van opvatting moge lijk omtrent het goed en slecht van een bepaald boek. In Amersfoort zit in liet rlagelijksch bestuur van de openbare leeszaal onder meer een predikant De heer van Geelkei ken: „Dat zegt niets." De heer M e b i u s: „Dat is het eerste woord, dat ik in deze twee dagen van u hoor!" Spreker wijst er op. dat in het he- stuur alle rich tingen vertegen woordigd zijn, en dat nieuwe boe ken slechts wor den aangekocht, indien daarover volledige over- e<. nstemming 'n het bestuur be staat. „Vuile rommel" wordt in de leeszalen niet aangeschaft. De heer Bot ter weg (A.R.) gelooft dat de zaak niet zoo eenvoudig is als de heer van Bochove ze heeft gesteld, al heeft spr. alle respect voor de wijze, waarop hij zich heeft geuit. Dit vraag stuk heeft in den grond van de zaak te maken met de geestelijke vrijheid, zoo als wij dit in ons land kennen. En in dat opzicht staat de heer van Bochove radicaal tegenover ons. Wij zijn bovendien thans niet in staat, de klach ten van den heer van Bochove te toet sen. Want hier rijst ook de vraag: op welke wijze worden deze boeken uitge leend De heer Rutgers van Rozen burg (C H.) wenscht over deze zaak meer te weten dan hetgeen de heer van Bochove heeft verteld, en acht deze kwestie tlhans niet voor behandeling rijp. Spreker hoopt, dat Gedep. Staten op het verzoek van den heer van Tuyll zullen ingaan, opdat deze zaak het vol gend jaar rustig nader kan worden be zien. De heer van Geelkerken (N.S.B.) zegt, dat het hem eigenaardig aandoet, dat van allen rt""-1 kant argumen ten worden aan gevoerd tegen het betoog van den heer van Bockhove. Waar wij thans leven in den tijd van het positieve Christendom, waaraan men in deze vergadering zoo gaarne refe reert, daar ligt het op onzen weg een erger lijke volksvergiftiging tegen te gaan, zooals thans geschiedt bij de openbare leeszalen De heer Middelberg (A.R.) ge looft dat een onderzoek door Gedep. Staten weinig resultaat zal hebben. Het gehcele beginsel van 6ubsidieering van leeszalen door de Overheid is fou tief; de leeszalen dienen uit bet parti culier initiatief op te komen De Voorzitter acht het den juls- VAN GEELKERKEN En door één zoogenaamd goedkoope Per manent-wave kan hef voor langen tijd gron dig bedorven worden! Gaat daarom steeds naar het speciaal adres voor Permanent wave Stationsstraat 30a Telefoon 1728 Tot en met 31 December 1937 bij iedere Permanent-Wave een aardige verrassing. Maandag 20 December den geheelen dag geopend. Zaterdag 25 Dec. (Ie Kerstdag den geheelen dag gesloten UTRECHTe 16 December. In het perceel Boomstraat 20bis te Utrecht heeft gister avond tegen tien uur de onge veer 30-jarige crisisambtenaar A.. eenige revolverschoten gelost op de bewoonster van dit huis, mevr. E., bij wie hij inwoonde, en op haar doch ter, met het gevolg, dat mevr. E. in de linkerzijde van de buikstreek werd getroffen en zeer ernstig gewond werd. Later is de vrouw in het zie kenhuis overleden. Bij de zestienjarige dochter drong een kogel in de hals, vlak bij de slagader. Haar toestand ten weg, een verslag van het hier gespro kene toe te zenden aan het rijkstoezioht, Een onderzoek door Gedep. Staten wijst spreker af. De heer van S p a n j e (Ged. Staten) zegt dat gesubsidieerd worden leeszalen, welke aangesloten zijn bij het rijkstoe zicht. De Gedep. Staten kunnen verder t.a.v. de leeszalen geen verantwoorde lijkheid op zich nemen, zij zijn daartoe niet bevoegd. Er zijn nu blijkbaar klach ten gerezen, en Ged. Staten willen deze gaarne doorzenden aan de rijksinspec tie. indien de klachten wèl geformuleerd worden Men zal echter altijd een ver schil van mening blijven behouden en men doet onverstandig thans onver hoeds dezen post te schrappen. Er wordt gerepliceerd. Het voorstel van Bochove tot schrap ping van het subsidie wordt verworpen met 23 tegen 9 stemmen. Bij de desbetreffende post wordt het voorstel-Hiemstra om de post voor het provinciael wegenplan met twee ton te verhoogen verworpen met 2-4 tegen 8 stemmen. De geheele begrooting wordt ten slotte, aangenomen zonder hoofde lijke stemming. Verzekering tegen fraude De heer Schor er had in de vorige vergadering de volgende vragen gesteld: Zijn Gedeputeerde Staten bereid, om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop door de besturen van walersdhappen wordt voldaan aan de voorschriften van art. 73 Alg. Reglement voor de Waterschappen in de Provincie Utrecht en aan art. 11 van het Besluit tot uitvoering van het Algemeen Regle ment. Zijn Gedeputeerde Staten bereid, om naar aanleiding van dit onderzoek voor stellen te doen tot wijziging van art. 11 in dier voege, dat wordt voorgeschre ven, dat de zekerheid van den penning meester wordt vervangen door een ver zekering tegen fraude, althans dat de mogelijkheid, om de zekerheid door een verzekering te vervangen, in art. 11 wordt vermeld, en dat deze ook voor bedragen boven 1000— geoorloofd zal zijn De heer H. W. L. de Beaufort (Ged. Staten) antwoordt hierop thans, dat een ondzerzoek als door den beer Schorer bedoeld reeds was ingesteld, en dat Ged Staten te zijner tijd met voor stellen bij de Staten hopen te komen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de zitting, in naam der Koningin is niet ernstig, daar deze ader gelukkig niet geraakt werd. Tegen tien uur werden de bewo ners van de Boomstraat opgeschrikt door hulpgeroep van de bewoonster van het bovenhuis 20bis, die voor een raam op de tweede verdieping aan den voorkant van het huis 6tond. Direct na dit geroep weer klonken eenige revolverschoten en kwam de zestienjarige dochter naar buiten snellen. Het meisje bleek aan den hals verwond te zijn en liep direct bij kennissen binnen, wie zij mededeel de, dat de twee en dertig-jarige crisis-ambtenaar A. op haar en haar moeder geschoten had. De politie en de Geneeskundige Dienst werden onmiddelijk gewaarschuwd, terwijl inmiddels de hulp was ingeroepen van dr. van der Linden uit de Adri- aan van Ostadelaan, die mevrouw E. zwaar gewond op het portaal van de tweede verdieping van het huis aantrof. De kostganger, die de scho ten gelost had bleek gevlucht te zijn. Dader meldt zich aan De dader van dezen aanslag, die eerst voortvluchtig was, heeft zich nog gisteravond aan de politiepost de Witte- vrouwenbrug gemeld, waar hij direct ingesloten is. Voorts vernemen wtj nog, dat door het nader onderzoek van de politie in het pand in de Boomstraat, waar de schietpartij zich afspeelde, geen nieuwe gezichtspunten meer naar voren kwa men. Alleen werd een tweetal leege patroonhulzen gevonden. De schoten werden gelost uit een klein model browning. De memorie van antwoord verschenen BAARN. Verschenen is de memore van antwoord van B en VV. op hot af deelingsonderzoek naar de Gemeente- begrooting voor 1938, waaraan wij het volgende ontleenen: B. en W. kunnen de geuite meening, dat de opcenten op de gemeentefondsüe lasting te laag zouden zijn geraamd, niet onderschrijven. Pas een dezer da gen nog werd de afrekening over het belastingjaar 19361937 ontvangen, waaruit bleek dat de daling van het belastbaar inkomen ook in dat belas tingjaar nog niet tot stand was geko men. Ditzelfde geldt in gelijke mate voor de opbrengst der opcenten op de vermo gensbelasting. Met het betreffende lid zijn B. en VV. het eens, dat belastingverlaging de bes te reclame voor Baarn is, doch dan al leen doorgevoerd op deugdelijke steek houdende motieven en niet, zooals een ander lid bepleitte, door te speculeeren op een eventueel batig saldo of aanwen ding van een gedeelte der reserve. Be lastingverlaging voor 1938 in uitzicht te stellen konden B, en W. derhalve, op grond van de beschikbare gegevens, niei doen. B. en W bestrijden de meening, dat hunnerzijds niet ailes in het werk wordt gesteld om de aantrekkelijkheid van Baarn te verhoogen. Wat betreft het nemen van luchtbo schermingsmaatregelen kan worden medegedeeld, dat het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst ter zake Ie meeste voortvarendheid betracht. In erband met het feit dat inmiddels be doeld hoofd een urgentieprogram heeft opgemaakt, wordt gevraagd het crediet ad 300.— te verhoogen tot 1000. Medegedeeld wordt, dat aan het be treffende verzoek zal worden voldaan en een betere verlichting bij den spoorweg overgang Generaal v. d. Ileutzlaan zal worden aangebracht. In overweging 's nog het maken van een vluchtheuvel op het kruispunt nabij het Lyceum. B. en W. bestrijden Jat het snoeien van de boomen langs de lanen en str-i- VRIJDAG 17 DECEMBER. HILVERSUM I. 1876 M. Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gram.muziok. 9.30 Geluk- wonschen. 9.45 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Bariton piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. I.00 Ensemble van der Horst. 2.30 Christe lijke Lectuur. 3.00 Cello en piano. 4.00 Gra- mofoonmuziek. 4.30 Amsterdamsoh Salon orkest. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten, 7.15 Literair halfuur 7.45 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.00 Nederland- sche Bachverecniging m.m.v. solisten on het Utreohtsch Stedelijk Orkest. (Om 9.10 Qau- serio „Kerstfcestvoorbcroiding"). 10.30 Be richten ANP. 10.35 Gram.muziek 10.45 Cau serie over handbal. 11.0012.00 Gram.mu ziek. Hiorna; Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. 8.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. II.UO—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram.muziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Oigelspel. 12.00 I De Palladians 1.00 Gram.muziek. 2.00 Cau serie „Versiering van de Kersttafel." 2.30 Orgel en cello. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „The Lucky Birds" cn solist. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.muziek. 6.56 Amateurs uitzending 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gram.muziek. 7.00 „Het gold en zijn koop- I kracht", causerie. 7.20 Gram.muziek. 7.25 Be richten ANP. 7.30 „Lozen in den Bijbol", i causerie. 8.00 Collegium Muaicum „D. F. Scheurleer". 8.30 Literaire causerie. 9.00 „Kris-Kras door Nodcrland", amusements- fl reportage. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwyding, 11.00 Zang en gram.muziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.), i 11.5512.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 De Wessex Players. 12.05 Orgelconcert. 12.60 Henry Hall's Band. 1.35 Birminghams Philharmo- 1 nisch Strijkorkest en solist. 2.20 Causerie over Kerstliederen (met muzikale illustra tie). 2.40 Jack Hardy's klein-orkest. 3.05 Gram.muziek. 4.00 Declamatie. 4.20 Cause rie over jazzmuziek (met gr.pl.). 4.50 Radio- tooneel met muziek. 5.20 Het Hallis-kwin- tet. 6.50 Het Berringtonkwartet. 6.20 Be- 1 richten. 6.45 Muzikale causerie. 7.05 Orgel spel. 7.20 Finsch-Europcesch concert. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. H 9.40 „Dinner at home", causerieën. 10.20 BBC-Orkcst, Brosa-strykkwartet en solisten. 11.30 Lou Preager's Band. 11.5012.20 Dana- muziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 8.50 en 10.40 Gram.muziek. 12.20 Cassard-orkest en zang. 3.05 Cellovoordracht. 3.20 Zang. 4.35 Duetten. 5.20 Tzipine-Trio. 8.35 Zang. 8.50 W Radiotooneel. 10.50 Gram.muziek. 11.201.05 Ji'j Nachtconccrt. KEULEN. 456 M. 5.50 Politiemuziek- korps. 7.50 Omroepschrammclensemble en! solisten. 11.20 Landessymphonitorkest Saar- L| palts. 4.40 Pianovoordracht. 5.10 Gram.mu ziek 6.30 Omroeporkest, instrumentaal, kwartet, pianoduo en solisten. 8.30 Solisten-M concert. 9.50 Parpsch Instrumentaal kwintet 10.4011.20 Nedersaksisch Symphonie-orkest BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroepkleinorkost. 1.50 2.20 Gram.muziek. 5.20 Fr. Tommerman's (lansorkest. 6.20 en 6.50 Gram.muziek. 7.20 Finsch-Europeesch concert. 8.50 Gram.mu ziek. 9.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Ensem ble voor oude muziek en Van de Veldc's a cappella-koor. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.40 Zanf. 12.50 Omroepsalonorkest 1.30 Gram.muziok 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.muziek. 5.20 Om roeporkest. 6.20 Gram.muziek. 6.50 Trio-con cert, 7.10 Gram.platen. 7.35 Zang. 8.20 Om roeporkest en solisten. 10.3011.20 Omroep- dansorkest en solisten. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 „Der Wildschütz", opera (Opn.). 9.20 Be richten. 9.50 Fluit en piano. 10.05 Weerbe richt. 10.2011.20 Finsch-Europoosch con cert (Upn.). Ier niet oordeelkundig zou zijn geschild daar dit werk wordt uitgevoerd onder leiding van de Ned. Heide Mij. Ook de hi non welke volgens een der leden ge heel zou zijn verknoeid, werden onder toezicht van de Heide Mij gesnoeid, ter wijl bij het inplanten van nieuwe boo men steeds het advies van genoemde Mij wordt gevolgd. Het college is niel bereid een deel der werkzaamheden van de VereenIging tot Verfraaiing van Baarn weder door de gemeente te do?n verrichten omdat gebleken is dat hel werk in goede handen berust en de ver-1 eenieing zich daar speciaal op heeft in-1 gesteld. B. en W. handhaven hun standpunt ten aanzien van de verandering van het B.A. in een instelling van Maatschap pelijk Hulpbetoon, welke zij niet wen- schelijk achten. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 29) „Maar wat heelt dat nu nog voor nut?" vroeg Rossland slim- „Zij is dood en be graven en het jonge meisje heeft het geld. Ach man, je bent aan alle kanten genomen." „Kalm wat, Daddy, er zijn altijd nog wel middelen te vinden. Laat dat maar gerust aan mij en aan mijn vader, als die weer een beetje bekomen is, over." „Zou jij er voordeel bij hebben?" „Op den langen duur wel, natuurlijk Zie je niet, dat alles zoo klaar als een klontje is? Als wij zooiete van haar kon den bewijzen, zou ze het geld niet mo gen behouden en zou het aan diegenen vervallen, waarvoor miss Dempster het altijd bestemd had. Je kunt er van op aan, dat ze niet bij haar volle verstand was, toen ze dat testament schreef." „Het klinkt interessant, maar als je log meer geld noodig hebt. Pat, zul je fraar iemand anders uit moeten kijken fk wil met het heele zaakje niets meer te maken hebben-" „Ik heb geen geld meer noodig, man; Ihet zal een proces van de Kroon worden Begrijp je dat dan niet eens- Er zijn toch immers verder geen bloedverwanten meer, die in de zaak belang kunnen stel len? Ik wil alleen maar, dat je rustig af wacht en dan zal je jc gold met inte rest terug hebben, of tenminste", voegde hij er met een korten lach aan toe. „zal het in je familie blijven, nadat ik met Jessie getrouwd ben" Ondanks al zijn ondervinding van ge- meene zaken, liep Rossland er toch nog altijd vrij gemakkelijk in, vooral bij Ruthven, die zeer arglistig was. Toen hij het huis verliet, had de oude man niet alleen beloofd te wachten, maar ook op alle mogelijke manieren te helpen wan neer dat noodig mocht blijken. Zeer opgelucht en zichzelf gelukwen- schend met zijn eigen knapheid, ging hij direct van Corstorphine naar zijn va- der's huis. Hij vond hem als een toon beeld van wanhoop en ellende bij zijn eenzamen haard zitten. „Kop op, oude heer, zit daar niet te kijken, of allee verloren is." „Maar dat is het immers", antwoordde hij, krpunend, „Rossland! Als ik aan hem alleen al denk, word ik ziek." „Dat hoeft heelemaal niet. Daddy en ik zijn de beste vrienden. Ik ben net bij hem geweest en heb alles met hem bepraat en hij wil voor onhepaalden tijd wachten en is zelfs bereid ons op de volgende etappe van deze interessante reis te helpen", zei Patrick luchtig- Zijn vader staarde hem ongcloovig aan en hij knikte vroolijk. „Heusch waar, oude heer. Je hebt zeker nooit geweten, dat je zoo'n gem alen zoon had, wel? Ik heb alles uitge dacht, Je moet dit huis eraan geven, een kamer aanhouden voor de weinige zaken, die je nog hebt en bij mii komen wonen. Dat zal een heeleboel geld uit sparen en we zullen heel wat samen moeten zijn, wanneer het plannetje, dat ik bedacht heb, succes wil hebben." Onder het spreken trok hij zijn stoel tot vlak bij dien vam zijn vader en be gon zijn plannen uiteen te zetten. Hun beraadslagingen duurden, totdat de klok twaalf uur geslagen had en stilte over de slapende stad neergedaald was. HOOFDSTUK XXIV. De draad wordt hervat. „Maar, mijn lieve Alice, dat vind ik echt heelemaal niet prettig. Jc kunt toch onmogelijk alleen in dat groote huis gaan wonen." Het wa9 mrs. King, die gesproken had op den avond van de uitspraak van hef gerechtshof, toen zij nog een oogenblik de gebeurtenissen van den dag op de kamer van haar logée kwam bespreken „Waarom niet?" vroeg Alice met dien kaimen, vagen glimlach, die zoo vele menschen van de wijs bracht „Sinds mijn vader gestorven is, ben ik aan de eenzaamheid gewend en dr. Guthrie heeft me heel wat werk beloofd." „O, dat zal best in orde zijn. Ik ben niet bang, dat je je zult vervelen, jij zult wel weten, hoe je je dagen moet vullen Maar ik denk aan je positie Een jonge aantrekkelijke vrouw jp behoeft je hoofd niet te schudden. Alice, anderen zullen je precies hetzelfde ver tellen, als ze het al niet gedaan hebhen Een jonge en aantrekkelijke en rijke vrouw, die heelemaal alleen woont in dat groote, sombere huis! Dat hoort heelemaal niet De geheele stad zal ge choqueerd ziin en er zijn gelukszoekers zelfs hier, Alice „Ja. maar ik geloof wel, dat ik nuch ter genoeg ben om ze te kunnen vermij den." „Misschien wel, maar we moeten niet vergeten, dat je Iersch bloed in je afle ren hebt. De laatste veertien dagen heb ik er meer dan eens iets van gemerkt. Maar hoe dat ook zij. wil je werkelijk morgen al terug gaan? Ï9 het noodig, dat je er zoo'n haast mee maakt?" „Ik geloof het wel. De meisjes zijn er heelemaal alleen. Er moet een heele boel in het huis gedaan worden en. om u de waarheid te zeggen, mrs King ben ik er verlangend naar mijn leven, zooals ik het voortaan van plan ben te leidon te beginnen „Tom vindt het nog steeds beter, dat je het huis verhuurt en zes maanden op rois gaat, totdat de sensatie en alle praatjes een beetje geluwd zijn." „Daar trek ik me heusch niets van aan. Waarom zou ik? Ik ken hier maai zoo weinig menschen en die", voegde zij er hartelijk aan toe, „zullen niet ver anderen „Zeker niet maar als je werkelijk in mijn vriendschap vertrouwt, mijn lieve kind, dan moet je je door mij ook een beetje laten raden. Je kunt niet alleen op het George Plein wonen. We moeten de een of andere chaperonne voor je zien te vinden." „U zoudt haar zoo kunnen noemen, mrs. King, maar haar plichten zouden microscopisch klein zijn." „Misschien wel, maar ze zou er ten- minste zijn en je positie behoorlijk ma ken." „Is het werkelijke bezorgdheid voor mij, of alleen maar angst om niet tegen de conventies in te gaan?" „Alle twee een beetje. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, dat je alleen volkomen onopvallend en waarschijn lijk gelukkig genoeg kunt leven, maar het zou niet goed voor je zijn. In de eerste plaats zou je te veel tijd hebben om te piekeren en hoewel niet exen- triek, zou je toch te onafhankelijk wor den. En dat zou je bederven. Begrijp je me?" „Volkomen en om u een plezier te doen, wil ik wel een aardige, gezellige, oude juffrouw bij me in huis nemen", zei ze met een ondeugenden glimlach, die echter even gauw, als hij gekomen was, weer verdween en een ietwat droe vige uitdrukking achterliet „Ik heb werkelijk heel wat plannen. Een ervan is, dat ik wil trachten meisjes te vin den van mijn eigen leeftijd, die rust noodig en daarvoor geen geld hebben en die me dus dolgraag een paar weken gezelschap zouden komen houden Ik heb hierover met dr.. Guthrie gespro ken en hij heeft me verzekerd, dat zul ke meisjes niet moeilijk te vinden zul len zijn. Dan zou ik verder probeeren een eenzame, ongetrouwde oude dame t vinden met een heel klein inkomen; hij heeft me verteld, dat er heel wat van zulke vrouwen bestaan, ook in Edinburg vrouwen uit goede families, die bestaan van wat ons niet mogelijk zou lijken en er bovendien nog in sla gen er een verrassende en ontroerende waardigheid hij te bewaren. Als ik zoo iemand over kon halen voorgoed bij me te komen wonen, wanneer ik haar dan natuurlijk zekere plichten en een vast salaris zou geven, zouden wij er misschien beiden wel bij varen. Ik ben van plan den geheelen winter druk voor dr. Guthrie bezig to zijn." Mrs. King gaf het eerste oogenblik geen antwoord, daar ze te ontroerd was om te spreken. Toen ze het eindelijk deed, was haar stem heel zacht. „Dat is mooi van je, Alice, maar ik moet bekennen, dat het me wel wat te leurstelt. Zooicts is beter voor vrouwen, die hun leven al grootendeels achter den rug hebben en de ijdelheid der aardsche dingen ond-rvonden hebhen. Jij behoorde onder ons den besten tijd van je leven door te brengen, als je weer uit den rouw bent. Je zult in ieder huis ontvangen worden en behoorde van je leven te genieten." ,Soms denk ik wel eens, dat mijn le ven al afgeloopen is, mrs. King. Eens zal ik u mijn geschiedenis vertellen en dan zult u me begrijpen." „Misschien, maar toch weiger ik voor- loopig te gelooven, dat jouw leven o' afgeloopen zou zijn, terwijl je nog pa* vier en twintig bent en zoo'n gezichtje hebt. Dat lijkt me niet natuurlijk", ant woordde haar vriendin, ongestoord. „F.n om nu tot onze chaperonne terug te koe- ren. Ik heb er dit oogenblik een op lid oog, een oude en heel arme gouvernan te, die geen les meer kan geven en tij6 op het oogenblik van een pensioentje van twintig pond leeft, dat een paar oude leerlingen, waaronder ook ik bi] elkaar gebracht hebhen. Natuurlijk hel pen wij haar ook op andere manieren Ze is heel, heel arm, maar ze heeft zoon gelukkigen en zonnigen aard en zoo'n schranderen humor, dat je zoudt den ken, dat zij de gelukkigste stervelin? fer wereld was. En in de vele jaren, dat ik haar al ken, heb :k haar nog nooit een keer hooren klagen." „Dat is de vrouw, die ik hebben moet, mrs. King en als u er morgenochtend, voordat ik naar huis terug ga, m*t m? heen wilt gaan, kunnen we misschien meteen met haar afspreken." Den volgenden ochtend liepen ze dus samen den steilen heuvel naar Stock bridge af, waar miss Cummings op een heel klein kamertje woonde. Hot was een klein, vogelachtig vrouwtje, die ef keurig netjes uitzag, hoewel haar klceJ ren zielig kaal en versleten waren. Toen ze de deur op hun kloppen opendeed, zag mrs. King direct, dat ze kort gek' den gehuild had. „Goedenmorgen. mrs cuinming." zC1 ze, terwijl zij haar een hartelijken kuS gaf. „Ik heb een vriendin, miss A'ice Harman, meegebracht, die iets heel spe' ciaals tegen u to zeggen heeft." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2